Od e-glasanja do abakusa

poruka: 141
|
čitano: 14.573
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Od e-glasanja do abakusa".
16 godina
neaktivan
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
tenac kaže...

Po meni su naivni što su išli u koaliciju iako je petrov potpisao da neće. Kako vjerovati nekome tko je pogazio svoju riječ i ono što je ovjerio kod javnog bilježnika? Svake 4 godine se desi neka 3. opcija (Laburisti, Most...)  i onda uđu u koaliciju s jednom od stranaka dvopartijskog sustava i nestanu. Zašto? Jer su tada u vlasti manjina i imaju mali utjecaj na odluke, a nakon 4 godine su jednako krivi kao i stranka koja je na vlasti. Zato bolje odbit koaliciju i nek si HDZ i SDP slažu vladu pa nek ljudi skuže o čemu se radi ili na nove izbore pa dok vide da 3. opcija ima neke šanse da se aktiviraju i ovi neaktivni. Al, to je već druga priča, skrenuli smo s teme.

 Bez da ulazimo u stvari oko definicije koalicija, da, tu su ispali nedosljedni, iako bi ja više rekao naivni nego kvarni. Mislim da su se oni iznendali kad je ispalo da će ipak o nećem odlučivati, tako da po meni im je greška što su davali takva nebulozna obećanja (sam koncept izlaska na izbore bez uopće mogućnosti da ćeš s nekim surađivati je samo po sebi nebulozno, a još ako uzmemo u obzir da nisu imali apsolutno nikakve šanse da osvoje apsolutnu većunu potpisivanje tog dokumenta kod javnog bilježnika meni uopće nije ni malo jasno. Najobičniji i najjeftiniji populizam), a ne što su na kraju i koalirali. 

 

A ovaj drugi dio posta očito nisi shvatio što sam ja htio reći. Nije poanata u trećoj stranci po snazi (ako imaš više od 2 nećega, onda logično da postoji i treći) nego se ovaj put dogodilo da si imao treću opciju koja je neutralna i spremna je koalirati s jednom i drugom stranom s obzirom na njihov PROGRAM i REFORME, a ne da si osiguraju saborsku mirovinu i neku fotelju. (Osim što su spremni na to, dogodilo se da su bili odlučujući faktor jer bez njih se nije mogla sastaviti vlada).To su i pokazali/dokazali kad su se rađe odlučili na nove izbore umjesto da su uhljebili bližu i dalju rodbinu jer su mogli, Karamarko bi im dao i guzice samo da su oni pristali na to da primaju plaću i dižu ruke kako im on kaže (a i Milanović, da se ne lažemo). Ovo je bila prilika koju, nadam se da sam u krivu, nećemo jako dugo opet dobiti. 

14 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
BlackDog22 kaže...
tenac kaže...

Po meni su naivni što su išli u koaliciju iako je petrov potpisao da neće. Kako vjerovati nekome tko je pogazio svoju riječ i ono što je ovjerio kod javnog bilježnika? Svake 4 godine se desi neka 3. opcija (Laburisti, Most...)  i onda uđu u koaliciju s jednom od stranaka dvopartijskog sustava i nestanu. Zašto? Jer su tada u vlasti manjina i imaju mali utjecaj na odluke, a nakon 4 godine su jednako krivi kao i stranka koja je na vlasti. Zato bolje odbit koaliciju i nek si HDZ i SDP slažu vladu pa nek ljudi skuže o čemu se radi ili na nove izbore pa dok vide da 3. opcija ima neke šanse da se aktiviraju i ovi neaktivni. Al, to je već druga priča, skrenuli smo s teme.

 Bez da ulazimo u stvari oko definicije koalicija, da, tu su ispali nedosljedni, iako bi ja više rekao naivni nego kvarni. Mislim da su se oni iznendali kad je ispalo da će ipak o nećem odlučivati, tako da po meni im je greška što su davali takva nebulozna obećanja (sam koncept izlaska na izbore bez uopće mogućnosti da ćeš s nekim surađivati je samo po sebi nebulozno, a još ako uzmemo u obzir da nisu imali apsolutno nikakve šanse da osvoje apsolutnu većunu potpisivanje tog dokumenta kod javnog bilježnika meni uopće nije ni malo jasno. Najobičniji i najjeftiniji populizam), a ne što su na kraju i koalirali. 

 

A ovaj drugi dio posta očito nisi shvatio što sam ja htio reći. Nije poanata u trećoj stranci po snazi (ako imaš više od 2 nećega, onda logično da postoji i treći) nego se ovaj put dogodilo da si imao treću opciju koja je neutralna i spremna je koalirati s jednom i drugom stranom s obzirom na njihov PROGRAM i REFORME, a ne da si osiguraju saborsku mirovinu i neku fotelju. (Osim što su spremni na to, dogodilo se da su bili odlučujući faktor jer bez njih se nije mogla sastaviti vlada).To su i pokazali/dokazali kad su se rađe odlučili na nove izbore umjesto da su uhljebili bližu i dalju rodbinu jer su mogli, Karamarko bi im dao i guzice samo da su oni pristali na to da primaju plaću i dižu ruke kako im on kaže (a i Milanović, da se ne lažemo). Ovo je bila prilika koju, nadam se da sam u krivu, nećemo jako dugo opet dobiti. 

 i sam si priznao da se s HDZ-om i SDP-om ne može surađivati

nemam za potpis
16 godina
neaktivan
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
tenac kaže...

 i sam si priznao da se s HDZ-om i SDP-om ne može surađivati

 Pa nisam ni rekao da se mora ili treba, već da smatram da je pozitivno što su javno rekli da se ne može, nisu se prodali već su tražili nove izbore. I da je žalosno što umjesto da ljudi još jednom potvrde te glasove i kažu da žele treću opciju i da još više ljudi im da glas i pokažu HDZ-u i SDP-u da se može i bez njih MOST će dobit manje glasova i vratit ćemo se na početak. Odnosno morat ćemo trpiti ili HDZ ili SDP. I to ga trpiti u apsolutnoj većini gdje će moći raditi što žele bez da imaš nekakv oblik protuteže. 

15 godina
offline
Od e-glasanja do abakusa

Mislio sam da ćete prepoznati Most kao satelit većih stranaka po klasičnim znakovima:

- nastaje par mjeseci prije izbora

- iako do tada anoniman, dobija veliku minutažu na TV u raznim emisijama (podsjećam, TV je kontroliran od 2 velike stranke. Ne daju minutažu NIKOM osim svojima osim kad baš moraju. A i kad moraju, onda radije otkažu cijelu emisiju ili jednostavno pozovu samo HDZSDP)

- nakon izbora koalira s matičnom strankom

Dodao bih još:

- laže jednako bezočno kao matična stranka. Gleda te u oči i laže. Fascinantno je samo kako ljudi nasjedaju, jer pametnog čovjeka možeš prevariti samo jednom.

- napustili su sve što su obećali i bavili se isključivo kadroviranjem i telefonskom rasprodajom imovine

 

 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
BlackDog22 kaže...
tenac kaže...

 i sam si priznao da se s HDZ-om i SDP-om ne može surađivati

 Pa nisam ni rekao da se mora ili treba, već da smatram da je pozitivno što su javno rekli da se ne može, nisu se prodali već su tražili nove izbore. I da je žalosno što umjesto da ljudi još jednom potvrde te glasove i kažu da žele treću opciju i da još više ljudi im da glas i pokažu HDZ-u i SDP-u da se može i bez njih MOST će dobit manje glasova i vratit ćemo se na početak. Odnosno morat ćemo trpiti ili HDZ ili SDP. I to ga trpiti u apsolutnoj većini gdje će moći raditi što žele bez da imaš nekakv oblik protuteže. 

 http://www.express.hr/brifing/misterij-financija-mosta-petrov-nije-vratio-ni-lipe-6853

jel treba vjerovati nekome tko konstantno gazi svoja obećanja?

nemam za potpis
16 godina
neaktivan
offline
Od e-glasanja do abakusa

Ne vidim smisao uvođenja e-glasanja, pošto bi u najmanju ruku morali zadržati i klasični sustav glasanja sa listićima i glasačkim kutijama. I baba Ana iz Mrduše Donje ima pravo glasa, a babu Anu teško da možemo pretvoriti u e-babu Anu.

Dakle, bilo bi nužno zadržati dvostruki sustav ako bi uveli e-glasanje, što bi značilo nepotrebni trošak.

O direktnoj demokraciji sam dosta raspravljao sa prijateljem koji je zagovornik toga. Direktna demokracija je Isusa poslala na Križ, a Sokrata osudila na smrt (stari argument elitista, rekao bi moj prijatelj).

A u našem primjeru direktna demokracija bi izgledala ovako: jedan tjedan narod bi glasao da pdv smanji na 5%, a drugi tjedan da mirovine rastu za 10%. Tko bi to platio, pa jednostavno, narod bi izglasao da se štampaju kune.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
@floki, znači smatraš demokraciju promašenom, odnosno ljude nezrele za odlučuvanje o sebi, pa ih treba baby-sitati neki faraon/diktator/feudalac?
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Keso kaže...
@floki, znači smatraš demokraciju promašenom, odnosno ljude nezrele za odlučuvanje o sebi, pa ih treba baby-sitati neki faraon/diktator/feudalac?

 Parlamentarnu demokraciju i trodiobu vlasti smatram najboljim mogućim rješenjem i smatram da će to rješenje biti najbolje još dugi period.

Što se tiče diktatora i naroda, pogledaj po netu kako se narod kreveljio za svim mogućim diktatorima svih vrsta i boja.

Vjerovao ili ne, Sokrat je zato i izgubio glavu jer je po trgovima objašnjavao narodu da su nedorasli za direktnu demokraciju, a događaji u tadašnjoj Ateni su mu dali za pravo.

 

Uostalom, nismo se od vremena Atene puno promjenili. I danas se dobro snalaze jeftini populisti i narod ih voli. Kad vidim profesora ekonomskog fakulteta koji mi objašnjava da je društvu bolje da HNB bude pod šapama političara nego neovisna institucija,  mogu se samo nasmijati da će taj vjerojatno biti izabran u Sabor. Očito imamo problem, ili taj ne poznaje struku koju predaje na fakultetu ili svjesno obmanjuje narod radi glasova. Naravno, nije on problem, problem je kako jeftine obmane lako prolaze. Takvima koji glasaju za dotičnog profesora se baš mora postaviti sokratovsko pitanje tipa što ako tog tvog navodno poštenog političara jednom zamjeni nepošteni političar a ti mu dao HNB u ruke.

 

A teško mogu biti optužen i za elitizam, jasno sam rekao da pismenost ne može biti uvjet za glasanje, bilo abecedna bilo elektronska pismenost.

Dakle ni diktator ni elitist, samo možda škrt, čemu trošiti novac  na  e-glasanje kad klasično glasanje moramo zadržati.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.9.2016 12:21 (Floki).
15 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Je, Švicarci su zbilj glupi kad svako malo odlučuju na referendumu. Jedan dobar feudalac bi ih naučio kako izgleda bolji model gdje on ima sve a narod toliko da preživi u krpama. To je jeftinije, a ne svako malo trošiti struju na e glasanje.
Onaj profesor ekonomije nije Hrvatsku zaduživao, nije je rasprodavao, nije je odveo na rub bankrota. Ipak, on ti ne valja jer želi nešto drugačije, a ekipa koja nas vodi u bankrot i nestanak ti je ok. Blago nama. Mislio sam da je idiocracy samo film. Zbilja sam razočaran što čak intelektualci nasjedaju na propagandu za suzbijanje svakog skretanja s putanje bankrota. Ali samo pojedinim, ima i svijetlih primjera, sjajnih ljudi.
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Keso kaže...
Je, Švicarci su zbilj glupi kad svako malo odlučuju na referendumu. Jedan dobar feudalac bi ih naučio kako izgleda bolji model gdje on ima sve a narod toliko da preživi u krpama. To je jeftinije, a ne svako malo trošiti struju na e glasanje.
Onaj profesor ekonomije nije Hrvatsku zaduživao, nije je rasprodavao, nije je odveo na rub bankrota. Ipak, on ti ne valja jer želi nešto drugačije, a ekipa koja nas vodi u bankrot i nestanak ti je ok. Blago nama. Mislio sam da je idiocracy samo film. Zbilja sam razočaran što čak intelektualci nasjedaju na propagandu za suzbijanje svakog skretanja s putanje bankrota. Ali samo pojedinim, ima i svijetlih primjera, sjajnih ljudi.

 Što kad tog tvog navodno poštenog profesora zamjeni nepošteni političar a vi mu vašom voljom dali HNB u ruke. Štampat će kune u predizborne svrhe, je tako. A čijom zaslugom, vašom.

Nije vam Rohatinski zabranio kredite u švicarcima, da vam ih je 2004 išao zabraniti rekli bi mu da je lopov jer ne da jeftine kamate nego skupe kamate na eurske kredite. Nemojmo se lagati, danas bi jedno a sutra ne bi, kako kad odgovara.

Evo i za frankere sokratovskog pitanja, bi li se bunili da je tečaj franka padao. Znamo odgovor, jel tako.

 

Nije profesor sam, i velike stranke vole populizam. Što u biti znači zabrana ovrhe na jedinu nekretninu koju obećavaju. U praksi samo da možeš u kredit za stan ako već imaš stan. Znaju to političari, nisu oni glupi, ali jednim udarcem maknu dvije muhe. Em dobiju glasove em u budućnosti smanje broj ovrha na nekretnine i nemile scene na tv kad policija  navodno bolesne babe iznosi  iz stanova, a babe pristigle sa sela da pojačaju dojam. Očito su političari odlučili da onaj tko nema gdje otići niti ne dobija više kredit za nekretnine. A kako lijepo zvuči na prvu, zabranit ćemo ovrhu na jedinu nekretninu.

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.9.2016 12:53 (Floki).
15 godina
offline
Od e-glasanja do abakusa

Nije tako. Previše toga bi morao pročitati i znati da ti bude čisto što je iza toga, zašto dug raste i zašto se blate oni koji idu protiv interesa bankara.

Zato ću ti samo reći: nastavi glasati za HDZSDP i njihove satelite, i uskoro ćeš vodu plaćati kao suho zlato, zemlju nećeš imati, ali ćeš imati ogroman dug, ogromne poreze i sve manja prava, sve nedostupnije zdravstvo i školstvo. To je put koji ti se sada čini ispravan, sve drugo je "glupo", jer su ti rekli da će on štampati pare, izazvati hiperinflaciju, dovesti hrvatsku do bankrota (kamo je sad ovi vode) i vjerojatno saplesti autoceste u čvor, je li tako?

https://www.facebook.com/SMarekovich

 
0 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Keso kaže...

Nije tako. Previše toga bi morao pročitati i znati da ti bude čisto što je iza toga, zašto dug raste i zašto se blate oni koji idu protiv interesa bankara.

Zato ću ti samo reći: nastavi glasati za HDZSDP i njihove satelite, i uskoro ćeš vodu plaćati kao suho zlato, zemlju nećeš imati, ali ćeš imati ogroman dug, ogromne poreze i sve manja prava, sve nedostupnije zdravstvo i školstvo. To je put koji ti se sada čini ispravan, sve drugo je "glupo", jer su ti rekli da će on štampati pare, izazvati hiperinflaciju, dovesti hrvatsku do bankrota (kamo je sad ovi vode) i vjerojatno saplesti autoceste u čvor, je li tako?

https://www.facebook.com/SMarekovich

 Neka gospođa da kuvertu, pa da vidiš kako će brzo dobiti termin. A kuverte su pojava javnog zdravstva, ne privatnog.

Ili platiš privatno preko računa ili ovima iz javnog zdravstva kuvertom, dođe ti na isto.

 

Da Magdalene nema, trebalo bi je izmisliti, prijatelja je tamo poslao HZZO, operirali su ga u roku par dana, HZZO platio. Ti bi rekao da HZZO troši naš novac na privatnike, ja da su brzi, stručni i učinkoviti i da su mi spasili prijatelja.

 

Eto, i ti si u kontradikciji, kao i tvoj šef Sinčić ili Lovrinović, hoćeš visokokvalitetno javno zdravstvo bez listi čekanja, a nećeš povećanje cijene zdravstvenog osiguranja ni novo zaduživanje.

E pa, ja bi izašao sa Jelenom Rozgom, ali mi ne može biti, sumnjam da Jele pada na popravljanje kompjutora.

 

A ne trebaju oni meni ništa reći, ja znam da nema instant rješenja. Uostalom, i velike stranke su populisti, rafinerija Sisak je nepotrebna, treba je zatvoriti, e vidiš, HDZ i SDP ne kažu tako, dakle, koga ja to slušam.

Uostalom, svi se naslikavaju oko Petrokemije ovih dana, a to treba privatizirati što prije, inače će uvijek trošiti državni novac.

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.9.2016 13:38 (Floki).
15 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Preskočii si samo sitnicu: "ogroman dug". Nećeš imati čime plaćati operaciju, ni školstvo, sve više ljudi i telefonskih dajmo da čuju akcija, i na kraju skoro svi ljudi. I ti također. Ljudi na žalost sami glasaju za one koji rade protiv njihovog interesa i još se žestoko bore ako im na to ukažeš. Nevjerojatno ali istinito.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Floki kaže...

 Parlamentarnu demokraciju i trodiobu vlasti smatram najboljim mogućim rješenjem i smatram da će to rješenje biti najbolje još dugi period.


 

Demokracija je od svih loših rješenja najbolje rješenje. Što ne znači da neće biti boljih.

Tu se moram složiti s Chruchillom: "The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average voter.".

 

Kod nas je još veći problem prosječni glasač. Neshavaćnje što vlada treba raditi (i dobre, ali i iz perspektive glasača "loše" stvari) nekad nisu predmet referenduma, općeg konsenzusa i slično.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Keso kaže...
Preskočii si samo sitnicu: "ogroman dug". Nećeš imati čime plaćati operaciju, ni školstvo, sve više ljudi i telefonskih dajmo da čuju akcija, i na kraju skoro svi ljudi. I ti također. Ljudi na žalost sami glasaju za one koji rade protiv njihovog interesa i još se žestoko bore ako im na to ukažeš. Nevjerojatno ali istinito.

 Pa zato i imamo dug, jedan od većih generatora duga je javno zdravstvo i javni sektor općenito. A vi mi nudite recept daj više javnog sektora a ne manje.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Old Iggy kaže...
Floki kaže...

 Parlamentarnu demokraciju i trodiobu vlasti smatram najboljim mogućim rješenjem i smatram da će to rješenje biti najbolje još dugi period.


 

Demokracija je od svih loših rješenja najbolje rješenje. Što ne znači da neće biti boljih.

Tu se moram složiti s Chruchillom: "The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average voter.".

 

Kod nas je još veći problem prosječni glasač. Neshavaćnje što vlada treba raditi (i dobre, ali i iz perspektive glasača "loše" stvari) nekad nisu predmet referenduma, općeg konsenzusa i slično.

 Evo, primjer ministra zdravstva, svi skočili na povećanje cijena dopunskog osiguranja. A formula je jednostavna, ili redukcija usluga ili povećanje cijene dopunskog ili novo zaduživanje. A svi viču, nećemo ništa od ta tri rješenja.

16 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Floki kaže...
Old Iggy kaže...

 

Demokracija je od svih loših rješenja najbolje rješenje. Što ne znači da neće biti boljih.

Tu se moram složiti s Chruchillom: "The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average voter.".

 

Kod nas je još veći problem prosječni glasač. Neshavaćnje što vlada treba raditi (i dobre, ali i iz perspektive glasača "loše" stvari) nekad nisu predmet referenduma, općeg konsenzusa i slično.

 Evo, primjer ministra zdravstva, svi skočili na povećanje cijena dopunskog osiguranja. A formula je jednostavna, ili redukcija usluga ili povećanje cijene dopunskog ili novo zaduživanje. A svi viču, nećemo ništa od ta tri rješenja.

Tu je veći pak problem kako se koriste postojeća sredstva. A prosječan čovjek to ne zna, ne može dobiti informaciju niti ima povjerenja u one koji vode.

Ja, npr., uplaćujem bitno više od prosječne osobe u sustav, a bez dopunskog bi imao još dodatne troškove u odnosu na većinu ljudi.

S druge strane, danas trošimo u istom sustavu cca 3 puta više nego prije 20 godina.

Je li usluga toliko porasla?

15 godina
offline
Od e-glasanja do abakusa

Znanje tj. edukacija je jedini garant dugoročnog uspjeha. Svatko treba znati da kod stvaranja jedne kune stvaramo dug od (lakšeg računa radi) dvije kn. Ako imamo 10kn u opticaju, koliki je dug? 20kn. Već sada možeš proglasiti bankrot, ali političar radije digne novi kredit. Sada postoji 30kn u opticaju (nastalo kreditom), koliki je dug? 60kn. Može li se takav dug otplatiti? Ne, jer je dug veći od sveg novca. Taj koncept zove se "stvaranje novca dugom" (money as debt). Dobro to zapamti. Mi ga zaista primjenjujemo. Primjer je pojednostavljen da pokaže bit problema. A to je da taj model državu pretvara u ovisnika o kreditima, tzv "credit junky" koji stalno treba sve veću dozu "fiksa". Vodi sigurnom bankrotu, ciklusu zaduženja i rasprodaje, pa opet novi kredit i rasprodaja, život na dug, do bankrota odnosno preuzimanja kompletne ekonomije države od strane onog tko kreira novac. Uništava cijelo društvo i države, ali ipak narod se ne može ujediniti oko toga. Još im nije jasno. Nitko im nije objasnio. Ne samo da im nije objasnio, nego im baca i dim u oči svaki dan kroz medije. Kaže im da su krivi penzioneri kojih ima previše, Srbi, partizani, ustaše, svemirci, krivi smo što imamo zdravtstvo i uopće krivi smo jer dišemo i što smo živi. To daje efekta, podsvjesno ljudi to prihvate kao svoju misao i sami sebe okrivljavaju, ne vide korjenski uzrok. Postaju malodušni, pokorni. Ne pitaju se mora li tako biti nego samo čuju "krediti se moraju podizati, to je neminovno" i prihvaćaju to kao da je istina, kao da je normalno raditi i umjesto radom otplaćivati biti sve dužniji. I niti ne misle kamo to vodi. Pitanje je hoćemo li prije bankrotirati i hodati gologuzi po prašini ili shvatiti ovaj problem. Sudeći po dosadašnjem iskustvu s ljudima, ovo prvo je vjerojatnije. Gologuzi po prašini. I svađati se, svak sa svakim. Kad prođu izbori, slijedi novi kredit, nova rasprodaja. Možda vode, šume, otoci, autoceste. Bušenje jadrana, frankiranje slavonije. Još malo, i dokrajčiti će državu i narod. Uz pomoć naroda koji ne vidi dalje od HDZSDP-a. Žalosno, jer imamo prekrasnu zemlju, a gubimo je zbog vlastite gluposti, bez ispaljenog metka.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Old Iggy kaže...
...Kod nas je još veći problem prosječni glasač...

Prosječnog glasača kreiraju mediji, najviše TV. Ako na TV-u ne dobije objektivne informacije nego je kuća upravljana politikom (kao kod nas). Ako na TV stavljaju sve manje znanosti, ukidaju emisije koje upućuju na nepravilnosti, otkazuju novinarima koji su "neposlušni" i ukidaju njihovih emisije. Novinare stavljaju na ugovore na određeno pa više nisu slobodni u svom pisanju, nego pišu po direktivi, to više nije objektivno novinarstvo nego ispunjenje nečijeg interesa. S druge strane sve više emisija koje zaglupljuju, tema o ustašama i partizanima, šoping kraljica, big brothera, i raspirivanje debate jel pederi guraju u dobru rupu, jel srbi treba da pišu ćirilicom, i druge teme kao stvorene za kreiranje sukoba i svađa. Tako "nafutrani" prosječni glasač naravno da teško može sagledati situaciju, vidjeti tko mu je stvarni neprijatelj, tko mu odnosi imovinu i prava. Bez objektivnog novinarstva teško da može donijeti odluku u svom interesu. Objektivno i slobodno novinarstvo je prva crta obrane demokracije, bez toga demokracija umire. Švicarci nisu ništa inteligentniji, samo imaju objektivnije informativne emisije i teme im nisu ustaše i partizani i svađanja oko nebitnih, fiktivnih problema.

 

Eh, bilo bi mi lakše da popijem ovakve dve po 50, uklopio bih se savršeno u društvo, pa bi i meni bili krivi penzioneri i to što imamo zdravstvo i još neka ljudska prava:

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.9.2016 15:27 (Keso).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Old Iggy kaže...
Floki kaže...
Old Iggy kaže...

 

Demokracija je od svih loših rješenja najbolje rješenje. Što ne znači da neće biti boljih.

Tu se moram složiti s Chruchillom: "The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average voter.".

 

Kod nas je još veći problem prosječni glasač. Neshavaćnje što vlada treba raditi (i dobre, ali i iz perspektive glasača "loše" stvari) nekad nisu predmet referenduma, općeg konsenzusa i slično.

 Evo, primjer ministra zdravstva, svi skočili na povećanje cijena dopunskog osiguranja. A formula je jednostavna, ili redukcija usluga ili povećanje cijene dopunskog ili novo zaduživanje. A svi viču, nećemo ništa od ta tri rješenja.

Tu je veći pak problem kako se koriste postojeća sredstva. A prosječan čovjek to ne zna, ne može dobiti informaciju niti ima povjerenja u one koji vode.

Ja, npr., uplaćujem bitno više od prosječne osobe u sustav, a bez dopunskog bi imao još dodatne troškove u odnosu na većinu ljudi.

S druge strane, danas trošimo u istom sustavu cca 3 puta više nego prije 20 godina.

Je li usluga toliko porasla?

 Nije usluga porasla ništa, i to je nažalost karakteristika svih javnih servisa, koliko im god dadneš, oni na istom.

Dobro si rekao, nemamo povjerenja u ljude koji vode sustav, opiremo se svakoj promjeni, volimo instant rješenja i populizam.

Evo primjer ovog ministra zdravstva, osobno ga poznajem, taj ne voli niti ići u dugove niti rasipati novac, a nekorumpiran je, a oni ga proglasiše najnepopularnijom facom u vladi. Ne hvalim ga, prekrut je za moj ukus, a ne voli nered i zato je opalio ono plaćanje na bolničkom prijemu, ne trpi da tamo nehitni pacijenti ometaju hitne pacijente, osobno sam se u to uvjerio da se babe koje dolaze mjeriti tlak guraju ispred hitnih pacijenata, tko je vidio zna kako su ljudi tamo bezobrazni. On uveo sistem ako nije hitno, plati, i populisti ga razapeli. Još ga optužili da radi za privatnike, on koji je prekrut da bi lipu uzeo što nije njegova. Eto, kako populisti od prekrutog i nekorumpiranog čovjeka mogu napraviti nepopularnu osobu.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Keso kaže...
Old Iggy kaže...
...Kod nas je još veći problem prosječni glasač...

Prosječnog glasača kreiraju mediji, najviše TV. Ako na TV-u ne dobije objektivne informacije nego je kuća upravljana politikom (kao kod nas). Ako na TV stavljaju sve manje znanosti, ukidaju emisije koje upućuju na nepravilnosti, otkazuju novinarima koji su "neposlušni" i ukidaju njihovih emisije. Novinare stavljaju na ugovore na određeno pa više nisu slobodni u svom pisanju, nego pišu po direktivi, to više nije objektivno novinarstvo nego ispunjenje nečijeg interesa. S druge strane sve više emisija koje zaglupljuju, tema o ustašama i partizanima, šoping kraljica, big brothera, i raspirivanje debate jel pederi guraju u dobru rupu, jel srbi treba da pišu ćirilicom, i druge teme kao stvorene za kreiranje sukoba i svađa. Tako "nafutrani" prosječni glasač naravno da teško može sagledati situaciju, vidjeti tko mu je stvarni neprijatelj, tko mu odnosi imovinu i prava. Bez objektivnog novinarstva teško da može donijeti odluku u svom interesu. Objektivno i slobodno novinarstvo je prva crta obrane demokracije, bez toga demokracija umire. Švicarci nisu ništa inteligentniji, samo imaju objektivnije informativne emisije i teme im nisu ustaše i partizani i svađanja oko nebitnih, fiktivnih problema.

 

Eh, bilo bi mi lakše da popijem ovakve dve po 50, uklopio bih se savršeno u društvo, pa bi i meni bili krivi penzioneri i to što imamo zdravstvo i još neka ljudska prava:

 Da, prosječnog birača kreiraju mediji kojima dominiraju populisti tipa Grmoje, Petrine, Sinčića i Lovrinovića sada, a Opačićke, Jovanovića i Stazića prije.

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.9.2016 15:36 (Floki).
15 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa

Ma kojeg Sinčića, njega možeš u medijima vidjeti samo kad ga pljuju. Koliko si njegovih izlaganja u saboru vidio na TV? Vjerojatno ni jedno, samo na youtube ih možeš naći. Jedna svijetla točka u mračnoj politici. Barem dolazi na posao, za početak.

 

Dok će mediji preferirati (i ljudi glasati za) one koji ne dolaze na posao, a retorika ima je ovakva:

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.9.2016 15:45 (Keso).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Keso kaže...

Ma kojeg Sinčića, njega možeš u medijima vidjeti samo kad ga pljuju. Koliko si njegovih izlaganja u saboru vidio na TV? Vjerojatno ni jedno, samo na youtube ih možeš naći. Jedna svijetla točka u mračnoj politici. Barem dolazi na posao, za početak.

 

Dok će mediji preferirati (i ljudi glasati za) one koji ne dolaze na posao, a retorika ima je ovakva:

 

 Pa i on je nova populistička zvijezda, mada ne znam zašto, valjda zato što ga policija nosila kao ovna kad ga šišaju. Nije ni lagan, dobro namučio ljude

Mogao je onu lovu što je dobio od predsjedničke kampanje dati ovršenima, pa očito nije. On bi glumio Majku Terezu, ali očito ne sa svojom lovom. Jel pomagao neko dijete ovršenog sa svojom saborskom plaćom, nisam čuo. Nisam balavac da mi itko prodaje maglu, pa ni ta tvoja svijetla točka, kako ga zoveš.

A sad ide sa Lovrinovićem i Martinovićem, ne brini, prići će ta dvojica bilo sdpeu, bilo hdzeu, ovisno tko ponudi bolje mjesto, a ni onaj franker neće drukčije postupiti.

Jeste našli koaliciju sa ta dva stara lisca premazana svim mastima, da ne povjeruješ, ili ste blesavi ili samo naivni. Oprosti na iskrenosti, ali kažem što mislim.

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.9.2016 16:08 (Floki).
15 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Floki kaže...

 Pa i on je nova populistička zvijezda, mada ne znam zašto, valjda zato što ga policija nosila kao ovna kad ga šišaju...ni onaj franker neće drukčije postupiti.

Ako misliš da je populizam kad te tuku pendrekom, kad te satima drže u marici na suncu sa zatvorenim prozorima, bez vode i bez zraka, kad ti stižu i novčane kazne zato što si pokušao pomoći drugom čovjeku, koji nema kamo. To niti jedan zastupnik osim njega nije spreman učiniti. Samo pričati, ali ne učiniti. On je spreman učiniti, pa makar stradao. To je razlika, ogromna razlika. Nešto što nećeš vidjeti na niti jednom drugom zastupniku.

I da, novca se odrekao:

http://flash.hr/2016/02/sincic-donirao-dio-svoje-saborske-place-za-djecji-vrtic/

http://www.dnevno.hr/novac/samo-je-sincic-ovako-rasporedio-svoju-saborsku-placu-ostali-saborski-zastupnici-odbili-su-odreci-se-icega-i-obrusili-se-na-njega-899862

http://www.index.hr/vijesti/clanak/sincic-odbio-sve-privilegije-nikada-necu-bit-crnoja-pokazat-cu-da-politika-moze-biti-posten-posao/878604.aspx

http://www.inbox.com.hr/2016/01/ivan-sincic-iz-zivog-zida-najavio-osnivanje-fonda-za-siromasne-odrice-se-dijela-saborske-place/

 

Njegova izlaganja u saboru:

https://www.youtube.com/results?search_query=sin%C4%8Di%C4%87+sabor&page=&utm_source=opensearch

 

I zato molim, ne pričaj da je populist, dok ne napraviš barem ono što je on napravio. Bar budi na jednoj deložaciji. Poslije toga će ti se otvoriti pogled sa jedne druge strane. Ona koja ne pljuje, ne svađa se, nego stvara, shvaćajući korjen problema.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Keso kaže...
Floki kaže...

 Pa i on je nova populistička zvijezda, mada ne znam zašto, valjda zato što ga policija nosila kao ovna kad ga šišaju...ni onaj franker neće drukčije postupiti.

Ako misliš da je populizam kad te tuku pendrekom, kad te satima drže u marici na suncu sa zatvorenim prozorima, bez vode i bez zraka, kad ti stižu i novčane kazne zato što si pokušao pomoći drugom čovjeku, koji nema kamo. To niti jedan zastupnik osim njega nije spreman učiniti. Samo pričati, ali ne učiniti. On je spreman učiniti, pa makar stradao. To je razlika, ogromna razlika. Nešto što nećeš vidjeti na niti jednom drugom zastupniku.

I da, novca se odrekao:

http://flash.hr/2016/02/sincic-donirao-dio-svoje-saborske-place-za-djecji-vrtic/

http://www.dnevno.hr/novac/samo-je-sincic-ovako-rasporedio-svoju-saborsku-placu-ostali-saborski-zastupnici-odbili-su-odreci-se-icega-i-obrusili-se-na-njega-899862

http://www.index.hr/vijesti/clanak/sincic-odbio-sve-privilegije-nikada-necu-bit-crnoja-pokazat-cu-da-politika-moze-biti-posten-posao/878604.aspx

http://www.inbox.com.hr/2016/01/ivan-sincic-iz-zivog-zida-najavio-osnivanje-fonda-za-siromasne-odrice-se-dijela-saborske-place/

 

Njegova izlaganja u saboru:

https://www.youtube.com/results?search_query=sin%C4%8Di%C4%87+sabor&page=&utm_source=opensearch

 

I zato molim, ne pričaj da je populist, dok ne napraviš barem ono što je on napravio. Bar budi na jednoj deložaciji. Poslije toga će ti se otvoriti pogled sa jedne druge strane. Ona koja ne pljuje, ne svađa se, nego stvara, shvaćajući korjen problema.

 Pa zaradio je saborsko mjesto što su ga vukli u maricu, dobio je plaću očito.

Eto, davao je, neka ti bude, a nije fer što se uhvatio Crnoje, taj je riskirao više od njega, riskirao je život što Sinčić nije, Sinčić će biti ravan Crnoji tek kad policija bude pucala bojevom municijom, što ne čine,  nego  ga nose poput ovna.

Hvala ti lijepo na pozivu, ja na deložacije ići neću, jel da branim onog poduzetnika što je trošio lovu na mercedese a nije plaćao porez, e vidiš, za taj slučaj znam da je bio Sinčić.

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.9.2016 16:31 (Floki).
15 godina
offline
Od e-glasanja do abakusa

Malo akcije ne bi ti škodilo ;)

Ne velim ja da je Crnoja loš, ne poznam čovjeka, nego da ne štima financijski sustav a o tome se ne priča. Nije stvar pojedinca, ni hdza ni sdp-a, da nema njih uletili bi neki drugi u isti sustav koji generira dugove pri stvaranju novca. To može promijeniti samo onaj tko želi promijeniti izvor novca, da prestane biti izvor stvaranja duga. A za to treba prvo svijest o tome i znanje kako uopće novac nastaje. Neke osnove o novcu koji svaki dan koristimo i koje smo u školi trebali učiti, ali - ne učimo. Kao da školi smeta više informatike i znanja o novcu. Radije ubacuju vjeronauk i rodne ideologije.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Od e-glasanja do abakusa

Uostalom, ja o Sinčiću mislim da je populist, sličan Tspirasu. A kako je Tspiras prošao znamo svi, sagnuo se do poda teti Angeli i poljubio joj rukicu, više nego grčki socijalisti ili nova demokracija skupa. Dakle, poučak Tspiras nam govori kako takvi populisti prolaze koji neće ili ne žele pogledati korak unaprijed nego glume narodne tribune. Inače nije mi Sinčić mrzak, zašto bi i bio, drag mi je momak, djeluje iskreno, ali ono što zagovara nije moj svijet, iskreno. Suviše smo različiti da nastavimo prepirku, jel tako. Pa je vrijeme da lagano prestanemo. To populist nemoj shvatiti uvredljivo, evo sad su svi oni populisti, nitko da kaže da nema instant rješenja.

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.9.2016 17:05 (Floki).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Od e-glasanja do abakusa

Nije mi cilj ikoga mijenjati, samo razgovarati u nadam se prijateljskom tonu. Tsipras je ušao na zatvoreni sastanak s Merkelicom i još nekima, i iz te prostorije izletio crven. Nakon toga je odustao od svih svojih ciljeva. Mogu si samo misliti što mu je Merkelica na tom sastanku rekla. A i on je mislio da u sklopu EU može raditi što je mislio, ne kuži da je EU prvenstveno bankarska unija. Sinčić je čvršći od Tsiprasa. Plus što nije stvar u osobi, nego znanju naroda. Oni mogu Sinčića i ubiti, ali znanje o dugu teško mogu ubiti. Samo je problem brzina širenja. Brže raste dug nego znanje o dugu. Svi smo (ili tek ćemo) stradali u tome. Svađanjem nećemo ništa postići. Eventualno razmjenom mišljenja. Šta mi vrijedi poslije da mi za 5 godina kažeš "bio si u pravu" kad pol hrvatske više nema?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Keso kaže...

Nije mi cilj ikoga mijenjati, samo razgovarati u nadam se prijateljskom tonu. Tsipras je ušao na zatvoreni sastanak s Merkelicom i još nekima, i iz te prostorije izletio crven. Nakon toga je odustao od svih svojih ciljeva. Mogu si samo misliti što mu je Merkelica na tom sastanku rekla. A i on je mislio da u sklopu EU može raditi što je mislio, ne kuži da je EU prvenstveno bankarska unija. Sinčić je čvršći od Tsiprasa. Plus što nije stvar u osobi, nego znanju naroda. Oni mogu Sinčića i ubiti, ali znanje o dugu teško mogu ubiti. Samo je problem brzina širenja. Brže raste dug nego znanje o dugu. Svi smo (ili tek ćemo) stradali u tome. Svađanjem nećemo ništa postići. Eventualno razmjenom mišljenja. Šta mi vrijedi poslije da mi za 5 godina kažeš "bio si u pravu" kad pol hrvatske više nema?

 Eto, kad već glasaš za njih, onda njih i zaokruži, ne vjeruj onim starim liscima Lovrinoviću i Martinoviću, a ni onim frankerima, oni će po sistemu tko više da, hdz ili sdp.

Čisto moje mišljenje. Ajd pozdrav.

15 godina
offline
Re: Od e-glasanja do abakusa
Floki kaže...

Ne vidim smisao uvođenja e-glasanja, pošto bi u najmanju ruku morali zadržati i klasični sustav glasanja sa listićima i glasačkim kutijama. I baba Ana iz Mrduše Donje ima pravo glasa, a babu Anu teško da možemo pretvoriti u e-babu Anu.

Dakle, bilo bi nužno zadržati dvostruki sustav ako bi uveli e-glasanje, što bi značilo nepotrebni trošak.

 Da, ovo ukazuje na jos jedan problem, dvostrukog glasanja. Glasam papirnato i odem doma sjednem i dam jos jedan glas na e-glasanje.

Linux, Arch Linux.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice