Državna matura 2011

poruka: 2.572
|
čitano: 561.963
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Državna matura 2011
Nem0 kaže...

E onda kao takav nisi kompetentan da razgovaraš o hrvatskom jeziku kad ga smatraš manje bitnim i previše si subjektivan.

Je li ovo Ivanovo otkrivenje nego religijsko djelo?

Da.

Aha, bilo mi je čudno jer nisam nikad čuo za to, ali sad znam zašto.

Budi objektivan jer uvrijedio bi se kad bi netko subjektivno prozivao matematiku, fiziku i te predmete koje voliš i govorio da nisu važni, a imaju veliku ulogu u edukaciji. Hrvatski jezik je jednako važan.

We are nothing but the stones to pave the way...
14 godina
offline
Državna matura 2011

Smatram da bi hrvatski jezik na državnoj maturi trebao biti obavezan, ali ne na ovoj razini kao što je danas. Nedavno su rekli da će na maturi moći pojaviti sve lektire koje su se radile u školi. To je oko 50 lektira za razliku od dosadašnjih nekoliko koje bi se mogle pojaviti na državnoj maturi. Smatram to aposlutno nepotrebno jer ima nas kojima jednostavno pismeno izražavanje i "književno" čitanje baš i ne ide. Ja čitam sve lektire no nema teorije da bih ja mogao sve to popamtiti i naučiti. 

 

Isto tako na živce mi idu stvari poput opće kulture itd. Danas se općom kulturom poznavanje književnosti, slikarstva itd. odnosno sve što spada pod umjetnost. Koliko ja vidim umjetnost nije donijela nikakav napredak u kvaliteti života ljudi dok znanosti poput elektrotehnike, matematike i fizike jesu. Zar i to ne spada u opću kuluturu? Npr. naš moderni život dosta ovisi o struji no poznavanje osnova el. se ne smatra općom kulturom. Po gimnazijama ima mnogih koji tako znaju sve o umjetnostima itd. ali ne znaju razliku između AC i DC struje. Valjda je razlog to što je umjetnost "uzvišena", a ovo ostalo nije. 

capttawish@gmail.com
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.8.2011 17:04 (captain_soap_McTawish).
12 godina
protjeran
offline
Re: Državna matura 2011

Nisam rekao da je manje važan,rekao sam samo da nemora da bude ˝obvezan˝ predmet.

"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
12 godina
protjeran
offline
Re: Državna matura 2011
captain_soap_McTawish kaže...

Smatram da bi hrvatski jezik na državnoj maturi trebao biti obavezan, ali ne na ovoj razini kao što je danas. Nedavno su rekli da će na maturi moći pojaviti sve lektire koje su se radile u školi. To je oko 50 lektira za razliku od dosadašnjih nekoliko koje bi se mogle pojaviti na državnoj maturi. Smatram to aposlutno nepotrebno jer ima nas kojima jednostavno pismeno izražavanje i "književno" čitanje baš i ne ide. Ja čitam sve lektire no nema teorije da bih ja mogao sve to popamtiti i naučiti. 

 

Isto tako na živce mi idu stvari poput opće kulture itd. Danas se općom kulturom poznavanje književnosti, slikarstva itd. odnosno sve što spada pod umjetnost. Koliko ja vidim umjetnost nije donijela nikakav napredak u kvaliteti života ljudi dok znanosti poput elektrotehnike, matematike i fizike jesu. Zar i to ne spada u opću kuluturu? Npr. naš moderni život dosta ovisi o struji no poznavanje osnova el. se ne smatra općom kulturom. Po gimnazijama ima mnogih koji tako znaju sve o umjetnostima itd. ali ne znaju razliku između AC i DC struje. Valjda je razlog to što je umjetnost "uzvišena", a ovo ostalo nije. 

Napokon netko tko shvaća moje pogled na sve ovo.

"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
12 godina
online
Re: Državna matura 2011
Nem0 kaže...

Ali opet kad sve pogledam problem je u vremenu.Ja kad dođem iz škole i ovako nemam slobodnog vremena pored svih ostalih predmeta,a da ne spominjem ostale poslove što moram raditi.

  Vrijeme je relativan pojam. Za sve se nađe vremena. Ne vjerujem da je tvoja opća gimnazija toliko teža od fakulteta koji ja idem i da si ti toliko zauzetiji da ne možeš odvojiti 40min dnevno za čitanje knjige.

{One death is tragedy, but a million deaths is statistics} Molim forumaša Penryna da ne odgovara na moje poruke jer nema potrebe buduci da ga ignoriram.
15 godina
offline
Re: Državna matura 2011
captain_soap_McTawish kaže...

Smatram da bi hrvatski jezik na državnoj maturi trebao biti obavezan, ali ne na ovoj razini kao što je danas. Nedavno su rekli da će na maturi moći pojaviti sve lektire koje su se radile u školi. To je oko 50 lektira za razliku od dosadašnjih nekoliko koje bi se mogle pojaviti na državnoj maturi. Smatram to aposlutno nepotrebno jer ima nas kojima jednostavno pismeno izražavanje i "književno" čitanje baš i ne ide. Ja čitam sve lektire no nema teorije da bih ja mogao sve to popamtiti i naučiti. 

 

Isto tako na živce mi idu stvari poput opće kulture itd. Danas se općom kulturom poznavanje književnosti, slikarstva itd. odnosno sve što spada pod umjetnost. Koliko ja vidim umjetnost nije donijela nikakav napredak u kvaliteti života ljudi dok znanosti poput elektrotehnike, matematike i fizike jesu. Zar i to ne spada u opću kuluturu? Npr. naš moderni život dosta ovisi o struji no poznavanje osnova el. se ne smatra općom kulturom. Po gimnazijama ima mnogih koji tako znaju sve o umjetnostima itd. ali ne znaju razliku između AC i DC struje. Valjda je razlog to što je umjetnost "uzvišena", a ovo ostalo nije. 

Umjetnost je pomogla čovječanstvu uvelike. Da Vincijeve i Michelangelove studije ljudskog tijela su jedni od temelja današnjeg modernog poznavanja anatomije, a tome je glavni uzrok bila upravo umjetnost.

Ja, osobno, mislim da i povijest, pa čak i elektrotehnika nekim dijelom spadaju pod opću kulturu, ali umjetnost je ponajviše tu zbog toga što treba razmišljati van granica i ne drži se strogih pravila, pa se zbog toga umjetnost drži nečim što je čovječanstvu pomoglo da shvati bit ljepote.

Ti ovdje navodiš da gimnazijalci ne znaju razliku između struja, no ti recimo ne znaš nijedno Picassovo djelo ( primjer samo ) jer nitko ne posjeduje sve znanje i tu smo da radimo kao kolektiv.

We are nothing but the stones to pave the way...
12 godina
protjeran
offline
Re: Državna matura 2011

Molim te reci mi samo da si pročitao cijelu rečenicu i ovaj dio gdje piše ˝ostale poslove˝.Nemam ja vremena kad lijenčarit,uvijek ima nekog posla a kad nema onda učim predmete po potrebi.

"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
12 godina
online
Re: Državna matura 2011
Nem0 kaže...

Molim te reci mi samo da si pročitao cijelu rečenicu i ovaj dio gdje piše ˝ostale poslove˝.Nemam ja vremena kad lijenčarit,uvijek ima nekog posla a kad nema onda učim predmete po potrebi.

  Onda se posveti tim poslovima i ispiši iz škole i nemoj prigovarat kako je Hrvatski jezik nebitan, ili se posveti potpuno školovanju i prihvati činjenicu.

{One death is tragedy, but a million deaths is statistics} Molim forumaša Penryna da ne odgovara na moje poruke jer nema potrebe buduci da ga ignoriram.
14 godina
offline
Re: Državna matura 2011
Ad4pt3r kaže...

 

Ti ovdje navodiš da gimnazijalci ne znaju razliku između struja

Nisam mislio na sve gimnazijalce ne nego na određene koji se hvale svojim pozavanjem umjetnosti. Samo govorim da se umjetnost ne bi smjela uzvisivati toliko nad ostalim znanostima. Pogriješio sam kad sam rekao da nije bitna ljudskome razvoju no opet je ne bismo smjeli  toliko uzdizati

capttawish@gmail.com
12 godina
protjeran
offline
Re: Državna matura 2011
Ranko Kukumar kaže...
Nem0 kaže...

Molim te reci mi samo da si pročitao cijelu rečenicu i ovaj dio gdje piše ˝ostale poslove˝.Nemam ja vremena kad lijenčarit,uvijek ima nekog posla a kad nema onda učim predmete po potrebi.

  Onda se posveti tim poslovima i ispiši iz škole i nemoj prigovarat kako je Hrvatski jezik nebitan, ili se posveti potpuno školovanju i prihvati činjenicu.

Želiš reći da nikad nisi vidio kako netko mora raditi da bi preživio te plaćao školovanje??A sad si i umišljen,kao samo oni što su bogati smiju se školovati za sve ostalo je zabranjeno.Moj prijatelju tebe treba vratit u srednji vijek pa da se družiš sa svojim frendovima plemićima i groficama.

"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
12 godina
online
Re: Državna matura 2011
captain_soap_McTawish kaže...

Nisam mislio na sve gimnazijalce ne nego na određene koji se hvale svojim pozavanjem umjetnosti.  Samo govorim da se umjetnost ne bi smjela uzvisivati toliko nad ostalim znanostima. Pogriješio sam kad sam rekao da nije bitna ljudskome razvoju no opet je ne bismo smjeli   toliko uzdizati

  Jako diskutabilno.

Nem0 kaže...

Želiš reći da nikad nisi vidio kako netko mora raditi da bi preživio te plaćao školovanje??A sad si i umišljen,kao samo oni što su bogati smiju se školovati za sve ostalo je zabranjeno.Moj prijatelju tebe treba vratit u srednji vijek pa da se družiš sa svojim frendovima plemićima i groficama.

  Srednja škola nije obavezna, a ni ne košta skupo. Koje su to muke? Kolko plaćaš  školovanje?

 

Uopće nisam bogat. Niti umišljen. Moj kolega tebe treba naučiti općoj kulturi da shvatiš neke stvari.

{One death is tragedy, but a million deaths is statistics} Molim forumaša Penryna da ne odgovara na moje poruke jer nema potrebe buduci da ga ignoriram.
12 godina
protjeran
offline
Re: Državna matura 2011
Ranko Kukumar kaže...
captain_soap_McTawish kaže...

Nisam mislio na sve gimnazijalce ne nego na određene koji se hvale svojim pozavanjem umjetnosti.  Samo govorim da se umjetnost ne bi smjela uzvisivati toliko nad ostalim znanostima. Pogriješio sam kad sam rekao da nije bitna ljudskome razvoju no opet je ne bismo smjeli   toliko uzdizati

  Jako diskutabilno.

Nem0 kaže...

Želiš reći da nikad nisi vidio kako netko mora raditi da bi preživio te plaćao školovanje??A sad si i umišljen,kao samo oni što su bogati smiju se školovati za sve ostalo je zabranjeno.Moj prijatelju tebe treba vratit u srednji vijek pa da se družiš sa svojim frendovima plemićima i groficama.

  Srednja škola nije obavezna, a ni ne košta skupo. Koje su to muke? Kolko plaćaš školovanje?

 

Uopće nisam bogat. Niti umišljen. Moj kolega tebe treba naučiti općoj kulturi da shvatiš neke stvari.

Mene treba naučiti kulturi?Možda jesam nepismen i nemogu da shvatim neka teža u veća književna djela,ali ti čitaš samo ono što se tebi sviđa.Pa zar nikad nisi vidio da netko PREŽIVLJAVA od poljoprivrede?Nema svatko koliko-toliko normalan posao pa da može da dobiva 1. u mjesecu plaću.Ljudi se snalaze kako znaju i umiju i to ti je istina moj kolega samo da se ima za sutra.Ja neznam iz kojeg dijela BiH si ti pa to nikad nisi vidio.

"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
12 godina
online
Re: Državna matura 2011

I kakve to veze ima sa Hrvatskim jezikom i književnim djelima?

{One death is tragedy, but a million deaths is statistics} Molim forumaša Penryna da ne odgovara na moje poruke jer nema potrebe buduci da ga ignoriram.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2011
captain_soap_McTawish kaže...
Ad4pt3r kaže...

 

Ti ovdje navodiš da gimnazijalci ne znaju razliku između struja

Nisam mislio na sve gimnazijalce ne nego na određene koji se hvale svojim pozavanjem umjetnosti.  Samo govorim da se umjetnost ne bi smjela uzvisivati toliko nad ostalim znanostima. Pogriješio sam kad sam rekao da nije bitna ljudskome razvoju no opet je ne bismo smjeli   toliko uzdizati

  Nemogu se složit sa time ali to je opet stvar svačijeg okusa.Umjetnost potiče maštu i apstraktno mišljenje,a djeca koja su kreativna u mladosti su u većini slučajeva i inteligentnija u starosti(dokazano u znanstvenoj studiji).

 

Osim toga mislim da nas umjetnost i filozofija dijele od životinja(bez uvrede ikome molim) jer znanstvenici su do sada uspjeli naučiti životinje logičkom razmišljanju,čak i igranju šaha ali nisu ih naučili nikakvom apstraktnom mišljenju i nikakvom filozofiranju a ljudi to eto mogu i to sa lakoćom.Životinja samo ćeli doseći bananu a čovjek se trudi da buduće generacije imaju bolji život,čak i one koje će doći tek za nekoliko stoljeća.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
12 godina
protjeran
offline
Re: Državna matura 2011
Ranko Kukumar kaže...

I kakve to veze ima sa Hrvatskim jezikom i književnim djelima?

Enoga sad opet na nešto drugo skrenu.Znaš ja sam sebi kriv što sam uopće počeo pisat na ovu temu.Do ovoga si ti doveo,a ne ja.Ja sam samo tvrdio da hrvatski jezik ne mora da bude ˝obvezan˝ i to ću uvijek tvrditi.Pokušavam ti objasniti da nema svatko vremena i da ljudi imaju pametniji stvari u životu.

"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
12 godina
online
Re: Državna matura 2011
Nem0 kaže...

Enoga sad opet na nešto drugo skrenu.Znaš ja sam sebi kriv što sam uopće počeo pisat na ovu temu.Do ovoga si ti doveo,a ne ja.Ja sam samo tvrdio da hrvatski jezik ne mora da bude ˝obvezan˝ i to ću uvijek tvrditi.Pokušavam ti objasniti da nema svatko vremena i da ljudi imaju pametniji stvari u životu.

  Moraš se potruditi pronaći riječi pa odvući raspravu u pravi smjer. Ovo definitivno nije. Eto vidiš zašto je dobro čitati književna djela.

 

Tvoj odabir, u redu shvaćam. Ali ne shvaćam zašto to tvrdiš kao objektivnu činjenicu i misliš da mora biti tako? Ja sam isto kao i ti iznio svoje mišljenje i do sada 100% stojim pred njim.

 

Što se tiče vremena, diskutabilno. Za ovo vrijeme koje si se dopisivao s menom mogao si pročitati barem jedan manji dio nekog književnog djela. I tako svaki dan. Nemaš barem pola sata svaki dan odvojiti   za čitanje djela, a imaš za neke druge gluposti, kao npr. gledati facebook i kada će se osvježiti statusi.

{One death is tragedy, but a million deaths is statistics} Molim forumaša Penryna da ne odgovara na moje poruke jer nema potrebe buduci da ga ignoriram.
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.8.2011 17:43 (Ranko Kukumar).
15 godina
protjeran
offline
Državna matura 2011

Što se tiče opće kulture, cilj upitnika opće kulture bi trebao biti ispitivanje nečije sklonosti za ''traženjem informacija'', u tom smislu test opće kulture daje informacije o nekim crtama ličnosti koje su dobar prediktor uspješnosti u daljnjem školovanju. Kvalitetan upitnik opće kulture nije lako sastaviti, često se radi o općenitim stvarima unutar ciljanih područja (npr. područja vezana uz fakultet koji radi selekciju).

 

Što se tiče HJ i bilo kojeg materinjeg jezika, to je temelj daljnjeg i bilo kakvog obrazovanja, tu apsolutno nema prostora za raspravu. 

''Mulder, toads just fell from the sky!'' ''I guess their parachutes didn't open.''
12 godina
protjeran
offline
Re: Državna matura 2011
Ranko Kukumar kaže...
Nem0 kaže...

Enoga sad opet na nešto drugo skrenu.Znaš ja sam sebi kriv što sam uopće počeo pisat na ovu temu.Do ovoga si ti doveo,a ne ja.Ja sam samo tvrdio da hrvatski jezik ne mora da bude ˝obvezan˝ i to ću uvijek tvrditi.Pokušavam ti objasniti da nema svatko vremena i da ljudi imaju pametniji stvari u životu.

  Moraš se potruditi pronaći riječi pa odvući raspravu u pravi smjer. Ovo definitivno nije. Eto vidiš zašto je dobro čitati književna djela.

 

Tvoj odabir, u redu shvaćam. Ali ne shvaćam zašto to tvrdiš kao objektivnu činjenicu i misliš da mora biti tako? Ja sam isto kao i ti iznio svoje mišljenje i do sada 100% stojim pred njim.

 

Što se tiče vremena, diskutabilno. Za ovo vrijeme koje si se dopisivao s menom mogao si pročitati barem jedan manji dio nekog književnog djela. I tako svaki dan. Nemaš barem pola sata svaki dan odvojiti   za čitanje djela, a imaš za neke druge gluposti, kao npr. gledati facebook i kada će se osvježiti statusi.

 

Ajde mogu sve shvatit,i čitanje djela i to da sam ja nepismen kako ti tvrdiš i još svašta drugo.Budući da ti tvrdiš kako nemaš profil na Facebook-u,onda nemaš prava popljuvavat ga jer neznaš što je Facebook zapravo.Ja sam profil na Facebook-u napravio  onda kad je ta društvena mreža kao takva pokrenuta u cilju upoznavanja drugih ljudi i stjecanja drukčijeg pogleda na svijet i ponekad koja partija Texas Hold´em-a.Za razliku od nekih fufica koje žive za ˝lajk˝ meni Facebook ima potpuno drugo značenje,a kako ti mene ne poznaješ toliko dobro koliko ti misliš (samo po mojoj pismenosti) to je tvoja stvar,tj. predrasuda.Od početka mog komentiranja na ovu temu ja naglasak stavljam na ˝ne obaveznost˝ hrvatskog jezika kao takvog zato što mogu nać ogroman broj ljudi što im se državna matura uopće ne sviđa upravo zbog hrvatskog kao obaveznog predmeta i to je činjenica.Zašto bi sad netko tko želi na tehnički fax,mada sam to već naglasio prije,morao raditi hrvatski jezik radi kojeg će dobiti sveukupno manje bodova samo da bi dobio neku kulturu?Ma daj molim te,ako netko želi biti pismeniji on će se naučit ako mu bude trebalo a i ako ne,to je njegova stvar.Ja opet zastupam NE za hrvatski kao obvezatan predmet, ne zbog njega nego zbog pojedinaca na maturi koji  ti mogu upropastit život zato što nisi shvatio Cesarića ili ti neznam šta.I još nešto hrvatski jezik NIJE umjetnost,likovna djela su umjetnost,glazbene simfonije su umjetnost a hrvatski jezik je samo jezik,bio on drama,epika ili lirika.

"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
15 godina
offline
Re: Državna matura 2011
Nem0 kaže...

.Ja opet zastupam NE za hrvatski kao obvezatan predmet, ne zbog njega nego zbog pojedinaca na maturi koji  ti mogu upropastit život zato što nisi shvatio Cesarića ili ti neznam šta.I još nešto hrvatski jezik NIJE umjetnost,likovna djela su umjetnost,glazbene simfonije su umjetnost a hrvatski jezik je samo jezik,bio on drama,epika ili lirika.

Hrvatski jezik je jezik, ali umjetnost su djela napisana u tom jeziku. Ne želiš valjda reči da književnost nije umjetnost? I ja idem uskoro na tehnički fakultet ( informatika ) pa opet smatram da je hrvatski najvažniji predmet na državnoj maturi, jer jednostavno naglašava tvoju pismenost i opću edukaciju u društvu i bilo kojem okruženju, bilo ono tehničko ili umjetničko.

We are nothing but the stones to pave the way...
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.8.2011 21:09 (Ad4pt3r).
12 godina
online
Re: Državna matura 2011

Ti imaš problema sa argumentiranjem, EVO ti par savjeta. Skreneš sa jedne teme na temu o facebook-u. Ja sam ti samo rekao da je bolje da čitaš književna djela umjesto da si na facebook-u. Tko je uopće rekao i riječi o tom servisu? To nije uopće ovdje tema. To je off-topic. Umjesto vremena provedenog na facebook-u čitaj nešto. Primjetit ćeš bolje rezultate.

 

Hrvatski jezik je obavezan i dalje po mom skromnom mišljenju. Bez njega nema dalje. Ako neznaš svoj jezik dovoljno dobro nemaš  što raditi dalje. Opet ti govorim pogledaj neke likove koji su tako razmišljali. Eto ti Kerum prvi. Nepismen do bola. Nezna rečenicu sastavit. I poznavanje nekih književnika je isto tako opća kultura. Jednog dana ako završiš fakultet a neznaš Utjehu Kose to je sramota. Jer ti kao diploirani ing. moraš imati opću kulturu ne samo o svojoj struci, već i o drugim stvarima ono osnovno.

 

O svim blagodatima koje dobivaš čitanjem nekih djela netreba govoriti. Pomažu čak i za tehničke fakultete. Pomažu da razmišljaš na bolji način. Pomažu u stvarnom životu. Pomažu i donose važne pouke.

{One death is tragedy, but a million deaths is statistics} Molim forumaša Penryna da ne odgovara na moje poruke jer nema potrebe buduci da ga ignoriram.
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.8.2011 21:19 (Ranko Kukumar).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2011

Jednostavno mislim da sva ta tri predmeta( HJ, MAT, STR) čine jednu nezaobilaznu cjelinu koja nas definira dalje.

One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the darkness bind them .
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.8.2011 0:00 (WItcher).
12 godina
protjeran
offline
Državna matura 2011

Ja opet ponavljam,da za opću kulturu nek se brine svak o svome ali za hrvatski da je obvezatan kažem NE.To znači da se hrvatski jezik izdiže iznad sveg ostaloga.Zašto onda nisu matematiku koja predmet proučavanja već tisućljećima i jedna od najvažnijuh znanosti današnjice,iako apstraktna, nisu stavili kao obvezatnu?Po čemu je to hrvatski jezik važniji od matematike?Kao neće nikome trebati matematika.Možda hrvatski jest neka opća kultura i to što vi govorite ali to mu ne daje nikakvo pravo da ga se uzvisuje.Nije ni po čemu bitniji od matematike(koja je također jezik kojeg svi razumiju) i zato ga se mora svest na razinu sa svim ostalim predmetima.U 4-godišnjim školama se uči po 17 predmeta cijelu godinu i ima predmeta koji zauzimaju daleko 1. mjesto ispred hrvatskoga.Ili nek se svede na razinu ostalih predmeta ili nek se ukine kao obvezatan,a uzvisivat ga nad svim ostalim to je apsurdno.

"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
13 godina
offline
Re: Državna matura 2011
WItcher kaže...

Jednostavno mislim da sva ta tri predmeta( HJ, MAT, STR) čine jednu nezaobilaznu cjelinu koja nas definira dalje.

Dobro mislis.{#}

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
15 godina
offline
Re: Državna matura 2011
Nem0 kaže...

Ja opet ponavljam,da za opću kulturu nek se brine svak o svome ali za hrvatski da je obvezatan kažem NE.To znači da se hrvatski jezik izdiže iznad sveg ostaloga.Zašto onda nisu matematiku koja predmet proučavanja već tisućljećima i jedna od najvažnijuh znanosti današnjice,iako apstraktna, nisu stavili kao obvezatnu?Po čemu je to hrvatski jezik važniji od matematike?Kao neće nikome trebati matematika.Možda hrvatski jest neka opća kultura i to što vi govorite ali to mu ne daje nikakvo pravo da ga se uzvisuje.Nije ni po čemu bitniji od matematike(koja je također jezik kojeg svi razumiju) i zato ga se mora svest na razinu sa svim ostalim predmetima.U 4-godišnjim školama se uči po 17 predmeta cijelu godinu i ima predmeta koji zauzimaju daleko 1. mjesto ispred hrvatskoga.Ili nek se svede na razinu ostalih predmeta ili nek se ukine kao obvezatan,a uzvisivat ga nad svim ostalim to je apsurdno.

Matematika, hrvatski i stani jezik su obavezni, tako da ne znam o čemu govoriš. O važnosti pojedinog neću raspravljati jer bi nas to odvelo u presubjektivnu raspravu.

We are nothing but the stones to pave the way...
12 godina
protjeran
offline
Državna matura 2011

Isključujem se iz daljnje rasprave.

"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
13 godina
offline
Re: Državna matura 2011
Nem0 kaže...

Ja opet ponavljam,da za opću kulturu nek se brine svak o svome ali za hrvatski da je obvezatan kažem NE.To znači da se hrvatski jezik izdiže iznad sveg ostaloga.Zašto onda nisu matematiku koja predmet proučavanja već tisućljećima i jedna od najvažnijuh znanosti današnjice,iako apstraktna, nisu stavili kao obvezatnu?Po čemu je to hrvatski jezik važniji od matematike?Kao neće nikome trebati matematika.Možda hrvatski jest neka opća kultura i to što vi govorite ali to mu ne daje nikakvo pravo da ga se uzvisuje.Nije ni po čemu bitniji od matematike(koja je također jezik kojeg svi razumiju) i zato ga se mora svest na razinu sa svim ostalim predmetima.U 4-godišnjim školama se uči po 17 predmeta cijelu godinu i ima predmeta koji zauzimaju daleko 1. mjesto ispred hrvatskoga.Ili nek se svede na razinu ostalih predmeta ili nek se ukine kao obvezatan,a uzvisivat ga nad svim ostalim to je apsurdno.

Tebi se po razmišljanjima, načinu pisanja i zaključcima vidi da nit tu voljenu matematiku sigurno ne shvačaš najbolje.

griješiti je ljudski al je osjećaj božanski
13 godina
offline
Državna matura 2011

Samo da se nadodam...

 

Većina tehničkih fakseva maturi iz hrvatskog daje 5-10% bodova.Ni ja nisam neki fan hrvatskog,napisat cu neki los esej i rjesit gramatiku,dobit 2-3 i nes sitno bodova za to,tako da se za tehnicki faks ipak mat i fiz gleda najvise (tj. 90+%,ako izuzmemo prosjeke iz srednjih).

 

Osobno smatram da je to jako vazan predmet, kao i svaki drustveni, jer nas upravo takvi odvajaju od životinja. Jedino što mu zamjeram su prijevodi djela na dijalektima, mislim da bi se učenike trebalo uputiti u dijalekte kroz drugačije načine, nije baš u redu da moram čitati djelo na kajkavštini, iz kojeg ću dobiti ocjenu, a pojma o kajkavskom narječju nemam.

 

Ne volim ga, ali zadnje sto mogu reći da je glup i nepotreban.

griješiti je ljudski al je osjećaj božanski
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.8.2011 12:37 (KKristijan).
12 godina
online
Re: Državna matura 2011

Matematika dobija svoje mjesto tamo gdje je važna. Kako ne? Na državnoj maturi se polaže Hrvatski Jezik kao obavezan predmet zato jer je opća kultura i treba ga poznavati. No, ipak ako si lošije uradio Hrvatski na maturi a bolje matematiku opet će te primiti tehnički fakulteti bez obzira na to. Dakle, možemo reći da više matematiku forsiraju. A umanjivati važnost Hrvatskog jezika je apsurdno, jer je bitan za cijeli život. Možeš ti imati 5 fakulteta, ako si nepismen 90% ljudi će te proglasiti ujedno i glupim. Dakle, Hrvatski jezik je jako bitan bez obzira na daljne zanimanje i studiranje. U životu je puno bitniji Hrvatski jezik nego matematika. Jeli veća sramota biti nepismen ili neznati skalarni umnožak vektora koji te nitko ne pita.

 

I da napomenem, 80% gradiva iz Matematike koje se uči na tehničkim fakultetima nikada obično ne treba kasnije. To je najnormalnija pojava na velikoj većini fakulteta. A Hrvatski i stil izražavanja, razgovaranja, pisanja će ti itekako trebati skoro pa uvijek. Sad ti je valjda jasno zašto je Hrvatski jako bitan. I dalje se ne mogu složiti sa svime što si rekao, a ponajmanje sa onim kako je čitanje lektira većinom glupost i ne pridonosi ničemu pa ni razvoju inteligencije.

{One death is tragedy, but a million deaths is statistics} Molim forumaša Penryna da ne odgovara na moje poruke jer nema potrebe buduci da ga ignoriram.
16 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2011

EDIT:

 

viiiiiiiiiii

One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the darkness bind them .
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.9.2011 11:15 (WItcher).
16 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2011

Jel ima koja zbilja dobra duša koja bi mi objasnila pseudokod preko ovih zadataka ? 

One Ring to rule them all, One Ring to find them, One Ring to bring them all and in the darkness bind them .
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice