Excel pomoć

poruka: 530
|
čitano: 278.895
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
mekto_4 kaže...

Pozdrav svima. Imam jedan problem pa ako mi netko može pomoći. Naime, u excelu koristim VLOOKUP funkciju kojom iz jednog dokumenta po šifri kopiram izvršenu količinu. E sad, problem je što kad mi se npr jave dvije iste šifre u istom dokumentu (npr šifra SK001), pomoću VLOOKUP funkcije mi se ispiše prva vrijednost. Dakle, ne zbraja mi vrijednosti tih dviju istih šifri.. :D jer fora je da si ja napišem funckiju za prvo polje pa onda samo povučem prema dolje i excel meni tada za šifru ispisuje količinu! 

Eto, nadam se da netko razumije moj problem pa ako ima znanja da mi pomogne oko dotične formule ili načina kako da to odradim na najjednostavniji način.

 

Hvala i lijep pozdrav! :)

 

 

 Jesi pokušao sa SUMIF?

13 godina
offline
Re: Excel pomoć

Znaći ovako, kolegica mi ima excel tablicu sa 70+ sheetova prepunu linkova, formula, stylova i ostalih điđa. Excelica se može otvoriti ali šta god pokušaš napraviti sa njom crasha se. Ima li spasa ili da joj odmah uplatim excel tečaj? 

8 godina
odjavljen
offline
Re: Excel pomoć

 A tečaj će pomoći kako? Osim da ne pravi više tolike fileove  ;)

13 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
quickr kaže...

Znaći ovako, kolegica mi ima excel tablicu sa 70+ sheetova prepunu linkova, formula, stylova i ostalih điđa. Excelica se može otvoriti ali šta god pokušaš napraviti sa njom crasha se. Ima li spasa ili da joj odmah uplatim excel tečaj? 

 Iz pitanja nije jasno spas za koga - za excelicu ili kolegicu?

13 godina
offline
Re: Excel pomoć

Uhvatili se tečaja, kojeg sam spomenuo iz za*ebancije. 

 

 

13 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
quickr kaže...

Uhvatili se tečaja, kojeg sam spomenuo iz za*ebancije. 

 

 

 Šala, šala.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
quickr kaže...

Excelica se može otvoriti ali šta god pokušaš napraviti sa njom crasha se.

 Očito je njeno računalo preslabo da radi sa dotičnom datotekom ili ima neku formulu, hyperlink ili VBa koji ruši Excel ili je sam Excel program faličan.

Neka to proba dati nekome da joj iskomada.

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
10 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

Pretpostavimo da imam slijedeće šifre i količine:

 

SK001  3

SK002  1

SK001  5

 

Kako da mi sad VLOOKUP uz pomoć SUMIF zbroji SK001 da je 8 a ne da mi pokaže prvu vrijednost koja iznosi 3? 

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.1.2016 13:37 (mekto_4).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
mekto_4 kaže...

Pretpostavimo da imam slijedeće šifre i količine:

 

SK001  3

SK002  1

SK001  5

 

Kako da mi sad VLOOKUP uz pomoć SUMIF zbroji SK001 da je 8 a ne da mi pokaže prvu vrijednost koja iznosi 3? 

Vlookup radi sa jedinstvenim uvjetom i uvijek vraća prvi podatak koji nađe za uvjet, a tebi šifra SK001 nije unique.

 

Probaj

 

=SUMIF(A1:A10;"SK001";B1:B10)

 

ili

 

=SUMPRODUCT((A1:A10="SK001")*B1:B10)

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
16 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Trebam savjet - radi se o računanju plaća za vozača kamiona, koji rade na postotak. Problem je što se podaci o prijevozu (turama) vode po registraciji kamiona, a ne po vozaču koji je vozio. Situacija je ovakva:

 

Svaki kamion ima svoj sheet, u kojem se nalaze:

- broj teretnog lista (odnosno koja tura je po redu)

- DATUM KAD JE VOŽENO

- pošiljatelj robe

- primatelj robe

- vrsta tereta

- količina

- cijena

- ukupan iznos ture (količina x cijena)

- VOZAČ KOJI JE VOZIO

- VOZAČEVIH 10% KOJE JE ZARADIO

 

Ovo pisano velikim slovima je bitno. Cijena se automatski vadi pomoću VLOOKUP funkcije, iz cjenika ovisno kojem dobavljaču je voženo. Također, vozačevih 10% se automatski računa i to se zbraja u plaću. 

 

PROBLEM: automatski izračunati vozaču plaću za određeni mjesec. Problem je što ne voze svi vozači uvijek iste kamione, već se dogodi da se ponekad zamijene. Dakle, na jednom sheetu (jedan kamion) imam recimo samo jednog vozača uvijek, na drugom listu imam recimo trojicu vozača, a na trećem listu imam dvojicu. 3 vozača i 3 kamiona je ukupno, ponekad se, dakle, zamijene. 

 

Pomoću SUMIF funkcije sam napravio da mi zbroji za svakog vozača plaću iz svih sheetova, no to je u redu dok je u sheetu samo jedan mjesec - ne znam koju funkciju napraviti koja će odabrati samo određeni mjesec i onda provesti SUMIF za navedene uvjete (zbroj za vozača1 po svim sheetovima, zbroj za vozača2 po svim sheetovima i zbroj za vozača3 po svim sheetovima, no odvojeno za siječanj, veljaču itd). Pokušao sam kombinirati IF, VLOOKUP, SUMIF, Consolidate, no nigdje ne mogu staviti "filter" koji će odabrati točno određen mjesec. 

 

Što želim: poseban sheet u kojem će biti navedeni vozači u jednom retku, a u stupcima, ispod svakog vozača, će biti plaća za svaki mjesec. 
Sve se može lako ručno odraditi (samo selektiram određeni raspon i imam zbroj), no zanima me može li se (pretpostavljam da može, zanima me kako) napraviti da radi automatski :)

 

Dakle, trebam (barem mislim) nekakvu kombinaciju gdje će za sve npr. (B:B) gdje je mjesec=1 I UZ TO gdje je (H:H) vozač=Horvat, zbrojiti 10% pokraj svakog datuma, u svim sheetovima. Pa opet tako gdje je mjesec=2, pa mjesec=3 itd. I tako za svakog vozača. Ponavljam, riješio sam da mi u svih sheetovima zbroji za svakog vozača posebno i to mi prikazuje u posebnom sheetu, no muči me implementacija funkcije MONTH u sve to (ne mogu napraviti da zadovoljava uvjet =1).

 

.xlsx ne prilažem jer smatram da se ipak radi o malo osjetljivim podacima za koje ne želim da budu javno dostupni,  prilažem sliku, čisto da se vidi koncepcija fajla (prikazano je samo za jedan kamion)

 

eto, hvala :)

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.1.2016 22:10 (Val).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
Val kaže...

.xlsx ne prilažem jer smatram da se ipak radi o malo osjetljivim podacima za koje ne želim da budu javno dostupni,  prilažem sliku, čisto da se vidi koncepcija fajla (prikazano je samo za jedan kamion)

Zašto?
Zar je teško izmisliti/simulirati neke podatke (kao što si na slici) i postaviti Workbook za download (da se vide tvoje formule i rezultati) kao i svi ostali Sheets pa će na osnovu toga biti jasnije u krajnjoj organizaciji rezultata.
Teško je izbaciti formulu na osnovu tvog teksta. Znači netko treba kreirati Workbook, unijeti simulirane podatke iz glave a ne zna organizaciju tvoje stvarne strukture podataka i na kraju to možda neće biti ono što ti želiš a vrijeme je izgubljeno.

Evo ti primjer:

U A2:A19 stupcu su uvjeti (vozači)
U B2:B19 stupcu su datumi
U C2:C19 su neki ostali podaci (npr 10%)

U E1 je CSE formula koja vraća ime vozača iz A stupca.
=IFERROR(INDEX($A$2:$A$19;MATCH(0;COUNTIF($D$1:D1;$A$2:$A$19);0));0)

U E2:E19 je CSE formula koja vraća listu svih datuma iz B stupca za uvjet iz E1
=IF(ISERROR(INDEX($A$1:$B$19;SMALL(IF($A$1:$A$19=E$1;ROW($A$1:$A$19));ROW(1:1));2));"";INDEX($A$1:$B$19;SMALL(IF($A$1:$A$19=E$1;ROW($A$1:$A$19));ROW(1:1));2))

U principu ti trebaš odrediti ID ključ koji će biti osnova (uvjet) za vraćanje ostalih podataka. (vozači, registracija ili nešto drugo) 

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
16 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
IvanC kaže...
Val kaže...

.xlsx ne prilažem jer smatram da se ipak radi o malo osjetljivim podacima za koje ne želim da budu javno dostupni,  prilažem sliku, čisto da se vidi koncepcija fajla (prikazano je samo za jedan kamion)

Zašto?
Zar je teško izmisliti/simulirati neke podatke (kao što si na slici) i postaviti Workbook za download (da se vide tvoje formule i rezultati) kao i svi ostali Sheets pa će na osnovu toga biti jasnije u krajnjoj organizaciji rezultata.
Teško je izbaciti formulu na osnovu tvog teksta. Znači netko treba kreirati Workbook, unijeti simulirane podatke iz glave a ne zna organizaciju tvoje stvarne strukture podataka i na kraju to možda neće biti ono što ti želiš a vrijeme je izgubljeno.

 Pa nezgodno je jer postoji 10ak sheetova koji su svi međusobno povezani pod raznim uvjetima, (npr. 3 sheeta s cjenovnicima, ovisno o vrsti proizvoda i primatelju), a ionako sam očekivao samo savjet koje funkcije da koristim (jer ne koristim excel toliko "opsežno" pa ih ni ne poznam, a volim učiti istraživanjem više nego da mi netko direkt napiše konkretno). Osim toga, svačije vrijeme je vrijedno, pa sam nekako gledao u tom smjeru - opišem problem, a interesira me sugestija o s kojim funkcijama sve mogu raditi.

 

Dakle, izrazito se zahvaljujem na napisanoj formuli i sugestiji, provjerit ću što mogu s njom čim uhvatim vremena :)

13 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
Val kaže...

 

 ....

Pomoću SUMIF funkcije sam napravio da mi zbroji za svakog vozača plaću iz svih sheetova, no to je u redu dok je u sheetu samo jedan mjesec - ne znam koju funkciju napraviti koja će odabrati samo određeni mjesec i onda provesti SUMIF za navedene uvjete (zbroj za vozača1 po svim sheetovima, zbroj za vozača2 po svim sheetovima i zbroj za vozača3 po svim sheetovima, no odvojeno za siječanj, veljaču itd). Pokušao sam kombinirati IF, VLOOKUP, SUMIF, Consolidate, no nigdje ne mogu staviti "filter" koji će odabrati točno određen mjesec. 

.... 

 

 Kako ti izgleda ovaj SUMIF?

13 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Napišem u čeliju jednostavnu formulu =B3+B5 i rezultat mi ispiše 100.

Kada poredam podatke po kolini A više mi rezultat nije 100 nego 30.

Kako to napisati da rezultat uvijek bude 100 bez obzira na sve poredanje?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

A koje su vrijednosti u ćelijama, sigurno su brojevi?

13 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
zOOm kaže...

A koje su vrijednosti u ćelijama, sigurno su brojevi?

 Da. Svako sortiranje tablice mijenja mi iznos u čeliji.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

Dobro, ali nakon sortiranja sigurno nisu iste vrijednosti u kolonama B3 i B5. A gdje je formula? Kolona s formulama mora isto biti uključena u sort.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
zOOm kaže...

Dobro, ali nakon sortiranja sigurno nisu iste vrijednosti u kolonama B3 i B5. A gdje je formula? Kolona s formulama mora isto biti uključena u sort.

Formula se nalazi u istoj koloni. Recimo da se na početku nalazi u čeliji B6 i zbraja čeliju B3 i B5. Nakon sortiranja je B10 i zbraja B7 i B9. Znam da to tako funkcionira.

Ako stavim =$B$3+$B$5 uvijek će zbrojiti vrijednosti u tim čelijama. Meni sada treba treća opcija, a to je da mi uvijek zbroji dvije iste željene vrijednosti bez obzira gdje se nalaze.

 

 

 

15 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Molim, ako netko zna išta o VBA, treba mi VBA kod(makro) za PrintPreview određenog raspona na radnom listu.

Na Listu1 imam podatke od A2:Q2? i tako redom. Na Listu2 imam šablon za printanje koji nakon PrintPreview-a treba ostati ponovo čist-prazan od podataka.

E sad, na Listu1 imam oko 60 tih redova podataka, pa je malo nezgodno praviti za svaki PRINT gumb. Može li se napraviti jedan gumb koji printpreview ili print samo oni raspon gdje se nalazi aktivna ćelija?

Unaprijed hvala

 

http://www.datafilehost.com/d/5dc12fdb

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Excel pomoć

pozz,imam problem sa funkcijom SUM,

 

Kada stavim ne ucitava cijeli jedan red brojeva,jednostavno ih ne prepoznaje i ne zbraja. To se samo odjednom desilo.

I ćelije s brojevima i ćelija sa SUM je formatirana na number sa seperatorom,kalkuliranje automatsko probao i na calculate now ali nista,koda nema brojeva.Jedino sto pise je error da mi formula nije lockana.

Kada idem zbrajat jedan po jedan radi normalno.

kako da to rijesim jer je to jedan poveci skup brojeva za zbrajanje.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

Sve upućuje na to da sadržaj ćelija nisu brojevi. Nije bitno što je formatirano ispravno (number), ali ako sadržaj nije broj, funkcija neće raditi. Provjeri - ručno ukucaj ispravni broj, trebao bi se pojaviti u sumi.

15 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Ako može pomoć oko SUMIF(S). office2016.

=SUM(SUMIF(H3:H11;{"S-14";"S-13";"S-9";"S-8";"S-7";"S-6";"S-5"};D3:D11))  ovo je formula u D12, kriterija je ručno upisana jer mi treba suma samo za S-ove(5,6,7,8,9,13,14). Problem je, treba mi zbrojiti samo te S-ove koji su pozitivni odnosno veći od nula. Ne znam kako. Treba mi za raspon D3:D11, izdvojiti vrijednosti veće od nula.

 

Hvala puno. Lp.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

Možda je lakše izdvojiti vrijednosti S-10 i S-11. Znači zbrojiti sve gdje nisu S-10 i S-11 i ako nije iznos manji od 0. Jel to?

=SUMIFS(D3:D11;D3:D11;">0";H3:H11;"<>S-10";H3:H11;"<>S-11")

16 godina
offline
Excel pomoć

Trebam pomoć oko formule.

U tablici imam datume i vremena (izvučeno iz SQL baze) u obliku - 26.02.2016 06:15:27

Sad bi ja trebao postaviti IF upit, ako je 26.02.2016 06:15:27 veće od 08:00:00, vrijednost true bi trebalo izbaciti "late", a vrijednost false bi trebalo izbaciti "on time".

Ali mi ne polazi za rukom, jer mi ne izbacije točne podatke/usporedbe.

 

Možda je problem u 26.02.2016 06:15:27, mogu li taj podatak nekako kovertirati samo u vrijeme 06:15:27 ?

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

Ako nije bitan datum u uvjetu... =IF((HOUR(A1)*24*60 + MINUTE(A1)*60 + SECOND(A1)) > (HOUR(B1)*24*60 + MINUTE(B1)*60 + SECOND(B1)); "late"; "on time") 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
Matozan kaže...

Trebam pomoć oko formule.

Iz tvog posta nije vidljivo da li su dva stupca ili jedan, kao i da li je podatak formatiran kao text ili kao vremenski format.

Za razliku od @zOOm ja bi rješavao na drugačiji način

 

Ako je podatak formatiran kao tekst u A1 tada probaj formulu
=IF(VALUE(LEFT(MID(A1;SEARCH(" ";A1;1)+1;5);2))>=8;"late";"on time")

Ako je podatak formatiran kao datum i vrijeme u A1 tada probaj formulu
=IF(A1="";"";IF(HOUR(A1)>=8;"late";"on time"))

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
16 godina
offline
Re: Excel pomoć
IvanC kaže...
Matozan kaže...

Trebam pomoć oko formule.

Iz tvog posta nije vidljivo da li su dva stupca ili jedan, kao i da li je podatak formatiran kao text ili kao vremenski format.

Za razliku od @zOOm ja bi rješavao na drugačiji način

 

Formula od zOOm-a mi je pomogla.

 

Podatak je formatiran (exportiran iz baze) u obliku dd.mm.yyyy hh:mm:ss (26.02.2016 06:15:27),

a u formatu ćelije je naveden pod "Korisnička"/"custom" u obliku dd.mm.yyyy hh:mm:ss

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
16 godina
offline
Re: Excel pomoć
zOOm kaže...

Ako nije bitan datum u uvjetu... =IF((HOUR(A1)*24*60 + MINUTE(A1)*60 + SECOND(A1)) > (HOUR(B1)*24*60 + MINUTE(B1)*60 + SECOND(B1)); "late"; "on time") 

 Naišao sam na grešku, datum i vrijeme je 2016-03-04 07:43:04, vrijeme za usporedbu 8:00:00, a rezultat javlja "late", a trebalo bi biti "on time".

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

Ne bih rekao da je greška, provjeri da li je vrijeme AM ili PM. U format ćelije stavi dd.mm.yyyy HH:mm:ss.

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.3.2016 18:26 (zOOm).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
zOOm kaže...

Ne bih rekao da je greška,

Mislim da je moguća greška. Formula na granici 5:59:59 i 6:00:00 vraća manji serial number od prethodnog. Download file

Ja bi probao s ovom formulom

 

=IF(TIME(HOUR(A1);MINUTE(A1);SECOND(A1))>=B1;"late";"on time")

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice