Baš "istraživači". Vjerojatno Dora i prijatelji. 1000 puta više od čega točno?
"Pod pretpostavkom da se ne uvedu nikakve metode smanjenja otpada, količina e-otpada bi u 2030. mogla doseći čak 2,5 milijuna tona, predvidjeli su istraživači."
Jaka pretpostavka. Pod pretpostavkom da netko prestane ići na WC, u njemu će se za godinu dana nakupiti tona govana.
"Prema ovom, najcrnjem scenariju, stvoreni e-otpad mogao bi uključivati 1,5 milijuna tona tiskanih ploča i pola milijuna tona baterija koje mogu sadržavati opasne materijale poput olova i kroma."
Petina otpada iz AI data centara su baterije? Olovne? Dakle, nova oprema (jer nema LLM-ova sa starom) zahtjeva gomilu olova u baterijama? Na stranu tip baterije, baterije se mogu dosta dobro reciklirati, a pogotovo olovne. Nekako bih pretpostavio da je otpad iz data centara najlakše kontrolirati jer ga je puno i na jednom mjestu. Više bih se brinuo za televizore i veš mašine.
"Količina e-otpada mogla bi se smanjiti za čak 86 %, sugeriraju autori, kad bi se provele strategije kružnog gospodarstva, produljio životni vijek postojeće infrastrukture, a ključni moduli i materijali ponovno iskoristili u procesu proizvodnje."
Kako to iskoristiti "ključne module" u procesu proizvodnje? Pretpostavljam da "istraživači" ne znaju i da autor članka ne zna, a za sebe znam da ne znam kako. Eventualno da otpisane GPU-ove pretvaraju u kartice za igranje što bi vjerojatno koštalo više nego proizvodnja iz nule.
Ovo je članak na nivou članaka o potrošnji vode u data centrima. Gdje serveri vodu popiju i... više je nema!