Nasumično resetiranje računala

poruka: 17
|
čitano: 4.658
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Nasumično resetiranje računala

Poštovani, molio bih pomoć / sugestiju kako riješiti problem s nasumičnim resetiranjem računala (komponente navedene u rubrici Moj PC).

Situacija je sljedeća: računalo se resetira ponekad, u nekom ni po čemu posebnom trenutku, bez BSOD-a i bez korisnih zapisa u event logu (osim da se računalo resetiralo). Nekad se reset dogodi usred nekog rada ili igre, nekad već pri pokretanju windowsa, nekad pri pregledavanju weba, nekad uopće ne.

 

Isprobano je sljedeće:

- rad računala isproban i sa i bez XMP profila memorije - nema promjene u ponašanju

- ništa nije overclockano, postavljeni naponi su standardni

- memtest86+ - ne pronalazi nikakve greške ni nakon nekoliko prolaza

- CPU stress test (Prime 95, OCCT) - odradi nekoliko sati bez ikakvih problema, temperatura CPU dosegne max 67 °C

- GPU stress test (Furmark) - također zna proći po nekoliko sati bez ikakvih problema, temperatura GPU dosegne max 70 °C

- kombinacija oba testa (radi opterećenja napajanja) - također OK

- naponi su uredni i u mirovanju i pod opterećenjem (provjereno s hwinfo, a i multimetrom - svi su unutar 1% tolerancije); valovitost napona nemam čime provjeriti (nemam osciloskop), ali ne vjerujem da je napajanje moglo toliko degradirati u 3 godine da bi na taj način stvaralo problem

 

Problemi su započeli unutar zadnjih 2 tjedna (računalo je inače staro 3 godine), a u zadnjih nekoliko mjeseci ništa nije mijenjano ni hardverski ni softverski (ne računajući windows update); Windowsi su original 10 Pro, ažurni.

Uglavnom, ne mogu ući u trag uzroku tog nasumičnog reseta, a događa se u zadnje vrijeme bar jednom dnevno, što je prilično iritantno.

 

Ako netko ima kakvu ideju, bio bih zahvalan.

 

KaeR
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Nasumično resetiranje računala

Skini i instaliraj Blue Screen View, pokreni ga i stavi sliku njegovog prozora ovdje u poruku.

Vidim da imaš 16 GB RAM memorije, pretpostavljam da imaš dva modula od po 8 GB, probaj izvaditi jedan modul

i jedno vrijeme koristiti samo ovaj preostali, ako problem nestane, imaš problem sa RAMom, ako ostane, isto napravi

sa drugim modulom, ako imaš samo jedan modul od 16 GB, onda ovo zanemari.

Svakako nadogradi BIOS na matičnoj ploči ako nemaš najnoviju verziju.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.6.2020 18:15 (Valentin17).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nasumično resetiranje računala

BlueScreenView ne daje ništa - jer nije bilo ni jednog BSOD-a, svaki put se računalo resetiralo kao da je pritisnuta reset tipka (a i tipku sam provjerio - nije problematična). Memory dumpova nema.

RAM sam već testirao i pločicu po pločicu (2 x 8 GB je u računalu), i u različitim utorima na ploči - ni u jednoj kombinaciji nema greški u memtestu.

BIOS sam prekjučer nadogradio s prošle F25 verzije na zadnju F50a (slijedeći sve međukorake prema Gigabyteovim uputama) - nema promjene.

Reset se dogodi uvijek nasumično - ne mogu ni s kakvom radnjom povezati.

KaeR
13 godina
offline
Re: Nasumično resetiranje računala
KaeR kaže...

Memtest ne mora pokazati ništa i opet može biti problem u memoriji, izvadi jedan modul i koristi računalo tako jedno vrijeme za test. Ti nemaš problema u MEMTESTU, već u normalnom radu.

BSOD se po početnim postavkama OSa ni ne vidi jer je računalo podešeno da odradi automatski restart, točno to što se tebi događa, ali ako kažeš da nema ništa, u redu.

Sljedeće nakon memorije isprobao bi drugo napajanje, bilo koje kvalitetno napajanje je dovoljno.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.6.2020 19:33 (Valentin17).
14 godina
odjavljen
offline
Nasumično resetiranje računala

Probaj malo spustiti takt memorije pa vidi. Ili ako imaš drugo napajanje.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nasumično resetiranje računala
Valentin17 kaže...

Memtest ne mora pokazati ništa i opet može biti problem u memoriji, izvadi jedan modul i koristi računalo tako jedno vrijeme za test. Ti nemaš problema u MEMTESTU, već u normalnom radu.

BSOD se po početnim postavkama OSa ni ne vidi jer je računalo podešeno da odradi automatski restart, točno to što se tebi događa, ali ako kažeš da nema ništa, u redu.

Sljedeće nakon memorije isprobao bi drugo napajanje, bilo koje kvalitetno napajanje je dovoljno.

 

Isproban je i rad s jednim modulom (za većinu stvari mi je dovoljno i 8 GB pa nisam imao problema s manjkom memorije), no nije djelovalo.

Ovo za "skriveni" BSOD je u pravilu točno, no meni se reset dogodi doslovno trenutno - bez zadrške, točno kao da je pritisnuta tipka, tj. BSOD-a nema.

Na primjer, danas popodne se u razmaku od nekoliko minuta računalo dva puta resetiralo samo od sebe (jednom u mirovanju na desktopu, drugi put kod pisanja teksta), a sad već nekoliko sati radi bez ikakvih problema, uključujući i igre.

 

Zbog toga je i meni sumnjivo napajanje, bez obzira na stabilne napone u trenutku mjerenja - a očito ću morati posuditi ili nabaviti drugo da se eliminira ta mogućnost.

S energetske strane, u utičnici 230 V na koju je računalo priključeno nema problema - nema nikakve vidljive fluktuacije mrežnog napona, instalacije su u redu.

 

Jakovp kaže...

Probaj malo spustiti takt memorije pa vidi. Ili ako imaš drugo napajanje.

 

Takt memorije je već nekoliko dana spušten radi testiranja (tj. isključen XMP), no nije djelovalo. Napajanje je sljedeći korak.

KaeR
14 godina
odjavljen
offline
Nasumično resetiranje računala

Probaj malo raditi u safe modu, da vidimo jel do nekih drivera.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nasumično resetiranje računala

Nekako mislim da ne bi trebali biti driveri u pitanju, jer nisu mijenjani već prilično dugo, a i vjerojatno bi u tom slučaju izazivali smrzavanja ili BSOD, što se ne događa.

No provjerit ću i tu mogućnost.

KaeR
14 godina
odjavljen
offline
Re: Nasumično resetiranje računala
KaeR kaže...

Nekako mislim da ne bi trebali biti driveri u pitanju, jer nisu mijenjani već prilično dugo, a i vjerojatno bi u tom slučaju izazivali smrzavanja ili BSOD, što se ne događa.

No provjerit ću i tu mogućnost.

Da nemaš slučajno neko kućište s riserom za grafičku?

 

Jel se još nešto čudno događa s kompom, bilo šta, čak i jako sitno?

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
15 godina
offline
Re: Nasumično resetiranje računala

Ne, kućište je skroz obično, nema nikakve "egzotike" - ali dobro je pitanje; provjerio sam sve točke gdje bi eventualno moglo doći do nekakvog nepredviđenog kontakta - nema problema.

Ništa drugo se ne događa, a od jučer popodne sve normalno radi, u svim standardnim načinima upotrebe (web, igranje, ...), opet bez ikakve promjene konfiguracije... baš čudno.

Za sad nema druge nego da promatram pažljivije ponašanje u sljedećem periodu, možda se otkrije uzrok tih povremenih problema.

KaeR
15 godina
offline
Re: Nasumično resetiranje računala
Zadnji Win 10 update i dobijam u sat vremena 3 problema, smrzavanje PC, restart nicim izazvan i na kraju BSOD memory managament. Ne kosta te nista da preskeniras sistem Powershell i naredba sfc/ scannow da vidis ima li problema. To sam sinoc odradio i pronaslo mi je i rijesilo jednu gresku i restarti kao i bsod su prestali.
Yippee ki-yay, motherfucker! :)
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nasumično resetiranje računala

To sam zaboravio napisati u originalnom postu, sfc /scannow procedura nije ništa pronašla.

Svejedno hvala na sugestiji.

KaeR
13 godina
offline
Re: Nasumično resetiranje računala
KaeR kaže...

Ajde da mi je srce na mjestu, odradi ovo: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost.

Možda ti probleme radi i sami OS jer ovo kaj rade u zadnje vrijeme sa nadogranjama nije normalno,

najjeftinije po meni bi bilo ako se problem bude ponavljao probat snimit čistu instalaciju Win na HDD, a SSD

i postojeći OS maknuti iz priče skroz, svakako koristiti orginalni ISO za instalaciju.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.6.2020 13:07 (Valentin17).
15 godina
offline
Re: Nasumično resetiranje računala

Nema problema ni sa SSD-om (ni jedan parametar nije abnormalan; health 96%), ni s HDD-om (također sve u normali).

A k tome, od jučerašnje večeri nije bilo ni jednog reseta, PC radi skroz normalno; RAM vraćen na standardno korištenu brzinu (XMP uključen).

Ostaje samo pratiti ponašanje u sljedećem razdoblju. Uzrok dosadašnjih problema i dalje mi ostaje nepoznat...

KaeR
12 godina
neaktivan
offline
Nasumično resetiranje računala

Kada si ugradio ssd disk, da li su windowsi instalirani samo na ssd disku ili imaju skrivenu particiju na mehaničkom disku.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nasumično resetiranje računala

Windowsi su samo na SSD-u, hard disk je priključen tek poslije završene instalacije.

Kako god bilo, za sada je prestalo to nasumično resetiranje, na jednako nejasan način kao što se se i počelo pojavljivati. Vidjet ću kako će se pc ponašati u sljedećim danima...

KaeR
14 godina
neaktivan
offline
Nasumično resetiranje računala


Pretpostavka da osim klasicnog software-skog azuriranja i analiziranja temeljito ocistis hardware-ske komponente + CPU termalnu pastu.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice