Overclock 9800GT nakon ugradnje Scythe Musashi-a

poruka: 19
|
čitano: 6.868
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Overclock 9800GT nakon ugradnje Scythe Musashi-a

Imam nVidia Gigabyte 9800GT sa 1GB memorije i Zalman hladnjakom koji standardno dolazi s njom. Standardni taktovi su 600/1500/900. Sa Zalmanom sam mogao dizati takt do 675/1650/920 s čime bi mi temperatura u Furmarku dolazila do 108°C, ali kartica je i dalje radila(link). GPU/shadere nisam dirao vec sam ostao zaćuđen jer memorija nije mogla više od 920. I zato sam već pitao bi li mi ugradnja pasivnih hladnjaka na memu imalo pomogla u dizanju taktova(link). I na kraju sam si kupio cijeli Scythe Musashi, lijepo zaljepio pasivne hladnjake na memu gdje god je trebalo i ugradio cijeli aktivni dio hladnjaka kako treba. Na standardnim taktovima sam ostao zadivljen jer temperatura nije išla više od 60°C na maksimalnim postavkama u Furmarku, a o igrama (GTA IV, Crysis, Shift, Batman, MW2 itd) da ne govorim.

 

Ali pojavio se problem. Čim imalo podignem (za 5 mhz recimo) gpu, shadere ili memoriju, kad-tad se pojavi greška. Nekad samo iskoči plavi ekran, a nekada se samo pojave crne crte(kao DOS) unutar kojih su u plavoj ili crvenoj boji nanizani naopaki V na zadnjem frame-u furmarka ili igre. U standardnom desktopu se nikakve greške ne pojavljuju već samo kad se krene u izračun 3d-a.

 

Mene sada zanima zašto se to događa jer sa stock Zalman hladnjakom nije bilo problema dok se nije otišlo predaleko sa taktovima. U BIOSu sam spustio PCI-E sabirnicu sa 102 na 100mhz, ostavio sam +1 voltažu na napon PCI-E,instalirao Gigabyte software Gamer HUD za overclock u kojem se moze posebno dodavati mala voltaža grafi ako joj usfali...ali kad tad iskoče greške koje ne mogu identificirati(niti se pojavljuju točkice po čemu bi to bila memorija niti veći crni blokovi po čemu bi znao da je to GPU/shader)...nisam montirao neki komad hardwarea koji mi mijenja konfiguraciju već stavio obični hladnjak na grafu...

CPU je overclockan,ali je provjereno stabilan(prolazi i IntelBurnTest i 4 sata Prime95 i 16 sati OCCT-a) kao i Kingston memorija. Napajanje je Chieftec 650W i ne vjerujem da je problem jer je prije sa Zalmanom sve funkcioniralo kako treba.

 

Ako tko ima ideju što pokušati ili napraviti ili zna gdje bi mogao biti problem, samo javite...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Overclock 9800GT nakon ugradnje Scythe Musashi
moglo je to i kraće :)
Jesi probao stavit novi BIOS?
Čime oc-aš? Koji program?
16 godina
offline
RE: Overclock 9800GT nakon ugradnje Scythe Musashi

Morao sam se ispovjediti jer nisam to više mogao držati u sebi Smijeh

 

Matična ima zadnji BIOS F4(nije više beta),a za grafičku je ostao isti BIOS s kojim je došla. I sve je prije radilo...

CPU oc-am iz BIOS-a, a grafu sa zalmanom sam clockao sa RivaTunerom i GPUTool-om, a nakon što sam ugradio Musashi probao sam clockati sa GPUTool-om i Gigabyte Gamer HUD...

16 godina
offline
Overclock 9800GT nakon ugradnje Scythe Musashi-a

Da prenesem novo stanje... sinoć sam od jada unlinkao gpu i shadere i digao takt GPU-a sa 600 na 750mhz pa kud puklo da puklo. Shadere i memoriju sam ostavio na standardnim taktovima. I proradilo je. I sinoć i maloprije kad je Furmark sat vremena provjeravao stabilnost( prije se rušilo unutar 2 minute). Samo da ponovim, prije nije radilo ni kad sam GPU digao samo 5mhz :/

Provjerio sam i memoriju i shadere odvojeno i sa dignutim GPU-om i rusi se odmah još uvijek...ima li tko kakvu novu dijagnozu?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Overclock 9800GT nakon ugradnje Scythe Musashi-a

Dost čudno, ja imam isto 9800gt od gigabyte ali OC verziju koja je već bila klokana, al sam stavio musashija i digo ga na 771/1888/1025 dok sa starim zalman hladnjakom nisam mogao ić preko 740 sa gpu-om. Valjda tu i igra i sreća kakvu ćeš grafu piknut, ili je moja pošto je OC verzija možda nešto kvalitetnija od običnog GT-a...

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Overclock 9800GT nakon ugradnje Scythe Musashi-a

Pa imaš one fsb/HTT wallove kod matične. Recimo neće bootat sa HTT-om od 230-240MHz, a hoće sa 250MHz, neznam dali to vrijedi i za ostale komponente.

 

 

Kada se makne stock cooler i stavi ovaj aftermarket koji je iznad kartice odmaknut, temperature vrm-ova se dignu u nebesa.

 

Recimo na mojoj HD4870 stock:

 

core je bio u loadu na 70-75C, ali velika buka (sam sam si sredio profil)


vrm-ovi cca 50C u idle-u sa 250/1000MHz (ddr5) taktovima, a u loadu 75-80C  800/4000MHz

 

Da napomenem cooler je prekrivao cijelu karticu i bio je u doticaju sa memorijom i vrm-ovima.

 

 

Kada sam stavio musashi-a:

 

core 50-55°C u loadu sa krizom (65 furmark)

 

Vrm-ovi idle - 80C, load 95C, furmark 130-140C.



Prava smrt za vrm-ove, a ja nisam imao pasivce nego red plate od grafičke koji je bolji od pasivaca.

 

MSN - drazen016@net.hr , e-mail novi - drazen018@email.t-com.hr
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Overclock 9800GT nakon ugradnje Scythe Musashi-a

E al on je imao zalman hladnjak koji nema veze sa stock hladnjacima od nvidie tako da sam siguran da su snjim vrmovi se pržili ako je i gpu išo preko 100. Kod mene je taj zalman u crysisu išo preko 94 stupnjeva a da sam pokrenuo furmark neznam što bi se dogodilo...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Overclock 9800GT nakon ugradnje Scythe Musashi-a

Iz prijašnjih tema sam vidio da imamo slične kartice i odlučio pokušati sa kompletnim hlađenjem po preporuci :)

Razlika između naših 9800GT jest u tome što imaš 512MB Samsungove memorije doka ja imam 1GB Quimode...

 

Što se tiče pasivnog hlađenja memorije, na uputstvima je došla i preporuka da se viškovi hladnjaka polijepe po vrm-ovima što sam lijepo i učinio i čvrsti su i lijepo poslagani...čak sam višak hladnjaka polijepio i na svaki veći čip koji sam vidio :D

 

I jedino što bi mi padalo na pamet su wall-ovi koje jednostavno treba preskočiti da nisam prije shadere mogao clockati paralelno sa GPU-om dok je bio Zalman montiran, a sada je to postalo problem... zato mi nije jasno što bi sada moglo smetati jer stavio sam samo jači hladnjak. Nisam ni modao karticu niti stavljao neki divlji BIOS...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Overclock 9800GT nakon ugradnje Scythe Musashi

kojim programom očitavaš temperature vrm-a tj koji im je naziv u everestu ili GPU-Z?

15 godina
offline
RE: Overclock 9800GT nakon ugradnje Scythe Musashi
Morag kaže...

kojim programom očitavaš temperature vrm-a tj koji im je naziv u everestu ili GPU-Z?

Pa pisalo mi je vddc slave #1, #2, #3.


Evo ti ovdje moj experience dok sam je imao. Neke kartice nemaju senzore za vrm-ove da se korisnici nebi bunili zbog takvih visokih temperatura.

 

LINK

Zar nije lijepa?Smijeh

 

Ajde da se nemoraš opterećivat:

 

LOAD(!!! FURMARK !!!):

 

IDLE:

 

MSN - drazen016@net.hr , e-mail novi - drazen018@email.t-com.hr
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.12.2009 15:38 (Hyperion).
16 godina
offline
RE: Overclock 9800GT nakon ugradnje Scythe Musashi

da, moja nema te senzore tako da neznam kolika im je temperatura...

 

baš sam primjetio da sam u radinosti kad sam ljepio pasivne hladnjake previdio da je jedan od dva čipa(nijedan nije memorija, a mislim ni vrm pošto su oni na poredani na stražnjem dijelu kartice) niži od drugog za mrvicu i da zbog toga ne prebacuje svoju toplinu na hladnjak. Da li je to razlog problema jer ovako niti strujanje zraka ne može doći do njega?

15 godina
offline
Overclock 9800GT nakon ugradnje Scythe Musashi-a

Gle trebao si samo na memoriju i vrm-ove stavit ništa drugo se ne pregrijava i ne zahtjeva dodatno hlađenje.

 

Tako sam ja stavio na nešto unknown 2 pasivca, a to se uopće negrije pa sam blago rečeno popusio 2 pasivca (jer mi se neda kupovat dodatno lijepilo za ta 2 pasivca)

MSN - drazen016@net.hr , e-mail novi - drazen018@email.t-com.hr
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Overclock 9800GT nakon ugradnje Scythe Musashi

nisam nigdje na netu našao nekakav tehnički crtež 9800-tke sa obilježenim svrhama pojedinih čipova tak da sam si dao mašti i umjetničkom izražaju na volju i također zaljepio dva dodatna memorijska hladnjaka na nepoznate čipove :D no, memorija i vrm su odmah identificirani i dobili su svoje hladilo...Ništa vadim sad karticu i skidam taj jedan hladnjak koji ustvari služi samo za jedan čip, a niži pokraj njega nema protok zraka zbog toga. Javim kakvo bude stanje kasnije...

15 godina
offline
RE: Overclock 9800GT nakon ugradnje Scythe Musashi
Morag kaže...

nisam nigdje na netu našao nekakav tehnički crtež 9800-tke sa obilježenim svrhama pojedinih čipova tak da sam si dao mašti i umjetničkom izražaju na volju i također zaljepio dva dodatna memorijska hladnjaka na nepoznate čipove :D no, memorija i vrm su odmah identificirani i dobili su svoje hladilo...Ništa vadim sad karticu i skidam taj jedan hladnjak koji ustvari služi samo za jedan čip, a niži pokraj njega nema protok zraka zbog toga. Javim kakvo bude stanje kasnije...

Za moju je bilo na techpowerup-u.

MSN - drazen016@net.hr , e-mail novi - drazen018@email.t-com.hr
16 godina
offline
Overclock 9800GT nakon ugradnje Scythe Musashi-a

Eto, skinuo sam taj hladnjak viška sa neidentificiranog čipa i situacija se odmah promijenila. Digao sam takt GPU-a do nekog overclockerskog prosjeka na 775mhz i onda išao na dizanje shadera po 50mhz i onda 15 minutno testiranje u Furmarku(extreme GPU burning) i došao do 1800mhz(kasnije ću pokušati još dizati oboje). Digao sam voltažu sa 1.15V na 1.30V jer sam čitao da su shaderi jako gladni kad im se diže takt pa kad budem našao granicu, spuštat ću napon dok budem mogao. Memoriju nisam još htjeo dirati(da bar malo uživam:) iako je ona dosada bila najveći problem tj imala je malo volje za dizanje takta. Za sad uploadam slike s overclockom GPU/shadera i hvala zasada na pomoći u toku misli :)

Javim se još sa novim rezultatima ili problemima... :)

---------

Ipak se problemi javljaju prilikom pravog korištenja. Kartica prolazi sve stability testove i benchmarke(3dmark vantage,Heaven,Tropics) sa primjetnim povećanjem performansi, ali prva igra koja je isprobana(GTA IV) prolazi svoj benchmark i ide super dok se samo u jednom momentu(nakon desetak min recimo) smrzne...bit će još malo maltretiranja kartice, tko joj je kriv što je moja :D

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.12.2009 9:09 (Morag).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Overclock 9800GT nakon ugradnje Scythe Musashi-a

Ja ti preporučujem da zaboraviš na stres testove nego da tesitraš direktno na igrama. Ja sam ga testirao da sam peglao crysis warhead sve na enthusiast(jedino AA isključen) i igrao bi minimalno 1 sat. Ako ne bi izbili artefakti ili slično, proglasim klok stabilnim i išao sam dalje. Po meni nemoj još dizat napon, jer ja sam svoje klokove dobio bez dizanja voltaže, tako da prvo kreni bez dodatnog napona dokle ide, shaderi bi ti mogli doć do nekih 1800-1900 ako si jezgru uspio do 775 dignut al probaj ih linkat pa postepeno dizat jer nekad ti ni shaderi neće ić gore ako ti je GPU previsok.

 

Za memoriju bi moglo bit teže jer se ona i meni slabo kloka sa 900 jedva na 1020 tako da neznam kako će bit kod tebe jer imaš 1GB, ali veće koristi ćeš dobit od jačeg gpu-a meni je warhead prije vrtio na 20fps-a dok sad vrti na 30(al opet se vidi da mi fali još 512MB-a) a ostale igre su dobile ogromno ubrzanje u nekim slučajevima i preko 20-ak framaSmijeh

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Overclock 9800GT nakon ugradnje Scythe Musashi

Hvala, došao sam do istog zaključka :) Mučit ću se igrajući igre bar sat vremena pa vidjet je li ziher takt ili treba mikropodešavanje...

Digao sam u međuvremenu GPU takt na 800mhz i ide sve super u igrama(dakle, geometrija i teksture idu kao po loju), ali kad sam shadere onda(unlinkane od GPU-a) dignuo na 1600mhz, nestabilnosti opet...

Dakle, sad ću ponovo linkat gpu i shadere te spustit napon na standardnih 1.15V i GPUTool-om tražiti prvi stabilni takt(srećom, jedini program osim starog ATITool-a koji se nakon otkrivanja greške može vratiti na takt prije i pokušati izbjeći prisilni reset). Memorija također čeka jer više nije toliko ključna na novijim serijama kartica. Javljat ću stanje dalje...

15 godina
offline
Overclock 9800GT nakon ugradnje Scythe Musashi-a

Ajde, samo polako hehe, ja  kad sam krenuo klokat, cijeli proces je traja pa skoro 2 tjedna. Svaki dan sam ga klokao malo po malo te testirao minimalno sat vremena išao sam tako u koracima po nekih 10-ak mhz-a gpu-a a shaderi su bili linkani a poslije kad sam došao do plafona sam išao malo finije regulirat zajedno sa memorijom. Al bolje potrošit malo više vremena  pa napravit kako treba i da si siguran da sve radi kako treba, nego se klokne na brzinu pa poslije rikneBelji se

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Overclock 9800GT nakon ugradnje Scythe Musashi

Suza mi na oko krene kad se sjetim dokle sam dogurao samo GPU, ali mogu reći da na 650/1625 prvi puta mogu reći da je stabilnoOsmijeh Želja je velika, ali polako i strpljivo do cilja Smijeh

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice