Remote Work - Irska

poruka: 29
|
čitano: 11.309
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Remote Work - Irska

Postovani,

 

Sitacija je sledeca:

Trenutno se nalazim u Irskoj, gdje zivim, radim, placam porez i sva davanja.

"Zbog korone" sam u mogucnosti TRAJNO otici kuci s opcijom da i dalje radim za Irisku firmu?
Posto bih postao porezni gradjanin RH, tamo je potrebno placati porez i doprinose iako i dalje primam placu od irske firme na irski racun.
Kada se odlucim na odlazak, moja firma ce kontaktirati Irsku poreznu i zatraziti olaksicu da ne placam porez posto sam se vratio u HR

Znaci da cu dobivati punu BRUTO placu na racun, a dalje je na meni da obavjestim nadlezne organe i poreznu upravu da radim za tu firmu i da platim sva davanja i porez po HR pravilniku.

Da napomenem, ne znaci da cu sam otvoriti svoj obrt i fakturirati razune toj firmi u irsku. Ja sam i dalje njihov zaposlenik sa Full Time ugovorom.

Na mene se ne moze odnositi ista pravila kao za HR pace jer u HR postoji Bruto 1 i Bruto 2 dok u irskoj ne. I taj Bruto 2 se izracuava od strane poslodavca koji ima OIB (moja firma nema sjediste u HR)

To je neki posebni - specificni slucaj ali nisam siguran sta se tacno treba napraviti i kome da se obratim.

 

Nasao sam nesto na netu iz 2016 - Oporezivanje inozemnih dohodaka i plaćanje obveznih doprinosa

https://www.ijf.hr/upload/files/file/PV/2016/5/opalic.pdf

 

Nije mi sve jasno i dali su i dalje isti zakoni.

 

Idealno bi bilo ukoliko je netko u slicnoj situaciji (ne mora vezano Irska da bude u pitanju) a da ne fakturira racune da mi me uputi kome da se javim ili koga da kontaktiram.

 

Poksuao sam bar knjigovodstvenih servisa iz HR ali nisu sigurni jer je situacija takva - specificna. 

Boga bi prije dobio na telefon nego poreznu upravu, mail sam im poslao i rekli su mi kada se doselim da cemo da provjerimo koje su mi opcije...

 

Ukoliko imate ikakvih informacija bio bih zahvalan

 

LP

Mitrovic

Nešo
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Remote Work - Irska

https://www.porezna-uprava.hr/obrazac_joppd/Documents/EU%20poslodavci%20za%20internet.pdf

 

Kako bi poslodavac mogao izvršiti svoju obvezu, prije zapošljavanja osobe prema kojoj se, sukladno odredbama članka 11. do 16. Uredbe (EZ) br. 883/2004, primjenjuje zakonodavstvo Republike Hrvatske, potrebno je podnijeti zahtjev za dodjeljivanje osobnog identifikacijskog broja (OIB) sukladno odredbama Zakona o osobnom identifikacijskom broju i provedbenih propisa donesenih na temelju tog zakona (naravno, ukoliko već nema dodijeljen OIB). Zahtjev za dodjeljivanje OIB-a predaje se osobno ili putem zakonskom zastupnika odnosno opunomoćenika Područnom uredu Zagreb, Avenija Dubrovnik 32, 10 000 Zagreb. Isto tako poslodavac (ili zakonski zastupnik odnosno opunomoćenik) mora izjaviti da je postao poslodavac koji zapošljava radnike na koje se primjenjuje zakonodavstvo Republike Hrvatske radi evidentiranja poslodavca u registru poreznih obveznika a vezano uz obvezu dostave Obrasca JOPPD. Napominjemo da se do daljnjega Područni ured Zagreb smatra nadležnim područnim uredom za sve poslodavce koje imaju registrirano sjedište ili mjesto poslovanja u drugim državama članicama EU, a u Republici Hrvatskoj nemaju registriranu podružnicu.

 

Firma treba biti prijavljena u HR i trebas predati dokument da ti preuzimas obvezu obracuna place.

 
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Remote Work - Irska

a zasto bi se preselio u hrv? 

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Remote Work - Irska
Sanchez_1 kaže...

a zasto bi se preselio u hrv? 

Pa zbog zena naravno

16 godina
neaktivan
offline
Re: Remote Work - Irska

To sam i ja shvatio, ali u poreznoj su mi rekli da postoje dvije opcije

 

1. je da se firma registrira i dobije OIB

 

2. je da ja preuzmem sva placanja na svoje ime, to bi se vodilo na moj oib onda ali mora poesbni "ugovor" da se pravi izmedju mene i firme i preda u poreznu.

 

JOPP obrazac sve svakako treba ispunjavati od strane mene, ali nejasnoca se stvara prilikom Bruto 1 i Bruto 2.

 

U poreznoj mi nisu znali odgovoriti na to pitanje.

 

Ukratko: ako ja radim za bruto od recimo 2000E, kranji iznos bruta poslodavca izadnje 2000+16.5% - Znaci 2330.

 

Ukoliko poslodavac meni uplati taj iznos na racun, meni se bruto 1 gleda 2330 onda a ne 2000 kako je prvobitno dogovoreno.

 

I tako u krug. Po HR zakonima poslodavac mora da plati dodatnih 16.5% na bruto 1 i dobija se bruto 2. 

 

U irskoj ne postoji bruto 2 i mene zanima iako poslodavac odluci da mi plati tih 16.5% na koji nacin je to izvodivo.

 

U suprotnom ako placam sam sve, na moj takozvani bruto 1 bi mi oduzeli 56.5% sto je sludo.

Nešo
16 godina
neaktivan
offline
Re: Remote Work - Irska

Zivim u Dublinu i nije to grad za mene. Kucu u hr vec imam pa sto bacati lude novce vamo i dizati kredit ukoliko nije potrebno. 

Nešo
16 godina
neaktivan
offline
Re: Remote Work - Irska

To sam i ja shvatio, ali u poreznoj su mi rekli da postoje dvije opcije

 

1. je da se firma registrira i dobije OIB

 

2. je da ja preuzmem sva placanja na svoje ime, to bi se vodilo na moj oib onda ali mora poesbni "ugovor" da se pravi izmedju mene i firme i preda u poreznu.

 

JOPP obrazac sve svakako treba ispunjavati od strane mene, ali nejasnoca se stvara prilikom Bruto 1 i Bruto 2.

 

U poreznoj mi nisu znali odgovoriti na to pitanje.

 

Ukratko: ako ja radim za bruto od recimo 2000E, kranji iznos bruta poslodavca izadnje 2000+16.5% - Znaci 2330.

 

Ukoliko poslodavac meni uplati taj iznos na racun, meni se bruto 1 gleda 2330 onda a ne 2000 kako je prvobitno dogovoreno.

 

I tako u krug. Po HR zakonima poslodavac mora da plati dodatnih 16.5% na bruto 1 i dobija se bruto 2. 

 

U irskoj ne postoji bruto 2 i mene zanima iako poslodavac odluci da mi plati tih 16.5% na koji nacin je to izvodivo.

 

U suprotnom ako placam sam sve, na moj takozvani bruto 1 bi mi oduzeli 56.5% sto je sludo.

Nešo
15 godina
offline
Re: Remote Work - Irska
Ako radiš remote u Hrvatskoj, moraš imati otvoren neku vrstu pravne osobe u Hrvatakoj na koju će sjedati uplate (paušalni obrt, obrt...) ovisno o ukupnoj godišnjoj uplati.
Ako će ti ukupna godišnja uplata biti manja od 300.000 kuna, onda ti se isplati paušalni obrt.
Ta uplata ti se gleda kao bruto 2 jer ćeš morati prvo platiti doprinose pa onda porez i zdravstveno.

Ovdje ti je navedeno koliki su mjesečni doprinosi i koliki je godišnji paušal prema godišnjem prihodu.
https://plaviured.hr/izmjene-u-pausalnom-obrtu-2021/

Najpametnije ti je zatražiti konzultacije u nekom računovodstvenom servisu, oni bi ti trebali moći savjetovati što napraviti.
Poruka je uređivana zadnji put ned 30.5.2021 7:01 (Hrky).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Remote Work - Irska
To nije opcija, ja i dalje ostajem stalni zaposlenik u irskoj firmi.
Nešo
16 godina
odjavljen
offline
Re: Remote Work - Irska
mitrovic kaže...
To nije opcija, ja i dalje ostajem stalni zaposlenik u irskoj firmi.

 

Gle, sigurno ne mozes dobivati bruto placu. Tih 56% sto kazes da bi ti HR uzela i nije tako puno vise od 52% koje ti irska uzima.

Ako ti je firma to vec ponudila onda se dogovori s njima da postanes contractor, otvori firmu/obrt u HR i fakturiraj im. Ako ostajes zaposlenik irske firme a zivis u HR onda si HR porezni rezident i placat ces porez u irskoj + razlika ovdje.

Contracting ti je najbezbolnija opcija

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Re: Remote Work - Irska
Ne može plaćati porez u Irskoj ako je HR porezni rezident. EU pravila dopuštaju ovakav angažman kakav on opisuje, samo nisu uzeli u obzir HR zakonodavstvo.
Otvaranje doo/obrta i rad za samo jednog klijenta HR porezna smatra prikrivenim zapošljavanjem i onda slijedi kazna i zajebancija s organima ubiranja poreza.

Pitaj na Poduzetnici Hrvatska face grupi, tu ima dosta računovođa, a o ovoj temi se već jednom raspravljalo.
11 godina
offline
Remote Work - Irska

Nađi knjigovođu, ako treba platiti savjet, plati.

Onda pronađi još jednoga za drugo mišljenje.

 

Prije podosta godina u tri različite ispostave Porezne dobio sam tri različita odgovora na slično pitanje.

Ne računaj niti na njih, svatko od njih je usko specijaliziran za svoj šalter, a takva pitanja su im u rangu opće teorije relativnosti.

 

Istovremeno ne prilazi olako ovome, jer su kazne velike.

 

Ono što će te sigurno zakačiti jest porezno pravilo za boravak i rad u jednoj zemlji od 180 dana pa naviše.

 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Remote Work - Irska

Shvatio sam da porezna nema veze s vezom.

 

Pricao sam s nekoliko knjigovodja ali svatko od njih provjerava s poreznom i na kraju sam na istom. 

 

Do duse, vecina su ih Osijek i okolica i verujem da se nisu susreli sa slicnom situacijom.

 

Firma me je uvjetovala da sve bude regularno sto se tice poreza ukoliko se selim iz irske. Neko muljanje i neke "sive zone" ne dolaze u obzir.

 

Rad kontraktora ne dolazi u obzir posto firma zeli da donekle ima "monopol" sto se tice radnog vremena, godisnjeg odmora, da ne radim za druge firme i da moje vreme posvecujem njima i slicnoa, a opet s druge strane ja ne zelim kotraktorski ugovor u slucaju opet nekakve korone ili slicne situacije da sam i dalje stalni zaposlenik, primam placu i imam neku sigurnost.

 

Neko savjetovanje iz ZG bi mi mozda bilo od pomoci, ukoliko imate ikave kontakte ili mislite da bi netko moza bio upoznat sa situacijom molio bih vas da mi date kontakt.

 

U zadnjih mj dana sam toliko citao o HR zakonima, placama, izracunima. Razmisaljm da predjem u ekonomiju xD

 

Razumijem da svakako gubim na neto placi prelaskom u hr, ali problem je sto u HR ima Bruto1 i Bruto2 i nitko mi do sad nemoze objasniti na koji nacin to da moja firma plati. (Ja bih placao u njihovo ime)

 

Bas sam mislio da cu naci neko resenje na forumu, cudno mi da se nitko iz IT-a nije nasao u slicnoj situaciji nakon ove korone

Nešo
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Remote Work - Irska
bruno11 kaže...
Ne može plaćati porez u Irskoj ako je HR porezni rezident. EU pravila dopuštaju ovakav angažman kakav on opisuje, samo nisu uzeli u obzir HR zakonodavstvo.
Otvaranje doo/obrta i rad za samo jednog klijenta HR porezna smatra prikrivenim zapošljavanjem i onda slijedi kazna i zajebancija s organima ubiranja poreza.

Pitaj na Poduzetnici Hrvatska face grupi, tu ima dosta računovođa, a o ovoj temi se već jednom raspravljalo.

 Hvala na savjetu, pokusat cu tu grupu. Pisao sam u mnoge grupe ali bez mnogo srece za sad

Nešo
11 godina
offline
Remote Work - Irska

Bio sam u sličnoj situaciji, ali prije nekih 6 godina.

To jest, prije nego sam otišao iz RH.

Zbog toga sam i ostavio onakav komentar.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Remote Work - Irska

Ja sam nedavno sa time imao iskustva.

 

Postojke 2 opcije:

 

1. Contracting

 

2. Firme se mora prijaviti u HR na poreznu i tebi isplacivati placu po HR propisima, ili ti placanje toga preuzmes. U svakom slucaju firma treba biti prijavljena u HR poreznoj i imati OIB.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Remote Work - Irska
Noctifer kaže...

Ja sam nedavno sa time imao iskustva.

 

Postojke 2 opcije:

 

1. Contracting

 

2. Firme se mora prijaviti u HR na poreznu i tebi isplacivati placu po HR propisima, ili ti placanje toga preuzmes. U svakom slucaju firma treba biti prijavljena u HR poreznoj i imati OIB.

Dali znas na koji nacin se palca bruto 1 i bruto 2.

 

Dali se ukupni bruto iznos gleda kao bruto 2? Meni su u poreznoj rekli da firma ne mora imati OIB, moze ici na moj OIB ali potpisemo neki ugovor da ja preuzimam placanja.

 

Veci problem se javljao oko toga Bruto1 i Bruto2 na koji nitko nije imao odgovor

 

Na koji nacin si ti to resio?

Nešo
16 godina
offline
Re: Remote Work - Irska
Noctifer kaže...

Ja sam nedavno sa time imao iskustva.

 

Postojke 2 opcije:

 

1. Contracting

 

2. Firme se mora prijaviti u HR na poreznu i tebi isplacivati placu po HR propisima, ili ti placanje toga preuzmes. U svakom slucaju firma treba biti prijavljena u HR poreznoj i imati OIB.

 Ajd napiši malo više o tome...

 

Ja baš imam neki razgovor u sri/čet s irskom tvrtkom. Spomenuli su mi contracting, da je to najjednostavnija opcija. Kako se onda s time "hendla" ako što bude od toga?

Otvorim firmu, oni mi uplaćuju iznos na nekoj tjednoj/dnevnoj bazi, a ja trebam ostalo uplaćivati državi (doprinose, što sve ne...)?

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
13 godina
online
Re: Remote Work - Irska
Pero Dinamit kaže...
Noctifer kaže...

Ja sam nedavno sa time imao iskustva.

 

Postojke 2 opcije:

 

1. Contracting

 

2. Firme se mora prijaviti u HR na poreznu i tebi isplacivati placu po HR propisima, ili ti placanje toga preuzmes. U svakom slucaju firma treba biti prijavljena u HR poreznoj i imati OIB.

 Ajd napiši malo više o tome...

 

Ja baš imam neki razgovor u sri/čet s irskom tvrtkom. Spomenuli su mi contracting, da je to najjednostavnija opcija. Kako se onda s time "hendla" ako što bude od toga?

Otvorim firmu, oni mi uplaćuju iznos na nekoj tjednoj/dnevnoj bazi, a ja trebam ostalo uplaćivati državi (doprinose, što sve ne...)?

otvoriš firmu ili obrt, njima ispostaviš račun, oni plate i to je to.. što se tiče davanja i ostalog, pogledaj tu u nedavnim temama, bilo je već rasprave

14 godina
offline
Re: Remote Work - Irska
mitrovic kaže...
Noctifer kaže...

Ja sam nedavno sa time imao iskustva.

 

Postojke 2 opcije:

 

1. Contracting

 

2. Firme se mora prijaviti u HR na poreznu i tebi isplacivati placu po HR propisima, ili ti placanje toga preuzmes. U svakom slucaju firma treba biti prijavljena u HR poreznoj i imati OIB.

Dali znas na koji nacin se palca bruto 1 i bruto 2.

 

Dali se ukupni bruto iznos gleda kao bruto 2? Meni su u poreznoj rekli da firma ne mora imati OIB, moze ici na moj OIB ali potpisemo neki ugovor da ja preuzimam placanja.

 

Veci problem se javljao oko toga Bruto1 i Bruto2 na koji nitko nije imao odgovor

 

Na koji nacin si ti to resio?

 Meni su u firmi rekli da mene ne mogu imati kao full time employee u HR jer kod nas nemaju poreznu jedinicu. Isto onaj dokument koji sam linkao ranije isto kaze da firma mora biti prijavljena kod nas. Sad, ko je u pravu? No idea.

16 godina
offline
Re: Remote Work - Irska
@ministar

Kolika su davanja? Ne znam u kojim temama gledati...

Ako je 80k € godisnje bruto contracting, kolika bi bila davanja na to sve? Koliko ostane neto?
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
13 godina
online
Re: Remote Work - Irska
Pero Dinamit kaže...
@ministar

Kolika su davanja? Ne znam u kojim temama gledati...

Ako je 80k € godisnje bruto contracting, kolika bi bila davanja na to sve? Koliko ostane neto?

do 300k kn možeš paušalni obrt i onda ti je to ~1300kn davanja mjesečeno + ~5k godišnje poreza.. tebi za taj iznos igra obrt u sustavu pdv-a. na sve račune ćeš morati plaćati pdv 25%, ali ga možeš i odbijati za svoje troškove. davanja su pretpostavljam ista, bez tog poreza

16 godina
odjavljen
offline
Re: Remote Work - Irska
ministar kaže...
Pero Dinamit kaže...
@ministar

Kolika su davanja? Ne znam u kojim temama gledati...

Ako je 80k € godisnje bruto contracting, kolika bi bila davanja na to sve? Koliko ostane neto?

do 300k kn možeš paušalni obrt i onda ti je to ~1300kn davanja mjesečeno + ~5k godišnje poreza.. tebi za taj iznos igra obrt u sustavu pdv-a. na sve račune ćeš morati plaćati pdv 25%, ali ga možeš i odbijati za svoje troškove. davanja su pretpostavljam ista, bez tog poreza

 

Tih 300k kn je taman pola od 80k eura.

A sta je onda sa davanjima na placu kod obrta u sustavu PDV-a? To ide normalno kao i kod svakog obracuna place?

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.6.2021 22:45 (Friday).
2 godine
neaktivan
offline
Re: Remote Work - Irska
Pero Dinamit kaže...
@ministar

Kolika su davanja? Ne znam u kojim temama gledati...

Ako je 80k € godisnje bruto contracting, kolika bi bila davanja na to sve? Koliko ostane neto?

 

Ovdje imaš izračun  https://www.facebook.com/solventa.hr/posts/1006367566421675

 

Ako ti treba konkretan izračun baci poruku :)

Solventa.hr
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.10.2021 9:10 (Vesna V).
14 godina
offline
Re: Remote Work - Irska
Može li meni neko pojasniti kako je moguće primati plaću na račun od Irske firme, a tamo se ODJAVLJUJEŠ s adrese. Ako napuštaš zemlju moraš odjaviti mirovinsko, zdravstveno itd. Ako ne želiš plaćati stan u Irskoj moraš se odjaviti s adrese. Kako ćeš onda u Hrvatskoj primati plaću ako si tamo odjavljen. Nije li onda jedina opcija obrt/firma preko koje ćeš iz Hr slati fakture u Irsku? Zar će Irci to isplaćivati na Zabin račun??
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Remote Work - Irska
Vesna V kaže...

Ovdje imaš izračun  https://www.facebook.com/solventa.hr/posts/1006367566421675

 

Ako ti treba konkretan izračun baci poruku :)

 porez na dobit je sada 10% ? Vrijedi i za obrte, ne samo za doo/jdoo? 

 

Nije 2% razlike puno, ali isto veseli :)

7 godina
offline
Re: Remote Work - Irska

Ako imaš d.o.o., ovako ugrubo si možeš računati 30% će ti otići na razne poreze. Ostalo je čista lova za tebe, dio kroz plaću dio kroz isplaćivanje dobiti, dio kroz neke neoporezive isplate.

 

7 godina
offline
Re: Remote Work - Irska
Pero Dinamit kaže...
@ministar

Kolika su davanja? Ne znam u kojim temama gledati...

Ako je 80k € godisnje bruto contracting, kolika bi bila davanja na to sve? Koliko ostane neto?

 

Ako imaš d.o.o., ovako ugrubo si možeš računati 30% će ti otići na razne poreze. Ostalo je čista lova za tebe, dio kroz plaću dio kroz isplaćivanje dobiti, dio kroz neke neoporezive isplate.

 

11 godina
offline
Remote Work - Irska

I šta si na kraju napravio?

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice