Od e-glasanja do abakusa

poruka: 141
|
čitano: 14.596
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Od e-glasanja do abakusa".
16 godina
neaktivan
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Ante kaže...
Floki kaže...

Ne vidim smisao uvođenja e-glasanja, pošto bi u najmanju ruku morali zadržati i klasični sustav glasanja sa listićima i glasačkim kutijama. I baba Ana iz Mrduše Donje ima pravo glasa, a babu Anu teško da možemo pretvoriti u e-babu Anu.

Dakle, bilo bi nužno zadržati dvostruki sustav ako bi uveli e-glasanje, što bi značilo nepotrebni trošak.

 Da, ovo ukazuje na jos jedan problem, dvostrukog glasanja. Glasam papirnato i odem doma sjednem i dam jos jedan glas na e-glasanje.

 U biti, moglo bi se sve provesti, ali je nužno radi ravnopravnosti ljudi zadržati birališta na kojima bi se isto moglo glasati aplikacijom ili listićem, nebitno, bitno da u bazu ide isti čas podatak da je osoba glasala. Ali čemu sve to kad birališta moramo zadržati svejedno. Djeluje mi preskupo za komfor nas koji bi tako glasali.

14 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Ante kaže...
Floki kaže...

Ne vidim smisao uvođenja e-glasanja, pošto bi u najmanju ruku morali zadržati i klasični sustav glasanja sa listićima i glasačkim kutijama. I baba Ana iz Mrduše Donje ima pravo glasa, a babu Anu teško da možemo pretvoriti u e-babu Anu.

Dakle, bilo bi nužno zadržati dvostruki sustav ako bi uveli e-glasanje, što bi značilo nepotrebni trošak.

 Da, ovo ukazuje na jos jedan problem, dvostrukog glasanja. Glasam papirnato i odem doma sjednem i dam jos jedan glas na e-glasanje.

ma da se to riješiti na jednostavan i jeftin način:

U e-građanin se stavi mogućnost prijave glasovanja izvan mjesta prebivališta (odma se riješe dvije muhe jednim udarcem) ili glasanja elektroničkim putem. S tim da bi se e-glasovanje pamtilo i za sljedeće izbore osim ako netko ne želi isključiti. Ako je označena ta opcija, za tu osobu se neće tiskati glasački listić i neće biti na popisu u svom izbornom mjestu, a to ujedno znači i uštedu. Ako netko zna uključiti tu opciju, onda će znati i glasati elektroničkim putem. Ako se netko predomisli, može otići po potvrdu kao i u slučaju da ne vrijedi osobna.

 

Kad bolje razmislim daju se i oni problemi po pitanju sigurnosti e-glasovanja riješiti i to sasvim uspješno jer ovi u videu su dosta površno pristupili problemu i nisu uopće promislili na načinu moguće zaštite. Siguran sam da su i u slučaju Estonije riješeni ti problemi samo to autori videa nisu svjesni jer nitko neće pustiti u javnost zaštitne mehanizme jer bi se na taj način lako probila zaštita. 

 

 

nemam za potpis
10 godina
protjeran
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
I papirnato i elektronsko glasovanje ima svojih prednosti ali i mana.

Nekako, kad malo pogledamo unazad, mislim da ce ovo papirnato glasovanje s vremenom nestati. Poslovanje tvrtki, drzava, skola, banaka...se vec odreklo papira,bar u vecoj mjeri, tako da sam siguran da ce elektronske verzije sve vise biti zastupljene a papir ce polako u povijest gdje mu je i mjesto.

Mogucnosti manipulacije ce uvjek biti, no toga nije liseno ni papirnato glasanje tako da treba raditi na mehanizmima koji smanjuju mogucnost zloupotrebe. S vremenom bu i novac papirnati nestao.... A mozda i glasovanje nestane...

☺ 👮 🙌
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
tenac kaže...
 

Kad bolje razmislim daju se i oni problemi po pitanju sigurnosti e-glasovanja riješiti i to sasvim uspješno jer ovi u videu su dosta površno pristupili problemu i nisu uopće promislili na načinu moguće zaštite. Siguran sam da su i u slučaju Estonije riješeni ti problemi samo to autori videa nisu svjesni jer nitko neće pustiti u javnost zaštitne mehanizme jer bi se na taj način lako probila zaštita. 

 

 

Ima tu još dosta problema (npr. sigurnost o svojevoljnom e-glasanju), kao što i estonski sustav ima detalja koji su problematični.

Na stranu svi IT problemi.

bunkermax kaže...

Nekako, kad malo pogledamo unazad, mislim da ce ovo papirnato glasovanje s vremenom nestati. Poslovanje tvrtki, drzava, skola, banaka...se vec odreklo papira,bar u vecoj mjeri, tako da sam siguran da ce elektronske verzije sve vise biti zastupljene a papir ce polako u povijest gdje mu je i mjesto.

Papir i dalje ostaje No. 1 za bilo što bitno. Daleko je dan kad će se potpuno povući.

10 godina
protjeran
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
A neznam. Dosta se sve to brzo razvija. Kako bi papirnato glasale ljudske posade na space stanicama ( a uskoro mozda na mjesecu, a iza 2030 na marsu... ) ?

Razvojem infrastrukture ce i e glasovanje biti sve jeftinije, jer ta ista infrastruktura ce biti koristena u stotine svrha ( e gradjanin, e skolstvo, e zdravstvo, e banking, ejob, esex, ebrak, erazvod, esudovanje, eispovjed, )....i ko zna kaj bu sve jos buducnost donijela, no papirnato poslovanje je svakako na zalasku karijere....

Sigurnost.... A lopova je uvjek bilo i uvjek ce ih biti, kao i policajaca, a i zatvora...
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Old Iggy kaže...
tenac kaže...
 

Kad bolje razmislim daju se i oni problemi po pitanju sigurnosti e-glasovanja riješiti i to sasvim uspješno jer ovi u videu su dosta površno pristupili problemu i nisu uopće promislili na načinu moguće zaštite. Siguran sam da su i u slučaju Estonije riješeni ti problemi samo to autori videa nisu svjesni jer nitko neće pustiti u javnost zaštitne mehanizme jer bi se na taj način lako probila zaštita. 

 

 

Ima tu još dosta problema (npr. sigurnost o svojevoljnom e-glasanju), kao što i estonski sustav ima detalja koji su problematični.

Na stranu svi IT problemi.

bunkermax kaže...

Nekako, kad malo pogledamo unazad, mislim da ce ovo papirnato glasovanje s vremenom nestati. Poslovanje tvrtki, drzava, skola, banaka...se vec odreklo papira,bar u vecoj mjeri, tako da sam siguran da ce elektronske verzije sve vise biti zastupljene a papir ce polako u povijest gdje mu je i mjesto.

Papir i dalje ostaje No. 1 za bilo što bitno. Daleko je dan kad će se potpuno povući.

 kaj će neko nekom prijetit pištoljem da glasa? ako je netko toliko glup da se proda za 100 kn, nek samo izvoli. taj bi ionako nasjeo na medijsku probagandu pa bi vjerojatno opet glasao za isto

nemam za potpis
16 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
tenac kaže...
Old Iggy kaže...

 

Ima tu još dosta problema (npr. sigurnost o svojevoljnom e-glasanju), kao što i estonski sustav ima detalja koji su problematični.

Na stranu svi IT problemi.

 kaj će neko nekom prijetit pištoljem da glasa? ako je netko toliko glup da se proda za 100 kn, nek samo izvoli. taj bi ionako nasjeo na medijsku probagandu pa bi vjerojatno opet glasao za isto

Ne mora prijetiti oružjem, ali ajde neka u patrijarhalnoj obitelji žena glasa protivno onom što muškarac misli, kao prvi primjer. Ili djeca u odnosu na roditelje.

Dok god postoje takve mogućnosti to izbacuje općenito realno mogućnost takvog glasanja.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Old Iggy kaže...

Ne mora prijetiti oružjem, ali ajde neka u patrijarhalnoj obitelji žena glasa protivno onom što muškarac misli, kao prvi primjer. Ili djeca u odnosu na roditelje.

Dok god postoje takve mogućnosti to izbacuje općenito realno mogućnost takvog glasanja.

 To je u principu najveća mana pojednostavljivanja glasovanja. Nemam ništa protiv elektronskog glasovanja niti smatram da postoje realne opasnosti od prevara na nekakvoj masovnoj razini (upadi u sustavi i sl). 

 

Najbolji način bi bio elektronski način glasovanja kojim se ubrzava, pojednostavljuje, pojeftinjuje sam proces izbora, ali obavezno bi ostavio glasačka mjesta. Znači elektronsko glasovanje na glasačkim mjestima. 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Old Iggy kaže...
tenac kaže...
Old Iggy kaže...

 

Ima tu još dosta problema (npr. sigurnost o svojevoljnom e-glasanju), kao što i estonski sustav ima detalja koji su problematični.

Na stranu svi IT problemi.

 kaj će neko nekom prijetit pištoljem da glasa? ako je netko toliko glup da se proda za 100 kn, nek samo izvoli. taj bi ionako nasjeo na medijsku probagandu pa bi vjerojatno opet glasao za isto

Ne mora prijetiti oružjem, ali ajde neka u patrijarhalnoj obitelji žena glasa protivno onom što muškarac misli, kao prvi primjer. Ili djeca u odnosu na roditelje.

Dok god postoje takve mogućnosti to izbacuje općenito realno mogućnost takvog glasanja.

 Lako za žene što bi ih muževi tjerali, ne daju se one nigdje, bilo koji kraj da je u pitanju.

Ali, jel ono rođo zaposlio malu lani, e pa red je da pozoveš rođu na rakiju i uz put glasaš i ti i obitelj. E, toga bi bilo.

16 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
BlackDog22 kaže...
Old Iggy kaže...

Ne mora prijetiti oružjem, ali ajde neka u patrijarhalnoj obitelji žena glasa protivno onom što muškarac misli, kao prvi primjer. Ili djeca u odnosu na roditelje.

Dok god postoje takve mogućnosti to izbacuje općenito realno mogućnost takvog glasanja.

 To je u principu najveća mana pojednostavljivanja glasovanja. Nemam ništa protiv elektronskog glasovanja niti smatram da postoje realne opasnosti od prevara na nekakvoj masovnoj razini (upadi u sustavi i sl). 

 

Najbolji način bi bio elektronski način glasovanja kojim se ubrzava, pojednostavljuje, pojeftinjuje sam proces izbora, ali obavezno bi ostavio glasačka mjesta. Znači elektronsko glasovanje na glasačkim mjestima. 

Kad bi se riješio masovne panike s "varanjem" to bi možda bilo OK rješenje.

16 godina
neaktivan
offline
Od e-glasanja do abakusa

Izmještanje glasanja izvan biračkih mjesta bi strankama dalo solidnu mogućnost kontrole nad članstvom, njihovim obiteljima i svim onima koje su nečim zadužili, što jest, jest.

Ali, to me nije briga, ako je netko dužan, red je da vrati, nije trebao uzimati pogodnost ako želi biti neovisan.

Ostajem pri onom argumentu da pošto ionako moramo zadržati biračka mjesta da je to za sada nepotreban trošak.

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.9.2016 21:09 (Floki).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Floki kaže...

Izmještanje glasanja izvan biračkih mjesta bi strankama dalo solidnu mogućnost kontrole nad članstvom, njihovim obiteljima i svim onima koje su nečim zadužili, što jest, jest.

 tko može kontrolirati 2 milijuna birača? toliko je ako je izlaznost malo više od 50%

nemam za potpis
16 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
tenac kaže...
Floki kaže...

Izmještanje glasanja izvan biračkih mjesta bi strankama dalo solidnu mogućnost kontrole nad članstvom, njihovim obiteljima i svim onima koje su nečim zadužili, što jest, jest.

 tko može kontrolirati 2 milijuna birača? toliko je ako je izlaznost malo više od 50%

Dovoljno je i jednog pa da nemaš regularne izbore.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
tenac kaže...
Floki kaže...

Izmještanje glasanja izvan biračkih mjesta bi strankama dalo solidnu mogućnost kontrole nad članstvom, njihovim obiteljima i svim onima koje su nečim zadužili, što jest, jest.

 tko može kontrolirati 2 milijuna birača? toliko je ako je izlaznost malo više od 50%

 Ma ne sve, par desetina tisuća možeš, one iz svog kruga, članove , njihove obitelji i one kojima si radio usluge. Što će ti mladež raditi, neka malo prošeta noge.

One interesno vezane, naravno, i sami bi zvali u kontrolu, ljudi kao ljudi.

Ali, to me nije briga, takvi sami traže usluge i veze, pa što bi htjeli još, i neovisnost.

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.9.2016 21:30 (Floki).
14 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Old Iggy kaže...
tenac kaže...
Floki kaže...

Izmještanje glasanja izvan biračkih mjesta bi strankama dalo solidnu mogućnost kontrole nad članstvom, njihovim obiteljima i svim onima koje su nečim zadužili, što jest, jest.

 tko može kontrolirati 2 milijuna birača? toliko je ako je izlaznost malo više od 50%

Dovoljno je i jednog pa da nemaš regularne izbore.

 i na izbornim mjestima ima neregularnosti pa se ne proglašavaju izbori neregularnima jer je to premali broj ljudi da bi utjecao na konačan rezultat

nemam za potpis
16 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
tenac kaže...
Old Iggy kaže...

Dovoljno je i jednog pa da nemaš regularne izbore.

 i na izbornim mjestima ima neregularnosti pa se ne proglašavaju izbori neregularnima jer je to premali broj ljudi da bi utjecao na konačan rezultat

Takve neregularnosti možeš kontrolirati / vidjeti pa po potrebi i ponoviti izbore.

Ovdje nemaš apsolutno ništa.

15 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Korist od e glasanja je kontrola broja glasova od samog početka u real-timeu. Bolja kontrola = teže prevariti. Kontrola može biti sumacija na razini manjih grupa na razne načine. Npr u zgradi u kojoj živim da vidim broj glasova i za koga su glasali. I ako ima glasova više od stanara - javljam prevaru. Ili ako znam da sam glasao za XY a tog glasa u zgradi nema - javljam prevaru. Mislim da ne treba otkrivati toplu vodu. Odeš popričati sa zemljom koja to već koristi i kreneš s time. Ali s kontrolom bi nestalo 300 000 mrtvih glasača što nikako ne odgovara onima za koje ti mrtvi glasaju. Tato koče i rukama i nogama i "ne može se".
 
1 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Floki kaže...
tenac kaže...
Floki kaže...

Izmještanje glasanja izvan biračkih mjesta bi strankama dalo solidnu mogućnost kontrole nad članstvom, njihovim obiteljima i svim onima koje su nečim zadužili, što jest, jest.

 tko može kontrolirati 2 milijuna birača? toliko je ako je izlaznost malo više od 50%

 Ma ne sve, par desetina tisuća možeš, one iz svog kruga, članove , njihove obitelji i one kojima si radio usluge. Što će ti mladež raditi, neka malo prošeta noge.

One interesno vezane, naravno, i sami bi zvali u kontrolu, ljudi kao ljudi.

Ali, to me nije briga, takvi sami traže usluge i veze, pa što bi htjeli još, i neovisnost.

i po čemu je to drugačije od skupljanja članova stranke autobusima? ako netko ne želi glasovati taj neće pa ni da mu sam predsjednik stranke dođe doma. i kako aktivisti stranke mogu znati da li je netko glasao i za koju opciju je glasao? vidim samo neke neodređene odgovore. još niko nije odgovorio na pitanje kako?

nemam za potpis
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.9.2016 23:45 (tenac).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
tenac kaže...
Floki kaže...
tenac kaže...
Floki kaže...

Izmještanje glasanja izvan biračkih mjesta bi strankama dalo solidnu mogućnost kontrole nad članstvom, njihovim obiteljima i svim onima koje su nečim zadužili, što jest, jest.

 tko može kontrolirati 2 milijuna birača? toliko je ako je izlaznost malo više od 50%

 Ma ne sve, par desetina tisuća možeš, one iz svog kruga, članove , njihove obitelji i one kojima si radio usluge. Što će ti mladež raditi, neka malo prošeta noge.

One interesno vezane, naravno, i sami bi zvali u kontrolu, ljudi kao ljudi.

Ali, to me nije briga, takvi sami traže usluge i veze, pa što bi htjeli još, i neovisnost.

i po čemu je to drugačije od skupljanja članova stranke autobusima? ako netko ne želi glasovati taj neće pa ni da mu sam predsjednik stranke dođe doma. i kako aktivisti stranke mogu znati da li je netko glasao i za koju opciju je glasao? vidim samo neke neodređene odgovore. još niko nije odgovorio na pitanje kako?

 Pa ako glasuješ doma, preko kompa i ja ti stojim iza leđa i gledam u monitor mogu vidjeti za koga glasuješ. Ako glasuješ na izbornom mjestu to ne može raditi zato što ne smije s tobom ući u kabinu gdje bi recimo stajao terminal za glasovanje. 

16 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Keso kaže...
Korist od e glasanja je kontrola broja glasova od samog početka u real-timeu. Bolja kontrola = teže prevariti. Kontrola može biti sumacija na razini manjih grupa na razne načine. Npr u zgradi u kojoj živim da vidim broj glasova i za koga su glasali. I ako ima glasova više od stanara - javljam prevaru. Ili ako znam da sam glasao za XY a tog glasa u zgradi nema - javljam prevaru. Mislim da ne treba otkrivati toplu vodu. Odeš popričati sa zemljom koja to već koristi i kreneš s time. Ali s kontrolom bi nestalo 300 000 mrtvih glasača što nikako ne odgovara onima za koje ti mrtvi glasaju. Tato koče i rukama i nogama i "ne može se".

Na koji način si uopće zamislio da bi ti mogao na bilo koji način doći do podataka takvog tipa?

Pa to ni u ludilu ne smije biti dozvoljeno.

Na stranu što digitalno "mrtvi" puno lakše glasaju.

tenac kaže...

i po čemu je to drugačije od skupljanja članova stranke autobusima? ako netko ne želi glasovati taj neće pa ni da mu sam predsjednik stranke dođe doma. i kako aktivisti stranke mogu znati da li je netko glasao i za koju opciju je glasao? vidim samo neke neodređene odgovore. još niko nije odgovorio na pitanje kako?

Kako god ti doveo glasača na glasanje, autobusima skupljao glasače iz stranke, iz drugih država i slično - to su sve registrirani glasači koji na kraju ostanu sami ispred lista i ne mogu ih provjeravati za koga su glasali.

15 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Old Iggy kaže...
Keso kaže...
...Kontrola može biti sumacija na razini manjih grupa na razne načine. Npr u zgradi u kojoj živim da vidim broj glasova i za koga su glasali. I ako ima glasova više od stanara - javljam prevaru...

Na koji način si uopće zamislio da bi ti mogao na bilo koji način doći do podataka takvog tipa?

Pa to ni u ludilu ne smije biti dozvoljeno.

Tko će mi platiti da posve razradim kontrole? Moj sat je prilično skup :)

Ti ne smiješ imati podatak tko je poimence za koga glasao, ali fora je u tome da SMIJEŠ I MORAŠ imati sumarni podatak po nečemu.

Javni je podatak sume glasova po stranci po državi, pa tu sumaciju možeš razbijati na niže razine, izborne jedinice, županije, gradove, ulice, do zgrade/adrese.

Samo što ovu najnižu razinu adrese bih dao samo stanarima i onome tko kontrolira izbore/vlasti.

 

Kontrole dijelim u nekoliko grupa:

 

1) Kontrola da li ljudi prijavljeni na nekoj adresi zaista tamo žive. To se može i prije izbora. Svak tko se prijavi u sustav dobije popis svojih susjeda koji s njim žive u zgradi. Ako mu je sumnjivo (tog susjeda nikad nije vidio), može prijaviti da dođe kotrola prebivališta. Susjede ionako vidimo svaki dan, znamo kako se zovu, svima vidimo prezimena na vratima i nema razloga da i u virtualnom svijetu to ne vidimo.

Napravi se sumacija i kontrola po svim višim razinama, do državne.

 

2) Kontrole da li se broj glasova slaže s brojem ljudi prijavljenih na nekoj adresi.

Broj glasova ne može biti veći od broja glasača na toj adresi.

Napravi se sumacija i kontrola po svim višim razinama, do državne.

 

3) Kontrola broja glasova za neku stranku. Ovaj je najteži.

Po adresi bi vidjeli samo stanari te adrese i kontrolori, i to samo sumarno. Ako znaš da ste ti i žena glasali za xy, a broj registriranih glasova na toj adresi je nula, onda znaš da je prevara.

 

Sve sumarne podatke bih stavio javno na internet, od razine države, pa niže po izbornim jedinicama, gradovima, kvartovima, ali po najnižoj razini (adresi) bih dao samo stanarima i kontroli.

 

Prilikom glasanja, uz glas se mora bilježiti adresa glasača, to je bit kontrole. Taj podatak nam ne daje informaciju poimence za koga je netko glasao, nego skupno, pa nije poblem. Problem je samo onima koji žele da mrtvi glasaju, oni ne žele efikasnu kontrolu, žele je sabotirati na sve načine.

16 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Keso kaže...
Old Iggy kaže...

Na koji način si uopće zamislio da bi ti mogao na bilo koji način doći do podataka takvog tipa?

Pa to ni u ludilu ne smije biti dozvoljeno.

Tko će mi platiti da posve razradim kontrole? Moj sat je prilično skup :)

Ti ne smiješ imati podatak tko je poimence za koga glasao, ali fora je u tome da SMIJEŠ I MORAŠ imati sumarni podatak po nečemu.

Javni je podatak sume glasova po stranci po državi, pa tu sumaciju možeš razbijati na niže razine, izborne jedinice, županije, gradove, ulice, do zgrade/adrese.

Samo što ovu najnižu razinu adrese bih dao samo stanarima i onome tko kontrolira izbore/vlasti.

Takvu vrstu kontrole ne smije imati ni država, kamoli pojedinac.

15 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Ako ne smiješ imati efikasnu kontrolu, koja ne otkriva pojedinačni odabir osobe (dakle, štiti privatnost), onda ne bi smio imati niti izbore. Ja bih prvo usmjerio kontrolu prema obima koji sabotiraju kontrolu.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Bit je da ti najmanja jedinica kontrole nije glasačko mjesto, jer ono više ne postoji, nego adresa na kojoj si prijavljen. Treba mijenjati izborni zakon naravno, da realnije odražava volju birača. Jedna izborna jedinica za cijelu hr, a prag postaviti na postotak za jedno mjesto u saboru (1/broj zastupnika). Sadašnje krojenje izbornih jedinica je nakaradno, ne zastupa nikakvu regiju i izvor je korupcije. Dijelovi Zagreba su u istoj jedinici s Novim Vinodolskim na moru.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Keso kaže...
Ako ne smiješ imati efikasnu kontrolu, koja ne otkriva pojedinačni odabir osobe (dakle, štiti privatnost), onda ne bi smio imati niti izbore. Ja bih prvo usmjerio kontrolu prema obima koji sabotiraju kontrolu.

Pa ti uopće ne shvaćaš osnovnu ideju tajnosti izbora.

Kontrole ne smije biti. To je u potpunoj suprotnosti s Ustavom i Izbornim zakonom.

15 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Onda prvo što ne štima i što treba HITNO mijenjati su zakoni koji omogućuju izborne prevare.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Keso kaže...
Onda prvo što ne štima i što treba HITNO mijenjati su zakoni koji omogućuju izborne prevare.

Evidencija glasača i njihovih izbora je apsolutno neprihvatljiva i nema veze s izbornim prevarama.

15 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
I staviti pid upitnik poštenje ljudi i organizacija koji su skrojili takve zakone. Ove koji su skrojili ovakve izborne jedinice (2. jedinica obuhvaća Špansko-kvart u Zagrebu i Novi Vinodolski na moru) izložiti javnom sramoćenju.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Old Iggy kaže...

Evidencija glasača i njihovih izbora je apsolutno neprihvatljiva i nema veze s izbornim prevarama.

 To nisam ni rekao. Ajd malo pažljivije pročitaj što sam napisao.

16 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Keso kaže...
Old Iggy kaže...

Evidencija glasača i njihovih izbora je apsolutno neprihvatljiva i nema veze s izbornim prevarama.

 To nisam ni rekao. Ajd malo pažljivije pročitaj što sam napisao.

Napisao si: "Bit je da ti najmanja jedinica kontrole nije glasačko mjesto, jer ono više ne postoji, nego adresa na kojoj si prijavljen."

To je u potpunosti neprihvatljivo i nepotrebno.

Glasačke jedinice su potpuno druga stvar, poprilično komplicirana s problemima neravnomjene populacije i regionalne orijentacije.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice