Abnormalne cijene nekretnina?

poruka: 296
|
čitano: 70.933
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Mladen kaže...
ivan dragi kaže...

 

Evo, na prethodnoj stranici se neki okomio na APN kao da tih 5000 nekretnina na razini drzave moze utjecat na cijenu. Iako je APN osmišljen kao protumjera ukidanju onog oslobođenja poreza za prvu nekretninu (a porez je tada bio 5%) i eto tad (pred 6-7 godina) nekim čudom tih 5% popusta nije sjebalo tržište nekretnina. Hmm. Kad vidim "stručnjake" na TVu da laprdaju o tom APNu dode mi da ih spljuskam. Inace, u 2021. je prodano 70.000 kuca/stanova/građ zemljišta, apn je 7%. Drugim rijecima, da nije bilo APNa stranci bi s 1% kamatom ili manjom bili jos konkurentniji nasim kamatama od 3% pa bi i tih 5.000 bilo u tablici "izvoz". 

Možda sam ja taj neki :), da, kritiziram APN jer je dodatno povećao stampedo zbog ograničenog roka, nebitno da li se nudi 100 ili 10.000 subvencija, svi prodavatelji će pokušati iskoristi situaciju.

Nije jedini uzrok rasta cijena, ali ih sigurno nije ni snizio niti je učinio nekretnine pristupačnijima za mlade jer su veće cijene pojele razliku a najviše koristi su imale banke. Poklopila se inflacija, otvaranje tržišta strancima, pandemija, promjena valute, strah od digitalizacije i provjere porijekla imovine.

Ako se već država želi miješati onda to ima smisla samo kad ima sve varijable u rukama kao što je bio prvi POS model (zemljište, cijena projektiranja, gradnje i na kraju gotovog kvadrata). Loše u toj priči je bila provedba, odnosno slučajno ili namjerno ostavljanje rupa u zakonu pa je bilo puno zloupotreba (iznajmljivanje i preprodaja).

 

 Ne obracam ti se osobno, zato nije bitno "tko" vec "sto" je napisano.

 

Korisnika APNa na razini drzave je realno malo u sumi nekretnina. To je cinjenica. Utjecaja na cijenu nema jer ni porezna olaksica od 5% nije utjecala na trziste. To s APNom su nebuloze.

 

Trziste nekretnina je kao i svako drugo trziste. Omjer ponude i potraznje. Nitko tebe ne moze iskoristiti ako ti na to sam ne pristanes. Ne prisiljava investitor nekoga da kupi - oces - neces.

 

Ako je kamata bila ispod 3%, a inflacija 15%, ne znam kako su banke izvukle korist. Da si kupio 2019. novofradnju za 120.000€, sad bi ga prodao za 200.000€. Kome ide korist? Bankama? Investitorima?

 

Zasto bi mladi morali kupovat skupe nekretnine? Na ciji trosak? Gdje to u svijetu covjek sa 28 godina moze kupit stan na top lokacijama? Znas kolko je kvadrat po europi? Ako imas na trzistu ljude koji kapital stvaraju 30-40 godina i ljude koji tek imaju 30 godina, sto mislis tko ce imat vise love za kupovat bilo sta, aute, nekretnine, satove, televizore, namjestaj. I ja bi Miele uređaje al mi je sasvim dobar i Bosh jer nemam para za Miele. Ne ocekujem POS podjelu Miele pecnica i vesmasina.

 

Btw, moji starci su kupili parcelu od 850m² u pripizdini za 4 hiljade maraka tamo 86. Sad je kvadrat ovdje oko 300€. Ja da zelim kupit tu parcelu morao bi dat 255.000€. U pripizdanama je i danas kvadrat jeftin i jednostavno nije realno da netko na pocetku radnog staza moze konkurirat na trzistu nekretnina na top lokacijama.. Zasto ne bi trazili i S klasu preko POSa.

 

Ponavljam, ne moze kvadrat biti jeftin, a place visoke. Ako imate vise ljudi s visim placama (sto imamo) to znaci da je veca konkurencija kod kupovine i da ce cijene rast. Ja u 12 godina profesionalnog rada u nekretninama nisam upoznao prodavatelja koji je htio prodat nekretninu mladima po nizoj cijeni. Svi traze sto je vise moguce i to je tako.

 

Probajte podjelit imovinu unutar familije pa cete viditi koliko popusta cete dobit. Prije cete se poubijat.

 

A ocekujete od neznam koga da vam izgradi kvadrat u pola trzisne vrijednosti.

 

Mislite da je ovdje lose? Pogledajte cijene oko Pariza, Minhena, Irska, Belgija.. 

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
16 godina
online
Re: Abnormalne cijene nekretnina?

Tržište nekretnina nije zamrlo pa da ga treba poticati, nikakva koristi od ovakvog oblika.

Komentar za banke je općenit, njima je svaki veći ugorovoreni iznos kredita i veća zarada, a mlade sam spomenuo jer ih država koristi kao alibi, iako je puno jednostavnije da, ako već želi pomoći, umjesto da nešto daje ciljanim skupinama, jednostavno manje uzme.

 

10 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
BlueMax kaže...

Mnogi seru po komunizmu (neke stvari s razlogom) no komunizam je bio jedini način da stanovništvo izađe iz bijede kakva je vladala nakon 2. svj. rata. Da ga nije bilo danas bi 90% građana bilo sirotinja.

Iako spadam u one kojima je komunizam uzeo a ne dao, bez obzira što sam iz obitelji partizana prvoboraca i narodnih heroja, to ne mogu negirati. Takvi smo izgleda genetski, prvi kad treba, zadnji kad se dijeli.

 Nije bio jedini. Bio je jedini za diktatora da ostane na vlasti sa hrpicom poslušnika. Ima popriličan broj zemalja koji su bile uništene vojno i ekonomski nakon 2 sv. rata, a nisu preuzele komunizam, te su danas svjetlosnim godinama ispred nas.

Upravo je taj komunizam i njegova nauka zaslužan zašto smo danas na dnu EU. 

Nadglednik dina
10 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
ivan dragi kaže...

 

 

Zasto bi mladi morali kupovat skupe nekretnine? Na ciji trosak? Gdje to u svijetu covjek sa 28 godina moze kupit stan na top lokacijama? Znas kolko je kvadrat po europi? Ako imas na trzistu ljude koji kapital stvaraju 30-40 godina i ljude koji tek imaju 30 godina, sto mislis tko ce imat vise love za kupovat bilo sta, aute, nekretnine, satove, televizore, namjestaj. I ja bi Miele uređaje al mi je sasvim dobar i Bosh jer nemam para za Miele. Ne ocekujem POS podjelu Miele pecnica i vesmasina.

 

 

 A zašto mladi ne bi trebali kupovati nekretnine i zašto bi nekretnine trebale biti precjenjene u nebo?? A tko bi trebao kupovati nekretnine? Penzioneri?

 

Pa valjda ljudi u svojim najboljim godina bi trebali moći kupiti nekretninu da imaju neku sigurnost, možda osnuju obitelj, a ne da se pitaju svaki mjesec hoće li ih gazda izbaciti jer mu je kćer krenula na faks. Takva politika treba biti u srži svake države, a ne omogućavat da nekretninu (jebenih par desetaka kvadrata betona, pločica i laminata) mogu kupiti samo bogati. Svatko tko suprotno podržava je oduzet u glavi. Uostalom da nije bilo društvene stanogradnje drugačije bi pjevali sada.

 

Koga briga kako je u ostalim Europskim zemljama. Što nas briga kakve su cijene u Berlinu, ne možemo se mi nikako uspoređivati sa ostalim zemljama osim Bugarskom. To je jedina preostala zemlja u EU s kojom se možemo uspoređivati.

 

Ovaj narod izumire, a ekipa bi nabijala cijene osnovne životne potrebe. I onda se čude svakih 10 godina kako je 500k - 1M ljudi manje u zemlji.

 

Dakle masovni popusti na POS, planski određene parcele za gradnje kuća, sa poticajima, pravilima i ograničenjima u nekim razumnim vremenskim rokovima. A ne da ljudi čekaju da im roditelji umru, ili da pola života fantaziraju o 47 m2 neke šupe na perifieriji koju je rođo izgradio za male pare.

Nadglednik dina
12 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Diktator nas je spasio. Inače bi bili oni koji su stali uz okupatora i s obzirom na vojnu podjelu među pobjednicima rata, da nije bilo diktatora završili bi kao Mađarska i Rumunjska ili gore. Pa ne misliš valjda da bi Amerika i Engleska vladali ovim prostorima? Bili bi pod Rusima 50 godina.
11 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Nije mislio da mladi ne bi trebali kupovati, nego da mladi najčešće nisu financijski sposobni kupovati. Jer, tek trebaju napredovati na poslu i imati plaću koju imaju malo manje mladi, tek trebaju uštediti za nekakav polog i slično.
'Mladi' koji su i sad financijski sposobni, bilo zato jer su im roditelji bogati ili kojim slučajem imaju visoke prihode, ofkors da mogu kupovati, tko im brani.
14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Mi smo na dnu Europe zbog sveopće krađe a ne zbog nastanka obrazovanog i stambeno zbrinutog srednjeg sloja sedamdesetih godina.
11 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
forumaš kaže...
Mi smo na dnu Europe zbog sveopće krađe a ne zbog nastanka obrazovanog i stambeno zbrinutog srednjeg sloja sedamdesetih godina.

 ovo dvoje je povezanije nego što misliš, jer je taj srednji sloj i postao stambeno zbrinut jednim dijelom zahvaljujući sveopćoj krađi

tko je mogao drpat materijal - drpao je, makar svaki dan šaku čavala u džepu, tko nije materijal, drpao je što je stigao, krađe paleta i paleta robe u zvijezdi, o čemu se nedavno moglo čitati u nevinama, 'odradio' je zaposlenik koji je bio pred penzijom - navikao je tako u jugi i samo nastavio zadnjih 30 godina

 

svi su lapali, od skladištara do direktora, i to nam je ušlo u naviku, konačno, sve je to ionako bilo 'naše'

14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
S tom razlikom da se danas ne dijele stanovi nego ih kupuju bogati da im inflacija ne pojede višak para. I onda zjape prazni dok mladi iz nestalog srednjeg sloja ne stvaraju obitelji ili ih stvaraju u drugim državama.
10 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
BlueMax kaže...
Diktator nas je spasio. Inače bi bili oni koji su stali uz okupatora i s obzirom na vojnu podjelu među pobjednicima rata, da nije bilo diktatora završili bi kao Mađarska i Rumunjska ili gore. Pa ne misliš valjda da bi Amerika i Engleska vladali ovim prostorima? Bili bi pod Rusima 50 godina.

 Mogao je on i bolje. Ali nije što ćemo sad, povijest je tamo gdje i je - u povijesti. Mene zanima sadašnjost i budućnost, a ne aveti prošlosti.

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put ned 21.5.2023 19:13 (Entry Point).
11 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
forumaš kaže...
S tom razlikom da se danas ne dijele stanovi nego ih kupuju bogati da im inflacija ne pojede višak para. I onda zjape prazni dok mladi iz nestalog srednjeg sloja ne stvaraju obitelji ili ih stvaraju u drugim državama.

 razlika je u tome što firme više ne rade stanove za radnike, jer višak ide u profit i u džep gazdi, a i radnik nije u središtu pažnje kao u bivšoj državi

bogme niti nekadašnji direktori, nosioci socijalističkih vrijednosti, nakon što su ovako ili onako pokušpovali dionice i postali gazde, nisu se pretrgali prema radnicima u skladu s onim što su ih učili

 

od juge smo uzeli samo najgore, od 'novog svijeta' isto tako, uglavnom ono najgore

i kad to zbrojiš, još nam je i dobro kako može biti

14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Entry Point kaže...
ivan dragi kaže...

 

 

Zasto bi mladi morali kupovat skupe nekretnine? Na ciji trosak? Gdje to u svijetu covjek sa 28 godina moze kupit stan na top lokacijama? Znas kolko je kvadrat po europi? Ako imas na trzistu ljude koji kapital stvaraju 30-40 godina i ljude koji tek imaju 30 godina, sto mislis tko ce imat vise love za kupovat bilo sta, aute, nekretnine, satove, televizore, namjestaj. I ja bi Miele uređaje al mi je sasvim dobar i Bosh jer nemam para za Miele. Ne ocekujem POS podjelu Miele pecnica i vesmasina.

 

 

 A zašto mladi ne bi trebali kupovati nekretnine i zašto bi nekretnine trebale biti precjenjene u nebo?? A tko bi trebao kupovati nekretnine? Penzioneri?

 

Pa valjda ljudi u svojim najboljim godina bi trebali moći kupiti nekretninu da imaju neku sigurnost, možda osnuju obitelj, a ne da se pitaju svaki mjesec hoće li ih gazda izbaciti jer mu je kćer krenula na faks. Takva politika treba biti u srži svake države, a ne omogućavat da nekretninu (jebenih par desetaka kvadrata betona, pločica i laminata) mogu kupiti samo bogati. Svatko tko suprotno podržava je oduzet u glavi. Uostalom da nije bilo društvene stanogradnje drugačije bi pjevali sada.

 

Koga briga kako je u ostalim Europskim zemljama. Što nas briga kakve su cijene u Berlinu, ne možemo se mi nikako uspoređivati sa ostalim zemljama osim Bugarskom. To je jedina preostala zemlja u EU s kojom se možemo uspoređivati.

 

Ovaj narod izumire, a ekipa bi nabijala cijene osnovne životne potrebe. I onda se čude svakih 10 godina kako je 500k - 1M ljudi manje u zemlji.

 

Dakle masovni popusti na POS, planski određene parcele za gradnje kuća, sa poticajima, pravilima i ograničenjima u nekim razumnim vremenskim rokovima. A ne da ljudi čekaju da im roditelji umru, ili da pola života fantaziraju o 47 m2 neke šupe na perifieriji koju je rođo izgradio za male pare.

 Picajzla ti je odgovorio.

 

Nigdje u svijetu mladi nisu u mogucnosti kupovati nekretnine na mjestima gdje si to mogu priustiti samo bogati starci. Ta norma ne postoji i to su tvoje puste želje.

 

Da je Socijalisticka stanogradnja bila svijetli primjer - jest. Dan danas ne postoji bolji model, ali eto, promjeni cijeli zapadni svijet. Kao sto sam rekao, zone se moraju širiti ali ajd širi ih. Isti problem imaju sve zapadne drzave od SADa do Njemacke. Starkeljima s parama ne odgovara previse gradnje jer kad se previse gradi - cijena pada. CO2, zastita prirode, staništa bubamara itd. Ali još se nije rodio covjek koji zeli dignut kredit za kucu pa da mu ista za 30 godina vrijedi manje nego kad ju je kupio.

 

Sve drzave imaju negativan natalitet. Govorim o EU jer ni bogata EU "djeca" sa "triput vecim placama" ne moze kupovat u maticnim drzavama nekretnine. Ni u Nizozemskoj, ni Irskoj ni Njemackoj ni Bugarskoj ni Japanu. Znas koliko mali postotak ljudi prije 40tih u tim bogatim zemljama uopce ima vlastitu nekretninu? Opcenito je vlasnistvo ispod 50%. Ali nas mentalitet je kuca - auto, umjesto da tim kreditima pokrecemo biznise i firme. 

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Poruka je uređivana zadnji put ned 21.5.2023 21:14 (ivan dragi).
14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
ivan dragi kaže...

Da je Socijalisticka stanogradnja bila svijetli primjer - jest. Dan danas ne postoji bolji model, ali eto, promjeni cijeli zapadni svijet. Kao sto sam rekao, zone se moraju širiti ali ajd širi ih. I

jedina je bila funkcionalna, jer nije bila vođena profitom nego stečenim stanarskim pravom, društvenim dobrom. Tak da se planski moglo odraditi škola, ambulanta, vrtić i ostala vodovodna kanilazacijska infrakstutura. Mi danas u ZG kreditima i povećanjem cijena vode idemo u zamjenu cijevi koje su postavljane tada.

Ni jednu bolnicu nismo izgradili, dom za stare, studentsko naselje, škole rade u smjenama, vrtića nema, prkirališta nema, ambulanti nema...jer nema ni profita u takvim građevinama....samo kvadrat bajo moj. Privatni kapital se namiri pa se onda od poreza krpa sve drugo što treba za takva naselja naknadno od svih poreznih davatelja.

Pa onda novi asfalt se još tri puta reže jer su podzemne instalacije neadekvatne pa se krpa zakpa na zakrpu i nikad kraja.

 

Tak da...jedno veliko jebiga kad je mlad čovjek u pitanju danas kao i zadnjih čedrdeset godina, ako je toliko nesretan da kreće od nule, i da nema niš u nasljedstvu, ili ako mu tata i mama nisu osigurali neki kat u kući.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.5.2023 21:54 (forumaš).
16 godina
online
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
ivan dragi kaže...
 

Sve drzave imaju negativan natalitet. Govorim o EU jer ni bogata EU "djeca" sa "triput vecim placama" ne moze kupovat u maticnim drzavama nekretnine. Ni u Nizozemskoj, ni Irskoj ni Njemackoj ni Bugarskoj ni Japanu. Znas koliko mali postotak ljudi prije 40tih u tim bogatim zemljama uopce ima vlastitu nekretninu? Opcenito je vlasnistvo ispod 50%. Ali nas mentalitet je kuca - auto, umjesto da tim kreditima pokrecemo biznise i firme. 

Taj mentalitet je dijelom nastao iz straha, iz loših iskustava. Stariji su prošli hiper inflaciju i rat, gubitak poslova u privatizaciji, mlađi su osjetili dio toga u potresu i pandemiji, nije baš loše imati tako veliki udio privatnog vlasništva, lakše se nađe smještaj kod rodbine i prijatelja kad si u nevolji.

Iako se načelno slažem za ulaganje u biznis, za to najprije treba ozbiljno popraviti državu, smanjiti rashode i korupciju, temeljito ozdraviti pravosuđe kako bi se moglo normalno poslovati ali i uvesti reda u tržište iznajmljivanja.

Tek kad najam postane jednako siguran kao i vlastita nekretnina, onda ta ideja dobija smisao.

 

Često se spominju prazni stanovi, posebno zagovaratelji PNNa kad im ponestane argumenata. Stvarno bogate porez neće natjerati da ih prodaju, ostale će samo osiromašiti, ali da, i bez tih ekstrema, praznih stanova vjerojatno  ima ali je pitanje gdje, koliko i zašto. Imati nekretninu košta (paušali), u novogradnjama nešto manje ali u starijim zgradama sa zajedničkim grijanjem i brojilima za vodu često i nema razlike da li se koristi ili ne.

To pokazuje koliko su ljudi u strahu i nepovjerenju u institucije države kad radije podnose taj trošak nego da ju stave na tržište.

 

12 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Entry Point kaže...
BlueMax kaže...
Diktator nas je spasio. Inače bi bili oni koji su stali uz okupatora i s obzirom na vojnu podjelu među pobjednicima rata, da nije bilo diktatora završili bi kao Mađarska i Rumunjska ili gore. Pa ne misliš valjda da bi Amerika i Engleska vladali ovim prostorima? Bili bi pod Rusima 50 godina.

 Mogao je on i bolje. Ali nije što ćemo sad, povijest je tamo gdje i je - u povijesti. Mene zanima sadašnjost i budućnost, a ne aveti prošlosti.

 Naravno da je mogao. Samo nije bilo za očekivati bolje jer je na poziciju na kojoj je bio došao kao ruski komunistički učenik a s takvim pedigreom zaista možemo biti sretni da nije bilo puno gore.

Kažu da je povijest učiteljica budućnosti. Jedno bez drugoga ne ide a onaj ko ne gleda u prošlost ponavlja greške. Mi smo imali sreću da smo relativno bezbolno prošli period komunizma. Svako uređenje ima svojih pozitivnih i negativnih aspekata (čak i robovlasništvo). Komunizam kakav je bio na snazi u istočnom bloku imao je veliku većinu negativnih no nas je dosta toga zaobišlo. Netko je ranije napisao da smo nakon Slovačke i Rumunjske država u kojoj najviše građana u vlasništvu ima nekretninu. Koja je poveznica tih država? Pogledajte kako dalje izgleda ta lista. Apsolutno sve države koje su u vrhu tih listi bile su komunističke. Kako to kad su komunisti uzimali?

 

Točno je da su uzimali, ali nisu uzimali sve a davali su onima koji nisu imali. Normalno da to nije u redu, niti ja namjeravam braniti taj sustav, no to je razlog zašto velika većina građana danas u vlasništvu ima nekakvu nekretninu.

Da smo nakon 2. svj. rata ušli u kapitalizam, iako je to geopolitički bilo nemoguće, imali bi manje nego što danas imaju Nijemci a industrijski i infrastrukturno smo bili totalno nerazvijena zemlja tako da bi danas bili teška sirotinja.

13 godina
offline
Abnormalne cijene nekretnina?

Porez na nekretnine je potencijalno jedina slamka spasa da se te nenormalne cijene izniveliraju.

Međutim ti isti koji bi trebali donijeti porez na nekretnine ga neće sigurno donijeti jer oni čine u globalu najveći bazen vlasnika nekretnina s 5+.

Žalosno, ali istinito.

Također kako je netko ranije spomenuo, porijeklo imovine također.
Prošle godine, 60% nekretnina je kupljeno za keš!

Hallo!

 

 

Ja moram biti doduše fer i korektan pa ne rejđati toliko jer sam u buku potresa i korone 2020. kupio na Trešnjevci novogradnju (urbana vila) za ~1750€/m2.

Naletio na pravom mjestu u pravo vrijeme.

Ali da stanje na tržištu nije normalno, definitivno nije.
Suosjećam s ljudima koji sad traže nekretninu.

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
Poruka je uređivana zadnji put pon 22.5.2023 10:36 (sudy_freak).
3 godine
offline
Abnormalne cijene nekretnina?

60%? LOOOOl, po ovome kod nas ocigledno nema nikakvog reda, znaci da su to sve lovatori, mafijaši, lovci u mutnom i crnom! Nevjerovatan podatak ocekivao sam 6% a ne 60! Hrvati se kupaju u lovi!

14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?

Lako moguće...

 

kolega prodaje stan za veći...

 

prvi interesenti - Dalmoši koji s vrećama novca kupuju stanove po SZ Hrvatskoj...

 

Ako ne plaćaju porez za rentanje svojih apartmana - a ne plaćaju, novce koji dobivaju jedino mogu držati u bićvama.... a nitko ih ne pita otkuda ti lova za stan koji si kupio, a nisi digao kredit za njega ?!?

Ju je je? Je ju je!
16 godina
online
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
sudy_freak kaže...

Porez na nekretnine je potencijalno jedina slamka spasa da se te nenormalne cijene izniveliraju.

Međutim ti isti koji bi trebali donijeti porez na nekretnine ga neće sigurno donijeti jer oni čine u globalu najveći bazen vlasnika nekretnina s 5+.

 

To bi bio Superhik potez, ne možeš nešto ograničavati visokim porezima jer su onda bogati opet u prednosti a unesrećio bi većinu građana.

Takva ograničenja bi imala smisla jedino da je moguće ograničiti broj stambenih nekretnina u vlasništu, ali nažalost nije.

 

Porijeklo imovine, da, a i konačno zatvoriti rupu u zakonima po kojoj netko sa poreznim ili bilo kakvim drugim dugom može otvarati nove firme, skrivati imovinu i izbjegavati odgovornost.

PNN odgovara upravo lopovima da legaliziraju ukradeno, još bi na kraju postali i ugledni građani jer plaćaju porez :).

Usput, da se ne zaboravi, porez na nekretnine već imamo, više njih, samo se tako ne zovu (komunalni doprinos i naknada, porez na kuće za odmor itd.) a po ukupnom iznosu su i veći od nekih EU zemalja sa kojima se tako volimo uspoređivati.

 

16 godina
online
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Stric_Jura kaže...

Lako moguće...

 

kolega prodaje stan za veći...

 

prvi interesenti - Dalmoši koji s vrećama novca kupuju stanove po SZ Hrvatskoj...

 

Ako ne plaćaju porez za rentanje svojih apartmana - a ne plaćaju, novce koji dobivaju jedino mogu držati u bićvama.... a nitko ih ne pita otkuda ti lova za stan koji si kupio, a nisi digao kredit za njega ?!?

Ako ne plaćaju porez na rentanje onda su kriminalci, zašto bi ostali građani ispaštali zbog toga umjesto da Porezna radi svoj posao ?

 

15 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Boris grozni kaže...

60%? LOOOOl, po ovome kod nas ocigledno nema nikakvog reda, znaci da su to sve lovatori, mafijaši, lovci u mutnom i crnom! Nevjerovatan podatak ocekivao sam 6% a ne 60!Hrvati se kupaju u lovi!

 Ja bih samo dodao: Neki Hrvati se kupaju u lovi. Imam frendove koji imaju place od par sto EUR, ne mozemo se dogovoriti za neko putovanje van drzave jer jednostavno vecina njih jednostavno nema novaca. S druge strane znam ljude koji imaju po nekoliko stanova, kupuju se satovi od 50k i vise itd. U Hrvatskoj kao da imas 3 razlicite ekonomije, Zagreb, Kvarner + Dalmacija i ostatak drzave. Jako velik broj ljudi iz Dalmacije iznamjljivanjem, restoranima i ostalim sezonskim poslovima zaradi toliko love za tih par mjeseci da se vecina ljudi iz Zagreba, a kamoli ostalih regija, ne moze niti mjeriti s njima. Od mojih prijatelja koji su vecinom u kasnijim 30-ima nitko ne da niti nema svoju nekretninu, nego niti nemaju uvjete za podignut kredit. Njih par je uspjelo srediti svoj stan na katu obiteljske kuce i to je to. Cak i da sa partnerom uspijes ustedjedi 1kEUR mjesecno(sto vjerojatno moze manji broj ljudi), ne mozes se mjeriti s nekim tko zaradi 50kEUR godisnje ili vise. Zbog nedostatka poreza na nekretnine u Hrvatskoj se ne isplati ulagati u nista drugo, ni stock market, obveznice, nista. Ljudi koji zbilja imaju puno love ulazu samo u nekretnine i zato im cijene toliko raste. Njih uopce nije briga koliko kosta kvadrat stana jer ionak imaju puno love i ne znaju kud s njom. Cuo sam iz vise izvora kako su ljudi iz Dalmacije dolazili s torbama punim gotovine i kupovali stanove po Zagrebu. Znaci nisu prijavili promet, platili neku sicu poreza i zakinuli ostale drzavljane time, te jos dodatno s tim podizu cijenu stanova. I jos dok sam bio student sam vidio koliko cesto je bilo da su djeca iz Slavonije, Zagorja, Medjimurja i ostalih manjih regija zivjela po domovima, a jako puno djece iz Dalmacije su imali svoje stanove, nije bas random... Netko je prije spomenuo cijene kuca/stanova u Minhenu i okolici. Ali ne smije se samo gledati apsolutna vrijednost nekretnina, treba se gledati relativno u odnosu na primanja. Evo sad sam otvorio ovu stranicu, ne znam koliko je relevantna jer ne zivim u Njemackoj, ali sortirao sam od najvise cijene prema najnizoj i izgleda da je najskuplji kvadrat 8.6k EUR dok je na Njuskalu najskuplji 10k EUR. A da ne kazemo da su prosjecna neto primanja obitelji od 5-6k EUR mjesecno u Njemackoj, dakle makar nekretnine nazivno mozda imaju visu cijenu, relativno s primanjima su puno pristupacnije nego u Hrvatskoj. Neki Hrvati sigurno imaju puno love, i to su ti koji cijelo vrijeme kupuju sve vise nekretnina u keshu dok ostali ne mogu tome ni prismrditi, a ako i kupe nekretninu onda se zakopaju u kredit na 30 godina.

15 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Mladen kaže...
sudy_freak kaže...

Porez na nekretnine je potencijalno jedina slamka spasa da se te nenormalne cijene izniveliraju.

Međutim ti isti koji bi trebali donijeti porez na nekretnine ga neće sigurno donijeti jer oni čine u globalu najveći bazen vlasnika nekretnina s 5+.

 

To bi bio Superhik potez, ne možeš nešto ograničavati visokim porezima jer su onda bogati opet u prednosti a unesrećio bi većinu građana.

Takva ograničenja bi imala smisla jedino da je moguće ograničiti broj stambenih nekretnina u vlasništu, ali nažalost nije.

 

Porijeklo imovine, da, a i konačno zatvoriti rupu u zakonima po kojoj netko sa poreznim ili bilo kakvim drugim dugom može otvarati nove firme, skrivati imovinu i izbjegavati odgovornost.

PNN odgovara upravo lopovima da legaliziraju ukradeno, još bi na kraju postali i ugledni građani jer plaćaju porez :).

Usput, da se ne zaboravi, porez na nekretnine već imamo, više njih, samo se tako ne zovu (komunalni doprinos i naknada, porez na kuće za odmor itd.) a po ukupnom iznosu su i veći od nekih EU zemalja sa kojima se tako volimo uspoređivati.

 

 Ja mislim da ne nitko ne zalaze na flat porez na nekretnine, ja mislim da bi bilo ok da se glavna nekretnina za zivot + jedna vikendica ne oporezuju, a nakon toga se progresivno podize porez za svaku dodatnu nekretninu. Ne mislim da je to najbolji prijedlog, ali sigurno se moze sloziti neki plan koji bi imao smisla i ne bi diskriminirao siromasne. Ali je problem sto je jedan kolega gore napisao, nase zelje se 100% kose sa zeljama vladajucih jer su oni bas ti koji imaju najvise nekretnina i onda im nije u interesu uvest porez.

12 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Stric_Jura kaže...

Lako moguće...

 

kolega prodaje stan za veći...

 

prvi interesenti - Dalmoši koji s vrećama novca kupuju stanove po SZ Hrvatskoj...

 

Ako ne plaćaju porez za rentanje svojih apartmana - a ne plaćaju, novce koji dobivaju jedino mogu držati u bićvama.... a nitko ih ne pita otkuda ti lova za stan koji si kupio, a nisi digao kredit za njega ?!?

 Zanimljivo kako su Dalmoši krivi za sve. Koliko je meni poznato Istra ima najveći prihod od turizma a grad s najviše turista je Zagreb. Za razliku od velike većine legalnih iznajmljivača u Dalmaciji koje poznajem a koji plaćaju sve propisane poreze i davanja, sjećanje na moje studentske i radne dane u Zagrebu je totalno suprotno. U 6-7 godina boravka kod raznih stanodavaca, nikad, ali baš nikad, me ni jedan nije prijavio. Da ne govorim o vlasnicima vikendica po dalmaciji koje se sve od reda iznajmljuju na crno. Kad nisi registriran kao iznajmljivač onda ti inspekcija ni ne dolazi. Meni je prošlo ljeto bila 3-4 puta i "uhvatili" su me na tome da nemam standardiziranu uznaku apartmana. Normalno da nemam jer, iako sam je platio (morao)držim je u ladici.  Ne paše mi na fasadi pa sam stavio onu koja paše, a da mi nisu to naplatili izmislili bi nešto drugo.

Onima koji rentaju na crno, ne zadovoljavaju minimalne uvjete kategorizacije, nemaju parking pa im gosti parkiraju po tuđim ili po zelenim površinama... njima ne dolaze. To je 70% ekipa iz Zagreba i 30% Bosanci i Hercegovci.

Kao ovaj poviše tebe čiji  je prijatelj kupio kuću za 160 000€, zaradi na njoj 50 000€ godišnje i isplatio je u par godina. Takvi lažovi automatski idu na ignore (bolje za njega da je lažov nego da je glup pa popušio takvu priču).

12 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
emerik kaže...

 

 Ja mislim da ne nitko ne zalaze na flat porez na nekretnine, ja mislim da bi bilo ok da se glavna nekretnina za zivot + jedna vikendica ne oporezuju, a nakon toga se progresivno podize porez za svaku dodatnu nekretninu. Ne mislim da je to najbolji prijedlog, ali sigurno se moze sloziti neki plan koji bi imao smisla i ne bi diskriminirao siromasne. Ali je problem sto je jedan kolega gore napisao, nase zelje se 100% kose sa zeljama vladajucih jer su oni bas ti koji imaju najvise nekretnina i onda im nije u interesu uvest porez.

 Ajde razmisli ko će platiti taj porez. Vlasnik nekretnine ili kupac/najmoprimac/turist. Nije Hrvatska na Marsu. U apsolutno svakoj državi u kojoj je uveden porez na nekretnine cijena nekretnina i najma je porasla. I to je porasla puno više nego što je porez.

Evo, ti ne bi oporezivao jednu vikendicu. Naslućujem li to da je imaš? Onaj ko je nema taj bi ti na nju opalio porez 300%. U biti, on bi najrađe da ti je država uzme i da njemu. Onda bi porez ukinuo.

Vi jednostavno ne shvaćate kako tržište nekretnina funkcionira. Stanovi se prodaju prije negoli su izgrađeni. Uvođenjem poreza ti ne opterećuješ onaoga ko ih gradi nego onoga ko ih kupuje. Strancu s lovom par posto skuplji kvadrat ne znači ništa jer on ulaže novac u vrijednost koja raste. Porez koji je platio dodatno podiže vrijednost. Ako danas kupi kvadrat za 5000 sutra će ga prodati za 5500 i zaraditi. Onaj ko kupuje kako bi sebi riješio stambeno pitanje ne može razmišljati na taj način. On je taj kojega porez pogađa i ugrožava mu egzistenciju. 

15 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
BlueMax kaže...
emerik kaže...

 

 Ja mislim da ne nitko ne zalaze na flat porez na nekretnine, ja mislim da bi bilo ok da se glavna nekretnina za zivot + jedna vikendica ne oporezuju, a nakon toga se progresivno podize porez za svaku dodatnu nekretninu. Ne mislim da je to najbolji prijedlog, ali sigurno se moze sloziti neki plan koji bi imao smisla i ne bi diskriminirao siromasne. Ali je problem sto je jedan kolega gore napisao, nase zelje se 100% kose sa zeljama vladajucih jer su oni bas ti koji imaju najvise nekretnina i onda im nije u interesu uvest porez.

 Ajde razmisli ko će platiti taj porez. Vlasnik nekretnine ili kupac/najmoprimac/turist. Nije Hrvatska na Marsu. U apsolutno svakoj državi u kojoj je uveden porez na nekretnine cijena nekretnina i najma je porasla. I to je porasla puno više nego što je porez.

Evo, ti ne bi oporezivao jednu vikendicu. Naslućujem li to da je imaš? Onaj ko je nema taj bi ti na nju opalio porez 300%. U biti, on bi najrađe da ti je država uzme i da njemu. Onda bi porez ukinuo.

Vi jednostavno ne shvaćate kako tržište nekretnina funkcionira. Stanovi se prodaju prije negoli su izgrađeni. Uvođenjem poreza ti ne opterećuješ onaoga ko ih gradi nego onoga ko ih kupuje. Strancu s lovom par posto skuplji kvadrat ne znači ništa jer on ulaže novac u vrijednost koja raste. Porez koji je platio dodatno podiže vrijednost. Ako danas kupi kvadrat za 5000 sutra će ga prodati za 5500 i zaraditi. Onaj ko kupuje kako bi sebi riješio stambeno pitanje ne može razmišljati na taj način. On je taj kojega porez pogađa i ugrožava mu egzistenciju. 

Nemam vikendicu, ali se ekipa u razgovorima uvijek lovi na vikendicu koju su naslijedili od djeda kao razlog zasto ne uvesti porez.

Pa stanovi se prodaju prije nego sto su izgradjeni jer ekipa kojoj je to X-ta nekretnina ne placa nikakav dodatan porez na to, da godisnji porez za svaku dodatnu nekretninu raste i da za 5. nekretninu moras placati godisnje 10-15% njene vrijednosti, mozda bi neke kupce to odbilo od kupnje. Poanta tog progresivnog poreza bi bila da sprijeci ekipu da hoarda stanove.

Ok po tebi to nije rjesenje, koje je onda rjesenje? Mislim da se vecina nas slaze oko toga da postoji problem, inace ne bi bilo ove rasprave.

14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Mladen kaže...
sudy_freak kaže...

Porez na nekretnine je potencijalno jedina slamka spasa da se te nenormalne cijene izniveliraju.

Međutim ti isti koji bi trebali donijeti porez na nekretnine ga neće sigurno donijeti jer oni čine u globalu najveći bazen vlasnika nekretnina s 5+.

 

To bi bio Superhik potez, ne možeš nešto ograničavati visokim porezima jer su onda bogati opet u prednosti a unesrećio bi većinu građana.

Takva ograničenja bi imala smisla jedino da je moguće ograničiti broj stambenih nekretnina u vlasništu, ali nažalost nije.

 

Porijeklo imovine, da, a i konačno zatvoriti rupu u zakonima po kojoj netko sa poreznim ili bilo kakvim drugim dugom može otvarati nove firme, skrivati imovinu i izbjegavati odgovornost.

PNN odgovara upravo lopovima da legaliziraju ukradeno, još bi na kraju postali i ugledni građani jer plaćaju porez :).

Usput, da se ne zaboravi, porez na nekretnine već imamo, više njih, samo se tako ne zovu (komunalni doprinos i naknada, porez na kuće za odmor itd.) a po ukupnom iznosu su i veći od nekih EU zemalja sa kojima se tako volimo uspoređivati.

 

Po tebi sve uređene zemlje funkcioniraju po principu Superhika. To nema nikakvog smisla.

Uvedeš porez na nekretnine takav da je porez na prvu nekretninu nula. Na drugu 20%, treću 40%, četvrtu 70% tržišne vrijednosti.

Uvedeš javni registar nekretnina u kojem stoji tko je kada kupio nekretninu i za koji iznos, od trenutka kada je izgrađena do sada. Nešto slično online zemljišnim knjigama.

 

Pa ti onda imaj 5 stanova koje si kupio kešom, a službeno zaradiš "some eura" mjesečno (ako i toliko). Ali ni to nikome ne odgovara u korumpirnaoj državi, jer bi i porezna imala što radit, a pored takvog registra ne bi bilo moguće imat dvostruka pravila.

 

Ali to neće nikad zaživjeti, jer bi autor toga izvršio političko samoubojstvo. Osim toga, 91% Hrvata posjeduje nekretninu, što bi značilo da sjebavaš glasački stroj koji odlično funkcionira.

9 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
neutrino kaže...
Mladen kaže...
sudy_freak kaže...

Porez na nekretnine je potencijalno jedina slamka spasa da se te nenormalne cijene izniveliraju.

Međutim ti isti koji bi trebali donijeti porez na nekretnine ga neće sigurno donijeti jer oni čine u globalu najveći bazen vlasnika nekretnina s 5+.

 

To bi bio Superhik potez, ne možeš nešto ograničavati visokim porezima jer su onda bogati opet u prednosti a unesrećio bi većinu građana.

Takva ograničenja bi imala smisla jedino da je moguće ograničiti broj stambenih nekretnina u vlasništu, ali nažalost nije.

 

Porijeklo imovine, da, a i konačno zatvoriti rupu u zakonima po kojoj netko sa poreznim ili bilo kakvim drugim dugom može otvarati nove firme, skrivati imovinu i izbjegavati odgovornost.

PNN odgovara upravo lopovima da legaliziraju ukradeno, još bi na kraju postali i ugledni građani jer plaćaju porez :).

Usput, da se ne zaboravi, porez na nekretnine već imamo, više njih, samo se tako ne zovu (komunalni doprinos i naknada, porez na kuće za odmor itd.) a po ukupnom iznosu su i veći od nekih EU zemalja sa kojima se tako volimo uspoređivati.

 

Po tebi sve uređene zemlje funkcioniraju po principu Superhika. To nema nikakvog smisla.

Uvedeš porez na nekretnine takav da je porez na prvu nekretninu nula. Na drugu 20%, treću 40%, četvrtu 70% tržišne vrijednosti.

Uvedeš javni registar nekretnina u kojem stoji tko je kada kupio nekretninu i za koji iznos, od trenutka kada je izgrađena do sada. Nešto slično online zemljišnim knjigama.

 

Pa ti onda imaj 5 stanova koje si kupio kešom, a službeno zaradiš "some eura" mjesečno (ako i toliko). Ali ni to nikome ne odgovara u korumpirnaoj državi, jer bi i porezna imala što radit, a pored takvog registra ne bi bilo moguće imat dvostruka pravila.

 

Ali to neće nikad zaživjeti, jer bi autor toga izvršio političko samoubojstvo. Osim toga, 91% Hrvata posjeduje nekretninu, što bi značilo da sjebavaš glasački stroj koji odlično funkcionira.

 

ma daj brate mili, 20-40-70% porez, de odvadi malo.

 

Kakve gluposti, znači sada žena i ja imamo dobre poslove (nismo milijarderi jelte, niti u HDZ-u) i uspjevamo vraćati fino kredit i otvori se opcija za kupnju još jedne nekretnine i sad bi trebao platiti poreza državi 20%?? Daj molim te

 

Prvi korak kod nas je utvrđivanje nesrazmjera imovine i primanja, te pravosuđe, porez neće ništa riješiti

Poruka je uređivana zadnji put pon 22.5.2023 12:32 (Cansee).
14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Cansee kaže...

ma daj brate mili, 20-40-70% porez, de odvadi malo.

 

Kakve gluposti, znači sada žena i ja imamo dobre poslove (nismo milijarderi jelte, niti u HDZ-u) i uspjevamo vraćati fino kredit i otvori se opcija za kupnju još jedne nekretnine i sad bi trebao platiti poreza državi 20%?? Daj molim te

 

Prvi korak kod nas je utvrđivanje nesrazmjera imovine i primanja, te pravosuđe, porez neće ništa riješiti

A žena ne smije biti vlasnik nekretnine, samo ti smiješ?

Ako je tako, da, plati 20%.

 

 

P.S.

Svi u RH koji se kupaju u lovi imaju istu spiku "mi samo normalno živimo".

9 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
neutrino kaže...
Cansee kaže...

ma daj brate mili, 20-40-70% porez, de odvadi malo.

 

Kakve gluposti, znači sada žena i ja imamo dobre poslove (nismo milijarderi jelte, niti u HDZ-u) i uspjevamo vraćati fino kredit i otvori se opcija za kupnju još jedne nekretnine i sad bi trebao platiti poreza državi 20%?? Daj molim te

 

Prvi korak kod nas je utvrđivanje nesrazmjera imovine i primanja, te pravosuđe, porez neće ništa riješiti

A žena ne smije biti vlasnik nekretnine, samo ti smiješ?

Ako je tako, da, plati 20%.

 

 

P.S.

Svi u RH koji se kupaju u lovi imaju istu spiku "mi samo normalno živimo".

 

šta ako smo suvlasnici, svatko 1/2 prve nekretnine i isto tako želimo kupiti i drugu? Ako je idem kupiti na dijete onda je ne mogu prodati bez odluke suda.

 

A ovaj P.S., ne znam šta bi rekao, stari hrvatski kompleks da je onaj ko ima love nepošten, a samo sirotinja poštena. Ima hrpa ljudi koji žive uredan život, štede, ulažu i nešto stvore kroz 30-40-50 godina, i onda netko vidi samo rezultat i kaže vidi ih što se kupaju u lovi, treba im opaliti 80% porez na sve. Imaš koliko hoćeš ljudi koji imaju novaca a nigdje se ne kurče niti to pokazuju i stvarno normalno žive kao što si ti to lijepo rekao. Poznajem čovjeka koji živi u mom dijelu grada, roditelji mu bili štedljivi i stekli nešto zemlje, on oplemenio i radio ko konj i samo kupovao još zemlje, čovjek radi od jutra do mraka, trči okolo u trenerci i vozi golf karavan star barem 15 godina, a ima imovine u vrijednosti barem 2 milijuna eura. Sad bi ti njemu fino skantao poreza, pa nek vidi on ko je gazda, jel tako?

Poruka je uređivana zadnji put pon 22.5.2023 12:52 (Cansee).
12 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
emerik kaže...

Nemam vikendicu, ali se ekipa u razgovorima uvijek lovi na vikendicu koju su naslijedili od djeda kao razlog zasto ne uvesti porez.

Pa stanovi se prodaju prije nego sto su izgradjeni jer ekipa kojoj je to X-ta nekretnina ne placa nikakav dodatan porez na to, da godisnji porez za svaku dodatnu nekretninu raste i da za 5. nekretninu moras placati godisnje 10-15% njene vrijednosti, mozda bi neke kupce to odbilo od kupnje. Poanta tog progresivnog poreza bi bila da sprijeci ekipu da hoarda stanove.

Ok po tebi to nije rjesenje, koje je onda rjesenje? Mislim da se vecina nas slaze oko toga da postoji problem, inace ne bi bilo ove rasprave.

 Ti bi sad rušio kapitalizam. Lako što bi srušio kapitalizam nego bi srušio i temelje na kojima ova država životari - turizam i građevinu. A odakle bi se generirao novac za razne uhljebe, uslužne djelatnosti, trgovce, milijun poslova u kojima se prelijeva iz šupljeg u prazno?

 

Ko se slaže da postoji problem? Osim privatnih problema tipa "ja nemam para za to kupiti", nema problema. Tržište funkcionira po principu ponude i potražnje. Nažalost po domaćeg čovjeka naše su nekretnine zanimljive strancima što im diže cijenu. S druge strane, da nije tako, količina novca koji se okreće u državi bi bila znatno manja pa iako bi nekretnine bile jeftinije domaći čovjek bi imao još manje novca i opet si ih ne bi mogao priuštiti. Postoji razlog zašto je kvadrat nekad bio 2000€ a prosječna plaća 600€ dok je danas kvadrat 4000€ a plaća 1500€.

 

Uzmimo primjer Španjolske koja kad je ušla u EU njeni građani su bili debelo ispod prosjeka EU a nekretnine su im bile zanimljive i po mjerilima bogatih EU zemalja jeftine. Što se dogodilo. Stranci su kupovali nekretnine i tako im dizali cijenu. Onda je cijena došla do toga da te nekretnine više ne budu tako zanimljive pa je išla stagnacija, pa pad. Rezultat: cijene su danas normalizirane, životni standard Španjolaca se znatno podigao pa si mogu priuštiti i nekretninu iako je ona skuplja nego što je nekad bila, a tada je nisu mogli priuštiti. Stranci su u vlasništvu velikog dijela zemlje. Isto čeka i nas, ako sve bude išlo normalnim tijekom, bez ratova i sl. sranja.

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice