Plaćate li TV pretplatu?

poruka: 257
|
čitano: 77.604
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Dragi HTV..
14 godina
neaktivan
offline
RE: Plaćate li TV pretplatu?
Danny_HR kaže...
Zna li netko kako funkcionira sa recimo MaxTV-om ili kablovskom?

Ne plaćaju li oni naknadu HRT-u za uvrštavanje njihovog programa?

 koliko ja znam ne, nemogu se dogovoriti, ili t-šljam mora plaćati pretplau za svakog korisnika maxtv-a tak nešto ali neznam što točno

16 godina
offline
RE: Plaćate li TV pretplatu?
Danny_HR kaže...
macak kaže...
mbaksa kaže...
Komercijalne televizije nemaju nekakve edukativne i ine sadrzaje jer oni ne donose novac. HRT si to moze dopustiti jer ima stalne prihode u obliku pretplate

 

Pa upravo to i jest ključna stvar. Pristojba je glavni izvor prihoda i jedan od elemenata osiguranja financijske neovisnosti. Pitam se kakav bi program bio da se ukine pristojba.

Ni malo različit jer HRT ubire love od reklama i sl. stvari nekoliko puta više nego komercijalne televizije.

 

Dakle tko tu koga prči s oproštenjem?

 

HRT ubire lovu od reklama, radi sve što rade i komercijalne televizije, uspješno. Ali uz to naplaćuje pretplatu, pristojbu ili kako god to volite zvati.

Je li to fer i ispravno?

 

Da, sad će Perica uletit' sa izjavom da je to zakon.

 

A da ne spominjem cenzure, planirana iznošenja vijesti i prilagođavanja potrebama moćnika. Pliz...

Pa i sami ti se novinari HRT-a bune zbog cenzure. Toliko o kvalitetnom programu.

HRT producira OGROMAN broj emisija u vlastitoj ili barem domaćoj produkciji. Također, dobar dio tih emisija je dosta kvalitetan, mačak je naveo neke, ja ću još spomenuti Direkt i Mijenjam svijet kao kvalitetne dokumentarne emisije za mlade. RTL i Nova ne mogu niti ptimirisati razini kvalitete, kako emitiranog programa, tako i obavljenog posla na javnoj televiziji.

 

Istina je da je HRT leglo koje treba očistiti, ali ukidanje pretplate bi prije pogoršalo situaciju nego ju poboljšala.

Gledam te!
16 godina
offline
RE: Plaćate li TV pretplatu?
Danny_HR kaže...
Perica nijemi jasno jel se namjerno praviš bedast ili kaj?

Nije pitao je li zakon takav. Nego zašto bi trebao biti takav.

Trollaš i ne sudjeluješ konstruktivno u temi.

 Dakle, on nebi trebao biti takav ali je, i trebali bi se ga pridržavati.

 

Veliki Brat kaže...

 

...linkom na drugi post u kojem se direktno govori ljudima kako da krše zakon...

 

 

trol označava osobu koja dolazi na internetske zajednice kao što su internetski forum s jedinim ciljem da na njih šalje podrivačke, grube i uvredljive poruke kako bi namjerno dosađivala ostalim sudionicima, stvarala zadjevice, odnosno remetila tijek rasprave.

 

Di sam ja tu.

15 godina
neaktivan
offline
Plaćate li TV pretplatu?

ne znam kako to kod vas točno ide, al ni ja ne plaćam ovdje u BiH...

 

iako ja osobno ne plaćam iz protesta... niti ima hrvata, niti kakvog hr sadržaja, niti tema vezanih za hrvate u BiH; pa shodno tome ne znam zašto bi ja kao hrvat ilitiga građanin drugog reda u ovoj smrdljivoj BEHA plaćao TV pretplatu!?

 

pa se tako i ja pridružujem ovima što ne plaćaju

16 godina
neaktivan
offline
RE: Plaćate li TV pretplatu?
macak kaže...
Danny_HR kaže...
Ni malo različit jer HRT ubire love od reklama i sl. stvari nekoliko puta više nego komercijalne televizije.

Meni to uopće nije bitno, jer imaju neusporedivo manje reklama. Točnije, prema zakonu imaju pravo na 9 minuta reklama po satu programa, a od iduće godine 2 minute. Pa probaj to usporediti sa bilo kojom komercijalnom televizijom. A prava noćna mora tek nam slijedi, jer od iduće godine, prema Zakonu o elektroničkim medijima, reklamama će smjeti prekidati i informativni program.

- ako gori zeleno, ne znači da sam tu -
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.12.2009 12:32 (macak).
16 godina
moderator
online
RE: Plaćate li TV pretplatu?
Perica kaže...
Danny_HR kaže...
Perica nijemi jasno jel se namjerno praviš bedast ili kaj?

Nije pitao je li zakon takav. Nego zašto bi trebao biti takav.

Trollaš i ne sudjeluješ konstruktivno u temi.

 Dakle, on nebi trebao biti takav ali je, i trebali bi se ga pridržavati.

 

Veliki Brat kaže...

 

...linkom na drugi post u kojem se direktno govori ljudima kako da krše zakon...

 

 

trol označava osobu koja dolazi na internetske zajednice kao što su internetski forum s jedinim ciljem da na njih šalje podrivačke, grube i uvredljive poruke kako bi namjerno dosađivala ostalim sudionicima, stvarala zadjevice, odnosno remetila tijek rasprave.

 

Di sam ja tu.

Ajmo mi na englesku definiciju, koja je jasnija i preciznija:

 

In Internet slang, a troll is someone who posts controversial, inflammatory, extraneous, or off-topic messages in an online community, such as an online discussion forum, chat room or blog, with the primary intent of provoking other users into an emotional response[1] or of otherwise disrupting normal on-topic discussion.[2]

 

I sad ti pitas gdje si ti tu? Tu u podebljanome. Ne znam dal se pravis lud ili glup, ali da - trolas ovu temu. I sad je stvarno bilo dosta - ili normalno sudjeluj u raspravi ili vise ne pisi u ovoj temi.

16 godina
moderator
online
RE: Plaćate li TV pretplatu?
Veliki Brat kaže...

Ako želiš, možemo i ovako - zašto je uopće bitno tko gleda HRT a tko ne? Zašto bi jedna država uopće trebala imati nacionalnu televiziju? I onda, nakon što malo razmisliš, shvatiš da nacionalna televizija služi nečemu osim samo da zapošljava ljude - ona bi trebala educirati ljude, informirati ih i sve ostalo što privatna televizija nije obavezna.

Pa da, upravo to se i pitam. Informiranje nije nista bolje niti nezavisnije nego kod komercijalnih televizija. Edukativnog programa nema puno, a na produkciju toga kojeg ima ne trosi se puno novca. Da, nekako sve vise smatram da je HRT svrha sam sebi. Televizija ne treba biti nacionalna da bismo gledali Milijunasa ili druge kvizove, ne treba biti nacionalna da bismo gledali TV serije i pokoji film. Pa... Prosvijetli me - zbog cega konkretno nam treba nacionalna televizija? Ako je radi edukacije - dao sam vec prijedlog - nek se napravi javni natjecaj za izradu edukativnog programa i nek se podijeli lova od pretplate - stvar rijesena - dobit cemo najbolji edukativni program za svoju lovu jer ce biti konkurencije. Dokumentarni filmovi? Rijesi se na isti nacin. A propis o zastupljenosti domaceg programa lako se rijesi na natjecaju ili zakonom ili kako vec.

 

Realno gledajuci - za nacionalni program dovoljan je jedan program, a ne da ih imamo dva, ili kao sto smo nekada imali tri. I nacionalni program potom mora biti posve nezavisan od politike. I bez reklama. I pretplata mora biti srazmjerna kolicini i kvaliteti sadrzaja.

 

Veliki Brat kaže...

Da, propustio si dosta toga. Kao prvo, propustio si da je Bug u nekakvu besmislicu upleo Zdravko svojim postom, linkom na drugi post u kojem se direktno govori ljudima kako da krše zakon i budu odgovorni za to. Kao drugo, odgovornost Buga leži u tome da netko tko slijedi taj link kasnije uredno može reći da je do toga došao preko Bug foruma (a post je još uvijek tamo, što znači da je primijećen i potvrđen kao relevantna informacija). Kao treće, ja se ne igram moderatora, niti me to zanima. Da se igram moderatora vjerojatnije je da bi bio bezobrazan, izvlačio stvari iz konteksta i prijetio ljudima sankcijama. Kao ti na primjer. Belji se

Ovako. Ako je Zdravko ikoga upleo u nesto, onda je upleo sebe, a ne Bug. AFAIK doticni Zdravko ne radi za Bug - ili ti znas bolje? I fakat ne vidim kako Bug moze biti odgovoran jer je neki forumas, koji nema nikakve veze s Bugom, na Bugovom forumu dao link na raspravu o otkazivanju pretplate.

 

Glede Zdravkovog linka - to je link na drugi forum, na temu u kojoj se raspravlja o otkazivanju pretplate - malo citaj pa ces vidjeti da su stavovi podijeljeni. Raspravit cemo o tome pa odluciti sto s tim.

 

Veliki Brat kaže...

Kao treće, ja se ne igram moderatora, niti me to zanima.

Igras se, igras. Ne brini se ti za Bug. Ako te neka poruka smeta, kliknes na gumb "Prijavi poruku" i obavis stvar.

 

Veliki Brat kaže...
HRT producira OGROMAN broj emisija u vlastitoj ili barem domaćoj produkciji. Također, dobar dio tih emisija je dosta kvalitetan, mačak je naveo neke, ja ću još spomenuti Direkt i Mijenjam svijet kao kvalitetne dokumentarne emisije za mlade.

Da, macak je naveo neke (spomenuo i Parlaonicu - to se jos uvijek snima?) - no ne vidim razlog zasto mislis da neka druga televizija ne bi mogla producirati slicne emisije za istu lovu. Direkt je vanjska produkcija, izvrsna emisija - jel se to uopce jos snima i emitira? Ne sjecam se kad sam je zadnji put gledao...

 

Veliki Brat kaže...
RTL i Nova ne mogu niti ptimirisati razini kvalitete, kako emitiranog programa, tako i obavljenog posla na javnoj televiziji.

Pa rekao sam ti - stavi ih u isti kos pa da vidimo kako ce se snaci. Daj im lovu da snimaju pa nek snimaju. Nek probaju pa da vidimo.

16 godina
offline
RE: Plaćate li TV pretplatu?
mbaksa kaže...
Realno gledajuci - za nacionalni program dovoljan je jedan program, a ne da ih imamo dva, ili kao sto smo nekada imali tri. I nacionalni program potom mora biti posve nezavisan od politike. I bez reklama. I pretplata mora biti srazmjerna kolicini i kvaliteti sadrzaja.
...
Da, macak je naveo neke (spomenuo i Parlaonicu - to se jos uvijek snima?) - no ne vidim razlog zasto mislis da neka druga televizija ne bi mogla producirati slicne emisije za istu lovu. Direkt je vanjska produkcija, izvrsna emisija - jel se to uopce jos snima i emitira? Ne sjecam se kad sam je zadnji put gledao...

...

 

Pa rekao sam ti - stavi ih u isti kos pa da vidimo kako ce se snaci. Daj im lovu da snimaju pa nek snimaju. Nek probaju pa da vidimo.

O ovom dijelu o igranju moderatora ne namjeravam dalje, jer je potpuno bespredmetno - izrazio sam stav i dopunio što mislim da treba pisati. Nažalost, čini mi se da si ostatak iskonstruirao jer se ne slažeš s mojim stavom, no to je samo moje mišljenje i ja tu ne mogu puno napraviti...

 

Vezano na citirano, redom po paragrafima;

 

Sve što si naveo nije uopće vezano za pretplatu, nego za program HRT-a i način iskorištavanja pretplate (što su sve redom različite stvari).

...

Parlaonica je odlična emisija, pogotovo za one klince koji se nalaze na snimanju. nije stvar u tome da druga televizija to ne može realizirati, već ne želi. Druge televizije imaju Big Brothera ili Ženu iz snova, jer tamo mogu vrtiti reklame kao ludi. Ne misliš valjda da je ovaj nick sasvim slučajno nastao?

...

Ne mogu biti u istom košu. nisu u istom košu. Svrha im je potpuno različita i poruka koju šalju gledateljima također. A love ionako imaju sve televizije, tako da...

Gledam te!
16 godina
moderator
online
RE: Plaćate li TV pretplatu?
Veliki Brat kaže...
Sve što si naveo nije uopće vezano za pretplatu, nego za program HRT-a i način iskorištavanja pretplate (što su sve redom različite stvari).

Ne razumijem sto hoces reci - zar se pretplata ne iskoristava za program HRT-a?

 

Veliki Brat kaže...
Parlaonica je odlična emisija, pogotovo za one klince koji se nalaze na snimanju. nije stvar u tome da druga televizija to ne može realizirati, već ne želi. Druge televizije imaju Big Brothera ili Ženu iz snova, jer tamo mogu vrtiti reklame kao ludi. Ne misliš valjda da je ovaj nick sasvim slučajno nastao?

Na komercijalnim televizijama moraju vrtit reklame kao ludi - sto mislis, od cega te televizije zaradjuju? Na HRT-u ne moraju vrtit reklame kao ludi - tamo dobe lovu na pladnju. Daj tu lovu komercijalnim televizijama pa nece morati ni one. I moci ce raditi i program radi prestiza, dakle, edukativni, koji ne nosi profit.

 

Veliki Brat kaže...

Ne mogu biti u istom košu. nisu u istom košu. Svrha im je potpuno različita i poruka koju šalju gledateljima također. A love ionako imaju sve televizije, tako da...

Kako se skoro sve u Hrvatskoj privatiziralo, jednog dana se to mozda dogodi i s HRT-om, pa ce mozda biti u istom kosu.

15 godina
offline
Plaćate li TV pretplatu?

Pretplata ili točno - pristojba je naknada (harač) za posjedovanje TV prijemnika i apsolutno nema veze sa programom. Ima međutim jedna druga stvar. Ako je TV državna odn. javna tada bi trebala biti nekomercijalna tj. bez reklama i komercijalnih emisija, nagradnih igara koje se financiraju iz harača i sličnih sadržaja u kojima se lako pere lova.

One - You lock the target Two - You bait the line Three- You slowly spread the net And four - You catch the man
15 godina
odjavljen
offline
Plaćate li TV pretplatu?

Ako je to pristojba za posjedovanje TV uređaja iz nje bi se trebali isključivo financirati Odašiljači i veze, a koliko sam upućen oni naplačuju pružanje svojih usluga TV kućama koje se preko njih emitiraju? Ako je pretplata za nacionalnu televiziju, onda je neustavno (zbog čega je i promijenjen naziv). Sud je presudio da je pretplata neustavna, a oni su je samo preimenovali, a tok novca nisu preusmjerili u instituciju koja bi po novom nazivu trebala imati pravo na te novce. Ne znam da li su OiV u vlasništvu HRT-a, ali i ako jesu, ti novci bi se trebali trošiti samo na troškove koji OiV ima.

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
16 godina
offline
RE: Plaćate li TV pretplatu?
benito kaže...

ne znam kako to kod vas točno ide, al ni ja ne plaćam ovdje u BiH...

 

iako ja osobno ne plaćam iz protesta... niti ima hrvata, niti kakvog hr sadržaja, niti tema vezanih za hrvate u BiH; pa shodno tome ne znam zašto bi ja kao hrvat ilitiga građanin drugog reda u ovoj smrdljivoj BEHA plaćao TV pretplatu!?

 

pa se tako i ja pridružujem ovima što ne plaćaju

Nemoj širiti dezinformacije. Uopće ne branim FTV jer i nije neka kvaltitetna televizija, ali pogledaj spisak emisija na linku pa vidi da ima Hrvata i sadržaja. Ja sam samo letimičnim pogledom našao 7 dokumentarnih emisija u 2 dana religijskog sadržaja vezano za Božić, Vatikan, Biskupije itd.

I nemojte mi soliti pamet sa nekim kontra argumentima jer je jezik isto tako jednako zastupljen.

Ovo podcrtano je katastrofalna izjava. Kako je došlo do toga da sebe smatraš građaninom drugog reda? Ajd odvadi malo.

Nije mi namjera da pokrenem neku nacionalnu raspravu, ali pogledaj sadržaj emisija.

 

Ontopic:

Ja trenutno plaćam dvije tv pretplate za istu televiziju.

Komplikovano je za objasniti zbog nekih šema, ali đubrad zaračunavaju tv pretplatu na broj telefona i internet koji sam uzeo. Imao ja ili nemao tv/radio uređaj ovi odmah zaračunavaju tv pretplatu. Zbog još komplikovanije priče sada plaćam roditeljima i svoju tv pretplatu u istom domaćinstvu.

Malo sam našao neke stavke u zakonu koje se kose sa mojom trenutnom situacijom pa rješavam i taj problem po njihovom postupku. Zahtjev za obustavu tv pretplate sam poslao i na osnovu zakona odbijam plaćati drugu pretplatu od sljedeći mjesec.

Druga stvar koja mi smeta je da je tv pretplata u BiH velika gledajući na kvalitetu sadržaja tv programa i standard stanovništva. 

 

It's good to be smart - It's smarter to be good
16 godina
neaktivan
offline
RE: Plaćate li TV pretplatu?
mbaksa kaže...

Informiranje nije nista bolje niti nezavisnije nego kod komercijalnih televizija.

Izjaviti nešto ovakvo značilo bi da nikada nisi gledao i usporedio informativni program nacionalne i komercijalnih televizija.

 

Kao prvo, RTL uopće nema dnevnik - imaju samo vijesti i to samo dva puta dnevno.

 

Nova TV ima dnevnik, koji je sramota. U jednoj informativnoj emisiji takvoga karaktera, plasirati vijesti o manekenkama, modnim revijama, ljubavnom trokutu Radeljaka i one njegove dvije, kojekakvim modnim mačcima i raznim drugim spodobama u obliku stilista i ostalih zgubidana je jednostavno degutantno!

 

Mislim, kad čitam sve ove postove zapitam se: pa što vi ljudi gledate? Ne želite plaćati rtv pristojbu, jer ne gledate program HTV-a!?

 

Bi li to značilo da spadate u 90% priglupe nacije, kojoj je vrhunac dana izvaliti se pred tv ekranom, sa flašom pive u ruci i gledati neku utakmicu. Ili možda vijesti iz 'šoubiza'? Ili neku od debilnih serija, usiljenog humora kao što je Naša mala klinika? Ili ste više za dramatičnu telenovelu Najbolje godine?

- ako gori zeleno, ne znači da sam tu -
16 godina
neaktivan
offline
RE: Plaćate li TV pretplatu?
macak kaže...

 

Mislim, kad čitam sve ove postove zapitam se: pa što vi ljudi gledate? Ne želite plaćati rtv pristojbu, jer ne gledate program HTV-a!?

 

Bi li to značilo da spadate u 90% priglupe nacije, kojoj je vrhunac dana izvaliti se pred tv ekranom, sa flašom pive u ruci i gledati neku utakmicu. Ili možda vijesti iz 'šoubiza'? Ili neku od debilnih serija, usiljenog humora kao što je Naša mala klinika? Ili ste više za dramatičnu telenovelu Najbolje godine?

Priglupa nacija je ona koja misli da jedini način zabave/informiranja/obrazovanja je HRT i da ne možemo bez njega.

 

A kvazi sapunica ima i u HRT-u na bacanje.

Možeš ti iščupati čovjeka s balkana, ali nikad balkan iz čovjeka.
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.12.2009 15:43 (Paolo2612).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Plaćate li TV pretplatu?
macak kaže...
Danny_HR kaže...
Ali npr nemam auto pa to ne plaćam... Dakle...

Dakle, nemoj imati televizor, pa nećeš biti obavezan plaćati pristojbu.

frajer kad je doso prvi put do moje nove kuce, reko je da prijavimo barem 1...

kao, mora se...

Psssssst Zecovi spavaju
16 godina
offline
RE: Plaćate li TV pretplatu?
angel of fire kaže...
macak kaže...
Danny_HR kaže...
Ali npr nemam auto pa to ne plaćam... Dakle...

Dakle, nemoj imati televizor, pa nećeš biti obavezan plaćati pristojbu.

frajer kad je doso prvi put do moje nove kuce, reko je da prijavimo barem 1...

kao, mora se...

Mora se malo sutra ak ga niste izbacili na ulicu trebali ste nema on kaj njuskat kaj ko ima i nema problema nek ide tam od kud je i dosel. Belji seU tvoj privatni posjed ili slicno smije prisilno uc samo policija s nalogom za pretres ili slicno nekaj di je policija u pratnji a to ce dobit HTV za ovakav posel kad Dinamo postane prvak europe znaci sam znas kad ce to bit otprilike.Nevinašce

14 godina
neaktivan
offline
Plaćate li TV pretplatu?

Da zakon valja onda bih za posjedovanje televizije plačali državi, a ne HRT-u.

I would love to change the world, but they won't give me the source code
16 godina
neaktivan
offline
RE: Plaćate li TV pretplatu?
Paolo2612 kaže...
Priglupa nacija je ona koja misli da jedini način zabave/informiranja/obrazovanja je HRT i da ne možemo bez njega.

To nije moj stav i ja nikada nisam generalizirao. Ovdje se konkretno radilo o usporedbi 3 televizije. Da smo krenuli na široko, ja bih spomenuo i Discovery channel, Explorer Viasat i sl. koji su daleko kvalitetniji od bilo kojeg domaćeg programa.

- ako gori zeleno, ne znači da sam tu -
16 godina
neaktivan
offline
RE: Plaćate li TV pretplatu?
macak kaže...
Paolo2612 kaže...
Priglupa nacija je ona koja misli da jedini način zabave/informiranja/obrazovanja je HRT i da ne možemo bez njega.

To nije moj stav i ja nikada nisam generalizirao. Ovdje se konkretno radilo o usporedbi 3 televizije. Da smo krenuli na široko, ja bih spomenuo i Discovery channel, Explorer Viasat i sl. koji su daleko kvalitetniji od bilo kojeg domaćeg programa.

 

macak kaže...

 

Bi li to značilo da spadate u 90% priglupe nacije, kojoj je vrhunac dana izvaliti se pred tv ekranom, sa flašom pive u ruci i gledati neku utakmicu. Ili možda vijesti iz 'šoubiza'? Ili neku od debilnih serija, usiljenog humora kao što je Naša mala klinika? Ili ste više za dramatičnu telenovelu Najbolje godine?

Usporedba baš i nije nešto jer većina je ista. HRT isto ima utakmice, pun vrag sapunjara (vile marije itd... , a da ne govorim da emitiraju meksičke sapunice otkad znam za sebe), isto tako imaju i Shpitza (ili kako već) i te ekvivalente Red carpetu, a o (ne)usiljenosti i kvaliteti hrv. serija na hrt-u neću raspravljati jer ne pratim nijednu. Jedino što razlikuje HRT su dokumentarci koji su na programu svake prijestupne tako da ne čine veliku i vrijednu razliku od ostalih programa.

 

P.S. da napomenem: trenutnu situaciju neznam jer ne gledam TV (upalim ga svake prijestupne), ovo gore pišem po sjećanju pa bilo tko neka me ispravi ako sam u krivu.

Možeš ti iščupati čovjeka s balkana, ali nikad balkan iz čovjeka.
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.12.2009 18:49 (Paolo2612).
16 godina
offline
RE: Plaćate li TV pretplatu?
mbaksa kaže...

Ne razumijem sto hoces reci - zar se pretplata ne iskoristava za program HRT-a?

Naravno da se iskorištava. Ne kažem pritom da oni to iskorištavaju kvalitetno, već da je jedna stvar trebaju li oni prikupljati pretplatu ili ne, a potpuno druga koliko kvalitetan program proizvode - jedno ne može biti argument za drugo i obratno. Program definitivno nije na razini koji bi takva institucija trebala proizvoditi, pogotovo uz takav izvor financija, ali onda to treba srediti na drugim adresama i na drugi način. Naravno, prvo i osnovno, trebalo bi očistiti HRT od politike a svi znamo koliko je to teško (na razini države, dakle i HRT-a). Ali kako god da okreneš potreban je određeni izvor novaca koji će generirati domaću kulturu; zove li se taj izvor pretplata, porez na kulturu ili nekako treće, sasvim je sporedna stvar.

 

Razlog postojanja pretplate je ovdje bitan, a to je da prosječan čovjek nije zainteresiran za nekakav edukacijski sadržaj i za to se jednostavno treba pobrinuti, jednako kao što dijete šalješ u školu iako ono samo u principu ne želi ići. Osobno - čak bi mi bilo kvalitetnije rješenje da svi plaćaju nekakve dadžbine bez obzira gledaju li TV ili ne, pa da ih bar prisiliš da kupe taj prokleti televizor i dođu u priliku vidjeti i čuti što svijet ima za reći, po mogućnosti na književnom jeziku. No takav 'porez' bi bilo teško naplatiti nekome tko ne zarađuje a gleda televiziju, pa je ovo po meni ipak prikladnije rješenje.

 

mbaksa kaže...

Na komercijalnim televizijama moraju vrtit reklame kao ludi - sto mislis, od cega te televizije zaradjuju? Na HRT-u ne moraju vrtit reklame kao ludi - tamo dobe lovu na pladnju. Daj tu lovu komercijalnim televizijama pa nece morati ni one. I moci ce raditi i program radi prestiza, dakle, edukativni, koji ne nosi profit.

Okej, zašto ne? Neka se lova od pretplate prikuplja u nekakvu agenciju i distribuira ovisno o minutaži kvalitetnog emitiranog programa iz domaće produkcije i ja sam za. Onda opet, nekako sumnjam da bi nezavisne televizije dobile puno iz tog fonda, zbog političkih veza i vezica. Također nisam baš siguran koliko to uopće privatnim televizijama bilo interesantno, obzirom da bi im se također nametnulo i nekakvo ograničenje minutaže reklama. Pri svemu tome moraš biti svjestan da RTL trenutno užasno puno sadržaja vuče izvana, tako da se gluparije tipa Odred za čišćenje smatraju domaćim programom (a obavezni su emitirati određeni postotak domaćeg programa i takve emisije spadaju u to) samo zato što s vremena na vrijeme spiker progovori nešto na hrvatskom jeziku. Katastrofa!

 

mbaksa kaže...

Kako se skoro sve u Hrvatskoj privatiziralo, jednog dana se to mozda dogodi i s HRT-om, pa ce mozda biti u istom kosu.

Teoretski, možda, ako se osnuje onakva agencija iz prethodnog odlomka. Inače je nacionalna televizija po meni jednako potrebna kao i muzeji, kazališta, razni festivali na koje možeš naići tipa Cest iz d best, klapske pjesme, štojaznamštosvejošne...

Gledam te!
16 godina
offline
RE: Plaćate li TV pretplatu?
Paolo2612 kaže...
Usporedba baš i nije nešto jer većina je ista. HRT isto ima utakmice, pun vrag sapunjara (vile marije itd... , a da ne govorim da emitiraju meksičke sapunice otkad znam za sebe), isto tako imaju i Shpitza (ili kako već) i te ekvivalente Red carpetu, a o (ne)usiljenosti i kvaliteti hrv. serija na hrt-u neću raspravljati jer ne pratim nijednu. Jedino što razlikuje HRT su dokumentarci koji su na programu svake prijestupne tako da ne čine veliku i vrijednu razliku od ostalih programa.

S ovim se u potpunosti slažem - gluposti čiji je jedini cilj namicanje para (tipa ples sa zvijezdama i sapunice, kako si rekao) bi trebalo zakonski zabraniti (ili barem regulirati), kao i one nevjerojatne ugovore s dojučerašnjim zaposlenicima HRT-a. A za pojedine vrste programa bi se trebali raspisivati otvoreni natječaji, pa bi se vrlo brzo generirala velika količina kvalitetnog domaćeg programa. no, do odgovornog ponašanja na HRT-u ima još jako puno vremena (opet - kao i na razini države).

Gledam te!
15 godina
neaktivan
offline
Plaćate li TV pretplatu?

U vezi svega toga meni samo nije jasno zašto poskupljuju. Sjećam se kad je prije bilo 50 kn, i to je bogme dosta dugo bilo 50 kn, da bi odjednom počeli naglo poskupljivati i sad je (ako se ne varam) 73 kn. Čemu ta poskupljenja? Zasto nisu mogli ostaviti na 50 kn kako je bilo dugo vremena?

http://www.prisonbreaker.bloger.hr/
16 godina
offline
RE: Plaćate li TV pretplatu?
Prison Breaker kaže...

U vezi svega toga meni samo nije jasno zašto poskupljuju. Sjećam se kad je prije bilo 50 kn, i to je bogme dosta dugo bilo 50 kn, da bi odjednom počeli naglo poskupljivati i sad je (ako se ne varam) 73 kn. Čemu ta poskupljenja? Zasto nisu mogli ostaviti na 50 kn kako je bilo dugo vremena?

Zato što su vezali visinu pretplate za visinu prosječne plaće.

Gledam te!
16 godina
moderator
online
RE: Plaćate li TV pretplatu?
Veliki Brat kaže...
mbaksa kaže...

Ne razumijem sto hoces reci - zar se pretplata ne iskoristava za program HRT-a?

Naravno da se iskorištava. Ne kažem pritom da oni to iskorištavaju kvalitetno, već da je jedna stvar trebaju li oni prikupljati pretplatu ili ne, a potpuno druga koliko kvalitetan program proizvode - jedno ne može biti argument za drugo i obratno. Program definitivno nije na razini koji bi takva institucija trebala proizvoditi, pogotovo uz takav izvor financija, ali onda to treba srediti na drugim adresama i na drugi način. Naravno, prvo i osnovno, trebalo bi očistiti HRT od politike a svi znamo koliko je to teško (na razini države, dakle i HRT-a). Ali kako god da okreneš potreban je određeni izvor novaca koji će generirati domaću kulturu; zove li se taj izvor pretplata, porez na kulturu ili nekako treće, sasvim je sporedna stvar.

 

Razlog postojanja pretplate je ovdje bitan, a to je da prosječan čovjek nije zainteresiran za nekakav edukacijski sadržaj i za to se jednostavno treba pobrinuti, jednako kao što dijete šalješ u školu iako ono samo u principu ne želi ići. Osobno - čak bi mi bilo kvalitetnije rješenje da svi plaćaju nekakve dadžbine bez obzira gledaju li TV ili ne, pa da ih bar prisiliš da kupe taj prokleti televizor i dođu u priliku vidjeti i čuti što svijet ima za reći, po mogućnosti na književnom jeziku. No takav 'porez' bi bilo teško naplatiti nekome tko ne zarađuje a gleda televiziju, pa je ovo po meni ipak prikladnije rješenje.

Slazem se s prvim podebljanim - pa i s ovim drugim podebljanim. I zapravo mislim da bi bilo najbolje da organiziranje produkcije kulturoloskih i edukativnih emisija ide kroz odgovarajuca ministarstva - znaci, da se lova prikuplja kroz proracun, kao i do sada za kulturu i obrazovanje, pa da ta ministarstva dalje raspisu natjecaj za proizvodnju takve i takve emisije i dalje sve ide svojim prirodnih tijekom. To onda vise nije stvar posjedovanja televizora, nego je stvar kulture i obrazovanja stanovnistva - isto kao sto se financira hrpa drugih projekata iz tog podrucja, tako bi i kulturoloske i edukativne emisije/serije bile samo jos jedna vrsta projekta.

 

Veliki Brat kaže...
mbaksa kaže...

Na komercijalnim televizijama moraju vrtit reklame kao ludi - sto mislis, od cega te televizije zaradjuju? Na HRT-u ne moraju vrtit reklame kao ludi - tamo dobe lovu na pladnju. Daj tu lovu komercijalnim televizijama pa nece morati ni one. I moci ce raditi i program radi prestiza, dakle, edukativni, koji ne nosi profit.

Okej, zašto ne? Neka se lova od pretplate prikuplja u nekakvu agenciju i distribuira ovisno o minutaži kvalitetnog emitiranog programa iz domaće produkcije i ja sam za. Onda opet, nekako sumnjam da bi nezavisne televizije dobile puno iz tog fonda, zbog političkih veza i vezica. Također nisam baš siguran koliko to uopće privatnim televizijama bilo interesantno, obzirom da bi im se također nametnulo i nekakvo ograničenje minutaže reklama. Pri svemu tome moraš biti svjestan da RTL trenutno užasno puno sadržaja vuče izvana, tako da se gluparije tipa Odred za čišćenje smatraju domaćim programom (a obavezni su emitirati određeni postotak domaćeg programa i takve emisije spadaju u to) samo zato što s vremena na vrijeme spiker progovori nešto na hrvatskom jeziku. Katastrofa!

Ti i dalje gledas na cijelu pricu iz sadasnje perspektive. Nezavisne televizije vode se profitom. Da im netko da novce za produkciju ili kupovanje domaceg programa - ako ce tim novcem pokriti ono koliko bi zaradili reklamama uz neku trash seriju - zasto ne bi producirali ili kupili domaci program? Njih to onda nista ne kosta, nece zbog toga imati gubitke, a imaju kvalitetniji program.

 

Veliki Brat kaže...
Inače je nacionalna televizija po meni jednako potrebna kao i muzeji, kazališta, razni festivali na koje možeš naići tipa Cest iz d best, klapske pjesme, štojaznamštosvejošne...

Ja bih radije da se mojim novcem financira sve to sto si napisao, plus vanjska TV produkcija (poput onih koji rade Direkt), umjesto HRT-a.

 

Gle sto mene muci - muci me sto je pretplata na HRT previsoka i nesrazmjerna s kolicinom i kvalitetom sadrzaja - sto sam vec napisao - imam dojam da se razbacuju s nasim novcima. A jos vise me muci sto se od postenih ljudi pravi budale - to je ko fol porez na televizor, no ne uplacujemo ga u proracun, nego direktno televiziji, za njihov program, cak i ako ga ne gledamo! Ako zele da financiramo HRT, onda neka donesu zakon o obveznoj pretplati na HRT (s cime se zapravo ne slazem, sve dok se na HRT-u dogadja to sto se dogadja, pogotovo u zadnje vrijeme - politici nije mjesto u nacionalnoj televiziji). Ako placamo porez na televizor, onda neka taj porez ide tamo gdje mu je mjesto - u drzavni proracun i neka se projekti dodjeljuju preko javnih natjecaja. A ne da iz nas prave budale - po zakonu placamo jedno (porez na posjedovanje TV prijamnika), ali zapravo placamo nesto sasvim drugo (program HRT-a).

16 godina
offline
RE: Plaćate li TV pretplatu?
mbaksa kaže...
Ti i dalje gledas na cijelu pricu iz sadasnje perspektive. Nezavisne televizije vode se profitom. Da im netko da novce za produkciju ili kupovanje domaceg programa - ako ce tim novcem pokriti ono koliko bi zaradili reklamama uz neku trash seriju - zasto ne bi producirali ili kupili domaci program? Njih to onda nista ne kosta, nece zbog toga imati gubitke, a imaju kvalitetniji program.

 

Veliki Brat kaže...
Inače je nacionalna televizija po meni jednako potrebna kao i muzeji, kazališta, razni festivali na koje možeš naići tipa Cest iz d best, klapske pjesme, štojaznamštosvejošne...

Ja bih radije da se mojim novcem financira sve to sto si napisao, plus vanjska TV produkcija (poput onih koji rade Direkt), umjesto HRT-a.

 

Gle sto mene muci - muci me sto je pretplata na HRT previsoka i nesrazmjerna s kolicinom i kvalitetom sadrzaja - sto sam vec napisao - imam dojam da se razbacuju s nasim novcima. A jos vise me muci sto se od postenih ljudi pravi budale - to je ko fol porez na televizor, no ne uplacujemo ga u proracun, nego direktno televiziji, za njihov program, cak i ako ga ne gledamo! Ako zele da financiramo HRT, onda neka donesu zakon o obveznoj pretplati na HRT (s cime se zapravo ne slazem, sve dok se na HRT-u dogadja to sto se dogadja, pogotovo u zadnje vrijeme - politici nije mjesto u nacionalnoj televiziji). Ako placamo porez na televizor, onda neka taj porez ide tamo gdje mu je mjesto - u drzavni proracun i neka se projekti dodjeljuju preko javnih natjecaja. A ne da iz nas prave budale - po zakonu placamo jedno (porez na posjedovanje TV prijamnika), ali zapravo placamo nesto sasvim drugo (program HRT-a).

Ma HRT je mastodont, ali bojim se neizbježan ako želiš imati na programu bilo što osim 'zabavnog' sadržaja. Ne mislim da se radi o današnjoj perspektivi iz jednostavnog razloga - ako se televizija vodi logikom zarade, jednostavno joj nije u fokusu kvaliteta sadržaja, niti briga za dobrobit korisnika. Pogrešna je predodžba o tome kako želja za zaradom proizvodi kvalitetu, ne proizvodi. Sjećam se nekog teksta o mrežnoj infrastrukturi od prije godinu-dvije (tko zna, možda čak i ranije? Starim...) u Mreži, gdje se pisalo o tome kako se očekivalo da će, zbog težnje za profitom, širokopojasne veze u kratkom roku stići do svakog doma u Hrvatskoj. Tekst je na to gledao prema prošlosti i komentirao zašto se to nije dogodilo; pokriveni su bili samo veći gradovi, a o otocima da ne govorimo. Jednostavno - težnja privatne firme ne ide ruku pod ruku s težnjom države.

 

Što želim reći? Meni se ipak čini kako bi privatne televizije, čak i da im se ponudi opcija sufinanciranja npr. kvalitetnog domaćeg obrazovnog programa, ipak izabrala ići bez toga, jer se moraju profilirati na tržištu i nitko si ne bi želio narušiti imidž kuće zbog malo lake love. Na dulji rok, vjerojatno im se to čak i ne bi isplatilo. A da ne pričam u kakvim bi se terminima emitirao takav sadržaj; nema šanse da bi država mogla platiti privatnoj televiziji da u prime timeu emitira dokumentarac o aktivnostima neke udruge iz Donjeg Miholjca, ma kako oni bili super, ma kako super stvari radili i ma kako priča bila super odrađena. Na tome ne bi bilo gledatelja, dakle niti sponzora i na kraju bi zaradili manje. Prosječan gledatelj će uvijek prebaciti na Ramba 5 ili Očajne kućanice, sezona 22, nego da nakon napornog radnog dana mora još zamarati mozak nekim drugim stvarima. A sponzori plaćaju brojnost, tj. prosjek. No, to je samo moj (laički) pogled na stvari, koji ne mora nužno biti niti blizu istini, a kamoli točan...

 

Na kraju samo komentar i na ovo - čini mi se da se slažemo oko najbitnijih stvari, čemu sve to služi i koja je ponta cijela priče (ne samo pretplate). Osobno, nije mi bitno kako se to zove, ali razumijem o čemu pričaš. Ne znam bi li to što predlažeš pomoglo, nažalost sam prilično skeptičan prema svakoj promjeni trenutno - iskustvo mi govori da svaki potez koji se povuče može ići samo nagore, pa ono... :)

Gledam te!
15 godina
odjavljen
offline
RE: Plaćate li TV pretplatu?
mbaksa kaže...

 

Gle sto mene muci - muci me sto je pretplata na HRT previsoka i nesrazmjerna s kolicinom i kvalitetom sadrzaja - sto sam vec napisao - imam dojam da se razbacuju s nasim novcima. A jos vise me muci sto se od postenih ljudi pravi budale - to je ko fol porez na televizor, no ne uplacujemo ga u proracun, nego direktno televiziji, za njihov program, cak i ako ga ne gledamo! Ako zele da financiramo HRT, onda neka donesu zakon o obveznoj pretplati na HRT (s cime se zapravo ne slazem, sve dok se na HRT-u dogadja to sto se dogadja, pogotovo u zadnje vrijeme - politici nije mjesto u nacionalnoj televiziji). Ako placamo porez na televizor, onda neka taj porez ide tamo gdje mu je mjesto - u drzavni proracun i neka se projekti dodjeljuju preko javnih natjecaja. A ne da iz nas prave budale - po zakonu placamo jedno (porez na posjedovanje TV prijamnika), ali zapravo placamo nesto sasvim drugo (program HRT-a).

 Potpuno se slažem sa kompletnim postom, a za ovo zadnje, nisam siguran što je točno bilo, ali znam da su samo formalno promijenili naziv iz pretplate u naknadu jer je ili Ustavni sud donio presudu da je pretplata koju plačaš HRT bez mogučnosti blokiranja HRT-a o ostavljanja ostalih programa na pojedinom prijamniku čiji vlasnik ne želi plaćati ilegalna ili su zaključili da neće proći na Ustavnom i prije nego je došlo na Ustavni.

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
14 godina
neaktivan
offline
Plaćate li TV pretplatu?

Plaćam redovno pretplatu... Iako se slažem sa vama da nema ništa zanimljivo na hrt-u. Ovako imam lcd (u kojem je ugrađen dvb-t) i ja bih sada prekinio to jest ne bih više plaćao televizju. Na optimi sam i kada bih uzeo Opti tv, moram li plaćati pretplatu ili oni zaključaju tv?

15 godina
neaktivan
offline
RE: Plaćate li TV pretplatu?
gamer4ever kaže...

Plaćam redovno pretplatu... Iako se slažem sa vama da nema ništa zanimljivo na hrt-u. Ovako imam lcd (u kojem je ugrađen dvb-t) i ja bih sada prekinio to jest ne bih više plaćao televizju. Na optimi sam i kada bih uzeo Opti tv, moram li plaćati pretplatu ili oni zaključaju tv?

bilo bi super neki film pogledat a ne stalno nekakve reprize ..reklame i šta ti ja znam..neplaćam đabe pretplatu

15 godina
neaktivan
offline
RE: Plaćate li TV pretplatu?
gamer4ever kaže...

Plaćam redovno pretplatu... Iako se slažem sa vama da nema ništa zanimljivo na hrt-u. Ovako imam lcd (u kojem je ugrađen dvb-t) i ja bih sada prekinio to jest ne bih više plaćao televizju. Na optimi sam i kada bih uzeo Opti tv, moram li plaćati pretplatu ili oni zaključaju tv?

Ja sam bio zvao Bnet za kabelsku i kolko mi je frajer rekao, nakon uzimanja 3D paketa, ne plaća se "pretplata" HRT-u... Sad kolko je to istina ili ne, ne znam... Znam da se ne radi o Opti, ali slično je :)

14 godina
protjeran
offline
RE: Plaćate li TV pretplatu?

poanta je da ne plaćaš pretplatu na program,nego NA POSJEDOVANJE TV-a..

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Dragi HTV..
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice