PSU +12V napon je 13.20V Opasno ili ne ?

poruka: 26
|
čitano: 12.549
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
PSU +12V napon je 13.20V Opasno ili ne ?

Hej

 

Neki dan sam zapazio (u BIOSU i sa EVERESTOM) da mi je napon PSU-a na railu +12V ustvari 13.12 do 13.25V, a +5V standby pokazuje oko 2.5V.Čitao sam malo na webu, i zamijetio da ekipa na webu kažu da je to loše jer dolazi do overloadinga komponenti, ali sa druge strane da je 13.20 prihvatljivo jer je odstupanje do 10% prihvatljivo.

 

Eh sada mene zanima da li je pametno staviti drugo napajanje ili i ovo može funkcionirati do daljnjeg.Komp je stariji, ali bi bilo šteta da mi crkne matična ili procesor zbog napajanja.

 

 

Svaki politički sustav je idila.A idila je po svojoj prirodi svijet za sve.Stoga oni koji ne žele živjeti u toj idili, su negatori idile kojima je mjesto u zatvoru.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
PSU +12V napon je 13.20V Opasno ili ne ?

Ja iskreno nebi tolerirao toliko odstupanje.....

Gamers Don't Die, They Respawn.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
PSU +12V napon je 13.20V Opasno ili ne ?

uuuu , pretjerano , a ocito da neće to napajanje jos dugo  , ješi ga se i kupi seasonica/corsaira ili neko visokokvalitetno napajanje

Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
offline
PSU +12V napon je 13.20V Opasno ili ne ?

ja se nebi pouzdao u softver...ispitaj to ispitivacem...

Ne brinite se oko toga što ljudi misle, oni to rijetko rade.
 
8 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
PSU +12V napon je 13.20V Opasno ili ne ?

cekaj reci nam koje je uopce napajanje?

Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: PSU +12V napon je 13.20V Opasno ili ne ?

ma da je bilo koje napajanje to je previše odstupanja i krivo su ti rekli

 

na +12 v je +-5% što znači min: 11.4v a max : 12.6

 

na -12v je +-10% min: 10.8v a max : 13.2

 

na -+ 5v ti je 5% odnosno (4.75 - 5.25)

 

edit: voltmetar u ruke i izmjeriti napone, prvo idle pa onda load...uvali u molex slobodni i izmjeri 12v, u idleu znači kad ništ neradiš zabilježi koliko je...a onda u loadu, pokreni neku igru ili ga steraj sa prime95 ili nekim programom za stabilnost i vidjet ćeš stvarno vrijednost...drugo može i matična lažirati pa nisu stvarne vrijednosti a isto tako par programa može različito pokazivati...voltmetar i onda znaš šta dalje

samo krupno, ništa sitniš
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.5.2011 16:01 (oly570).
14 godina
neaktivan
offline
PSU +12V napon je 13.20V Opasno ili ne ?

Daaaaaaaleko previše, meni je uvijek 11.9v.

2.671 Posts! And counting...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
PSU +12V napon je 13.20V Opasno ili ne ?

Ovo za 12v bi možda i prošlo ali 2.5v za 5v?? {#} To mijenjaj napajanje odmah (naravno, prvo provjera multimetrom).

 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
PSU +12V napon je 13.20V Opasno ili ne ?

Everest Aida64, OCCT i kompanija su svi odreda shranja glede očitavanja napona na railovima.

 

OCCT mi za 12V rail pokazuje 2-4V, HW Monitor preko 13V, Aida nešto slično.

Multimetar s druge strane pokazuje da su naponi na kompletno svim railovima debelo unutar ATX specki.

 

Softverska očitanja te ni najmanje ne trebaju brinuti. Ako se želiš uvjeriti uzmi multimetar i izmjeri.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: PSU +12V napon je 13.20V Opasno ili ne ?
ili u biosu.
2.671 Posts! And counting...
16 godina
neaktivan
offline
PSU +12V napon je 13.20V Opasno ili ne ?

u biosu ne vrijedi
eventualo bi bilo moguće ako imaš kompjuter koji troši jaaako malo (manje od laptopa) i neko starije napajanje (vrlo malo vjerovato) jer inače kompjuterska napajanje ne bi trebala radit u praznom hodu (bez opterećenja) jer se onda ponašaju kao teslini transformatori

Ovo je moj potpis...
Moj PC  
0 1 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: PSU +12V napon je 13.20V Opasno ili ne ?

multimetar će ti dati jasnu sliku bolje nemoš dobit...onaj naobičniji, nek ima nešto posto pogreške al pokazat će bolje neg neki programčići...

 

meni primjerice piše u programima 12.52 u idle-u dok je load 12.50 što je smješno...bios recimo pokazuje 12.2

 

voltmetar kaže idle 12.02 a load 11.9-12.0

 

tako da matične, senzori, mogu lagat i odstupat...prihvatljivo je reći da kod skupljih kvalitetnijih ploča to odstupanje je manje ili je jedva primjetno...

samo krupno, ništa sitniš
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.5.2011 10:45 (oly570).
14 godina
neaktivan
offline
PSU +12V napon je 13.20V Opasno ili ne ?

a recite mi kako se to izmjeri multimetrom , tj gdje ga treba ustekat xd?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: PSU +12V napon je 13.20V Opasno ili ne ?
athlon64 kaže...

a recite mi kako se to izmjeri multimetrom , tj gdje ga treba ustekat xd?

Pa u molex konektor.

 

12 volti je između žute i crne žice napon, 5 volti je između crvene i crne (bilo koje).

http://about.me/antesirkovic
14 godina
neaktivan
offline
Re: PSU +12V napon je 13.20V Opasno ili ne ?
sirka666 kaže...
athlon64 kaže...

a recite mi kako se to izmjeri multimetrom , tj gdje ga treba ustekat xd?

Pa u molex konektor.

 

12 volti je između žute i crne žice napon, 5 volti je između crvene i crne (bilo koje).

ahaaa , pa to je tako jednostavno xd , mislio sam da treba rastavljat napajanje , mogao bi pogledat na svom tx650 , samo moram rec ocu da mi donese multimetar.

12 godina
neaktivan
offline
Re: PSU +12V napon je 13.20V Opasno ili ne ?
samo krupno, ništa sitniš
14 godina
neaktivan
offline
Re: PSU +12V napon je 13.20V Opasno ili ne ?

tnx , javit cu kakvi su mi naponi na tx650 , software kaze 11.9 idle , kad ga se optereti 12.3 , nesto tako

14 godina
odjavljen
offline
Re: PSU +12V napon je 13.20V Opasno ili ne ?
dantex kaže...

u biosu ne vrijedi
eventualo bi bilo moguće ako imaš kompjuter koji troši jaaako malo (manje od laptopa) i neko starije napajanje (vrlo malo vjerovato) jer inače kompjuterska napajanje ne bi trebala radit u praznom hodu (bez opterećenja) jer se onda ponašaju kao teslini transformatori

 

Ovo apsolutno nije istina! Ako ne vjeruješ upali napajanje bez da je išta prištekano na njega (spoji crnu i zelenu žicu) i možeš ga tako držat do mile volje...

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.5.2011 14:54 (Jakovp).
14 godina
neaktivan
offline
Re: PSU +12V napon je 13.20V Opasno ili ne ?
Jakovp kaže...
dantex kaže...

u biosu ne vrijedi
eventualo bi bilo moguće ako imaš kompjuter koji troši jaaako malo (manje od laptopa) i neko starije napajanje (vrlo malo vjerovato) jer inače kompjuterska napajanje ne bi trebala radit u praznom hodu (bez opterećenja) jer se onda ponašaju kao teslini transformatori

 

Ovo apsolutno nije istina! Ako ne vejruješ upali napajanje bez da je išta prištekano na njega (spoji crnu i zelenu žicu) i možeš ga tako držat do mile volje...

pa meni je profa iz informatike rekao da ako se napajanje upali u praznom hodu da ga se moze unistit ali da novija kvalitetna napajanja imaju zastite protiv toga , moj tx650 je radio s jednim ventom :D

14 godina
offline
PSU +12V napon je 13.20V Opasno ili ne ?

Kad napajanje radi u praznom hodu ponaša se prvenstveno ka ispravljač napona. Znači 230V izmjenično daje 12, 5, 3,3V istosmjerno.

 

"Teslin transformator je izvedba transformatora nazvanog po Nikoli Tesli, karakteristična po tome da zbogstojnog vala koji nastaje na sekundarnoj zavojnici proizvodi vrlo visoki napon visoke frekvencije."

 

Kod napajanja nemamo taj slučaj, jer je izlazni napon niži od ulaznog, i uz to izlazni napon (istosmjerni) nema frekvenciju nikakvu.

http://about.me/antesirkovic
Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
PSU +12V napon je 13.20V Opasno ili ne ?

zanima me nesto , puno puta sam citao a evo sad i ti kazes ,racunalno napajanje osim sto 230v pretvara u 5/3.3/12v  pretvara i izmjenicnu u istosmjernu struju , neki dan sam pitao nastavnicu iz fizike i rekla mi je da svi kućanski aparati rade na izmjenićnoj struji ? zasto onda racunalo na istosmjernoj? i gdje bi na netu mogao pronaci malo vise o tome da vidim koja je razlika između istosmjerne/izmjenicne struje , uzasno me zanima.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: PSU +12V napon je 13.20V Opasno ili ne ?
athlon64 kaže...

zanima me nesto , puno puta sam citao a evo sad i ti kazes ,racunalno napajanje osim sto 230v pretvara u 5/3.3/12v  pretvara i izmjenicnu u istosmjernu struju , neki dan sam pitao nastavnicu iz fizike i rekla mi je da svi kućanski aparati rade na izmjenićnoj struji ? zasto onda racunalo na istosmjernoj? i gdje bi na netu mogao pronaci malo vise o tome da vidim koja je razlika između istosmjerne/izmjenicne struje , uzasno me zanima.

Većina kućanskih aparata i radi na izmjeničnoj struji. Evo ja san nešto ovde napisa o istosmjernoj struji i nekin najčešćim komponentama. Za izmjeničnu možeš pogledat wikipediju 

 

Glavna razlika je ta šta se izmjenična struja (napon) mijenja po sinusoidi, znači ima različitu vrijednost u svakom trenutku. Kod nas se ta vrijednost promini 50 puta u sekundi, to je frekvencija.

A istosmjerna je uvik konstantna.

 

A u kompovima se koristi istosmjerna zato jer na taj način rade čipovi te poluvodiči, za njih je najbolja istosmjerna struja, u kompovima bi jedino ventilatori mogli bit izmjenični, iako nisu ni oni zbog jednostavnosti i veličine izrade.

http://about.me/antesirkovic
14 godina
neaktivan
offline
PSU +12V napon je 13.20V Opasno ili ne ?

aha , tnx, koliko sam shvatio istosmjerna struje ne mijenja napon , tj savršeno je stabilna i zato odgovara ćipovima i komponentama , a kod izmjenicne napon stalno varira tj nije stabilan??

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: PSU +12V napon je 13.20V Opasno ili ne ?
poštovanje prema svima, ali ti profesori, bilo u srednoj školi, ili baš magsitri doktori, računalstva, informatike, elektrotehnike nemaju uvijek pravo..

teroija je jedno a praksa drugo...bilo je po netu sjećam se ajme gafova šta su profesori izjavljivali...

ontopic : ja imam prepravljeno napajanje od kompa staro neko, da mi se ponaša ko klasični pretvarač na 12v, radi sve uredno, upogoni neke neonke, rasvjetu i još neke stvari...e sad za temu je bitno reći da kad napajanje upališ manualno bez ijednog trošila i ideš mjeriti napone, ako se nevaram vrijednosti budu jako male jer nije pod opterećenjem..

istosmjerna struja u kompu generalno nemjenja napon, iako ti on "šeta" idle i load...ovisno je i o napajanju, skuplje, kvalitetnije...kvaliteta dijelova kondenzatora i svega što će prepakovat sa 220v na 12...osim napona i snage napajanja bitna je stabilnost (najbitnija) :D
samo krupno, ništa sitniš
16 godina
neaktivan
offline
PSU +12V napon je 13.20V Opasno ili ne ?

http://en.wikipedia.org/wiki/Power_supply#Switched-mode_power_supply

"SMPSs have an absolute limit on their minimum current output.[3] They are only able to output above a certain power level and cannot function below that point. In a no-load condition the frequency of the power slicing circuit increases to great speed, causing the isolated transformer to act as a Tesla coil, causing damage due to the resulting very high voltage power spikes. Switched-mode supplies with protection circuits may briefly turn on but then shut down when no load has been detected. A very small low-power dummy load such as a ceramic power resistor or 10-watt light bulb can be attached to the supply to allow it to run with no primary load attached."

Ovo je moj potpis...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: PSU +12V napon je 13.20V Opasno ili ne ?
dantex kaže...

http://en.wikipedia.org/wiki/Power_supply#Switched-mode_power_supply

"SMPSs have an absolute limit on their minimum current output.[3] They are only able to output above a certain power level and cannot function below that point. In a no-load condition the frequency of the power slicing circuit increases to great speed, causing the isolated transformer to act as a Tesla coil, causing damage due to the resulting very high voltage power spikes. Switched-mode supplies with protection circuits may briefly turn on but then shut down when no load has been detected. A very small low-power dummy load such as a ceramic power resistor or 10-watt light bulb can be attached to the supply to allow it to run with no primary load attached."

 

Bez brige, sva napajanja ( i SMPS ispravljači) imaju neku zaštitu, i možeš ih slobodno spajat bez tereta. Uzmi jedno napajanje pa provjeri sam {#} 

 

(uostalom svi punjači za mobitel su SMPS pa ih itekako držimo u utičnici bez tereta)

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice