Problem s racunalom.

poruka: 27
|
čitano: 3.865
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Problem s racunalom.

Molio bih stovane clanove ove zajednice za pomoc.

Upravo sam kupio PC slijedece konfiguracije: proc Intel Q9650 (4x3 GHz), maticna Asus PQ5, graficka Asus EAH 4850, HD  WD 500 GB, 4GB rama, DVD rom i DVD RW, OS windows XP home, napajanje 450W.

Dogada mi se slijedece: kada ukljucujem PC i prilikom dizanja sustava odmah mi se upisuje poruka Asus express gate not instaled uz poruku greske 8C000002, nakon toga poruka da hard disc nije prepoznat. Niti nije izlistan popis komponenti (ne znam kako se taj popis zove, neki su mi rekli prikaz bios konfiguracije) koji se pojavljuje kod drugih PC. Unatoc tome se digne sustav. Medutim ne pokrecu se programi za gledanje HD filmova s Canonovog kamkordera. Program Pixela se prakticno zamrzne, te moram resetirati uredaj.

Sto da radim? Hvala unaprijed.

Olympus OM 3Ti, Zuiko 2.8/24, 1.4/50, Angenieux 70-210
Poruka je uređivana zadnji put ned 5.4.2009 22:32 (Zvonko200).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Problem s racunalom.

u BIOSu učitaj defaultne postavke. (popis komponenti je 'skriven' boot-logom.)

-instaliraj drivere, jer ti vjerojatno (danas??.. 'upravo kupljen') isporučitelj to nije napravio.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Problem s racunalom.

pozdrav ne znam gdje da postavim pitanje za pomoc.ovako radi se o starom laptopu,koji je moj frend dobio,i dao meni da ga sredim.ovako radi se o laptopu lenovo R61i,

intel pentium dual cpu t2330,1.60GHz i gb rama 2 ddr2.na njemu su bili windows xp. malo sam googlao nisam ništa pronašao sto me zanima,pa sam tako i sam krenuo u akciju.

podigao sam sistem, na 2gb rama, windows 10 pro,64 bit.dali to može tako.sada kako sam shvatio doista je ajme sporo dok se sve ocita,dok unesem lozinku i dok se pokrene.

i kada se pokrene bude stucanja,i zapinjanja,i zaleda.e sad ono sto mene zanima,ako dizem 64bit verziju trebam 4 gb rama,ne to neide na 2 gb rama,pa sam odlucio probati,32bit na 2 gb rama.

hoceli se sto promjeniti.

još jedno pitanje kada instaliram windowse 10,i kada povucem update,dali bih trebao i rucno instalaciju drivera koje kakvih ako je i dalje tako sporo ili to tako mora,jer je laptop star ,koliko sam gledao 

proizvodnja je 2007,a zanimljivo da je laptop tako dobro ocuvan kao nov jedino baterija je skracen vjek .pomoc pl.....lp

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Problem s racunalom.

Prastari Pentium, 2gb spore memorije i spinning rust na 5400 rpm? Jedino ako si mazohist. OS se boota, to i sam vidiš ali zaboravi na išta osim pisanja u notepadu.

 

https://www.google.com/amp/s/winaero.com/the-real-system-requirements-for-windows-10/amp/

 

Scrollaj na optimalnu konfu.

15 godina
offline
Re: Problem s racunalom.

- cpu i ram su zapravo najmanji problem.. sve je preslabo, pregaženo vremenom, tj mor abiti jača vga-gpu jer danas se koristi za sve od browsanja nadalje i ako to nema tad dodatno mora cpu koji jedva diše..

- 32 je optimalan 64 beskoristan+teži jer traži više resursa kojih nema kao ram.. no može raditi i ekšli to nije razlog sporosti tj vrlo malo, naravno kad podesiš sve a zapeo si već s driverima.

- driveri.. prestaro za support tj win će podržati outofbox što podržava dok će automatika povući većinu potrebnih dirvera.. no u staru je preslabo računalo a radi previše taskova-automatika npr update+defrag.. tj kad je računalo slabo treba to podesiti, izbjeći istovremeno jer tad i ispravno može pasit-srušiti se.. i ponavlja beskonačno.

- poželjno dodati 2gb (na vjerojatno max 4gb..) i tek s više postoji razlog za x64bit.. pošto čisti win traži 800-1,500 mb za rad (osnovno, podešeno, idlanje..) dio koji uzme vga.. premalo ti ostane za bilo što osim notepada :) .. tj današnje app imaju requirementse koji kreću od 2-4gb naviše.. i browseri traže +2gb pa do koliko imaš..

- druga stvar kojom se osjetno ubrza je disk, tj ssd.. ali na starom neisplativo jer čitavo računalo opet vrijedi jednako kao novi disk (a starih većih nema.. osim neispravnih) :)

- bez tog, jednostavno moraš podesiti-optimizirati, isključit sve što nije nužno, npr coratana, cloud.. sve što možeš (i realno ne krositiš inače, dok je ovo preslabo da bi na njemu koristio).

 

- problem s driverima, kad win sve obavi, ako nešto nije pronašao.. npr wlan ili vga. to je tad problem jer prije desetljeća nije postojao w10 pa nema dok se abandanjem-izbacivanjem starih stvari iz win-installera nema ni generički driver i tad ga nemaš gdje nabaviti, jer ti treba za win10.. x64, odnosno, to može biti dodatni razlog za x32 jer se dio drivera može koristiti od xp-w7.. zapravo je nevažno koji win, osnovni kriterij je 32-ili-64 a tad se nije koristio x64 pa nema starog drivera koji bi radio na x64.. ali možda na x32 može. Problem su tad installer-setup.exe .. tj često moraš raspkakirati ili naći odgovarjući driver koji možeš instalirati bez setup-a.. tj može to win, desni klik, ali mora biti 'stari' klasičan driver, npr za vga wddm u raspakiranom obliku (inf-dll-sys..) dok u setupu win do tog ne može a setup ne prepozna os.. tad se snalaziš.

 

-za takve primjere je zgodno probati neku light linux distru.. npr xubuntu.. napraviš stikić i bootaš, vidiš i odlučiš jel ti ok. Računalo nije tad jače-brže nego je isto, jednako slabo, no to je već podešen os tj footpirnt resursa s kojim će rad biti moguć kao da podesiš win.. a appsi kao browser su i dalje problem jer jednostavno traže ram-snagu-vga.. pa nema surfanja ili gledanja yt klipića jer ne podržava npr h264..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Problem s racunalom.

Pozdrav

 

Imam problem sa novim kompom.

Specke:

MBO - Asus b550i gaming

CPU - Ryzen 5800x

RAM - 16 gb Corsair Vengance 2x8

SSD - 1x Samsung NVME + 1x 120GB

GPU - Gigabyte 3070 gaming

CASE i PSU - NZXT H1

Windows - 10

 

Složih komp i odma po početku neće slila na ekran. Rekoh dobro novi Ryzen je unutra i stari BIOS neće prepoznati novi CPU, odnesen na servis, dečki srede sve radi.

Instaliram Windowse i od tada PC se ponaša čudno. Sat se neće ažurirati,nikako. Kada ga restartam treba mu pun kufer da se reseta i onda da ponovno dođe k sebi. Ako hoću doći do BIOS to je već bacanje kocke, nekad hoće nekad neće.

Slika na ekranu je crna tokom paljena i nakon reseta, nema logo od Asusa. Kada ga ugasim također gore 3 lampice na matičnoj crvena, plava i zelena.

Imam osjećaj da nešto ne radi kako treba a neznam što. Pomoć molim.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Problem s racunalom.

Za pocetak probaj uci u Bios i sve vratit na Default postavke.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Problem s racunalom.
MGloc kaže...

Za pocetak probaj uci u Bios i sve vratit na Default postavke.

 Stvar je i da je do BIOSa već malo teže doći.

Tamo nisam puno prčkao, jedino sam stavio PCI express lane u 3.0 ne 4.0 radi riser kabla.

Ne kužim koji mu je k...., isprike na prostačenju.

12 godina
offline
Problem s racunalom.

Provjerit da li su insalirani svi driveri , odradit windows update.Kada instaliram win10 ja ostavim pc jos najmanje sat-dva da povuce i instalira sve drivere i update...

Ako se ne prikazuje Asus logo onda je ukljucen fast Boot.

Provjerit X.M.P profil radne memorije probat iskljucit i ostavit stock mozda nije stabilno.Usporenost? Da li je Cpu zakucan na 90-100% mozda imas virus/malware...Provjerit HDD sa hdd tune, ako imas jos jedan probaj na drugi instalirat windows.

 

Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Re: Problem s racunalom.
MGloc kaže...

Provjerit da li su insalirani svi driveri , odradit windows update.Kada instaliram win10 ja ostavim pc jos najmanje sat-dva da povuce i instalira sve drivere i update...

Ako se ne prikazuje Asus logo onda je ukljucen fast Boot.

Provjerit X.M.P profil radne memorije probat iskljucit i ostavit stock mozda nije stabilno.Usporenost? Da li je Cpu zakucan na 90-100% mozda imas virus/malware...Provjerit HDD sa hdd tune, ako imas jos jedan probaj na drugi instalirat windows.

 

 Windows je sa njihove stranice, original. Nije PC spor nego reset je predugačak i kada se pali zna potrajati. Kad se upali rasi normalno. XMP profil ne mogu niti naći .

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.12.2020 16:05 (Point-X).
12 godina
offline
Re: Problem s racunalom.

Nisam bas upoznat sa ASUS Biosom ali bilo bi dobro provjerit koju verziju Biosa imas da li je zadnja verzija instalirana to mozes provjerit tako da u windowsu kliknes na start ikonu i u trazilicu upises Dxdiag i lupis enter tipku otovrit ce ti se jedan prozorcic i pod stavkom system ce ti pisat system information a pod tim i Bios verzija.Evo ja sam na sestrinom laptopu pa ovako izgleda podvukao sam crvenom crticom.

Edit: zadnja dostupna verzija za tvoju maticnu je : 1401 izasla prije 3 dana.Nemoj jos nista radit dok se netko pametniji ne javi jer mi nije jasno sta su mislili sa ovim "
Before running the USB BIOS Flashback tool, please rename the BIOS file (SB550IG.CAP) using BIOSRenamer."

Da imam tu plocu u rukama probao bi sam ali ovako sve pisem na pamet.

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.12.2020 16:26 (MGloc).
15 godina
neaktivan
offline
Problem s racunalom.

Koliko znam ,zadnji Bios je stavljen. Sad, dali je moguće da je korumpiran? Ne znam kako clearati CMOS na MBO. I ako to napravim dali vrati stari BIOS koji nije kompatibilan sa Ryzen 5000 serijom.

Dali da ponovno Windows stavim ili da ponovno BIOS flasham, ne znam, nisam pametan.

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Problem s racunalom.

Treba vjerovatno dirat nekakve postavke u Biosu sto se boota tice.

5 godina
neaktivan
offline
Problem s racunalom.

Pozdrav, ne razumijem se baš u računala pa zato trebam pomoć. Naime, kućište se ne želi upaliti nakon što je brat u utor za zvucnik ukljucio slušalice. Samo se odjednom ugasilo i ne pali se, vadili smo sve kablove, iskljucivali iz struje ali ništa. Je li to znak da je otišlo napajanje ili?

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Problem s racunalom.
tzvhdsse kaže...

Pozdrav, ne razumijem se baš u računala pa zato trebam pomoć. Naime, kućište se ne želi upaliti nakon što je brat u utor za zvucnik ukljucio slušalice. Samo se odjednom ugasilo i ne pali se, vadili smo sve kablove, iskljucivali iz struje ali ništa. Je li to znak da je otišlo napajanje ili?

Slušalice sigurno nisu krivac za ne paljenje kompa ...

 

Odpoji napajanje,pa sa odpojenim kablovima,uštekaj ga u struju i spoji zelenu i bilo koju crnu na velikom (največem) konektoru ... ako se upali napajanje,moguće da je ispravno ...

 

Nakon toga poštekaj sve kablove na matičnu,bez harda i ostale periferije ... 24 pina i 4/8 pina za proc ... pa probaj upaliti ...

 

AKo radi,pali jednu po jednu komponentu (uštekavaj),pa vidi,možda je napajanje oslabilo,pa nemože više gurati sve kaj imaš ...

 

I banalno pitanje,jesi uključio napajanje na prekidaču odozda ???

13 godina
offline
Re: Problem s racunalom.
tzvhdsse kaže...

Ovo neka bude škola tebi i bratu, ako nešto spajaš na računalo, prvo ga treba ugasiti te prekidač na napajanju staviti u položaj nula,

onda možeš raditi što želiš.

Sada treba provjeriti napajanje kako kaže kolega, a provjeri i osigurače od struje, možda je koji izbacio.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
13 godina
online
Re: Problem s racunalom.

niti jednom u zivotu nisam ugasio pc da bi ukopcao slusalice u pc. niti usb ili bilo sto od periferije.

 

po toj logici bi trebao ugasiti pc prije nego ubaci usb stick?

12 godina
offline
Re: Problem s racunalom.

Ni ja.

Jedino ako je drkao otraga gdje se spaja direkt u maticnu plocu.

13 godina
offline
Re: Problem s racunalom.
zeryx kaže...

po toj logici bi trebao ugasiti pc prije nego ubaci usb stick?

Pa i RAM možeš ubaciti isto bez da gasiš računalo.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.12.2020 10:16 (Valentin17).
13 godina
online
Re: Problem s racunalom.

ovdje se prica o slusalicama i periferiji. nitko ne spominje rame...

 

ne fantaziraj

13 godina
offline
Re: Problem s racunalom.
zeryx kaže...

ovdje se prica o slusalicama i periferiji.

I o USBu.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
13 godina
online
Re: Problem s racunalom.

life is too short to remove usb safely

5 godina
offline
Re: Problem s racunalom.
zeryx kaže...

life is too short to remove usb safely

 Jedno je isključit USB safely, drugo je gasit računalo da bi se uključio/isključio USB. Nitko nikad nije rekao da se računalo treba gasit prije uključivanja USB-a ili slušalica, to nema nikakvog smisla niti logike.

Live long and prosper.
13 godina
online
Re: Problem s racunalom.

pa to sam ja gore i napisao...

ne znam komentiras li samo pa si mene quotao ili...

5 godina
offline
Re: Problem s racunalom.
zeryx kaže...

pa to sam ja gore i napisao...

ne znam komentiras li samo pa si mene quotao ili...

 Samo komentiram...

 

Live long and prosper.
13 godina
online
Re: Problem s racunalom.

sve 5

 

13 godina
offline
Re: Problem s racunalom.
Nuclear_Phoenix kaže...

Prastari Pentium, 2gb spore memorije i spinning rust na 5400 rpm? Jedino ako si mazohist. OS se boota, to i sam vidiš ali zaboravi na išta osim pisanja u notepadu.

 

https://www.google.com/amp/s/winaero.com/the-real-system-requirements-for-windows-10/amp/

 

Scrollaj na optimalnu konfu.

 odavno rijesio problem instalirao sam windows10 32 bit pocetak ucitavanja sporo,ali kada se ufura ides,nema problema,ali kad se iskljuci ili uspava,treba vremena malo dok se ne pokrene,

ali kada krene vjerovali ili ne leti,ono osnovno,preglednici,yutub,i os,uglavno fred zadovoljan...

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice