Ugljične točke hvataju energiju Sunca

poruka: 73
|
čitano: 16.821
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ugljične točke hvataju energiju Sunca".
14 godina
offline
Ugljične točke hvataju energiju Sunca

Štaš, moraš se pridružit nekom savezu, kad je igra tako postavljena. Tko god živi 30-40 godina na planetu to shvati.

 

Ljudi... koja skupina idiota.

 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
KIKI3ooo kaže...

Štaš, moraš se pridružit nekom savezu, kad je igra tako postavljena. Tko god živi 30-40 godina na planetu to shvati.

 ne vidim razloga da se 'pridružujem' nekom savezu, iako 'živim na planetu' preko 50 godina

ova 'pridruživanja' u smislu navijanja pojedinaca za jednu ili drugu stranu, meni osobno su skroz blesava, pogotovo iz perspektive nas koji nit s jednima nit s drugima veze nemamo

 

za koga navijat? za amere i engleze? koji kurac su oni meni u životu pomogli da bi navijao za njih

za ruse i kineze?, ista stvar

boli me patka tko će koga od njih naguzit, meni to ništa ne znači niti se osjećam vezanim uz bilo koga od njih

a što se tiče povijesti, svi su oni bili govna u nekom trenutku, razbojnici, pljačkaši, koljači i nemilosrdni osvajači

 

a i što znači to navijanje za ove ili one... svađati se koji je od njih bio gori u nekom od povijesnih razdoblja, banalizirati i izostaviti ono što nam ne paše narativu, isticati što nam paše, pa to nije rasprava, to je kontra svih pravila normalne rasprave i sve ono što u raspravu ne spada, od whatabaoutizma do ad hominema, pretjerivanja, trpanja u ladice i ostalih tehnika intelektualnog nepoštenja, koje su u krajnjem slučaju i protivna pravilima foruma

i uz to se još međusobno vrijeđati, svađati, diskreditirati, pjeniti se na forumu...

 

da te parafraziram - tko god živi malo duže na planetu shvaća da su to debilane

14 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
picajzla0707 kaže...
KIKI3ooo kaže...

Štaš, moraš se pridružit nekom savezu, kad je igra tako postavljena. Tko god živi 30-40 godina na planetu to shvati.

 ne vidim razloga da se 'pridružujem' nekom savezu, iako 'živim na planetu' preko 50 godina

ova 'pridruživanja' u smislu navijanja pojedinaca za jednu ili drugu stranu, meni osobno su skroz blesava, pogotovo iz perspektive nas koji nit s jednima nit s drugima veze nemamo

 

za koga navijat? za amere i engleze? koji kurac su oni meni u životu pomogli da bi navijao za njih

za ruse i kineze?, ista stvar

boli me patka tko će koga od njih naguzit, meni to ništa ne znači niti se osjećam vezanim uz bilo koga od njih

a što se tiče povijesti, svi su oni bili govna u nekom trenutku, razbojnici, pljačkaši, koljači i nemilosrdni osvajači

 

a i što znači to navijanje za ove ili one... svađati se koji je od njih bio gori u nekom od povijesnih razdoblja, banalizirati i izostaviti ono što nam ne paše narativu, isticati što nam paše, pa to nije rasprava, to je kontra svih pravila normalne rasprave i sve ono što u raspravu ne spada, od whatabaoutizma do ad hominema, pretjerivanja, trpanja u ladice i ostalih tehnika intelektualnog nepoštenja, koje su u krajnjem slučaju i protivna pravilima foruma

i uz to se još međusobno vrijeđati, svađati, diskreditirati, pjeniti se na forumu...

 

da te parafraziram - tko god živi malo duže na planetu shvaća da su to debilane

 Jel te tko pita šta ćeš? Može li zemlja u kojoj živit ostat neutralna? Igra se igra i svi u njoj sudjelujemo, tili mi to ili ne. A tu igru su zakuvali ameri. Kina koliko vidim smiruje.

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.11.2023 21:49 (KIKI3ooo).
11 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
Govorimo o forumu i osobnom svrstavanju forumaša, osobnom političkom fundamentalizmu pojedinaca, to je izvor prepucavanja i trikova intelektualnog nepoštenja u raspravi koji vode do svađe i pretvaranja foruma u shitstorm.
Otkud sad odjednom globalna politika naše zemlje i kakve vezeb ona ima s dosadašnjom raspravom
6 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
@picajzla meni recimo primjer bokserskog ustanka i opijumski ratovi daju sliku modusa operandi kolonijalnih sila. Točno se zna zašto se dogodilo, a to je zbog ugnjetavanja Kineza sa nepovoljnim trgovinama. I kad je prekipjelo domaćinu i pobuna nije uspjela, da se otrgne tom ugnjetavanju kolonijalnih sila, nametnuli su im još nepovoljniju trampu.
Znači sitni primjer iz povijesti kako su radili i kako i dalje rade gdje to mogu (u Africi i dalje).
Samo što opijumski ratovi su još bolji primjer da kapitalizam nije briga za ljude, mislim nekoga prisiljavati masovno na drogu unatoč protivljenju istoga. Zatupljivanje Kineskog naroda na maksimum. I što ti taj primjer nije jasan.

Dobro nitko nije nevin od velesila dobro kažeš, samo možda Kinezi nisu htjeli biti toliko okrutni kao zapad prema novim svjetovima pa su izgubili zamah, možda su im stavljali klip pod noge (opijumski ratovi i sl.) i možda je zato najveći razlog za veliku kinesku stagnaciju? Složio sam se sa tekstom prof. Bičanića, odmah sam to napisao ali i da fali jedan dio povijesti.

Mislim i da nije dobro relativizirati povijest, kao "tko nije napravio zločin nek baci prvi kamen". Ako ubaciš to svoje razmišljanje u bilo koji konflikt gdje se jasno zna tko je žrtva a tko agresor, lako je zaključiti da to je sasvim pogrešno. Npr. drugi svjetski rat ispada po takvom razmišljanju svi su imali logore i svi su ubijali i svi su krivi. Naravno da nema nevinih, naravno da je bilo zločina sa obje strane u svakom ratu ali... Ali biti neutralan u takvom srazu automatski si na strani agresora. Ne mora biti primjer WW2, i u opijumskim ratu nema nevinih ako ćemo tako gledati.

A za neutralnost općenito, netko pametan je davno napisao ako si neutralan u srazu jačega i slabijega ti se automatski svrstavaš na stranu jačega.

Ali žalim što sam odgovorio ako ćemo opet doći na politiku ustaše i partizani, Ukr. i Ru. tu se slažem s tobom. Ali kako ne reagirati kad vidiš komentare tipa, "a kinezi samo kopiraju, a ti Rusi glupavi, a ti Arapi zli, Indijci lijeni", kad su zapravo svi skoro isti kao i mi, ima nas svakakvih, svi kopiraju, svi glupavi, svi zli uz čast nekih iznimki. Ti komentari ignoriraju zdravu logiku ili namjerno neku zatucanu ideologiju šire, plus kad isti hvale Zapad i kapitalizam e to je nevjerojatno. Opet da kapitalizam je dobar u nekim granicama zakona inače vratit će se robovi.
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.11.2023 6:48 (ajimerej).
9 godina
offline
Ugljične točke hvataju energiju Sunca

Ivan kaže: "

 Mozda nije izum ali bi svakako na prvo mjesto stavio kugu kao pokretac svih promjena u Europi.

 

Samo jedan aspekt (uz stotine drugih socio-ekonomskih efekata): razvoj univerziteta zbog ogromne pogiblje klera kao rezultat ima ubrzanje učilišnih procesa pa samim time slabi i pritisak religije na znanost."

 

Pritisak religije na znanost je nastao onda kada se znanost razvila. A razvila se prije svega zbog geografskih otkrića, zbog upoznavanja kulture drugih, neeuropskim naroda, a sve je to nastalo zbog razvoja trgovine. Razvoj trgovine je nastao zbog razvoja pomorstva, a ono opet zbog izuma kompasa. U korijenu svakog kulturnog i znanstvenog razvoja stoji tehnički izum. Povijest ima mnogo primjera za to. 

 
3 0 hvala 2
11 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
ajimerej kaže...
Dobro nitko nije nevin od velesila dobro kažeš, samo možda Kinezi nisu htjeli biti toliko okrutni kao zapad prema novim svjetovima pa su izgubili zamah, možda su im stavljali klip pod noge (opijumski ratovi i sl.) i možda je zato najveći razlog za veliku kinesku stagnaciju? Složio sam se sa tekstom prof. Bičanića, odmah sam to napisao ali i da fali jedan dio povijesti.

 kinezi nisu htjeli biti toliko okrutni prema novim svjetovima, kažeš...

mora priznati da si ma dobro nasmijao

 

stvar je daleko jednostavnija, osvajanja i širenje imperija povijesno se radilo na način da širiš svoje granice

svi imperiji do tada širili su se na način da bi osvoji prve susjede do sebe, uklopili ih u carstvo i nastavili dalje širenje

tome je tako iz više razloga, najlakše je vojskom krenuti preko svoje granice umjesto da ih prevoziš negdje, za vojskom ide logistika, pojačanja i imaš stalnu vezu s matičnom zemljom

na koncu, monolitni imperij je daleko lakše održavati od rascjepkanog

 

kolonijalizam je započeo zbog nemogućnosti zemalja zapadne europe da šire imperij na svojim granicama, nakon stoljeća i stoljeća međusobnih ratova više-manje svi su bili na istom

engleska se nije imala gdje širiti osim na francusku, što je bilo bezuspješno u više ratova

francuska eventualno na njemačku ili španjolsku i obrnuto, a niti to baš nije imalo nekog uspjeha

dakle oni su bili prisiljeni širiti se na dijelove svijeta koji su udaljeni, a novi svijet nudio je bogatstva, zemlje na pretek i slab otpor - zbog toga je nastao kolonijalizam

ali je to zahtijevalo ogroman napor, uz uobičajenu vojsku trebalo je razviti jaku mornaricu, kanale opskrbe, računati na višemjesečna kašnjenja u bilo kakvom razvoju događaja itd.

 

kina pak nije imala potrebe gombati se kolonijama, ona je svoje kolonije imala u susjedstvu, nepregledno prostranstvo u svim smjerovima za širenje

i širila se... stoljećima i tisućljećima, osvajala, pljačkala, porobljavala sve na svojem dijelu azije, dok nisu osvojili ogroman teritorij i dok nije krenula stagnacija

a stagnaciju objašnjavaju povjesničari ekonomije, pa i bićanić, i nikakav komad povijesti tu ne fali, jedino što tebi fali način da opravdaš one kojima si naklonjen

čitaj, čitaj, čitaj... i pokušaj biti objektivan

 

 

14 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca

a ne...

 

i antički Grci su imali kolonije, ali nisu bili kolonijalisti, jer kolonijalizam znači  eksploataciju izvan matičnog zakonodavnog okvira - stanovnici kolonija ZE zemalja nakon 15. st. NISU bili građani kolonijalne sile...

 

ropstvo je u Francuskoj zabranjeno u 14. st., ali... imali su i oni robove, ne? po kolonijama....

 

Kinezi su nastavili što i Mongoli, integraciju u zajedničko carstvo...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.11.2023 11:26 (Stric_Jura).
11 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca

kolonije antičkih grka su izuzetak od pravila, a osim toga nisu bile raširene po ostalik kontinentima, nego isključivo u neposrednoj blizini

uostalom, kad pogledaš položaj grčke, takav način širenja, ratovanja i utjecaja na sredozemlju je neminovan - sve je razdvojeno morem

 

pa i kod grka kad gledaš period njihovog najvećeg carstva, ponovo se radi o širenju vlastitih granica u svim smjerovima u kojima su mogli

 

a što se tiče robova, zar misliš da ih kina nije imala?

svaka plemićka obitelj u kini je imala robove, na dvoru ih je bilo na tisuće, u pokorenim pokrajinama ropstvo je bilo skoro pa obavezno za sve koji nisu osvajači

ne kužim baš tvoj 'ispravak netočnog navoda'

 

9 godina
offline
Ugljične točke hvataju energiju Sunca

Štoviše, u Kini je čovjek sam sebe mogao prodati u ropstvo. Nije to ni tako loše. Uzem u kuću nekoga tko je pao u dugove, ne može ih otplatiti, pa ga ja uzmem kod sebe doma otplativši mu dugove. On kod neme kuha, čisti, sprema, ima što za jesti i krov nad glavom. Ako njegova rodbina dođe do novca, kupi ga od mene - i on je slobodan. Sve u svemu, ne treba naprečac suditi robovlasnički sustav. Crni rob u SAD je bolje živio nego radnik (posebice rudar) u Europi. Što znači sloboda ako umireš od gladi? Rob u Americi nije mogao ni smio umrijeti od gladi, jer je njegov gazda bio odgovoran za njega. Ako mu je bio suvišan, mogao ga je prodati, nikako ne ubiti niti umoriti glađu. 

 
2 1 hvala 1
15 godina
offline
Ugljične točke hvataju energiju Sunca

 Promijeniti naslov teme:Ugljične točke nahvatale sve povijesničare foruma.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Ugljične točke hvataju energiju Sunca

Nije isti kolonijalizam Kine čiji je cilj bio teritorijalno širenje u svrhu obrane matičnog carstva uz istovremeno širenje kulturnog i religiskog utjecaja, i Europskog u 19. i 20. stolječu čiji je cilj bio ekonomska eksplotacija. Kinesko širenje je omogućilo kulturnu razmjenu između domorodaca i kolonizatora a Europljani su znali primjenjivati ekstrenno nasilje i oduzimanje posjeda. Kod kine, iako se proširila politčka kontrola, lokalna kultura i jezik na koloniziranom području su zadržani dok su europljani ostavili trajni kulturni i politički utjecaj uz zadržavanje jezika kolonizatora.

 

Općenito je kolonijalizam kompleksan i višeznačajan fenomen koji se mjenjao kroz povijest a razlikuje se po metodama, utjecaju i ciljevima.

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.11.2023 12:25 (KIKI3ooo).
 
1 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
danen kaže...

Štoviše, u Kini je čovjek sam sebe mogao prodati u ropstvo. Nije to ni tako loše. Uzem u kuću nekoga tko je pao u dugove, ne može ih otplatiti, pa ga ja uzmem kod sebe doma otplativši mu dugove. On kod neme kuha, čisti, sprema, ima što za jesti i krov nad glavom. Ako njegova rodbina dođe do novca, kupi ga od mene - i on je slobodan. Sve u svemu, ne treba naprečac suditi robovlasnički sustav. Crni rob u SAD je bolje živio nego radnik (posebice rudar) u Europi. Što znači sloboda ako umireš od gladi? Rob u Americi nije mogao ni smio umrijeti od gladi, jer je njegov gazda bio odgovoran za njega. Ako mu je bio suvišan, mogao ga je prodati, nikako ne ubiti niti umoriti glađu. 

 da, ako gledaš 'kućne' robove, nije im bilo toliko loše

međutim, ako gledaš one koji su služili za teški rad, itekako im je bilo teško

većini takvih je i rodbina bila u robovlasništvu, tako da povlačiti nekakve izuzetke robova koji su igrom slučaja postali robovi i možda poneki od njih ponovo postali slobodni građani, je vrlo proziran pokušaj da se robovlasništvo pokaže 'ne tako lošim'

 

a 'crne robove' su daleko prije amerikanaca i zapadnih europljana koristili svi koji su bili u doticaju s afrikom

arapi su imali uhodanu trgovinu robljem iz afrike stoljećima prije europe, a procjenjuje se da su brojke odvedenih robova bile i veće od onih europskih

 

ropstvo nije izum zapadne europe niti je igdje bilo 'ne tako loše'

izuzeci se s pravom nazivaju izuzeci 

 

KIKI3ooo kaže...

Nije isti kolonijalizam Kine čiji je cilj bio teritorijalno širenje u svrhu obrane matičnog carstva uz istovremeno širenje kulturnog i religiskog utjecaja, i Europskog u 19. i 20. stolječu čiji je cilj bio ekonomska eksplotacija. Kinesko širenje je omogućilo kulturnu razmjenu između domorodaca i kolonizatora a Europljani su znali primjenjivati ekstrenno nasilje i oduzimanje posjeda. Kod kine, iako se proširila politčka kontrola, lokalna kultura i jezik na koloniziranom području su zadržani dok su europljani ostavili trajni kulturni i politički utjecaj uz zadržavanje jezika kolonizatora.

 

Općenito je kolonijalizam kompleksan i višeznačajan fenomen koji se mjenjao kroz povijest a razlikuje se po metodama, utjecaju i ciljevima.

 ozbiljno?

kinezi se nisu širili da bi ekonomski eksploatirali, nego da bi širili ljubavi kulturnu razmjenu

 

 

kolonijalizam je oblik imperijalizma, a sva zla jednog su ista kao i onog drugog, razlika je jedino što su kolonije bile dalje od matične zemlje

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.11.2023 12:29 (picajzla0707).
11 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
ajimerej kaže...
samo možda Kinezi nisu htjeli biti toliko okrutni kao zapad prema novim svjetovima pa su izgubili zamah
Stric_Jura kaže...

Kinezi su nastavili što i Mongoli, integraciju u zajedničko carstvo...

danen kaže...

Štoviše, u Kini je čovjek sam sebe mogao prodati u ropstvo. Nije to ni tako loše.  

KIKI3ooo kaže...

Kinesko širenje je omogućilo kulturnu razmjenu između domorodaca i kolonizatora a Europljani su znali primjenjivati ekstrenno nasilje i oduzimanje posjeda. Kod kine, iako se proširila politčka kontrola, lokalna kultura i jezik na koloniziranom području su zadržani dok su europljani ostavili trajni kulturni i politički utjecaj uz zadržavanje jezika kolonizatora. 

ovo su čisti primjeri pokušaja opravdavanja zla koje se događalo svugdje po svijetu tijekom povijesti, ali u ovom slučaju u kini, koju vas nekoliko, iz političkog fundamentalizma, smatraju 'boljom' od amerike i zapadne europe

 

imperijalizam je svugdje bio isti, pljačka, osvajanja, ubojstva, palež, robovlasništvo, općenito odnos osvajača i osvojenih, bio je isti

niti kina niti rusija nisu bili ljubazni širitelji kuturnih razmjena, nego nemilosrdni osvajači, ubojice, pljačkaši i robovlasnici

 

ne znam što bih rekao, osim da ne vjerujem koliko ljudi mogu sami sebe uvjeravati u bedastoće

14 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca

a gdje sam napisao da je to bilo glađenje perjem????

 

a ti si prvo pogledaj što znači pojam carstvo...

 

niti smatram Kinu boljom od Amerike, Rusije itd., nego mi je ljigavo kako se podrepaštvo gura u hrvatskom javnom prostoru...

Ju je je? Je ju je!
11 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca

a što si onda zapravo htio reći ispravljajući me?

 

pojam carstva? što bi to zapravo trebalo značiti?

ubacio si mongole, zar je kina nastala tek tada? prije mongola nije bilo dinastija, ratova, osvajanja, imperijalizma?

i što je s mongolima bilo drukčije? oni nisu bili imperijalisti? ili kinezi nakon njih?

 

još samo konkretno reći što ti znači podrepaštvo?

naklonjenost amerikancima ili zapadnoj europi i po čemu je podrepaštvo prema kini i i rusiji drukčije?

 

nejasan si, mutan i zato toliko pitanja

budi konkretan, ne muti, jasno reci što te ždere

14 godina
online
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
danen kaže...

Štoviše, u Kini je čovjek sam sebe mogao prodati u ropstvo. Nije to ni tako loše. Uzem u kuću nekoga tko je pao u dugove, ne može ih otplatiti, pa ga ja uzmem kod sebe doma otplativši mu dugove. On kod neme kuha, čisti, sprema, ima što za jesti i krov nad glavom. Ako njegova rodbina dođe do novca, kupi ga od mene - i on je slobodan. Sve u svemu, ne treba naprečac suditi robovlasnički sustav. Crni rob u SAD je bolje živio nego radnik (posebice rudar) u Europi. Što znači sloboda ako umireš od gladi? Rob u Americi nije mogao ni smio umrijeti od gladi, jer je njegov gazda bio odgovoran za njega. Ako mu je bio suvišan, mogao ga je prodati, nikako ne ubiti niti umoriti glađu. 

 Hm... crni rob / robinja u SAD... bičevanje... seksualno iskorištavanje... čiča Tomina koliba... živjeli su kao bubreg u loju.

9 godina
offline
Ugljične točke hvataju energiju Sunca

Nemojte mi pričati priče o Čića Tominoj kolibi i slično - to su romani, a ne povijesne činjenice. Ja sam čitao memoare oslobođene robinje koja je zlo prošla jer se nije htjela podati svome gazdi (Koliko ima žena danas koje zlo prođu jer se ne žele podati svome šefu?). Ne hvali ropstvo, dapače, ali iz knjige (povijesnog dokumenta prvog reda) sam mogao saznati sljedeće: američki rob je tjedno dobivao 2 funte (1 kg mesa), 6 haringi, 4 kg kukuruza - hranio se bolje od europskog radnika, (2) mogao se ženiti ili udavati, pa i za slobodnog čovjeka, (3) ako je imao roditelja ili prijatelja oslobođenika on ga je mogao kupiti i podariti mu slobodu, (4) mogao je zarađivati i zarađenim novcem kupiti sam sebe od svog gospodara (Istina, nije smio imati imovinu, no ako je novac dao čovjeku od povjerenja, čak i robovlasniku, mogao je doći do slobode). Primjer iz obitelji oslobođene robinje. Njezin je ujak bio tesar, pa je živio sasvim slobodno, radio je slobodno - za novac, jedino je bio dužan robovlasniku davati određenu količinu novca (ne postotak od zarade). Treba znati da je robovlasnik imao na roba trošak, jer ga je ili kupio ili "uzgojio" na svom imanju, a osim toga ga je morao hraniti, oblačiti i dati kakav-takav smještaj. Ne branim robovlasnički sustav, naravno da ne, ali sve treba sagledati u široj povijesnoj perspektivi. Kao što se svi radnici ne mogu trpati u isti koš, tako se ne mogu trpati ni svi robovi. U Osječkoj šećerani, za Kraljevine Jugoslavije raspon plaća bio je od 200 do 22.000 dinara mjesečno. Za 200 dinara moglo se kupiti 1,5 litru ulja - i ništa više. Da, bio si slobodan - da umreš od gladi.  

 
3 0 hvala 2
14 godina
offline
Ugljične točke hvataju energiju Sunca

Da. Mogu potvrdit isto iz knjige Roots, koja nije povijesni dokument ali se pisac dobro potrudio istražit svoje korjene i sastavit priču koja se opet bazira na činjenicama. Oni su imali život. "Normalan" život, ako bi se pod normalnim smatralo imati ženu, djecu, obitelj, posao, vrijeme za odmor i razonodu, da se najgluplje izrazim, ali tako jest, štaš. Bilo je silovanja, bilo je bičevanja, sigurno. Jeli se desilo, desilo se. Ali to bi opet dogodilo rijetko... možemo zamislit nekakvog robovlasnika koji je to napravio ropkinji koju je kupio, jer je bio pijan, ali nije ponovio... da mu žena ne skuži, jer će ta mala kasnije radit u njegovoj kući, pomagat mu ženi. Jeli ti unakazilo stopalo ako si non stop bježao? Da. Ali ti je kasnije dao radit po kući a ne u polju. Uzeo si ženu, napravio djecu. Jbg, prodat će ti sina/kćer. Može se dogodit. Npr. ako robovlasnik upadne u financijske probleme. Ali ne da bi ga tukli ili silovali po cijele dane, jel. Opet će i to djete kasnije imat obitelj, normalan život, čak i može imat managerske ovlasti, da ne kažem biznisić...

 

Mislim, robovlasništvo je nehumano ali opet ne u mjeri u kakvoj se prikazuje u popularnoj kulturi. Mislim, opet se živjelo nekako, moga si nekako imat nekakav život. I to je poanta. A kamoli kinesko rovovlasništvo! Praktički najhumanije robovlasništvo. Normalno, kad imaš tisućljetnu robovlasničku tradiciju. Da ćeš to usavršit...

Dosta je vidit tko su bili robovi u kini. Osim "najamnih radnika", znači robuješ za hranu, dragovoljno, bili su kriminalci (logičnije nego zatvor, po mom mišljenju), i bili su ratni zarobljenici - jbg, boria si se. Ovo je opet generaliziranje, normalno da postoje razlike vezano uz lokaciju i vremensko razdoblje ali čisto razgovora radi.

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.11.2023 16:33 (KIKI3ooo).
 
1 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
KIKI3ooo kaže...

....A kamoli kinesko rovovlasništvo! Praktički najhumanije robovlasništvo. Normalno, kad imaš tisućljetnu robovlasničku tradiciju. Da ćeš to usavršit...

Dosta je vidit tko su bili robovi u kini. Osim "najamnih radnika", znači robuješ za hranu, dragovoljno, bili su kriminalci (logičnije nego zatvor, po mom mišljenju), i bili su ratni zarobljenici - jbg, boria si se. Ovo je opet generaliziranje, normalno da postoje razlike vezano uz lokaciju i vremensko razdoblje ali čisto razgovora radi.

 de malo objasni, daj linkove povijesnih istraživanja koji pokazuju humanost kineskog robovlasništva

možeš i za ono prije, gdje imperijalizam nisu koristili za svoju ekonomsku korist nego širenje kulture...

 

možeš mao i o kineskim osvajanjima, koliko su naroda humano porobili, pardon kulturno nadogradli...

 

jebote, koliko su neki ružičastih naočala spremni nataknut da bi stvorili nekakav narativ onoga što im paše 

 

EDIT

da se razumijemo imaš i s druge strane takve, doduše to su uglavnom englezi, koji kroz ružičaste naočale gledaju svoj utjecaj u primjerice indiji

pa će ti objasniti da oni nisu osvajali i porobljavali, da je istočnoindijska kompanija zapravo donijela blagodati u indiju, da su indijci sami sklopili savez s britanijom i odlučili postati dio britanskog imperija, kako bi se oduprli drugim europskim kolonistima

da je engleska u indiji uvodila kulturu, gradila infrastrukturu, poboljšavala zdravstvo i školstvo 

zapravo bi se čudili što itko to gleda u negativnom svjetlu

 

EDIT

priomjer 1:

Public Health in British India: A Brief Account of the History of Medical Services and Disease Prevention in Colonial India - PMC (nih.gov)

 

primjer 2:

Education under British rule in India (unacademy.com)

 

itd., dakle, englezi su zapravo u indiji donijeli zdravstvo i školstvo, o kulturi i infrastrukturi, uređenju administracija, iskorjenjivanju zločina, sami nađite izvore

a vi ih optužujete da su samo iskorištavali indiju zbog vlastitih interesa... aha

 

vidiš kako se lako nađe opravdanje za bilo što, samo trebaš malo ružičastih naočala i izvore informacija koji ti odgovaraju narativu

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.11.2023 17:32 (picajzla0707).
6 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
Ispričavam se na eksplicitnim fotografijama u nastavku, ali kako se radi o povijesnim dokazima ne kršim nikakav zakon. Isto kao i ona "Pulitzer" fotografija gole djevojčice iz Vijetnama što se smije objavljivati.

@picajzla vidim dosta razumiješ ali zato se dade zaključiti da se možda praviš grbav pa relativiziraš. Još se sprdaš što sam ja napisao da Kinezi nisu bili toliko okrutni kao zapadni Europljani. Gle nitko ne kaže da nisu Kinezi bili okrutni, imperijalistički se širili i ostala klasična zloba prema susjedima, to je jasno. Ali ako stvarno vjeruješ u to što si pisao da su svi ista govna i da mi biramo stranu i navijamo za Kineze ili Ruse, molim te da pročitaš ponešto, recimo o tome što su Belgijci radili u Kongu. Gdje se po 18 sati radilo, ako se radni normativ ne ispuni sjeku ti ruku, pa drugu ruku, pa stopalo... Ima zapisa da je bio enorman porast invalida i da se populacija počela smanjivati.

Evo samo ulomak iz jedne autobiografske knjige: „Bič od kože nilskog konja, naročito svjež bič, zavijen kao vadičep, a s rubovima poput oštrice noža strahovito je oružje i krv poteče nakon samo nekoliko udaraca.“ Divljaci ionako ništa ne razumiju osim sirove snage".

Ili iz druge knjige: nakon što je J. Dunlop 1888. patentirao gumu za bicikl, krenula je pomama za kaučukom. Leopold II. kralj Belgije u tome je prednjačio: od domorodaca se zahtijevao rad, kaučuk i slonovača. „Onima koji su odbili, spalili bi sela, ubili djecu, odsjekli ruke.“ Tako su izgrađene velebne zgrade u Buxellesu kojima se danas dive turisti. Odrezane šake, što je bila specijalnost Leoplodovih predstavnika, ali i milijuni mrtvih davno su zaboravljeni. Velike sile nisu prosvjedovale protiv Leopoldovog genocida."

Opet ne kažem da Rusko i Kinesko carstvo nije radilo zločine i otimačinu ali to je bilo uobičajeno u velesila, kao što ti kažeš. Ali nije sigurno bilo surovo kao u primjeru Belgijaca i Britanaca, što ti ja pokušavam reći.

Na idućoj slici je čovjek iz Konga, koji nije ispunio normu i odsjekli su mu ruku, a gleda ruku od sina i stopalo od kćeri, (djeca također nasu ispunila normu).

Na drugoj slici je neki Eng. lord koji je skupljao trofejne glave od poglavica plemena.

Treća slika Aboridžini robovi Britanaca

Zadnja slika u Belgijskom zoološkom vrtu skoro sredina 20. stoljeća.

Eto sad ti izvoli i kopaj po internetu i uvjeri me da su Rusi i Kinezi ista ili veća govna.
11 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
ajimerej kaže...

... Ali nije sigurno bilo surovo kao u primjeru Belgijaca i Britanaca, što ti ja pokušavam reći.

 ama čovječe, o čemu ti pričaš?

kinezi su svoj imperijalizam provodili tisućama godina, nisu osvajali u vrijeme belgijskog konga, nego stotinama i tisućama godina prije kad nije bilo fotki, a bogme nije ostalo niti svjedočanstava

ako ćeš i dalje vjerovati da su porobljavali širenjem kulture i špricanjem mirisa tratinčice, samo izvoli, nastavi i dalje sam sebe zavaravati

 

srednjovjekovna i antička osvajanja bila su itekako okrutna, kako kod nas, tako i na dalekom istoku

ne samo da su bili sposobni za slične gadosti onda, u vrijeme kad je to bilo normalno, nego su za takve gadosti bili sposobni i u novije doba

čitaj što su radili ujgurima, čitaj kako su osvojili tibet i što su tamo radili, a uvjeren si da u srednjem vijeku nisu bili i gori...

 

i sad da ja tebe razuvjeravam?

kao da materi pokušavaš objasniti da joj je sin bully, probao sam jednom i odustao, kao i ovo sad, nema smisla jer takve ružičaste naočale morate sami skinuti s glave

 

EDIT

povijest ljudske rase je povijest krvi, pljačke, silovanja, osvajanja, porobljavanja, genocidi, sve je to dio povijesti čovječanstva

to što misliš da je na dalekom istoku raslo cvijeće i da kinezi nisu bili sposobni za gadosti kakve su radili drugi, e to je majstore tvoj problem

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.11.2023 17:18 (picajzla0707).
9 godina
offline
Ugljične točke hvataju energiju Sunca

Opet ponavljam: sve činjenice treba staviti u povijesni kontekst. Robovi su živjeli teško, žene su živjele teško - ali svi su živjeli teško! Na plovidbi od Engleske do Indije i natrag, bilo je noralno da umre (od ozljeda na radu, skurbuta, utapanja i dr.) pola posade. Ove sam nedjelje bio u rudniku bakra u Austriji. Ljudi su živjeli u rudniku i dan i noć lupali po kamenu. Malo tko je doživio 40. godinu života. A sve su to bili slobodni radnici, radili su za plaću i mogli su otići kad ih je volja... Samo, onda bi umrli od gladi. Ako bi se odali krađi umrli bi na vješalima. U 18. stoljeću obrtnička je obitelj, što je onda bila viša srednja klasa, trošila je 75 % prihoda na jelo, a 50 % na kruh (kao najizdašniju i najjeftiniju namirnicu). Pa sad to usporedite s današnjim standardom i današnjim uvjetima rada. 

 
3 0 hvala 3
14 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
picajzla0707 kaže...
KIKI3ooo kaže...

....A kamoli kinesko rovovlasništvo! Praktički najhumanije robovlasništvo. Normalno, kad imaš tisućljetnu robovlasničku tradiciju. Da ćeš to usavršit...

Dosta je vidit tko su bili robovi u kini. Osim "najamnih radnika", znači robuješ za hranu, dragovoljno, bili su kriminalci (logičnije nego zatvor, po mom mišljenju), i bili su ratni zarobljenici - jbg, boria si se. Ovo je opet generaliziranje, normalno da postoje razlike vezano uz lokaciju i vremensko razdoblje ali čisto razgovora radi.

 de malo objasni, daj linkove povijesnih istraživanja koji pokazuju humanost kineskog robovlasništva

možeš i za ono prije, gdje imperijalizam nisu koristili za svoju ekonomsku korist nego širenje kulture...

 

možeš mao i o kineskim osvajanjima, koliko su naroda humano porobili, pardon kulturno nadogradli...

 

jebote, koliko su neki ružičastih naočala spremni nataknut da bi stvorili nekakav narativ onoga što im paše 

 

EDIT

da se razumijemo imaš i s druge strane takve, doduše to su uglavnom englezi, koji kroz ružičaste naočale gledaju svoj utjecaj u primjerice indiji

pa će ti objasniti da oni nisu osvajali i porobljavali, da je istočnoindijska kompanija zapravo donijela blagodati u indiju, da su indijci sami sklopili savez s britanijom i odlučili postati dio britanskog imperija, kako bi se oduprli drugim europskim kolonistima

da je engleska u indiji uvodila kulturu, gradila infrastrukturu, poboljšavala zdravstvo i školstvo 

zapravo bi se čudili što itko to gleda u negativnom svjetlu

 Šta, opet sve ispočetka? Ali sve ti piše već u mojim postovima. Humano koliko robovlasništvo može bit - logički. Ma zamisli - humano robovlasništvo... Osvajanje teritorija u koju svrhu, kojom metodom? Koje su posljedice kolonizacije? Kolonizacija kroz povijest (hint: prije 2000 godina je dobro došla u nekim regijama). Postoji google. Nije sve isto kako kažeš. Žao mi je. Tia bi link... dao bi ti link da se ne znamo. Ali znamo se mi. Znam ja da to nema smisla. Prvi počneš radit kontru onda kad ti netko odgovori ga optužiš za "natezanje" i "čiji je veći". Pa spominjš sve živo "intelektualno nepoštenje, whatabaoutizam, ad hominem, pretjerivanje, trpanja u ladice", čak i vrijeđanje - a ovi ono samo razgovara. Onda ignoriraš šta ti se napiše i nastavljaš po svom, izvrčeš, izmišljene optpužbe. Radije da ti linkam šta je sve potrebno za prihvatit da nisi u pravu? Koliko sve faktora za to treba? Pretpostavljaš koji je jedan od tih? Znaš li koliko sam to puta vidio na forumu da je netko svojom voljom promjenio mišljenje (na forum, gdje su pismeni ljudi, u stvarnosti nikad). Ja mislim niti 10 puta sve ove godine. To i kad se desi, desi se odma. Nakon ovoliko postova nema teorije.

11 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
danen kaže...

Opet ponavljam: sve činjenice treba staviti u povijesni kontekst. 

 naravno, ali to ne znači da robovlasništvo nije bilo jedno od najvećih zala u povijesti ljudske rase, jednako ono arapsko, kinesko ili englesko

i engleski kolonijalizam je imao humanu stranu, uvođenje zdravstvenog i obrazovnog sustava, poboljšanje administracije i sto drugih stvari

rimljani su gradili ceste, uspostavljali osnove trgovine i prava u osvojenim zemljama...

 

sve se može staviti u kontekst vremena, to su povijesna događanja

ali se isto tako može iskrivljavati u dnevnopolitičke svrhe da bi kineze ili engleze, ovisno kako kome paše, učinili onima koji su 'zločesti' i da bi se ovdje i na sto drugih strana vodila ovakva prepucavanja političkih fundamentalista

 

 

11 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
KIKI3ooo kaže...

Humano koliko robovlasništvo može bit - logički. Ma zamisli - humano robovlasništvo...

 

Osvajanje teritorija u koju svrhu, kojom metodom?

 

Koje su posljedice kolonizacije? K

 

Onda ignoriraš šta ti se napiše i nastavljaš po svom, izvrčeš, izmišljene optpužbe. 

 - pa objasni, kako je to kinesko robovlasništvo bilo humano, a američko ili englesko nije

 

- mačem i ognjem ofkors, ili misliš da su kinezi prije tri tisuće godina osvajali šricanjem mirisa tratinčice

 

- posljedice kolonizacije? - pa eto, neki englez bi rekao uspostava školstva, zdravtsva, vladavina prava itd.

 

- ignoriram što se napiše? pa ofkors, što drugo da radim sa napisima da kinezi nisu išli u kolonizaciju jer nisu htjeli maltretirat svijet, ili ovim da je ropstvo u kini bilo humano ili ovim da kinezi nisu bili grozni kao belgijanci u kongu i sto drugih bedastoća koje ste u stanju napisat kako bi kinezi ispali bolji od engleza

a čemu je potrebno da kinezi budu milo cvijeće naspram engleza ili amerikanaca? e to znate samo vi koji ovakve bedastoće pišete

14 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
picajzla0707 kaže...
KIKI3ooo kaže...

Humano koliko robovlasništvo može bit - logički. Ma zamisli - humano robovlasništvo...

 

Osvajanje teritorija u koju svrhu, kojom metodom?

 

Koje su posljedice kolonizacije? K

 

Onda ignoriraš šta ti se napiše i nastavljaš po svom, izvrčeš, izmišljene optpužbe. 

 - pa objasni, kako je to kinesko robovlasništvo bilo humano, a američko ili englesko nije

 

- mačem i ognjem ofkors, ili misliš da su kinezi prije tri tisuće godina osvajali šricanjem mirisa tratinčice

 

- posljedice kolonizacije? - pa eto, neki englez bi rekao uspostava školstva, zdravtsva, vladavina prava itd.

 

- ignoriram što se napiše? pa ofkors, što drugo da radim sa napisima da kinezi nisu išli u kolonizaciju jer nisu htjeli maltretirat svijet, ili ovim da je ropstvo u kini bilo humano ili ovim da kinezi nisu bili grozni kao belgijanci u kongu i sto drugih bedastoća koje ste u stanju napisat kako bi kinezi ispali bolji od engleza

a čemu je potrebno da kinezi budu milo cvijeće naspram engleza ili amerikanaca? e to znate samo vi koji ovakve bedastoće pišete

 Ne. Upće se nije o tome radilo. Samo se prati rast nove sile, nekoga tko može dati protutežu americi. To si ti tako postavio da se raspravlja tko je "bolji" kina ili amerika, na način da ako netko nešto kaže pozitivno za kinu je kinofil PLUS ima kmetovski mentalitet i dodvorama silama, i uz napomenu, kako ti ne dodvoravaš nijednoj sili, jeli. Ma zamisli... Dalje. Robovlasništvo je nehumano piše. I sad probaj shvatit ovo: "humano, koliko robovlasništvo može biti humano". Ok? I onda idemo u krajnost: "najhumanije robovlasništvo". Kužiš? Dalje, europski kolonijalizam je najgore vrste jer je imao za cilj isključivo ekonomsku eksplotaciju i pri tom nisu marili za kulturu područja kojeg su kolonizirali. Nadalje, nije svaki kolonijalizam isti. Jeli isto kad dođeš na područje koje nema ništa i kad dođeš na mjesto koje već ima razvijenu kulturu. Dakle, nije istva stvar kolonijalizam u Grčkoj i 2000 godina nakon.

 

Ali evo ti malo za kraj: Kinezi su bolji od amerikanaca. 

:D

11 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
KIKI3ooo kaže...

To si ti tako postavio da se raspravlja tko je "bolji" kina ili amerika...

 mda, ja sam to postavio... inače ja sam pisao i ona prva prepucavanja

ja sam napisao i tvoju oprvu poruku kojom si izazvao zaporošca i kasnije drugog kolegu na svađu...

 

i inače ja postavljam takve svađe čim nađete bilo koju temu na bugu gdje se možete natezati oko rusije/kine vs amerike/zapadne europe...

postali ste gori od ustaša i partizana na indexu

14 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
picajzla0707 kaže...
KIKI3ooo kaže...

To si ti tako postavio da se raspravlja tko je "bolji" kina ili amerika...

 mda, ja sam to postavio... inače ja sam pisao i ona prva prepucavanja

ja sam napisao i tvoju oprvu poruku kojom si izazvao zaporošca i kasnije drugog kolegu na svađu...

 

i inače ja postavljam takve svađe čim nađete bilo koju temu na bugu gdje se možete natezati oko rusije/kine vs amerike/zapadne europe...

postali ste gori od ustaša i partizana na indexu

 A uvik ti postavljaš neku kontru pa pilaš

11 godina
offline
Re: Ugljične točke hvataju energiju Sunca
KIKI3ooo kaže...

 A uvik ti postavljaš neku kontru pa pilaš

 postavio bi kontru i zaporošcu ili gui gon jinnu da im pada na pamet pisati ovakve nebuloze

međutim, kad se god povedu ove rasprave, a sve su češće u zadnje vrijeme, jedini koji dolaze s nebulozama je ekipa koja nemere podnijet kad ih podsjetiš da kinezi i rusi također imaju mračnu stranu

 

za razliku od tebe i ostale ekipe koji dolazite s nebulozama humanog ropstva ili osvajanja radi kulturne razmjene ili s 'ne tako lošim ropstvom', još nisam naišao na likove sa suprotne strane koji bi pričali i blizu slične negirajuće nebuloze o gadostima koje su radili englezi, amerikanci ili čak i ti belgijanci u kongu

 

takve nebuloze isključivo kreću od političkih fundamentalista istočne provenijencije, pa onda ispada da ja zagovaram suprotnu stranu, iako su mi i kinezi i rusi daleko simparičniji i fascinantiji od amera ili engleza, dapače, kinezima se divim na njihovoj povijesti, ali i onome što čine u moderno doba, upornosti, sposobnosti, te posebno politici koja ne gleda kratkoročni učinak njihovog mandata, nego gledaju sebe kao kotačić u stogodišnjim planovima

 

pa opet, koliko mi god kinezi bili simpatični, ne pada mi na pamet ignorirati ili banalizirati mračne strane njihove povijesti

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice