Kako iskoristiti 8GB RAM-a?

poruka: 168
|
čitano: 42.337
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Kako iskoristiti 8GB RAM-a?

4GB je postao standard još tamo od 2008. ako se ne varam, tako da ne znam zašto dan danas odmahujete rukom kad se spomene 8GB. Cijene su pristojne i ako se mene pita RAM-a nikad dosta. Druga stvar je ako netko ne koristi zahtjevnije programe pa nema potrebu za većim količinama RAM-a. Meni osobno i ovih 16GB postane taman kad se malo duže zaigram sa photoshopom i sony vegasom, ili kad par dana ne gasim komp pa se brdo toga nakupi u RAM-u. Kod igrača je druga stvar, i dalje većina igara je 32bit only pa je 4GB dovoljno, ali opet za recimo BF3 8GB je stvarno preporučeno. Kad sam spomenuo igrače, evo kako korisnici steama stoje sa RAM-om: 

 

Moj PC  
6 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kako iskoristiti 8GB RAM-a?
Penryn kaže...

4GB je postao standard još tamo od 2008. ako se ne varam, tako da ne znam zašto dan danas odmahujete rukom kad se spomene 8GB. Cijene su pristojne i ako se mene pita RAM-a nikad dosta. Druga stvar je ako netko ne koristi zahtjevnije programe pa nema potrebu za većim količinama RAM-a. Meni osobno i ovih 16GB postane taman kad se malo duže zaigram sa photoshopom i sony vegasom, ili kad par dana ne gasim komp pa se brdo toga nakupi u RAM-u. Kod igrača je druga stvar, i dalje većina igara je 32bit only pa je 4GB dovoljno, ali opet za recimo BF3 8GB je stvarno preporučeno. Kad sam spomenuo igrače, evo kako korisnici steama stoje sa RAM-om

Malo se poigras sa MSCONFIGOM pa pogasis gluposti koje ti ne trebaju kad dizes Winse.Tu i tamo pocistis nepotrebne aktivne programe preko Task Managera ili preko trake i 8GB je sasvim dovoljno.

clock2much
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako iskoristiti 8GB RAM-a?
zoharbizo kaže...

@Athlon64

8GB ti je sasvim dovoljno, samo se pozabavi micanjem tih tabova i gasenjem nepotrebnih programa dok rendas video pa nece faliti memorije.Ukratko zasto drzati nepotrebne aplikacije upaljenima ako su nepotrebne?Komp doslovno za nista trosi vise, vise opterecujes CPU i automatski imas vise temperature.

kunem ti se nemam ni jednu aplikaciju upaljenu koja mi nije potrebna, mislim preživljavam ja s 8Gb ali je pagefile na ssd-u koji radi 30Gb write-a dnevno radi toga, idem npr nesto radit na netu, zadnjih par dana sam radia na jednom programu , stoji upaljen visualstudio stalno naravno, stalno po googleu moram trazit stvari koje mi trebaju za program jer neznam sve sta mi treba, te mi stvari kasnije opet trebaju pa nema poante gasit tabove, eto završia si za 10 taboa upaljenih,  i sta sad ja ocu zaigrat battleifled i treba bi sve te tabove zatvorit i kasnije ih 15 miinuta tražit ? , a sta se tice upaljenih programa: 

 

ashampoo HDD control: za praćenje hdd smart statusa

par tabova chrome-a, facebook, bug.hr, overclock.net i 1080p video na youtube koji se loada, pogodi gdje? ( u ram xd)

Hardware monitor, za praćenje cpu temperatura

msi afterburner za taktove i fan profile grafe + gadget za njega radi stalnog praćenje temperatura i statusa grafe

Fraps- da mi prati fps u igrama i da mogu opalit koji ss ako e volja

Skype- ako ko nazove

Msn - ako se ko javi

Xfire - ako se ko javi

utorrent - downloada xd

amd overdrive - imam par ventilatora koje podešavam preko njega

sticky notes - podsjetnik na desktopu 

logitech lcd monitor + logitech g profiler - da mi radi ekran i profili za g tipke na tipkovnici

još weather gadget 

all cpu meter - za praćenje opterecenja jezgri 

nvidia inspector - za underclockanje grafe jer se neće underclockat automatski ako su 2 ekrana spojena

 

i sad uz to ako sam radia neki program visualstudio stoji upaljen, eventualno neki video u windows media playeru jer sam gleda tutorial , ili slusam muziku dok radim. i sad reci šta od ovoga mi nije potrebno? mislim nije sve nužno al mi je to komot, memorije su sad jeftine, zašto si ga nebi priuštia.

 

 

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako iskoristiti 8GB RAM-a?
zoharbizo kaže...

Malo se poigras sa MSCONFIGOM pa pogasis gluposti koje ti ne trebaju kad dizes Winse.Tu i tamo pocistis nepotrebne aktivne programe preko Task Managera ili preko trake i 8GB je sasvim dovoljno.

1. Sve mi je pogašeno, ostavljene su samo najosnovnije stvari tipa antivirusa, realtek, torrenta i VMware.

2. Ovisno o korisniku, recimo pitaj overhaula bi li preživio sa 8GB RAM-a. {#}

14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako iskoristiti 8GB RAM-a?
Penryn kaže...

4GB je postao standard još tamo od 2008. ako se ne varam, tako da ne znam zašto dan danas odmahujete rukom kad se spomene 8GB. Cijene su pristojne i ako se mene pita RAM-a nikad dosta. Druga stvar je ako netko ne koristi zahtjevnije programe pa nema potrebu za većim količinama RAM-a. Meni osobno i ovih 16GB postane taman kad se malo duže zaigram sa photoshopom i sony vegasom, ili kad par dana ne gasim komp pa se brdo toga nakupi u RAM-u. Kod igrača je druga stvar, i dalje većina igara je 32bit only pa je 4GB dovoljno, ali opet za recimo BF3 8GB je stvarno preporučeno. Kad sam spomenuo igrače, evo kako korisnici steama stoje sa RAM-om:  

 

Penryn kaže...
zoharbizo kaže...

Malo se poigras sa MSCONFIGOM pa pogasis gluposti koje ti ne trebaju kad dizes Winse.Tu i tamo pocistis nepotrebne aktivne programe preko Task Managera ili preko trake i 8GB je sasvim dovoljno.

1. Sve mi je pogašeno, ostavljene su samo najosnovnije stvari tipa antivirusa, realtek, torrenta i VMware.

2. Ovisno o korisniku, recimo pitaj overhaula bi li preživio sa 8GB RAM-a. {#}

točno to,a eto procitaj moj gornji post i nadji aplikaciju koja mi nije potrebna, pun mi je qurac natezanja sa 8gb ram-a, da ne spominjem zadnji put kad sam se igra sa vegasom, ode ram u piydu materinu,a battlefield? pa on sam pojede 4GB.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
12 godina
offline
Re: Kako iskoristiti 8GB RAM-a?

Točno, 8GB dođe nešto više od 300kn, tako da ne vidim razloga ako netko kupuje računalo za igranje uzeti 4GB umjesto 8. Pogotovo ako se uzimaju skuplje komponente, uzeti više rama ne može biti fail jer od viška usporiti se sistem neće.

 

Netko je rekao gore bolje uzeti brža 4GB ram-a, nego 8GB sporijih. Hm, ne bih se složio. U praksi je uvijek bolje imati veću količinu, a tek onda brzinu. Pogotovo sa danas procesorima koji imaju integriran memorijski kontroler (što smanjuje vrijeme potrebno procesoru da pristupi podatcima u RAM-u i obrnuto) i brzinama memorije od minimalno 1333Mhz brzina nije postala toliko presudna. Pogotovo ne u igrama, razlike mogu biti unutar svega 1-2 FPS, što je apsolutno neisplativo.

 

@Penryn

Na razne nacine bi moglo da se laze i Nvidia isto tako upali PhysX i Radeon se zbuni totalno. - Vlada011
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.4.2012 14:30 (Ranko Kukumar).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako iskoristiti 8GB RAM-a?
Ranko Kukumar kaže...

Točno, 8GB dođe nešto više od 300kn, tako da ne vidim razloga ako netko kupuje računalo za igranje uzeti 4GB umjesto 8. Pogotovo ako se uzimaju skuplje komponente, uzeti više rama ne može biti fail jer od viška usporiti se sistem neće.

 

Netko je rekao gore bolje uzeti brža 4GB ram-a, nego 8GB sporijih. Hm, ne bih se složio. U praksi je uvijek bolje imati veću količinu, a tek onda brzinu. Pogotovo sa danas procesorima koji imaju integriran memorijski kontroler (što smanjuje vrijeme potrebno procesoru da pristupi podatcima u RAM-u i obrnuto) i brzinama memorije od minimalno 1333Mhz brzina nije postala toliko presudna. Pogotovo ne u igrama, razlike mogu biti unutar svega 1-2 FPS, što je apsolutno neisplativo.

 

@Penryn

u praksi su razlike u brzinama memorije jedna primjetljive u benchmarcima, a kamoli u real life situacijama ,a  šta kažeš raspravljamo o ram-u a kit od 8GB košta 300kn, znači netko če dat 2000 za grafu radi par sati užitka dnevno i onda doc meni govor ovde da sam bahat jer mi je 8GB malo xd

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako iskoristiti 8GB RAM-a?
XXX kaže...

Eto zanima i mene .Oni koji su proširili sa 4Gb na 8 GB , da li ste primjetili brže čitavanje nekog nivoa , brže podizanje sustava ( imam i SSD ) ili veći broj FPS-a u npr. GTA IV ?

Ako svoju trenutnu kolicinu RAM-a ne uspjevas popuniti do kraja i time potaknuti swapanje, neces osjetiti bas nikakvu razliku od dodatne memorije.

 

Prvo i osnovno pravilo je: kupuj dodatnu memoriju samo kada ocekujes da bi ti postojeca mogla biti pretjesna. Stvar je jednostavna, ako primjetis da hard disk radi ko nenormalan, otvoris task manager i vidis jesi li ostao bez slobodne memorije, ako jesi i ako ti se takva situacija cesto dogada razmisli o nadogradnji memorije, u suprotnom ne beri brigu.

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako iskoristiti 8GB RAM-a?
rustweaver kaže...
XXX kaže...

 

Eto zanima i mene .Oni koji su proširili sa 4Gb na 8 GB , da li ste primjetili brže čitavanje nekog nivoa , brže podizanje sustava ( imam i SSD ) ili veći broj FPS-a u npr. GTA IV ?

Ako svoju trenutnu kolicinu RAM-a ne uspjevas popuniti do kraja i time potaknuti swapanje, neces osjetiti bas nikakvu razliku od dodatne memorije.

 

Prvo i osnovno pravilo je: kupuj dodatnu memoriju samo kada ocekujes da bi ti postojeca mogla biti pretjesna. Stvar je jednostavna, ako primjetis da hard disk radi ko nenormalan, otvoris task manager i vidis jesi li ostao bez slobodne memorije, ako jesi i ako ti se takva situacija cesto dogada razmisli o nadogradnji memorije, u suprotnom ne beri brigu.

savršeno pojašnjeno, ljudi kupe još ram-a i onda pitaju zašto nisu osjetili boost, pa zato šta ne koriste računalo tako da ga mogu iskoristit taj ram, ram se kupuje kad se primjeti da ga nema dosta, i onda se dobije na komotu, pa meni se ssd utapa u ogramnim količinama write-a jer mi fali ram-a a pagefile je na njemu.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
16 godina
odjavljen
offline
Kako iskoristiti 8GB RAM-a?

Kao što rekoh imam SSD a oni su apsolutno bešumni , tak da ne vidim kako mogu skužiti radi li dok se igram ko blesav {#} .Ma vjerojatno ću kupiti još 4 gige , nije neka lova .

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kako iskoristiti 8GB RAM-a?
athlon64 kaže...

Yebo ga ja imas 4 programa koji rade iz razloga samo ako se tko javi i tabove koje ne gledas.Kad se renda renda se, kad se igra igra se.Moje zlatno pravilo ustede memorije i resursa.

I jos si upalio 1080P video koji ne gledas nego samo slusas dok radis ostale stvari.Ispravi me ako se vrti na drugom ekranu sto cisto sumnjam.Tebi Chrome guta sam cudo resursa.

Penryn kaže...

1. Sve mi je pogašeno, ostavljene su samo najosnovnije stvari tipa antivirusa, realtek, torrenta i VMware.

2. Ovisno o korisniku, recimo pitaj overhaula bi li preživio sa 8GB RAM-a. {#}

Overhaul je profi i zivi od toga, vi to niste.{#}

Ranko Kukumar kaže...

Točno, 8GB dođe nešto više od 300kn, tako da ne vidim razloga ako netko kupuje računalo za igranje uzeti 4GB umjesto 8. Pogotovo ako se uzimaju skuplje komponente, uzeti više rama ne može biti fail jer od viška usporiti se sistem neće.

 

Netko je rekao gore bolje uzeti brža 4GB ram-a, nego 8GB sporijih. Hm, ne bih se složio. U praksi je uvijek bolje imati veću količinu, a tek onda brzinu. Pogotovo sa danas procesorima koji imaju integriran memorijski kontroler (što smanjuje vrijeme potrebno procesoru da pristupi podatcima u RAM-u i obrnuto) i brzinama memorije od minimalno 1333Mhz brzina nije postala toliko presudna. Pogotovo ne u igrama, razlike mogu biti unutar svega 1-2 FPS, što je apsolutno neisplativo.

 

@Penryn

Razlike recimo uopce nema izmedu DDRII i DDRIII memorije,takt je totalno nebitan ako se radi o igrama i encodingu.Bitna je CPU i GPU snaga a memorija je stavka koje mora biti dosta kolicinski da to sve prode kroz nju.Hebes brzinu kad nemas gdje spremiti.Dakle ubodes CL9 1333MHZ 8GB i na konju si.Meni osobno ne treba niti 4GB jer ne igram a bome ni rendam sa G530.{#}

clock2much
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.4.2012 14:42 (zoharbizo).
16 godina
offline
Re: Kako iskoristiti 8GB RAM-a?
Ranko Kukumar kaže...

Točno, 8GB dođe nešto više od 300kn, tako da ne vidim razloga ako netko kupuje računalo za igranje uzeti 4GB umjesto 8. Pogotovo ako se uzimaju skuplje komponente, uzeti više rama ne može biti fail jer od viška usporiti se sistem neće.

 

Netko je rekao gore bolje uzeti brža 4GB ram-a, nego 8GB sporijih. Hm, ne bih se složio. U praksi je uvijek bolje imati veću količinu, a tek onda brzinu. Pogotovo sa danas procesorima koji imaju integriran memorijski kontroler (što smanjuje vrijeme potrebno procesoru da pristupi podatcima u RAM-u i obrnuto) i brzinama memorije od minimalno 1333Mhz brzina nije postala toliko presudna. Pogotovo ne u igrama, razlike mogu biti unutar svega 1-2 FPS, što je apsolutno neisplativo.

 

@Penryn

A presudno je imat 8GB umjesto 4GB, razlika ce u igri biti ogromna, a? {#}

 

Ne rade svi na svome racunalu kao Athlon, zapravo VELIKA vecina ne. Sebi bi uvijek rade uzeo brze RAM-e, nego da imam 8GB praznih, neiskoristenih RAM-a.

 

A to da BF3 solo trosi 4GB RAM-a je glupost. Vjerojatno se radi o tome da aplikacija rezervira RAMe u odnosu na ukupnu kolicinu slobodnih RAM-a koje imas ili nesto slicno.

OSobno ne igram BF3, ali znam ljude koji igraju i to sa 4GB bez ikakvih problema, a ne sumnjam ni da bi ih ja mogao igrati bez problema sa svoja 3GB-a.

U principu rijetko kad se desi da igra treba vise od 1GB RAM-a. Crysis mi uzme oko 800 MB. GTA IV koje je govno od igre mi je uzelo 1.2 i to je max sto sam ja vidio na svome PCu, a ja uvijek imam uredno slobodnih cca 2GB sto mi ostavlja dosta mjesta i za WMP u pozadini, par tabova chrome-a s youtubeom i naravno svi pozadinski startup programi.

 

Nikad mi RAM-a nije falilo.

 

Naravno, ako se bavis renderiranjem i slicnim radnjama na PCu kao Athlon, normalno da trebas vise RAM-a.

 

Osobno nikad ne pazim na RAM, a zatvaranje aplikacije nakon sto zavrsim s njom mi je nesto prirodno i ne vidim potrebu za drzanjem aplikacije koju ne trebam otvorenom.

- Psiho246
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako iskoristiti 8GB RAM-a?
zoharbizo kaže...
athlon64 kaže...

Yebo ga ja imas 10 programa koji rade samo ako se tko javi.Kad se renda renda se, kad se igra igra se.Moje zlatno pravilo ustede memorije i resursa.

I jos si upalio 1080P video koji ne gledas nego samo slusas dok radis ostale stvari.Ispravi me ako se vrti na drugom ekranu sto cisto sumnjam.

Da, vrti se na drugom ekranu dok radim xd, ali ovo šta ti sad pričaš je uskraćivanje komota na računalu,ja to neču radit, ako več sve pare koje trošim trošim na hardware onda neču gubit vrijeme na yebeno paženje šta sam upalia ,rama mora bit na bacanje , meni se ssd ne mora maltretirat s pagefileom i battlefield rušit zato šta sam ja zaboravia pogasit 15 programa koje cu kasnije opet morat palit.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako iskoristiti 8GB RAM-a?
XXX kaže...

Kao što rekoh imam SSD a oni su apsolutno bešumni , tak da ne vidim kako mogu skužiti radi li dok se igram ko blesav {#} .Ma vjerojatno ću kupiti još 4 gige , nije neka lova .

Ja ne bih drzao swap file na SSD-u, nazovi me paranoikom... {#}

 

Ali ozbiljno sada, sto jest jest, malo ces teze primjetiti masovno swapanje na SSD-u, pa ako ti se bas kupuje - kupi. Ionako nije neka lova.

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
13 godina
offline
Re: Kako iskoristiti 8GB RAM-a?
Psiho246 kaže...

BF3 MP guta koliko god imas, vjerovao ili ne.I loada se mnogo brze sa 8GB nego sa 4GB ram memorije, a jos uz to i cupa ogromnu kolicinu V-rama iz GPU ako se radi o ultra settsima i max AA postavkama na FHD i visim rezama.

Ubaci jaci GPU, ako je poguran do kraja i on ce utjecati na gutanje ram memorije.Sto su visi ingame settingsi to je veci RAM,GPU i CPU usage.Usko su povezani ti cimbenici.Zato ti recimo nisi iskoristio ta 4GB, ubaci jaci GPU, digni CPU i igraj na sto visim settingsima pa ces osjetiti manjak u takvim igrama.

clock2much
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.4.2012 14:49 (zoharbizo).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako iskoristiti 8GB RAM-a?
Psiho246 kaže...
Ranko Kukumar kaže...

Točno, 8GB dođe nešto više od 300kn, tako da ne vidim razloga ako netko kupuje računalo za igranje uzeti 4GB umjesto 8. Pogotovo ako se uzimaju skuplje komponente, uzeti više rama ne može biti fail jer od viška usporiti se sistem neće.

 

Netko je rekao gore bolje uzeti brža 4GB ram-a, nego 8GB sporijih. Hm, ne bih se složio. U praksi je uvijek bolje imati veću količinu, a tek onda brzinu. Pogotovo sa danas procesorima koji imaju integriran memorijski kontroler (što smanjuje vrijeme potrebno procesoru da pristupi podatcima u RAM-u i obrnuto) i brzinama memorije od minimalno 1333Mhz brzina nije postala toliko presudna. Pogotovo ne u igrama, razlike mogu biti unutar svega 1-2 FPS, što je apsolutno neisplativo.

 

@Penryn

A presudno je imat 8GB umjesto 4GB, razlika ce u igri biti ogromna, a? {#}

 

Ne rade svi na svome racunalu kao Athlon, zapravo VELIKA vecina ne. Sebi bi uvijek rade uzeo brze RAM-e, nego da imam 8GB praznih, neiskoristenih RAM-a.

 

A to da BF3 solo trosi 4GB RAM-a je glupost. Vjerojatno se radi o tome da aplikacija rezervira RAMe u odnosu na ukupnu kolicinu slobodnih RAM-a koje imas ili nesto slicno.

OSobno ne igram BF3, ali znam ljude koji igraju i to sa 4GB bez ikakvih problema, a ne sumnjam ni da bi ih ja mogao igrati bez problema sa svoja 3GB-a.

U principu rijetko kad se desi da igra treba vise od 1GB RAM-a. Crysis mi uzme oko 800 MB. GTA IV koje je govno od igre mi je uzelo 1.2 i to je max sto sam ja vidio na svome PCu, a ja uvijek imam uredno slobodnih cca 2GB sto mi ostavlja dosta mjesta i za WMP u pozadini, par tabova chrome-a s youtubeom i naravno svi pozadinski startup programi.

 

Nikad mi RAM-a nije falilo.

 

Naravno, ako se bavis renderiranjem i slicnim radnjama na PCu kao Athlon, normalno da trebas vise RAM-a.

 

Osobno nikad ne pazim na RAM, a zatvaranje aplikacije nakon sto zavrsim s njom mi je nesto prirodno i ne vidim potrebu za drzanjem aplikacije koju ne trebam otvorenom.


apsolutno se slažem,  i zato ne treba generalizirat i govorit tebi ne treba 16GB rama i gotovo! tis i bahat ako ih uzmeš!  , battlefield - mhm pa ako je pagefile ugašen i ako daš igri, dakle ako je nedostatkom ram-a ne natjeraš da baca pola stvari na pagefile, pojest ce jedno 3 - 3.5GB

BF3 MP guta koliko god das, vjerovao ili ne.I loada se mnogo brze sa 8GB nego sa 4GB ram memorije, a jos uz to i cupa ogromnu kolicinu V-rama iz GPU.

Ubaci jaci GPU, ako je poguran do kraja i on utjece na gutanje ram memorije, bolje texture, vise rezolucije.Sve su to cimbenici koji utjecu i na RAM usage.

otprilike da, BF3 guta koliko mu daš, daš mu 4GB, napunit če do kraja i radit, Daš mu 8GB napunit če do kraja i radit, samo osjetno bolje.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
14 godina
neaktivan
offline
Kako iskoristiti 8GB RAM-a?

Sam rad OS-a sa 8 gb rama je bolji i osjeti se razlika!Vi koji niste isprobali 8 gb na svom racunalu nemate pravo glasa,jednostavno je bolje.Svatko tko kupuje novi komp,obavezno preporuka da si stavi 8 gb i 64 bitne windowse.Jer tek tad 64 bitni windowsi rade onak kak su zamisljeni.Najveca prednost mi je sto sam rasteretio hard disk,uopce vise ne rosta tolko ko prije dok sam imao 4 gb.Onaj koj tvrdi da nema nikave prednosti nema pojma.

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.4.2012 14:52 (kach).
 
4 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako iskoristiti 8GB RAM-a?
kach kaže...

Sam rad OS-a sa 8 gb rama je bolji i osjeti se razlika!Vi koji niste isprobali 8 gb na svom racunalu nemate pravo glasa,jednostavno je bolje.Svatko tko kupuje novi komp,obavezno preporuka da si stavi 8 gb i 64 bitne windowse.Jer tek tad 64 bitni windowsi rade onak kak su zamisljeni.

također se slažem, dok sam ima 4GB bilo je dovoljno, kad sam kupia 8 preporodia sam se. Ko šta ekipa na"  17" ekranima misli da im ne treba bolje, ili da LG "27" koji su uzeali za 1500kn ima savršene boje, a najgora tn matrica ikad.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako iskoristiti 8GB RAM-a?
zoharbizo kaže...

Overhaul je profi i zivi od toga, vi to niste.{#}

Ja ne živim od toga, al da se pristojan đeparac zaradit sa tim. Složim par vjenčanja, par intro-a i tako, skupi se. Evo počinjem se sad i sa AutoCAD-om malo bolje upoznavat. {#}  Uglavnom je to sve otac do sad radio, al evo polako ga zamjenjujem, pomalo učim od njega.

12 godina
offline
Re: Kako iskoristiti 8GB RAM-a?
Psiho246 kaže...

A presudno je imat 8GB umjesto 4GB, razlika ce u igri biti ogromna, a? {#}

Pa nije ako nisi zahtjevan korisnik, ali ne vidim razloga zašto ne uzeti sada kada je RAM jeftin, jeftinije od ovoga (bitno) neće biti. Ako bude jeftinije bit će za 10-20kn što je smiješno. U svakom slučaju sa 8GB si sigurniji ako igraš zahtjevnije igre i sve one nadolazeće, plus naravno imaš više prostora da ostaviš upaljeno toga u pozadini. Recimo razni gadgeti na desktopu, glazba u pozadini, upaljen preglednik sa 30-ak tabova (što itekako zna povući po 300-400MB RAM-a, recimo kada imam upaljeno nekoliko tabova youtube-a i svi videji učitani u 1080p), i igraš recimo BF3. I u pozadini se vrte hrpa drugih programa poput Steam, Origin, itd. Možda se nećeš ni zagušiti sa 4GB, ali sa 8GB si sigurniji za budućnost u svakom pogledu.

 

Doći blizu 4GB (ili bilo koje druge količine RAM-a koja je instalirana u računalu) nije nikad dobro. Već započinje intezivniji rad diska i swapanje po disku što znatno usporava rad.

Psiho246 kaže...

A to da BF3 solo trosi 4GB RAM-a je glupost. Vjerojatno se radi o tome da aplikacija rezervira RAMe u odnosu na ukupnu kolicinu slobodnih RAM-a koje imas ili nesto slicno.

OSobno ne igram BF3, ali znam ljude koji igraju i to sa 4GB bez ikakvih problema, a ne sumnjam ni da bi ih ja mogao igrati bez problema sa svoja 3GB-a.

U principu rijetko kad se desi da igra treba vise od 1GB RAM-a. Crysis mi uzme oko 800 MB. GTA IV koje je govno od igre mi je uzelo 1.2 i to je max sto sam ja vidio na svome PCu, a ja uvijek imam uredno slobodnih cca 2GB sto mi ostavlja dosta mjesta i za WMP u pozadini, par tabova chrome-a s youtubeom i naravno svi pozadinski startup programi

Nikad mi RAM-a nije falilo.

Koliko sam čuo, BF3 se dosta brže load-a (mape u MP-u) sa 8GB RAM-a. Sad jesu li to popravili sa patchevima, nebih znao jer ne igram BF3.

 

Meni je najviše trošio Alien vs Predator 2010, preko 1GB (1-1, 1-3, tu negdje), MW2, ostalo je sve više manje bilo ispod 1GB koliko sam primjetio. I svakako instaliraj 1.21 patch i pokreni 64bitnu verziju Crysisa, ako ništa drugo možda izvučeš koji FPS više ako si freak{#}

 

Zaista ne vidim izgovora uzeti 4GB umjesto 8GB kada se uzimaju računala sa procesorima od 4 i više jezgri, grafičkim karticama tipa HD 6950 i jače i planira se igrati na visokim detaljima.

Na razne nacine bi moglo da se laze i Nvidia isto tako upali PhysX i Radeon se zbuni totalno. - Vlada011
14 godina
neaktivan
offline
Kako iskoristiti 8GB RAM-a?

evo sad sam  upalia 8 youtube kanala koje inace pratim, ugl hardware recenzije, i na 3 od tih 8 je izaša novi video u 1080p, svi su po 10-15 minuta, tocnije na linus techtips, newegg tv i singularity computers, i ja idem na kavu i ocu ih stavit da se loadaju, a loadat ce se u ram, i kako bi ja to napravia sa 4GB ram-a?

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kako iskoristiti 8GB RAM-a?
kach kaže...

Sam rad OS-a sa 8 gb rama je bolji i osjeti se razlika!Vi koji niste isprobali 8 gb na svom racunalu nemate pravo glasa,jednostavno je bolje.Svatko tko kupuje novi komp,obavezno preporuka da si stavi 8 gb i 64 bitne windowse.Jer tek tad 64 bitni windowsi rade onak kak su zamisljeni.Najveca prednost mi je sto sam rasteretio hard disk,uopce vise ne rosta tolko ko prije dok sam imao 4 gb.Onaj koj tvrdi da nema nikave prednosti nema pojma.

Imao sam I5 2500K @ 4,8GHZ sa 8GB 1600MHZ CL9 1T i sada imam 4GB 1066MHZ CL5 1T sa procesorom Celeronom G530 @ 2,4GHZ i ne osjecam nikakvu razliku u radu OS-a.Dakle to sto pricas nema veze sa zdravom pameti, to se osjeti u radu a sam OS u normalnim radnjama radi jednako fluidno kao i sa 8GB.

clock2much
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.4.2012 14:58 (zoharbizo).
14 godina
neaktivan
offline
Kako iskoristiti 8GB RAM-a?

Battlefield 3 mi se je prije sa 4 gb uzasno mucio,hard sam kaj nije eksplidirao.Plava lampica nije prestala svjetlit,naravno sve se je promjenilo sa 8gb.Sad sve baca u memoriju,kompletni os mi sad normalno dise.Hard disk mi je zahvalan:D

 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako iskoristiti 8GB RAM-a?
zoharbizo kaže...
kach kaže...

Sam rad OS-a sa 8 gb rama je bolji i osjeti se razlika!Vi koji niste isprobali 8 gb na svom racunalu nemate pravo glasa,jednostavno je bolje.Svatko tko kupuje novi komp,obavezno preporuka da si stavi 8 gb i 64 bitne windowse.Jer tek tad 64 bitni windowsi rade onak kak su zamisljeni.Najveca prednost mi je sto sam rasteretio hard disk,uopce vise ne rosta tolko ko prije dok sam imao 4 gb.Onaj koj tvrdi da nema nikave prednosti nema pojma.

Imao sam I5 2500K @ 4,8GHZ sa 8GB 1600MHZ CL9 1T i sada imam 4GB 1066MHZ CL5 1T sa procesorom Celeronom G530 @ 2,4GHZ i ne osjecam nikakvu razliku u radu OS-a.Dakle to sto pricas nema veze sa zdravom pameti, to se osjeti u radu a sam OS u normalnim radnjama radi jednako fluidno kao i sa 8GB.

znači zato šta tebi ne treba više dod 4GB ovo šta on priča nema veze sa zdravom pameti? zašto si tako tvrdoglav isuse, ja ne mogu zamislit rad na 4GB.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
13 godina
offline
Re: Kako iskoristiti 8GB RAM-a?
kach kaže...

Sam rad OS-a sa 8 gb rama je bolji i osjeti se razlika!Vi koji niste isprobali 8 gb na svom racunalu nemate pravo glasa,jednostavno je bolje.Svatko tko kupuje novi komp,obavezno preporuka da si stavi 8 gb i 64 bitne windowse.Jer tek tad 64 bitni windowsi rade onak kak su zamisljeni.Najveca prednost mi je sto sam rasteretio hard disk,uopce vise ne rosta tolko ko prije dok sam imao 4 gb.Onaj koj tvrdi da nema nikave prednosti nema pojma.

 

kach kaže...

Battlefield 3 mi se je prije sa 4 gb uzasno mucio,hard sam kaj nije eksplidirao.Plava lampica nije prestala svjetlit,naravno sve se je promjenilo sa 8gb.Sad sve baca u memoriju,kompletni os mi sad normalno dise.Hard disk mi je zahvalan:D

Spominjes normalni 24/7 rad OS-a, nisi uopce spomenuo BF3.Dakle ponavljam ti, WIN7 X64 kojeg imam radi mi isto sa 4GB i 8GB.Igre su drugi par postola, ne pricaj ljudima da OS fluidnije radi sa 8GB kad nije, kod normalnih korisnika radi jednako i sa 4GB.

clock2much
16 godina
neaktivan
offline
Kako iskoristiti 8GB RAM-a?

Zohar misli da je univerzalan, koliko njemu treba rama toliko treba i svima ostalima. {#}

 

 

Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Kako iskoristiti 8GB RAM-a?
athlon64 kaže...

znači zato šta tebi ne treba više dod 4GB ovo šta on priča nema veze sa zdravom pameti? zašto si tako tvrdoglav isuse, ja ne mogu zamislit rad na 4GB.

Eh, pretjeruješ već. Evo mene sa 2GB i sve normalno više manje radim. Naravno ne igram nove igre na najvišim postavkama, ali većina radi na medium-high i na nativnoj rezoluciji (1440x900). I još sve to na Core 2 Duo i DDR2 platformi....

Na razne nacine bi moglo da se laze i Nvidia isto tako upali PhysX i Radeon se zbuni totalno. - Vlada011
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako iskoristiti 8GB RAM-a?
Penryn kaže...

Zohar misli da je univerzalan, koliko njemu treba rama toliko treba i svima ostalima. {#}

 

 

a šta je tata napisa poviše :)

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
12 godina
neaktivan
offline
Kako iskoristiti 8GB RAM-a?

danas kad je ddr3 djabe i 8 gb kosta 300-400kn.. mislim svaka danja prepirka je suvisna.. a od viska glava ne boli za danasnje potrebe..{#}

xfact
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako iskoristiti 8GB RAM-a?
Ranko Kukumar kaže...
athlon64 kaže...

znači zato šta tebi ne treba više dod 4GB ovo šta on priča nema veze sa zdravom pameti? zašto si tako tvrdoglav isuse, ja ne mogu zamislit rad na 4GB.

Eh, pretjeruješ već. Evo mene sa 2GB i sve normalno više manje radim. Naravno ne igram nove igre na najvišim postavkama, ali većina radi na medium-high i na nativnoj rezoluciji (1440x900). I još sve to na Core 2 Duo i DDR2 platformi....

al ti si ti , ja sam ja isuse, ja sam zahtjevniji korisnik od tebe i gotovo, ja cu uzest 16GB ti ostani na 2 jer ti je dovoljno, zašto ste tako uporni pa cijelu stranicu DOKAZUJEM da mi 8GB značu puno komota i da mi se isplati, a vi opet po svoju.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice