Contracting - iskustva, savjeti

poruka: 146
|
čitano: 65.698
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
August007 kaže...

Postovanje ekipa,

 

Dobio sam ponudu od USA firme na god dana za cifru od 70k USD

Da li mi mozete dati savjet sto bi bilo najbolje uciniti u ovom slucaju, otvoriti firmu, obrt ili nesto trece.

Koliko realno bi mogao ocekivati neto od tog iznosa?

 

Hvala

 Contract na godinu dana ti je super. Često idu rolling na 3 ili 6 mjeseci, 12 je super. Koliko traje projekt? Neki contracting projekti imaju rok trajanja, neki traju neodređeno.

2 godine
neaktivan
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti

Sanchez_1 

Nije tajna, mid-level tester za bankovne aplikacije

 

PunchyTinkerton 

Vec sam ranije nesto radio za njih, imamo dobar odnos pa ce se ugovor vjerojatno obnavljati na godisnjoj razini

 

 

Znaci onda neka generalna preporuka bi bila otvoriti obrt? I oko 30% bi islo na davanja drzavi?

Ako je tako i nije toliko lose koliko sam mislio da ce biti.

4 godine
neaktivan
offline
Contracting - iskustva, savjeti

Da li je itko razmisljao o udruzivanju u zajednicku firmu ili radu preko neke postojece?

jer time eventualno dobivas vec gotov bonitet firme, a time i kreditnu sposobnost, a u slucaju neisplate, lako se prekine ugovor

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
August007 kaže...

Sanchez_1 

Nije tajna, mid-level tester za bankovne aplikacije

 

PunchyTinkerton 

Vec sam ranije nesto radio za njih, imamo dobar odnos pa ce se ugovor vjerojatno obnavljati na godisnjoj razini

 

 

Znaci onda neka generalna preporuka bi bila otvoriti obrt? I oko 30% bi islo na davanja drzavi?

Ako je tako i nije toliko lose koliko sam mislio da ce biti.

 Moš malo detaljnije opisati koji točno posao ćeš raditi kao tester? Jel to u smislu QA tester?

2 godine
neaktivan
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
turboflash kaže...

 Moš malo detaljnije opisati koji točno posao ćeš raditi kao tester? Jel to u smislu QA tester?

  Da, QA engineer... skriptiranje, automatizacija i nesto manualnog testiranja

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.8.2021 15:44 (August007).
10 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
August007 kaže...

Sanchez_1 

Nije tajna, mid-level tester za bankovne aplikacije

 

PunchyTinkerton 

Vec sam ranije nesto radio za njih, imamo dobar odnos pa ce se ugovor vjerojatno obnavljati na godisnjoj razini

 

 

Znaci onda neka generalna preporuka bi bila otvoriti obrt? I oko 30% bi islo na davanja drzavi?

Ako je tako i nije toliko lose koliko sam mislio da ce biti.

 Paušal do 300k kn / godina, ostaje ti oko 90%. Preko toga je sustav PDV-a i tu je isplativiji jdoo ili doo.

Nadglednik dina
13 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
Entry Point kaže...
August007 kaže...

Sanchez_1 

Nije tajna, mid-level tester za bankovne aplikacije

 

PunchyTinkerton 

Vec sam ranije nesto radio za njih, imamo dobar odnos pa ce se ugovor vjerojatno obnavljati na godisnjoj razini

 

 

Znaci onda neka generalna preporuka bi bila otvoriti obrt? I oko 30% bi islo na davanja drzavi?

Ako je tako i nije toliko lose koliko sam mislio da ce biti.

 Paušal do 300k kn / godina, ostaje ti oko 90%. Preko toga je sustav PDV-a i tu je isplativiji jdoo ili doo.

po kojoj računici?

10 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
Imaš na netu što savjetuju pravnici/racunovođe i kompletnu računicu.
Nadglednik dina
7 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
Entry Point kaže...
Imaš na netu što savjetuju pravnici/racunovođe i kompletnu računicu.

 Bilo bi super da si stavio neki link, ipak je to obrt vs doo jedna od tema na ovom threadu.

2 godine
neaktivan
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
PunchyTinkerton kaže...
Entry Point kaže...
Imaš na netu što savjetuju pravnici/racunovođe i kompletnu računicu.

 Bilo bi super da si stavio neki link, ipak je to obrt vs doo jedna od tema na ovom threadu.

 

 

Evo ti link : https://www.facebook.com/solventa.hr/posts/1006367566421675

 

Za detaljan izračun trebaš obavit meet/zoom sa računovođom..

 

 

 

Solventa.hr
2 godine
neaktivan
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
August007 kaže...

Sanchez_1 

Nije tajna, mid-level tester za bankovne aplikacije

 

PunchyTinkerton 

Vec sam ranije nesto radio za njih, imamo dobar odnos pa ce se ugovor vjerojatno obnavljati na godisnjoj razini

 

 

Znaci onda neka generalna preporuka bi bila otvoriti obrt? I oko 30% bi islo na davanja drzavi?

Ako je tako i nije toliko lose koliko sam mislio da ce biti.

 

Klasika ide ovako

 

1. rad kod poslodavca plus paušal 

2.samo paušal 

3.probijanje paušala ulaz u pdv

4 zatvaranje obrta i prelaz na tvrtku nakon određenog iznosa.. kod ove opcije ti je omjer 25 -20 davanja, najniži postotak je bio 18% ostalo ostane tebi

 

:)

Solventa.hr
3 godine
neaktivan
offline
Contracting - iskustva, savjeti

Možda malo glupo pitanje, ali zanima me čisto informativno.

Da li se u slučaju contractinga plaća ikakav porez državi iz koje je contractor?

Npr. ja osnujem svoju firmu i radim kao contractor za Američku firmu koja me plaća recimo 100$ po satu.

Da li svih tih 100 dolara ide mojoj firmi u HR ili se nešto u putu gubi ?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
forrestDumb kaže...

Možda malo glupo pitanje, ali zanima me čisto informativno.

Da li se u slučaju contractinga plaća ikakav porez državi iz koje je contractor?

Npr. ja osnujem svoju firmu i radim kao contractor za Američku firmu koja me plaća recimo 100$ po satu.

Da li svih tih 100 dolara ide mojoj firmi u HR ili se nešto u putu gubi ?

Trenutno radim baš kako si opisao u primjeru.

Imam dogovoreno da mi plaću šalju mjesečno,  njihova banka uzme neki fee od 40$ po uplati.

Naša banka ti neće uzet ništa, jedino troškove vodjenja računa. 

 

#patientgamers
9 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
forrestDumb kaže...

Možda malo glupo pitanje, ali zanima me čisto informativno.

Da li se u slučaju contractinga plaća ikakav porez državi iz koje je contractor?

Npr. ja osnujem svoju firmu i radim kao contractor za Američku firmu koja me plaća recimo 100$ po satu.

Da li svih tih 100 dolara ide mojoj firmi u HR ili se nešto u putu gubi ?

 Dobit ces sve - feejevi, samo moras porez prijavit lol. Ovisi kako si to zamislio toliko poreza placas (pausalac/dohodas)

anarchyST kaže...

Trenutno radim baš kako si opisao u primjeru.

Imam dogovoreno da mi plaću šalju mjesečno,  njihova banka uzme neki fee od 40$ po uplati.

Naša banka ti neće uzet ništa, jedino troškove vodjenja računa. 

 

 Izbrisi ovo :)

4 godine
neaktivan
offline
Contracting - iskustva, savjeti

Porez na dobit u hrv nije visok, ali PDV je :)

 

 
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Contracting - iskustva, savjeti

Razumijem. Znači kad bi se sve zbrojilo i oduzelo, državi bi išlo cca 30% od sve zarade ?

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
Ovisi koji oblik pravne osobe otvoriš.

Nije isto obrt i firma, a i kod njih imaš par razina oporezivanja.

Definitivno najisplativiji oblik je obrt sa paušalnim oporezivanjem, ali njega možeš imati samo do limita od 300.000kn godišnje, nakon toga prelaziš u PDV i više se isplati doo / jdoo
-
3 godine
neaktivan
offline
Contracting - iskustva, savjeti

Razumijem hvala na pomoći.

Također, vidim da se gore spominju dnevnice od 400-650€, koliko je iskustva potrebno za to ? Pretpostavljam 5-10 godina.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
The Unforgiven kaže...
Definitivno najisplativiji oblik je obrt sa paušalnim oporezivanjem, ali njega možeš imati samo do limita od 300.000kn godišnje, nakon toga prelaziš u PDV i više se isplati doo / jdoo

 To citam dosta ali ima li neki spreadsheet koji usporedjuze "placu" obrtnika vs direktora?

14 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
forrestDumb kaže...

Razumijem hvala na pomoći.

Također, vidim da se gore spominju dnevnice od 400-650€, koliko je iskustva potrebno za to ? Pretpostavljam 5-10 godina.

 Nije samo bitno iskustvo vec i sreca. Dosta firmi ti uopce nece odgovoriti kada posaljes CV (ja imam preko 6 godina iskustva sada)

 

Moja je preporuka da ides preko neke agencije da nadzes posao. Tako ja sada radim za 400€ na dan.

3 godine
neaktivan
offline
Contracting - iskustva, savjeti

A koja ti je točno pozicija ako nije tajna ?

Također, kolike su otprilike neke maksimalne dnevnice do kojih se može doći ?

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.10.2021 15:59 (forrestDumb).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
forrestDumb kaže...

A koja ti je točno pozicija ako nije tajna ?

Također, kolike su otprilike neke maksimalne dnevnice do kojih se može doći ?

 Ja sam na poziciji senior java developera.

 

Za ovu poziciju su nudili dnevnice do 650 eura. Nisam siguran koja je neka gornja granica.

3 godine
neaktivan
offline
Contracting - iskustva, savjeti

Hvala puno na informacijama.

Trenutno radim kao C# developer, a planiram za par godina prijeći na contracting. Vidim da ima dosta pozicija na UK i USA stranicama, dosta ih ide od 600-700 € dnevnice.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
Noctifer kaže...
The Unforgiven kaže...
Definitivno najisplativiji oblik je obrt sa paušalnim oporezivanjem, ali njega možeš imati samo do limita od 300.000kn godišnje, nakon toga prelaziš u PDV i više se isplati doo / jdoo

 To citam dosta ali ima li neki spreadsheet koji usporedjuze "placu" obrtnika vs direktora?

 Kao paušalni obrtnik nemaš 'plaću', već su ti svi novci s računa obrta dostupni odmah, moš ih koristit isto kao privatni račun.

 

Nisam ti siguran kako funkcionira s obrtom u PDV-u vs firma u PDV-u što se tiče doprinosa, ali sumnjam da su značajne razlike.

-
13 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
The Unforgiven kaže...
Noctifer kaže...
The Unforgiven kaže...
Definitivno najisplativiji oblik je obrt sa paušalnim oporezivanjem, ali njega možeš imati samo do limita od 300.000kn godišnje, nakon toga prelaziš u PDV i više se isplati doo / jdoo

 To citam dosta ali ima li neki spreadsheet koji usporedjuze "placu" obrtnika vs direktora?

 Kao paušalni obrtnik nemaš 'plaću', već su ti svi novci s računa obrta dostupni odmah, moš ih koristit isto kao privatni račun.

 

Nisam ti siguran kako funkcionira s obrtom u PDV-u vs firma u PDV-u što se tiče doprinosa, ali sumnjam da su značajne razlike.

Obrt u PDV-u ima duplo veće doprinose od paušalnog obrta + plaća porez na dobit na kraju godine + odmah plaća PDV na svaki račun izdan nekome u HR.

14 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
ministar kaže...
The Unforgiven kaže...
Noctifer kaže...
The Unforgiven kaže...
Definitivno najisplativiji oblik je obrt sa paušalnim oporezivanjem, ali njega možeš imati samo do limita od 300.000kn godišnje, nakon toga prelaziš u PDV i više se isplati doo / jdoo

 To citam dosta ali ima li neki spreadsheet koji usporedjuze "placu" obrtnika vs direktora?

 Kao paušalni obrtnik nemaš 'plaću', već su ti svi novci s računa obrta dostupni odmah, moš ih koristit isto kao privatni račun.

 

Nisam ti siguran kako funkcionira s obrtom u PDV-u vs firma u PDV-u što se tiče doprinosa, ali sumnjam da su značajne razlike.

Obrt u PDV-u ima duplo veće doprinose od paušalnog obrta + plaća porez na dobit na kraju godine + odmah plaća PDV na svaki račun izdan nekome u HR.

 Obrt moze placati porez ili na dobit ili na dohodak. PDV se ne placa kada se radi o B2B usluzi prema stranoj firmi. Npr. ja kao contractor koji radi sa firmom u UK ne placam PDV.

 

Druga stvar je sto paušalno oporezivanje ima max 300k kuna godisnje (manje ako se ne radi cijelu godinu, npr ako obrt posluje samo 6 mjeseci u godi granica mu je 150k kuna za tu godinu) sto je puno za HR placu, ali za stranu placu di je dvevnica veca od 200 eura to vise ne radi.

 

Iako ne znam kako je sa firmom, kao obrt koji radi za strane cliente placas doprinose od 2-3k kuna (ovisi koko se oporezuje) i onda jos 20% poreza na dohodak/dobitak. Znaci skoro 80% zarade ti moze ostati, sto je ogroma razlika kada se pogleda da ti je bruto 2 na placi od 2k eura neto uzme oko 45%, znaci 55% ti ostane (to je za samce, ako imate djecu onda je drugacije).

13 godina
offline
Contracting - iskustva, savjeti

Porezna u akciji na obrtnike...

Izgleda da najviše ciljaju na informatičke paušalce... oprez!

 

#patientgamers
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Contracting - iskustva, savjeti

Morate uzeti u obzir da ste za bilo koji porezni dug nastao na obrtu solidarno odgovorni svojom imovinom, jer ste vi i obrt jedna pravna osoba. 

 

Odnosno, nije da će vam ovršiti nekretninu ako utvrde dug, ali nije da ne mogu.

Nisam porezni savjetnik, ali bi za sve koji rade preko obrta za hrv firme savjetovao da ga ugase i nadju drugi model poslovanja

 
1 1 hvala 0
9 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
Sanchez_1 kaže...
Nisam porezni savjetnik, ali bi za sve koji rade preko obrta za hrv firme savjetovao da ga ugase i nadju drugi model poslovanja

 Lol. Smjesno

14 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
sandokan111 kaže...
Sanchez_1 kaže...
Nisam porezni savjetnik, ali bi za sve koji rade preko obrta za hrv firme savjetovao da ga ugase i nadju drugi model poslovanja

 Lol. Smjesno

 Pretpostavjam da je mislio "za sve koji rade preko paušalca za hrv firme i to su im jedini klijenti", što je ono na što porezna najviše i cilja s ovime kolko mi se čini

-
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice