Ultimativna tema za odabir prijenosnika izdvojena tema

poruka: 36.716
|
čitano: 13.038.963
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Potreban mi je laptop za CAD 2D. Ostali programi si uobičajeni (Office, interet, PDF). Igre ne.

Da li ovaj odgovara, i molim nekoga preporuke za nekakav kvalitetan koji podržava win 11.

 

https://www.arhiteh.hr/shop/index.php?main_page=product_info&products_id=21100

 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
mzopg kaže...
Printer? Mislim da danas nema modela bez WiFia, eto još jedan USB manje.

 

Ako i dalje misliš da ne možeš bez silnih USBova onda uzmeš USB hub kao što ti je kolega prije mene sugerirao.

 

Ima printera bez WiFi-a. Nije ni WiFi nešto spektakularno dobro. Na poslu mreža zna biti zagušena upotrebom, a i slanje na printer uspori.

 

USB hub je polovično rješenje. Imam i njega doma, pa kad uključim USB stick, laptop ponekad više ne vidi tipkovnicu koja je isto spojena na taj hub.

 

Što je laptop / notebook tanji, to je manje starijih portova koji su veći (VGA, ethernet, pa i HDMI koji nije toliko star). Onda za sve živo trebaš adaptere (USB-A ili USB-C).

7 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Laptop koji imam kupljen je 2015. Radi, no vrijeme je za noviji model. Problem sa laptopu jest što je mrežni adapter samo 100 Mbps. Iako doma imam turbo internet, ne mogu dostići deklariranu brzinu. Ne prelazi 90-95 Mbps.

Spajam se preko kabla iRJ-45. WiFi ne koristim na laptopu.

 

Gledajući razne modele, primjećujem da mnogi uopće nemaju ovaj RJ-45 konektor. Znači li to da bih preko WiFI mogao ostvariti brzine koje mi isporučuje A1? Je li Rj-45 danas uopće potreban?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.10.2022 9:44 (gorjanzg).
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

 t14s i7-10510U koliko vrijedi ako je godinu dana star?

 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
gorjanzg kaže...
 Je li Rj-45 danas uopće potreban?

 

 

 Kako kome. Ja volim biti spojen žicom. Moj novi notebook nema ethernet port, pa sam kupio adapter usb-c > ethernet.

9 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Jedino za gaming (i bilo koje druge slične primjene) zbog stabilnosti veze.

Ako ti laptop slučajno ima WiFi-6 i kućni router to podržava, trebalo bi i preko WiFi-ja biti dosta stabilno.

Tko rano rani, sam u nju upada, ali ćud nikada!
7 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
zelenapaprika kaže...
gorjanzg kaže...
 Je li Rj-45 danas uopće potreban?

 

 

 Kako kome. Ja volim biti spojen žicom. Moj novi notebook nema ethernet port, pa sam kupio adapter usb-c > ethernet.

  Dolazi li do značajnog smanjenja brzine koju ti isporučuje ISP kada ideš preko adaptera? Ili je sve u granicama koje ne utječu bitno na rad/streaming/itd?

 

 

4 godine
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
gorjanzg kaže...
zelenapaprika kaže...
gorjanzg kaže...
 Je li Rj-45 danas uopće potreban?

 

 

 Kako kome. Ja volim biti spojen žicom. Moj novi notebook nema ethernet port, pa sam kupio adapter usb-c > ethernet.

  Dolazi li do značajnog smanjenja brzine koju ti isporučuje ISP kada ideš preko adaptera? Ili je sve u granicama koje ne utječu bitno na rad/streaming/itd?

 

 

 Riječ je o adapteru koji podržava gigabitnu vezu (1Gb), tko ju ima. Ja ju nemam. Tako da mi ISP isporučuje puno manju brzinu putem VDSL-a od mogućnosti ethernet porta na notebooku, a i adaptera. Nije bilo smisla kupovati adapter koji podržava brzinu do 100 megabita u 2022. godini. Kada naletim na gigabitnu vezu (gdje god to bilo), imat ću sve što je potrebno.

 

https://www.tp-link.com/my/home-networking/computer-accessory/ue300c/

12 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Srkee kaže...
Pozdrav, gledamo malo LT jer ću trebati jedan za posao.

Za usporedbu, trenutno imam desktop, 3 monitora zakačena na Ryzen 3 2200g 16gb ram +256 NVME and it works like a charm.

Workload je hrpa tabova i hrpa remote softwarea, i hrpa konstantno otvorenih malih programa, ništa tipa adobe ili nešto ogromno, tako da ispod 16gb rama ne gledam, gledam NVME disk, grafika je nebitna, a CPU - više jezgri makar i sporijih would be better. Također bi bilo korisno da ima fingerprint, ali nije krucijalno.
Baterija je vrlo bitna jer ću se naći u prilici da radim od gdje god se nađem u tom trenutku.

Screen size kolki je da je, mebih baš nosio 17" mrcinu, 14-15 would be fine.

Naišao sam na ovo - https://www.hgspot.hr/laptop-acer-aspire-5-ryzen-5-5500u-20gb-512gb-ssd-amd-radeon-15-6-fhd-freedos-nx-a7yex-00j

Ali nema baš puno revieowa za taj specifičan model. Vidim da je sve zalemljeno na ploču and i hate it.

Budget je ono, dao bih minimalno, ajmo reć do 5k kuna debeli Max, radije ispod 4.

Kolika je realno razlika između tipa Ryzen 7 3rd gen i 5th gen u potrošnji baterije, vjerujem da bi me oba zadovoljila u potpunosti što se tiče snage, a ima recimo ovaj, pa da samo ubodem još 8gb RAMa:

https://www.hgspot.hr/laptop-acer-aspire-3-ryzen-7-3700u-8gb-512gb-ssd-amd-radeon-rx-vega-10-15-6-fhd-noos-nx-hvuex-02a

Nikad nisam posjedovao laptop i mrzim ih iz dna duše, ali evo morat ću ga nabavit.

I jel netko ima iskustva s onim polovnjacima koji imaju kao garanciju, vidim ih posvuda sad, i imaju tipa integriran sim card - što bi also bilo superkorisno i svašta od tih modernijih pizdarija - ali su polovni + baterija ko zna kakva je.

Ako netko koristi sličan workload i ima preporuku feel free to hit me with it.

 Puno zahtjeva malo kuna, I don't like it. 

 

zelenapaprika kaže...
mzopg kaže...
Printer? Mislim da danas nema modela bez WiFia, eto još jedan USB manje.

 

Ako i dalje misliš da ne možeš bez silnih USBova onda uzmeš USB hub kao što ti je kolega prije mene sugerirao.

 

Ima printera bez WiFi-a. Nije ni WiFi nešto spektakularno dobro. Na poslu mreža zna biti zagušena upotrebom, a i slanje na printer uspori.

 

USB hub je polovično rješenje. Imam i njega doma, pa kad uključim USB stick, laptop ponekad više ne vidi tipkovnicu koja je isto spojena na taj hub.

 

Što je laptop / notebook tanji, to je manje starijih portova koji su veći (VGA, ethernet, pa i HDMI koji nije toliko star). Onda za sve živo trebaš adaptere (USB-A ili USB-C).

Ovdje je u pitanju kućna upotreba, tako da će WiFi tu raditi bez problema, a radi provjereno dobro i u manjim uredima sa 5-10 računala. Mreže su danas gigabitne tako da ne bi trebalo biti nekakvog zagušenja, osim ako se ne radi o ekstremnoj količini zahtjeva za printanje, ali onda se uzme i adekvatna oprema.

 

Za miš sam već napisao da je ok bluetooth verzija pa onda nema interferencija.

 

Portovi će sve više nestajati, a wireless tehnologija će preuzimati primat, 2-3 type-c porta su dovoljna za sve što korisniku treba, a navike treba mijenjati i prilagoditi se napretku. 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
gorjanzg kaže...

Laptop koji imam kupljen je 2015. Radi, no vrijeme je za noviji model. Problem sa laptopu jest što je mrežni adapter samo 100 Mbps. Iako doma imam turbo internet, ne mogu dostići deklariranu brzinu. Ne prelazi 90-95 Mbps.

Spajam se preko kabla iRJ-45. WiFi ne koristim na laptopu.

 

Gledajući razne modele, primjećujem da mnogi uopće nemaju ovaj RJ-45 konektor. Znači li to da bih preko WiFI mogao ostvariti brzine koje mi isporučuje A1? Je li Rj-45 danas uopće potreban?

 

 

Ne znam koji je laptop, ne znam što je to turbo internet i koja je deklarirana brzina. 

WiFi 5 ide do 3.5Gb/s, dok WiFi 6 ide do 9.6Gb/s, naravno ovo je samo teoretski maksimum i u stvarnom svijetu i upotrebi će biti puno dodatnih faktora koji će utjecati na brzinu.

 

Ukoliko imaš optiku, 1Gb/s ili nešto slično toj brzini teško ćeš ostvariti preko WiFia 100%tnu iskoristivost, ali to nije ni poanta jer za što će ti uopće trebati 1Gb/s? Poanta je da danas svako kućanstvo ima puno uređaja koji istovremeno koriste internet i brzi internet omogućuje da svi mogu istovremeno raditi bez ikakvih smetnji. Ukratko žena može gledati Netflix, dok klinac igra nekakvu online igru, a ti gledaš youtube. Za ništa od toga pojedinačno gledajući ne treba brzina preko 50Mbps (Youtube 4k@60fps), a obično je i duplo manje dovoljno za današnje potrebe.

 

RJ45 na laptopu danas nije potreban osim u specifičnim situacijama. WiFi 6 je danas standard i preko njega se mogu ostvariti jako dobre brzine.

 

 

gorjanzg kaže...
zelenapaprika kaže...
gorjanzg kaže...
 Je li Rj-45 danas uopće potreban?

 

 

 Kako kome. Ja volim biti spojen žicom. Moj novi notebook nema ethernet port, pa sam kupio adapter usb-c > ethernet.

  Dolazi li do značajnog smanjenja brzine koju ti isporučuje ISP kada ideš preko adaptera? Ili je sve u granicama koje ne utječu bitno na rad/streaming/itd?

To ovisi o adapteru i laptopu, odnosno uređaju na kojem se adapter koristi, ukoliko ima brzi USB onda nema razloga da tu bude smanjenja brzine, ali gubitaka će biti čim se radi o bežičnoj tehnologiji. Drugo pitanje, opet sve ovisi ako odeš toliko daleko od routera da ti je signal slab onda će se to odraziti i na brzinu, ali pod uvjetom da imaš odličan signal streaming će raditi bez problema, a rad treba prvo definirati, jer nekome je za rad dovoljno 10Mbps, a nekome treba puno više.

4 godine
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
mzopg kaže...

Ovdje je u pitanju kućna upotreba, tako da će WiFi tu raditi bez problema, a radi provjereno dobro i u manjim uredima sa 5-10 računala. Mreže su danas gigabitne tako da ne bi trebalo biti nekakvog zagušenja, osim ako se ne radi o ekstremnoj količini zahtjeva za printanje, ali onda se uzme i adekvatna oprema.

 


Portovi će sve više nestajati, a wireless tehnologija će preuzimati primat, 2-3 type-c porta su dovoljna za sve što korisniku treba, a navike treba mijenjati i prilagoditi se napretku. 

Eto, smijem se. Od srca i bez zlobe.

 

Jer znam kako je meni na poslu, a posebno se smijem na ovo: "Mreže su danas gigabitne", što zbog privatne spore VDSL veze na internet, što zbog mreže na poslu.

 

Bogme, 2-3 porta nisu dosta. Jer na mom novom notebooku jedan USB C port ode na napajanje (nema posebne utičnice kao na drugim laptopima / notebookovima) i ostane mi jedan jedini USB C port u koji uštekam ethernet adapter. I to je to. Slobodnih USB C portova više nema. A kada bih htio priključiti monitor preko USB C-a, onda bih morao ili raditi na bateriju ili odustati od etherneta. Od USB portova mi ostane još jedan jedini USB A port u koji trenutno uštekavam žičanog miša po starinski jer Win 11 luduju i odjavljuju mi svako malo Logitechovog miša koji ima USB A receiver. BT miš? Ma može, samo mi ga ti kupi. Već sam se nakupovao miševa zbog opisanog problema s Win 11 i nemam namjeru kupovati više išta dok se postojeći miševi ne potrgaju od upotrebe (trenutno ih je komada 3).

 

Još jedino neke klase laptopa imaj puno portova poput npr. ASUS-ovog Expertbooka ili pojedinih gejmerskih laptopa, ali gejmerski laptopi nisu uvijek niti laki za stalno prenošenje i srču puno struje, pa malo teže mogu služti u poslovne svrhe na baterije.

 

 

 

 

4 godine
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
mzopg kaže...

 

 

Ne znam koji je laptop, ne znam što je to turbo internet i koja je deklarirana brzina. 

WiFi 5 ide do 3.5Gb/s, dok WiFi 6 ide do 9.6Gb/s, naravno ovo je samo teoretski maksimum i u stvarnom svijetu i upotrebi će biti puno dodatnih faktora koji će utjecati na brzinu.

 

Ukoliko imaš optiku, 1Gb/s ili nešto slično toj brzini teško ćeš ostvariti preko WiFia 100%tnu iskoristivost, ali to nije ni poanta jer za što će ti uopće trebati 1Gb/s? Poanta je da danas svako kućanstvo ima puno uređaja koji istovremeno koriste internet i brzi internet omogućuje da svi mogu istovremeno raditi bez ikakvih smetnji. Ukratko žena može gledati Netflix, dok klinac igra nekakvu online igru, a ti gledaš youtube. Za ništa od toga pojedinačno gledajući ne treba brzina preko 50Mbps (Youtube 4k@60fps), a obično je i duplo manje dovoljno za današnje potrebe.

 

RJ45 na laptopu danas nije potreban osim u specifičnim situacijama. WiFi 6 je danas standard i preko njega se mogu ostvariti jako dobre brzine.

 Jao, jao...

 

WiFi 5 imam doma i svi laptopi koji su prošli kroz moje ruke spajali su se na 866/866 ili 866/433. Ni to vjerojatno nije moguće postići, a kako nemam gigabitnu vezu doma, onda ne mogu izmjeriti stvarne brzine. One nekakve gigabite u teoriji nisam susreo.

 

Ako je doma više korisnika interneta 50 megabita će biti jako na knap. Još ako su tu downloadi i uploadi većih količina...

 

"jer za što će ti uopće trebati 1Gb/s? " - što će išta više od 9600 bps modema? Joj kako sam trenirao strpljivost tih godina... Dođe novi McAfee Scan, a download s nekog BBS traje i traje. Ionako smo po svim usporedbama zaostali u brzinama fiksnih veza, a ti pitaš što će nekome 1 gigabit. Za budućnost, dragi forumašu, za budućnost. Prošlost nas ionako previše opsjeda.

 

"RJ45 na laptopu danas nije potreban osim u specifičnim situacijama. WiFi 6 je danas standard i preko njega se mogu ostvariti jako dobre brzine." - ajme majko. Dođi ti kod mene na posao, pa upravi pojasni da moraju kupiti WiFi6 AP-ove koji su danas standard... Jedva čekaju dok gledaju troškove grijanja, prijevoza i ostalog.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
zelenapaprika kaže...
mzopg kaže...

Ovdje je u pitanju kućna upotreba, tako da će WiFi tu raditi bez problema, a radi provjereno dobro i u manjim uredima sa 5-10 računala. Mreže su danas gigabitne tako da ne bi trebalo biti nekakvog zagušenja, osim ako se ne radi o ekstremnoj količini zahtjeva za printanje, ali onda se uzme i adekvatna oprema.

 


Portovi će sve više nestajati, a wireless tehnologija će preuzimati primat, 2-3 type-c porta su dovoljna za sve što korisniku treba, a navike treba mijenjati i prilagoditi se napretku. 

Eto, smijem se. Od srca i bez zlobe.

 

Jer znam kako je meni na poslu, a posebno se smijem na ovo: "Mreže su danas gigabitne", što zbog privatne spore VDSL veze na internet, što zbog mreže na poslu.

 

Bogme, 2-3 porta nisu dosta. Jer na mom novom notebooku jedan USB C port ode na napajanje (nema posebne utičnice kao na drugim laptopima / notebookovima) i ostane mi jedan jedini USB C port u koji uštekam ethernet adapter. I to je to. Slobodnih USB C portova više nema. A kada bih htio priključiti monitor preko USB C-a, onda bih morao ili raditi na bateriju ili odustati od etherneta. Od USB portova mi ostane još jedan jedini USB A port u koji trenutno uštekavam žičanog miša po starinski jer Win 11 luduju i odjavljuju mi svako malo Logitechovog miša koji ima USB A receiver. BT miš? Ma može, samo mi ga ti kupi. Već sam se nakupovao miševa zbog opisanog problema s Win 11 i nemam namjeru kupovati više išta dok se postojeći miševi ne potrgaju od upotrebe (trenutno ih je komada 3).

 

Još jedino neke klase laptopa imaj puno portova poput npr. ASUS-ovog Expertbooka ili pojedinih gejmerskih laptopa, ali gejmerski laptopi nisu uvijek niti laki za stalno prenošenje i srču puno struje, pa malo teže mogu služti u poslovne svrhe na baterije.

Kolega kod tebe je očito kombinacija "old school" + "old oprema". 

 

Što da ti kažem, moji svi imaju gigabitnu mrežu ima već cijelo desetljeće, ako ne i dulje. Pričamo o tehnologiji koja je teoretski dostupna već preko 20 godina, neka je prvih 5-7 godina bila skupa i neisplativa, svejedno je već 10 godina standard i jako povoljna. E sad može netko peglati po opremi staroj tko zna koliko i kukati da nema gigabitnu mrežu, ali to je stvarno njegov problem. Pod mrežu sam mislio na lokalnu mrežu, a njen trošak je danas par stotina kuna, jedan 5 portni gigabitni switch košta 100-150kn.

 

Po meni su 2-3 porta za većinu korisnika više nego dovoljna, a sad ima ih i kojima ni 10 portova nije dovoljno. 1. port neka ti je napajanje, 2. port izlaz na monitor, 3. port za nešto, neka bude USB stick ili miš... BT miš košta stotinjak kuna, isplativa investicija.

 

zelenapaprika kaže...
mzopg kaže...

 

 

Ne znam koji je laptop, ne znam što je to turbo internet i koja je deklarirana brzina. 

WiFi 5 ide do 3.5Gb/s, dok WiFi 6 ide do 9.6Gb/s, naravno ovo je samo teoretski maksimum i u stvarnom svijetu i upotrebi će biti puno dodatnih faktora koji će utjecati na brzinu.

 

Ukoliko imaš optiku, 1Gb/s ili nešto slično toj brzini teško ćeš ostvariti preko WiFia 100%tnu iskoristivost, ali to nije ni poanta jer za što će ti uopće trebati 1Gb/s? Poanta je da danas svako kućanstvo ima puno uređaja koji istovremeno koriste internet i brzi internet omogućuje da svi mogu istovremeno raditi bez ikakvih smetnji. Ukratko žena može gledati Netflix, dok klinac igra nekakvu online igru, a ti gledaš youtube. Za ništa od toga pojedinačno gledajući ne treba brzina preko 50Mbps (Youtube 4k@60fps), a obično je i duplo manje dovoljno za današnje potrebe.

 

RJ45 na laptopu danas nije potreban osim u specifičnim situacijama. WiFi 6 je danas standard i preko njega se mogu ostvariti jako dobre brzine.

 Jao, jao...

 

WiFi 5 imam doma i svi laptopi koji su prošli kroz moje ruke spajali su se na 866/866 ili 866/433. Ni to vjerojatno nije moguće postići, a kako nemam gigabitnu vezu doma, onda ne mogu izmjeriti stvarne brzine. One nekakve gigabite u teoriji nisam susreo.

 

Ako je doma više korisnika interneta 50 megabita će biti jako na knap. Još ako su tu downloadi i uploadi većih količina...

 

"jer za što će ti uopće trebati 1Gb/s? " - što će išta više od 9600 bps modema? Joj kako sam trenirao strpljivost tih godina... Dođe novi McAfee Scan, a download s nekog BBS traje i traje. Ionako smo po svim usporedbama zaostali u brzinama fiksnih veza, a ti pitaš što će nekome 1 gigabit. Za budućnost, dragi forumašu, za budućnost. Prošlost nas ionako previše opsjeda.

 

"RJ45 na laptopu danas nije potreban osim u specifičnim situacijama. WiFi 6 je danas standard i preko njega se mogu ostvariti jako dobre brzine." - ajme majko. Dođi ti kod mene na posao, pa upravi pojasni da moraju kupiti WiFi6 AP-ove koji su danas standard... Jedva čekaju dok gledaju troškove grijanja, prijevoza i ostalog.

WiFi 5 je i dalje dovoljan za 90% mainstream radnji, od streamanja pa na dalje. 50 Mbps pojedinačno, ne kao ukupna internet brzina, već po uređaju. Kolega je napisao da nema nekakvu turbo brzinu na laptopu, recimo da je to 1Gbps, a ja sam mu napisao da mu ta brzina gotovo i ne treba na jednom uređaju. Imam optiku, 1Gbps i za većinu toga što radim mi je svejedno je li ta brzina 300-400-500 ili 1000 Mbps. Jedino gdje će se to primijetiti je kod nekakvog downloada, evo kad skidam nešto sa Epica ili Steama onda je lijepo imati tu brzinu (mada si i tu često limitiran brzinom servera s kojeg skidaš sadržaj), ali kod većine svakodnevnih radnji (netflix, hbo max, spotify, surfanje...) je to manje bitno. Kolega se nepotrebno opterećuje maksimalnom brzinom jer mu psiha poručuje da plaća 1000Mbps pa ih mora i imati, a ne računa da će mu ta brzina biti korisna kad upogoni više uređaja istovremeno, pa neka svaki ide i do 100Mbps biti će koristi.

 

Kada gledaš Netflix svejedno ti je imao 100Mbps ili 1000Mbps. To ne znači da nije dobro i poželjno imati 1000Mbps. Zašto? Objasnio sam iznad.

 

Loša ti je neka firma kad im je problem održavati i unaprijeđivati IT opremu. 

 

Mislim da si poprilično pogrešno shvatio moje pisanje, gledaš sa svoje pozicije pa si automatski izvukao pogrešne zaključke.

4 godine
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
mzopg kaže...



 

"moji svi imaju gigabitnu mrežu ima već cijelo desetljeće" - koji tvoji? U zgradi, u poljoprivrednoj zadruzi?

 

"E sad može netko peglati po opremi staroj tko zna koliko i kukati da nema gigabitnu mrežu, ali to je stvarno njegov problem. Pod mrežu sam mislio na lokalnu mrežu, a njen trošak je danas par stotina kuna, jedan 5 portni gigabitni switch košta 100-150kn."- Svaka oprema košta. I ova trenutna nije stara. I to nije jedan AP, to su deseci novih kvalitetnih uređaja. Doći će i to na red. Kao što sam napisao, trenutno su prioriteti na nekoj drugoj strani, posve razumljivo. To da je nešto postalo formalno standardom, ne znači da će sutra svi to masovno imati. Nikada nije bilo tako, a nije ni sada.

"Po meni su 2-3 porta za većinu korisnika više nego dovoljna" - ako ti laptop / notebook stoji na stolu poput stolne lampe tj. da njime ništa ne radiš, onda je to točno. Točno si napisao da će bežično biti budućnost, samo do toga mora proći još vremena. Doma imam super printer koji se spaja USB-om i ne mislim ga mijenjati za neki današnji jad koji se kvari svako malo, samo zato jer ima WiFi modul.

 

"BT miš košta stotinjak kuna, isplativa investicija." - točno. S tim da trenutno imam 3 miša i ne mislim kupovat novoga.

 

"WiFi 5 je i dalje dovoljan za 90% mainstream radnji, od streamanja pa na dalje. 50 Mbps pojedinačno, ne kao ukupna internet brzina, već po uređaju. " - WiFi 5 nemaju mnogi ni u firmama ni doma. Dovoljan jest, ako je sve u redu, ali ne mora biti i stabilan. Zato ljudi koriste ethernet. 50 megabita - sad već vrdaš. Više članova obitelji, veza 20-30 megabita ukupno (ovisi kako su kablovi raspoloženi), moš' mislit kako je zabavno. Sit gladnom ne vjeruje, pa se vrati s 1 gigabita na moju brzinu. :-) Da vidimo koliko dugo ćeš pisati kako brzina nije bitna.


"Kada gledaš Netflix svejedno ti je imao 100Mbps ili 1000Mbps." - nemam ni jedno ni drugo. Živim u Zagrebu.

 

"Loša ti je neka firma kad im je problem održavati i unaprijeđivati IT opremu. " - firma je dobra. Nije dječji vrtić i ne kupuje điđe svaki dan. Imamo žice i to je glavno.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
zelenapaprika kaže...

 

Bogme, 2-3 porta nisu dosta. Jer na mom novom notebooku jedan USB C port ode na napajanje (nema posebne utičnice kao na drugim laptopima / notebookovima) i ostane mi jedan jedini USB C port u koji uštekam ethernet adapter. I to je to. Slobodnih USB C portova više nema. A kada bih htio priključiti monitor preko USB C-a, onda bih morao ili raditi na bateriju ili odustati od etherneta. Od USB portova mi ostane još jedan jedini USB A port u koji trenutno uštekavam žičanog miša po starinski jer Win 11 luduju i odjavljuju mi svako malo Logitechovog miša koji ima USB A receiver. BT miš? Ma može, samo mi ga ti kupi. Već sam se nakupovao miševa zbog opisanog problema s Win 11 i nemam namjeru kupovati više išta dok se postojeći miševi ne potrgaju od upotrebe (trenutno ih je komada 3).

 

Još jedino neke klase laptopa imaj puno portova poput npr. ASUS-ovog Expertbooka ili pojedinih gejmerskih laptopa, ali gejmerski laptopi nisu uvijek niti laki za stalno prenošenje i srču puno struje, pa malo teže mogu služti u poslovne svrhe na baterije.

 

 

 

 

Onda uzmeš dock, pogotovo za poslovne svrhe.

15 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

ekipa, moze preporuka laptopa do 4k kuna, moze biti plus/minus 200kn... Iskljucivo bude koristen za neki posao, excel i tak to slicno. Nikakve igrice nece vjerojatno nikad biti instalirane gore.
Ja sam kroz nabavu pogledao ovaj; Lenovo Ideapad Ultraslim 3, jel to otprilike to kaj se za tu lovu moze dobiti?

Hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Da pojasnim, čovjeku sam gore predložio WiFi-6 (ali tek kasno vidjeh da mu je laptop iz 2015. tako da ne vjerujem da ga ima) zbog MU-MIMO i OFDMA.

Već godinama su WiFi brzine dovoljne za gaming, problem je latencija.

Tko rano rani, sam u nju upada, ali ćud nikada!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
zelenapaprika kaže...
mzopg kaže...

"moji svi imaju gigabitnu mrežu ima već cijelo desetljeće" - koji tvoji? U zgradi, u poljoprivrednoj zadruzi?

Kod kuće, po uredima i firmama... Sve što limitira i smanjuje radnu efikasnost se redovito nadograđuje, to nije bacanje novaca i kupovanje điđa već razumno i pametno unaprijeđivanje poslovanja.

 

zelenapaprika kaže...
mzopg kaže...

"Po meni su 2-3 porta za većinu korisnika više nego dovoljna" - ako ti laptop / notebook stoji na stolu poput stolne lampe tj. da njime ništa ne radiš, onda je to točno. Točno si napisao da će bežično biti budućnost, samo do toga mora proći još vremena. Doma imam super printer koji se spaja USB-om i ne mislim ga mijenjati za neki današnji jad koji se kvari svako malo, samo zato jer ima WiFi modul.

Znači ukoliko nemam ubodena barem 3 USB uređaja u laptop on mi služi kao lampa? Ne znam ima li uopće smisla ovo komentirati. Pročitaš li ti to što napišeš?  Taj super USB printer, kako printaš sa mobitela? Tableta? Računala? Drugog računala? Prespajaš kabel svaki put? Sretno s tim. Kod mene je WiFi, na njega je spojeno samo doma preko 6 uređaja i sve radi ko urica.

 

zelenapaprika kaže...
mzopg kaže...

"WiFi 5 je i dalje dovoljan za 90% mainstream radnji, od streamanja pa na dalje. 50 Mbps pojedinačno, ne kao ukupna internet brzina, već po uređaju. " - WiFi 5 nemaju mnogi ni u firmama ni doma. Dovoljan jest, ako je sve u redu, ali ne mora biti i stabilan. Zato ljudi koriste ethernet. 50 megabita - sad već vrdaš. Više članova obitelji, veza 20-30 megabita ukupno (ovisi kako su kablovi raspoloženi), moš' mislit kako je zabavno. Sit gladnom ne vjeruje, pa se vrati s 1 gigabita na moju brzinu. :-) Da vidimo koliko dugo ćeš pisati kako brzina nije bitna.

Kolega ti jednostavno ne čitaš što drugi pišu već iznosiš svoje zaključke. Gdje sam to napisao da brzina nije bitna? Po treći put, brzina PO UREĐAJU, a potrebe za ukupnom brzinom ovise o broju uređaja i samom korisniku, ukoliko netko samo gleda Netflix i surfa i ima 2 uređaja onda mu je sve isto ima li 100000Mbps ili 100Mbps. Mislim da to nije toliko teško za shvatiti.

 

zelenapaprika kaže...
mzopg kaže...
"Loša ti je neka firma kad im je problem održavati i unaprijeđivati IT opremu. " - firma je dobra. Nije dječji vrtić i ne kupuje điđe svaki dan. Imamo žice i to je glavno.

Već sam gore napisao, ukoliko je IT oprema usko grlo i smanjuje produktivnost onda njena nadogradnja nije kupovanje "điđa". Po tebi je firma koja prati tehnologiju "dječji vrtić"? Zanimljivo razmišljanje. Ne shvaćam što se onda žališ na spori internet ili malo USB portova, pa ne radiš u "dječjem vrtiću" da bi imao modernu tehniku. 

4 godine
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
sosta kaže...
zelenapaprika kaže...

 

Bogme, 2-3 porta nisu dosta. Jer na mom novom notebooku jedan USB C port ode na napajanje (nema posebne utičnice kao na drugim laptopima / notebookovima) i ostane mi jedan jedini USB C port u koji uštekam ethernet adapter. I to je to. Slobodnih USB C portova više nema. A kada bih htio priključiti monitor preko USB C-a, onda bih morao ili raditi na bateriju ili odustati od etherneta. Od USB portova mi ostane još jedan jedini USB A port u koji trenutno uštekavam žičanog miša po starinski jer Win 11 luduju i odjavljuju mi svako malo Logitechovog miša koji ima USB A receiver. BT miš? Ma može, samo mi ga ti kupi. Već sam se nakupovao miševa zbog opisanog problema s Win 11 i nemam namjeru kupovati više išta dok se postojeći miševi ne potrgaju od upotrebe (trenutno ih je komada 3).

 

Još jedino neke klase laptopa imaj puno portova poput npr. ASUS-ovog Expertbooka ili pojedinih gejmerskih laptopa, ali gejmerski laptopi nisu uvijek niti laki za stalno prenošenje i srču puno struje, pa malo teže mogu služti u poslovne svrhe na baterije.

 

 

 

 

Onda uzmeš dock, pogotovo za poslovne svrhe.

 Da. Ali ne kod nas, jer ih naši trgovci prodaju za previsoku cijenu. I to je onda krpanje jer kompjuter nema dovoljno portova. Gejmerski laptopi su fino opremljeni.

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.10.2022 16:19 (zelenapaprika).
4 godine
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
mzopg kaže...
zelenapaprika kaže...
mzopg kaže...

"moji svi imaju gigabitnu mrežu ima već cijelo desetljeće" - koji tvoji? U zgradi, u poljoprivrednoj zadruzi?

Kod kuće, po uredima i firmama... Sve što limitira i smanjuje radnu efikasnost se redovito nadograđuje, to nije bacanje novaca i kupovanje điđa već razumno i pametno unaprijeđivanje poslovanja.

 

zelenapaprika kaže...
mzopg kaže...

"Po meni su 2-3 porta za većinu korisnika više nego dovoljna" - ako ti laptop / notebook stoji na stolu poput stolne lampe tj. da njime ništa ne radiš, onda je to točno. Točno si napisao da će bežično biti budućnost, samo do toga mora proći još vremena. Doma imam super printer koji se spaja USB-om i ne mislim ga mijenjati za neki današnji jad koji se kvari svako malo, samo zato jer ima WiFi modul.

Znači ukoliko nemam ubodena barem 3 USB uređaja u laptop on mi služi kao lampa? Ne znam ima li uopće smisla ovo komentirati. Pročitaš li ti to što napišeš?  Taj super USB printer, kako printaš sa mobitela? Tableta? Računala? Drugog računala? Prespajaš kabel svaki put? Sretno s tim. Kod mene je WiFi, na njega je spojeno samo doma preko 6 uređaja i sve radi ko urica.

 

zelenapaprika kaže...
mzopg kaže...

"WiFi 5 je i dalje dovoljan za 90% mainstream radnji, od streamanja pa na dalje. 50 Mbps pojedinačno, ne kao ukupna internet brzina, već po uređaju. " - WiFi 5 nemaju mnogi ni u firmama ni doma. Dovoljan jest, ako je sve u redu, ali ne mora biti i stabilan. Zato ljudi koriste ethernet. 50 megabita - sad već vrdaš. Više članova obitelji, veza 20-30 megabita ukupno (ovisi kako su kablovi raspoloženi), moš' mislit kako je zabavno. Sit gladnom ne vjeruje, pa se vrati s 1 gigabita na moju brzinu. :-) Da vidimo koliko dugo ćeš pisati kako brzina nije bitna.

Kolega ti jednostavno ne čitaš što drugi pišu već iznosiš svoje zaključke. Gdje sam to napisao da brzina nije bitna? Po treći put, brzina PO UREĐAJU, a potrebe za ukupnom brzinom ovise o broju uređaja i samom korisniku, ukoliko netko samo gleda Netflix i surfa i ima 2 uređaja onda mu je sve isto ima li 100000Mbps ili 100Mbps. Mislim da to nije toliko teško za shvatiti.

 

zelenapaprika kaže...
mzopg kaže...
"Loša ti je neka firma kad im je problem održavati i unaprijeđivati IT opremu. " - firma je dobra. Nije dječji vrtić i ne kupuje điđe svaki dan. Imamo žice i to je glavno.

Već sam gore napisao, ukoliko je IT oprema usko grlo i smanjuje produktivnost onda njena nadogradnja nije kupovanje "điđa". Po tebi je firma koja prati tehnologiju "dječji vrtić"? Zanimljivo razmišljanje. Ne shvaćam što se onda žališ na spori internet ili malo USB portova, pa ne radiš u "dječjem vrtiću" da bi imao modernu tehniku. 

"Moji": "Kod kuće, po uredima i firmama..." - drugim riječima, cijeli svijet. :-) Baš si skroman.

 

"Kolega ti jednostavno " - ja ti nisam kolega.

 

O brzinama vrdaš li vrdaš.

 

"Znači ukoliko nemam ubodena barem 3 USB uređaja u laptop on mi služi kao lampa? Ne znam ima li uopće smisla ovo komentirati" - nema smisla, jer ako nemaš primjenu tih portova poput mene ili nekog drugog, i ne možeš se baš nikako zamisliti u takvoj situciji, onda bolje nemoj komentirati.

 

Oprema košta, ona kvalitetna. To što je riječ o firmi ne znači da ne bi trebalo gledati na cijenu opreme. Na firmu je, pa Miško, deri! Moš' mislit.

 

"Po tebi je firma koja prati tehnologiju "dječji vrtić"?" - opet to tvoje maglovito izražavanje. Što znači - pratiti tehnologiju? Odmah uzimati WiFi6E ili ganjati prve primjerke routera za WIFI7 (https://www.pcgamer.com/company-releases-first-wi-fi-7-router-before-wi-fi-7-is-even-certified)?

 

Srećom, postoje kategorija laptopa, da se držimo teme. Pa neke kategorije imaju i dovoljno portova i dovoljnu snagu za razne primjene.

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.10.2022 16:46 (zelenapaprika).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
zelenapaprika kaže...

"Moji": "Kod kuće, po uredima i firmama..." - drugim riječima, cijeli svijet. :-) Baš si skroman.

 

"Kolega ti jednostavno " - ja ti nisam kolega.

 

O brzinama vrdaš li vrdaš.

 

"Znači ukoliko nemam ubodena barem 3 USB uređaja u laptop on mi služi kao lampa? Ne znam ima li uopće smisla ovo komentirati" - nema smisla, jer ako nemaš primjenu tih portova poput mene ili nekog drugog, i ne možeš se baš nikako zamisliti u takvoj situciji, onda bolje nemoj komentirati.

 

Oprema košta, ona kvalitetna. To što je riječ o firmi ne znači da ne bi trebalo gledati na cijenu opreme. Na firmu je, pa Miško, deri! Moš' mislit.

 

"Po tebi je firma koja prati tehnologiju "dječji vrtić"?" - opet to tvoje maglovito izražavanje. Što znači - pratiti tehnologiju? Odmah uzimati WiFi6E ili ganjati prve primjerke routera za WIFI7 (https://www.pcgamer.com/company-releases-first-wi-fi-7-router-before-wi-fi-7-is-even-certified)?

 

Srećom, postoje kategorija laptopa, da se držimo teme. Pa neke kategorije imaju i dovoljno portova i dovoljnu snagu za razne primjene. 

Kolega ovo tvoje pisanje sa mog stajališta nema gotovo nikakvog smisla, ali vidim da si podjednako "konstruktivan" i u drugim temama i da ti je glavni cilj pisanja po forumu ulaženje u bespotrebne i besmislene rasprave.

 

Ovo su tvoje riječi, koje treba negdje ovjekovječiti:

"Po meni su 2-3 porta za većinu korisnika više nego dovoljna" - ako ti laptop / notebook stoji na stolu poput stolne lampe tj. da njime ništa ne radiš, onda je to točno. 

 

Svaki daljnji komentar je tu suvišan. 

4 godine
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
mzopg kaže...

Svaki daljnji komentar je tu suvišan. 

 Stari recept: kada više nemaš što pametno napisati, kreću uvrede tj. napadi ad hominem.

 

Drži se ti svojeg dvorišta, u mojem nemaš što raditi.

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.10.2022 20:32 (zelenapaprika).
14 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Da. 

Ili mozda ovaj, skoro isti osim što ima 3god gare i malo veću bateriju.

Za performanse se ne brini, imam slicnog i ovaj r5 5500u je stvarno životinja.

 

https://www.instar-informatika.hr/notebook-lenovo-v15-g2-82kd004hsc-156-fhd-ips-amd-ryzen-5-5500u-u/120126/product/

9 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Pozdrav, gluha osoba sam, trebao bih pomoć. U potrazi sam sa laptopom s odvojivom tipkovnicom.

 

Tražim ove specifikacije:
- operativni sustav Windows (ne macOS)
- 8GB RAM minmalno
- procesor Intel i5, min. 2GHz
- barem jedan USB 2.0/3.0 prikljucak
- bitno je da se tipkovnica može odvojiti
- dugotrajna baterija

- dobavljivo u HR

 

Teško mi je naći takve ako možete pomoći.

 

Nebitno: cijena, storage, dijagonala, grafička.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Shoxi kaže...

Pozdrav, gluha osoba sam, trebao bih pomoć. U potrazi sam sa laptopom s odvojivom tipkovnicom.

 

Tražim ove specifikacije:
- operativni sustav Windows (ne macOS)
- 8GB RAM minmalno
- procesor Intel i5, min. 2GHz
- barem jedan USB 2.0/3.0 prikljucak
- bitno je da se tipkovnica može odvojiti
- dugotrajna baterija

- dobavljivo u HR

 

Teško mi je naći takve ako možete pomoći.

 

Nebitno: cijena, storage, dijagonala, grafička.

 https://www.microsoft.com/en-us/surface

 

https://www.nabava.net/tableti?q=surface+pro

https://www.nabava.net/tableti?q=surface+go

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.10.2022 10:44 (mzopg).
12 godina
neaktivan
offline
RE: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Molim savjet!

 

https://www.instar-informatika.hr/notebook-hp-17-cp0022nm-48k64ea-173-fhd-ips-amd-ryzen-5-5500u-up-/119012/product/

 

Ima li što bolje odnosno propuštam li neku manu ovog laptopa.

Primjena je kucna upotreba bez gejmanja, eventualno netflix.

17", ryzen5 i 16gb kao neka osnova mi se čini okej.

 

 

14 godina
offline
RE: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
jezdovec kaže...

Molim savjet!

 

https://www.instar-informatika.hr/notebook-hp-17-cp0022nm-48k64ea-173-fhd-ips-amd-ryzen-5-5500u-up-/119012/product/

 

Ima li što bolje odnosno propuštam li neku manu ovog laptopa.

Primjena je kucna upotreba bez gejmanja, eventualno netflix.

17", ryzen5 i 16gb kao neka osnova mi se čini okej.

 

 

 Ima.

 Lenovo-IdeaPad-3-17ALC6-82KV005ESC

 Jeftiniji, skoro istih karakteristika (osim 12gb rama),ali na ovome imaš puno bolji ekran.45%NTSC na tom HP-u je loše.Imao sam ovaj laptop što ti ga preporučujem i prije njega jednog sa 45%NTSC-a,velika je razlika u kvaliteti slike. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.10.2022 14:41 (ghibli7).
12 godina
neaktivan
offline
RE: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
ghibli7 kaže...
jezdovec kaže...

Molim savjet!

 

https://www.instar-informatika.hr/notebook-hp-17-cp0022nm-48k64ea-173-fhd-ips-amd-ryzen-5-5500u-up-/119012/product/

 

Ima li što bolje odnosno propuštam li neku manu ovog laptopa.

Primjena je kucna upotreba bez gejmanja, eventualno netflix.

17", ryzen5 i 16gb kao neka osnova mi se čini okej.

 

 

 Ima.

 Lenovo-IdeaPad-3-17ALC6-82KV005ESC

 Jeftiniji, skoro istih karakteristika (osim 12gb rama),ali na ovome imaš puno bolji ekran.45%NTSC na tom HP-u je loše.Imao sam ovaj laptop što ti ga preporučujem i prije njega jednog sa 45%NTSC-a,velika je razlika u kvaliteti slike. 

 Zanimljivo kako ljudi uvijek display zanemaruju i stave na zadnje mjesto. Nešto u što gledaš i iznimno je bitno je svima sporedno, ali bitno da ima 66 jezgri i 137.5GB RAMa. 

16 godina
offline
RE: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
ghibli7 kaže...
jezdovec kaže...

Molim savjet!

 

https://www.instar-informatika.hr/notebook-hp-17-cp0022nm-48k64ea-173-fhd-ips-amd-ryzen-5-5500u-up-/119012/product/

 

Ima li što bolje odnosno propuštam li neku manu ovog laptopa.

Primjena je kucna upotreba bez gejmanja, eventualno netflix.

17", ryzen5 i 16gb kao neka osnova mi se čini okej.

 

 

 Ima.

 Lenovo-IdeaPad-3-17ALC6-82KV005ESC

 Jeftiniji, skoro istih karakteristika (osim 12gb rama),ali na ovome imaš puno bolji ekran.45%NTSC na tom HP-u je loše.Imao sam ovaj laptop što ti ga preporučujem i prije njega jednog sa 45%NTSC-a,velika je razlika u kvaliteti slike. 

 Taj laptop je top ali ima jednu veliku manu.

Nema osvjetljenje tipkovnice, uglavnom nijedan lenovo 17 inčni ideapad nema sa 5500u procom.

 

Evo to je ono radi čega ga ja nebi uzeo, po svemu drugome je savršen.

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.10.2022 16:46 (amd freak).
14 godina
offline
RE: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
amd freak kaže...
ghibli7 kaže...

 Ima.

 Lenovo-IdeaPad-3-17ALC6-82KV005ESC

 Jeftiniji, skoro istih karakteristika (osim 12gb rama),ali na ovome imaš puno bolji ekran.45%NTSC na tom HP-u je loše.Imao sam ovaj laptop što ti ga preporučujem i prije njega jednog sa 45%NTSC-a,velika je razlika u kvaliteti slike. 

 Taj laptop je top ali ima jednu veliku manu.

Nema osvjetljenje tipkovnice, uglavnom nijedan lenovo 17 inčni ideapad nema sa 5500u procom.

 

Evo to je ono radi čega ga ja nebi uzeo, po svemu drugome je savršen.

 Svatko ima svoje prioritete.Prvi put čujem da je neosvjetljena tipkovnica velika mana.Koliko sam shvatio čovjek traži laptop za multimediju.Jedina mana tog laptopa je relativno,napominjem "relativno" slaba baterija koja bi meni na 80% osvjetljenja potrajala dobrih 4 -5 sati(1080p video reprodukcije).Za malo više od 4k kuna.

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.10.2022 20:09 (ghibli7).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice