RDP - rad od kuće

poruka: 12
|
čitano: 4.112
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
RDP - rad od kuće

Pozdrav.

 

Zanima me što se može koristiti za spajanje na računalo u uredu od kuće, za upravljanje radnom površinom?

 

Koje su sve opcije? Prednosti i nedostaci? Trošak pojedinih?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RDP - rad od kuće

Remote desktop je najjednostavniji i najjeftiniji - besplatan je.

VNC je također besplatan, no treba ga znati konfigurirati.

Zahtijevaju VPN vezu prema poslovnoj mreži.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: RDP - rad od kuće
Recimo da me zanima remote desktop ali se spajam na lokaciju koja nema statičku IP adresu i ne znam kako VPN složiti. Jel mi može netko to malo pojasniti?
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: RDP - rad od kuće
display name ivo kaže...
Recimo da me zanima remote desktop ali se spajam na lokaciju koja nema statičku IP adresu i ne znam kako VPN složiti. Jel mi može netko to malo pojasniti?

 

Probaj Anydesk...

15 godina
odjavljen
offline
Re: RDP - rad od kuće

Treba ti router koji podržava VPN. Ovisno o protokolu, u pravilu bi taj router trebao imati direktan pristup na net. U prijevodu to znači da bi, ako ti router operatera to ne podržava (a gotovo sigurno ne podržava) trebao kupiti svoj router i zatražiti od operatera da te prebace u bridge mode (te isključe CGNAT ako je uključen). Uz to ti treba ili static IP ili dyndns (plaćeni acc je jeftiniji od static IP-a).

 

Također, računala u mreži bi trebala imati static IP (lokalni), a ako računaš na WoL (remote paljenje), VPN mreža bi trebala biti na istom subnetu kao i LAN (što nije tako kod svih routera).

 

 

S obzirom da se radi o postavkama koje mogu ugroziti sigurnost mreže i računala na njoj, radije plati nekom kome je to struka da odradi kako treba.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Re: RDP - rad od kuće
spiderhr kaže...
display name ivo kaže...
Recimo da me zanima remote desktop ali se spajam na lokaciju koja nema statičku IP adresu i ne znam kako VPN složiti. Jel mi može netko to malo pojasniti?

 

Probaj Anydesk...

Ukoliko ne postoji infrastruktura na kojoj bi se mogao složiti VPN pristup, aplikacije poput Anydesk ili Teamviewer su ti jedina opcija, no one nisu besplatne za dugotrajnu svakodnevnu upotrebu.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
14 godina
offline
Re: RDP - rad od kuće
Father_Dougal kaže...
spiderhr kaže...
display name ivo kaže...
Recimo da me zanima remote desktop ali se spajam na lokaciju koja nema statičku IP adresu i ne znam kako VPN složiti. Jel mi može netko to malo pojasniti?

 

Probaj Anydesk...

Ukoliko ne postoji infrastruktura na kojoj bi se mogao složiti VPN pristup, aplikacije poput Anydesk ili Teamviewer su ti jedina opcija, no one nisu besplatne za dugotrajnu svakodnevnu upotrebu.

 Naravno da nisu, ali za prvu ruku će poslužiti dok ne posloži...

15 godina
offline
Re: RDP - rad od kuće
MrBlc kaže...

..

 

 

S obzirom da se radi o postavkama koje mogu ugroziti sigurnost mreže i računala na njoj, radije plati nekom kome je to struka da odradi kako treba.

 da. + pošto se radi o firmi (nalsov) .. nije za učenje-početnike i sl.

 

Father_Dougal kaže...
..

Ukoliko ne postoji infrastruktura na kojoj bi se mogao složiti VPN pristup, aplikacije poput Anydesk ili Teamviewer su ti jedina opcija, no one nisu besplatne za dugotrajnu svakodnevnu upotrebu.

 -infrastruktura postoji (mreža, internet), no u komercijali se sve plaća pa i znanje-posao. Jednostavno, posao, sigurnost, podatke.. treba ozbiljno shvatiti, ne 'lako je' .. tj oni koji to rade preuzimaju rizik. Na kraju je ipak njihoba odluka a moj savijet da ne čačkaju, ne isprobavaju. Nije treško ako se zna + odgovornost pa i po nekom ugovoru jer problem se mora desiti, prije-kasnije .. što tad?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: RDP - rad od kuće
To je sad gdje ja obično odustanem jer mi se čini komplicirano...

Teamviewer koristim, anydesk isto. Oni su mi jasni. Ovaj dio s VPN-om bih volio razumjeti, eventualno naučiti složiti. Od dyndns-a sam našao no ip koji bi mogao isprobati jer ima i free verziju. Za početak bi samo isprobao na 2 računala koja nisu na istoj mreži. Ovaj dio s operaterom i roterima je onda neophodan ili no ip kao aplikacija instalirana na "server" računalo odrađuje sve što treba?
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: RDP - rad od kuće
MrBlc kaže...

Treba ti router koji podržava VPN. Ovisno o protokolu, u pravilu bi taj router trebao imati direktan pristup na net. U prijevodu to znači da bi, ako ti router operatera to ne podržava (a gotovo sigurno ne podržava) trebao kupiti svoj router i zatražiti od operatera da te prebace u bridge mode (te isključe CGNAT ako je uključen). Uz to ti treba ili static IP ili dyndns (plaćeni acc je jeftiniji od static IP-a).

 

Također, računala u mreži bi trebala imati static IP (lokalni), a ako računaš na WoL (remote paljenje), VPN mreža bi trebala biti na istom subnetu kao i LAN (što nije tako kod svih routera).

 

 

S obzirom da se radi o postavkama koje mogu ugroziti sigurnost mreže i računala na njoj, radije plati nekom kome je to struka da odradi kako treba.

Na što misliš ovime "ne podržava" ? Većina modema/routera domaćih operatera ima port forwarding a često i ugrađeno par popularnih dyn DNS servisa.

 

15 godina
offline
Re: RDP - rad od kuće

-svi/većina novijih routera (računajući do 5-10god starosti..) imaju odgovarajuću opciju za noip .. daleko jednostavnije-sigurnije/bolje nego app-soft na računalu jer, prvo računalo mora raditi (ugašeno) dok ovo radi sama kutijica-router.. drugo, soft je soft, radi isto.. tad se kritrijem KISSa bira u routeru itd.

 

-prvi korak je vidjeti što se može s linijom, otvornei port(ovi) ... tj tražiti otvarajanje cgnat ili bridge + imati svoj adekvatan router koji će obavljati sve potrebno (ovisno o željama, 150-500kn .. a može i par tisuća za firewall klasu).

-kad otvoriš portove, dalje je skoro isto normalnom radu u lanu, osim što router mora routati (zato se tako i naziva) tj prosljeđivati pakete po pravilu koje zadaš, rulovi-portovi-filteri.. s ip-porta 'a' pošalji na ip-port 'b' .. to je sva mudrost. Defaultno-tvornički zbog sigurnosti sve s WANa je blokirano-firewall + operater/centrala, dok interna LAN mreža radi 'normalno'. Kad jednom napraviš rute, to je zapravo vpn, tj mreža. Tad koristiš po izboru rdc ili vnc.. recimo rdc-win jer je brži-ljepši..

 

-ne probavati, tj to se uči-isporbava dok se uči, dok je hobi, .. i do sad su to radili kućni-gameri i sl. .. do recimo pandemije i potrebe rada od kuće (za ostale-većinu firmi-poslova, tj i prije su IT firme-biz imale takvo riješenje.. tj to su oni koji to znaju). Problem je što sad to želi svaka firma, ne samo hobistički ili kućno, ili vikendica-nadzor i sl.. a time i rizik-odgovornost. Ne možeš nešto samo probati, tj moraš imati otvoreni port-liniju, moraš imati apsolutnu kontrolu mreže, passworde, sve.. tj moraš biti admin, tad to možeš-znaš i imaš odgovarajuće ovlasti-stručnost i odgovornost. Tad to možeš.. ovako ako samo učiš, opet moraš zvati operatera za otvaranje i kupiti-instalirati potrebnu opremu u firmi pa i sve podesiti-prilagoditi.. tj to u firmi (ako je normalna, ako nisu bezglave muhe..) radi onaj tko zna i mora znati za svaki šaraf-žicu zašto je tu i što radi.. nema tu probavanja.

 

-korištenje trećih servisa je jednako mogućnost, tj komercijala-ugovor-plaćanje.. pa i temviewer i sl no tad ovisiš o tom servisu + plaćaš .. a sve se plaća, sigurnost i znanje pogotovo i to nije nešto na čemu se početnik treba učiti.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: RDP - rad od kuće
Mladen kaže...
MrBlc kaže...

Treba ti router koji podržava VPN. Ovisno o protokolu, u pravilu bi taj router trebao imati direktan pristup na net. U prijevodu to znači da bi, ako ti router operatera to ne podržava (a gotovo sigurno ne podržava) ...

Na što misliš ovime "ne podržava" ? Većina modema/routera domaćih operatera ima port forwarding a često i ugrađeno par popularnih dyn DNS servisa.

Kao što jasno piše u postu, na VPN. Neki VPN protokoli mogu raditi preko forwardiranog porta, ali ne svi. Ako će imati jedno računalo zaduženo za VPN, onda bi to mogao napraviti, ali ako želi remote spajanje bez da ima računalo koje radi 24/7 onda mu treba router s VPN-om koji omogućuje slanje magic paketa s VPN-a na LAN.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice