Kako otvoriti bios?

poruka: 20
|
čitano: 4.748
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
neaktivan
offline
Kako otvoriti BIOS?

Trebala bih malu pomoć!

 

 

Danas mi je stigao laptop kojeg sam kupila bez OS jer mi je brat rekao "šta ćeš bacat pare, znaš ti to i sama instalirati" i naravno da ne znam. Dakle, pripremila sam usb sa windowsima, kupila aktivacijski ključ, kupila laptop i stala. Kako ući u BIOS??? Kad se upali pojavi se crni ekran na kojem piše nešto tipa FREE DOS i kaže mogu promijeniti datum i to je to. Probala sa DELETE, F1, F2 i još nekim tipkama ali ne ide. Šta da radim???   Please?!?!

 

 

 

Laptop je ovaj https://www.ekupi.hr/hr/Ra%C4%8Dunala/Laptopi-i-oprema/Laptopi/Lenovo-IdeaPad-5-15ARE05%2C-81YQ007TSC%2C-15%2C6-FHD%2C-AMD-Ryzen-3-4300U%2C-8GB-RAM%2C-512GB-SSD-PCIe-NVMe%2C-AMD-Radeon-Graphics%2C-Free-DOS%2C-laptop/p/EK000325917

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Kako otvoriti bios?

Pogledaj u uputstvima...

 

moze biti i F10, F11, F12 tipka, moze biti kombinacija tipki....

Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Kako otvoriti bios?
 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Kako otvoriti bios?

 pomoglo je, da...znači sa strane ima jedna mala, mala rupica, kao na mobitelu za resetiranje,

i kad se nju bocne uključi se... ne bih to našla sama ni za milion godina

5 godina
offline
Re: Kako otvoriti bios?
Jedna mama kaže...

 pomoglo je, da...znači sa strane ima jedna mala, mala rupica, kao na mobitelu za resetiranje,

i kad se nju bocne uključi se... ne bih to našla sama ni za milion godina

 Ne sekiraj se ni ja ne bih nasao a bakcem se takvim stvarima 30 tak godina ;)

Nikad vidio lap sa rupicom za bios... Doduse nisam nikad vidio ni telefon sa rupicom za reset ;)

15 godina
offline
Re: Kako otvoriti bios?

zato postoji RTFM-manual ..

a kao btw, ulaz u bios je potreban samo zbog podešavanja-promjene postojećih postavki koje su 99% ok i ne treba mijenjati, tj za install win-lin (osa) ulaz u bios nije potreban, tj trebaš samo izbor boot medija ili quiclbootmeni-cms.. što je obično druga tipka nešto kao f-12 (8-11.. esc, odnosno piše u istim uputama i isto-slično je za sva računala).

-pošto je gore freeos (neki os) trebaš prije instalacije obrisati sve, može diskpartom (shift+f10 za cmd) ili u trenu kad se nudi izbor diska, ali tad mora biti isti mod (uefi-gpt vs mbr što ovisi o biosu+bootmediju i trenutnom stanju/modu diska).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
odjavljen
offline
Re: Kako otvoriti bios?
Bome su ga unazad 2-3 godine dobro zakomplicirali na novim laptopima. Nekad mi treba i po sat vremena da pokrenem instalaciju windowsa, a u međuvremenu se dobro na*ebem matere uefima, secure bootevima i svim tim cakama.
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako otvoriti bios?

to je do tebe, računala su jednostavna, par pravila i ako nije kvar tad rade.. ljudi su pak ljudi, griješe + (ne)znanje koje je potrebno za sve što radiš ili sreća za ubosti na ćoravo..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Kako otvoriti bios?

ihush tu je i navika veliki faktor.

Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
odjavljen
offline
Re: Kako otvoriti bios?
Gle instaliral sam na stotine laptopa pa opet znam imat jebade zbog tih novih uefi i secure boot gluposti
12 godina
offline
Re: Kako otvoriti bios?
kbenzema kaže...
Gle instaliral sam na stotine laptopa pa opet znam imat jebade zbog tih novih uefi i secure boot gluposti

Da, to je postao praktički cijeli mini-ekosustav softvera za sebe.

Autor rEFInd boot managera (koji i ne radi bogzna što, boot loader je "meso") zna puno više od mene (i 99% forumaša, vjerojatno) pa bacite malo pogled na kompleksnost cijele priče, ako vam se da.

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.9.2020 20:34 (pr0n_addict).
14 godina
offline
Kako otvoriti bios?

jel postoji dolje lijevo na tipkovnici "Fn" tipka?

 

ako ima, onda nju stisnut i držati pa F2/F9/F10 pikati....

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kako otvoriti bios?
I to je razlog za uci u bios i podesiti da F tipke rade kako je zamisljeno....
15 godina
offline
Re: Kako otvoriti bios?
cvaja997 kaže...

ihush tu je i navika veliki faktor.

 -s računalima je navika = problem, previše-prebrzo se mijenja, korisnik nema izbor tj prisiljen je na novo/nadogradnje (osim izuzetaka koji npr ne koriste internet, specifičnih ..).

-najgora rečenica, ''meni tako radi''.. juzera koji misle da su sva računala ista, osevi-appsi-driveri-potrebe.. npr bootabilni medij gpt-mbr, dok je stvar banalna-jednostavna, ali je ms ne želi pojednostaviti juzerima nego želi juzere koji klikaju next. itd.

 

kbenzema kaže...
Gle instaliral sam na stotine laptopa pa opet znam imat jebade zbog tih novih uefi i secure boot gluposti

 -ili učiš novo, prilagođavaš se, ili postaneš fahidiot, ''stari majstor'' koji zna najbolje (dok radi onako kako je on navikao-naučio pokilkati) .. kao vožnja po poligonu autoškole i izgubljenost kad dođe na cestu jer ne zna kamo poći..

-ako si već imao puno takvog posla, tad si već trebao-mogao naučiti, priviknuti se, ili misliš da je parsto nešto značajno.. na it-forumu? .. ja sam npr njemački ovčar, čuvar ovaca... nikad vidio compjuter.. pa sam recimo par nula više slučajno poklikao nextanjem.. tj još si mlad za nabacivanje cifri minulog rada kao nekog 'dokaza' da si u pravu, jer nisi, jer da bi bio u pravu moraš to znati raditi, kužiti računala, ne samo klikati next po stoti put kao što si do sad stiskao 99 puta i prošlo je.. sutra možda neće jer se sve stalno mijenja, pravila, standardi, kao što se napravi nova cesta ili regulacija prometa i vozač jednostavno vozi putem koji mu odgovara iz nekog razloga, kraći-brži ili neki deseti (njegov) kriterij-razlog.. vozač to zna, ,tako to zna i oanj tko se bavi računalima i tad (nikad) ne pljucka glupa računala nego se prilagodi..

.. al, ok, ms radi gluparije, ne slučajno, da žele bilo bi lakše, bio bi izbor, klik itd..

-jednako tako autoindustrija ne želi juzera-vozača koji će sam popravljati auto nego u ovlaštenom servisu, dijelovi .. zarada. Tad to radi onaj tko zna i ima potrebne resurse (od kojih je alat samo alat, primarno je znanje).

 

pr0n_addict kaže...
kbenzema kaže...
Gle instaliral sam na stotine laptopa pa opet znam imat jebade zbog tih novih uefi i secure boot gluposti

Da, to je postao praktički cijeli mini-ekosustav softvera za sebe.

Autor rEFInd boot managera (koji i ne radi bogzna što, boot loader je "meso") zna puno više od mene (i 99% forumaša, vjerojatno) pa bacite malo pogled na kompleksnost cijele priče, ako vam se da.

-boot je banalna stvar, svaki os napravi svoj.. dok je bio samo mbr nije bilo problema, kao da imamo samo dizel ili super na benziskoj..

-problem, MS. tj ono što oni rade, zašto to rade, cilj.. koriste (zloupotreba) bios-boot+oem proizvođače računala za eliminaciju 'konkurencije', tj ne žele više nikad ponavljanje priče s neuništivim xp kojeg su gasili +desetljeće. Cilj je sve na w10, dok koriste umjetnu nekompatibilnost za onemogućavanje boota-installa starijeg win kao xp-7 (jer i win7 je jako dobar..).

-nekad su onemogućavali npr linux, dobili kazne, protiv xp-w7 nema kazni jer nema tužitelja tj to bi bio ms...

-uz pomoć oema, npr jednostavno nema opcije izbora u izborniku biosa, uefi-legacy.. i tad nemaš izbor mada je stavka u izborniku, samo jedna.. 'pa ti biraj'..

-umjetna nekompatibilnost inače kompatibilne x86 platforme, na kojoj rade win-lin-macos.. ili andorid, tj popularni osevi-desktop-juzerski.

- + zaštita, mada dijeli licence i đabe ipak je to primarno biz, pa uz reklamiranu sigurnost i sl. istovremeno brine o npr licenci ili killswitchu koji kad nanjuši nešto što ne želi, ubije boot.. gore od virusa, jer nema fixa tj ne možeš popraviti ms alatima koji su stvorili kvar jer to želi ms-vlasnik.. wintel-interesi, novo, klik-nex juzeri. Dok nasuprot dok su nekad otežavali npr linux, sad je linux dodan kao subsys..(ubuntu), defender za lin, office.. jer ms-u više nije os bitan, nego zarada, usluge, cloud i drži alate-poluge kojima to osigurava dok juzer može biti na npr linuxu i time samo manje posla (supporta) msu dok je zarada i dalje ista na uslugama. Kao da popiješ kavu u jednom kafiću a platiš drugom, drugi se ne buni a prvi je free. :)

-komercijala je takva, osim reklame postoje interesi-novac (kao i oni drugi interesi-politički-vojni-informativni itd..).

-bios je prvi dio koj spaja hw i sw, banalno jednostavan da bi bio kompatibilan, tj sve što treba za boot medij je pointer koji pokazuje disk-medij i sektor na tom mediju. Pa tad standardi.. npr fdd-cd-usb.. ili ide-ahci-raid ii mbr-gpt..

-u čemu je problem? pa da bi bootao i instalirao moraš imati bootabilan medij, to je prvi boot. Dok je bio samo mbr bio je jedan-jednak. S gpt imaš dva moguća kao dizel-benzin. Tad već moraš znati što imaš, tj što podržava bios, u kojem je modu disk, u kojem boot medij (install) i što želiš, npr mbr ii gpt.. tj sve troje mora biti jednako-sukladno-kompatibilno da bi radilo. Disk (hdd-ssd) dok je nov-prazan nije iniciajliziran, nema particija.. tek kreiranjem particija se inicijalizira i postaje ovisno o izabranom mbr ili gpt. Ako je u pogrešnom modu, treba ga obrisati-inicijalizirati u željenom-potrebnom modu. Bios može podržavati staro-mbr, novo-gpt ili oba, o čemu ovisi što možemo. Boot medij jednako, može biti mbr ili gpt ili superdisk (koji je oboje/njedno) tj fat32 koji nema takav boot nego recimo gluplji.. i zato se koristi kao univerzalni boot-particija za sve oseve, vlansištvo msa ali free pa je u svim uređajima kao tv-playeri i td podržan.. dok se za ostale FSove plaća licenca vlansiku kao npr ntfs.. a svaki os može bootati svoj nativni FS, win-ntfs, lin-ext, mac-hs.. i svi mogu fat32.

-rufusom se može napraviti mbr ili gpt, nudi opcije, tj alat za kojeg juzer mora znati što koja opcija znači, što treba, što želi, koji je cilj i koje-kakvo računalo tj potrebna kompatibilnost, pa može i neko prastaro računalo koje ne podržava npr usb-boot ili cd.. npr emulirati fdd-boot itd.. (to rade za DOS appse, + dos driver za usb.. jer vez drivera nema pristupa hw ili ga bios mora direktno podržavati, nativno..)

-msov mctool za razliku od rufusa, ne nudi ništa od opcija, tj jedino nudi izbor snimati ili samo download isoa, i ako je snimanje tad usb ili dvd.. ostalo je nextanje tj nema izbora opcija, ali i ograničenja, tj ms radi superfloppy, koji će raditi tj bootati na oba moda jer nije ovisan o modu.

-sve je smao naizgled zakomplicirano, tj ms ne želi pojednostaviti, jer ne želi juzere koji lako mogu što žele nego samo ono što im on nudi (gura). Banalno, win-gui frontend diskmanagera nema ni polovice opcija nego se sve naprednije moraju u cmd-diskpartu tj disk manager je frontend diskparta, ista stvar, ali ograničena. Ms da želi, napravio bi za klikanje opcije npr formatiranje bootabilnog medija (što je nekad imao svaki os, dos, w98..) na klik mišem, ali ne želi nego da alat kojim klik-nextaš i dobiješ bootabilan medij, tj juzera koji ne mora ništa znati, jer tek kad zna, tad može nešto birati.. ovako ms ima kontrolu. Pametno za ms.

 

Stric_Jura kaže...

jel postoji dolje lijevo na tipkovnici "Fn" tipka?

 

ako ima, onda nju stisnut i držati pa F2/F9/F10 pikati....

 -da, većina/svi defautlno postavljaju 'multimedija' tipke-funkcije, umjesto 'standardnih' funkcija.. ali spomenuto u postu, neki imaju i tipku-prekidač-rupu.. možda nije laptop nego netbook-tablet itd.. tj lenovo je prije cca 5g imao dva powerbuttona, noramalan i dodatni sa strane za bios.. itd.

-najbolje pravilo (jer nema nekog konkretnog, mada je sve isto..) je RTFM, google i za sekundu znaš koja tombinacija tipki je za željeni uređaj (ne samo računala) .. jer svi imaju neku kombinaciju i to je navedeno u manualu-uputama. Ne treba izmišljati toplu vodu + uvjek može biti neka nova tipka na novoj seriji-modelu.. u uputama piše, pročita se i tad nema nagađanja. Google + model + klučna riječ kao boot i odgovor (točan) je u sekundi pred juzerom koji samo mora znati čitati-pisati kao preduvjet..

(dok mi sad nagađamo, može biti fn+..) :)

 

Posmatrač kaže...
I to je razlog za uci u bios i podesiti da F tipke rade kako je zamisljeno....

 -ovisi, navika.. tj svjež juzer-korisnik će možda preferirati glasnoću i sl. tj nema nasljeđe-naviku npr f2-renejmanje ili f5 refresh.. njemu ništa ne znači stari-novi raspored tj ako ta za glasnoću mora stisnuti fn to mu je 'teže' i bira multimedijalno za default.. 

-kad razmislim, ima pravo, tj boot -install trebaš sad i recimo nikad više.. ne što bi ja želio ili kako sebi podesim nego taj juzer ima pravo birati za sebe, drugi kriterij-potrebe.

-lako je kad se zna kombinacija tipki, s ili bez fn.. u dva pokušaja na ćoravo otkriješ.

... veći problem je što dio juzera ne zna napraviti pravi-bootabilan stikić/medij, što dio još uvjek skida nešto sumnjivo-pirat-virus, što ponekad jednostavno nije ispravan stikić ili utor-port-sub.. ponekad je dovoljno reboot i radi (čita) jer boot je osjetljiv, ako u toj sekundi ne nađe boot medij ide dalje.. (preskače na idući medij).

 

-važnije, ne ulazak u bios, nego boot meni tipka (za izbor boot medija, bez ulaza u bios i promjena) tj qbm-cms kako ga tko nazove je važniji. Tad se konkretno bitra medij i ovisno što bios podržava, kako je podešen, možemo vidjeti dva moda mbr-gpt.. i izabrati konkretno, dok bez tog idemo na ćoravo-automatika koja ovisi o biosu itd..

-s tim istovremeno trenutno znamo da je boot medij ispravan-bootabilan ili da nije (ili bios postavke-nekompatibilno-različito)..

-svaki napredni korisnik bi trebao znati osnove, ući u bios, upoznati se i po svojim potrebama podesiti.. ali većina nema takve potrebe + defaulti su za 99% ok (osim razlike da su na starim računalima stari defaulti za mbr, na novim za uefi-gpt + sve što je povezano kao fastboot, sec.boot, ahci itd..

-ovo je it forum, dobar dio je naprednih, ali pitanje za boot postave obični juzeri koji ne instaliraju 'stotine' računala... tj instaliraju kad im se skrši ili kad kupe novo. Sjećanja na npr xp-w7 i načine installa kao i to da su w10 već s desetak verzija od početne (svakih 6mj realno novi os-build.. par godina već drastične razlike + ms ciklusi i mora se koristiti neka od posljednje tri verzije tj update-upgrade prisili korisnika na novo. Izuzetak su kompanije-partneri i sl. sa svojim serverima-adminima npr enterprise-licence (no to je stvar velikih firmi, ne juzera).

 

-eto, banalno-jednostavno.. u ''par riječi'' :))) zapravo daleko jednostavnije nego što tu piše. Razlika je u minimumu potrebnog znanja za boot-install jer ms tako želi a ispada i većina juzera (ne forumaši jer su napredniji-izuzetak..) Kao što više ne popravljamo auto na parkingu, to sad rade 'stručnjaci' .. osim što često nemaju adekvatno znanje, pa i lošije od juzera koji zna čitati i logički zaključivati ponuđene opcije, tj prosječan čitatelj ovog texta ako je do ovjde došao, sigurno može pročitati-progooglati potrebno i za par minuta doći do rješenja npr koja tipka ili kako napraviti stikić. Internet nudi recepte, video klipiće, ovaj forum barem nekoliko tema.. juzer samo treba znati čitati-tražiti. Brže nego otvoriti temu i pročitati ovakav text :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
odjavljen
offline
Re: Kako otvoriti bios?
Možda bi i pročitao odgovor, ali ne sjećam se da sam ikad vidio tvoj post s manje od 350 tisuća riječi tak da samo preskačem. Ali svaka čast na trudu
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.9.2020 11:45 (kbenzema).
14 godina
offline
Re: Kako otvoriti bios?

Ajhuše, bome, nije ni tebi lako...

 

svaka ti dala, ako uspije ostat budna dok kreneš s tiradom...

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
Re: Kako otvoriti bios?
kbenzema kaže...
Možda bi i pročitao odgovor, ali ne sjećam se da sam ikad vidio tvoj post s manje od 350 tisuća riječi tak da samo preskačem. Ali svaka čast na trudu

 -da te zanima, čitao bi.. ovako ne vidim svrhu.. tj još manje ima smila komentirati nešto što ne čitaš, zar ne? Ja ne sudjelujem u temi koja me ne zanima, ne komentiram postove koji me ne zanimaju ili ih barem pročitam.. onako laički, što misliš da je korektnije? .. ovo je hipotetsko pitanje, ne traži se odgovor. :)

 

Stric_Jura kaže...

Ajhuše, bome, nije ni tebi lako...

 

svaka ti dala, ako uspije ostat budna dok kreneš s tiradom...

 ... hipotetski? ako svršiš kao u postovima tad ti je jasno zašto su snaše izbirljive, odnosno ne trebam tvoje (dobre-lijepe) želje o davanju, dovoljno mi je (uz još pokoju mudrosnicu, zašto pas laje ili zašto liže jaja..) :))

 

 

-jednostavno, pištem kad mi se piše, kad imam što, ne tebi (imaginarnom čitatelju) nego onom do njega koji to želi čitati. Jednostavno, onaj tko ne želi, preskoči.

-kritike-ispravke uvjek prihvaćam ako su argumetirane.. no npr stricjura osim sexterapije ponekad ima želju vratiti čvrgu .. možda npr zbog nedavnog ispravka (nemogućnost kreiranja enterprise installa.. tj neznanja, jer install je jednake veličine, par kb razlike, odnosno 64bit je skoro dvostuk u odnosu na 32bit 2,x-4.xgb .. i stane na dvd 4.3 upravo zato, dok se multi mora na veći medij 4-5-6-7gb (normalan stikić 8gb s recimo 7gb free.. ili GB-GiBi.. po SI sustavu vs binarno). Ako to ljuti stricjuru, sorry :) no tako funkcioniram, netočno ispravim. Ne brinem o tome što netko radi i koliko minuta s nekom snašom.. osim ako je to tema, no tad preskočim :)

 

-tipkajte, ili nemojte.. teme postoje zato da tipkamo, ne postoje ako samo čitamo i klikamo palčeve.. tj ispravite netočno, ostalo je stvar Vašeg izbora, dok je moj izbor moja stvar ne Vaša, zar ne?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Kako otvoriti bios?

e Ajhuše, otkud ti da bi ja tebi opalio čvrgu?

 

ja sam samo pitao jesi ih dobivao puno dok si bio malešni dječačić, pa ti se odrazilo na psisi...?

 

niti se ljutim što se moram malo potruditi kad radim Enterprise ISO na USB, da se ljutim na takve česte stvari, završio bih u ludari na jen-dva...

 

 

Ju je je? Je ju je!
7 godina
offline
Re: Kako otvoriti bios?
Stric_Jura kaže...

e Ajhuše, otkud ti da bi ja tebi opalio čvrgu?

 

ja sam samo pitao jesi ih dobivao puno dok si bio malešni dječačić, pa ti se odrazilo na psisi...?

 

niti se ljutim što se moram malo potruditi kad radim Enterprise ISO na USB, da se ljutim na takve česte stvari, završio bih u ludari na jen-dva...

 

 

 Slučajno naletio na ove postove  al sam se dobro nasmijao , lik je genijalac  🤕🤕🤕

 

bog vas jeba  još me boli "trbuv" od smijeha ...

 

😜😛😂😝

7 godina
online
Re: Kako otvoriti bios?
Stric_Jura kaže...

Ajhuše, bome, nije ni tebi lako...

 

svaka ti dala, ako uspije ostat budna dok kreneš s tiradom...

Nema tu ništa loše...

Ako te oduvijek rajcala pomisao o prelasku u nekrofilske vode, ovak to možeš isprobati na ful legalan način 

A kad spava u činu, onda shvatiš prioritete:

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.10.2020 10:25 (fer-de-lance).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice