Abnormalne cijene nekretnina?

poruka: 296
|
čitano: 70.823
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
online
Re: Abnormalne cijene nekretnina?

Moguće, trebao si još dodati "ne znaš razmišljati".

 

15 godina
offline
Abnormalne cijene nekretnina?

Poceo sam malo gledati stanove po Zagrebu, 3k kvadrat je cijena starih stanova koje treba preurediti, a stanovi koji su ok za zivot kostaju po 4k+. Stanovi koji nisu novogradnja su u katastrofa stanju a ljudi ih cijene skoro kao da je novogradnja, tako da sam poceo gledati i novogradnju. Meni nije jasno kakve su to cijene i kako ljudi mogu uzimati kredite za ovakve cijene i ovakve rate kredita. Posto sad vise nema APN-a, mislite li da ce cijene malo pasti? Jer zdrav razum mi nalaze da cijene ne mogu rasti vise nego sto su sad, znam da bogati imaju novaca da kupuju stanove itd, ali ne kupuju samo bogati ove stanove. Ima tko kakve savjete oko pronalaska stana? Na sto obracati paznju, koje su najbolje agencije nekretninama itd. Hvala!

12 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
emerik kaže...

Poceo sam malo gledati stanove po Zagrebu, 3k kvadrat je cijena starih stanova koje treba preurediti, a stanovi koji su ok za zivot kostaju po 4k+. Stanovi koji nisu novogradnja su u katastrofa stanju a ljudi ih cijene skoro kao da je novogradnja, tako da sam poceo gledati i novogradnju. Meni nije jasno kakve su to cijene i kako ljudi mogu uzimati kredite za ovakve cijene i ovakve rate kredita. Posto sad vise nema APN-a, mislite li da ce cijene malo pasti? Jer zdrav razum mi nalaze da cijene ne mogu rasti vise nego sto su sad, znam da bogati imaju novaca da kupuju stanove itd, ali ne kupuju samo bogati ove stanove. Ima tko kakve savjete oko pronalaska stana? Na sto obracati paznju, koje su najbolje agencije nekretninama itd. Hvala!

 Onoga ko prodaje nije briga tko kupuje stan. Kupuje ga onaj tko ima novca tj. taj kojeg nazivaš bogatim. S obzirom da cijene nekretnina rastu a vrijednost novca opada, onome tko ima novca najbolje je uložiti u nekretnine. To izaziva veliku potražnju i rast cijena.

 

Po cijenama koje navodiš vidim da tražiš stan u širem centru. Ako hoćeš jeftinije, morat ćeš tražiti malo dalje.

15 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
BlueMax kaže...
emerik kaže...

Poceo sam malo gledati stanove po Zagrebu, 3k kvadrat je cijena starih stanova koje treba preurediti, a stanovi koji su ok za zivot kostaju po 4k+. Stanovi koji nisu novogradnja su u katastrofa stanju a ljudi ih cijene skoro kao da je novogradnja, tako da sam poceo gledati i novogradnju. Meni nije jasno kakve su to cijene i kako ljudi mogu uzimati kredite za ovakve cijene i ovakve rate kredita. Posto sad vise nema APN-a, mislite li da ce cijene malo pasti? Jer zdrav razum mi nalaze da cijene ne mogu rasti vise nego sto su sad, znam da bogati imaju novaca da kupuju stanove itd, ali ne kupuju samo bogati ove stanove. Ima tko kakve savjete oko pronalaska stana? Na sto obracati paznju, koje su najbolje agencije nekretninama itd. Hvala!

 Onoga ko prodaje nije briga tko kupuje stan. Kupuje ga onaj tko ima novca tj. taj kojeg nazivaš bogatim. S obzirom da cijene nekretnina rastu a vrijednost novca opada, onome tko ima novca najbolje je uložiti u nekretnine. To izaziva veliku potražnju i rast cijena.

 

Po cijenama koje navodiš vidim da tražiš stan u širem centru. Ako hoćeš jeftinije, morat ćeš tražiti malo dalje.

Da, trazim siri centar i bitno mi je da je stan u zoni tramvaja ili da se moze doci do zone tramvaja kroz par minuta. Ako kupis stan van toga, moras ici ili busom ili autom sto je koma. Znaci dodatni troskovi, vise vremena gubis itd. Jasno je meni sve sto ti pricas, ali sa strane mladih ljudi je dosta zeznuta situacija. Jedan kvadrat stana koji se kupuje je 3 prosjecne place, cijene hrane i svega drugoga su otisle van pameti. I naravno da se onda malo jadamo na situaciju. Sve osim novogradnje je u katastrofa stanju tako da se niti ne isplati kupiti. Isao sam danas malo provjeriti americki Zillow, tamo su normalnije cijene nego kod nas. U US se prodaju kuce i stanovi u top stanju, a kod nas u poluraspadnutom. Morao bih dati 3k za kvadrat i onda jos vjerojatno uloziti min 1k po kvadratu da se to sredi. Evo trazio sam malo za Las Vegas, ovaj stan bi u Zagrebu kostao vjerojatno 500kEUR. I kako da se onda ne zalimo, a toliko su manje place nego u US. Ti sad branis ovakav sustav jer si stariji od nas, imas neke nekretnine koje rentas, mozes ulagati dalje itd. Da si sad u 20-ima i trazis neki stan ili sam ili s djevojkom/zenom, sumnjam da bi bas bio presretan i da bi hvalio postojeci sustav. Ne znam kakvo je prije bilo stanje, al sumnjam da je bilo ovako lose. Prije nije bilo Bookinga i Airbnb-a sto dodatno stvara pritisak jer ima manje stanova za dugorocnu rentu. Premalo se gradilo zadnjih dvadesetak godine, tek su nedavno pocele nicati novogradnje i sto god dodje odmah se proda po ogromnoj cijeni. Znam da od zaljenja nece biti nista, ali zelim samo da vidis malo i drugu stranu price.

11 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?

bili smo i mi mladi, stan je uvijek bio problem, ogromni

i ja sam starcima i baki govorio - lako je vama bilo, drpali ste materijal u firmi, dobivali kredit koji na kraju niste otplatili zbog inflacije, gradili bez projekata, sami zidali bez plaćanja kojekavim derikožama od firmi...

 

zapravo, i tebi će tvoji djeca/unuci reći da ti je bilo lako, isto kao što ti kažeš sada nama starijima

12 godina
offline
Abnormalne cijene nekretnina?

To ti se zove kapitalizam. Ne znam po čemu si zaključio da branim taj sustav. Čak je i feudalizam bio više fer prema malom čovjeku. Kod kupovine stana u centru ili na periferiji ti je kao kad biraš hoćeš li kupiti novi ili polovan auto.

Kroz 10 godina korištenja, kad ih prodaš pa izračunaš troškove ispada da je jeftinije bilo kupiti novog - ALI za novog nikad nisi imao para. Tako je i s kupovinom stana. Banku nije briga što se tebi više isplati već oni rade procjenu koliko ti novca mogu plasirati (da ne napišem - dati). Pa ako nekako uspiješ iskombinirati za stan na periferiji (i to uredno otplaćivati) - super. Ako ne, onda podstanarstvo kako velika većina ljudi u kapitalizmu i živi.

12 godina
offline
Abnormalne cijene nekretnina?

Kakav stan namjeravaš kupiti? Površina? Neki posebni uvjeti (garaža, balkon, toplana, prizemlje, lift...)?

 

10 godina
offline
Abnormalne cijene nekretnina?

@emerik

Vremena su uvijek bila teška.

Ak' će rasti kamate, krediti će biti teže dostupni, pa će potražnja za stanovima biti manja.
Puno je "analitičara" i "stručnjaka" za sve i svašta, pa tak' i za nekretnine. Bolje ti je pitati vidovnjaka za budućnost.
Platiš, vele ti kaj želiš čuti, te ak se ispuni okay. Ak' ne nikome ništa.

 

Novogradnja je po meni probletična. Sve puno kanufa, sve puno stiropra, zvučna izolacija za kolac, prilazi parkingu i garaže su milimetar do propisanoga,
loša način gradnje, kada vidi kakvi "majstori" rade, hm..drž vodu dok majstori odu...

 

U ZGB-u je najbolja gradanja 70-ih i 80ih godina. A, i centar grada, ovisno kada je rađeno. Treba dobro paziti kakva se kvaliteta
stana kupuje. U početku je sve neki "posebni" dizajn, tobože neki minimalizam. Sve fino olično, nove pločice, itd...

 

Pazi sve ovih seniora, kaj ti prodaju starčku pamet. U sve se žike, al u ništa posebno.

Spominješ, U.S.A.,...mislim, da si sam sebi odgovorio, što ti je činiti. Balkan nije dobro mjesto za nikoga.
Kamoli za mladoga čovjeka.

dzg
14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Vremena su uvijek teška za one koji nemaju. Oko 2000-te su kamate bile 7,8,9%. Ako nisi imao nekih novaca prvih 10 godina si radio za banku.
Ali bez obzira na to ovo sada je brutalno. Najam brutalan, kvadrat brutalan. Da bude jasno ni prije 20-25 godina nije bilo lako unajmiti ok stan.
Mislim da su danas mladi u puno većim problemima po pitanju stanova nego prije i ne vidim da se može poboljšati. Jedino možda da država i gradovi krenu graditi stanove za najam. Plus porez na nekretnine. I to progresivan.
15 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
picajzla0707 kaže...

bili smo i mi mladi, stan je uvijek bio problem, ogromni

i ja sam starcima i baki govorio - lako je vama bilo, drpali ste materijal u firmi, dobivali kredit koji na kraju niste otplatili zbog inflacije, gradili bez projekata, sami zidali bez plaćanja kojekavim derikožama od firmi...

 

zapravo, i tebi će tvoji djeca/unuci reći da ti je bilo lako, isto kao što ti kažeš sada nama starijima

A ne znam iskreno, generacija nasih roditelja je jedna od najvecih, imaju puno nekretnina i nije im frka prodati jer taman ulaze u mirovinu. Puno mladih dolazi u Zg jer smo centralizirani, dodatan pritisak imas od Airbnb-a i Bookinga. Vjerojatno svatko misli da je njemu najteze, ali zbilja iskreno mislim da je sad dosta zeznuto vrijeme. Da, ljudi su prije kupovali stanove i u medjuvremenu su im narasli oko 2x u vrijednosti. I sto, oni su sad pametni jer su to kupili prije 10-15 godina? Trebao sam kupiti stan dok sam bio u srednjoj skoli? Ja da sad kupim stan, sigurno nece kvadrat vrijediti duplo kroz 10-15 godina jer bi to onda znacilo da je Zagreb dostigao cijene Berlina, Beca i drugih metropola (makar su i vec sda neki kvartovi Zagreb puno skuplji od tih metropola)

 

BlueMax kaže...

To ti se zove kapitalizam. Ne znam po čemu si zaključio da branim taj sustav. Čak je i feudalizam bio više fer prema malom čovjeku. Kod kupovine stana u centru ili na periferiji ti je kao kad biraš hoćeš li kupiti novi ili polovan auto.

Kroz 10 godina korištenja, kad ih prodaš pa izračunaš troškove ispada da je jeftinije bilo kupiti novog - ALI za novog nikad nisi imao para. Tako je i s kupovinom stana. Banku nije briga što se tebi više isplati već oni rade procjenu koliko ti novca mogu plasirati (da ne napišem - dati). Pa ako nekako uspiješ iskombinirati za stan na periferiji (i to uredno otplaćivati) - super. Ako ne, onda podstanarstvo kako velika većina ljudi u kapitalizmu i živi.

Mislio sam kao da branis ovaj trenutni porezni sustav u kojem se tipa prazne nekretnine ne oporezuju, ili tipa ako imas vise nekretnina u urbaniziranim naseljima da se one ne oporezuju. Nesto se treba napraviti oko toga da se popravi stanje i olaksa mladim obiteljima. Ok, podstanarstvo, i sto onda u mirovini? Na cestu? U danasnje vrijeme ne imati jednu nekretninu = cesta u mirovini.

BlueMax kaže...

Kakav stan namjeravaš kupiti? Površina? Neki posebni uvjeti (garaža, balkon, toplana, prizemlje, lift...)?

 

 Otprilike 40-65 kvadrata. Ili da ima jednu spavacu sobu ili dvije manje. Od drugih uvjeta da mogu dodatno kupiti garazu, da ima balkon, 1. ili visi kat, ne potkrovlje, a lift moze i ne treba. Nije mi presudan, al vecina novih zgrada ionako ima liftove.

15 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
PzKpfw kaže...

@emerik

Vremena su uvijek bila teška.

Ak' će rasti kamate, krediti će biti teže dostupni, pa će potražnja za stanovima biti manja.
Puno je "analitičara" i "stručnjaka" za sve i svašta, pa tak' i za nekretnine. Bolje ti je pitati vidovnjaka za budućnost.
Platiš, vele ti kaj želiš čuti, te ak se ispuni okay. Ak' ne nikome ništa.

 

Novogradnja je po meni probletična. Sve puno kanufa, sve puno stiropra, zvučna izolacija za kolac, prilazi parkingu i garaže su milimetar do propisanoga,
loša način gradnje, kada vidi kakvi "majstori" rade, hm..drž vodu dok majstori odu...

 

U ZGB-u je najbolja gradanja 70-ih i 80ih godina. A, i centar grada, ovisno kada je rađeno. Treba dobro paziti kakva se kvaliteta
stana kupuje. U početku je sve neki "posebni" dizajn, tobože neki minimalizam. Sve fino olično, nove pločice, itd...

 

Pazi sve ovih seniora, kaj ti prodaju starčku pamet. U sve se žike, al u ništa posebno.

Spominješ, U.S.A.,...mislim, da si sam sebi odgovorio, što ti je činiti. Balkan nije dobro mjesto za nikoga.
Kamoli za mladoga čovjeka.

 Da, slazem se da je i problem u kvaliteti danasnje novogradnje. Ima jedan građevinar koji je poceo zadnjih par godina raditi po Zagrebu, a u Zagorju ima nekolicinu zavrsenih projekata gdje su ga svi vlasnici stanova tuzili...

16 godina
online
Re: Abnormalne cijene nekretnina?

@emerik

Jesi gledao Pionirove u Španskom ? kreću od 2.690 + parking 790-1080 €.

Nije baš blizu okretišta u Prečkom ali je autobusno okretište parsto metara, blizu su ti veliki trgovački centri pa se bar možeš baviti lovom na akcije :).

Kvaliteta tlocrta (raspored) nije nešto ali je pristojna kvaliteta, korektna konfekcija.

 

 

 

15 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Mladen kaže...

@emerik

Jesi gledao Pionirove u Španskom ? kreću od 2.690 + parking 790-1080 €.

Nije baš blizu okretišta u Prečkom ali je autobusno okretište parsto metara, blizu su ti veliki trgovački centri pa se bar možeš baviti lovom na akcije :).

Kvaliteta tlocrta (raspored) nije nešto ali je pristojna kvaliteta, korektna konfekcija.

 

 

 

 Nisam gledao, ali hvala, provjerit cu sad.

11 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
emerik kaže...

A ne znam iskreno, generacija nasih roditelja je jedna od najvecih, imaju puno nekretnina i nije im frka prodati jer taman ulaze u mirovinu. Puno mladih dolazi u Zg jer smo centralizirani, dodatan pritisak imas od Airbnb-a i Bookinga. Vjerojatno svatko misli da je njemu najteze, ali zbilja iskreno mislim da je sad dosta zeznuto vrijeme. Da, ljudi su prije kupovali stanove i u medjuvremenu su im narasli oko 2x u vrijednosti. I sto, oni su sad pametni jer su to kupili prije 10-15 godina? Trebao sam kupiti stan dok sam bio u srednjoj skoli? Ja da sad kupim stan, sigurno nece kvadrat vrijediti duplo kroz 10-15 godina jer bi to onda znacilo da je Zagreb dostigao cijene Berlina, Beca i drugih metropola (makar su i vec sda neki kvartovi Zagreb puno skuplji od tih metropola)

bit će da sam ja generacija tvojih roditelja, s pet banki moguće sam i stariji 

vjeruj mi, većina mojih poznanika jedva da ima svoj stan, a kamo li puno nekretnina da s njima mešetare

neki i dan danas otplaćuju stan, neki su naslijedili od staraca, neki još žive u kući sa starcima, djecom i gledaju kud još gurnut zeta i nadolazećeg unuka

 

a jbga, ne kažem da sad nije teže jer je to ionako subjektivno, kažem da stan ili kuću nikad nije bilo lako osigurati od jedne ili dvije plaće

većina ljudi to krvavo odradi, niti lako niti brzo i najčešće uz dodatan posao, nekima su dva posla normalna situacija desetljećima

 

14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Samo da potvrdim ovo za dva posla. Otplatio sam stan prošle godine primarno od novca zarađenog sa strane. I to sam stan kupio ekstremno povoljno točno prije nego su cijene eksplodirale. Da sam kupovao po 3000 eur još bi imao barem 40.000 eur kredita. Zato kažem da je ovo sada nenormalno za normalne zaposlene ljude
16 godina
online
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
picajzla0707 kaže...
 

a jbga, ne kažem da sad nije teže jer je to ionako subjektivno, kažem da stan ili kuću nikad nije bilo lako osigurati od jedne ili dvije plaće

većina ljudi to krvavo odradi, niti lako niti brzo i najčešće uz dodatan posao, nekima su dva posla normalna situacija desetljećima

 

Naravno da se trebalo krvavo odraditi, kuće su se gradile po 20-30 godina i samo zahvaljujući tolikom trudu i odricanju imamo ovako veliki postotak nekretnina u privatnom vlasništvu akumuliranih kroz generacije i to treba čuvati a ne se slijepo povoditi za huškanjima velikih korporacija da je nekretnina neko bogatstvo i luksuz kojega imaju samo lopovi. Od svih strana kapitalizma ne treba nam i ona najgora, da se život svodi na pitanje "imaš li za rentu".

Imali smo sreću po tom pitanju što smo živjeli u "mraku" gdje je i društveni cilj bio većini riješiti stambeno pitanje. Jasno da ni tu nisu svi jednako prošli ali ispravljati stare nepravde novima je još gore. Kod nas nekretnina u vlasništvu ne znači ni približno i financijsku moć. Da se sad sve resetira, pola ljudi bi završilo na ulici jer mnogi egzistiraju upravo zahvaljujući naslijeđenoj nekretnini (neplaćanju stanarine) a oni koji imaju sreće pa su ih naslijedili više time imaju i neki dodatni prihod a tako i više novca za potrošnju a generiraju i poslove vezane uz opremanje i održavanje. Prisiljavanje da ih prodaju, npr. dodatnim PNNom, se ne bi napravilo ništa jer bi to pokupovali opet samo najbogatiji i oni koji se ozbiljno bave iznajmljivanjem (okrupnjavanje i stvaranje kartela), a i novci se brzo istope pa bi za par godina bili u lošijoj situaciji nego danas. Podstanari su već i danas u problemu jer su se mnogi orijentirali na turizam.

 

12 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Protiv poreza na nekretnine sam zato jer će se on preliti u cijenu kvadrata ili najma. Nema tu neke mudrosti, dovoljno je pogledati iskustva drugih država koje su ga uvele. Mi smo tu čak i specifični po tome da većina stanovništva posjeduje nekretninu pa će negativan efekt tog poreza biti još izraženiji. Onaj ko u nekretnini živi ili mu živi netko od obitelji porez će plaćati iz vlastitog džepa. Onaj ko nekretninama trguje ili ih iznajmljuje taj će novac namaknuti povišenjem cijene. I to ne proporcionalno nego ako godišnji porez bude 1% on će cijene dignuti 5%.
Kakav je bio efekt podizanja PDV-a s 22 na 25%? Jesu li trgovci ostavili iste cijene a tu razliku namirili iz marže ili je sve poskupjelo pa je razliku platio kupac? Je li poskupjelo tih 3% ili više?
Kad gorivo poskupi 2% plate li to autoprijevoznici ili putnici?
Živimo u poremećenom društvu koje nije u stanju razmišljati dalje od jednog koraka. Turizam nam je profitabilan pa ajmo od tamo uzeti pa uložiti u poljoprivredu? Pametni ulažu tamo gdje je profit a ne u rupe bez dna. Znam dosta ljudi iz Slavonije koji su poljoprivredu i stočarstvo sveli na vlastite potrebe a neki su totalno odustali i uhvatili se turizma. I super im ide. Lika i Gorski kotar također. Zagreb je odavno već shvatio potencijal turizma. Kad nešto dobro ide onda se toga treba hvatati. Država bi umjesto dodatnih nameta trebala poticaje davati. Jedini put prema bogatoj državi su bogati građani.
Kad građani budu bogati onda će se novac vrtjeti i država će moći rješavati stambena pitanja mladih parova, sponzorirati znanost, ulagati u zdravstvo...
Ono osnovno gdje država mora biti tvrda i nemilosrdna je kriminal. Utaja, korupcija, nelegalna gradnja, namješteni natječaji i još puno toga na čemu država dnevno gubi više nego bi PNN donio godišnje. No dok su nam HDZ ili SDP na vlasti, ništa od toga. S obzirom koliki dio glasova odlazi tim strankama ispada da zaslužujemo ovo što sad imamo.
14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Ha-ha. "Država bi poticaje trebala davati". Znamo kako su poticaji za kupnju stana svake godine podizali cijene stanova. Sjećam se kao jučer kada su mladi znastvenici prije cca 15-20 godina dobili subvencionirane kamate. Cijene stanova su preko noći skočile za par stotina eura po kvadratu. I nisu se snizile nakon završetka mjere.
Neki ljudi ništa ne nauče iz povijesti
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.9.2023 23:53 (CroDexter).
12 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Čitaj s razumijevanjem. Ne poticaj za kupnju stana nego poticaj za bavljenje turizmom i popratnim djelatnostima. Kao što to radi Turska gdje država sufinancira podizanje kategorije smještaja, otvaranje ugostiteljskih objekata, pa čak subvencionira i avioprijevoznike pa je npr. iz Londona upola jeftinije letjeti za Istanbul nego za Zagreb koji je Londonu puno bliži.
Kod nas vlast kako bi kupovala socijalni mir ulaže novac u potpuno promašene djelatnosti. Samo u brodogradnju koja nema nikakve šanse pozitivno poslovati ulupano je novca s kojim se moglo obnoviti ili izgraditi 50 hotela s pet zvjezdica kakvi nam strahovito fale u turističkoj ponudi.
Umjesto što čuvaju 200 nerentabilnih radnih mjesta mogli su otvoriti 2000 novih.
Mogla se modernizirati trajektna flota a ne da se milijuni svakodnevno gube dok turisti čekaju red za trajekt. Dok druge države smanjuju PDV u turizmu kako bi bile konkurentne mi izmišljamo nove namete. I ovako smo postali preskupi a dodatni porezi samo su put ka daljnjim poskupljenjima i propada nam jedan od rijetkih izvoznih proizvoda.
Kad se govori o turizmu spominje se udio u BDP-u od 20%. To je totalno nebitan podatak. Najveći udio nam čini trgovina, a pošto su vlasnici trgovina uglavnom stranci, što se više novca vrti u trgovini to više novca odlazi iz države. Turizam donosi strani novac i obogaćuje državu.
14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Shvatio sam ja tebe ali ti nisi shvatio mene. Dodatno poticanje turizma u Zagrebu može dovesti samo do još veće apartmanizacije i dodatnog povećanja cijena kvadrata stana i najma.
Po tebi bi državnim novcima koji su i moji novci želio renovirati preskupe stanove koje su pojedinci kupili. Kakve ti imaš ideje. Bolje pogledaj strukture BDP-a normalnih država. Turizam je prokletstvo Hrvatske. Ti se zalažeš za državu konobara i sobarica. Ja za državu znanja.
12 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
CroDexter kaže...
Shvatio sam ja tebe ali ti nisi shvatio mene. Dodatno poticanje turizma u Zagrebu može dovesti samo do još veće apartmanizacije i dodatnog povećanja cijena kvadrata stana i najma.
Po tebi bi državnim novcima koji su i moji novci želio renovirati preskupe stanove koje su pojedinci kupili. Kakve ti imaš ideje. Bolje pogledaj strukture BDP-a normalnih država. Turizam je prokletstvo Hrvatske. Ti se zalažeš za državu konobara i sobarica. Ja za državu znanja.

 Ti si za državu znanja? A ja sam za svjetski mir :) 

Otprilike jednak floskula.

Znanje je trošak. Da bi mogao ulagati u znanje sredstva negdje treba namaknuti. 

16 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
BlueMax kaže...
CroDexter kaže...
Shvatio sam ja tebe ali ti nisi shvatio mene. Dodatno poticanje turizma u Zagrebu može dovesti samo do još veće apartmanizacije i dodatnog povećanja cijena kvadrata stana i najma.
Po tebi bi državnim novcima koji su i moji novci želio renovirati preskupe stanove koje su pojedinci kupili. Kakve ti imaš ideje. Bolje pogledaj strukture BDP-a normalnih država. Turizam je prokletstvo Hrvatske. Ti se zalažeš za državu konobara i sobarica. Ja za državu znanja.

 Ti si za državu znanja? A ja sam za svjetski mir :) 

Otprilike jednak floskula.

Znanje je trošak. Da bi mogao ulagati u znanje sredstva negdje treba namaknuti. 

Problem je što ih ovakvim turizmom baš i nećeš nešto posebno namaknuti.

14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Otišli smo u off-topic. Poanta je da ja smatram da je turizam odnosno ulaganje viška novca u nekretnine doveo do snažnig rasta cijena nekretnina (znamo tko je i kako došao do novca; gluposti da je netko to sve pošteno zaradio me ne zanimaju), a ti bi s druge strane još pumpao masovni turizam putem poticaja. Utjecaj stranaca postoji ali mislim da su primarni generator rasta cijena stanova domaći lopovi.
11 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
BlueMax kaže...
Kao što to radi Turska gdje država sufinancira podizanje kategorije smještaja, otvaranje ugostiteljskih objekata, pa čak subvencionira i avioprijevoznike pa je npr. iz Londona upola jeftinije letjeti za Istanbul nego za Zagreb koji je Londonu puno bliži.

 ne bi vjerovao, ali i kod nas ima sličnih primjera... i to kod omraženog adezea

 

subvencije ryanairu još prije 10 godina

moglo bi se reći da zapravo turci kopiraju zadarski adeze 

 

Ryanair pokrenuo 3 linije iz Zadra, uskoro uvodi još 27

danas je zadar jedna od jačih ryanair baza u ovom djelu europe

 

Ryanair u Zadru – zamaaero

kratka povijest, ako ikoga zanima

da ne zaboravim, još i danas se od strane oporbe i pojedinih medija kritizira i propitkuje takva politika, ofkors, uz uobičajene floskule koliko se vrtića moglo otvoriti za te pare

 

12 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Old Iggy kaže...

Problem je što ih ovakvim turizmom baš i nećeš nešto posebno namaknuti.

 Takav, kakav je, egzistencijalan nam je izvozni proizvod. A promijeniti "ovakav turizam" možeš samo ulaganjem i kontrolom kvalitete.

16 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
BlueMax kaže...
Old Iggy kaže...

Problem je što ih ovakvim turizmom baš i nećeš nešto posebno namaknuti.

 Takav, kakav je, egzistencijalan nam je izvozni proizvod. A promijeniti "ovakav turizam" možeš samo ulaganjem i kontrolom kvalitete.

Problem je što je i promet i profit jako nedefiniran. I pitanje je koliko je egzistencijalan za državu, a koliko za neke pojedince.

Tu nije toliki problem ulaganje koliko kontrola, i to ne samo kvalitete.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice