PC se ne pali nakon što je usred rada crkao

poruka: 19
|
čitano: 3.527
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
PC se ne pali nakon što je usred rada crkao

Pozdrav,

 

pred dva dana , navečer, išao sam još jednom provjeriti poštu na PCu, upalio Operu, klik na Gmail - otvori se stranica i... komp crkne....

 

i ne pali se više - odspajao kabel napajanja, prespajao ga s UPS-a direkt na 220V, ništa...

 

napominjem, na GTX-ici mi stand-by LEDica gori...

 

PC je kao u potpisu, nije klokan, ali je na UPS-u, na izlazu UPS-a imam napon, ali se ne pali...

 

raskopao sam komp, očistio napajanje (Seasonic 620 GM2 Evo) - filter ispod venta je bio pun prašine, ali baš da ga to ubije....

 

samo napajanje vrti ventilatore kad kratkospojim PS-ON i uzemljenje, ali to ne znači da će raditi kad bude sve spojeno i pod opterećenjem...

 

Ja sam već naručio napajanje, ali ako nije - što bi moglo biti ? Matična?

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: PC se ne pali nakon što je usred rada crkao
Jel ti svijetli ledica na matičnoj? Jesi izmjerio napon na molexu?
Life is meant to die. Accept your fates.
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.3.2021 9:22 (Caustic).
14 godina
offline
Re: PC se ne pali nakon što je usred rada crkao

molexu - pa tko to koristi...

 

ali da, nisam se uopće sjetio napone na konektoru za matičnu provjeriti...

 

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
Re: PC se ne pali nakon što je usred rada crkao

-probaj upaliti bez ičega, samo mbo + cpu + napajanje... sve ostalo odspojeno, pa i frontpanel-kablovi-diskovi... sve.

-mora beepati alarm (jer nema vga i ram).. i to prepoznaš po beepkodu, tad znaš da je mbo+cpu+napajanje ok.. ili znaš da je tu kvar.

-napajanje možda, mbo regulira.. možda a amd cpu lako crkne, nadaj se da je napajanje kao najlakši kvar a vjerovatnije mbo kao najgori..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
protjeran
offline
Re: PC se ne pali nakon što je usred rada crkao
Nije bitno tko koristi već što po njemu možeš vidjeti jel napon okej. Ako dobivaš tipa 10V ili 13V onda nešto ne valja s napajanjem.
Life is meant to die. Accept your fates.
7 godina
offline
Re: PC se ne pali nakon što je usred rada crkao

Ako imaš, probaj spojiti onaj mali zvučnik za POST na matičnu pa vidi ako ti što daje. 

CMOS ako nisi, izvadi, drži tipku za paljenje 10 sekundi dok je napajanje ugašeno (ali uključeno u struju) te probaj oept upaliti.

Jesi možda osjetio kakav čudan miris ili zujanje? 

 

 

I want to believe
14 godina
offline
PC se ne pali nakon što je usred rada crkao

moram preroštati ladice da nađem zvučnik i spojim na matičnu...

 

hvalim svima, ali tek navečer ću se posvetiti tome...

 

javim kako je prošlo...

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
PC se ne pali nakon što je usred rada crkao

Cak nije toliko ni bitno kod napona dali je 11.5V ili 12.8V,

regulacija napona na ploci ce to ispeglati - bitan je odziv napajanja,

ako je preko 320ns, uglavnom je presporo i PC se ne zeli ukljuciti,

ili radi jako nestabilno.

 

Kupis si tester za napajanje, u HR si prije mogao kupiti DeLock (rebrandirani) za nekih 150kn,

a sad ga vise nema u ponudi, no svi su to isti kinezi sa drugim imenom:

https://www.megashop.hr/pc-tester-napajanja-renkforce-1503580

https://www.aliexpress.com/item/4001259460062.html

 

 

 

Makar cisto sumnjam da je PSU. Resetiraj BIOS, iscupaj sve sa ploce,

ostavi spojen samo PSU, i naravno CPU sa hladnjakom, spoji kontakte za "power"

i pogledas sta se desava, zavrti li se vent u napajanju i na hladnjaku ili ne.

 

Bitno je da otpojis bas sve - neki od kablova moze biti u kratkom spoju, ili recimo

USB kontakti savijeni u kratki spoj, na kucistu, ili na ploci direkt.

 

Moje misljenje je da je Gigabyte pa-pa. Zato Gigabyte zaobilazim u sirem luku,

tko voli nek izvoli, netko se kune da je to "the brand", al iz mog iskustva - neka fala, radije mi daj PCCHIPS, Matsonic, Albatron i ostale trash brandove.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.3.2021 10:01 (Čitatelj).
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: PC se ne pali nakon što je usred rada crkao

-ako nemaš pc-zvučnik (ili ledice..) nije nužno.. tj tad samo ne čuješ beepkod, ali vidiš, pali-post ili ne tj ako ne pali opet znaš gdje je kvar što beep kod može potvrditi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: PC se ne pali nakon što je usred rada crkao

ma i to si mislim...

 

da je Gigabyte smeće...

 

ASrockica me nije zezala, stare QDI (ono iz čega je izrastao Lenovo), Biostar, Asus (nakon početne zajebancije), MSI... sve radile bez greške, ali opet, godinu dana je radila i ona, pa baš sad da crkne...

 

 

Ju je je? Je ju je!
7 godina
protjeran
offline
PC se ne pali nakon što je usred rada crkao

Cuj, X570 ploce su jako jako nezahvalne, bas sto vecina proizvodjaca mora stavljati hladnjak

na chipset, i pokusava ga drzati do 80°C u pasivnom radu, da bi racunalo bilo tise.

 

Pogledaj test ASUS X570-I ploce - pod opterecenjem se taj mali prdljivac vrti na 7000 okretaja,

i nikako nije necujan - a o tome sam vec pricao u AMD temi - ventic na chipsetu je za mene "no-go",

jer kad tad ce krepucnut, prozujat, ili bug u firmwareu ploce ga nece dovoljno cesto zavriti,

plus grafika dinsta zrak oko chipseta, taman recept za probleme.

 

Moj savjet je, ako je ploca u jamstvo, i ako je crkla, nek ti ju refuntaju, i kupi si B550 chipset plocu.

Sta ce ti PCI-e Gen4, ako nemas NVMe SSD Gen4 - totalno resursi koji su ti nepotrebni.

 

A B550 bez prdljivca ventilatora ce nadzivjeti sve X570 ploce (osim onu jednu ASUS plocu,

koja je rijesila hladnjenje preko cijele ploce pasivno, i ASRock koja je pod vodom, ali to su ploce koje kostaju

kao pola konkfiguracije, tako da su bacanje novaca za kucno racunalo).

 

PS - Ionako nemas CPU koji podrzava Gen4 PCI-e (ali ces kasnije lako nadograditi, cak i sa polovnim).

Ako zelis i dalje Gigabyte, imaju i oni jednu pasivnu plocu sa X570:

https://geizhals.at/gigabyte-x570-aorus-xtreme-a2076314.html

 

Al za upola manje novca (i dalje previse), dobijes ASUS plocu:

https://geizhals.at/asus-rog-crosshair-viii-dark-hero-90mb1760-m0eay0-a2413242.html

 

Nemam pojma koliko si trenutnu plocu platio, trenutno je oko 200€, a do 200€ imas 28 modela B550 ATX ploca:

https://geizhals.at/?cat=mbam4&bpmax=200&v=e&hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu&sort=p&bl1_id=30&xf=317_B550%7E4400_ATX

 

25 mikro i 6 ITX ploca:

https://geizhals.at/?cat=mbam4&bpmax=200&v=e&hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu&sort=p&bl1_id=30&xf=317_B550%7E4400_Mini-ITX%7E4400_%B5ATX

 

5 komada ATX X470 ploca:

https://geizhals.at/?cat=mbam4&bpmax=200&v=e&hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu&sort=p&bl1_id=30&xf=317_X470%7E4400_ATX

 

18 komada B450 ploca:

https://geizhals.at/?cat=mbam4&bpmax=200&v=e&hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu&sort=p&bl1_id=30&xf=317_B450%7E4400_ATX

 

Ukupno 49 ATX ploca koje podrzavaju Ryzena 5000 (do 200€):

https://geizhals.at/?cat=mbam4&bpmax=200&v=e&hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu&sort=p&bl1_id=30&xf=16791_R5000X%7E317_B450%7E317_B550%7E317_X470%7E4400_ATX

 

Tako da je po meni X570 i dalje rizik zbog ventilatora, i nepotrebni trosak.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.3.2021 10:18 (Čitatelj).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: PC se ne pali nakon što je usred rada crkao
Stric_Jura kaže...

Izvadi bateriju s matične na koju minutu, vrati pa probaj upaliti.

Isto možeš testirati jedan po jedan modul RAM memorije.

ps. za testiranje dovoljna je ploča, procesor, hladnjak procesora, napajanje i jedan modul RAM memorije.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
14 godina
offline
PC se ne pali nakon što je usred rada crkao

Pozdrav, hvala svima na prijedlozima...

 

Uglavnom došao doma s jednim Zalman 1000 W ali ko za vraga ovaj seasonic ima ATX power adapter spojen na dvije grane na samom napajanju - jedna od 18 a druga od 10 pinova (u dva reda su), tako da nisam mogao zamjenom provjeriti (kolega je ko za vraga upravo MB ATX kabel ostavio doma za svoje)...

 

pa sam išao multimetrom mjeriti napone na MB ATX priključku - pritom sam iskopčao sve druge linije (SATA, PCIE, CPU) - kratko spojio PS ON i uzemljenje, spoji kabel napajanj s UPSa, prbacio sklopku s 0 na 1 - i matična se pali !!!!

 

znači bez ikakvog drugog opterećenja.... čak i bez dodatnog 8-pinskog napajanja za CPU...

 

ali, multimetar spojen u desni gorni pin MB ATX - uzemljenje - krenem pikati najbliže pinove s drugom sondom, tamo su svi naponi i 3.3 i 5 i +12 i -12 V - kad  - ništa, sve dok nisam nabasao na 5 V - samo je on živ...

 

sutra uzimam Antec 750 W s 80+ Gold certifikatom.... (Links)

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.3.2021 21:52 (Stric_Jura).
Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
offline
PC se ne pali nakon što je usred rada crkao

ovo je ko meksička sapunica - stalno novi zapleti...

 

u kukuruz, nije napajanje - vratio Antec, dobio povrat love (isti dan)...

 

reklamirao ploču i  kupio novu - Asus ROG Strix B550f- gaming (WiFi)...

 

složim komp - ne pali - diag ledice signaliziraju CPU - naravski ploča podržava samo Ryzene 3xxx naviše...

 

sva sreća pajdašev klinac traži malo jači proc od svog Athlona - prodao 2600, pa sam uzeo Ryzena 5600x...

 

složim, UOPĆE se ne pali...

 

uz repertoar probranih psovki skačem ko orangutan lupam i u procesu cimnem ATX MB kabel - komp se pali...

 

u svem tom raspremanju (valjda sam cijeli komp jedno 4 puta rastepel do kraja i sastavilm natrag) se valjda rasturio...

 

ali, komp se i dalje ne boota, ne daje sliku...

 

skidam zadnji BIOS i flesham ga preko dediciranog USB-a.... sve prođe OK, ali ništa...

 

posudim od rečenog pajdaša RAM DDR4-2400 jedan "keks" i Radeona 560X za testiranje...

 

i u svem tom nekako uleti u BIOS, pa snimim par postavki, vratim svoj RAM, učitam XMP...

 

Windowsi se uredno dižu...

 

jedino ne vidi jedan disk (od 5)... bolje pogledam - rasturio SATA konektor na kabelu...

 

zamijenim kabel - vidi taj disk ali izgubio drugi - valjda se izvukao SATA kabel s njega - nemam volje večeras opet otvarat škatulju...

 

dakle, stavio oglas, tražim neispravno Seasonic potpuno modularno napajanje - zapravo mi treba ATX MB kabel koji Seasonic nema 24-24 pinski, nego je na izlazu napajanja rascijepljen u 18 i 10 pinski - pa ide na standardnih 24 pina ATK konektor za matičnu....

 

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.3.2021 22:27 (Stric_Jura).
Moj PC  
1 0 hvala 1
8 godina
offline
PC se ne pali nakon što je usred rada crkao
Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
PC se ne pali nakon što je usred rada crkao

Pazi s tim kablovima da uzmes bas za svoj model, mogu i od istog proizvodaca bit kablovi a da su drugaciji.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: PC se ne pali nakon što je usred rada crkao

majke im ga spalim, upravo je taj kojeg trebam najskuplji...

 

a znaju zašto ga toliko cijene, ne ?

 

 

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
PC se ne pali nakon što je usred rada crkao

samo da pohvalim Arctic GmbH...

 

znači ujutro zvono, poščer veli - paketić za vas...

 

0 kn, potfutrana žuta omotnica - Arctic mi poslao 4 palac-matice (thumbnut) za AC eSports 34 Duo, koje sam u svem tom rastepanju i sastavljanju kompa izglodao stežući...

 

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
PC se ne pali nakon što je usred rada crkao

Meni je riknila već jedna gigabyte-ica x570, aorus elite. Taj chipset je toliko sje*an. 

EDIT: Čisto ako se netko nađe u sličnom problemu, da zna da su ove ploče zeznute skroz.

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.4.2021 23:36 (MasterOdisasteR).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice