Pomoć iz Engleskog jezika

poruka: 80
|
čitano: 45.153
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
protjeran
offline
Pomoć iz Engleskog jezika
Pozdrav.Nakon ugodnih iskustava, sa bugovim forumašima u svezi škole odlučio sam Vas opet priupitati i zamoliti da mi pojasnite ono što mi nije jasno.U prošlosti nakon vašeg objašnjenja bi mi bilo sve jasno, i zato ću se probati i ovaj put osloniti na vas.Moj problem nastaje iz Engleskog jezika u drugom polugodištu, izostao sam 2 sata , kada su se radila prošla vremena.I onda pred vrijeme ispita imam problema s tim vremenima.Radi se o : Past Simple, Past Continous,Past perfect,i Past passive vremenima.Za navedena vremena sam naučio pravila, kada se upotrebljava jedno, kada drugo, kako se tvore i tako dalje,ali u zadacima za vježbu, nailazim na poteškoće, pa bih vas zamolio da mi na hrvatskom jeziku objasnite postupak razlikovanja tih vremena.Npr.U zadatku: put the verbs in brackets in the past simple, or past continuos...Da skratim priču, molim vas da mi pokušate objasniti ova vremena...Eto imam najbolju volju za naučiti...HVALA
15 godina
neaktivan
offline
Pomoć iz Engleskog jezika

Past Simple ti se koristi za izražavanje radnji koje su svršene, a past continuous za radnje koje su trajale neko vrijeme u prošlosti i onda svršile (znam da zvuči perverzno ^^ ). Što se tiče Past Perfect vremena to je vrijeme koje je najdalje u prošlosti i najčešće se koristi u rečenici zajedno sa past simpleom za označavanje uzroka i posljedice. Uzrok ti je Past perfect a posljedica past simple. Što se tiče passive to uopće nije vrijeme i označava trpno stanje.

LoL EU : pr1mus
13 godina
offline
Re: Pomoć iz Engleskog jezika
ivan-zd kaže...
Pozdrav.Nakon ugodnih iskustava, sa bugovim forumašima u svezi škole odlučio sam Vas opet priupitati i zamoliti da mi pojasnite ono što mi nije jasno.U prošlosti nakon vašeg objašnjenja bi mi bilo sve jasno, i zato ću se probati i ovaj put osloniti na vas.Moj problem nastaje iz Engleskog jezika u drugom polugodištu, izostao sam 2 sata , kada su se radila prošla vremena.I onda pred vrijeme ispita imam problema s tim vremenima.Radi se o : Past Simple, Past Continous,Past perfect,i Past passive vremenima.Za navedena vremena sam naučio pravila, kada se upotrebljava jedno, kada drugo, kako se tvore i tako dalje,ali u zadacima za vježbu, nailazim na poteškoće, pa bih vas zamolio da mi na hrvatskom jeziku objasnite postupak razlikovanja tih vremena.Npr.U zadatku: put the verbs in brackets in the past simple, or past continuos...Da skratim priču, molim vas da mi pokušate objasniti ova vremena...Eto imam najbolju volju za naučiti...HVALA

malo pojasni, ako pise recimo

Tom_______(play) tennis yesterday

sad pojasni sta ti nije jasno, dali te zanima kad se koristi jedan kad drugi ili neznas kako napiasti taj glagol

 

ako je prvi slucaj, to ces znati po onom "time express" tj. ako imas today onda koristis present simple, ako imas yesterday onda ide past simple, ako imas now onda ide present continuons

 

a ako je drugi slucaj onda ces

u zagradi staviti glagol u past simplu tj. dodajes mu nastavak ed, e zbog yesterday

 

nadam se da si me shavtio

ako sam ti pomogo stisni HVALA!!!
15 godina
protjeran
offline
Pomoć iz Engleskog jezika
Znam za oba vremena pravila, kada i zašto, i onda kada naiđem na vježbu ne znam koje bih vrijeme stavio, pa stavljam više manje napamet, na primjer u ovakvim vježbama:
http://www.ego4u.com/en/cram-up/grammar/simpas-paspro/exercises?ex03
14 godina
offline
Re: Pomoć iz Engleskog jezika
ivan-zd kaže...
Znam za oba vremena pravila, kada i zašto, i onda kada naiđem na vježbu ne znam koje bih vrijeme stavio, pa stavljam više manje napamet, na primjer u ovakvim vježbama:
http://www.ego4u.com/en/cram-up/grammar/simpas-paspro/exercises?ex03

 

  1. We were waiting  for Jane, when suddenly Louis came around the corner.
  2. was cycling through the park, when I heard a strange noise.
  3. He passed her a message when the teacher wasn't looking .
  4. I fell  asleep while I was watching TV last night.
  5. When Mike and Jane were painting the walls, their dog knocked  over the paint pot.
  6. Tom broke his leg when he was playing frisbee.
  7. The phone rang when I was sitting on the toilet.

 

Što imaš više sira, imaš više rupa. Što imaš više rupa, imaš manje sira. ?????????????
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.3.2011 18:06 (dmanz).
13 godina
offline
Re: Pomoć iz Engleskog jezika
ivan-zd kaže...
Znam za oba vremena pravila, kada i zašto, i onda kada naiđem na vježbu ne znam koje bih vrijeme stavio, pa stavljam više manje napamet, na primjer u ovakvim vježbama:
http://www.ego4u.com/en/cram-up/grammar/simpas-paspro/exercises?ex03

pa imas pravila kad ih upotrebljavas, reko sam ti jedan od njih je onaj time expression

 

p simple- yesterday, ago itd

present simple--today, afternoun itd

present con.-----now, yet

 

itd

 

 

 

ako sam ti pomogo stisni HVALA!!!
15 godina
neaktivan
offline
Pomoć iz Engleskog jezika
  1. We (wait) for Jane, when suddenly Louis (come) around the corner.
  2. I (cycle) through the park, when I (hear) a strange noise.
  3. He (pass) her a message when the teacher (look / not).
  4. I (fall) asleep while I (watch) TV last night.
  5. When Mike and Jane (paint) the walls, their dog (knock) over the paint pot.
  6. Tom (break) his leg when he (play) frisbee.
  7. The phone (ring) when I (sit) on the toilet.

 

Što se tiče prve rečenice, kada imaš 2 radnje od kojih jedna prekida drugu , u tom slučaju ti ide past continuous za radnju koja je prekinuta a past simple za radnju koja je iznenada prekinula prethodnu. Isto pravilo  za ostale rečenice. Što se tiče 4. rečenice ista ti je stvar samo što je rečenica u inverziji.

 

Također ćeš lakše odrediti vremena po prilozima za učestalost. Past simple ti ide kod Yesterday/Last year,month.../ 3 years ago etc.

Past Continuos stavljaš kad vidiš da u rečenici ima while ili kad se radi o slučaju kao kod ovih rečenica.

LoL EU : pr1mus
15 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć iz Engleskog jezika
win4crazzy kaže...
ivan-zd kaže...
Znam za oba vremena pravila, kada i zašto, i onda kada naiđem na vježbu ne znam koje bih vrijeme stavio, pa stavljam više manje napamet, na primjer u ovakvim vježbama:
http://www.ego4u.com/en/cram-up/grammar/simpas-paspro/exercises?ex03

pa imas pravila kad ih upotrebljavas, reko sam ti jedan od njih je onaj time expression

 

p simple- yesterday, ago itd

present simple--today, afternoun itd

present con.-----now, yet

 

itd

 

 

 

Lol wut? Kakve veze ima afternoon (ne afternoun) sa vremenskim prilogom za present simple. Present continuous ide uz now ali ne uz yet (uz yet ide present perfect simple uz since i for)

LoL EU : pr1mus
13 godina
offline
Re: Pomoć iz Engleskog jezika
makaweli kaže...
win4crazzy kaže...
ivan-zd kaže...
Znam za oba vremena pravila, kada i zašto, i onda kada naiđem na vježbu ne znam koje bih vrijeme stavio, pa stavljam više manje napamet, na primjer u ovakvim vježbama:
http://www.ego4u.com/en/cram-up/grammar/simpas-paspro/exercises?ex03

pa imas pravila kad ih upotrebljavas, reko sam ti jedan od njih je onaj time expression

 

p simple- yesterday, ago itd

present simple--today, afternoun itd

present con.-----now, yet

 

itd

 

 

 

Lol wut? Kakve veze ima afternoon (ne afternoun) sa vremenskim prilogom za present simple. Present continuous ide uz now ali ne uz yet (uz yet ide present perfect simple uz since i for)

moze i uz p con.

 

dobro nemora afternoun ali moze mi smo imali takve primjere

ako sam ti pomogo stisni HVALA!!!
15 godina
protjeran
offline
Pomoć iz Engleskog jezika
hvala, sada sam uspio riješiti ove vježbe...a kad dobijem nešto ovakvo ? tu ipak nema ovih riječi koje signaliziraju vrijeme
http://www.tolearnenglish.com/exercises/exercise-english-2/exercise-english-23917.php
13 godina
offline
Re: Pomoć iz Engleskog jezika
ivan-zd kaže...
hvala, sada sam uspio riješiti ove vježbe...a kad dobijem nešto ovakvo ? tu ipak nema ovih riječi koje signaliziraju vrijeme
http://www.tolearnenglish.com/exercises/exercise-english-2/exercise-english-23917.php

kako ne, u prvoj odma imas last week sto simbolizira proslo vrijeme

ako sam ti pomogo stisni HVALA!!!
15 godina
protjeran
offline
Pomoć iz Engleskog jezika
The sun (shine) and it was a beautiful evening, so,I (open) the back door. Then the telephone (ring).
tako na primjer, takve stvari ne raspoznajem
15 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć iz Engleskog jezika
ivan-zd kaže...
hvala, sada sam uspio riješiti ove vježbe...a kad dobijem nešto ovakvo ? tu ipak nema ovih riječi koje signaliziraju vrijeme
http://www.tolearnenglish.com/exercises/exercise-english-2/exercise-english-23917.php

Iskreno riješio bih ovo 100% točno al nebih znao objasnit zašto je to tako ^^

LoL EU : pr1mus
14 godina
offline
Re: Pomoć iz Engleskog jezika
ivan-zd kaže...
The sun (shine) and it was a beautiful evening, so,I (open) the back door. Then the telephone (ring).
tako na primjer, takve stvari ne raspoznajem

The sun was shining, and it was a beatiful evening, so I opened the back door. Then the telephone rang.

 

 

 

 

Što imaš više sira, imaš više rupa. Što imaš više rupa, imaš manje sira. ?????????????
14 godina
offline
Re: Pomoć iz Engleskog jezika
makaweli kaže...
ivan-zd kaže...
hvala, sada sam uspio riješiti ove vježbe...a kad dobijem nešto ovakvo ? tu ipak nema ovih riječi koje signaliziraju vrijeme
http://www.tolearnenglish.com/exercises/exercise-english-2/exercise-english-23917.php

Iskreno riješio bih ovo 100% točno al nebih znao objasnit zašto je to tako ^^

ja ovdje di sam fulao uopce ne razumijem kako je to izmjesano postavljena recenica

 

 

nvm skuzio sam jesam glup xd

 

zbunilo me pise: "and about 6:00 ______ I in the kitchen" umjesto da je ova crta posle I

Što imaš više sira, imaš više rupa. Što imaš više rupa, imaš manje sira. ?????????????
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.3.2011 18:18 (dmanz).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć iz Engleskog jezika
ivan-zd kaže...
The sun (shine) and it was a beautiful evening, so,I (open) the back door. Then the telephone (ring).
tako na primjer, takve stvari ne raspoznajem

Sunce nije zasjalo. Sunce je sjalo znači radi se o vremenu koje je ipak trajalo neki period u prošlosti. Dakle tu ti ide past continuous. Budući da otvaranje vrata nitko nije prekinuo radi se o svršenom vremenu dakle past simple. Telefon je zazvonio isto ništa nije prekinulo tu radnju dakle isto past simple.

LoL EU : pr1mus
14 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć iz Engleskog jezika
dmanz kaže...
ivan-zd kaže...
Znam za oba vremena pravila, kada i zašto, i onda kada naiđem na vježbu ne znam koje bih vrijeme stavio, pa stavljam više manje napamet, na primjer u ovakvim vježbama:
http://www.ego4u.com/en/cram-up/grammar/simpas-paspro/exercises?ex03

 

  1. We were waiting  for Jane, when suddenly Louis came around the corner.

EPIC!

Prodajem razne iPhone...za informacije, obratite mi se na pp.
14 godina
offline
Pomoć iz Engleskog jezika

Iskreno, ako nesto trebas takvo ja ti mogu rijesit, ali objasnit svaki slucaj stvarno ne znam, jer ja to sve po sluhu rjesavam

Što imaš više sira, imaš više rupa. Što imaš više rupa, imaš manje sira. ?????????????
14 godina
offline
Re: Pomoć iz Engleskog jezika
win4crazzy kaže...
makaweli kaže...
win4crazzy kaže...
ivan-zd kaže...
Znam za oba vremena pravila, kada i zašto, i onda kada naiđem na vježbu ne znam koje bih vrijeme stavio, pa stavljam više manje napamet, na primjer u ovakvim vježbama:
http://www.ego4u.com/en/cram-up/grammar/simpas-paspro/exercises?ex03

pa imas pravila kad ih upotrebljavas, reko sam ti jedan od njih je onaj time expression

 

p simple- yesterday, ago itd

present simple--today, afternoun itd

present con.-----now, yet

 

itd

 

 

 

Lol wut? Kakve veze ima afternoon (ne afternoun) sa vremenskim prilogom za present simple. Present continuous ide uz now ali ne uz yet (uz yet ide present perfect simple uz since i for)

moze i uz p con.

 

dobro nemora afternoun ali moze mi smo imali takve primjere

yet je priložna oznaka koja se koristi uz Present Perfect,ondnosno radnju u prošlosti za koju ne znamo točno kada se dogodila,dok Present Continous koristimo za radnje koje se upravo sada događaju i koristimo priložne oznake,now,at the moment...

Piracy lives forever!!!
15 godina
protjeran
offline
Pomoć iz Engleskog jezika

Možete mi reći da li prijašnja rečenica može otkriti vrijeme u slijedećoj,ako u toj koja slijedi nema izravnih indikatora za neko vrijeme ? Ili ako ta varijanta ne može, kako da onda raspoznam kada nema izravnih dokaza/signalnih riječi, while,when,yesterday,last night itd/ ?

 

@damnz

ispit se piše :D a i radije bih to naučio, matura me čeka isto za par godina, mora se!

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.3.2011 18:28 (ivan-zd).
13 godina
offline
Re: Pomoć iz Engleskog jezika
softwaremaniac kaže...
win4crazzy kaže...
makaweli kaže...
win4crazzy kaže...
ivan-zd kaže...
Znam za oba vremena pravila, kada i zašto, i onda kada naiđem na vježbu ne znam koje bih vrijeme stavio, pa stavljam više manje napamet, na primjer u ovakvim vježbama:
http://www.ego4u.com/en/cram-up/grammar/simpas-paspro/exercises?ex03

pa imas pravila kad ih upotrebljavas, reko sam ti jedan od njih je onaj time expression

 

p simple- yesterday, ago itd

present simple--today, afternoun itd

present con.-----now, yet

 

itd

 

 

 

Lol wut? Kakve veze ima afternoon (ne afternoun) sa vremenskim prilogom za present simple. Present continuous ide uz now ali ne uz yet (uz yet ide present perfect simple uz since i for)

moze i uz p con.

 

dobro nemora afternoun ali moze mi smo imali takve primjere

yet je priložna oznaka koja se koristi uz Present Perfect,ondnosno radnju u prošlosti za koju ne znamo točno kada se dogodila,dok Present Continous koristimo za radnje koje se upravo sada događaju i koristimo priložne oznake,now,at the moment...

eo sad sam bacio oko u biljeznicu i vidim da sam bio u krivu

 

ovo sto si rekao je potpuno tocno ;)

 

ako sam ti pomogo stisni HVALA!!!
14 godina
offline
Re: Pomoć iz Engleskog jezika
ivan-zd kaže...

Možete mi reći da li prijašnja rečenica može otkriti vrijeme u slijedećoj,ako u toj koja slijedi nema izravnih indikatora za neko vrijeme ? Ili ako ta varijanta ne može, kako da onda raspoznam kada nema izravnih dokaza/signalnih riječi, while,when,yesterday,last night itd/ ?

 

@damnz

ispit se piše :D a i radije bih to naučio, matura me čeka isto za par godina, mora se!

Ako nema priložne oznake,tj ne znamo kada se radnja dogodila koristimo Present Perfect,a kada se dvoumimo između Continous i Simple vremena onda gledamo svršenost,odnosno nesvršenost glagola.Uz Simple idu svršeni uz continous idu nesvršeni.

Piracy lives forever!!!
15 godina
protjeran
offline
Pomoć iz Engleskog jezika
a možeš mi reći kako da raspoznam svršene odnosno nesvršene glagole ? imam problem iz osnovne, lošije predznanje iz gramatike, vokabular nije problem , razumijem sve rečenice.
14 godina
offline
Re: Pomoć iz Engleskog jezika

Svršeni glagoli izriču radnju koja je svršena djelomično ili u cjelini. Npr.dati,baciti,proliti

Nesvršeni glagoli izriču radnju koja u određenom vremenu nije svršena.Npr.dospijevati,bacati,prolijevati

Piracy lives forever!!!
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.3.2011 15:42 (softwaremaniac).
15 godina
protjeran
offline
Pomoć iz Engleskog jezika
Fala svima, ovo što ste mi objasnili san zadovoljavajuće riješija, preko 70 posto.Sada imam modalne glagole u ponediljak.Čini mi se da je to lakše gradivo, ja vam mogu napisati tipove zadataka kakvi ce biti,ali zamolio bih ako neko ima dobre volje da mi i to pokuša objasniti.Ponovno sam zahvalan.Tipkove zadataka mi ne trebate riješavati, već samo uputiti na sistematiku, jer profesore na satovima malo pohvatam, a engleski je strani jezik pa je teže to doma srediti, dok ostalo je hvala bogu na hrvatskom pa nemam problema s onim što ne pohvatam , zato vas i zamoljavam za ovo ;)
14 godina
offline
Pomoć iz Engleskog jezika

Ajde napiši pa da vidimo, nisan neki vješt za objasnit al valjda ću znat nešto, uostalom ima tu i ostalih forumaša {#}

http://about.me/antesirkovic
15 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć iz Engleskog jezika

Majstore,pa upiši "Modal verbs" u Google i naći ćeš mnoštvo primjera,objašnjenja i on-line vježbi...

15 godina
protjeran
offline
Pomoć iz Engleskog jezika
Loz nisam malouman.Na googl-u ima svega i svačeg.Od A do Ž.I iskopao sam sve i svašta.Nešto valja, nešto ne.Hvala forumašima koji su ponudili pomoć, napišem uskoro.
15 godina
protjeran
offline
Pomoć iz Engleskog jezika
ovako iman ogledni primjer testa. npr.1 zadatak ( lagan je, ali uvod )
2.Match the modal verbs with meanings a-f.
What a lovely present! You MUST send a thank-you note.-OBLIGATION.
She CAN'T be at home.She's got an exam today.CERTAINTY.
3.I MIGHT be home late tonight.I've got a meeting.POSSIBILITY
4.I CAN help you-i'm great at english-ABILITY.
5.CAN you collect me from school tonight after choir practice? REQUEST
6.you MAY come in.Take a seat please.PERMISSION.
3.ZADATAK.
tick ( znak točnosti-kvačica) the correct sentence.
Do you can swim or, Can you swim? (riješenje je pod 2.)
She must work harder.
She musts work harder.( pod 1 je točno)
I no can understand you.
I can't nderstand you.( pod 2 je točno)
You must to go now.
You must go now.(pod 2.)
Have you to work on Saturdays?
Do you have to work on Saturdays? (točno je pod 2)
when i was young, i had to work hard.
wehn i was young, i must work hard.(pod 2).

4.ZADATAK-CHOOSE THE CORRECT VERBS.
ode tribaš birati ili je have to ili je must, ili je oboje.
Treba mi kako prepoznati razliku između toga.
I_______finish the report by lunchtime.
HAVE TO OR MUST.
i ostale rečenice u tom zadatku su na isti kalup, ako ti triba reknem ti.
5.pospajati neke gluposti. npr.
Could I borrow your pen? Ode je čisti vokabular, to mi je jasno.
i zadnji zadatak triba skužiti što je ?
offer, request ili tako nešto.Isto lagano, čisti vokabular.Eto jedino iman dileme oko toga ili je must ili je have to i ovo prepoznavanje.i ima prva vježba : complete the sentences with a suitable from of have to.
npr.When i was teenager we didin't have to be home by nine o' clock.

*HVALA SVIMA NA POJAŠNJENJU*
15 godina
protjeran
offline
Pomoć iz Engleskog jezika
Itko?
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice