Koji SSD? izdvojena tema

poruka: 11.052
|
čitano: 2.816.931
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
online
Koji SSD?

Windowsi i nisu neko mjerilo jer je previše procesa aktivno i stalno nešto drljaju po disku (puno čitanja i pisanja malih fileova).

Meni su za OS i dalje SATA 2.5" SSD-ovi jer im je lakše pristupiti, zamijeniti, reinstalirati ili vratiti backup image. NVMe su radni, gdje mi i stvarno treba brzina (aplikacije se rijetko učitavaju a ima i dosta RAMa pa im više ni ne treba SSD).

Pretpostavljam da je korisnije i za igre, da se brže učitavaju.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.7.2023 9:49 (Mladen).
Moj PC  
1 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Koji SSD?
Mladen kaže...

Windowsi i nisu neko mjerilo jer je previše procesa aktivno i stalno nešto drljaju po disku (puno čitanja i pisanja malih fileova).

Meni su za OS i dalje SATA 2.5" SSD-ovi jer im je lakše pristupiti, zamijeniti, reinstalirati ili vratiti backup image. NVMe su radni, gdje mi i stvarno treba brzina (aplikacije se rijetko učitavaju a ima i dosta RAMa pa im više ni ne treba SSD).

Pretpostavljam da je korisnije i za igre, da se brže učitavaju.

 

 Već mi je dosta sataraša, sve sata uređaje ću izvaditi iz kućišta, s tim sam išao kad sam kupovao novu ploču koja dijeli resurse između 4 sata porta, dvije 3.0 pcie laine su mi splitane između 4 sata uređaja, što je jadno, praktički rade na sata 33 umjesto 66, ali zato imam čak 4 m2 slota, 2 x gen5x4 i 2 x gen4x4. Ovakve informacije proizvođači ploča skrivaju k'o zmija noge, dok iskopaš sve začkuljice o svakoj ploči koja ti se sviđa trebaju ti visinske pripreme prije kupovine.

Cijene nvme ssd su se upristojile i idem kompletno na m2.

2 godine
offline
Koji SSD?

Ništa, upravo sam u computeruniverse.net kupio dva m.2 ssda, svaki od po 2tb.

 

Kingston KC3000 M.2 2280 TLC NVMe 2tb - 138,55 €

Seagate FireCuda 530 SSD 2tb - 136,24 €

 

Mislio sam uzeti Solidigm P44 pro ali je preskup, 190 eura a na alternate.de gdje je 145e trenutno na dostavljaju u hr.

Kad dođu postavim slikice u temu slike vašeg hwa.

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Koji SSD?

Ja sam nabavio WD Black SN850X. Zbog solidnih specki i dobrih recenzija.  (Ja sam tražio što se da naći dobroga za cca 100 eura)

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.7.2023 16:22 (Korny1603987).
 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Koji SSD?

Trebam neki dobar 2TB ssd za Laptop. Kao drugi SSD za work files i projects. Primarni mi je 1tb i to najvise za programe.

Imam ovaj laptop: https://www.findit.hr/prijenosno-racunalo-asus-rog-zephyrus-g15-ga503rw-ln054w-r9-/-32gb-/-1tb-ssd-/-15-6-wqhd-ips-240hz-/-nvidia-geforce-rtx-3070-ti-/-windows-11-home-bel

 

Isto tako trazim external ssd kuciste za: Kingston NV1 SSD, 2 TB, M.2, PCIe NVMe (SNVS/2000G)

Ima toga? Da ima neko hladenje.

Stavio sam ovaj u ssd, ali dosta vruce radi.

https://forum.bug.hr/forum/topic/prijenosna-racunala/stavio-ssd-laptop-75-80-c-/295415.aspx

Imate neki savjet sto uzeti i sto trebam znati po ovom pitanju?

Npr, jel ce se brzina jako pogubit.

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.7.2023 4:51 (tigerija).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Koji SSD?
tigerija kaže...

Trebam neki dobar 2TB ssd za Laptop. Kao drugi SSD za work files i projects. Primarni mi je 1tb i to najvise za programe.

Imam ovaj laptop: https://www.findit.hr/prijenosno-racunalo-asus-rog-zephyrus-g15-ga503rw-ln054w-r9-/-32gb-/-1tb-ssd-/-15-6-wqhd-ips-240hz-/-nvidia-geforce-rtx-3070-ti-/-windows-11-home-bel

 

Isto tako trazim external ssd kuciste za: Kingston NV1 SSD, 2 TB, M.2, PCIe NVMe (SNVS/2000G)

Ima toga? Da ima neko hladenje.

Stavio sam ovaj u ssd, ali dosta vruce radi.

https://forum.bug.hr/forum/topic/prijenosna-racunala/stavio-ssd-laptop-75-80-c-/295415.aspx

Imate neki savjet sto uzeti i sto trebam znati po ovom pitanju?

Npr, jel ce se brzina jako pogubit.

 

https://www.nabava.net/ssd-disk/western-digital-black-sn770-wds200t3x0e-ssd-2tb-cijena-m2-nvme-209984921

 

Od domaćih trgovina, hardsoft ima najbolju cijenu.

 

Recenzija:

https://www.tomshardware.com/reviews/wd-black-sn770-ssd-review

 

 

Tigar Krezumica
12 godina
online
Koji SSD?

Ekipa, Samsung 980 pro pcie gen4 vs 970 evo plus gen3, je li se isplati dati 20e vise za 980?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Koji SSD?

I meni je to dvojba, kako god oba su odlična, pošto imam starije komponente bilo bi logično 970 Evo, a u slučaju upgrade-a u budućnosti što nije isključeno i vrlo lako moguće da će se nešto uzimat kroz neko vrijeme, rađe onda 980 Pro. Al kako god mislim da je čak svejedno, radi uštede je ok 970 Evo, al ak se ide kasnije na nešto novije, onda bi rađe novije uzeo, a tad će vjerojatno bit još novije. 

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Koji SSD?

western digital SN850X ima dobre recenzije i nije skup

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koji SSD?
sLim95 kaže...

Ekipa, Samsung 980 pro pcie gen4 vs 970 evo plus gen3, je li se isplati dati 20e vise za 980?

 Imam 970 evo plus i baš gledam da ubodem još jedan, a upravo pikiram na 980 pro koji bi trebao bit odličan..

Btw, 970 evo plus se (temperature su oko 72c) grije, tak da uzmi i to u obzir, ak misliš vrtit benčeve ili kopirat svako malo po 100tinjak gb podataka izuzev toga, 970 evo plus je odličan.

 

Kolko čitam za 980 pro, poželjno je prije stavljanja u upotrebu stavit zadnji firmware, bilo je nekih problema koje se rješavaju softverskim putem.

 

Spominje se SN850X, cijenovno je skuplji od 980pro u 1tb izdanju.

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.7.2023 14:58 (zvonac).
12 godina
offline
Re: Koji SSD?
zvonac kaže...
sLim95 kaže...

Ekipa, Samsung 980 pro pcie gen4 vs 970 evo plus gen3, je li se isplati dati 20e vise za 980?

 Imam 970 evo plus i baš gledam da ubodem još jedan, a upravo pikiram na 980 pro koji bi trebao bit odličan..

Btw, 970 evo plus se (temperature su oko 72c) grije, tak da uzmi i to u obzir, ak misliš vrtit benčeve ili kopirat svako malo po 100tinjak gb podataka izuzev toga, 970 evo plus je odličan.

 

Kolko čitam za 980 pro, poželjno je prije stavljanja u upotrebu stavit zadnji firmware, bilo je nekih problema koje se rješavaju softverskim putem.

 

Spominje se SN850X, cijenovno je skuplji od 980pro u 1tb izdanju.

 imam oba u PCu i mogu reci da razlika se ne osjeti,osim da je wd hladniji od samsunga ali to nije razlog za dati više novca

11 godina
offline
Re: Koji SSD?
https://voca.ro/15Ssz5z8ANET
Pozdrav svima, gore je zvuk diska koji trenutno proizvodi dok u utorrentu provjerava torrente, znači inače ne proizvodi ovakav zvuk.. Jel to zvuči da je s njim gotovo iako normalno radi...? Uglavnom služi za pohranu i gledanje filmova i serija preko Plexa... Disk je WD 2TB
Trebao bih preporuku m2 ssd-a od 1TB ili ako je neka dobra cijena od 2TB, matična je strix b660-a gaming wifi.
Znači da mi služi za isto ovo, pohranu i gledanje preko Plexa.
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Koji SSD?
zvonac kaže...
sLim95 kaže...

Ekipa, Samsung 980 pro pcie gen4 vs 970 evo plus gen3, je li se isplati dati 20e vise za 980?

 Imam 970 evo plus i baš gledam da ubodem još jedan, a upravo pikiram na 980 pro koji bi trebao bit odličan..

Btw, 970 evo plus se (temperature su oko 72c) grije, tak da uzmi i to u obzir, ak misliš vrtit benčeve ili kopirat svako malo po 100tinjak gb podataka izuzev toga, 970 evo plus je odličan.

 

Kolko čitam za 980 pro, poželjno je prije stavljanja u upotrebu stavit zadnji firmware, bilo je nekih problema koje se rješavaju softverskim putem.

 

Spominje se SN850X, cijenovno je skuplji od 980pro u 1tb izdanju.

 Ne kupujem samsunge upravo zbog konstantnog kemijanja po firmveru, cijelo vrijeme nešto štelaju i cijelo vrijeme se ljudima zbog toga događaju havarije na njihovim ssdovima. Mislim super što se brinu, suportaju svoje ssdove ali što mi to vrijedi ukoliko svako malo netko zbog toga brika ssd, istina je da su popularni pa ih ima mnogo u upotrebi a kada je nečeg puno veće su i šanse da bude više kvarova.

 

Ovi WDeji, SN850 bez X su se pregrijavali, ne znam kakvo je stanje sa X verzijom, to je malo optimiziranija verzija od one bez X, slično kao kingstonov KC3000 i renegade, iz osobnog iskustva mogu preporučiti kingston, nikad nisam imao problema s njima, u biti nisam ima problema niti sa jednim ssdom a najviše sam koristio kingstonove diskove, imam trenutno u kućištu dva njihova diska KC3000 od 1 i 2tb, s njima ne dolaze nikakvi driveri, još nije došao niti jedan firmware niti za jednog a koristim onog od 1tb već 3 godine, ne pregrijavaju se, brzi su i kod nas poprilično jeftini ukoliko ih uzimamo u usporedbu sa ssdovima sličnih performansi. To je moje iskustvo a sad drugom moguće odmah crkne ili problemi ali tu na forumu još se nije nitko žalio na njih koliko mi je poznato.

11 godina
offline
Re: Koji SSD?

i ja imam uglavnom kingston, renegade 1tb kao glavni disk i a2000 1tb kao pomoćni

samsungov je eksterni t7 shield 1tb, sva tri rade ok, ne griju se, ne trokiraju, niti imam ikakvih problema s njima

imao sam neki jeftini pny eksterni od 500gb, prdnuo na rosu mjesec dana nakon isteka garancije

tu je još i legendarni lexar usb p20 stick 64gb, obješen na ključevima kao privjesak

 

za storage koristim wd hdd blue 2tb, mislio sam i njega mijenjat za neki jeftini nvme, ali matična mi podržava samo dva nvme utora, jedan 4.0 i jedan 3.0

tako da bi morao maknut ovaj a2000, a trenutno mi nije neka žurba, pričekat ću upgrade proca i matične za koju godinu, uzet matičnu sa 4-5 nvme utora i onda se riješit hdd-a u potpunosti

2 godine
offline
Re: Koji SSD?
picajzla0707 kaže...

i ja imam uglavnom kingston, renegade 1tb kao glavni disk i a2000 1tb kao pomoćni

samsungov je eksterni t7 shield 1tb, sva tri rade ok, ne griju se, ne trokiraju, niti imam ikakvih problema s njima

imao sam neki jeftini pny eksterni od 500gb, prdnuo na rosu mjesec dana nakon isteka garancije

tu je još i legendarni lexar usb p20 stick 64gb, obješen na ključevima kao privjesak

 

za storage koristim wd hdd blue 2tb, mislio sam i njega mijenjat za neki jeftini nvme, ali matična mi podržava samo dva nvme utora, jedan 4.0 i jedan 3.0

tako da bi morao maknut ovaj a2000, a trenutno mi nije neka žurba, pričekat ću upgrade proca i matične za koju godinu, uzet matičnu sa 4-5 nvme utora i onda se riješit hdd-a u potpunosti

 Ja sam maknuo a1000 256gb, još normalno radi ali kao zamjena kod prijatelja, crkao njegov pa privremeno dok ne kupi boljega.

11 godina
offline
Re: Koji SSD?
notloB kaže...

 Ja sam maknuo a1000 256gb, još normalno radi ali kao zamjena kod prijatelja, crkao njegov pa privremeno dok ne kupi boljega.

 ma maknuo sam i ja neke starije ssd-ove, kad sad već imaju premalo mjesta

crucial od 275gb sam poklonio poznanici da joj ubrzam stari laptop, a intelov 120gb mlc ssd, koji nakon godina i godina korištenja radi kao urica, čuvam kao backup windoza - ne volim reinstalacije, pa ću radije vratiti se na njega nego instalirat sve iznova, ako crkne ovaj renegade 

16 godina
online
Koji SSD?

Ako nema dovoljno M.2 slotova na ploči ima i PCI-E kartica sa 1, 2 ili 4 M.2 slota, ne treba mijenjati ploču.

I ove najjeftinije za 10€ rade ok, može na njima biti i bootni SSD. Kod nas je nažalost još slaba ponuda pa su najčešće one sa 1 ili 1 NVMe + 1 SATA.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Koji SSD?
Mladen kaže...

Ako nema dovoljno M.2 slotova na ploči ima i PCI-E kartica sa 1, 2 ili 4 M.2 slota, ne treba mijenjati ploču.

I ove najjeftinije za 10€ rade ok, može na njima biti i bootni SSD. Kod nas je nažalost još slaba ponuda pa su najčešće one sa 1 ili 1 NVMe + 1 SATA.

 

 ...a tu se stvari kompliciraju, pogotovo kod srednjeg i low segmenta ploča koje šeraju resurse, obično se nađe samo jedan slot koji ne šera a za moderan m.2 ti treba x4 i to 4. generacije, sada već i pete. Osobno ne podnosim preokljaštene ploče, iako mi ne treba npr. svih 16 lajna da grafa radi ok, sama pomisao me živcira a ukoliko imaš još kakvu drugu pcie karticu moš' se hebati, najbolje su mi ploče koje kad ubaciš pcie karticu disejblaju jedan m.2 slot, wtf.

 

Btw. prije si mogao imati pcie sa 4 m.2 i ubaciti je u x8 pcie, kada su ssdovi bili x2, danas možeš samo karticu s 2 m.2 u x8 slot, možeš i 4 u x16 ali taj pc ne služi za igranje jer nemaš gdje ubosti grafiku.

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.8.2023 16:19 (notloB).
11 godina
offline
Re: Koji SSD?
Mladen kaže...

Ako nema dovoljno M.2 slotova na ploči ima i PCI-E kartica sa 1, 2 ili 4 M.2 slota, ne treba mijenjati ploču.

I ove najjeftinije za 10€ rade ok, može na njima biti i bootni SSD. Kod nas je nažalost još slaba ponuda pa su najčešće one sa 1 ili 1 NVMe + 1 SATA.

 

 ma ne, nije mi neka potreba da bi išao stavljati pcie karticu, 2tb nvme mi je sasvim dovoljno zasad

osim toga, matična mi je matx, mislim da pcie kartica ispod ove 3080 i ne stane uopće, a da i stane, blokirala bi protok zraka za grafu

12 godina
offline
Koji SSD?

Moze prepoduka ssd m2 za moju konfiguraciju (vidi pod moj pc)?

Ono od 500gb do 1tb i da iskoristim puni potecijal konfuguracije.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 mjeseci
protjeran
offline
Re: Koji SSD?

Samsung 970 EVO Plus je neki best buy... DRAM, 5 godina jamstva, dobre brzine...

Imaš i skupljih modela ali nećeš vidjeti neku razliku...

12 godina
offline
Re: Koji SSD?

U lokalnoj trgovini nemaju 970 evo nego samo samsung 980 pro.

Dali je ok taj?

9 mjeseci
protjeran
offline
Re: Koji SSD?

Taj je još bolji, ako ti cijena paše kupuj.

Navodno je bilo nekih problema s firmwareom ali mislim da je to davno otklonjeno.

5 godina
neaktivan
offline
Koji SSD?

Vec dulje vrijeme se razmisljam kupit novi ssd, imam jedan od 250 gb (SSD ADATA 256GB SX8200 Pro PCIe M.2) i jedan HDD (Toshiba HDD 1TB, 7200rpm, 64MB TOS), maticna je A320M-HDV R3.0 i koliko vidim ima 4 sata 3 i 1 ultra M.2, jel to znaci da moram gledat ove sata SSD ako zelim ostavit ovaj postojeci? Jel bi moga ovaj ssd stavit SSD Kingston KC600, 2.5", SATA3, 1TB, R550/W520? I kojeg bi vi preporucili da je od 500gb ili 1tb?

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Koji SSD?

256GB SSD košta premalo da bi se zbog njega odricao većeg kapaciteta, a već za 50-tak € ima 1TB modela.

Kad već trošiš novce, možda bolje na novi veći NVMe nego na SATA koji pomalo postaju i skuplji.

 

Za taj KC600 pripazi na konektor jer postoji i u mSATA varijanti (a to nemaš na matičnoj), puno jeftiniji je njihov A400, u 960GB varijanti za 40-tak € nije toliko spor kao manji modeli.

Generalno, ako ti je cijena bitna, bilo koji, ako možeš odvojiti malo više, Crucial MX500 ili Samsung 870EVO.

 

10 godina
offline
Koji SSD?

Jeli netko kojim sluvajem kupovao ssd za ps4?

Mislio sa zamjeniti.

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?

Ma nije mi lova toliko bitna tbh, vidim da je ovaj Crucial MX500 oko 60ak € i to mi je ok. Preferiram SATA ssd samo zato sta mi se ne da zezati sa prebacivanjem windowsa ako bi zamjenio postojeci NVMe. Jel kod gaminga postoji velika razlika između NVMe SSDa i SATA? Primjetio sam da mi je Baldurs Gate 3 isao glatko kad sam ga instalirao na SSD, sad nedavno sam ga reinstalirao na HDD i nije igrivo uopce.

13 godina
offline
Koji SSD?

Ima ko iskustva s ovim SSDom možda?  SSD 2TB Crucial P5 Plus M.2 NVMe (CT2000P5PSSD8) | SSD | Tvrdi diskovi | Računalne komponente | Računala i periferija | Računala | eKupi.hr - Vaša Internet trgovina

 

Znači kupio sam jučer taj SSD i Laptop - Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ARH7, 82SB00JYSC, 15,6, WQHD, IPS, AMD Ryzen 5 7535HS, 16GB RAM, 512GB SSD, NVIDIA GeForce RTX 4050, Free Dos, laptop | Gaming laptopi | Laptopi | Laptopi i oprema | Računala | eKupi.hr - Vaša Internet trgovina

 

Spojim SSD u laptopu i uredno se pojavljuje ali malo malo izbacuje grešku npr na Steamu Disk write kad pokušavam nešto učitat, dogodi se da onda nesta u my computer pa nakon reseta se pojavi, pa kad pokušavam prebacit nešto na njega izbacuje grešku, itd.. sad jel to problem do SSDa ili do Laptopa? 

LP
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji SSD?

Vjerojatno nema veze sa ssd, niti ne spominješ koji windowsi ni da li je u bious ok itd.
Glede steam write greške probaj ovo.

○Lijepog li djeteta! Koliko je star?○ -Trideset i pet godina!
13 godina
offline
Re: Koji SSD?
kunof00 kaže...

Vjerojatno nema veze sa ssd, niti ne spominješ koji windowsi ni da li je u bious ok itd.
Glede steam write greške probaj ovo.

 Pardon

 

OS je novo friški učitani Win11, nikakva piratizacija 

 

SSD se uredno u biosu pojavljuje. 

 

Kad resetiram laptop SSD kao da na kratko radi i čak sam uspio učitati jednu manju igru koja nema ni gigu al čim sam stavio nešto veće da se skida steam je počeo bacat disk write error, pa se u Lenovo softwareu ssd pojavi kao da je u minusu i čak se dogodi da ga jednostavno više  ne očitava nakon nekog vremena u my computeru. Patim se stim od jutra, sad il je SSD ne ispravan ili nešto deseto, ne znam. 

LP
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice