Instalacija novih ATI drivera?!!

poruka: 5
|
čitano: 4.294
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Instalacija novih ATI drivera?!!

Pozdrav svima,

 

nedavno mi je krepala dosadašnja grafička kartica Ati X800 (AGP), jednostavno više nije davala signal na DVI niti VGA portove pa sam u zamjenu kupio Ati HD3850 (AGP takodjer). Prosao sam poprilično jeftino jer sam kupio totalno novu karticu u pola cijene (ovakve nove sa AGP-om su oko 900kn) od vlasnika koji ju je dobio na poklon ali mu ne odgovara jer njemu treba PCI-X :-) što meni u potpunosti odgovara jer danas naći AGP grafe u dućanu je gotovo nemoguće, a kad ih i nađete - cijena im je prava pljačka. Smatram da su barem za trećinu skuplje od njihovih PCI-X izvedbi!

 

E sad, komp na koju sam ju zabo je pila stara cca 5 godina odnosno 2004 u proljeće/ljeto je bio slagan i sastojao se od

MoBo: MSI NEO 2-V, i865PE, s478

CPU: Intel P-IV 3000 MHz

RAM: 4GB Kingmax PC-3200, 400 MHz, DDR 400

GPU: ATI 9550 XT

 

Prije 2,5 godine je najprije otišla 9550 XT, ustvari mislim da je crkla taman po isteku garancije :-( kako to obično i biva pa sam piknuo novu X800GTO za cca 1000kn koliko je u to vrijeme kostala (ljeto 2006). Vec tada se počeo osjecati klimakterij AGP grafickih kartica, odnosno cijena im je rasla a malo ih na lageru pa sam smatrao da je ovaj x800 ustvari poslijednji šprint konja na umoru.

 

Prošle godine crkava i MoBo MSI NEO 2-V i jedina MoBo na HR tržistu sa socketom s478, AGP-om i DDR bila je ASRock P4 i65G (mATX) koju platih cca 300kn. Nažalost ova matična ima samo 2 DDR Dimma pa se time kolicina RAM-a na ovoj konfi smanjila sa 4GB na 2GB. No nema veze, bitno je da taj komp i dalje funkcionira kao daska a surfanje, vuče torrente ili kao digital typewriter za MS office! (Pored njega imam i C2D E8600 na MBO DFI, s. 775, LAN PARTY UT P45-T2RS sa 4GB OCZ DDR2 koji služi za nešto kompleksnije zadatke tako da zboljanije bed!).

 

E sad, konačno neki dan crkava i X800, zanimljivo, i ona drito po isteku garancije i ja nabasam na HD3850, 512Mb u AGP-u! Stvar jasna, nemam tu kaj 'zgubit i picnem si ja to i zguram u ovaj ASRock P4 i65G instaliram CCC i drivere (9-1_xp32_dd) sa CD-a koji dolazi sa HD3850 i podesim sliku (desktop) onak kak bih ja to htio. Sve pet, osim činjenice da sam do sada favorizirao Ati Tray Tools tj. smatram ga boljim i praktičnijim od CCC-a. Tad sam uninstalirao CCC i puk'o gore Ati Tray Toolse no čim sam restartao komp ovaj se počeo čudno ponašati. Ustvari čim se ATT "navuku" u tray komp se restarta !!?!! Probao sam instalirati i novije drivere (9-2_xp32_dd) i (9-3_xp32_dd) no pri njihovoj instalaciji pojavljuje se splash sa porukom "Setup did not find a driver compatible with your current hardware or operating system. Setup will now exit."

 

Takodjer imam nekih čudnih artefakata u context menu-u, klik desnom tipkom i onda ovakav narančasti marker preko plavog (ovo prvi put vidim)! Gle sliku:

http://i57.photobucket.com/albums/g234/Vekkinho/Orange.jpg

 

E sad me zanima zakaj se ovo dogadja?!! Zakaj ova HD3850 šljaka samo sa CCC-om i sa 9-1_xp32_dd driverima?!!

 

Hvala svima!

 

vex

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Instalacija novih ATI drivera?!!

Poruku koju si dobio pri instalaciji ti sve govori. Dakle aplikacija nemože naći kompatibilni driver tvog trenutno instaliranog hardwera ili operativnog sistema. Instalacija će završiti.

Prva greška, ako si instalirao drivere, podesio monitor i sve ostalo, trebao si to tako i ostaviti jer je zlatno pravilo ''ne diraj ako radi''. To što se tebi više sviđa ATT od CCC, ne znači da se sviđa i tvom OS-u. Pokušaj ovako: deinstaliraj sve što je vezano uz drivere te grafulje, defragmentiraj particiju, odi na system restore i vrati se na točku na kojoj si prvi puta instalirao drivere. Ako ti i to ne pomogne, a pošto ja ne volim nered na kompjuteru, najbolje bi ti bilo da napraviš backup svih potrebnih podataka i instaliraš windoze ispočetka, s tim da ne napraviš opet istu grešku. Isto tako, dok budeš deinstalirao drivere od grafulje, deinstaliraj i drivere od MBO, pa sve sa cd-a ispočetka, pa tek onda nadogradnja na najnoviju verziju, jer moraš svoj OS obavijestiti o svim komponentama koje su ugrađene a čiji rad kontrolira kernel. Kod tebe je vjerojatno došlo do sukoba i svađe unutar OS-a.

16 godina
offline
Instalacija novih ATI drivera?!!

Jesi li probao da deinstaliraš ATT i drajvere pa da ponovo instaliraš one sa CD-a?

 

ATI nije imao nameru da izdaje AGP kartice iz serije 3000 (pa ni 2000), nego su to proizvođači uradili na svoju ruku. Zato ih zvanični drajveri ne prepoznaju, mada je ATI izdao nekoliko "AGP hotfix" verzija od kojih je poslednja, ako se ne varam, upravo 9.1.

 

EDIT: Malo je kasno pa mi je slaba koncentracija, vidim, šljaka sa 9.1 sa CD-a. U tom slučaju je sve ok, a gore piše i zašto je tako. Mislim da ćeš videti da ni CC više nije tako loš (iako nema sve mogućnosti ATT-a), a 3850 je svakako najjača AGP kartica koju si mogao da nađeš. Osmijeh

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.3.2009 1:16 (Ivan(4)).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Instalacija novih ATI drivera?!!

Ma nije neki bed radi kojeg bih Reinstallo Windoze, ustvari kombinacija CCC-a i 9-1 sa CD-a radi besprijekorno...jedini "bed" je u onoj slikici na koju sam postao link. Nesto takvog tipa prvi puta susrećem!

 

Ali moram napomenuti da su ATT šljakali sa pokojnom x800 i sa istim ovim OS-om (XP Pro SP3). Čak je i 9-2 driver prosao install prije no sto je x800 crkla...9-3 tad jos nisam bio instalirao (mislim cak da nije bio ni izasao) ali su 9-2 vrtili bar kojih mjesec dana prije crkavanja grafe. Stoga sumnjam da je rijec o nekompatibilnosti OS-a i ATT-a!

 

Naime, na HDD-u imam ogroman backup gotovo svih tj. vecine Ati Radeon drivera koji su službeno objavljeni u poslijednje 3-4 godine, imam ih zbilja hrpu pa sam tako jučer probao i npr. 6-4_xp-2k_dd_31959 koji je na isti način odbijen pri instalaciji!

 

Sad mi je jedina enigma u tome sto OS prihvaca isključivo drivere (9-1) u kombinaciji sa CCC-om koji su isporuceni na CD-u iz kutije HD3850. Mislim, nemam pojma kako oni mogu proći a isti takvi 9-1 ali i apsolutno svi ostali driveri skinuti sa ATI/AMD site-a javljaju gresku odnosno Setup se aborta?!!

 

Prije nikad nisam imao potrebu uninstallati postojece drivere da bih instalirao novije, nije bilo potrebe za time a čak nikad nisam morao napraviti "roll back" na stare drivere jer su sve instalacije tog tipa prolazile cisto i bez muke!

 

Moram priznati da sam ocekivao nekakav porast FPS-a sa HD3850 u odnosu na x800 no to se baš i nije dogodilo, mozda ali fakat mozda su FPS-i stabilniji odnosno kontinuitet je bolji, mozda nema naglog dropanja i stutteri možda nisu toliko česti. Ne mogu reći sa sigurnosti jer se bas i ne igram čak ni na jačem kompu (believe it or not) tako da su mi dojmovi iz igara, koje su uglavnom 1st person shooteri, vec izblijedili. Ali eto, opet sam instalirao STALKER, to je recimo zadnja FPS koju sam igral i to tek toliko da vidim "kak bu vukel" 3850, odnosno da se probam sjetiti kako se STALKER vrtio prije cca godinu dana kad je jedina razlika u ovoj konfi bila x800. I tu smo negdje, slični FPS-i (bar po FRAPS-u) jer znam da sam uvijek bio negdje na 25-26 sličica u sec. Ono, tek tol'ko da mogu nišanit glatko! Tak je i sad što se FPS-a tiče al mislim da je slika ipak kvalitetnija, ona travuljaga sa mape mi se čini puno opipljivija nego sa x800 a i izmaglica u daljini se čini puno gušćom nego sa x800 (iste graf postavke u igri ko i prije)!

 

Problem ove konfe je sada konačno CPU, tu je usko grlo, odnosno ova HD3850 nemre dat ni pol toga jer ju nema kaj poterat!

K'o da sam na Yugića nabil 22" felge!

 

 

 

 

 

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Instalacija novih ATI drivera?!!
Ivan(4) kaže...

Jesi li probao da deinstaliraš ATT i drajvere pa da ponovo instaliraš one sa CD-a?

 

ATI nije imao nameru da izdaje AGP kartice iz serije 3000 (pa ni 2000), nego su to proizvođači uradili na svoju ruku. Zato ih zvanični drajveri ne prepoznaju, mada je ATI izdao nekoliko "AGP hotfix" verzija od kojih je poslednja, ako se ne varam, upravo 9.1.

 Thanks Ivan,

upravo tako, deinstalirao sam ATT i puk'o natrag CCC i 9-1 sa CD-a kao sto vidis i u mom zadnjem postu. I stvar šljaka!

Sto se tice AGP kartica serije 3XXX i 2XXX i službenog ATI-a, nisam dosad imao pojma to sto si napisao ali zbilja 'zgleda da je u tome riječ! Jednostavno driveri ne prepoznaju hardware odnosno HD3850 osim ovih 9-1 drivera sa CD-a! Očito na isti način funkcioniraju i ATT verzije 1.0.5.880 iz 2007 (tek sad kuzim da bih mogao skinut i neku docniju verziju pa onda probat). E seljakaaa!

Jedna stvar koja me fascinira onak na pogled kod Power Color HD3850 je cooler: velik, tih + bakreni radijator, fakat brijem da je fan tiši od onog na x800 (premda se taj vrtil svaki dan zadnje 2,5 godine pa je možda "profućko lager"). Kartica je zbilja velika i teška pa ju je potrebno učvrstit isključivo vijcima (ne prolaze spike tipa onih pločica koje stišću kartice u MoBo jer se HD3850 u tom slučaju klima!

Ma sve 5, jedino ako mi tko može objesnit spiku sa narančastim redovima u meniju sa slike u post 1?!
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice