Nova instalacija W10 ili ne nakon zamjene hardwera

poruka: 24
|
čitano: 4.314
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Nova instalacija W10 ili ne nakon zamjene hardwera

Pozdrav,

 

dakle zanima me dali se može izbjeći nova instalacija Windowsa 10 nakon zamjene proca/matične/grafičke? I kako? 

 

Ako je odgovor ne. Zanimam me s obzirom da u kompjuteru imam 3 različita drajva sa nekoliko particija, hoću li ih izgubiti novom instalacijom Windowsa (pa i podatke na njima)? Odnosno, kako ovo izbjeći? Backup je nemoguć. Eventualno mogu napravit backup trenutnih Windowsa.

 

Hvala

Your mind is like a parachute! Useless unless its open
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Nova instalacija W10 ili ne nakon zamjene hard
Vrlo vjerovatno nemoras nista novo instalirati.

Da si napisao s cega prelazis na sto, bilo bi lakse ali.... 99% nemoras reinstalirati win. Promjenis dijelove, pocistis drivere koji vise nisu aktualni, instaliras nove i to je to.

Backup nikad nije nemoguc ;)
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Nova instalacija W10 ili ne nakon zamjene hardwera

Pa ne moraš, al je preporučljivo. Ovak iz perspektive forumaša tj. malo naprednijih korisnika mislim da rijetko tko ostavlja stare windowse na novom combu. Al vjerojatno će funkcionirat, nismo više na xp-u

Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Nova instalacija W10 ili ne nakon zamjene hard
Lil Dice kaže...

Pa ne moraš, al je preporučljivo. Ovak iz perspektive forumaša tj. malo naprednijih korisnika mislim da rijetko tko ostavlja stare windowse na novom combu. Al vjerojatno će funkcionirat, nismo više na xp-u

 Zasto je preporucljivo? WIn 10 su zilavi i prezive manje vise sve akrobacije sa hardwareom..... 

9 godina
offline
Re: Nova instalacija W10 ili ne nakon zamjene hard

Zbog mogućih problema s driverima i nestabilnošću sistema. Možda je win 10-11 napredniji al i dan danas su driveri osjetljivi, tak da nova instalacija i nemaš brige. Ak se nešto desi, bar znaš da nije zbog starih windowsa.. Za detaljnije objašnjenje bi trebalo pitat nekog iz ms-a ili kolegu ihush :)

Poruka je uređivana zadnji put pet 18.8.2023 19:15 (Lil Dice).
5 godina
offline
Re: Nova instalacija W10 ili ne nakon zamjene hard
Lil Dice kaže...

Zbog mogućih problema s driverima i nestabilnošću sistema. Možda je win 10-11 napredniji al i dan danas su driveri osjetljivi, tak da nova instalacija i nemaš brige. Ak se nešto desi, bar znaš da nije zbog starih windowsa.. Za detaljnije objašnjenje bi trebalo pitat nekog iz ms-a ili kolegu ihush :)

 Teoretski je sve moguce ali u 99,99% slucajeva win 10 odradi sve oko drivera..... JEdino ako je neki prastari HW u pitanju ali bas prastari....

10 godina
offline
Nova instalacija W10 ili ne nakon zamjene hardwera

Hvala, shvatio sam. Može se.

 

Šta će se desiti sa nesistemskim particijama (druga dva drajva) ako se ipak odlučim na novu instalaciju Windowsa?

Your mind is like a parachute! Useless unless its open
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Nova instalacija W10 ili ne nakon zamjene hard
Nista, sve ostaje kako je i bilo.

Mozda.

Opet nema podatka sto je na tim particijama - instalirani programi, igre, nesto trece?

Sve instalacije ces morati ponoviti, svi podatci ostaju gdje jesu....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Nova instalacija W10 ili ne nakon zamjene hard
Damir22 kaže...
Nista, sve ostaje kako je i bilo.

Mozda.

Opet nema podatka sto je na tim particijama - instalirani programi, igre, nesto trece?

Sve instalacije ces morati ponoviti, svi podatci ostaju gdje jesu....

 Jel ti to njemu preporucujes novu instalaciju ali bez format c? Tek onda ce mu nastati kuršlus. Bolje da ne dira nista...

Ako ide na novu instalaciju sve podatke sa C prebaciti na druge particije. particiji c dati ime system ili tako nesto jer prilikom instalacije ne vidi slova vec nazive cisto da zna na koju treba instalirati windowse mada cisto po pitanju zakljucujem (mozda grijesim) da je bolje da nista ne dira ili to prepusti nekom ko je malo vjestiji da ne bude sutra tema nema podataka sta da radim.....

15 godina
offline
Re: Nova instalacija W10 ili ne nakon zamjene hard
Kako kolege kažu, nije potrebno rušiti OS zbog novog CPU ili GPU. MBO je već malo kompleksniji problem i kod njezine zamjene uvijek preporučam čistu instalaciju, prvenstveno zbog mogućih konflikata drivera i smeća u reg bazi.
Podaci ti ostaju na nesistemskim particijama, osim ako na njima imaš nešto instalirano. U tom slučaju, te instalacije moraš obnoviti jer se formatiranjem sistemske particije obrišu i registarski podaci.
Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jalnuški diletanti, prodane duše! Crni vragovi, a i žuti i zeleni, ne samo da se nude, već bi i prodali dragu nam Hrvatsku za Judine škude!
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nova instalacija W10 ili ne nakon zamjene hard
Super64 kaže...

Pozdrav,

 

dakle zanima me dali se može izbjeći nova instalacija Windowsa 10 nakon zamjene proca/matične/grafičke? I kako? 

 

Ako je odgovor ne. Zanimam me s obzirom da u kompjuteru imam 3 različita drajva sa nekoliko particija, hoću li ih izgubiti novom instalacijom Windowsa (pa i podatke na njima)? Odnosno, kako ovo izbjeći? Backup je nemoguć. Eventualno mogu napravit backup trenutnih Windowsa.

 

Hvala

 Imao sam istu dilemu nedavno, tj ima mjesec dana cca.

Prelaz sa xeona s.1366 na ryzen5 am4. Znači komplet druga platforma, samo je grafa ostala ista.

I bi ne bi, napravim swap, upalim komp, nakon doslovno minutu mrdanja nakon paljenja, svi driveri instalirani, sve radi iz prve. I još sam da budem veći 'biser' klonirao windowse sa sata2 ssda na nvme.

Eto, i nakon mjesec dana sve radi jednako neproblematično kao i prije swapa platforme i diska.

Dal bi možda nešto radilo bolje da sam stavio fresh install na nvme disk, ne znam, ali dok radi ovako neproblematično, ne diram ništa.

15 godina
offline
Re: Nova instalacija W10 ili ne nakon zamjene hard
Nitko nije rekao da neće raditi, ali pitanje je kako i do kada…sretno!
Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jalnuški diletanti, prodane duše! Crni vragovi, a i žuti i zeleni, ne samo da se nude, već bi i prodali dragu nam Hrvatsku za Judine škude!
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Nova instalacija W10 ili ne nakon zamjene hard
BlackMoon kaže...
Kako kolege kažu, nije potrebno rušiti OS zbog novog CPU ili GPU. MBO je već malo kompleksniji problem i kod njezine zamjene uvijek preporučam čistu instalaciju, prvenstveno zbog mogućih konflikata drivera i smeća u reg bazi.
Podaci ti ostaju na nesistemskim particijama, osim ako na njima imaš nešto instalirano. U tom slučaju, te instalacije moraš obnoviti jer se formatiranjem sistemske particije obrišu i registarski podaci.

 Da. U principu matična me i najviše brine. Ok, prelazim sa socketa 1151 na 1700, nvidia za nvidiu. Neki sam si plan već složio u glavi. Složio bi komp i spojio samo sistemski drajv, instaliram windowse i onda pospajam ostala dva drajva i periferiju. 

 

Bootabilni USB je bolje radit Rufusom ili windows kreatorom?

Your mind is like a parachute! Useless unless its open
15 godina
offline
Re: Nova instalacija W10 ili ne nakon zamjene hard
Ja koristim Rufus. WCT zna biti vrlo spor pri kreiranju…
Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jalnuški diletanti, prodane duše! Crni vragovi, a i žuti i zeleni, ne samo da se nude, već bi i prodali dragu nam Hrvatsku za Judine škude!
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Nova instalacija W10 ili ne nakon zamjene hard
Posmatrac

Ne, nista ja ne preporucujem, naprotiv, kazem da ne mora instalirati ponovo win.

Odgovor je bio sto s ostalim particijama ako ponovo instalira win, zato sam rekao, ako su na njima neki folderi, podatci i sl, to ce ostati netaknuto, medjutim ukoliko su na njima instalirani programi, igre i sl, to ce sve morati ponovo instalirati (najcesce) ako stavi nove win.....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Nova instalacija W10 ili ne nakon zamjene hard
Damir22 kaže...
Posmatrac

Ne, nista ja ne preporucujem, naprotiv, kazem da ne mora instalirati ponovo win.

Odgovor je bio sto s ostalim particijama ako ponovo instalira win, zato sam rekao, ako su na njima neki folderi, podatci i sl, to ce ostati netaknuto, medjutim ukoliko su na njima instalirani programi, igre i sl, to ce sve morati ponovo instalirati (najcesce) ako stavi nove win.....

 Dobro, al mislim da sam i tu ok. Imam samo dvije igre i to u Steamu koji je na nesistemskoj particiji, ali nakon reinstalacije windowsa ne treba ponovno instalirat igre. Reinstalling Windows 10 - question with game storage :: Help and Tips (steamcommunity.com)

Your mind is like a parachute! Useless unless its open
5 godina
offline
Re: Nova instalacija W10 ili ne nakon zamjene hard
Damir22 kaže...
Posmatrac

Ne, nista ja ne preporucujem, naprotiv, kazem da ne mora instalirati ponovo win.

Odgovor je bio sto s ostalim particijama ako ponovo instalira win, zato sam rekao, ako su na njima neki folderi, podatci i sl, to ce ostati netaknuto, medjutim ukoliko su na njima instalirani programi, igre i sl, to ce sve morati ponovo instalirati (najcesce) ako stavi nove win.....

 Da ako znas sta radis jer nemoj zaboraviti u jednom momentu ce te pitati na koju particiju zelis instalirati windows i nemas logickih oznaka c: d: a ni naziva particija ako im nije sam dao ime. Imace spisak svojih particija kako su fizicki na disku plus jos neke koje inace u windowsima ne vidi plus mozda nece biti poredane kao u windosima...

Super64 kaže...
Damir22 kaže...
Posmatrac

Ne, nista ja ne preporucujem, naprotiv, kazem da ne mora instalirati ponovo win.

Odgovor je bio sto s ostalim particijama ako ponovo instalira win, zato sam rekao, ako su na njima neki folderi, podatci i sl, to ce ostati netaknuto, medjutim ukoliko su na njima instalirani programi, igre i sl, to ce sve morati ponovo instalirati (najcesce) ako stavi nove win.....

 Dobro, al mislim da sam i tu ok. Imam samo dvije igre i to u Steamu koji je na nesistemskoj particiji, ali nakon reinstalacije windowsa ne treba ponovno instalirat igre. Reinstalling Windows 10 - question with game storage :: Help and Tips (steamcommunity.com)

 I da i ne. Moraces instalirati steam aplikaciju i dodati igre u nju. Neces ih morati skidati nanovo....

10 godina
offline
Re: Nova instalacija W10 ili ne nakon zamjene hard
Posmatrač kaže...

 Da ako znas sta radis jer nemoj zaboraviti u jednom momentu ce te pitati na koju particiju zelis instalirati windows i nemas logickih oznaka c: d: a ni naziva particija ako im nije sam dao ime. Imace spisak svojih particija kako su fizicki na disku plus jos neke koje inace u windowsima ne vidi plus mozda nece biti poredane kao u windosima...

 

 I da i ne. Moraces instalirati steam aplikaciju i dodati igre u nju. Neces ih morati skidati nanovo....

 Da zato i rekoh, pri instalaciji ću spojit samo sistemski drajv, nakon instalacije sve ostalo.

 

Steam.exe i sve od Steama je na drugom drajvu. Iz appdatae sam backupao par foldera i mislim da čak neću trebat ni Steam ponovno instalirat. Ma sve sam ovo prolazio prije 5 - 6 godina sa 1151 socketom, zaboravio sam valjda 80% toga kak je tada išlo.

Your mind is like a parachute! Useless unless its open
13 godina
offline
Nova instalacija W10 ili ne nakon zamjene hardwera

Ja sam radio upgarde sa starog Intela na Amd i sve je uredno prošlo

Moj postupak:

- backup sistemske particije (za slučaj da neće prođe odmah sve iz prve)

- deinstalacija antivirusnog program, svih programa koji se pojavljuju u System Tray-u, svih drivera (grafička, zvučna, chipset, mouse....)

- gašenje računala, ugradnja novih komponenti

Sretno!

Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Nova instalacija W10 ili ne nakon zamjene hardwera

Koliko vremena si utrošio na ovoj temi, mogao si već istalirati friške Windowse i programe te biti bez brige. Dva sata posla i siguran si da će sve raditi kako treba.

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.8.2023 16:12 (El Torro).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Nova instalacija W10 ili ne nakon zamjene hardwera

Prvo pripremi sve drivere za novi čipset, gpu,lan, zvuk. Onda deinstal postoječih svih tih drivera,gpu sa DDU.Na kraju rastavljaj sastavljaj.

Beyond Limits kaže... Ja i Dery smo na provjerenim r5 5600 modelima, braca po oruzju, nemoj prenositi zen4 PMS na nas.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Nova instalacija W10 ili ne nakon zamjene hard
Fascinantno je da niti nakon 20 postova mi neznamo sto autor ustvari zeli napraviti, vec dajemo savjete po sistemu kristalne kugle i gledanja u soljicu....

Niti znamo sto mijenja, niti s cime mijenja, jer svakako nije isto dali mje nja ryzena 2200 s b320 plocom za ryzena 5600 s b550 plocom.... Ili intela za intel, amd za intela, intela za amd.....

Ovo je vezano za chipset i osnovne drivere, ukoliko su platforme slicne, driveri su isti.....dakle niti ih treba deinstalirati niti instalirati nove... Osim kao update, ali to vec nije tema....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Nova instalacija W10 ili ne nakon zamjene hard
El Torro kaže...

Koliko vremena si utrošio na ovoj temi, mogao si već istalirati friške Windowse i programe te biti bez brige. Dva sata posla i siguran si da će sve raditi kako treba.

 Komponente su u dolasku, naručene neki dan. I da, Hvala. 

Damir22 kaže...
Fascinantno je da niti nakon 20 postova mi neznamo sto autor ustvari zeli napraviti, vec dajemo savjete po sistemu kristalne kugle i gledanja u soljicu....

Niti znamo sto mijenja, niti s cime mijenja, jer svakako nije isto dali mje nja ryzena 2200 s b320 plocom za ryzena 5600 s b550 plocom.... Ili intela za intel, amd za intela, intela za amd.....

 Napisao sam gore, socket 1151 na socket 1700 (nisam napisao i5-8600K na i5-13600K), nvidia za nvidiu (al to me ionako nije ni mučilo).

Your mind is like a parachute! Useless unless its open
8 godina
offline
Re: Nova instalacija W10 ili ne nakon zamjene hard
Sorry, fulao sam taj post, izgleda.... Moja greska.
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice