Intel Club (opća tema o procesorima) izdvojena tema

poruka: 13.743
|
čitano: 2.183.553
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Horned Reaer kaže...

imam 9600k core i5 i možda bi se počastio novim cpu+ploča.

ploču sam odlučio no oko procesora je situacija da po istoj cijeni mogu nabaviti 

12900ks i 13900f -- za koji bi se vi odlučili, imam vodeno hladjenje tako da bi to trebalo biti okej što se toga tiče.

 

gledam da sam miran idućih 5 godina što se toga tiče

hvala

 

 

za gaming ti to nije neka sreca, recimo 12400f je brzi u igrama od 10900k

za cijenu 14900k/13900k mozes kupiti svaku generaciju novu plocu i i5 xx400f procesor :), koji ce biti bolji u igrama ako ne u sljedecoj generaciji, u onoj nakon nje sigurno

 

edit: razmisli jos i o ovome, da za razliku cijene izmedu nekog i5 xx400f i i9 xx900k, mozes kupiti za klasu jacu graficku, s cime ces u 99,99% igara imati bolje performance, nego sa jacim procesrom i slabijom grafickom

 

za primjer test HU 

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.1.2024 21:58 (Timo).
3 godine
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Koliko sam shvatio covjek se igra na 4k oledu, na 4k i9 9900k zaostaje samo cca 16% za recimo 5800x3d, bolje mu jos pricekati ionako cijena 9900k nepada još uvijek ispod 250€

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Da ali 9600K nema hyper-threading tako da se to dosta osjeti no opet zavisi sta igra.

16 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Horned Reaer kaže...

imam 9600k core i5 i možda bi se počastio novim cpu+ploča.

ploču sam odlučio no oko procesora je situacija da po istoj cijeni mogu nabaviti 

12900ks i 13900f -- za koji bi se vi odlučili, imam vodeno hladjenje tako da bi to trebalo biti okej što se toga tiče.

 

gledam da sam miran idućih 5 godina što se toga tiče

hvala

 

 Nema se tu sta puno razmisljati 13900F je bolji izbor. Iako su mu pocetni klokovi nizi ima vise E jezgri i boost klokovi su tu negdje, mozda cak i malo visi.

Mislim da ce dugorocno biti bolji izbor, pogotovo ako se ima dobro hladjenje. 

 

Covjek je vec napisao da je MBO odlucio i da je dilema samo CPU. 

 

 

 

15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Narucen je 13900F, jer je cijena bila odlicna nekih 395 eura novi. 🍺
Intel 80286
16 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Šta nije bilo 7800x3d??

15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Wiz3m4n kaže...

Šta nije bilo 7800x3d??

 ma jok nisam za amd tko voli neka izvoli. 

Intel 80286
8 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Horned Reaer kaže...
Narucen je 13900F, jer je cijena bila odlicna nekih 395 eura novi. 🍺

 
Odličan procesor, zanemarivo lošiji od 13900k. Kad stigne, "otvori" ga u biosu, tj PL1=PL2=220w mu daj i to je sve.
Jedina mana non K serije je zaključan VCCSA napon pa je malo teže gurati ram na jačim taktovima.
Tipa za ddr4, jako je teško uhvatit 3600mhz u gear1 i dosta ovisi o lutriji memorijskog kontrolera.

15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
NNS- kaže...
Horned Reaer kaže...
Narucen je 13900F, jer je cijena bila odlicna nekih 395 eura novi. 🍺

 
Odličan procesor, zanemarivo lošiji od 13900k. Kad stigne, "otvori" ga u biosu, tj PL1=PL2=220w mu daj i to je sve.
Jedina mana non K serije je zaključan VCCSA napon pa je malo teže gurati ram na jačim taktovima.
Tipa za ddr4, jako je teško uhvatit 3600mhz u gear1 i dosta ovisi o lutriji memorijskog kontrolera.

 misliš da ga mogu otključati? nisam to znao

Ram je DDR 5 7200mhz Corsair Dominator

Intel 80286
8 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Horned Reaer kaže...
NNS- kaže...
Horned Reaer kaže...
Narucen je 13900F, jer je cijena bila odlicna nekih 395 eura novi. 🍺

 
Odličan procesor, zanemarivo lošiji od 13900k. Kad stigne, "otvori" ga u biosu, tj PL1=PL2=220w mu daj i to je sve.
Jedina mana non K serije je zaključan VCCSA napon pa je malo teže gurati ram na jačim taktovima.
Tipa za ddr4, jako je teško uhvatit 3600mhz u gear1 i dosta ovisi o lutriji memorijskog kontrolera.

 misliš da ga mogu otključati? nisam to znao

Ram je DDR 5 7200mhz Corsair Dominator

 
PL1=PL2 su power limiti dugog i kratkog boosta. Ne znamo na što će ploča defaultat, moguće da će ih i skinuti u potpunosti ali bolje je imati neku kontrolu nad tim i ne dozvoliti da CPU vuče 300w+ ili da nakon minute heavy loada ide na 65w.

7200mhz bude jako napeto za uhvatit stabilno s tim procesorom. Daj mi baš javi hoće li se rušit kad XMP uključiš u biosu. 

11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
NNS- kaže...

 
Odličan procesor, zanemarivo lošiji od 13900k. Kad stigne, "otvori" ga u biosu, tj PL1=PL2=220w mu daj i to je sve.
Jedina mana non K serije je zaključan VCCSA napon pa je malo teže gurati ram na jačim taktovima.
Tipa za ddr4, jako je teško uhvatit 3600mhz u gear1 i dosta ovisi o lutriji memorijskog kontrolera.

 pa moj 11400 gura bez problema kingston fury renegade 2×16gb 3600mhz cl16 u gear1

nemoguće da je memorijski kontroler na 13 seriji i to i7 lošiji od najeftinijeg i5 11 serije

8 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
picajzla0707 kaže...
NNS- kaže...

 
Odličan procesor, zanemarivo lošiji od 13900k. Kad stigne, "otvori" ga u biosu, tj PL1=PL2=220w mu daj i to je sve.
Jedina mana non K serije je zaključan VCCSA napon pa je malo teže gurati ram na jačim taktovima.
Tipa za ddr4, jako je teško uhvatit 3600mhz u gear1 i dosta ovisi o lutriji memorijskog kontrolera.

 pa moj 11400 gura bez problema kingston fury renegade 2×16gb 3600mhz cl16 u gear1

nemoguće da je memorijski kontroler na 13 seriji i to i7 lošiji od najeftinijeg i5 11 serije

 
Problem je zaključan vccsa. Situacija je malo drugačija od 12te generacije.

13 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
NNS- kaže...

Odličan procesor, zanemarivo lošiji od 13900k. Kad stigne, "otvori" ga u biosu, tj PL1=PL2=220w mu daj i to je sve.
Jedina mana non K serije je zaključan VCCSA napon pa je malo teže gurati ram na jačim taktovima.
Tipa za ddr4, jako je teško uhvatit 3600mhz u gear1 i dosta ovisi o lutriji memorijskog kontrolera.

 Ma nema ga šta "otvarati". Ako je kupljen za gaming, onda neće vidjeti nikakvu razliku otvorio ga ili ne otvorio, samo će vuči više struje, ha da.  Ne čačkaj bez veze. To nije CPU za overclock i to je to.

15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Ma nisam ni mislio clockati da mi je do toga uzeo bi 14900k i malo se zabavljao sa time.. ovako sam uzeo malo i overkill za moje potrebe , a više radi gušta i ono po sistemu jednom se zivi 🍺
Intel 80286
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Horned Reaer kaže...
Ma nisam ni mislio clockati da mi je do toga uzeo bi 14900k i malo se zabavljao sa time.. ovako sam uzeo malo i overkill za moje potrebe , a više radi gušta i ono po sistemu jednom se zivi 🍺

Pošto si ga več kupio uživaj sa njime ali kako su napisali nema potrebe za OC jer su zadnje tri generacije več na granici i a sa dodatnim OC večinom samo dižeš potrošnju koja je več po defaultu visoka a marginalno malo dobiješ na performansama. Uživaj u njemu i boli te čuna pošto si miran minimalno 5 godina, a neću ni komenirat ove što mjenjau komponenete svako godinu dvije da dobiju 3fps-a više... ali ko voli nek izvoli jer ja definitivno ne mislim bacat tolike pare na PC, pošto za ono malo što dodatno zaradim na njemu je totalno svejedno dali završi render za 2 ili 1:30 minutu! A oni koji zarađuju na njima ionako gledaju workstation CPU-e jer tamo je svaka minuta važna.

 

Tragično je što je očito večina mularije ovde uvjerena da su PC samo za igre, a statistično gledano veeeelika večina najmanje igra igre na njima, ali bez pardona uvjek uleti komentar zašto nisi uzeo X3D od AMD-a!!!

 

15 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Pomoc molim. Imam  i3 10100 i sad je plan upgrade na i5 10600k ili 11400f, preporuka coolera ako nije dosta stock?.  Maticna Asus Prime H510M-A, gpu rtx 4060 8Gb ili 3060 12Gb (treba mi Nvidia za AI).

Kolko ima ovo smisla, trebao bi bit ok combo?

Hrvatska
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Bubabug kaže...

Pomoc molim. Imam  i3 10100 i sad je plan upgrade na i5 10600k ili 11400f, preporuka coolera ako nije dosta stock?.  Maticna Asus Prime H510M-A, gpu rtx 4060 8Gb ili 3060 12Gb (treba mi Nvidia za AI).

Kolko ima ovo smisla, trebao bi bit ok combo?

 ja furam rtx 3080 12gb na i5 11400, no kod mene je bolja ploča - asus tuf b560 plus, s kojom proc ima kompletno otključane power limite i može povuć preko 200w

nije da ćeš baš vidit velike razlike u gejmanju, doduše kad zatreba onda i povuče, kod zaključanog može eventualno u zahtjevnijim situacijama malo zatrokirat, ali je kao kombo za 3080 sasvim ok za 1440p/144hz i single player igrice, dapače, češće mi je bn grafa nego proc

 

proc uglavnom izvlači preko 100fps ako grafa može potegnut, što je meni sasvim ok

ofkors da ima situacija gdje bi neki moderniji i jači proc povukao i 120-130fps, ali to je rijetko i meni nebitno, jer čim igre idu preko 80-100fps-a, ja zadovoljan

 

što se hlađenja tiče, jbga, meni s dosta dobrim 140mm be quiet hladnjakom začas ode na 100 stupnjeva u stress testu i krene trokirat, no u gejmanju je uglavnom oko 80, rijetko kad preko 90 i to je skroz ok, preporuka neke srednje klase hladnjaka je možda arctic esports 34 duo

 

ako uzimaš 10 seriju non k, problem je što ne podržava bržu memoriju, dok je kod 11 serije ta mogućnost otključana i ja na 11400 vozim 32gb 3600mhz 16cl memoriju na gear1 modu

15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Ja bas prodajem intel 10700f procesor i asus strix maticnu plocu sa njime pa ako si zainteresiran javi.
Intel 80286
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.1.2024 16:16 (Horned Reaer).
3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Bubabug kaže...

Pomoc molim. Imam  i3 10100 i sad je plan upgrade na i5 10600k ili 11400f, preporuka coolera ako nije dosta stock?.  Maticna Asus Prime H510M-A, gpu rtx 4060 8Gb ili 3060 12Gb (treba mi Nvidia za AI).

Kolko ima ovo smisla, trebao bi bit ok combo?

Combo je čisto ok! Ovo bi ti bio kao neki minimum, nazalost kod nas i nije neki preveliki izbor! Nesto vidljivo bolje od ovoga su ti sve od 50€ pa na više!
https://www.links.hr/hr/cooler-arctic-freezer-a35-rgb-za-amd-crni-050903436?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

3 godine
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Poz, mislio sam da uzmem i5 13500+B760M DS3H DDR5 ,16 GB RAM ,da li je to dobra ideja ili ima za te novce nesto bolje ?

Imam za sada RX 470 4 Gb pa bih nju ostavio ili koristio integrisanu grafiku ..

 

Mozda neka ryzen 5 kombinacija ?

Za igre i ono standardno ,web i sl.

Hvala

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.1.2024 11:31 (PeroMilic03).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ima, a to je 13400f koji je 100e jeftiniji i nečeš vidjet razlike, a tih 100e utroši u novu vga kada prodaš tu rx 470 i to si zamijeni svakako 

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
PeroMilic03 kaže...

Poz, mislio sam da uzmem i5 13500+B760M DS3H DDR5 ,16 GB RAM ,da li je to dobra ideja ili ima za te novce nesto bolje ?

Imam za sada RX 470 4 Gb pa bih nju ostavio ili koristio integrisanu grafiku ..

 

Mozda neka ryzen 5 kombinacija ?

Za igre i ono standardno ,web i sl.

Hvala

 

Ja bi uzeo više ram-a dok je jeftin, jer cjena polako raste i do kraja godine se zna skoro poduplat kao i cjene SSD diskovima (proizvođači plaču da je sada prejeftino),a od viška glava na boli. I NIKAD ne uzimat 4 pločice ram-a jer brzina i stabilnsot drastično padaju.

Ta grafična je skoro na istom nivou kao i iGPU na ovom procu ali ako se istegneš do 13500 onda dobiješ malo upotrebljiviji iGPU, naravno još uvijek daleko od grafulje ali ako nisi zahtjevan sasvim dovoljno.

 

Napiši budget jer je onda puno lakše nešto predlagat!

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.1.2024 20:11 (nikonja).
3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
nikonja kaže...
PeroMilic03 kaže...

Poz, mislio sam da uzmem i5 13500+B760M DS3H DDR5 ,16 GB RAM ,da li je to dobra ideja ili ima za te novce nesto bolje ?

Imam za sada RX 470 4 Gb pa bih nju ostavio ili koristio integrisanu grafiku ..

 

Mozda neka ryzen 5 kombinacija ?

Za igre i ono standardno ,web i sl.

Hvala

 

Ja bi uzeo više ram-a dok je jeftin, jer cjena polako raste i do kraja godine se zna skoro poduplat kao i cjene SSD diskovima (proizvođači plaču da je sada prejeftino),a od viška glava na boli. I NIKAD ne uzimat 4 pločice ram-a jer brzina i stabilnsot drastično padaju.

Ta grafična je skoro na istom nivou kao i iGPU na ovom procu ali ako se istegneš do 13500 onda dobiješ malo upotrebljiviji iGPU, naravno još uvijek daleko od grafulje ali ako nisi zahtjevan sasvim dovoljno.

 

Napiši budget jer je onda puno lakše nešto predlagat!

 Nude mi ovo za oko 500 e.

 

INTEL Core i5-13400 1.80GHz LGA-1700 BOX
GIGABYTE B760M DS3H (ddr5)
KINGSTON FURY 16GB Beast DDR5 5600MHz CL40 KF556C40BB-16

 

13 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Poduplaj ram odmah na 32GB kad već kupuješ i to je to. Ryzen kombo s R5 7600 bi ti koštao slično tako da biraj što nađeš povoljnije. Obje kombinacije su slične i super za prosiječnog korisnika. 

3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
itomic009 kaže...

Poduplaj ram odmah na 32GB kad već kupuješ i to je to. Ryzen kombo s R5 7600 bi ti koštao slično tako da biraj što nađeš povoljnije. Obje kombinacije su slične i super za prosiječnog korisnika. 

 Za prosjecnog korisnika je dobro i ovo sto sada imam . :)

 

Na poslu su mi dali Fujitsu PH300  Desktop PC i3-2120 4 GB 480 SSD Windows 11 Pro.

Nevjerovatno kako sve leti a njemu ...

Da ne povjerujes ....

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.1.2024 8:34 (PeroMilic03).
16 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

E jbga druže, mijenjao bi a nebi, imao integriranu a možda ipak i ne 

Odluči se, ako bi imao samo integriranu onda svakako AMD procesor, naravno da leti ako na poslu šalješ mailove, radiš u Wordu, Excellu i koristiš digitron.... za bilo šta ozbiljnije  bi letio kroz prozor odavno jer je neupotrebljiv.

3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Wiz3m4n kaže...

E jbga druže, mijenjao bi a nebi, imao integriranu a možda ipak i ne 

Odluči se, ako bi imao samo integriranu onda svakako AMD procesor, naravno da leti ako na poslu šalješ mailove, radiš u Wordu, Excellu i koristiš digitron.... za bilo šta ozbiljnije  bi letio kroz prozor odavno jer je neupotrebljiv.

 Moj druze,ljudi jos sklapaju masine oko ryzena 3600 ili 5600,nema svatko lovu . :)

Ja realno igram sve igre na RX 470 bez problema ..

Ali eto,zelio bih da se ponovim malo posto mi je komp star vec 8 god.

16 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Pa sve 5, nitko ti nije ni predlaga i9 14900K....uzmi si ryzena 5700g ako misliš koristit samo integrušu, ako ne jedan i5 13400F sa tom tvojom ili boljom bude sasma ok....ja bi čak ako je lova u pitanju i išao na 12400f jer je dosta povoljniji a ne puno lošiji....imaš savjeta dosta samo moraš znati što želiš i koliko misliš potrošiti.

2 godine
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
PeroMilic03 kaže...
Wiz3m4n kaže...

E jbga druže, mijenjao bi a nebi, imao integriranu a možda ipak i ne 

Odluči se, ako bi imao samo integriranu onda svakako AMD procesor, naravno da leti ako na poslu šalješ mailove, radiš u Wordu, Excellu i koristiš digitron.... za bilo šta ozbiljnije  bi letio kroz prozor odavno jer je neupotrebljiv.

 Moj druze,ljudi jos sklapaju masine oko ryzena 3600 ili 5600,nema svatko lovu . :)

Ja realno igram sve igre na RX 470 bez problema ..

Ali eto,zelio bih da se ponovim malo posto mi je komp star vec 8 god.

 Ukoliko ćeš editirati video u premieru primjerice, preporuka intelova integrirana grafa, znači procesori koji nisu "f", najbolje je podržana i hw enkodira i dekodira najviše codeca, osim av1 encodera koji je podržan tek u rx7xxx i rtx4xxx grafama.

3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
notloB kaže...
PeroMilic03 kaže...
Wiz3m4n kaže...

E jbga druže, mijenjao bi a nebi, imao integriranu a možda ipak i ne 

Odluči se, ako bi imao samo integriranu onda svakako AMD procesor, naravno da leti ako na poslu šalješ mailove, radiš u Wordu, Excellu i koristiš digitron.... za bilo šta ozbiljnije  bi letio kroz prozor odavno jer je neupotrebljiv.

 Moj druze,ljudi jos sklapaju masine oko ryzena 3600 ili 5600,nema svatko lovu . :)

Ja realno igram sve igre na RX 470 bez problema ..

Ali eto,zelio bih da se ponovim malo posto mi je komp star vec 8 god.

 Ukoliko ćeš editirati video u premieru primjerice, preporuka intelova integrirana grafa, znači procesori koji nisu "f", najbolje je podržana i hw enkodira i dekodira najviše codeca, osim av1 encodera koji je podržan tek u rx7xxx i rtx4xxx grafama.

 Pa da,mislio sam ici na i5 13500 .  I jos kazu ljudi da ne treba 760 chipset,moze i H610 .

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.1.2024 10:19 (PeroMilic03).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice