Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan USB

poruka: 50
|
čitano: 10.190
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan USB

Ovak, već mi je pun k ovog sugavog laptopa a problem nisam rijesio ni guglajuc.

Laptop je novi iz dućana, kao vec 1000 puta u životu, skinuo sa Microsoft Media Creation Tool i skinuo Windowse na USB stick.(sa istim tim stickom i istom instalacijom sam na PC uredno i instalirao Windowse, dok ovaj sugavi laptop ne prepoznaje USB nikako)

Bios je neki sugavi gdje ne mogu podesit ništa, pretpostavljam da je do UEFI, al kako da uključim kad opcija u biosu ne postoji, ma da realno po default bi trebalo bit UEFI postavljeno pa ono...

Pretpostavljam da vas ima koji ste kupovali nove Lenovo laptope pa znate caku, stoga zahvaljujem na info.

Šta god podesio USB ne prepoznaje, dođe dovdje i tjt.

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan
Imas malu rupicu sa lijeve ili desne strane gurnes iglicu ili spajalicu unutra dok je laptop zagasen i onda ti ude u neki meni i tu ti ponudi boot setup i izaberes usb
Pozdrav
Probaj sa rufusom napravit usb
SAMSUNG NOTE 10+
Poruka je uređivana zadnji put sub 3.12.2022 7:06 (pasko).
11 godina
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan
pasko kaže...
Imas malu rupicu sa lijeve ili desne strane gurnes iglicu ili spajalicu unutra dok je laptop zagasen i onda ti ude u neki meni i tu ti ponudi boot setup i izaberes usb
Pozdrav
Probaj sa rufusom napravit usb

 

Probao sam i sa rufus, ništa drugačije, uopće ne pronalazi USB stick.

Ne pomaže ni guranje spajalice, ne dogodi se ništa kad to napravin.

Ovo je tak frustrirajuće.

Zašto je u biosu tak oskudno ili ga zaključano sve od postavki što normalno treba bit vidljivo?

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan
Msm da ti mora biti UEFI + Legacy postavljeno. To mora negdje u BIOSu biti.
11 godina
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan
silvio3105 kaže...
Msm da ti mora biti UEFI + Legacy postavljeno. To mora negdje u BIOSu biti.

 

Jednostavno nema.

Bios je smijesno oskudan sa podacima i postavkama.

Ne razumijem kakav expert user mora bit da instalira OS na ovaj laptop.

Smiješno i tužno u isto vrijeme.

15 godina
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan

-moraš 'loviti' boot-meni tipku (ne bios, nego izbor boot-meni u paljenju, ovisno o brzini i postavkama može proći prije nego se slika pojavi na ekranu i treba stistkati-tapkati ali ne držati tj za svaki uređaj imaš upute i tipku.. F-nešto, npr f1-f12.. ili ESC.

-tad u bootmeniju ovisno kako je medij (usb bootabilan stikić) napravljen, u kojem modu-alatom, jer može biti uefi-gpt ili mbr a to se ne miješa, dok može biti oboje-ništa kao fat32-mctoolsom ali tad moraš izabrati mod ili ovisiš o sreći da je pravi ili krivi..).

-postavke biosa, isključiti fastboot (jer može proskočiti boot-meni..) i vidjeti postoje li opcije u vezi bootanja enable-disable... za usb i ostalo kao i sec.boot + key (oem key koji služi za install ..).

-stikić napravljen mctoolom je oboje+izbor, stikić napravljen rufusom možeš napraviti kao gpt ili mbr.. pošto je novo računalo-laptop tad default mora biti uefi-gpt (dok novi laptopi često uopće ne nude stari mbr boot mod).

-ako stikića nema, to znači da mu bios ne dozvoljava, podesiti bios.. rtfm.

-ftipke za boot (meni ili postavke biosa) opet rtfm ili google i u sekundi znaš točan odgovor a tad je samo potrebno u pravo vrijeme stisnuti tipku, ponoviti.. ili podesiti bios-omogućiti boot s vanjskog medija.

 

+(edit) .. + ovisno o chipsetu, novo-najnovije.. ne mora biti podržano u installu, nema driver, kao i to da ne mora svaki usb port raditi jednako, npr opcije powersavinga-punjača i sl. kao i podrška za nativni boot usb 2.0-3.0.. pa ako ne radi na jednom portu, probaš-provjeriš drugi ili opet opcije u biosu koje to određuju ... a naknadno može biti potreban i driver za chipset da bi installer vidio disk-storage (tj prepoznao-podržao kontroler-chipset).. i moguće da recimo amdovo računalo ima više problema s driverima ili dok pronađeš odgovorajući. (tek da se ne čudiš kako to radi na drugim računalima a na ovom novom neće.. recimo da je to 'normalno') :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 3.12.2022 15:30 (ihush).
11 godina
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan

Zar nije boot meni ovo sto dobijem na ekranu?

I tu bi trebao biti izlistan USB flash koji je uključen u USB port.

Ugasio sam secure boot opciju u biosu, nije pomoglo.

Omogućeno boot sa USB, isto ništa.

Jel moguće da sa usb flash update biosa napravim?

5 godina
offline
Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan USB

ono je fotografija sa čega ćeš bootat...

 

gledam, da svugdje traži usb boot uefi...

 

imao sam i sam sličan problem, našao video od nekog indijca,koji je šostavio par fajlova, koji su nedostajali za normala boot... ali nebi ga bog sad našao

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan
Silent horror1992 kaže...

Zar nije boot meni ovo sto dobijem na ekranu?

I tu bi trebao biti izlistan USB flash koji je uključen u USB port.

Ugasio sam secure boot opciju u biosu, nije pomoglo.

Omogućeno boot sa USB, isto ništa.

Jel moguće da sa usb flash update biosa napravim?

 -nešto nisi odgovarajuće podesio.. a problem je što naziv-termin nekek opcije nije isti-standardan za sve-biose-računala tj to je samo text.. u pravilu samoobjašnjiv kao svaki meni-naziv.

-da to je bootmeni .. ali u ovom obliku često znači da računalo uopće ne vidi bootmedij (ne samo stikić nego ni jedan, ni interno-disk-nešto..) tj tad automatika u nedostatku boota nudi izbor.. a taj izbor nije isto (ne mora biti) kao kad tražiš bootmeni zbog moda tj upravo za install.

-neka računala imaju različite načine paljenja-- prije par godina lenovo serija je imala dva buttona za paljenje, jedan normalan i drugi dodatni za paljenje i ulaz u bios-postavke.. itd.. i zato pročitaš manual ili google koji ti u sekundi da odgovor za konkretan model-seriju kako se boota. npr F12 + moraš paziti ovisno o postavkama u biosu klasične f-tipke ili dodatno pritisnuti fn+tipka.. tj ftipke dijele funkciju s multimedijom itd..

 

 

-update biosa? .. ne kemijaj tj logika, npr ako je u pitanju kvar.. tad ćeš samo pogoršati-rizik, reklamacija.

-na novom računalu update biosa ne može biti riješenje + prosječno računalo u korištenju praktički nikad nije nužno updateati bios, sasvim nešto drugo je što recimo win11 traži neke uvjete no verzija biosa ne mijenja mogućnosti-kompatibilnosti samo eventualno ispravak ili širi podršku i to primarno za cpu-ram i sl. .. kao izuzetak neki ispravak buga koji u 'originalnom' produkcijkom biosu s kojim računalo dođe na tržište praktički nikad ne postoji, jer je to najtestiranija kombinacija i 'mora raditi' .. tj da je to riješenje, tad bi svi juzeri-kupci imali isti problem, tj idući dan bi u distribucijkom lancu obavili update biosa.. tj kraće, 99% da to nije ni uzrok ni riješenje, da tako možeš samo nešto spetljati.. nepotrebno a moguće kao loto-jackpot šanse...

 

-ovisno o opciji u biosu, kad se mijenja npr sec.boot.. tad postoji potreba za save&exit + reboot .. i ponovnim ulaskom u bios vidiš dodatnu opciju koja prje nije bila dostupna.. tj juzer možda zaboravi-preskoči da mora saveati-rebootati računalo kod izmjene.. tek tad izmjena radi a boot ne ovisi samo o jednoj stvari nego više, stikić, želje, kombinacija .. i samo prava-jednaka-sukladna kombinacija radi, ostale ne mada su zapavo sve moguće-ispravne, npr stikić napravljen rufusom kao mbr.. ali tad ne služi za gpt itd..

 

edit.. ili vidi ovo.. lenovo, howto..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 3.12.2022 16:01 (ihush).
11 godina
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan

Već sam ja to probao.

Ono što se predlaže putem interneta sam isprobao i ništa ne pomaže.

Ne razumijem da mora bit tako komplicirano i uvijek sa mrtvim laptopima problem.

Nemam ideju što više isprobat.

Laptop je kupljen prije mjesec i pol i čekao mene da stavim Windowse da vlasnik može koristit.

Ako ne uspijem upogonit ima li osnova za reklamaciju?

15 godina
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan

-naravno.. tj ako ne radi, tad je to reklamacija.. no ako samo ne znaš kako, tad je lažna, neopravdana i može biti naplaćen kao servis-posao.. 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
online
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan
Jesi probao ubaciti rst driver na stick? Često je to rješenje ako ne vidi disk.

https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000058724/memory-and-storage/intel-optane-memory.html

Imao više puta problem i naravno, razbijanje glave kako riješiti.
Nekad drugi usb stick, nekad rufus, nekad dodatni driveri injectani, nekad izvadim ssd i na njega samo kloniram kompletan win s početnim programima.

Uglavnom, uvijek neka jebada.
13 godina
online
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan
Zanemari ovaj gore link. Tebi ne vidi stick, ne drive.

Dp jer trenutno ne vidim tipku "uredi".
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan
Probaj stick u drugi usb port. Probaj i drugi stick.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan USB

Da ne repliciram svakom po naosob.

Probao oba porta i isto je.

Drugi USB nisam, ali zašto bi isti taj radio sa novim komp, a ne sa ovim laptopom, to mi ne zvoni kao rješenje.

Pokušat ću skinut Windows 10, ovo je 11 na sticku, ma da i to mi nema smisla.

Poslikao sam sve sto ima u bios od postavki pa mogu stavit da vidite, ali nisam toliko glup da ne bi našao ono što tražim.

Znao sam imat zezanja sa instalacijom Windowsa na laptope ali ovak nešto baš i ne, ovo frustrira.

 

Našao sam negdje savjet da dignem prvo linux pa onda nakon toga probam Windowse.

Ima li to smisla pokušat?

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.12.2022 19:41 (Silent horror1992).
 
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan
Ako ti ne vidi stick sa windowsom, neće vidjeti ni linux live. Ja svakako savjetujem da napraviš win na nekom drugom sticku. Btw, vidi da li je enablean tpm modul u biosu. Ako nije, nećeš i tako 11 moći dići, bar ne bez preinaka instalacije
11 godina
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan

Isproban i drugi stick.

Ni da mrdne.

Ne kužim šta je sa tim laptopom.

Što li da pokušam ubacit na stick uz Windowse, možda drivere sve što nađem na netu za taj laptop.

Kakva pizdarija, kupiš novi laptop a ne možeš dignut OS na njega.

Da smijem otvorio bi ga, izvadio ssd, puknuo na njega windowse i vratio nazad. Al ode garancija ak to napravim.

11 godina
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan
Ajde ti ipak probaj na stick staviti linux pa probaj dignuti live, ne trebaš instalirati na ssd .
10 godina
offline
Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan USB

možda glupo pitanje - jel usb stick formatiran kao gpt ili mbr?

imao sam sličan problem kad sam win instalaciju na usb stavio kao mbr, čim sam napravio s Rufusom novu kao gpt - prepoznalo je stick i instalacija je prošla bez problema (mislim da je isto Lenovo laptop bio u pitanju)

Moj PC  
1 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan
Vjerojatno je to. Isti problem, isto rješenje
14 godina
online
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan
Silent horror1992 kaže...

Isproban i drugi stick.

Ni da mrdne.

Ne kužim šta je sa tim laptopom.

Što li da pokušam ubacit na stick uz Windowse, možda drivere sve što nađem na netu za taj laptop.

Kakva pizdarija, kupiš novi laptop a ne možeš dignut OS na njega.

Da smijem otvorio bi ga, izvadio ssd, puknuo na njega windowse i vratio nazad. Al ode garancija ak to napravim.

 Ako je to onaj laptop od 2700kn, meni prošla istalacija bez problema, usb 2.0 win10.

 

Gdje ti piše da se gubi jamstvo ako otvoriš laptop, jer možeš ga sam nadograditi s dodatnim ssd npr.

Pitaj da li se gubi jamstvo, ako ne, riješi preko drugog računala.

 

15 godina
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan
T-bone's kaže...
..

Gdje ti piše da se gubi jamstvo ako otvoriš laptop, jer možeš ga sam nadograditi s dodatnim ssd npr.

Pitaj da li se gubi jamstvo, ako ne, riješi preko drugog računala.

 

 -točno, tj laptop i sl. može biti svašta, prije su bili tako izrađeni da je pristup ramu-disku bio moguć od strane korisnika, no sad ima svačeg, kao i to da se kod nekih modela mora rastaviti sve (s druge strane mbo..) i tad se to radi u servisu (samo zato da juzer ne ošteti ili nema alat, iskustvo..).. dok trgovac može odgovoriti svašta, točno-netočno, svakako prvo pitati (manje natezanja kasnije)...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan
Gubi se jamstvo jer se mora skroz otvorit. Prošla su vremena kad si imao ladice za disk i RAMe.
13 godina
online
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan
Nema više vratašaca ali nema više ni diskova i ram utora s druge strane ploče. Možeš to rastaviti i zamjenit disk/ram/wifi ali ne možeš vadit ploču jer ima warranty stickere na šarafima koji su nakon toga. Naravno, ak totalno nisi za prčkanje po tome, onda bolje prepustit dalje
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan USB
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
online
Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan USB

IdeaPad 3 17" 82KV005ESC kupljen prije godinu dana, otvorio 4-5 šarafa, te s plastičnom karticom na okolo.

 

Može se izvaditi nvme ssd koji dolazi s laptopom, možđe se dodat još jedan + ima mjesta za 2,5"ssd, ali nema pripreme.

 

IdeaPad 5 nisam ima potrebe otvarati, tako da neznam, a u IdeaPad 3 sam htio ugraditi 2,5" ssd.

 

 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan
T-bone's kaže...
Silent horror1992 kaže...

Isproban i drugi stick.

Ni da mrdne.

Ne kužim šta je sa tim laptopom.

Što li da pokušam ubacit na stick uz Windowse, možda drivere sve što nađem na netu za taj laptop.

Kakva pizdarija, kupiš novi laptop a ne možeš dignut OS na njega.

Da smijem otvorio bi ga, izvadio ssd, puknuo na njega windowse i vratio nazad. Al ode garancija ak to napravim.

 Ako je to onaj laptop od 2700kn, meni prošla istalacija bez problema, usb 2.0 win10.

 

Gdje ti piše da se gubi jamstvo ako otvoriš laptop, jer možeš ga sam nadograditi s dodatnim ssd npr.

Pitaj da li se gubi jamstvo, ako ne, riješi preko drugog računala.

 

 

Ovaj laptop je u pitanju i kupljen je na ekupi.

 

https://www.ekupi.hr/hr/Ra%C4%8Dunala/Laptopi-i-oprema/Laptopi/Lenovo-IdeaPad-5-15ALC05%2C-82LN00L7SC%2C-15%2C6-FHD-IPS-300nits%2C-AMD-Ryzen-3-5300U%2C-8GB-RAM%2C-512GB-SSD-PCIe-NVMe%2C-AMD-Radeon-Graphics%2C-Free-DOS%2C-laptop/p/EK000433974?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

Sad nisam kući par dana pa kad.budem pokušat ću što predlažu svi gore.

Ma da sam sve već i pokušao.

Iskreno, najlakše bi mi bilo izvadit ssd i gurnut ga na matičnu u komp i instalirat Windowse.

 

15 godina
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan
silvio3105 kaže...
Gubi se jamstvo jer se mora skroz otvorit. Prošla su vremena kad si imao ladice za disk i RAMe.

 -točno.. tj tako će svaki trgovac osporiti reklamaciju po osnovi jamstva.

-netočno, jamstvo-uvjeti, proizvođačko (komercijalno, ono pravo) koje daje proizvođač, navodi što juzer smije i ne smije, tj ugradnja komponente nije određena servisom nego je uvjet da posao obavi stručna osoba, tj osoba koja to zna, ima znanje-alat, koja neće pri tome fizički oštetiti računalo ili ugraditi nešto nekompatibilno, nešto što bi izazvalo kvar (kao pogrešno gorivo u autu).. tj juzer može sam, ne gubi time jamstvo, no ako nešto ošteti tad to naravno nije pokriveno jamstvom nego trošak popravka snosi onaj tko je to fizički oštetio.. serviser-juzer, tj onaj tko to radi na sebe preuzima rizik i ovlašteni serviser može jednako nešto oštetiti, ... itd.

-nekad, davno, trgovci su stavljali naljepnice, branili pristup računalu (mada je to predviđeno-dozvoljeno od proizvođača po uvjetima jamstva).. zabranjeno, zakon-pravila nema više tj na računalu ne smije biti dodana nikakva naljepnica osim onog što dođe u proizvodnji od proizvođača.

-ako je uređaj takav da je juzeru nemoguće na relativno (sve je relativno) jednostavan i dostupan način nešto napravi, kao nadogradnju, tad se u pravilu regulira pravo na besplatan servis koji to radi, tj kao kod npr ajfona i sl. .. tj kupac može uvjek tražiti da se nešto ugradi u trgovini-servisu, tj trgovac-serviser koji s time radi je dovoljno stučan-osposobljen + odogovoran da taj posao može obaviti, što bi trebalo biti beslpatno, no .. ovisi, o renomeu trgovine, o krizi-novcu.. pa i dobroj volji i to obju strana, jer ne mora baš sve pisati u zakonu, jer je ipak većina odnosa među ljudima stvar samih ljudi pri čemu su to i trgovci i kupci.

-jamstvo se ne gubi otvaranjem, mada će to tako suprotna strana tumačiti (jer tad želi tako tumačiti), nego ukoliko nestručnim rukovanjem prouzroči kvar.. i ako netko sumnja u takvu tvrdnju-formulaciju dovoljno je zagooglati jamstvene uvjete ili pročitati dobivene papire-jamstvo... što tamo piše, tj postoje razna jamstva, ovisi tko ih daje i što sve uključuju, dok je ovo jamstvo proizvođača i uvjek je naveden takav uvjet, ne zabrana-gubljenje otvaranjem, odnosno dio koji se ne smije otvarati, kao hdd, gpu .. je posebnim naljepnicama-osiguračima tako i označen, od proizvođača, ne riječima trgovca ili zakona... tj jamstvo i uvjete određuje onaj tko jamstvo daje, ne netko treći pa ni zakon jer jamstvo ne mora ni postojati, tj postoji zakonsko jamstvo u eu 2god.. itd itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan USB

Skini najnoviji Rufus (3.20 ili viši) te preko njega skini instalacijski iso za određenu verziju windowsa. Zatim taj iso snimi na USB ali pazi da tip USB-a bude sa GPT particijom (samo UEFI opcija) te nakon toga pokreni računalo sa tog medija meni je pomoglo na novom ACER-u samo to.

 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Lenovo IdeaPad 5 ne želi prepoznati bootabilan

Meni USB stik sa bootabilnim Win 10 i  sa MBR i FAT32  radi instalacija sa njega. Napravljen je sa MCT.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice