Otkljucavanje jezgri

poruka: 104
|
čitano: 24.729
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Otkljucavanje jezgri

Da li se moze npr. ako ima Intel Core 2 Duo otkljucati da imam kao quad? to sam procito negdje na forumu pa nisam siguran da li se to moze. Da li mi moze to netko pojasniti.

Moj PC  
0 8 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Otkljucavanje jezgri
nidjo123 kaže...

Da li se moze npr. ako ima Intel Core 2 Duo otkljucati da imam kao quad? to sam procito negdje na forumu pa nisam siguran da li se to moze. Da li mi moze to netko pojasniti.

Ne,pobogu!

otključavati se mogu samo AMD procevi i to ne svi!

Duh Sveti....
Poruka je uređivana zadnji put ned 24.1.2010 18:29 (Ačx).
14 godina
protjeran
offline
Otkljucavanje jezgri

not...

 

ikako moj i7 ima 4 fizičke jezgre, al win7 prepoznaje ko 8 logičkih jezgri... jer je 64bitni

Stay a while and listen...
Moj PC  
0 9 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Otkljucavanje jezgri
pad0branac kaže...

not...

 

ikako moj i7 ima 4 fizičke jezgre, al win7 prepoznaje ko 8 logičkih jezgri... jer je 64bitni

 

Ne nego i7 ima 2 threada po jezgri

Every time two people have sex, an angel gets a boner
14 godina
protjeran
offline
Otkljucavanje jezgri

a so Cool

 

uglavnom, 8 ih je

 

 

sad sam tek pročitao... to je neš kao multitask

Stay a while and listen...
Moj PC  
0 4 hvala 0
15 godina
offline
RE: Otkljucavanje jezgri
pad0branac kaže...

not...

 

ikako moj i7 ima 4 fizičke jezgre, al win7 prepoznaje ko 8 logičkih jezgri...jer je 64bitni

Jesi bubno...

 

Neeee, nego zato jer ima Hyper Threading i mogu i ostali OS-evi prepoznat 8 logičkih jezgri,a HT se može i isključit pa bi OS očitavao samo 4 thread-a.

 

MSN - drazen016@net.hr , e-mail novi - drazen018@email.t-com.hr
Poruka je uređivana zadnji put ned 24.1.2010 18:39 (Hyperion).
14 godina
protjeran
offline
RE: Otkljucavanje jezgri
Hyperion kaže...
pad0branac kaže...

not...

 

ikako moj i7 ima 4 fizičke jezgre, al win7 prepoznaje ko 8 logičkih jezgri...jer je 64bitni

Jesi bubno...

 

 

 

 

i ostao živ Bogataš

Stay a while and listen...
16 godina
neaktivan
offline
Otkljucavanje jezgri

Za kaznu nam kupi i7 920Bogataš

Every time two people have sex, an angel gets a boner
Moj PC  
2 2 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
RE: Otkljucavanje jezgri
AA-d00d kaže...

Za kaznu nam kupi i7 920Bogataš

moram još svog isplatit...

Stay a while and listen...
14 godina
neaktivan
offline
Otkljucavanje jezgri

Znaci ne moze se...  A sto se to na AMDovim procovima treba napravit da se otkljucaju jezgre? Ne shvacam bas to. Sorry ak vas gnjavim, al zanima me.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Otkljucavanje jezgri
nidjo123 kaže...

Znaci ne moze se...  A sto se to na AMDovim procovima treba napravit da se otkljucaju jezgre? Ne shvacam bas to. Sorry ak vas gnjavim, al zanima me.

 

Prvo trebas procesor kojima su iskljucene jezgre - to su iskljucivo SAMO AMD procesori. Druga stvar koju trebas je maticna koja ima ACC (advnaced clock caliboration). Sve daljne ovisi o sreci:

1. zakljucane jezgre mogu biti skroz nestabilne (zbog cega su se u biti i zakljucale!)

2. procesorima su se zakljucale jezgre jer nisu pokazivale pretjeranu stabilnost pri visim taktovima (takav proc mozes npr OC-ati do viseg takta nego ako mu otkljucas jezgru/e)

Every time two people have sex, an angel gets a boner
15 godina
neaktivan
offline
RE: Otkljucavanje jezgri
AA-d00d kaže...
nidjo123 kaže...

Znaci ne moze se...  A sto se to na AMDovim procovima treba napravit da se otkljucaju jezgre? Ne shvacam bas to. Sorry ak vas gnjavim, al zanima me.

 

Prvo trebas procesor kojima su iskljucene jezgre - to su iskljucivo SAMO AMD procesori. Druga stvar koju trebas je maticna koja ima ACC (advnaced clock caliboration). Sve daljne ovisi o sreci:

1. zakljucane jezgre mogu biti skroz nestabilne (zbog cega su se u biti i zakljucale!)

2. procesorima su se zakljucale jezgre jer nisu pokazivale pretjeranu stabilnost pri visim taktovima (takav proc mozes npr OC-ati do viseg takta nego ako mu otkljucas jezgru/e)

Ili pod 3. Zaključale su se da bi se zadovoljilo tržište procesorima niže klase :)

Prodajem: Matičnu ploču Matsonic + Intel Pentium IV 1.7 Ghz za 100 kn. Floppy Disk Drive + odgovarajući kabel za 50 kn. Modeme (PCI) za 30 kn/kom.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Otkljucavanje jezgri
RoyalBlood kaže...

Ili pod 3. Zaključale su se da bi se zadovoljilo tržište procesorima niže klase :)

 

Sumnjam da bi bi skroz ispravan quad isli zakljucavat, nema mi logike.

Every time two people have sex, an angel gets a boner
14 godina
protjeran
offline
RE: Otkljucavanje jezgri

Ima.

 

Recimo prvi 550BE su bili skorz neispravni, ali su bili pun pogodak za tržište.

 

Onda je ponestalo samih čipova sa neispravnim jezgrama, pa su zaključavali ispravne, da zadovolje tržište.

 

Jer zašto prestati prodavati dobar procesor, ako se to i dalje može?

 

550BE se najviše prodaje zbog visokog takta kojeg postiže kao dual core.

Otključavanje je tek poslijedica AMD-ove politike. ;)

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=970113 http://www.techpowerup.com/gpuz/6p8v4/
16 godina
neaktivan
offline
Otkljucavanje jezgri

To mi je kriva logika, radje neka prodaju SKROZ ispravan procesor po vecoj cijeni nego da taj isti procesor okrzljaju i prodaju po nizoj. Boze moj ne bi bilo prvi ni zadnji put da ima nestasice dobrih komponenti.

Every time two people have sex, an angel gets a boner
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Otkljucavanje jezgri

Hvala, shvatio samNamigiva

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
RE: Otkljucavanje jezgri

Stvar ti je u tome, ako imaš dobar a jeftin procesor s kojime se dobro reklamiraš (550BE aka B50),

ubjaš konkurenciju u tom cijenovnom rangu.

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=970113 http://www.techpowerup.com/gpuz/6p8v4/
15 godina
neaktivan
offline
Otkljucavanje jezgri

Ali ti je pitanje tko bi ti kupio takav proc koji ima 3 puta veću cijenu. Ovako ljudi kupuju ovaj, često baš zato jer žele dodatno otključati nove jezgre...

Prodajem: Matičnu ploču Matsonic + Intel Pentium IV 1.7 Ghz za 100 kn. Floppy Disk Drive + odgovarajući kabel za 50 kn. Modeme (PCI) za 30 kn/kom.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Otkljucavanje jezgri
pad0branac kaže...

not...

 

ikako moj i7 ima 4 fizičke jezgre, al win7 prepoznaje ko 8 logičkih jezgri... jer je 64bitni

 nema veze sto je 64 bitni ... taj tvoj i7 ima HT ... 4 fizicke jezgre , a 8 logickih , sto dosta pomogne kod enkodiranja videa ...

14 godina
offline
RE: Otkljucavanje jezgri
RoyalBlood kaže...

Ali ti je pitanje tko bi ti kupio takav proc koji ima 3 puta veću cijenu. Ovako ljudi kupuju ovaj, često baš zato jer žele dodatno otključati nove jezgre...

 kao i ja ... kupio sam 550 samo sa tom namjerom ... i pazi , on radi ... sve 4 jezgre ispravne .... :-) . naravno to je samo moguce sa denebom koji ima 4 fizicke jezgre , a 2 zakljucane dok propus ( novi 550 ) ima samo 2 fizicke jezgre i otkljucavanje nije moguce jer se nema sto otkljucat !!!

16 godina
neaktivan
offline
Otkljucavanje jezgri

Novi 550 se također otključava u X4 jedino što su mu zaključali množitelj pa je novi X2 555 postao BE

 

Phenom II -> Deneb -> nativni X4, svi X2 i X3 se otključavaju u X4, L3 cache također (npr X2 550 -> X4 B50, X3 720 -> X4 B20, X4 810 4MB L3 -> 6MB L3)

 

Athlon II -> Propus -> nativni X4 bez L3 cache, svi X3 se otključavaju u X4 ( npr X3 425 -> X4 B25), postoje i chipovi sa Deneb pakiranjem, u tom slučaju vrijedi sve kao gore ( npr X4 620 0MB L3 -> 6MB L3 ili X3 425 0MB L3 -> X4 B25 6MB L3)

 

Athlon II -> Regor -> nativni X2 bez L3 cache ali duplo veći L2 cache, X1 se otključava u X2 ( jedini X1 je Sempron 140 -> X2 440 ), ostalim X2 se ništa ne otključava (npr X2 250)

 

 

PS: Da netko ne shvati krivo, pod otključavanjem ne mislim da je to sigurno i zdravo za gotovo, sve je pod pretpostavkom da su jezgre ispravne i da se može otključati

AMD / ATI all the way
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.1.2010 14:53 (Cele303).
Moj PC  
6 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
RE: Otkljucavanje jezgri

Ali još si zaboravio da se Athloni II Regori sa dvije jezger mogu "otključati", tj. "preimenovati" (kako god to glupo zvučalo) u "Optereone",

pa imaju otključane množitelje i mnogo veći stupanj podešavanja visine radnog napon.

 

 

Lp Cele.

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=970113 http://www.techpowerup.com/gpuz/6p8v4/
16 godina
neaktivan
offline
Otkljucavanje jezgri

Pozdrav Kihot! :) Thx na nadopuni!

 

Ako se ne varam Athlonima II 240 se otključava množitelj i string se promijeni u Opteron 1300, Regor Engineering Sample, ne otključavaju se ni jezgre ni L3 cache i jako su rijetki, a Athlon I X2 5000+ se otključava u X4 + L3 cache, oni koji ga imaju sumnjaju da je to AM2+ X4 940, ni jednog ni drugog još nisam vidio u Hr, ti?

AMD / ATI all the way
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Otkljucavanje jezgri
Cele303 kaže...

Novi 550 se također otključava u X4 jedino što su mu zaključali množitelj pa je novi X2 555 postao BE

 

Phenom II -> Deneb -> nativni X4, svi X2 i X3 se otključavaju u X4, L3 cache također (npr X2 550 -> X4 B50, X3 720 -> X4 B20, X4 810 4MB L3 -> 6MB L3)

 

Athlon II -> Propus -> nativni X4 bez L3 cache, svi X3 se otključavaju u X4 ( npr X3 425 -> X4 B25), postoje i chipovi sa Deneb pakiranjem, u tom slučaju vrijedi sve kao gore ( npr X4 620 0MB L3 -> 6MB L3 ili X3 425 0MB L3 -> X4 B25 6MB L3)

 

Athlon II -> Regor -> nativni X2 bez L3 cache ali duplo veći L2 cache, X1 se otključava u X2 ( jedini X1 je Sempron 140 -> X2 440 ), ostalim X2 se ništa ne otključava (npr X2 250)

 

 

PS: Da netko ne shvati krivo, pod otključavanjem ne mislim da je to sigurno i zdravo za gotovo, sve je pod pretpostavkom da su jezgre ispravne i da se može otključati

 ne ne , nisam mislio na novi 555 vec na drugu turu phenoma II X2 550. prvi su dolazii sa denebom , a ovi kasnije sa propusom ... naravno da se i 555 da itkljucat !!

16 godina
offline
Otkljucavanje jezgri

Može li se procesor Phenom II X2 550BE otključati u X3 i kako odnosno što se treba podesiti u biosu glede navedene radnje i je li probao tko. U ACC ima opcije Disablade,Auto,All core,Peer core ima li još kakva stavka u biosu koja se mora promjeniti da bi to radilo, radi se o MBO pod opcijom "moj komp".Zanima me pa bi probao da vidim radi li to i kako.

Ili se može možda sa nekim programom iz winsa probati tako nešto???

Phenom II X2 550BE itd... X4 moj pc...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Otkljucavanje jezgri
juice21 kaže...
Cele303 kaže...

Novi 550 se također otključava u X4 jedino što su mu zaključali množitelj pa je novi X2 555 postao BE

 

Phenom II -> Deneb -> nativni X4, svi X2 i X3 se otključavaju u X4, L3 cache također (npr X2 550 -> X4 B50, X3 720 -> X4 B20, X4 810 4MB L3 -> 6MB L3)

 

Athlon II -> Propus -> nativni X4 bez L3 cache, svi X3 se otključavaju u X4 ( npr X3 425 -> X4 B25), postoje i chipovi sa Deneb pakiranjem, u tom slučaju vrijedi sve kao gore ( npr X4 620 0MB L3 -> 6MB L3 ili X3 425 0MB L3 -> X4 B25 6MB L3)

 

Athlon II -> Regor -> nativni X2 bez L3 cache ali duplo veći L2 cache, X1 se otključava u X2 ( jedini X1 je Sempron 140 -> X2 440 ), ostalim X2 se ništa ne otključava (npr X2 250)

 

 

PS: Da netko ne shvati krivo, pod otključavanjem ne mislim da je to sigurno i zdravo za gotovo, sve je pod pretpostavkom da su jezgre ispravne i da se može otključati

 ne ne , nisam mislio na novi 555 vec na drugu turu phenoma II X2 550. prvi su dolazii sa denebom , a ovi kasnije sa propusom ... naravno da se i 555 da itkljucat !!

 

Na koju drugu "turu" 550 misliš? C3 stepping? Nešto brkaš pa mi nije jasno... Stari ili prvi 550 C2 je BE, novi ili drugi 550 C3 nije BE, to je jedina razlika između njih... Iz gornje podjele možeš vidjeti da nema šanse da kupiš Phenom II X2 550 koji je nativni X2 procesor ( -> X4 die ) i nema šanse da ne dobiješ L3 cache ( -> Propus - X4 die w/o L3 )

 

Evo još jednom ako nekome koristi da stvori sliku o otključavanju

 

Primjeri iz Phenom II obitelji

 

Deneb - X2 550 BE C2, 6MB L3 cache -> ACC enable -> X4 B50, 6MB L3 cache

Deneb - X2 550 C3, 6MB L3 cache -> ACC enable -> X4 B50, 6MB L3 cache

Deneb - X3 720 BE, 6MB L3 cache -> ACC enable -> X4 B20, 6MB L3 cache

Deneb - X4 810, 4MB L3 cache -> ACC enable -> X4 810, 6MB L3 cache

 

Rezimirano - moguće je otključavanje X2 i X3 u X4 i otključavanje zaključanog L3 cachea

 

 

Primjeri iz Athlon II obitelji

 

Propus - X3 425 (CADAC AD), 0MB L3 cache -> ACC enable -> X4 B25, 0MB L3 cache

Deneb - X3 425 (CACYC AC), 0MB L3 cache -> ACC enable -> X4 B25, 6MB L3 cache

 

Propus - X4 620 (CADAC AD), 0MB L3 cache -> ACC enable -> X4 620, 0MB L3 cache

Deneb - X4 620 (CACYC AC), 0MB L3 cache -> ACC enable -> X4 620, 6MB L3 cache

 

Regor - X1 140, 0MB L3 cache -> ACC enable -> X2 440, 0MB L3 cache

Regor - X2 240, 0MB L3 cache -> ACC enable -> X2 240, 0MB L3 cache

 

Rezimirano - moguće je otključavanje X3 u X4 i X1 u X2, Propus i Regor fizički nemaju L3 cache pa ga se ne može niti otključati

 

 

U cijeloj toj priči, CACYC AC X3 425 - X4 B25 + 6MB L3 je trenutno apsolutni prvak otključavanja, za cca 500kn se dobije čistokrvni četverojezgreni Phenom II koji u većini slučajeva može raditi stabilno u rasponu 3.6 - 3.9 GHz i time je isti kao duplo skuplji X4 925 ali eto treba imati malo sreće i ugrabiti beštiju... Kada X2 550 C3 dođe u HR će za malo više para biti premija jer dosadašnji C3 chipovi potežu stabilno do 4.1

AMD / ATI all the way
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.1.2010 16:06 (Cele303).
14 godina
protjeran
offline
RE: Otkljucavanje jezgri
Smille kaže...

Može li se procesor Phenom II X2 550BE otključati u X3 i kako odnosno što se treba podesiti u biosu glede navedene radnje i je li probao tko. U ACC ima opcije Disablade,Auto,All core,Peer core ima li još kakva stavka u biosu koja se mora promjeniti da bi to radilo, radi se o MBO pod opcijom "moj komp".Zanima me pa bi probao da vidim radi li to i kako.

Ili se može možda sa nekim programom iz winsa probati tako nešto???

 

Upravo to smo ti u prvoj noći kad je ASRock izbacio CACC funkciju razgovarali, i uspješno zaključavali jezgre.

 

Radi se o funkciji obrnutoj od ACC-a. Zaključava jezger.

 

Vidi ovdje:

http://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/cpu-active-core-control-asrock-only/41343.aspx

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=970113 http://www.techpowerup.com/gpuz/6p8v4/
16 godina
offline
Otkljucavanje jezgri

E hvala to mi je trebaloOsmijeh imam sve navedene opcije u biosu ali mi nije bilo ono baš najjasnije glede izbora jezgri, probao sam u biosu ali imam samo opcije pod ACC-Disablade,Auto,All core,Per core i pod drugom opcijom imam samo All core i 0,1 i kad to uključim imam prikazanu samo opciju 0,1 što da naslutiti da se radi o 2 jezgrenom procesoru ali nema opcije za izabrati koje jezgre da ostanu uključene ima li još koja opcija za promjeniti da to radi ili moram čekati drugi bios trenutno je gore 1.7 najnoviji za MBO Asrock A3M785GXH....Mora li proc biti na defaultu? i šta treba biti uključeno pod ACC od navedenih opcija?

Probat ću danas i te opcije da vidim kako će to funkcioniratiOsmijeh pa baš i nefunkcionira ili.....

 

Evo isprobao i radi otključao sam Phenom II X2 550BE u Athlon II X3 450Osmijeh sa naravno 6MB cache(tako očitava CPU-z,Everest,PC wizard) sad samo trebam istestirati i isprobati da li je stabilan u toj kombinaciji u sistemu(0,1,2)nediže winse dok u (0,1,3) sve bez problema

šljaka pa čemo vidjeti par dana kako radi i istestirati.

Phenom II X2 550BE itd... X4 moj pc...
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.1.2010 19:06 (Smille).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Otkljucavanje jezgri
koji batchevi 550-ice se najbolje unlockaju,a di ih ima u nas?
Koji je to stepping,otprilike?
16 godina
neaktivan
offline
Otkljucavanje jezgri

Najbolji batch koji je ikad ušao u Hr je 0925CPMW, prebolesno, ultra snažne jezgre, X4, overclocka se kao životinja, mogu se smatrat 550 golden chipovima jer su isti ti batchevi po svijetu rulali u 550 benchmarcima...

 

Validacija sa sve 4 jezgre sa vodenim hlađenjem i korištenom hladnom vodom, to je nekih 100mhz bolje nego sa hladnim zrakom i sve 4 jezgre

 

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=744974

AMD / ATI all the way
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice