Flashanje BIOS-a izdvojena tema

poruka: 593
|
čitano: 460.447
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Re: Flashanje BIOS-a

Bok,

 

Pa hrpa Gigabyte ploča ima Q-Flash dedicirani USB port (otraga)...

 

samo raspakiraj zadnji BIOS (.ZIP) i samo file s ekstenzijom koja je oznaka verzije  pukneš na USB stik (Fat32 formatiran) - samo taj file...

 

recimo da imaš F15 verziju BIOSa (pogledaj koja je zadnja, skini i manuale), onda imaš file tipa   Z690AOURUS.F15

 

 

samo njega pukneš na stik i onda stik spojiš na taj "posebni" USB port otraga:

 

našao tu ploču i manuale, zadnji je F22 BIOS, a evo ti i pozicija za USB stik i tipku koju stisneš kad je komp ugašen!

 

 

 

 

Ju je je? Je ju je!
9 godina
online
Re: Flashanje BIOS-a
hrka11 kaže...
Cansee kaže...

ekipa trebam pomoć, imam nekih problema sa PC-em pa po preporuci idem prvo napraviti update biosa. Ovo je matična: Gigabyte Z690 AOURUS Elite DDR4

 

nikad to nisam radio, više puta sam čuo da je opasno pa se nisam htio praviti pametan s time.

 

Moja matična ima tu neku aplikaciju pa sam vidio da tamo ima opcija updatea, ali na koji god mirror da kliknem uvijek mi kaže da se ne može spojiti

 

Sad kako to uopće izgleda? jel se skine taj najnoviji update i samo pusti da se instalira sa usba ili moram otvarati kučište i tamo nešto stiskati?

 Koliko sam skuzio ti mozes upaliti pc i uci u bios...znaci samo otidji na straniu od proizvodjaca maticne tamo nadji Support vecinom ti tu budu driveri za skidanje,novi biosi itd.Skini zadnji prebaci na usb i to je to.

Upali pc udjes u bios i od tamo pokrenes update.

 

tako je, mogu upaliti i sve radi. Znači ne moram stiskat neku tipku na matičnoj? to sam jednom gledao jednog pajdu pa je otvarao kučište i stiskao neki đavo

14 godina
offline
Re: Flashanje BIOS-a

Da, samo pazi da je napajanje (napon) stabilan, možeš odspojiti sve što ne trebaš s kompa, osim monitora, miša, tipkovnice...

 

ako si imao kakve postavke u BIOSu - one se brišu, pa ako možeš, prvo ih na taj USB iz trenutnog BIOSa snimi...

 

ugasi komp, pa pritiskom na tipku pokreni to auto-flešanje, zna ti trajati 3-4 minute i čekaš da LEDica kod tog gumba na matičnoj prestane bljeskati - to znači da je flešanje gotovo....

Ju je je? Je ju je!
9 godina
online
Re: Flashanje BIOS-a
Stric_Jura kaže...

Da, samo pazi da je napajanje (napon) stabilan, možeš odspojiti sve što ne trebaš s kompa, osim monitora, miša, tipkovnice...

 

ako si imao kakve postavke u BIOSu - one se brišu, pa ako možeš, prvo ih na taj USB iz trenutnog BIOSa snimi...

 

ugasi komp, pa pritiskom na tipku pokreni to auto-flešanje, zna ti trajati 3-4 minute i čekaš da LEDica kod tog gumba na matičnoj prestane bljeskati - to znači da je flešanje gotovo....

 

oprosti malo sam se sad zbunio. Znači jel moram stiskati neku tipku na samoj matičnoj kartici, ili mogu sve iz sučelja sa monitora napraviti? ili mogu obje opcije pa da biram šta je jednostavnije?

10 godina
online
Re: Flashanje BIOS-a
Cansee kaže...

 

tako je, mogu upaliti i sve radi. Znači ne moram stiskat neku tipku na matičnoj? to sam jednom gledao jednog pajdu pa je otvarao kučište i stiskao neki đavo

Pa kad vec mores uc u bios ja bi odradio to na nacin da skinem na usb i otpakiras file,udjem u bios i odradim update.

Da ne mozes uc u bios onda bi radio na nacin kao sto kolega spominje.

Origin_Steam: hrka11
9 godina
online
Flashanje BIOS-a

ne znam da probam ovako direktno iz aplikacije od matične, valjda će biti sve ok?

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
online
Flashanje BIOS-a

napravio sam na kraju preko ove aplikacije od matične, i piše da je na najnovijem i koliko vidim zasad je sve ok, sad ću isprobati nešto igrati pa javim šta je bilo, hvala svima 

Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Flashanje BIOS-a

..evo čitam pa gledam ovo za ručno skidanje BIOS-a a nitko se nije sjetio napomenuti da bude siguran i za verziju i reviziju MBO što je naj češći uzrok uništenih MBO, npr. da je skinio bios za Z690 AORUS ELITE DDR4 V2 (rev. 1.0) ....

 

Bitno da je sad flešanje sa aplikacijom prošlo OK.

3 godine
offline
Re: Flashanje BIOS-a
AF139 kaže...

..evo čitam pa gledam ovo za ručno skidanje BIOS-a a nitko se nije sjetio napomenuti da bude siguran i za verziju i reviziju MBO što je naj češći uzrok uništenih MBO, npr. da je skinio bios za Z690 AORUS ELITE DDR4 V2 (rev. 1.0) ....

 

Bitno da je sad flešanje sa aplikacijom prošlo OK.

 Da je skinuo "krivi" bios,ne bi ga mogao flashat,a i da se dogodilo bilo šta bez problema može napravit flash bilo kojeg biosa od identične matične i problem riješen.On je siguran ako nešto krene po zlu

10 godina
offline
Re: Flashanje BIOS-a

Netočno, nije mali broj ljudi pogrešno flešao pa dobio mrtvu MBO , jedino im je preostalo skidati CMOS sa ploče i nositi u servis koji imaju programator.

3 godine
offline
Re: Flashanje BIOS-a
AF139 kaže...

Netočno, nije mali broj ljudi pogrešno flešao pa dobio mrtvu MBO , jedino im je preostalo skidati CMOS sa ploče i nositi u servis koji imaju programator.

 Ja ti pričam o dotičnom slučaju..I da napravi ne znam kakav krivi bios flash da ništa ne radi opet skine bios sa službene stranice i flash-a ga preko Q-Flash Plus button-a

Čak mu ne treba ni cpu,ništa...I vratit če ju u život

9 godina
online
Re: Flashanje BIOS-a
AF139 kaže...

..evo čitam pa gledam ovo za ručno skidanje BIOS-a a nitko se nije sjetio napomenuti da bude siguran i za verziju i reviziju MBO što je naj češći uzrok uništenih MBO, npr. da je skinio bios za Z690 AORUS ELITE DDR4 V2 (rev. 1.0) ....

 

Bitno da je sad flešanje sa aplikacijom prošlo OK.

 

samo sam upisao točan model matične u google i ovo mi je izbacilo: Z690 AORUS ELITE DDR4 (rev. 1.x)

 

pa sam to instalirao, valjda je sve ok, al zapravo piše mi tamo u biosu da je verzija F22, prije mi je bila F4

13 godina
offline
Re: Flashanje BIOS-a

renato1977 pitanje ynaci ako sam dobro razumio preko q

-flas buttona ako se i kojim slucajems ta krivo sjebe na biosu na ploci drugi puta mogu ako prvi puta sta sjebem od biosa slobodno vratiti

pod uslovom noramlno da doticna ploca ima Q-Flash Plus button,

 

cisto pitam jer ja imam doticnu b450 plocu s dual biosom pa bih mjenjo novu a vidim da sadanje nemaju toga dual biosa

3 godine
offline
Re: Flashanje BIOS-a
redragonNG kaže...

renato1977 pitanje ynaci ako sam dobro razumio preko q

-flas buttona ako se i kojim slucajems ta krivo sjebe na biosu na ploci drugi puta mogu ako prvi puta sta sjebem od biosa slobodno vratiti

pod uslovom noramlno da doticna ploca ima Q-Flash Plus button,

 

cisto pitam jer ja imam doticnu b450 plocu s dual biosom pa bih mjenjo novu a vidim da sadanje nemaju toga dual biosa

 Da.Sve ploče sa q-flash button imaju tu mogučnost..Samo sljediš preporuku od proizvođača,možda moraš preimenovat file ili slično.Uglavnom odlična stvar

10 godina
offline
Re: Flashanje BIOS-a
renato1977 kaže...
AF139 kaže...

Netočno, nije mali broj ljudi pogrešno flešao pa dobio mrtvu MBO , jedino im je preostalo skidati CMOS sa ploče i nositi u servis koji imaju programator.

 Ja ti pričam o dotičnom slučaju..I da napravi ne znam kakav krivi bios flash da ništa ne radi opet skine bios sa službene stranice i flash-a ga preko Q-Flash Plus button-a

Čak mu ne treba ni cpu,ništa...I vratit če ju u život

 Ja NISAM post pisao samo za dotični slučaj jer od danas korištenih MBO koje su stare i preko 10god. a u upotrebi jako mali postotak ih ima "Q-Flash plus".

14 godina
offline
Flashanje BIOS-a

čak štoviše, meni giga nije niti dala da stavim "krivi" bios.
odmah je izbacila da je nepodržan jer je za ploče koje su v1.0 do 1.3, a moja je v1.4.


I dont know you. I dont know what you want. If you leave, that will be the end. I wont look for you, I wont pursue you. But if you dont, I will look for you, I will find you and I will ignore you.
Moj PC  
1 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: Flashanje BIOS-a
vrx kaže...

čak štoviše, meni giga nije niti dala da stavim "krivi" bios.
odmah je izbacila da je nepodržan jer je za ploče koje su v1.0 do 1.3, a moja je v1.4.


 pozdrav,

 

imam tomahawk b550 matičnu uparenu sa ryzen 5 3600x.

nabavio sam ryzen 5800x, ali kada ga stavim upali mi se crvena CPU led-ica na matičnoj i neće pokrenut windows.

pretpostavljam da je problem u verziji BIOS.a, jer prema onome što piše moja verzija je E7C91AMS.A10, BIOS build date 07/01/2020.

 

ne mogu naći da li je na toj verziji podržan novi ryzen 7 5800x

no reko mogu probat updejtat pa vidit...ali mi nije jasno koji verziju moram skinuti sa službene stranice za moju matičnu.

vidim da ima hrpa verzija, dok moje trenutne verzije nema nigdje.

možda ova iz screenshota ispod, nemam pojma

 

pošto nikad do sada nisam updejtao BIOS ne znam koju bih verziju trebao instalirati.

sama instalacija ne izgleda uopće komplicirano prema uputama preko M-flash

 

ako ima dobra duša koja zna više 

 

 

Steam ID: Engineer ; Origin ID: DadEngineer
15 godina
offline
Re: Flashanje BIOS-a

Ovaj:

 

AMI BIOS  7C91vAB  2022-08-31

 

Prvi je Beta, pa njega nemoj.

14 godina
moderator
offline
Re: Flashanje BIOS-a

Napravi update na zadnju normalnu (ne beta) verziju i to je to.

 

Trenutno je to verzija 7C91vAB.

“The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom.” - Isaac Asimov
10 godina
offline
Re: Flashanje BIOS-a

hvala ekipa, probat ću sutra pa ću javiti

Steam ID: Engineer ; Origin ID: DadEngineer
15 godina
offline
Re: Flashanje BIOS-a
Izzy kaže...

Ovaj:

 

AMI BIOS  7C91vAB  2022-08-31

 

Prvi je Beta, pa njega nemoj.

 

XXX-Man kaže...

Napravi update na zadnju normalnu (ne beta) verziju i to je to.

 

Trenutno je to verzija 7C91vAB.

 

-beta verzije treba 'izbjegavati' čisto da se ne naleti na bug.. ali to je samo za novo, kad izađe, prvih dana (mjesec..).

-za starije mbo, za ono što više nema pravog supporta (jer proizvođač nema interesa ni obvezu vječno održavati, istekom zakonskih i jamstvenih rokova nakon 5-7god za većinu serija razvoj stane..) su često jedino beta verzije aktualane.. tj svi (većina) proizvođača najnoviju-aktualnu verziju biosa označe kao beta, do izlaska iduće .. ako ikad izađe.

-beta koja je godinama tu je jednako pouzdana kao 'normalna' verzija.. tj za sve što nije novo i gdje se tad ne krpaju bugovi nove serije je beta zapravo ok, odnosno, juzer treba pročitati razlike-changelog verzija, beta i prethodne i zaključiti treba li mu beta zbog nekog fičera-kompatibilnosti ili ne.. npr za ram-vga-disk-cpu .. kad takve razlike nema, tad je svejedno koja verzija odnosno tko želi biti 'siguran' može flešati ne-betom.. ili bilo kojom starijom verzijom (ovisno što bios dozvoljava, npr ako je onemogućeno flešanje starije od postojeće u biosu, često postoji opcija ili jumper..).

 

-praktički svaki flasher-util prije početka flešanja provjeri sve, chksum, ispravnost i kompatibilnost verzije, tj praktički ne posotji opasnost za običan juzer fleša pogrešan bios.. tj postoji, kad se koristi za to alat-soft, kao uniflash koji nije za konkretne uređaje nego može sve tj posotji upravo zato jer je univerzalan i služi kod 'problema' ne kao util za normalno fleshanje kad računalo-uređaj normalno radi.. i zato dozvoljava svašta tj switchevi koji ignoriraju zaštitu.. dakle, može se zaključiti da je flashanje (relativno) sigurno.

-no mora proći, do kraja.. ne smije recimo nestati struje, ne smije se računalo smrznuti.. a juzer često tek s kvarom-problemom želi flashati bios, tj želi 'popravak'.. tj računalo u takvom stanju koje ne radi stabilno 100% ne mora uspješno proći proces flashanja, može se smrznuti i tad ... imamo 'ciglu'. .. tj flash ne služi popravku, tj tad postoji (prihvatljiv) rizik kao i loto šansa da upravo tad zamrzne, odnosno juzer treba biti svjestan svih mogućih posljedica-rizika, odnosno poželjno je da juzer nije početnk, što u pravilu za 99% je.. pa sve pada u vodu, tj baš ništa ne možemo 'generaliziranjem' ili više ovisimo o sreći neog razumu-znanju-iskustvu.. pa tako i zaključan odgovor, tko ima sreće može što želi, tko nema tad ne posotji 100% sigurno, tj po murphyju će upravo onaj 1%-promil.. iskčiti i osobi bez sreće dokazati točnost terorije.. :) dok je sve ovo samo 'text' i uspješnost događaja-fleširanja neće ovisiti o tome što sam tu natipkao.

 

edit: .. + važno.

-za traženje biosa-flešanje, važno je provjeriti-tražiti reviziju mbo, često piše u sredini uz naziv modela-serije, malo ispod, sitnije.. možda pokriveno komponentom kao vga.. ili na lijevom-gornjem rubu matične..

-za bios je revizija 'najvažnija'.. tj to su upravo izmjene kao chispet-napon-voltaže i sl. recimo koju generaciju cpu podržava a time i napon koji mora regulirati, pogrešan i imamo dim ili ne pali..

.. odnosno, pošto util provjerava sve, tad će vjerojatno javiti da je bios neodgvarajući, tj neće biti problema.. osim ako juzer koji to ne zna krene forsirati, čačkati, googlati i dođe do npr uniflasha.. tj najgori su juzei koji nisu pravi početnici, koji nešto (malo) znaju.. ali ne dovoljno tj tad obično imaju više 'hrabrosti' a sreća je faktor koji nije pouzdan..

-drugi problem je kako koji popularan brand održava stranicu.. npr asus praktički za sve starije (cca +10g) nema skoro ništa, mrtav support, osim downloada.. i tad juzer ni ne zna za recimo revizije ili što-kako-gdje..

-ovisno o statusu branda, jači-bahatiji, slabiji često daje bolji support .. pa ako ništa drugo, može se pročitati-provjeriti na stranicama slične serije-modela što piše, što navode, koje fixeve bios uključuje tj pošto svi rade iste stvari od istih komponenti tad zapravo prave razlike u biosu nema, tad upute vrijede za sve-jednako.. osim što nam i dalje treba 'pravi' bios, tj ova rečenica je samo za recimo info-traženje-upute.. ili što koji bios može riješiti odnosno kad juzer ima neki problem može zaključiti da bios nije riješenje i da je problem u nečemu drugom, klasičan kvar.. a tad to ne popravlja fleshanje, tj može samo dodatno 'pokvariti' ili napraviti 'ciglu'..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.3.2023 10:36 (ihush).
10 godina
offline
Re: Flashanje BIOS-a

hvala ekipa, flashao navedeni...radi ko urica :)

Steam ID: Engineer ; Origin ID: DadEngineer
12 godina
offline
Flashanje BIOS-a

Pozdrav ekipa,

 

danas idem po Asus TUF B650 Plus  https://www.asus.com/motherboards-components/motherboards/tuf-gaming/tuf-gaming-b650-plus/   i uzeo sam 2x16gb 6000 memoriju i ici će Ryzen 5 7600x

 

E sad zanima me jer sam dobio info da komp nece startat bez da se flasha BIOS onako preko USB-a od čega se ježim jer kao sve B650 ne podržavaju memoriju preko 5200, pa me zanima kakava su vaša iskustva i da li se tu šta mjenjalo jer taj info je za ploču kupljenu oko Božića

 

Hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice