BSOD poslije RAM upgrade

poruka: 21
|
čitano: 3.118
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
BSOD poslije RAM upgrade

Pc od brata, neki ryzen i ploca je Asus  a320m-k..

 

imao je 8gb 2666 rama, ja mu kupio isti ram, sve isto, ubacio, i evo non stop izbacuje plavi ekran kad udje u windows..

 

 

ima tko ideju sta i kako da rijesim?

Zaradite do 150 dolara dnevno testiranjem aplikacija http://bit.ly/2iPkkYu
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: BSOD poslije RAM upgrade
exer1234 kaže...

Pc od brata, neki ryzen i ploca je Asus  a320m-k..

 

imao je 8gb 2666 rama, ja mu kupio isti ram, sve isto, ubacio, i evo non stop izbacuje plavi ekran kad udje u windows..

 

 

ima tko ideju sta i kako da rijesim?

a može biti svašta: neispravna pločica memorije, nepravilno ili nedovoljno čvrsto umetnuta ili u pogrešan kanal (ako memorija radi dvokanalno - parovi su 1, 3 ili 2, 4). prvo malo pronjuškaj po bios-u (jebeš windows sad) - vidi li se tamo dodatna pločica pa, prema potrebi, uskladi obje (naponi, latencije, bla). znalo mi se događati da bios vidi ram ali windows tvrdoglavo neće pa neće. štos je bio u tome da ploča ne podržava toliko ram-a (laptop) pa sam na koncu odustao i vratio dodatni ram dućanu. provjeri i podržava li ploča konfiguraciju s 2 x 8 GB ili traži 4 x 4 ili štoveć. javi što je bilo, prije nego što se baciš kroz prozor od jada. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
12 godina
offline
BSOD poslije RAM upgrade

ma prosto je

 

ploca podrzava samo 2 utora, oba rama su ista

 

e sad latencije itd, nisam se do sad susretao s ryzenom, malo je drugacije po biosu

 

plocica rama je ispravna, testirana sama.. samo ne rade skupa kao 2x8 a iste su!

Zaradite do 150 dolara dnevno testiranjem aplikacija http://bit.ly/2iPkkYu
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: BSOD poslije RAM upgrade
Pc radi sa novom plocicom samostalno bez BSODa?

Brzina, latencije iste?

Udji u bios pa loadiraj default/optimal postavke.

Clear CMOS zna rijesiti dosta cudnih problema sa memorijom.
Yippee ki-yay, motherfucker! :)
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
BSOD poslije RAM upgrade

Pitanje je da li treba ručno unositi postavke za RAM kao npr. latencije, takt, napon.

Prvo što bih napravio je vraćanje samo jednog modula te nadogradnja BIOSa, ali pitanje je što bude ostalo od podrške za starije procesore jer ovdje se radi o low end ploči. Ovako nešto ne bih preporučio nekome neiskusnom. Baš me živcira kad ovako složiš nešto što bi trebalo biti plug & play pa ne radi.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.2.2022 5:35 (Valentin17).
 
1 0 hvala 1
2 godine
offline
Re: BSOD poslije RAM upgrade
Valentin17 kaže...

Pitanje je da li treba ručno unositi postavke za RAM kao npr. latencije, takt, napon.

Prvo što bih napravio je vraćanje samo jednog modula te nadogradnja BIOSa, ali pitanje je što bude ostalo od podrške za starije procesore jer ovdje se radi o low end ploči. Ovako nešto ne bih preporučio nekome neiskusnom. Baš me živcira kad ovako složiš nešto što bi trebalo biti plug & play pa ne radi.

znam da sam još na SDRAM imao prvo pločicu od 256 MB, pa kupio potpuno različitu od 128 MB pa se osokolio i kupio 512 MB..

cilj mi je bio imati gigabajt rama ..

 

sve je radilo bez pogreške.

 

ploča je bila DFI, CPU sveti naš INTEL  na nekih 1 ,1 GHz

 


poslije sam znao upiknuti dobivenu ddr 2 i ddr 3 mem  s manjom brzinom i normalno manjim latencijama u ploče, i uvijek bi se sve uskladilo prema sporijem modulu.

 

i meni je zato jadno što ovo ne želi proraditi jer su to frustracije, baš zbog toga što bi trebao biti sistem; "ubodem i odem" 

2 godine
offline
Re: BSOD poslije RAM upgrade
exer1234 kaže...

ma prosto je

 

ploca podrzava samo 2 utora, oba rama su ista

 

e sad latencije itd, nisam se do sad susretao s ryzenom, malo je drugacije po biosu

 

plocica rama je ispravna, testirana sama.. samo ne rade skupa kao 2x8 a iste su!

 pokušaj ako nisi napravio... Clear cmos biosa da se pločice usklade ako nisu automatski ...

da nisu iste (kao što napisah) morale bi raditi, a ne potpuno iste....

 

ako nije to, možda dođe ihush pa ti lagano objasni u par riječi.

11 godina
offline
BSOD poslije RAM upgrade

Ovdje su imali sličan problem i rješenje je bilo smanjiti takt memorije pa možda probaj to. 

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
BSOD poslije RAM upgrade

evo kako izgledaju postavke u biosu...

 

sta uraditi?

 

https://ibb.co/TPMM8mq
https://ibb.co/FnXyt3C

 

 

plocice

https://ibb.co/87B8yYp

 

Zaradite do 150 dolara dnevno testiranjem aplikacija http://bit.ly/2iPkkYu
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.2.2022 13:51 (exer1234).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: BSOD poslije RAM upgrade
exer1234 kaže...

Memory frequency stavi na 2133 MHz umjesto na 2666 MHz kako je sada.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
15 godina
offline
BSOD poslije RAM upgrade

21330 oznaka na memoriji znači da su 2666 Mhz.
Da li si napravio 4 memtesta? Uzmeš ovaj keks koji je bio unutra, pustiš ga u utoru gdje je i bio i pokreneš memtest. Nakon toga ga testiraš u drugom utoru. Onda ga izvadiš i ubodeš novi RAM koji si kupio i testiraš ga isto u oba utora. Kladim se da jedan od ta dva keksa nije ispravan.

https://elisfantasy.com
 
0 0 hvala 0
2 godine
offline
BSOD poslije RAM upgrade

imaš ovdje najnoviji update pločica s nazivom koje, i "kako" tvoja matična podržava.

 

ja sam imao problem s predzadnjim socketom 1200 jer sam imao Patriot memoriju 2x8 na 3200 Mhz, a ploča je podržavala samo dva modela te memorije i...

 

našao sam od TeamGroup u Protisu 2x16 na 3200 s točnom šifrom koja je navedena na podršci matične, i sve radi top.

 

**obično, ploče starije dvije tri godine nemaju problema s uparivanjem različitih proizvođača pa i frekvencija, a ja sam morao tražiti po šifri.. 

 

 

▓ velji, velji veljačice, u mene su jarčići, od pedlja im roščići !
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.2.2022 12:30 (Zaporožac).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: BSOD poslije RAM upgrade
exer1234 kaže...

Pc od brata, neki ryzen i ploca je Asus  a320m-k..

 

imao je 8gb 2666 rama, ja mu kupio isti ram, sve isto, ubacio, i evo non stop izbacuje plavi ekran kad udje u windows..

 

 

ima tko ideju sta i kako da rijesim?

-ne, imaš 2133.. tj overclockano možda radi na 2666.. možda ne tj problem + kad dodaš drugi modul veća šansa da ne radi dok po jedan možda rade na višem clocku.

-inače stabilan-uobičajen OC takvih komponenti ide 5-10%.. više od tog je lutrija + možda i viši napon a tad i rizik-pregaranje.. + fičer da se voltaža digne na 2,5 (dvostruko) uz ogroman rizik tj crkavanje, modula ili mbo+cpu.. jer je sve povezano i interni mem.kontroler u procesoru kao i naponi na kojima sve radi.

-na normalnom clocku će raditi, tj možeš postaviti 2133 ili bolje-optimalno automatika, koja će sama postaviti optimalan clock + važnije ras-cas timere u pravilu malo više od deklariranih koji 100% rade.. npr 19.. manji broj je brži, manje latencije..

-za oc možeš očekivati max 2333.. i manje + test barem pola sata memtestom i ako prijavi jedan problem tad odustaneš, moj savjet koristi defaulte i normalan clock, oc ima smisla samo ako imaš razlog i ideš do jaja.. ovako samo dobiješ polu-nestabilnost i mogućnost bržeg kvara-problema ili zezanje s računalom i random problemima dok na uzrok-memoriju-clock zaboraviš..

 

+ kao btw, svi 'tvornički' malo OCaju, recimo +5%.. jer brandovi recimo mbo žele biti mrvicu bolji od iste konkunrencije a ekšli je sve isto, no tad svi koriste oc i nitko ne želi na normalne brzine jer bi izgubio u nekom testu mada je isto. Za više od tog, 10%-više ovisiš o svemu, komponentama, npr možda cpu može više ali ne može mbo-ram.. a tad ponekad više gubiš nego što dobiješ oc-om + nestabilnost + kvarovi..

-default-automatika je 99% ok-max tj pravi optimum i tad radi stabilno-trajno, vrlo malo možeš nešto finetuningom i nabadanjem konkretne kombinacije za konkretne komponente koje imaš tj nije ni cpu isti nego je važno koja serija, koji dio waffera, kako je ispao u pečenju i na koji clokc je proizvođač zaključao, tj neki mogu x2, neki ne.. nisu isti samo slični + ostale komponente dok jedino na standardnim clockovima sve mora raditi ili je neispravno-reklamacija.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.2.2022 14:55 (ihush).
2 godine
offline
Re: BSOD poslije RAM upgrade
ihush kaže...

-ne, imaš 2133.. tj overclockano možda radi na 2666.. možda ne tj problem + kad dodaš drugi modul veća šansa da ne radi dok po jedan možda rade na višem clocku.

 

 ne, ima latenciju na pločici (vidi sliku) 19-19-19-43 a to je 2666 Mhz tajming latencije (jedan od po defaultu) 

oznaka 21330 je isto za 2666 MHz memoriju

 

2133 Mhz bi imale default latenciju 15-15-15-36 

13 godina
offline
Re: BSOD poslije RAM upgrade
Zaporožac kaže...

 ne, ima latenciju na pločici (vidi sliku) 19-19-19-43 a to je 2666 Mhz tajming latencije (jedan od po defaultu) 

oznaka 21330 je isto za 2666 MHz memoriju

 

2133 Mhz bi imale default latenciju 15-15-15-36 

Ima upaljen overclock memorije, tvornički takt za DDR4 memoriju je 2133 MHz pa da na njoj piše i 4000 MHz, početno radi na 2133 MHz, promjenom postavki BIOSa podiže se takt prema onom što piše iako i to ne mora biti izvedivo.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
2 godine
offline
Re: BSOD poslije RAM upgrade
Valentin17 kaže...

Ima upaljen overclock memorije, tvornički takt za DDR4 memoriju je 2133 MHz pa da na njoj piše i 4000 MHz, početno radi na 2133 MHz, promjenom postavki BIOSa podiže se takt prema onom što piše iako i to ne mora biti izvedivo.

 zato meni kad napravim clear cmos memorija padne na 2133 

 

isprike... 

14 godina
protjeran
offline
Re: BSOD poslije RAM upgrade
Valentin17 kaže...
Zaporožac kaže...

 ne, ima latenciju na pločici (vidi sliku) 19-19-19-43 a to je 2666 Mhz tajming latencije (jedan od po defaultu) 

oznaka 21330 je isto za 2666 MHz memoriju

 

2133 Mhz bi imale default latenciju 15-15-15-36 

Ima upaljen overclock memorije, tvornički takt za DDR4 memoriju je 2133 MHz pa da na njoj piše i 4000 MHz, početno radi na 2133 MHz, promjenom postavki BIOSa podiže se takt prema onom što piše iako i to ne mora biti izvedivo.

Nije 2133 nikakav tvornicki takt nego jedan od JEDEC standarda (ima ih od 1600 do 3200 za ddr4), i ti brojevi nisu takt nego je takt duplo nizi od tih brojeva, to je data rate u MT/s, megatransfer/sekunda....

Imas ramove kojima je default 3200, dakle ne XMP....

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.2.2022 14:29 (ansha).
2 godine
offline
BSOD poslije RAM upgrade

-važna je 'gustoća' modula tj kapacitet pojedinog chipa-keksa na modulu tj to je ono bitno, ono što bios-računalo mora pravilno prepoznati + i kad podržava mora biti recimo updatean bios za novo ako je neka razlika..

-kako se tehnologija razvija, tako u isti keksić uguraju više tranzistora-kapaciteta u megabitima-baytima tj označava se u bitima i osam komada ti daje bajt (byte).. npr 8x256Mbit.. (malo slovo b=bit, veliko B=byte). Ako modul ima osam keksića tad je to 256MB.. ako je x2 dovostrani tad je duplo itd. a shema adresiranja je ono što bios mora prepoznati tj ako ne prepozna pravilno može ne raditi (bios ne dozvoljava kao zaštita..) ili prijavi recimo 50%-25%.. ovisno o shemi-adresiranja (kao u doublechanel shema za performanse ili radi s diskovima).

-kako raste gustoća (proizvodni proces) tako je potrebno manje chipova za isti kapacitet, ugl je omjer za iduću generaciju-gustoću x2.. pa umjesto 8 keksića imaš recimo 4... ili Rx1-Rx2 + dvostrano-doublesided kombinacije (dok ogovorimo o 'istoj' memoriji-tipu npr ddr3-ddr4.. istog napona, rasporeda-dimenzija pinova-modula s ili bez ecc-a itd.. što su dodatne raziike koje svaki juzer može prepoznati već po nazivu memorije, kao dizel-benzin..).

-tad je važno kako će se upariti memorija tj tad se traži 'ista' ili slična.. tj pitanje kako će koja mbo-chipset-bios (i interno cpu mem.kontroler) adresirati memoriju i može li pravilno adresirati različite memorijske banke-kapacitete-gustoću.. teoretski može.. ali ne mora, može biti problem npr dualchanel ili nemoguć overclock i sl. .. tj radi samo ono što službeno podržava bios, sve ostalo možda.. pa i recimo veći kapacitet ili manji može teoretski raditi no ne mora tj ponekad ako je max ukupno recimo 64GB za tu mbo-cpu može podržavati recimo 4x16 modula ali može raditi i recimo 2x32 ili 1x64GB.. no u praksi je obično problem ili dovoljno da porizvođač ne ažurira bios za takvu mogućnost jer npr želi prodati novu mbo a staroj seriji je isteklo jamstvo i zakonski rokovi kad mora dati support-ažuriranja..

 

-zato ako nema konkretno navedene memorije u supportu-biosu (manual, online...) uz pretpostavku da većina radi, ipak se traži sličnija ili ista.. pa tad tražiš starije module s više chipova tj onoliko koliko ima stara memorija ili ponekad rasporedom u utorima riješiš problem npr ako ne prepozna duplo veći ponekad pomaže trik da je idući utor prazan i tad ga koristi slično kao doublechanel tj kao da umjesto druge strane modula čita idući utor-banku.. i prijavi puni kapacitet ali to znači da od 4-utora možeš koristiti 2.. ili tri uz uvjet da iza te veće memorije mora biti jedno prazno mjesto tj ne može biti četvrti utor koji mora ostati prazan tj ako staviš u prvi tad preskačeš drugi ..

 

-različiti brandovi-oemi slažu te chipove, po istoj shemi, po istim specifikacijama, kao što sve pegle, televizori, mobiteli .. rade na istu struju 220v.. i imaju istu utičnicu mada su različiti brandovi.

-naravno postoje recimo brže-skuplje i sporije-jeftinije.. kao ponuda, .. nema smisla na brže dodati sporije jer će brzina biti ogračina sporijim modulom + kako se sve razvija u pravilu je novo-brže tj taj problem nije brzina dok je cijena novog u pravilu niža od stare cijene i ne isplati se kupiti stari modul.. jedino nije sigurno hoće li raditi tj zato postoje ovakva pitanja i recimo da je 90% odgovor da će raditi..

jednako će raditi drugi brand, jer zapravo razlike nema.. tj može biti u teh.specifikacijama, npr ne miješati ddr3 i ddr4 to zna svatko, kao i napon na kojem radi .. iduća stvar koju obični juzeri lako vide je oznaka mhz.. clock i tu je već pitanje kako se što označi, stvarni clock ili dobule-efektivni, no to će automatika biosa odraditi tj optimalno ili spusti na clock sporijeg modula.. manje istaknut podatak je zapravo važniji, to su one brojke RAS-CAS.. tj to su latencije i 'stvarna' brzina, dok se mhz koristi kao veća brojka.. a mogli bi uspoređivati mhz samo ako su ostale brojke iste, kruške-i-jabuke.. tj ako je latencija dvostuko veća tad je rezuultat na dvostruko mhz zapravo jednak .. + mala prednost jer tad cpu-sabirnica može na višem clocku komunicirati no pitanje do kojeg clocka je to iskoristivo + sync-asikrono itd.

-zato skuplju memoriju prepoznaš po manjem cas-u, ne po više mhz.. mada je to povezano, jer i spora mem može raditi na višem clocku kao overclock.. pitanje samo koliko stabilno i na kojem naponu dok je možda bolja oznaka PC-x (pc3-pc4..) no ona je samo umnožak mhz odnosno rezultat formule nakon dijeljenja s latencijama, točniji broj kao propustnost ali prikriva 'stvarnu' brzinu tj ono čime se kumulativno izračuna brzina kao mhz x sabirnica / latencije .. tj to je propustnost ili efekt-rezultat, pa je recimo bolji podatak ali ne govori ništa.. tj prije je mem.kontroler bio na mbo sad u cpu.. i on je taj koji određuje na kojem clocku što radi kao sabirnica-transfer.. pa ako je recimo brzina sabirnice ograničena na recimo 1333 tad je to max ili ako je 2666 itd ili 100mhz ili koju god od tih oznaka pogledaš, pci-pciex-mem.. kao i način kako se dobije sam clock-cpua tj umnožak sabirnice i množitelja za recimo intel-K seriju gdje je množitelj otključan pa to možeš.. na ostalima samo podizanjem clocka sabirnice a tad brzo dođeš do granice stabilnosti mada bi cpu ili ram možda mogli i više npr dvostruko.. (zato se poneki cpu može OCati recimo x2 ali ne možeš toliko čitavu mbo-periferiju.. pa odavno mbo ima asinkroni-lock mod gdje možeš to raditi neovisno..) a problem memorija je recimo navedeni clock u hercima je stvarni ili efektivni-double.. dok se generacije mbo-chipseta razlikuju upravo po brzini na kojoj radi sabirnica-periferija mbo uključujući i sabirnicu prema ramu .. ili kao što se sad koristi za m2-nvme diskove pci-express slot umjesto ograničenog standardom sata3-600 pa po generacijama imaš x2, x3 i najnovije x4 module koji rade na recimo +6000MB/sec transfera.. dok gen3 radi na polovici pri čemu sam m2 disk može biti isti-identičan, tj ovisi o mbo ili o ugrađenom svom kontroleru... s možda istim chipovima, tj to je isto-sično kao ram, ista osnova a razlika je što se tad ram nazove ddr5 :)

 

-tako, da kupiš bilo koji kompatibilan modul koji tvoja mbo podržava, 90% da bi sve radilo normalno, tek manji dio šanse za problem ili neko ograničenje brzine ili dualchanel i sl. tj oem je recimo kingston, dok su stvarni proizvođači (njih par) recimo samsung ili infineon.. i od istih dijelova su sklopljeni svi moduli... pa teoretski nije važno koji model-brand tj kao gorivo za auto, nije važna koja bezniznska-država i sl. tj imaš oznaku dizel ili super + broj kao 95-100.. to je to, isto je :) .. osim što brand ima reputaciju-renome, reklamu, jamstvo itd. .. i kupiš ono što lokalni trgovac nudi u većini slučajeva.

-postoje izuzetci, npr kad je intel prebacio mem.kontroler u cpu, pa zatim amd.. tad je postojao problem s nekim memorijama na amd-u.. nije radilo, profil xamp-jdec-nešto, dovoljno da cpu-bios ne prepozna i neće.. tad je trgovac u pravilu sugerirao koju memoriju ili kaže koju ne kupiti jer neće raditi.. to je prošlo odavno, sad radi 99%.. tj ako ne radi prije da je neispravno-kvar ili loše utaknuto-kontakt nego nekompatibilnost. Jer svi rade isto, od istih osnovnih dijelova, ista pravila, isti naponi, clockovi .. i sve mora raditi na istim mbo, pa tad ni mixanje brandova realno nije problem mada će svatko preporučiti da se uvjek koriste identični-parovi jer je tad jedino sigurno da mora sve raditi kako je predviđeno, ostalo samo 'možda'..

 
2 0 hvala 2
15 godina
offline
Re: BSOD poslije RAM upgrade

-plagijat-plahta :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
2 godine
offline
Re: BSOD poslije RAM upgrade
ihush kaže...

-plagijat-plahta :))

da i ja malo budem frajer sveznalica. 

15 godina
offline
Re: BSOD poslije RAM upgrade
Zaporožac kaže...
ihush kaže...

-plagijat-plahta :))

da i ja malo budem frajer sveznalica. 

 u kuhinji sam ja jedini frajer (tako se zove jedan aparat..) ... pa i tu, .. tj copypaste tuđeg nije baš frajerisanje znanjem :)) tj naravno da prepoznam svoje plate (prosere i ostalo).. na razne teme.. :)))

-dobar pokušaj, .. next. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice