Od e-glasanja do abakusa

poruka: 141
|
čitano: 14.576
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Od e-glasanja do abakusa".
15 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa

Ok, samo se ddosa server i nema taj dan izbora.

 

Zapravo, ko ti garantira da je tih 50 IT-ejevaca sposobno? Ko ti garantira da netko od programera nece suptilno omogucit sebi manipulaciju glasova? Nece jedan uspijet? A dva, tri ili vise polakomit?

Predpostavimo da su posteni da posteniji ne mogu biti, no ko ti garantira da nekom u black hat zajednici nece biti dosadno pa se pozabavit propustima i kompromitirat izbore?

A tek malware? Zarazeno ti je racunalo, ti kliknes za glas Peri Pericu iz stranke Propuh, a glas ode Papironosi Lopovu iz HDZ jer je eto netko suptilno izmjenio vrijednost varijable u DOM-u. Mozda samo neki obican addon koji ti se instalirao ko vecini oni za "pretrazivanje"? Eto slucajno ima ugradjenu takvu funkciju :).

A tek MiTM napadi? Joj sve se moze dok postoji motivacija i novac, a HDZ bi dao sve da se ne ponove prosli izbori gdje im je MOST uzeo dio kolaca. 

Pozitivno je to sto bi se tak mogao neko maknut HDZ/SDP i postavit neko drugi.

 

Sad imas promatrace koji promatraju i nadziru brojanje, a SDP-ov promatrac sigurno nece dozvolit da netko broji dodatne glasove za HDZ osim ako se ne zeli uclanit k njima.

 

 

Linux, Arch Linux.
10 godina
offline
Od e-glasanja do abakusa

Gospodin Maštruko opet po svom "tehnologija, tehnologija i još tehnologije" kao da tehnologija sama po sebi donosi boljitak. Međutim, to nije tako. Tehnologija s jedne strane donosi korisne napretke u proizvodnji onoga što nam nužno treba (hrana, odjeća, dom, ogrjev), ali istovremeno uzrokuje neodrživu potrošnju prirodnih dobara za besmislice (novi i ljepši telefon, automobil, itd.).

Kao primjer utjecaja tehnologije na društvo, pogledajte samo kvalitete napisa na Internetu. Ili slučajeve botova koji su imitiranjem napisa tipičnih korisnika postali rasisti i što već ne. Pogledajte razinu komuniciranja u komentarima i prilozima čitatelja (Bug tu znatno iskače u odnosu na "općenamjenske" medije, u pozitivnom smislu).

U društvenim odnosima, možda nije loše da oni kojima je teško prošetati do izbornog mjesta niti ne glasuju. Koliko znam, o tome postoje različita viđenja.

 

U Švicarskoj i Austriji može se glasovati čak i poštom, u nekim zemljama se pokušava kažnjavati birače koji nisu izašli na glasovanje. U takvoj okolini, elektroničko glasovanje bilo bi korisno jer bi lijeni ljudi mogli sve obaviti iz svog naslonjača.

Međutim, postavlja se i pitanje zašto bi uopće birači morali izlaziti na izbore? Ako je izbor loš ili čak nikakav ("ideološke razlike", podjele na partizane i ustaše, na progresivce i tradicionalce, i slično, a gospodarska politika ista) zašto bi ljudi morali izlaziti na izbore na kojima nemaju izbora? Osnovni razlog je zato da bi dali neki legitimitet takvim ustajalim i nesposobnim političarima. U tom smislu je bolje da ljudi ne moraju ići na izbore jer tako se bar stiče realna slika o tome što misle o političarima.

 

U drugim zemljama glasovanje poštom ili Internetom niti je moguće niti se ozbiljno razmatra. Pred nekih 15-ak godina čitao sam američke članke o tome. Iako su imali uvjete za izgradnju sustava za glasovanje putem Interneta, izražena je velika bojazan da bi na taj način mogla biti organizirana kupovina glasova. Naime, u konvencionalnom biračkom postupku, netko može biraču platiti da glasuje za njegovog kandidata, ali ne može biti siguran da je birač stvarno glasovao kako je trebao. S dolaskom pametnih telefona, moguće je tražiti da glasač slika listić zajedno sa svojom osobnom (recimo), ali glasač još uvijek može nakon toga zaokružiti dodatni broj i time poništiti vlastiti listić.

Uz elektroničko glasovanje putem Interneta, oni s dovoljno novaca mogu organizirati prijenosna glasačka mjesta (laptop + mobilni Internet) i obilaziti naselja te neodlučnim glasačima plaćati po, recimo, 100 kn ako glasovanje obave pred njima na laptopu. Uvjeren sam da bi bilo mnogo neodlučnih koji bi rekli "ne valjaju ni crveni ni crni pa mi je svejedno, a ovako bar dobijem 100 kuna".

Zamislivo je i da netko podvaljivanjem lažnih stranica za glasovanje čak i prevari glasače.

 

Ako mislimo da je takav sustav izbora prihvatljiv ili čak poželjan, onda samo naprijed. Ali molio bih gospodu novinare da onda u budućnosti ne pišu kakva smo banana državica jer se za 10 milijuna kuna može kupiti pobjeda na izborima.

 

Konačno, da se osvrnem i na stalno vraćanje gospodina Maštruka na virtualno državljanstvo i Estoniju. Da sam Estonac, digla bi mi se kosa na glavi od pomisli da bi neki prdac koji živi tamo u nekoj južnoeuropskoj balkanskoj rupi, mogao glasovati na estonskim izborima i posredno, putem odabira pobjedničke stranke, odlučivati kolike ću poreze plaćati ja koji tu živim, po kakvim ću se cestama voziti, kakve će mi biti bolnice, škole i vrtići, kako će mi se razvijati gospodarstvo!

Na kraju krajeva, ako Estonija izda nekoliko milijuna virtualnih državljanstava, može se lako pojaviti neka stranka koja će potom jedino brinuti da udovolji virtualnim državljanima, a koga briga za stvarne ljude koji u Estoniji žive. Estonija je mala zemlja pa bi već dva milijuna virtualnih glasova bilo više nego što ima stvarnih ljudi koji tamo žive. Nadalje, ta stranka čak ne bi morala ni imati fizičko središte u Estoniji. Tako da ako će se taj estonski projekt doista nastaviti razvijati u tom smjeru, umjesto da sve ostane samo "publicity stunt", onda svi svjedočimo stvaranju prve virtualne banana državice dok pritom plitki i površni novinari plješću i viču "hura za tehnologiju".

 

I nije mi jasna ta fascinacija i kakva to pravednost proizlazi iz virtualnog državljanstva? Gospodin Maštruko fizički živi u Zagrebu, dere zagrebačke ceste, pije i upotrebljava vodu iz zagrebačkog vodovoda, djeca mu idu u hrvatske škole i na hrvatske fakultete, dom mu grije plin iz zagrebačkog plinovoda (možda struja Hrvatske elektroprivrede), ako se razboli njeguje ga hrvatski zdravstveni sustav, ako mu se dogodi požar gasit će ga zagrebački vatrogasci, za (relativnu) sigurnost društva oko njega brine se hrvatska policija. U svemu tome ne vidim niti jedan pridjev "estonski", ili drugim riječima: hoće li gospodinu Maštruku požar doći gasiti vatrogasci iz Tallinna? (ne daj Bože da do požara dođe - ovo NIJE skrivena prijetnja)

Dakle, virtualni svijet je bitan u području zabave i financija, ali još uvijek smo fizički ljudi čvrsto ukorijenjeni u materijalnom svijetu.

 

A plaćanje poreza u Estoniji (zato što je porez na dohodak tamo ravnih 20%) dok u stvarnosti živiš u Zagrebu nije samo nezakonito nego je i vrlo nemoralno.

 
8 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Ja se već godinama pitam, šta se ne glasa elektronički,

Ovako papirnato.... Naštimavaš samo tako :)
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Sthef kaže...
4ndY kaže...

 

Misliš li da se sva IT infrastruktura sama održava, da u njezinom funkcioniranju ne sudjeluju ljudi? Da netko nema administratorski ili root pristup gdje može pogledati sve zapise i baze? Tada se uloga "službenice sa šaltera" seli na sistemskog administratora koji može vidjeti stvari još lakše nego ona. Dok bi u rečenu službenicu još mogao posumnjati jer si je upoznao, onog sys-admina vjerojatno nikad nisi i nikad nećeš znati da je postojao. Razlika je što se podatak u bazi ili zapisu može lako obrisati ili izmijeniti bez da itko ikad sazna, dok obrisati križić kemijske olovke s listića papira dok te svi fizički gledaju nije baš tako trivijalno.

Usporedba sa službenicom i doktorom je bila u smjeru da i u papirnatim sustavima ne postoji anonimnost (ako zamijenimo službenicu iz banke sa nekom nedigitalnom službenicom u nekom papirnatom svijetu :)). Ne kao argument za računalni sustav, već da se taj argument ne može koristiti kao negativna strana digitalizacije ako takva negativna strana postoji i u sadašnjem sustavu. Ako te taj aspekt brine, možeš uvesti još pet administratora koji jedan drugog nadgledaju. Ako se bojiš da će netko hakirati bazu i obrisati sve svoje tragove, na isti način se mogu fizički pripremiti glasačke kutije i zamijeniti u bilo kojem koraku sadašnjeg sustava. Onaj tko će imati resurse i znanje za hakiranje dobro projektiranog i izvedenog računalnog sustava najvjerojatnije ima resurse i za fizičko 'hakiranje'.

 

Poštujem sva pitanja i stavove u vezi sigurnosti/anonimnosti računalnih sustava, ali da sad skočim na jednu drugu temu (bez namjere da ova rasprava ode u tom smjeru, tako da zanemarite ostatak rečenice ako se ne slažete :)), ja ću uvijek odabrati nekakav imaginarni svijet u kojem su svi automobili na svijetu koji sudjeluju u prometu 'samovozeći', nasuprot sadašnjeg.

 

E-glasanje zasigurno ne smatram savršenim sustavom, ali smatram da sadašnji papirnati sustav nije ništa bolji niti što se tiče anonimnosti niti što se tiče transparentnosti, čak mislim da je lošiji. Generalno je moje mišljenje i iskustvo, ako je za nekakav proces računalni sustav izveden kako spada (ovdje bi možda trebao ići naglasak, pa čak ako je i bugovit, sustav je predvidljiv, a to je smatram bolja opcija od nepredvidljivih nedostataka ljudi) i ljudski utjecaj sveden na minimum, takav sustav će funkcionirati efikasnije i ispravnije nego kad ga nije bilo.

 

Uglavnom da ja završim raspravu sa svoje strane, malo me uvukla rasprava i više nego sam očekivao dok čekam ručak.

I dalje smatram da je e-glasanje korak naprijed nasuprot klasičnom papirnatom, te da bi se svakako trebale pokrenuti rasprave o mogućim problemima takvog oblika jer je to jedini način da tehnološki i civilizacijski napredujemo (malo me ponijela rasprava, svjestan sam države u kojoj živimo, bez brige :D).

Dobar tek svima i ugodan nastavak vikenda :)

Da bi mogao zamjeniti glasačke listiće trebaš imati takav papir, a pretpostavljam da ga nema baš u slobodnoj prodaji jer bi to bilo glupo od države. Uz to su listići na broj pa moraju štimati kako broj listića tako i brojevi na listiću (ako se pojave 2 ista ili broj koji nije tiskan, normalno da nešto ne štima). Jedina manipulacija je moguća na način da se zaokruži netko ko nije glasao i ubaci listić i baš iz tog razloga bi svi koji ne namjeravaju glasati trebali otići na biračko mjesto i poništiti listić. Postoji puno kreativnih načina za tu radnju :P

nemam za potpis
16 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
boyan.sharic kaže...

 ...i ne treba ti obrazovan kadar nego to može uraditi bilo ko?

Pa zar samo u tome nije manjkavost trenutnog sistema?

 

Jer ovo što je neko naveo da se glasovi broje po stepenicama i oni koji bi trebali da provjeravaju zapravo to ne čine nego nabacaju par nevažećih samo potvrđuje silne nedostatke trenutnog načina glasanja i govori u korist e-glasanja.

Daleeeeko manje stvari može krenuti u pogrešnom smjeru ukoliko se što manje posla prepusti 'ljudskom faktoru'.

Ako misliš da je problem nadzirati sistem i 50-ak IT-evaca sa pristupom sistemu, kako onda ne misliš da je problem nadzirati hiljade aktivista koji učestuju u procesu brojanja (a upravo smo dobili opis jednog takvog brojanja i nije usamljen slučaj) glasova?

Ne želiš da u izborima i jedna skupina ljudi ima prednost, pa čak i oni obrazovaniji koliko god to sad izgledalo smiješno, odnosno želiš bilo kakve klasne i druge razlike svesti na minimum, a olovka, papir i ručno brojanje su upravo to - minimum koji zahtijevaš od svih sučesnika izbornog procesa. Ako postoje, i oni informatički nepismeni i neobrazovani moraju imati svoje predstavnike jer tko će se onda boriti za rješavanje njihovih problema? To ne vrijedi samo za glasače, nego i za one koji nadziru same izbore. Ako je čin glasanja svakom jasan i jednostavan, onda će teško, karikiram, onaj s dva doktorata uvjeriti onoga sa završenom osnovnom školom da je na listiću zaokružen kandidat 1, a ne kandidat 2. Kad se tu uvede računalna "magija" lako će manipulacije onih upućenijih proći: naprosto će reći: "Joža, ti ne razmeš kak' ti to funkcionira - dobro je taj strojček to izračunal - ja sam ti doktor pa to valjda kužim."

 

Što se tiče pogrešaka u zbrajanju glasova i provedbi izbora na biračkom mjestu zbog nestručnosti i aljkavosti - jasno da je to moguće, ali kako su takve greške svojstvene pojedinom biračkom mjestu, one će se u prosjeku međusobno poništiti po raznim biračim lokacijama. Netko će biti oštećen za par glasova u jednoj kutiji, netko za par u drugoj (ali to je zbilja svedeno na minimum zbog većeg broja ljudi koji sudjeluje u tome). Ne kažem da nije moguće ono čemu je Sthef svjedoćio, ali kažem da je iznimno nevjerojatno to raditi na globalnoj razini i da se na kraju to uračuna u rezultat kao sistemski pomak za jednu opciju. U e-glasanju intervencija nad glasovima moguća je na centraliziranoj razini - dovoljno je da netko ima pristup centralnom sustavu takvog glasanja. Tada ne treba tisuće ljudi na terenu koji bi u svakom biračkom odboru pokušavali prevariti ostale članove odbora, nego je dovoljna šačica osposobljenih ljudi.

 

Ako bi sve ovisilo o ovih 50-ak IT-ovaca s pristupom infrastrukturi, ja bih u svojem političkom programu obećavao povećanje plaća u IT-u i ne znam što sve ne, kako bih "omekšao" tu populaciju (to je vrlo specifična populacija s pomalo predvidivim zahtjevima), a onda je dovoljno potplatiti neke od njih da ne gnjave dok ih posjetim za vrijeme izbora, pa onako usput uštekavam USB stick u neko od njihovih računala pitajući usput kako žena, djeca, kako je bilo na ljetovanju... Puno jeftinije nego korumpirati stotine biračkih odbora čiji su članovi međusobno suprotstavljene strane u izborima koje kontroliraju jedna drugu. A ako sam još stranka na vlasti koja želi ostati na izborima - ha, pa onda imam popis svih tih ljudi na platnoj listi, kao i gdje žive, koje su to obitelji. Mali pritisak na nekog od njih neće biti problem.

 

Ovakav sustav glasanja kakav imamo danas i kakav se prakticira u većini, ajmo reći, demokratskog svijeta je odolio testu vremena i takav je zato što su ga iskustva takvim stvorila. Ljudi u biračkom odboru su raznih preferenci i svakom je u interesu da njegova opcija ne bude zakinuta i kontrolirat će ovog do sebe jer zna da će ga ovaj htjeti prevariti, i obrnuto. A prevara se može dogoditi samo u čitanju broja s papira i ukupnom brojanju. To je robusno i u konačnici pouzdano, a uz to postoje trivijalne mjere sigurnosti od zamjene listića i kutija. Sve što ne može prosječan čovjek pratiti predstavlja prijetnju glasačkom procesu, a sustav e-glasanja s brdo enkripcije, klijenata, servera, softvera, tokena i uređaja u različitim situacijama upravo je to. I kad se izbori "ukradu" nitko neće moći ništa ni dokazati jer nema nikakvog fizičkog traga, nema papira, nema kutija... samo su se negdje izmijenile nule i jedinice.

A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.9.2016 16:34 (4ndY).
14 godina
offline
Od e-glasanja do abakusa

Terminologija iliti nazivoslovlje nije 19-stoljetna disciplina! Uopće mi nije jasno odakle autor izvlači takve zaključke. Misli li on da u drugim i tehnološki razvijenijim jezicima ne postoje leksički sinonimi s terminološkim potencijalom i da ne postoje sukobi koji je bolji/točniji/jednoznačniji itd.

 

Ono što držim problemom jest kad se jezik politizira i kad autorovi stavovi preočito odražavaju na političke stavove. To je granica koju novinari ne bi smjeli prijeći. Ne mislim da ju je ovdje autor prešao (ipak je pisao u rubrici "osobni stavovi"), ali slični bi diskurs u drugim rubrikama mogao biti nazvan "ispadom". Svejedno, i dalje mi je žao kad primijetim da se Hrvati srame svoga vlastitoga jezika ili da se boje njime služiti.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
PzKpfw kaže...

@BlackDog22

 

Hm, znam za ovo 12h, a ako je +6h, tim gore pod džep hrvatskog proletera, a tim bolje za hrvatskog parazita.

Poanta je praćenje suvremenih tokova i smanjivanje i onako već nabujale hrvatske birokracije koja se koti kao žohari u pučkoj kuhinji.

Anonimonost može itekako biti zajamčena, osim ako nisi teorija urota freak.

 

Ako može Estonija, može i mi. Tko veli da se ne može, laže ili je na državnim jaslama, pa se boji za svoj posao. 

Jerbo, jedina kvalifikacija koju oni ima za taj posao, je taj kaj ima vezu, bez obzira bio on glup i sa nekakvim bezveznim fakutletom.

 

A, da hrvatska je birokracija nesposobna do bola, te je još preplaćena za svoj posao. 

Trebaju ju rezati nemilice.

 

 

 Za svako izborno mjesto ti je 10 članova biračkog odbora podjeljenih u dvije smjene po 6h s tim da obadvije smjene prisustvuju prebrojavanju listića + listići se zatim nose u izborno povjerenstvo, to obično rade predsjednik, zamjenik i još jedan član. Članovi dobivaju 300, pred i zamjenik 350 kn (barem je tako bilo zadnji put). Samo brojanje traje još nekih (zavisno od izbora do izbora) od 1-3h (pustimo sad iznimke nekakvih ogromnih mjesta u zg i sl.) u slučaju da je sve prošlo kako treba. Ako se zajebe ostaju dok ne saznaju što ne valja. I sad da ti ja kađem da naše izborno povjerenstvo (naše općine) ne može pronači dovoljno, kako ih ti zoveš, parazita da popuni sva mjesta, odnosno dovoljno sposobnih parazita. Pogotovo teško je nači zamjenike i predsjednike. Pa se slobodno javi jer čisto sumnjam da ti neće nači neko biračko mjesto da i ti zaradiš 300kn za ništa posla. 

 

Estonija nije ukinula biračka mjesta. Tako da ni estonija ne može. 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
SveZauzeto kaže...

 

Međutim, postavlja se i pitanje zašto bi uopće birači morali izlaziti na izbore? Ako je izbor loš ili čak nikakav ("ideološke razlike", podjele na partizane i ustaše, na progresivce i tradicionalce, i slično, a gospodarska politika ista) zašto bi ljudi morali izlaziti na izbore na kojima nemaju izbora? Osnovni razlog je zato da bi dali neki legitimitet takvim ustajalim i nesposobnim političarima. U tom smislu je bolje da ljudi ne moraju ići na izbore jer tako se bar stiče realna slika o tome što misle o političarima.

 

 

 Ako smatraš da baš svaka od xy stranaka (a hvala bogu na našim izborima će ih biti) je najobičnije smeće koje ne zaslužuje tvoj glas, stvarno ne mislim da trebaš za njih glasovati, ali smatram da se onda trebaš sam kandidirati (osim ako i za sebe ne smatraš da si nespsoban i korumpiran). Ako ne napraviš ni jedno od ovog dvoje (ni glasuješ ni kandidiraš se) onda stvarno ne vidim težinu u tvom mišljenju oko ove stvari jer ako mislis samo srat, a ne i raditi trebaš nam ko treće jaje. 

14 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
bus kaže...
Ja se već godinama pitam, šta se ne glasa elektronički,

Ovako papirnato.... Naštimavaš samo tako :)

 Misliš da se ne može naštimavati putem e-glasanja? Heh...

Swedish latin super funk.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
sirka666 kaže...
bus kaže...
Ja se već godinama pitam, šta se ne glasa elektronički,

Ovako papirnato.... Naštimavaš samo tako :)

 Misliš da se ne može naštimavati putem e-glasanja? Heh...

 Da bi mogao naštimati izbore papirom i kemijskom svih 10 članova biračkog odbora bi moralo biti iz iste opcije + ne bi smio imati ni jednog promatrača neke druge opcije. Vjerojatnost za to je nikakva pogotovo u imalo razvijenijim demokracijama pogotovo kad uzmemo da će recimo GONG slati promatrače baš na mjesta za koja zna da bi moglo biti problema. Osim toga: "po dva člana i zamjenika određuje većinska politička stranka ili koalicija, a po dva člana i zamjenika oporbene političke stranke ili koalicije sukladno stranačkom sastavu trenutačnog saziva Sabora."

10 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
BlackDog22 kaže...

 

 

 Ako smatraš da baš svaka od xy stranaka (a hvala bogu na našim izborima će ih biti) je najobičnije smeće koje ne zaslužuje tvoj glas, stvarno ne mislim da trebaš za njih glasovati, ali smatram da se onda trebaš sam kandidirati (osim ako i za sebe ne smatraš da si nespsoban i korumpiran). Ako ne napraviš ni jedno od ovog dvoje (ni glasuješ ni kandidiraš se) onda stvarno ne vidim težinu u tvom mišljenju oko ove stvari jer ako mislis samo srat, a ne i raditi trebaš nam ko treće jaje. 

Vulgaran i isprazan komentar, ali ću svejedno potrošiti 5 minuta na odgovor.

 

Ne smatram da je "svaka od xy stranaka" najobičnije smeće. S jedne strane, zato što većina stranaka ipak nije "najobičnije smeće", a s druge strane zato što ne poznam programe (pa ni nazive) svih 50-ak stranaka koje će u mojoj izbornoj jedinici izaći na izbore. To što stranka nije "najobičnije smeće" još uvijek ne znači da joj trebam dati glas.

 

Promatram one najveće i najeksponiranije stranke te u okviru toga onaj dio njihovog programa koji smatram najbitnijim u ovom trenutku - njihove planove za gospodarstvo i upravljanje državom u kontekstu velikog duga, visokih troškova i premalih prihoda. U tom dijelu ne vidim neke razlike.

 

Tu je i niz stvarno bezveznih stranka s programima tipa "vlast proleterima", "otpis dugovima svima", "nacionalizacija banaka", itd. Takve stranke su ispod bilo kakve razine jer bi čak i da uspiju provesti program (što bi bilo vrlo teško, a mislim da je upitno i da li one same vjeruju u vlastite programe) to završilo totalnom propašću države.

 

No idem korak dalje, baš da mi netko pomoću kristalne kugle pročita misli i uputi me na stranku koja ima gospodarski program za koji mi se čini da ima smisla (pod uvjetom da takva postoji), koja korist od glasovanja za tu stranku kad se po zastupljenosti u medijima i anketama zna da će dobiti 0,05% glasova?

Stoga ću proširiti prethodnu misao: izlazak na izbore u kojima nema izbora ili taj izbor nema nikakvog utjecaja, nema smisla.

 

Naposlijetku, zašto se sam ne kandidiram? Zato što moram zaraditi za kruh za sebe i svoju obitelj pa nemam vremena organizirati stranku ili nezavisnu listu, pripremiti detaljan program, naći kvalitetne ljude. Nemam desetke milijuna kuna na raspolaganju da organiziram kampanju kojom ću potom svoj program prenijeti građanima Hrvatske i uvjeriti ih da glasuju za mene, pritom se stalno boreći s medijima koji su podijeljeni u dva tabora. U tom kontekstu nemam ni živaca gledati kako se blati moja šira rodbina, izvlače razni mali grijesi ili izmišljaju nepostojeći (budući da za razliku od večine političara nemam nekih grijeha) u nastojanju da se uništi nova opcija koja se ne uklapa u postojeći bipolarni okvir.

 

I konačno, nije mi jasno čime sam pogodio tebe, BlackDog22, da sam zaslužio ljut i vulgaran odgovor. U slučaju da sam povrijedio tvoje visokocijenjeno mišljenje i pogled na svijet pa me pokušavaš ušutkati omalovažavanjem i vulgarnošću, neću se ispričati i reći da mi je žao. Štoviše, reći ću ti da mi je drago da te moj benigni napis uzrujao!

 

A tvoji isprazni komentari ("osim ako za sebe ne smatraš da si nesposoban i korumpiran" - nigdje nisam spominjao nesposobnost i korupciju već sam govorio o osnovnim programima, a ti si "nesposobnost i korupciju" projicirao u svojim mislima) te površno, plitko i isključivo razmišljanje ("glasuj ili kandidiraj se" - kao da se kandidirati možeš samo tako, a da dobivanje glasova ni ne spominjem) govore dovoljno o tvojoj ograničenosti i ništavnosti tako da više neću trošiti vrijeme odgovarajući na tvoje komentare.

 

Heh, sad primjećujem da je iz tebe izbila floskula o "nesposobnim i korumpiranim" političarima (naravno, takvi su samo oni iz drugog tabora) koja je česta podštapalica u kampanji pa pretpostavljam da sam te uzrujao po pitanju neizlaska na izbore "jer svi moramo izaći na izbore da bi se borili protiv zla iz onog drugog tabora". Jesam li možda na dobrom tragu?

 

Na tragu tog, predložit ću djelovanje koje se ne uklapa u tvoj plitki okvir "glasuj ili kandidiraj se":

 

POZIVAM SVE KOJE NE ZANIMAJU "USTAŠE" I "PARTIZANI" TE KOJI PROGRAME MANJIH STRANAKA NE SMATRAJU REALNIMA DA IPAK IZAĐU NA IZBORE I LISTIĆE NAPRAVE NEVALJANIMA (ZAOKRUŽUJUĆI DVIJE ILI VIŠE LISTA)!

 

Na taj način poslat ćemo poruku i političarima i medijima: ne zanimaju nas vaši "ustaše i partizani", ne zanimaju nas vaše umjetne i forsirane podjele u ta dva tabora. Zanima nas nešto drugo, nešto što najveće stranke i mediji odbijaju ponuditi glasačima.

 

U jednom trenutku mi je došla i zamisao da uzdrmamo stranačku mašineriju pa da svi koji ne vidimo za koga glasovati, stvarno prema medijskim naputcima odaberemo stranku L ili stranku D (prema općem svjetonazorskom "ukusu", jesmo li više liberalni ili smo više konzervativni) te da nakon toga zaokružimo zadnje ime na toj listi koristeći mehanizam preferencijalnog glasovanja. Na žalost, ne poznajem dovoljno zakone o Hrvatskom Saboru pa ne znam da li zastupnik odabran preferencijalnim glasovanjem može svoje mjesto prepustiti nekom drugom s liste. Kad to ne bi bilo moguće, tako bi se unijela lijepa pomutnja u stranačke mašinerije. Čak i u suprotnom slučaju mogli bi nastati manji potresi jer kad zadnji s liste osjeti da može sjediti u Saboru i dobiti penzijicu, nije sigurno da će samo tako odustati.

 

Eto, na kraju je ispalo da se i ja mogu nekako aktivirati - sad bih još trebao vidjeti kako da moji prijedlozi dođu do svih građana Hrvatske...

BlackDog22, je li to aktivizam kakav si želio?

16 godina
neaktivan
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa

"Vulgaran i isprazan komentar, ali ću svejedno potrošiti 5 minuta na odgovor."

 

 

Da je isprazan ne bi na njega ni morao ni mogao odgovarati, a što se tiće vulgarnosti uvjek ću rađe prihvatiti malo iskrenosti i vulgarnosti mjesto kurtoazije. 

 

"Ne smatram da je "svaka od xy stranaka" najobičnije smeće. S jedne strane, zato što većina stranaka ipak nije "najobičnije smeće", a s druge strane zato što ne poznam programe (pa ni nazive) svih 50-ak stranaka koje će u mojoj izbornoj jedinici izaći na izbore. To što stranka nije "najobičnije smeće" još uvijek ne znači da joj trebam dati glas."

 

Znači, pošto se naš sustav zasniva na izboru najboljeg od ponuđenog, a ne najboljeg apsolutno. A ako misliš da performansom poništavanja listića šalješ neku poruku upozorenja ili građanskog neposluha ljudima u politici ili drugim istomišljenicima? Ne šalješ, nikog nije briga. Osim crticu u dnevnike o broju poništenih listića potpuno je taj pokret besmislen, isprazan i nevažan. Mene zanima tko će mi krojit politiku i ekonomiju idućih xy godina, a ne da li je bilo 6,4 ili 8,7% poništenih listića te što je pjesnik njima htio reći. No ajde i poništeni lsitić je izlazak na izbore pa te ne svrstavam baš u onu najnižu kategoriju ljudi čije me mišljenje apsolutno ne zanima, a to su oni koji su preljeni da se obuku i odu na biralište, bez ikakve političko-ideološke pozadine. 

 

"No idem korak dalje, baš da mi netko pomoću kristalne kugle pročita misli i uputi me na stranku koja ima gospodarski program za koji mi se čini da ima smisla (pod uvjetom da takva postoji), koja korist od glasovanja za tu stranku kad se po zastupljenosti u medijima i anketama zna da će dobiti 0,05% glasova?

Stoga ću proširiti prethodnu misao: izlazak na izbore u kojima nema izbora ili taj izbor nema nikakvog utjecaja, nema smisla."

 

Znači sad opet dolazimo do toga da stranka koja zna što radi (očito da zna pošto bi ti za nju glasao) je toliko napredna da su njeni intelektualni dosezi neshvatljivi svima osim 0,05% onih najrazvijenijih i najinteligentnijih koji su jedini sposobni razlučiti svu raskošto političke i ekonomske ideje koju ta stranka zastupa? Ok, ja znam da prosječni birač nije doktor nauka no mislim da imaš previsoko mišljenje o svom izboru. 

 

"Naposlijetku, zašto se sam ne kandidiram? Zato što moram zaraditi za kruh za sebe i svoju obitelj pa nemam vremena organizirati stranku ili nezavisnu listu, pripremiti detaljan program, naći kvalitetne ljude. Nemam desetke milijuna kuna na raspolaganju da organiziram kampanju kojom ću potom svoj program prenijeti građanima Hrvatske i uvjeriti ih da glasuju za mene, pritom se stalno boreći s medijima koji su podijeljeni u dva tabora. U tom kontekstu nemam ni živaca gledati kako se blati moja šira rodbina, izvlače razni mali grijesi ili izmišljaju nepostojeći (budući da za razliku od večine političara nemam nekih grijeha) u nastojanju da se uništi nova opcija koja se ne uklapa u postojeći bipolarni okvir."

 

Za bavit se politikom na nižim nivoima svatko ima vremena, stvar je samo volje. A na višim nivoima politika je kod nas profesionalna, što znači da se plaća, a kako vidim po vjestima i dobro se plaća.

 

"Heh, sad primjećujem da je iz tebe izbila floskula o "nesposobnim i korumpiranim" političarima (naravno, takvi su samo oni iz drugog tabora) koja je česta podštapalica u kampanji pa pretpostavljam da sam te uzrujao po pitanju neizlaska na izbore "jer svi moramo izaći na izbore da bi se borili protiv zla iz onog drugog tabora". Jesam li možda na dobrom tragu?"

 

Pa nije to floskula, ako nisu nesposobni i ako nisu korumpirani znači da su sposobni i pošteni. ne znam zašto bi imao nešto protiv takvih ljudi. Ili ti meni hoćeš reči da postoji sposobna i poštena stranka za koju ti iz nekog principa ne želiš glasovati nego poziovaš na bojkot poništavanjem listića? Di je tu logika? I da, normalno da su takvi oni iz drugog tabora, pa valjda je to logično. Pa tko bi normalan rekao, aha ovi su pošteni i sposobni, a ovi drugi su pokvareni i nesposobni. Ja ću glasat za ove druge, to će biti moj tabor. WTF? Mislim, čak i da sam ja pokvaren pa mi odgovaraju drugi korumpirani normalno da to ne bi priznao. 

11 godina
neaktivan
offline
Od e-glasanja do abakusa

Glasovanje ima smisla ako je tajno, a to je tehnološki (skoro) neizvedivo ako se to radi elektronski. Server koji obrađuje zahtjeve mora evidentirati podatak tko je glasovao, ali ne i podatak za koga je dotični građanin glasovao. Gdje je taj pošteni programer koji će odbiti sve nemoralne ponude da doda jedno polje u bazi. Možda da ga potražimo u Finskoj ili Estoniji? Kako uopće riješiti nadzor servera i aplikacije za glasanje, a da ne moram vjerovati firmi koja je za državu natipkala dotični software, adminima servera i još barem stotini ljudi od kojih je dovoljno da jedan bude "skromnijih moralnih kvaliteta".? Open source svakako doprinosi rješenju, ali tko mi garantira da se baš ta aplikacija upravo vrti na službenom serveru. Ili da server bude na Islandu, a programeri iz Finske? Ili da se generira nekakav TAN broj na jednom serveru, a glasanje ide na drugom. Nemam kvalitetan odgovor na ovo pitanje, samo znam da svaka sumnja u tajnost izbora ima drastične posljedice po demokracuju.

S druge strane, elektronsko glasanje je odlična stvar jer bismo mogli imati više referenduma o važnim pitanjima, a time bismo oslabili bahatost političara koji kad jednom dođu na vlast uglavnom rade protiv Hrvatske i njenih ljudi.

 

 

 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Mayo kaže...
Ajar kaže...

kakve uopće veze ima na koji se način glasa? neki dan nađem na jarunu novčanik s dokumentima nekog dvadesetgodišnjaka koji ima (paz' sad!) valjane osobne iskaznice i BiH i Rvacke. tko tu koga? tak se može dobiti bar još 50% glasova više. badava nama "demokracija" kad imamo sprdnju od države. 

 

 

Po meni treba ukinuti dvostruko državljanstvo, ali.. ehej.. politika.

 Nemožeš ukinuti dvojno državljanstvo jer ustav gotovo svake države ne dopušta prisilno lišavanje državljanstva. Nitko ti ga nemože oduzeti. Osim toga nisi valjda zavidan što netko ima 2 ili više državljanstava. To je normalno neki imaju USA Kanadsko i još treće državljanstvo neke europske zemlje na osnovu porijekla. A neke države prodaju državljanstvo npr Malta pa čak i USA. Ako investiraš određenu svotu novca.

15 godina
offline
Od e-glasanja do abakusa

SDP je (uz odobrenje HDZ-a) ukinuo pravo građana na referendum, suzivši granice prostora, praga i vremena u doslovno nemoguće za ispuniti na ikoju temu.

Boje se glasa naroda. Točnije, oni ne žele demokraciju, nego VLADATI narodom koji sluša, a ne KOJEG oni slušaju.

U tom svjetlu treba gledati zašto se "ne može" glasati elektronički. Zastupnici bi postali suvišni posrednik izražavanja volje naroda.

A s time bi nestale njihove masne penzije za 2 godine nedolaska na posao, plaće, i naravno - nestao bi izvor korupcije (nemaju zastupnika da ga potplate).

 

 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa

Narod je potvrdio ukus i dobru prosudbu kroz povijest. U mojem sječanju su još živi ovi primjeri: Lepa Brena, Cro dance, Huljić i sl...

Među prvih 10 referenduma će biti obavezno spajanje blagadana, pa povećanje broja blagadana, pa zajamčeni dohodak.

16 godina
offline
Od e-glasanja do abakusa

U pola noći listiće broje samo oni koji to nisu dobro napravili kada su trebali .

Što na parlamentarnim izbornima znači cca 70% ljudi, zapisnici su napravljeni da bi trebali izučavati po tjedan dana da shvate čemu to i što svaki broj u njemu znači, a ne brzi tečaj od sat-dva kako birački odbori sada imaju... Od svih izbora zapisnici za parlamentarne izbore su najkompliciraniji jer su međusobno povezani, ako je jedan smrdan (jedno "obično" biračko mjesto ima 7 zapisnika, lista izborne jedinice i 6 manjina) to najčešće sa sobom povlači i ostale.

 

Nažalost sam i previše upoznat sa temom pošto radim na tehničkoj strani izbora

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Ako narod nije sposoban birati na referendumu, onda nije sposoban birati ni zastupnike u sabor. Ili narod bira (demokracija) ili si za to da vlada netko drugi (feudalno, robovlasničko itd društvo).
14 godina
offline
Od e-glasanja do abakusa

Danas sam našao jedan zanimljiv video 

na kojem je objašnjeno kako je moguća manipulacija i kada se glasa na papiru. Moram priznati da na taj način nisam razmišljao, a to je da netko može važeći listić učiniti nevažećim tako da jednostavno zaokruži još jednu opciju. Tako se na prošlim izborima desila situacija da je prosjek broja nevažećih listića bio 2 puta veći od prosjeka broja nevažećih listića manjina (u nekim izbornim jedinicama je taj broj oskakao još više). Sve u svemu izbori su jedna velika manipulacija. Od toga da se u medijima forsiraju 2-3 stranke (koalicije) kako bi narod glasao za "manje zlo" do toga da se neke stranke namjerno guraju na kraj listića i ignorira ih se u medijima. Kada bi se išlo na e-glasovanje siguran sam da bi i tamo bilo namještanja.

nemam za potpis
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.9.2016 11:06 (tenac).
 
1 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Poništenje listića ili neglasanje rezultira većim postotnim udjelom glasova za velike stranke. Drugim riječima, ako ne izađeš ili ako poništiš listić, to je isto kao da si glasao 50% za HDZ, 50% za SDP, odnosno stranke kojima su fokus ustaše i partizani, a ne galopirajući dug zbog kojeg dižu kredite i rasprodaju imovinu, a noadi ljudi iseljavaju iz domovine.
 
0 2 hvala 0
10 godina
offline
Od e-glasanja do abakusa

Hm, ne glasam, jer je to sve cirkus, te se izborima ništa ne rješava. Bili ovaj ili onaj na vlasti ništa se ne mjenja.

Jednostavno me boli briga za tzv. opće dobro, te brinem samo o sebi i svojoj obitelji i prijateljima.

 

Ovaj kaj brije o listićima i dizajnerskim rješenjima glasačkih listića(ovaj iz videa u žutoj majici), vjerojatno je neki opaki agigator Živog Zida, kaj žele doći samo do fotelja, a pri tome ne biraju sredstva. Imaju tu neku svoju čudnu filozofiju, te još uvijek žive na staroj slavi kao nešto novo na "političkom tržištu". Kao i svojedobno oni laburisti, te Boris Mikšić.

 

Najpametniji kaj sam čuo, a da je bilo o politici riječ, je ona citat, koji otprlilke veli "da se izborima išta rješava, već bi se ionako ukinuli".

Nema očekivanja niti polažem ikakve nade da politika išta rješava, nego se sam borim za sebe.

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Od e-glasanja do abakusa

Naravno da je e-glasanje moguće i da se svi problemi mogu riješiti.

 

Ideja da je internetsko bankarstvo "lakši" slučaj od internetskog glasanja je potpuna budalaština.

 

Tip na videu, kao i ovi na forumu samo nabrajaju stvarne, moguće i izmišljene probleme u stilu propagande oko Y2K buga.

Ovaj "ekspertni" tim za Estoniju sastavljen od studenata, asistenata i aktivista vjerojatno drobi isto, no nisam još proučio.

 

Glasanje svakako nije informacijski toliko složen proces, sve ključne kvalitete mogu se zadržati i u e-izdanju.

 

Ključ je toga, kao i drugih javnih e-sustava upravo u provjerljivosti i nadzoru, tj. mogućnosti da sami birači verificiraju proces i ishod glasanja, što im se e-glasanjem može i omogućiti.

 

Međutim, nije stvar u samom glasanju (koje i ovako dobro funkcionira), već u mnogim širim pitanjima i promjenama koje infromacijski napredak otvara, onome što se naziva Otvorenom javnom upravom i E-demokracijom.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
uuY kaže...

Naravno da je e-glasanje moguće i da se svi problemi mogu riješiti.

 

Ideja da je internetsko bankarstvo "lakši" slučaj od internetskog glasanja je potpuna budalaština.

 

Tip na videu, kao i ovi na forumu samo nabrajaju stvarne, moguće i izmišljene probleme u stilu propagande oko Y2K buga.

Ovaj "ekspertni" tim za Estoniju sastavljen od studenata, asistenata i aktivista vjerojatno drobi isto, no nisam još proučio.

 

Glasanje svakako nije informacijski toliko složen proces, sve ključne kvalitete mogu se zadržati i u e-izdanju.

 

Ključ je toga, kao i drugih javnih e-sustava upravo u provjerljivosti i nadzoru, tj. mogućnosti da sami birači verificiraju proces i ishod glasanja, što im se e-glasanjem može i omogućiti.

 

Međutim, nije stvar u samom glasanju (koje i ovako dobro funkcionira), već u mnogim širim pitanjima i promjenama koje infromacijski napredak otvara, onome što se naziva Otvorenom javnom upravom i E-demokracijom.

 

 ma jednostavno treba sustav konstruirati na način da se svaki dio da provjeriti (ako je to moguće). a sad je pitanje kako nekoga spriječiti da se umješa u proces da se ne desi ovo:

.

nemam za potpis
14 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
PzKpfw kaže...

Hm, ne glasam, jer je to sve cirkus, te se izborima ništa ne rješava. Bili ovaj ili onaj na vlasti ništa se ne mjenja.

Jednostavno me boli briga za tzv. opće dobro, te brinem samo o sebi i svojoj obitelji i prijateljima.

 

Ovaj kaj brije o listićima i dizajnerskim rješenjima glasačkih listića(ovaj iz videa u žutoj majici), vjerojatno je neki opaki agigator Živog Zida, kaj žele doći samo do fotelja, a pri tome ne biraju sredstva. Imaju tu neku svoju čudnu filozofiju, te još uvijek žive na staroj slavi kao nešto novo na "političkom tržištu". Kao i svojedobno oni laburisti, te Boris Mikšić.

 

Najpametniji kaj sam čuo, a da je bilo o politici riječ, je ona citat, koji otprlilke veli "da se izborima išta rješava, već bi se ionako ukinuli".

Nema očekivanja niti polažem ikakve nade da politika išta rješava, nego se sam borim za sebe.

 poanta je da sustav nije siguran.

1. moguće je naknadno intervenirati na način da se poništi ispravan listić ili ubaci drugi (tiskano je više listića nego ima broja birača, a to je odma sumnjivo)

2. ne postoji tijelo koje bi provjeravalo listiće u slučaju da netko prijavi neispravnost iz točke 1

 

ovo s dizajnom je istina, al to nije toliko bitno ko ovaj dio.

nemam za potpis
16 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
uuY kaže...

Naravno da je e-glasanje moguće i da se svi problemi mogu riješiti.

 

 Ovo mi zvuči kao netko tko je štrebao na pamet Kuharicu s Filozofskog fakulteta. Ajde se prvo spusti među nas smrtnike, računarce i ostalu bagru, pa odgovori na do sada iznesene argumente protiv e-glasanja. Denuncijacije svih koji su se drznuli propitivati svetost e-glasanja nije valjana vrsta argumenta. No kako to obično biva, netko tko uleti ovako s visoka u raspravu i objavi svima da nemaju pojma, obično se izgubi kad shvati da argumenata nema, a to si sam sebi opravdava da "što će gubiti vrijeme kad oni to ne mogu shvatiti". Pa da vidimo, je l' nakon velikog kriča mali ptič il nije...

A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.9.2016 15:53 (4ndY).
7 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa

Ja se iskreno bojim da je narod najsposobniji za "pospešeno sagorevanje naroda" (vidi pjesmu Ramba Amadeusa), jer je to najlakše. Za sve ostalo treba uložiti truda.

A direktna demokracija može biti dobra ako su građani usmjereni na dugi rok, altruisti, uklopljeni u zajednicu i sl, a ako ne... Mislim da je http://www.imdb.com/title/tt0387808/ vrlo dobar pokazatelj budućnosti

14 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
moraosam kaže...

Ja se iskreno bojim da je narod najsposobniji za "pospešeno sagorevanje naroda" (vidi pjesmu Ramba Amadeusa), jer je to najlakše. Za sve ostalo treba uložiti truda.

A direktna demokracija može biti dobra ako su građani usmjereni na dugi rok, altruisti, uklopljeni u zajednicu i sl, a ako ne... Mislim da je http://www.imdb.com/title/tt0387808/ vrlo dobar pokazatelj budućnosti

mislim da lagano idemo prema ovome što je prikazano u filmu

nemam za potpis
15 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
PzKpfw kaže...

Hm, ne glasam, jer ... Bili ovaj ili onaj na vlasti ništa se ne mjenja.

...

Ništa se ne mijenja zato što obje velike stranke koje se izmjenjuju na vlasti zastupaju isti interes, interes onih koji ih financiraju. Tako su kao lijeva i desna strana istog lica.

Koju god da izabereš, provode istu politiku. Razlika je samo u površinskoj retorici (ustaše/partizani), dok provode istu politiku: kredit na kredit, rasprodaja imovine, postepeno ukidanje prava narodu (ukidanje referenduma, zdravstvo samo bogatima, školstvo samo bogatima, a ostali nek crknu bolesni i neškolovani), rasprodaja resursa (izvori vode, otoci, sve što vrijedi). To je program koji provode.

Zato ih neki zovi HDZSDP, jedna stranka.

Par mjeseci prije svakih izbora lansiraju nekoliko svojih satelita - manjih stranaka s ljudima iz svojih redova. Glume da privuku ljude koji žele promjenu, i najčešće ne prijeđu prag pa se ti glasovi pribroje HDZSDP-u. Ako i prijeđu prag, onda koaliraju s matičnom strankom (HDZSDP). Imaš poplavu takvih malih stranaka.

Odaberu neku koju će gurati kroz medije, posebno TV (upravljan politikom, na žalost nemamo slobodne medije) i ljudi zbilja povjeruju da je to nešto drugačije, pa kad vide se razočaraju i postaju malodušni. To je i cilj: da prestaneš pokušavati. Potpuno pasivna, poslušna masa malodušnih ljudi. Njima možeš raditi što hoćeš, šišati ih ko ovce do gaća, neće se buniti. Staviti pdv 25% neće se buniti. Ukinuti referendum neće se buniti. Malo po malo, korak po korak im oduzimati sve.

Ako se i pojavi neka mala stranka koja doista nije potekla od HDZSDP-a, onda je preko medija pljuju. Ako itko ima nešto loše za reći - odmah prilog o tome, naslovnice. Ismijavanja, pljuvanja. Pogotovo ako takne interes bankara.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Keso kaže...
PzKpfw kaže...

Hm, ne glasam, jer ... Bili ovaj ili onaj na vlasti ništa se ne mjenja.

...

Ništa se ne mijenja zato što obje velike stranke koje se izmjenjuju na vlasti zastupaju isti interes, interes onih koji ih financiraju. Tako su kao lijeva i desna strana istog lica.

Koju god da izabereš, provode istu politiku...

 S tim da je očito svima nekako promaklo da se na prošlim izborima pojavila treća opcija bez koje ni jedna od tih dviju strana nije mogla sastaviti vladu, a nakon što nisu podlegli ucjenama i polovičnim rješenjima rađe su odabrali nove izbore nego fotelje...no kako to obično biva umjesto da se toj trećoj opciji onda da još više mandata i povjerenja i da se ove dvije stranke natjera na promjene i stvarne pomake na ovim izborima će naši vrli glasači napraviti suprotno. Opet će glasat za dvije glavne stranke i sljedeće 4 godine pizdit kako imaju samo dvije stranke za glasat, da nije žalosno bilo bi smiješno...

14 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
BlackDog22 kaže...
Keso kaže...
PzKpfw kaže...

Hm, ne glasam, jer ... Bili ovaj ili onaj na vlasti ništa se ne mjenja.

...

Ništa se ne mijenja zato što obje velike stranke koje se izmjenjuju na vlasti zastupaju isti interes, interes onih koji ih financiraju. Tako su kao lijeva i desna strana istog lica.

Koju god da izabereš, provode istu politiku...

 S tim da je očito svima nekako promaklo da se na prošlim izborima pojavila treća opcija bez koje ni jedna od tih dviju strana nije mogla sastaviti vladu, a nakon što nisu podlegli ucjenama i polovičnim rješenjima rađe su odabrali nove izbore nego fotelje...no kako to obično biva umjesto da se toj trećoj opciji onda da još više mandata i povjerenja i da se ove dvije stranke natjera na promjene i stvarne pomake na ovim izborima će naši vrli glasači napraviti suprotno. Opet će glasat za dvije glavne stranke i sljedeće 4 godine pizdit kako imaju samo dvije stranke za glasat, da nije žalosno bilo bi smiješno...

Po meni su naivni što su išli u koaliciju iako je petrov potpisao da neće. Kako vjerovati nekome tko je pogazio svoju riječ i ono što je ovjerio kod javnog bilježnika? Svake 4 godine se desi neka 3. opcija (Laburisti, Most...)  i onda uđu u koaliciju s jednom od stranaka dvopartijskog sustava i nestanu. Zašto? Jer su tada u vlasti manjina i imaju mali utjecaj na odluke, a nakon 4 godine su jednako krivi kao i stranka koja je na vlasti. Zato bolje odbit koaliciju i nek si HDZ i SDP slažu vladu pa nek ljudi skuže o čemu se radi ili na nove izbore pa dok vide da 3. opcija ima neke šanse da se aktiviraju i ovi neaktivni. Al, to je već druga priča, skrenuli smo s teme.

nemam za potpis
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.9.2016 20:48 (tenac).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice