Objektivi - tutorijal izdvojena tema

poruka: 249
|
čitano: 143.237
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Trickortreat kaže...

Hmm.. malo čudno da uz takvu opremu i buđet ne zna točno što mu treba :)

Ali evo:

za generalnu upotrebu - Tamron SP 24-70mm F2.8 Di VC USD

za portrete - Nikon AF-S NIKKOR 85mm f/1.8G

za macro - Nikon AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED (ovaj mu može bez problema poslužiti i za macro i za portrete ako ne želi uzimati dva zasebna objektiva)

Uzet će sva 3, tek je ušao u svijet toga svega, pa si sada nabavlja opremu, planira neš zaraditi s time ;) Nego, njega zanima, osim tih objektiva, dali mu treba još kakav za novinarstvo?

NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH
14 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Da, normalno... za tu svrhu mu treba neki kvalitetni tele zoom, a onaj koji bi idealno nadopunio ovog 24-70 kojeg sam gore naveo je Tamron SP 70-200mm F/2.8 Di VC USD. Taj mu objektiv isto moze vrlo dobro posluziti kao portretni pa ne znam koliko mu se isplati uzimat onog 85mm f1.8, ali ako ima dovoljno za sve, nek ih sve uzme...
14 godina
offline
Objektivi - tutorijal

Neku dobru bljeskalicu za preporučit?

 

Mrzim ovu moju dok fokusira bljeska pa prije okidanja misle ljudi da sam slikal i odu haha.

 

Pa ako ima ko kakav za preporučit pa sutra u šopping :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Tema je za objektive, nemoj sve trpat u nju, pogledaj ako ima tema o bljeskalicama ili otvori novu.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal
izvone kaže...

Neku dobru bljeskalicu za preporučit?

 

Mrzim ovu moju dok fokusira bljeska pa prije okidanja misle ljudi da sam slikal i odu haha.

 

Pa ako ima ko kakav za preporučit pa sutra u šopping :)

nauci je koristiti , moze se najcesce u aparatu postaviti da umjesto bljeskova koristi ic ...   a ako to ima i obicni yongnuo 460 onda ima skoro svaka druga bljeska ....  zato radije prije glupih pitanja procitaj bar upute o koristenju .... 

That Jesus Christ guy is getting some terrible lag... it took him 3 days to respawn!
13 godina
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Trickortreat kaže...
Da, normalno... za tu svrhu mu treba neki kvalitetni tele zoom, a onaj koji bi idealno nadopunio ovog 24-70 kojeg sam gore naveo je Tamron SP 70-200mm F/2.8 Di VC USD. Taj mu objektiv isto moze vrlo dobro posluziti kao portretni pa ne znam koliko mu se isplati uzimat onog 85mm f1.8, ali ako ima dovoljno za sve, nek ih sve uzme...

Sve ce ih uzet, još jedno pitanje, koji bi mu 2 fotič preporučio, tj. da na jednom ima tele zoom, a na ovom trenutnom neki drugi? Tj. njega zanima dali mora uzimat još jedan D610, ili može proć jeftinije?

NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH
14 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Strm kaže...
Trickortreat kaže...
Da, normalno... za tu svrhu mu treba neki kvalitetni tele zoom, a onaj koji bi idealno nadopunio ovog 24-70 kojeg sam gore naveo je Tamron SP 70-200mm F/2.8 Di VC USD. Taj mu objektiv isto moze vrlo dobro posluziti kao portretni pa ne znam koliko mu se isplati uzimat onog 85mm f1.8, ali ako ima dovoljno za sve, nek ih sve uzme...

Sve ce ih uzet, još jedno pitanje, koji bi mu 2 fotič preporučio, tj. da na jednom ima tele zoom, a na ovom trenutnom neki drugi? Tj. njega zanima dali mora uzimat još jedan D610, ili može proć jeftinije?

 

Bilo koji full frame Nikon (FX) mislim da je upravo D610 najjeftiniji trenutno.

 

Može čak i APS-C (DX) ali onda mu se žarišnu duljina i otvor blende množe sa 1.5 za ekvivalentne brojeve u full frame.

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.7.2014 12:47 (Trickortreat).
14 godina
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Trickortreat kaže...

 

Može čak i APS-C (DX) ali onda mu se žarišnu duljina i otvor blende množe sa 1.5 za ekvivalentne brojeve u full frame.

ovo prvo nekako shvačam,radi se o dofu,to si mislio,baš i nije isto ali....pogledaj dof na npr.300mm u ff i 200mm na apsc-u.. ,ovo drugo sa blendom mi nije nikako jasno, f-blenda je f-blenda na ff ili na apsc-u, ja koristim ff objektiv sa f2,8  na apsc-u i apsc objektiv sa f2,8 na istom apsc fotiču i ne vidim  baš ni u kojim uvjetima da mi se blenda od ff objektiva smanjila (kako ti kažeš x1,5)  tj. da mi je kadar fotkan na istoj blendi sa ff objektivom tamniji od kadra sa apsc objektivom na istoj blendi 

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.7.2014 16:12 (struić).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal
struić kaže...

Trickortreat kaže...

 

Može čak i APS-C (DX) ali onda mu se žarišnu duljina i otvor blende množe sa 1.5 za ekvivalentne brojeve u full frame.

ovo prvo nekako shvačam,radi se o dofu,to si mislio,baš i nije isto ali....pogledaj dof na npr.300mm u ff i 200mm na apsc-u.. ,ovo drugo sa blendom mi nije nikako jasno, f-blenda je f-blenda na ff ili na apsc-u, ja koristim ff objektiv sa f2,8  na apsc-u i apsc objektiv sa f2,8 na istom apsc fotiču i ne vidim  baš ni u kojim uvjetima da mi se blenda od ff objektiva smanjila (kako ti kažeš x1,5)  tj. da mi je kadar fotkan na istoj blendi sa ff objektivom tamniji od kadra sa apsc objektivom na istoj blendi 

 

Da da... za dof sam mislio ali nisam detaljizirao. Otvor blende je uvijek isti. Ima masu materijala o toj temi na netu pa nisam ulazio u dublje tehnikalije. Ali ako koga zanima rado cu mu objasniti...
14 godina
offline
Objektivi - tutorijal

Ispričavam se ovo za bljeskalicu,još sam nov u svemu tome ,nisam znao! {#}

 

Nego,gledam u canosi fisheye za 2k kn i ima isti objektiv al jedan je Aspherical drugi diagonal. Kaj to znači? Koja je razlika i koji je bolji? Google mi nije odgovorio na pitanje.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Aspherical, odnosno asfericni po naski mogu biti samo opticki elementi unutar objekriva. Sluze za korekciju aberacija jednim elementom umjesto sustavom leca, tj optickih elemenata.

S time na umu ne postoji aspherical vrsta fisheye objektiva jer se asfericni element moze naci u objektivima bilo koje vrste.

Fisheye mogu biti diagonal ili circular vrste.

14 godina
offline
Objektivi - tutorijal

U canosi su ponuđeni jedan i drugi pa mi nije jasno. I još ako jedna vrsta nema šanse da bude fisheye

 

http://www.canosa.com.hr/fisheye-za-canon-294/objektivi-za-canon/

 

Ugl. hvala na pojašnjenju! :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Razlika ti je u tome sto cirkularni prikazuju svih 180 stupnjeva u sfericnom obliku (kutevi fotke budu crni a samo se kruzni dio vidi).\

Diagonalni prikazuju 180 stupnjeva ali samo preko diagonale pa je cijela povrsina fotke ispunjena korisnom informacijom. Nisam siguran da sam bas dobro objasnio, kasno je i to pa mozak malo sporije radi.. a ni vecernji izlazak u tome nije pomogao :p

U krajnjem slucaju odi na stranice proizvodaca objektiva i za svaki model koji te zanima pogledaj primjere fotografija. Tako ces najlakse skuziti razliku....

15 godina
neaktivan
offline
Objektivi - tutorijal

iliti graficki prikazano ovako, iliti koliko sam ja shvatio , isto kao i razlika izmedju full frejma i cropa , na fulfrajmu ces imati cisti fish , znaci krug i crno okolo dok na cropu ce se vecina tog crnog odrezat ... 

That Jesus Christ guy is getting some terrible lag... it took him 3 days to respawn!
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
offline
Objektivi - tutorijal

Da pročitao sam da na cropu nemogu nikako dobit 180 stupnjeva. Po tome diagonal mi je bolji pošto sve popunjava,neznam dal na cropu i ovaj prvi onda sve popuni. Hvala vam! :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Full frame circular ce ti na aps-c aparatu promjeniti zarisnu duljinu za n x 1,5 zato pazi sto kupujes jer ff tu gube svoju "sirinu" a time i jednu od glavnih znacajki fisheye objektiva.

14 godina
offline
Objektivi - tutorijal

Tražim neki da nije slika okrugla nego široka i na krajevima zakrivljena,moj 70D ima tu funkciju u sebi pa sa standardnim stavim u postavkama fisheye filter,al izgleda glupo. Pa bi uzeo takav i još ima široki kut što je izvrsno. To tek naknadno samo gledam kako se stvari kreću u tom segmentu...

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal
izvone kaže...

Tražim neki da nije slika okrugla nego široka i na krajevima zakrivljena,moj 70D ima tu funkciju u sebi pa sa standardnim stavim u postavkama fisheye filter,al izgleda glupo. Pa bi uzeo takav i još ima široki kut što je izvrsno. To tek naknadno samo gledam kako se stvari kreću u tom segmentu...

 

Nemaš baš puno opcija za Canon EF-S. Koliko znam, na tržištu postoji jedino ovaj http://www.canosa.com.hr/samyang-8mm-f35-cs-ii-aspherical-if-mc-fish-eye-canon/100360/product/

 

14 godina
offline
Objektivi - tutorijal

Taj sam i mislio,cijena prihvatljiva,samo kaj su dvojca jedan Aspherical drugi diagonal. Pa mi nije bilo jasno :) I u opisu piše da je za apsc i full frame :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Aspherical se odnosi na ono što sam prije naveo. Nema veze sa fisheyem. Ovaj je diagonal fisheye. Možeš ga korsitit na ff jer EF-S i EF imaju iste navoje, jedino što na ff neće pokriti cijeli senzor pa baš i nema neke svrhe koristiti ga na njima...

14 godina
offline
Objektivi - tutorijal

Evo jedan mali dojam od mene na Samyang 8mm 3.5 fish eye , kupljen u canosi,došao za 4 dana,odličan,pokriva skoro 180 na mom aps-c,odeš u prirodu i imaš fantastične slike. Stvarno sam oduševljen,uz to sam uzeo i 50mm 1.4 na koji se rad još moram malo priviknuti :D

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Objektivi - tutorijal

50 1.4 isto Samyang ili?

 

Ako da javi dojmove malo detaljnije...

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011. http://skyview.com.hr
14 godina
offline
Objektivi - tutorijal

nije, canonov je

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Samyangovi su meni super. imam 2, samo masu ljudi ima problem s njima jer su manual focus, ali ja imam http://www.katzeyeoptics.com/item--Pentax-K-3-K-5-K-5II-K-7-K-30-K-50-K-500-Focusing-Screen--prod_K7.html u aparatu pa mi je fokusiranje prlično lagano jer sam naviknut na takve stvari još iz doba filma.

15 godina
offline
Objektivi - tutorijal

Samo da nekima pojasnim, 14mm != fisheye.

Cak niti ispod tog. Sve ovisi kakvi su elementi lece odnosno kako su poslozeni.

Evo da vam pojasni malo

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011. http://skyview.com.hr
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Objektivi - tutorijal

Evo malo probnih slika od danas slikane sa samyang 8mm fish-eye na canon 70D

 

nisam išao daleko,samo vrt i dvorište :D

slika 1 slika 1
slika 2 slika 2
slika 3 slika 3
Poruka je uređivana zadnji put pon 22.9.2014 0:09 (izvone).
Moj PC  
2 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Objektivi - tutorijal....širokokutni objektiv??

Širokokutni objektriv,šta zapravo to znači i kako se odražava na slike i koliko je bitno ili nije bitno da aparat ima širokokutni a ne neki drugi objektiv. Npr. gledam Nikon P520 (optički zoom 42)  košta oko 2500 kuna i ima širokokutni objektiv dok Nikon l830 (optički zoom 34) nema širokokutni i u čemu je razlika među njima koju pravi taj širokokutni objektiv? Šta ima 520 a 830 nema? Ako netko zna ali onako normalno da se može razumijeti ne npr. udaljenost od ovog je toliko mm a ovdje onoliko jer to ne razumijem nego npr. ovaj može slikati ovako a onaj ne može i sl.

Unaprijed zahvaljujem i ispričavam se na ev. kompliciranju u pitanju koje sam postavio.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal....širokokutni objektiv?
Nekim ne-tehnickim nacinom ti ne bih mogao objasniti. Svi kompakti sa zoom objektivima imaju mogucnost snimanja sirokih kutova, tako i ova dva koja si naveo.
Cim je kut siri tim ti vise toga stane u kadar. Opticki zoom tu nema veze, mada bih ti preporucio da uzmes aparat sa cim manje zooma
16 godina
moderator
offline
Re: Objektivi - tutorijal....širokokutni objektiv?
laik00 kaže...

Širokokutni objektriv,šta zapravo to znači i kako se odražava na slike i koliko je bitno ili nije bitno da aparat ima širokokutni a ne neki drugi objektiv. Npr. gledam Nikon P520 (optički zoom 42)  košta oko 2500 kuna i ima širokokutni objektiv dok Nikon l830 (optički zoom 34) nema širokokutni i u čemu je razlika među njima koju pravi taj širokokutni objektiv?

Ja bih zakonom zabranio označavanje faktora zuma. {#} Optički zum 42x - koji vrag to znači? Ti ni dalje ne znaš koji je najširi kut koji možeš snimiti tim objektivom/kamerom, a ni koji je najuži. Znaš samo da takav aparat ima velik raspon žarišnih duljina, odnosno da mu je omjer maksimalne i minimalne žarišne duljine 42x.

 

Dakle, idemo vidjeti raspon žarišnih duljina tih aparata:

24-1000 mm

22.5-765 mm

 

Prema ovom tekstu, širokokutni objektiv bi bio onaj koji ima žarišnu duljinu između 24 i 35 mm, a ultraširoki onaj koji ima manje od 24 mm. Dakle, po toj klasifikaciji bi prvi bio širokokutni, a drugi ultraširoki. Međutim ako pogledamo brojke, vidimo da je prvi na rubu ultra-širokokutnog, a drugi skoro ulazi u domenu širokokutnog. Ima neke razlike između njih, ali ta razlika nije tako velika - definitivno je daleko manja nego bi nazivi klasa to dali naslutiti. 24 mm je inače fina početna žarišna duljina, a 22,5 je naravno malčice bolje. 24 mm omogućava ugodno slikanje pejzaža i slikanje u zatvorenim prostorima, a da se ne moraš zalijepiti na zid da bi sve uhvatio u kadru. Kod neizmjenjivog zoom objektiva upravo je početna žarišna duljina najvažnija vrijednost - trebala bi biti 24 mm ili manje.

 

Veliku krajnju žarišnu duljinu kod ultrazum aparata treba uzeti s rezervom, jer kao prvo objektivi tipično nisu osobito oštri na krajnjim žarišnim duljinama, maksimalni otvor blende se osjetno smanji, i sam proces fotografiranja je puno osjetljiviji na tresenje ruku. Ujedno, kod uskog kuta ("velikog zuma") manja je razlika u stvarnom kutu ("zumu") nego bi to brojke u mm dale naslutiti.

 

 

Za bolje razumijevanje žarišnih duljina, igrati se s ovim apletom: http://www.tamron-usa.com/lenses/learning_center/tools/focal-length-comparison.php

14 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal....širokokutni objektiv?
mbaksa kaže...

Ja bih zakonom zabranio označavanje faktora zuma. {#} Optički zum 42x - koji vrag to znači? Ti ni dalje ne znaš koji je najširi kut koji možeš snimiti tim objektivom/kamerom, a ni koji je najuži. Znaš samo da takav aparat ima velik raspon žarišnih duljina, odnosno da mu je omjer maksimalne i minimalne žarišne duljine 42x.

 

 

 

U potpunosti se slažem. I još mi nije jasno zašto na kompakte stavljaju brojke tipa 6.3-28.2mm. Kako će netko tko ne razumije tehničke detalje aparata i crop faktora znati koliki mu kut taj aparat pokriva :S (a takvi su većina korisnika kompakata).

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice