Državna matura 2011

poruka: 2.572
|
čitano: 561.852
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2011

sto je najčudnije, svi eseji su isti u cijeloj hrvatskoj i poslani postom po cijeloj hrvatskoj , tak sam ja nosio kutije sa esejima u neku ucionicu{#}, i samo nas ispitni kordinator pratio , sumnjam da u cijeloj hr. se ne otvori barem jedan esej :P

karamba!
15 godina
protjeran
offline
Re: Državna matura 2011
markoal kaže...

Prioritet mi je FOI, pa FER, pa TVZ,PMF, FESB ...
ti..?

Fakultet strojarstva u Rijeci...

http://dizanje-ratia.info
15 godina
protjeran
offline
Re: Državna matura 2011
Omega_vu kaže...

sto je najčudnije, svi eseji su isti u cijeloj hrvatskoj i poslani postom po cijeloj hrvatskoj , tak sam ja nosio kutije sa esejima u neku ucionicu{#}, i samo nas ispitni kordinator pratio , sumnjam da u cijeloj hr. se ne otvori barem jedan esej :P

Ove su godine još osiguraniji ispiti nego inače, svaki ima dva bar koda i na svakom je napisano unaprijed ime i prezime, tako da u slučaju otvaranja to bi se saznalo a onda tko zna što bi bilo...

http://dizanje-ratia.info
13 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2011

APazinjan, oprosti, dosegao sam limit dnevnih privatnih poruka.

Ovdje piše da je obvezna za gimnazijalce, bez nje nisu završili srednju. No učenici četverogodišnjih strukovnih škola odlučuju - ako žele na fakultet pišu maturu, ako žele raditi - ne.

 

Jesam li u pravu? Sada je pitanje može li učenik četverogodišnje strukovne škole godinu-dvije nakon završetka srednje polagati maturu?

 

Hvala.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2011
DenMark kaže...

 

Jesam li u pravu? Sada je pitanje može li učenik četverogodišnje strukovne škole godinu-dvije nakon završetka srednje polagati maturu?

 

Hvala.

Može i mora ako planira studirati!

16 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2011

A jel su smjernice vezane samo uz onaj ulomak koji dobijemo ili uz cijel odjelo?

Ja sam čuo da su samo vezane uz onaj ulomak koji dobijemo.

 

One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the darkness bind them .
16 godina
offline
Re: Državna matura 2011
WItcher kaže...

A jel su smjernice vezane samo uz onaj ulomak koji dobijemo ili uz cijel odjelo?

Ja sam čuo da su samo vezane uz onaj ulomak koji dobijemo.

 

Većina smjernica je vezana za ulomak ali obično bude neko pitanje tipa "smjesti ulomak u kontekst djela" ili "smjesti književnika u kontekst nekakvog (hrvatskog, renesansnog...) stvaralaštva".

16 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2011

Indolentni mužeki; u podzemlju kola glasina da će na nižoj razini biti Registratura, na višoj Baraka. Iz engleskog esej o ekonomiji... Prošle godine su hrvatski pogodili, koliko se sjećam, čak su i ulomak pogodili, ove godine držim fige da će također pogoditi...

 

Ja trljam ruke pošto sam Registraturu doktorirao u ovih par tjedana, vrag si ga neka... A i nije tak loša knjiga...

 

EDIT: upravo saznao da je izvor ove informacije page na fejsu.

 

DISCLAIMER: svaku informaciju o tome što će biti na maturi treba uzeti sa zadrškom. No ja nekako očekujem tu Registraturu pošto smo ju u školi radili, ima valjda cijeli mjesec, a i stalno se nagađa da će biti ili to ili Dundo... Zločin je bio prošle godine, Suze su preretardirane, a Čiča Goriot je bio na probnoj.

Ne znam ja ništa, ja sam ovdje biciklom
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.4.2011 18:53 (i_rambo_plache).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2011

kaj baraka na visoj,pa po kojoj logici,jos uzmem B razinu da izbjegnem lektire,i sad kad mi pukne lektiru

15 godina
protjeran
offline
Re: Državna matura 2011
i_rambo_plache kaže...

Indolentni mužeki; u podzemlju kola glasina da će na nižoj razini biti Registratura, na višoj Baraka. Iz engleskog esej o ekonomiji... Prošle godine su hrvatski pogodili, koliko se sjećam, čak su i ulomak pogodili, ove godine držim fige da će također pogoditi...

 

Ja trljam ruke pošto sam Registraturu doktorirao u ovih par tjedana, vrag si ga neka... A i nije tak loša knjiga...

Iskreno se nadam da si u pravu :) Ja bih najmanje htio Dundo Maroja i U registraturi :)

http://dizanje-ratia.info
16 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2011
cale kaže...

kaj baraka na visoj,pa po kojoj logici,jos uzmem B razinu da izbjegnem lektire,i sad kad mi pukne lektiru

Po logici - na listi je za višu, pojavit će se na višoj... Biti će barem jedna lektira na svakoj razini, možda će biti i raspravljački... -.-'

APazinjan kaže...
i_rambo_plache kaže...

Indolentni mužeki; u podzemlju kola glasina da će na nižoj razini biti Registratura, na višoj Baraka. Iz engleskog esej o ekonomiji... Prošle godine su hrvatski pogodili, koliko se sjećam, čak su i ulomak pogodili, ove godine držim fige da će također pogoditi...

 

Ja trljam ruke pošto sam Registraturu doktorirao u ovih par tjedana, vrag si ga neka... A i nije tak loša knjiga...

Iskreno se nadam da si u pravu :) Ja bih najmanje htio Dundo Maroja i U registraturi :)

Ja bi najviše htio Registraturu. Nema jasnijeg i strožeg pravca od realizma. Nakon čitanja je sve jasno zato što se objektivno opisuju prilike tadašnjeg vremena. A stvarno se ima toga nadrobiti o Registraturi, po veličini je to knjiga i pol.

Ne znam ja ništa, ja sam ovdje biciklom
13 godina
offline
Državna matura 2011

Fuck yeah!

Da bar bude Baraka! Nju sam izovnao {#}

 

Meni bi i Dundo odgovarao, pa čak i Suze. Samo da ne bude Registratura. To fkt meda ne znam. Ostalo bi moglo proči

** Live 4 Music **
13 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2011

Meni isto Baraka odgovara jer smo to nedavno radili i pisali za vjezbu esej. Zapravo sve mi odgovara osim Suza i onih šimićevih pjesama. U suzama mi je problem smjestiti ulomak u kontekst djela a i neznam bas sve one pjesničke figure...  

 

@Sudy - odličan esej o Suzama ... {#}

15 godina
offline
Državna matura 2011

Meni bi najbolje odgovarala Registratura na višoj, ali nije ni Baraka loš izbor.

We are nothing but the stones to pave the way...
16 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2011

A kaj je s njemačkim :) ?

One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the darkness bind them .
14 godina
offline
Državna matura 2011

Samo ne Suze, Dundo i Šimić, to mi nikako ne ide.

Ako uzmemo u obzir da su Zločin i kazna i Goriot potrošeni lani, ostaju Preobrazba, Registratura i Baraka. To su samo moja nadanja:)

http://www.youtube.com/watch?v=N80ec5dyskw
15 godina
offline
Državna matura 2011

Ja ću pokušati izbjeći lektire, prošle godine na probnoj maturi je tema za raspravljački esej bila odlična, nadam se da će biti nešto slično i ove, budemo vidjeli :)

http://www.youtube.com/watch?v=BaaBxnAj_Rg
13 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2011

Jel se zna šta će biti druga tema na osnovnoj?

13 godina
protjeran
offline
Državna matura 2011

Još 24 sata do mature...Ja sam upisao sve osnovnu razinu osim engleskog , on mi je viša razina i kao izborni predmet sam uzeo informatiku. Za taj esej iz hrvatskog sutra se iskreno nadam da ću ga ja , a i svi ostali kolege maturanti i maturantice napisati što bolje . Prošle godine je bila probna matura , i dobio sam 4 , sa time da mi je nedostajao 1 bod do petice...Skinuo sam si lektire sa neta , isprintao , pa ću sada malo to pročitati , podcrtati neke stvari koje bi mogao napomenuti za pojedino dijelo i autora... Nisam siguran da li da vjerujem ovome sa Facebook-a ili da ne vjerujem... U svakom slučaju , čak da me i pogodi lektira kao npr Preobraženja , ima raspravljački esej u kojem se može uvijek filozofirati , postavljati svoja uvjerenja i tvrdnje , mišljenja itd...  Držim vam svima fige , rasturajte :DDD

Guns don`t kill people ... I kill people with guns .
15 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2011
philipistheway kaže...

Jel se zna šta će biti druga tema na osnovnoj?

Pa ne zna se ni koja ce prva bit, a kamoli druga

13 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2011
Diavol kaže...
philipistheway kaže...

Jel se zna šta će biti druga tema na osnovnoj?

Pa ne zna se ni koja ce prva bit, a kamoli druga

mislim na ovo što je navodno procurilo

13 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2011

prošlogodišnji sam maturant i htio bih vam samo savjetovati da se klonite filozofiranja tj. "lupetanja". pišite kratko, jasno i smisleno te se pridžavajte smjernica. izaberite jednu ili dvije koje ce vam biti tema eseja i to obavezno naznačite u uvodu (npr. "u ovom eseju cu..." "tema mog eseja..." itd.) Razradbeni dio također grafički i smisleno podjelite u odjeljke te odjeljke povežite koristeći ključne riječi. i da... ovo je  ispitivački esej koji provjerava vaše znanje, pismenost i izražavanje, a ne vašu kreativnost. dakle ocjenjivača pokušajte zaintrigirati već na početku isključivo svojim poznavanjem književnosti hrvatskog jezika. i da, NE OBRAČAJTE SE OCJENJIVAČU. Sretno nam :D

15 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2011
philipistheway kaže...
Diavol kaže...
philipistheway kaže...

Jel se zna šta će biti druga tema na osnovnoj?

Pa ne zna se ni koja ce prva bit, a kamoli druga

mislim na ovo što je navodno procurilo

ma ja nista ne vjerujem tome :)

13 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2011

PRIMIO SAM INFORMACIJE DA CE OVO BIT SMJERNICE NA NIZOJ RAZINI !!
MOZE NAM SAMO POMOC ODMOC NAM NIKAKO NE MOZE !

 

Pozorno pročitaj ulomak iz romana u kojem Kovačić opisuje Ivičin dolazak u grad i Meceninu kuću. Kako izgleda Ivičin prvi susret s gradom? Koje osjećaje pobuđuje u njemu prvi pogled na grad?
2. Promotri sliku gradske djece,krčme,ulica i prolaznika. Koje razlike u običajima sela i grada spoznaje Ivica Kičmanović?

3. Usporedi Kovačićevu sliku grada i sela. Što možeš zaključiti o načinu života na selu? Koji su seoski običaji opisani?
Što zaključuješ o seoskom mentalitetu? Kako se gradska sredina odnosi prema seljacima i obratno seoska sredina prema gradskom stanovništvu?
4. Zašto dolazi do sraza grada i sela i što ga uvjetuje?
5.Što zapravo znače proročanske riječi "malog kanonika": " Oni će ti dijete pokvarit
6. Navedi najzanimljivije realističke seoske i gradske likove. Kojim stilskim postupcima Kovačić karakterizira likove?
Navodima potkrijepi svoje zaključke.

7. Kako se u Kovačićevom romanu ostvaruje jedan od temeljnih zahtjeva hrvatskog realizma- regionalnost?
Kako Laura utječe na Ivičin život? Protumači simboliku Laure. Navedi i ostale likove- simbole i objasni njihovu funkciju u romanu.

8. Što možeš zaključiti o kompoziciji romana? Teku li događaji kronološkim redom?
9. Odredi karakteristike pripovijedanja. Koliko ima pripovjedača u romanu? Objasni!

10. Izdvoji bajkovite epizode i odredi njihovu ulogu u romanu?
Koje podudarnosti između autorova života i života lika Ivice Kičmanovića uočavaš? Kako je oblikovan Ivičin lik

15 godina
protjeran
offline
Re: Državna matura 2011

Daj molim te primi informacije za višu razinu :)

http://dizanje-ratia.info
13 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2011

Potrudit cu se ! :)

15 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2011

Jadno je što informacije tako lako cure... ista stvar se i prošle godine dogodila...

Guide za Warwicka: http://www.leaguecraft.com/strategies/guide/3252 Warbringer007 ( EU ) te moj brat Chomet ( EU )
13 godina
protjeran
offline
Re: Državna matura 2011
Blizek kaže...

Jadno je što informacije tako lako cure... ista stvar se i prošle godine dogodila...

mislim da je to odlično za one koji pišu državnu maturu {#}

Skype: antonio.andelic96
13 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2011

A za višu? Maybe?! {#}

 

 

Alice
13 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2011

Za sada nema informacija za visu ! Vidjet ce mo kasnije !

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice