Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 11.151
|
čitano: 2.399.786
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Pa i taj Morrow MA4 nije baš jeftin kabel.

 

Ono u spec., da XLR izzlazi daju 4V te ne bi trebalo previše zabrinjavati, jer je to zapravo zbroj +2V na plus polu i -2V na minus polu.

A i da zna nekad i na RCA izlazu biti blizu 3v, zna....i onda se samo na potu glasnoće počinje s nižim položajem pojačanja.

Izlazna pojačala su ipak projektirana da izdrže i veče ulazne nivoe signala od 2-3 V.

 

A kako ti je potrebna dužina kabela 2m, blansirana XLR veza bi tu (zbog dužine) bila još prikladnija (radi eventualnih smetnji i gubitaka).

 

Trebalo bi pogledati sadašnji RCA kabel koji imaš; da li ima 3 žice, pa de se eventualno prepravi na XLR konektore....

 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Ima....ponegdje...

 

Neki Sumićevi su takvi baš zato da se mogu se prepraviti sa RCA na XLR.

 

Svi profesionalni RCA na XLR imaju, jer moraju imati.... ...(treći vodić je oklop/masa) (vidi sliku dole)

 

A imaš i dosta RCA kabela koji imaju dvije žice i plus toga oklop, koji može poslužiti kao treći vodić.

 

Tu su onda mogučnosti spajanja (za RCA spoj) različite; koristi se dvije žice, a oklop je u zraku......koriste se dvije žice, a oklop se spaja na masu

na jednom ili drugom kraju konekcije (drugi kraj oklopa je u zraku)....... oklop se spaja sa žicom mase na oba kraja konekcije....

 

 

 

 

 
1 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Pa, mnogi RCA kabeli imaju dva vodića, od kojih je jedan oklop....

 

 

Prvi kabel na donjoj slici se može koristiti i za RCA i za XLR, a donji samo za RCA konekciju:

 

 

 

Ako se gornji kabel koristi kao RCA, onda se plava i crena žica upletu skupa i to je "vrući" pol, a oklop ide na masu konektora.

 

Sumić takav "univerzalni "kabel/vodić koristi samo u nekim serijama, baš zato da ne mijenja opciju kabela, kada nekome treba prepraviti sa XLR na RCA ili obrnuto....

 

 

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.6.2021 12:35 (analogni).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Pa i taj Morrow MA4 nije baš jeftin kabel.

 

Ono u spec., da XLR izzlazi daju 4V te ne bi trebalo previše zabrinjavati, jer je to zapravo zbroj +2V na plus polu i -2V na minus polu.

A i da zna nekad i na RCA izlazu biti blizu 3v, zna....i onda se samo na potu glasnoće počinje s nižim položajem pojačanja.

Izlazna pojačala su ipak projektirana da izdrže i veče ulazne nivoe signala od 2-3 V.

 

A kako ti je potrebna dužina kabela 2m, blansirana XLR veza bi tu (zbog dužine) bila još prikladnija (radi eventualnih smetnji i gubitaka).

 

Trebalo bi pogledati sadašnji RCA kabel koji imaš; da li ima 3 žice, pa de se eventualno prepravi na XLR konektore....

DAC ima 2v izlaz na RCA i 4V na XLR, sto daje veci gain (duplo? neznam odnos izmedju V i gaina). Probao, preglasno.

 

I da imam RCA kabel od 2m ne bi ga isao raditi u balansirani, a jos nisam niti vidio i cuo za neki RCA kabel koji ima neiskoristeni vodic za XLR :/ Cudno zasto to Sumic radi.

Gledam Bluejeans ili nesto ovako https://www.ghentaudio.com/part/x01.html samo vidim da ima brdo vodica unutra, nije mi jasno zasto ...

~~ sound sommelier ~~
14 godina
offline
Vaš audio kutak

Evo da pohvalim trgovinu hifi opremom i njihovo poslovanje, potpuna suprotnost od onog lošeg iskustva što sam prije koji mjesec pisao.

 

Kako mi zvučnici idu nisko samo do 40Hz odlučio sam dodati sub, ne bilo kakav nego sub za muziku.

Nakon 2 tjedna popriličnog istraživanja odluka je pala na REL.

Tražio sam sub koji će mi samo popuniti donji registar, kako sam prije imao zvučnike koji su gazili do 30hz, jednostavno fali i to je to, nisam tražio sub koji će dominirati i ubiti postojeće zvučnike.

Tražio sam novi model ili stari model i to T7x, stari model je T7i.

Stari model T7 je bio cca 8000kn, novi je 9000kn.

Top model stari je T9i cijena bila nešto preko 9000kn, novi model T9x je 12000kn, koliko sam čitao nema tu neke razlike, samo je cijena napumpana.

 

Zvao brda trgovina, slao mailove, T7x modela još nema u hr, tek trebaju doći, stari model T7i se može dobaviti samo u bijeloj boji (što mi ne odgovara) i to po cijeni od 9000kn??? (tako sam dobio ponudu)

 

I pogledam na Dacco stranici i imaju jedan T9i, top model za 9300kn, crni.

Nazvao, moraju provjeriti ali misle da je na stanju.

Vratili poziv imamo, no oni su samo veleprodaja.

Nikakav problem, budemo vam prodali preko firme do nas, sve uredno i legalno.

Nazvao me gospodin iz te firme, poslao ponudu i to skinuto na 8900kn, kao promo ponuda.

Dodatno pitao sam može li na rate, jer nisam fan plaćati kešom, radje provučem na rate, nikakav problem, stiže link za plaćanje na rate.

Platim na rate i ostao je promo popust, cijena je ostala 8900kn.

Zove me djelatnik te trgovine, koji je inače ultra ljubazan i susretljiv i  kaže možete preuzeti kod nas sub danas do 16.30 radimo.

Kažem mu da ću doći sljedeći tjedan u Zg, da sam iz Siska i da nije hitno.

Kaže djelatnik ajde nazovem vas za par minuta.

Reko nema problema.

Nakon 5 minuta zove djelatnik i kaže bude vam naš kolega dostavio sub na vašu adresu, ide u Sisak, poslje 18.00 je u Sisku.

Ja ostao zbunjen i oduševljen.

18.05 poziv, čovjek je pred zgradom, donesao sub, dao sam za cugu, pozdravili se i ode lik.

Sub je već u upotrebi.

 

Nakon onog iskustva od prije cca 2 mjeseca gdje sam naletio na vlasnika trgovine koji je bio potpuno nezainteresiran i krajnje neozbiljan, ovo iskustvo me izulo iz cipela, svaka čast i Dacco trgovini i IQ centru preko kojeg sam uzeo, aposlutna preporuka ako zatrebate nešto, ljubazni, sustretljivi i profesionalni.

 

Rel nije radio niti par sati, treba minimalno 50tak, no već je neprimjetan zvučno, jednostavno se stopi sa zvučnicima i doda tu nižu freq koja mi je falila.

Znam da će biti tu još štelanja kada se usvira jer će postati još više punchy i dublji te kontroliraniji.

 

Ako tražite sub za muziku pogledajte obavezno REL, nema boomanja, nema divljanja, jednostavno se blenda sa postojećim zvučnicima i dodaje ono što fali, ukratko upotpunjuje sustav.

 

 

 

 
10 0 hvala 3
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Čestitsm za Rel sub !

 

Kolega isto ima Rel T9i koji je kupio za HT.

HT je rasprodao, ali je uz Hifi zadržao Rel (naravno prvenstveno za filmove, da podeblja kvalitetan Soundbar).

 

Rel su vjerojatno jedni od najboljih subova za integraciju u Hifi sustave.

Nihova High Level Neutrik konekcija (sa zv. izlaza stereo pojačala) ima dobro procesuiranje i dade se dobro uskladiti sa Hifi sustavom.

 

Mi smo po njega išli u Intek (i dobili još i veći popust).

I tamo smo poslušali i manje i još jače verzije subova (u sprezi sa ATC SCM11 i SCM 19 zvučnicima)

 

Ono za usviravanje je točno....i gazda nas upozorio da sasvim na početku može zvučati stvarno "nezainteresirano".....

 
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Vaš audio kutak

Da, tako je i spojeno jer je u biti najbolja konekcija, kupi doslovno ono što ide prema zvučnicima.

Većini ljudi kada spomeneš sub u hifi odmah pomisle na one trome, nedefinirane za kućna kina, no ovo su sasvim druge stvari u pitanju.

 

Teško je naći više stariji model T9i i to crni, novi model je skoro 12000kn, malo su napumpali cijene.

S obzirom da su već polako stari modeli rasprodani, mislim da sam ok prošao, pogotovo jer mi je jedna trgovina nudila za 9000kn T7i i to bijeli, em je slabiji model em je bijeli što mi ne odgovara.

Neka radi, bude nadošao, mada je i ovako neprimjetan a radi svoje, što je u biti poanta svega.

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.6.2021 12:03 (Zoki B).
 
1 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
hudo kaže...
analogni kaže...

Pa i taj Morrow MA4 nije baš jeftin kabel.

 

Ono u spec., da XLR izzlazi daju 4V te ne bi trebalo previše zabrinjavati, jer je to zapravo zbroj +2V na plus polu i -2V na minus polu.

A i da zna nekad i na RCA izlazu biti blizu 3v, zna....i onda se samo na potu glasnoće počinje s nižim položajem pojačanja.

Izlazna pojačala su ipak projektirana da izdrže i veče ulazne nivoe signala od 2-3 V.

 

A kako ti je potrebna dužina kabela 2m, blansirana XLR veza bi tu (zbog dužine) bila još prikladnija (radi eventualnih smetnji i gubitaka).

 

Trebalo bi pogledati sadašnji RCA kabel koji imaš; da li ima 3 žice, pa de se eventualno prepravi na XLR konektore....

DAC ima 2v izlaz na RCA i 4V na XLR, sto daje veci gain (duplo? neznam odnos izmedju V i gaina). Probao, preglasno.

 

I da imam RCA kabel od 2m ne bi ga isao raditi u balansirani, a jos nisam niti vidio i cuo za neki RCA kabel koji ima neiskoristeni vodic za XLR :/ Cudno zasto to Sumic radi.

Gledam Bluejeans ili nesto ovako https://www.ghentaudio.com/part/x01.html samo vidim da ima brdo vodica unutra, nije mi jasno zasto ...

 

Pa, rekao sam da zbog univerzalnosti i praktičnosti Sumić u podosta kabela više serije radi kabel koji ima namjenu i za RCA i za XLR konekciju.

Tako da onda i po želji kupca može mijenjati način konekcije.

 

Ona gore firma Gotham što si linkao ima isto verziju GAC-2 AES sa dva srednja vodića, a kao treći im slušž Shield (oklop).

Može se koristiti kao AES/EBU ili XLR kabel.

Pri dnu piše da ga neki klijenti koriste i za RCA nebalansiranu vezu....

 

Ali ipak za RCA preporučuju ovaj dole.

Tako da za najkvalitetnije RCA koriste GAC-1 Ultra....

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.6.2021 8:28 (analogni).
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

 

Pa, rekao sam da zbog univerzalnosti i praktičnosti Sumić u podosta kabela više serije radi kabel koji ima namjenu i za RCA i za XLR konekciju.

Tako da onda i po želji kupca može mijenjati način konekcije.

 

Ona gore firma Gotham što si linkao ima isto verziju GAC-2 AES sa dva srednja vodića, a kao treći im slušž Shield (oklop).

Može se koristiti kao AES/EBU ili XLR kabel.

Pri dnu piše da ga neki klijenti koriste i za RCA nebalansiranu vezu....

 

Ali ipak za RCA preporučuju ovaj dole.

Tako da za najkvalitetnije RCA koriste GAC-1 Ultra....

 

 

 

 

Ovaj Gotham Cable je zanimljiv, pogotovo sto salje iz EU, moram malo pogledati sta nudi.

Al stvar koja me buni kod balansiranih kablova - postoje dvozilne, trozilne, cetverozilne varijante, neki "snake" kablovi (valjda nije snake oil:), npr https://www.bluejeanscable.com/store/balancedaudio/index.htm

Dali ce svi ti raditi kao "obicni" XLR interkonekt?

~~ sound sommelier ~~
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Naravno da će svi raditi kao XLR balansirani kabel ako ih tako spojiš, bez obzira na broj vodova.

 

To u praksi znači da ćeš npr. kod 4-žilnog kabela za "vrući" pol koristiti dva vodića, za "hladni" isto dva vodića, a za masu oklop.

Stvar je u tome da su tu vodići izdvojeni izolacijom u 4 voda.

Znači. moguće su razne kombinacije (2+2+1 / 3+1+1 / 1+3+1 / 2+1+1; 1 u zraku itd...)

 

A npr.  kod srebrnih kabela se jedan vod može sastojati od 3  tanka SS vodića, koji su neeizolirani i već upleteni u taj jedan vod tj. debljinom se može utjecati na zvuk dijelova spektra.

 

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Vaš audio kutak

Da, skuzio da se to moze zalemiti tako, po volji.

Ali mi cudno zasto, koji je bolji, ili sve ovisi o vodicima, konstrukciji, izolaciji ...?

 

Mozda samo da odaberem ovaj jer se zove "ultimate audio cable" i najskuplji je tamo haha http://www.gothamcable.com/en/gothamcables/madeupleads/starquadxlr/ultraproxlr11301

~~ sound sommelier ~~
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Da, oni prodaju to po komadu (za 3m), terminirano i cijena za par, za 2 m (Gotham konektori) je 232 € (133,25 - 17,25 = 116 x 2 = 232 za R i L kabel ).

 

Nije malo 1.740 kn (plus poštarina), ali je vjerojatno kvalitetan kabel.

 

 

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak

@Zoki B

 

Cestitke za sub :)

 

O tome ja pricam cijelo vrijeme..kada jednom naviknes na niske frekv. tesko je prilagoditi se na samo 40Hz.

 

Cesto na YT vidim fanove Kef ls50 kako svrsavaju kada im dodaju sub :) a do nedavno su se kleli kako su ls50 top i nista im ne treba (osim kvalitetnog pojacala). 

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.6.2021 9:22 (john142).
4 godine
offline
Vaš audio kutak

https://www.njuskalo.hr/zvucnici/marten-coltrane-3-statement-edition-oglas-31575985

 

Evo, samotakva ponuda rabljenog (malo) zvučnika....uz koj osobno nikad ne bih stavio sub......

 

Naravno, mogu se samo zahebavati, jer da i dobijem na lotu, razmislio bih dati toliku lovu za zvučnike.....(no...ovisi koliko bih dobio....).

 

Već odavno tvrdim da je Rel jedan od ponajboljih izbora za nekog tko želi nadograditi bass iz nekih solidnih Bookshelf zvučnika (za Hifi).

Treba se malo piograti s položajem i postavkama istog (a gdje ne treba....) i rezultat je solidan.

 

Idealan bešavni prijelaz frekvencija nema čak niti Martin Logan koji kombinira elektrostate sa sub kutijom.

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Vaš audio kutak

S obzirom na cijenu zvučnika i kasnije dodanog suba ne mogu se oteti dojmu da bi bolje bilo ići na kompletniji zvučnik za ukupnu sumu novca. No ako je Zoki zadovoljan, to je jedino bitno.

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.6.2021 12:49 (Just Outlaw).
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Vaš audio kutak

Da sam Martine uzeo prije Falcona, nebi falilo ništa, ne bi znao za te niže lage.

No jesam i malo mi je falilo, nije mi žao da je ovako ispalo jer sa subom imam raznih opcija šta i kako, ako se išta bude mjenjalo sub sigurno neće.

Martini su fantastični u visokim, srednjim full otvoreni i nimalno napadni, bas je brz, čvrst i dinamičan, nemam tu prigovora, samo ne ide ispod 40Hz.

 

Meni je zanimljivo kako taj Rel, radi, on nije složen da radi u onim freq koje zvučnik sam može odsvirati, složen je da doslovno bude extenzija zvučnika u freq koje on ne može odsvirati.

Znači tako se i konfa da main zvučnici rade dokle mogu, da onda Rel preuzima i to zaista radi fantastično.

Nije sub na kakav sam ja a i 99% ljudi navikli, da dodaje basa, puncha u onom registru koje main zvučnici mogu odsvirati, on se jednostavno izgubi i imaš dojam da main zvučnici idu jako nisko.

Dodatno, treba shvatiti da većina proizvođaća zvučnika navodi podatke, npr koliko nisko ide zvučnik, a ti podaci su iz testnih komora i ti podaci su koliko može odsvirati nisko, ne navodi se koliki je roll off u tom slučaju, a bude i par db.

Znači može odsvirati samo kako glasno u usporedbi  sa ostalim freq to je pitanje, takve stvari i grafovi mogu pokazati i ima ih na netu, gdje se vidi koliko roll off bude.

Tako da podatak koliko može odsvirati nisko je ispravan, samo koliko je to glasno je upitno.

 

Ima brdo iskustava sa ekipom koja ima Rel, čak Rel stavljaju iza glavnih zvučnika, često se niti ne vide onda kada netko dođe poslušati kometnira kako main zvučnici gaze tako nisko, zbilja se lako implementira u ostatak sustava, ukratko ja zadovoljan i nemam prigovora :)

 
3 0 hvala 1
16 godina
offline
Vaš audio kutak

Pozdrav, ne znam gdje da pitam, a bzv. mi je otvarati novu temu jer je vezano općenito za upit u vezi audio opreme.

Ugl. da ne duljim previše, volio bi da mi se javi znalac i netko kome ovako što treba u vezi cijene ili bi išlo kao poklon ako je riječ o jeftinim komponentama, bitno je da nekome posluži.

1. m-audio midisport 1x1 (to sam pronašao čemu služi i koja je cifra)

2. crest audio cpx-2600 active crossover (google mi nije izbacio ništa vezano uz njega, barem ne po fotkama).

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Vaš audio kutak

mislim da ovdje ima znalaca koji mi mogu pomoći; nažalost deda zavrsio u bolnici, pa kako ima problema sa sluhom gledamo kako da mu na taj postojeći TV spojimo slušalice...ovo su izlazi na slici, ima coax out.

vidim na amazonu da ima konvertera iz coax u analog audio ovakvih: https://www.amazon.com/ROOFULL-Digital-Converter-Toslink-Optical/dp/B07142SV1D

ali to ću dugo čekati, pa me zanima jel zna tko jel ima gdje kod nas tako nešto za uzeti i dal je ovo sto sam zamislio uopće ok da se ukopčaju slušalice?

 

thx :)

 

edit: zapravo to su ovi DAC-ovi koje često tu spominjete?

https://www.chipoteka.hr/artikl/154961/pretvarac-audio-digitalni-u-analogni-nedis-acon2509bk-4050060388?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.6.2021 11:43 (Dan1234567890).
 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Bolje bi bilo da si umjesto slike naveo Tip televizora, jer se na slici ne vidi sve.

 

Današnji LCD televizori večinom imaju za Audio izlaz Opičku vezu (rijeđe Coax).

A skoro svi bi trebali imati izlaz za slušalice (TRS ili Mini Jack...3,5 mm).

 

Tako da oni pretvaraći neće pomoći ako nemaju na sebi i izlaz za slušalice.

Mislim da onaj na prvom linku ima 3,5 mm Audio izlaz, a za drugi bi trebao RCA na 3,5 mm adapter (kabel).

 

Ali prije toga provjeriti dal Tv ima izlaz za slušalice (rijetko koji nema).....

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.6.2021 14:35 (analogni).
 
0 0 hvala 1
14 godina
offline
Vaš audio kutak

Ja bi dodao još da ako ima BT na televizoru, ima jeftinih BT slušalica, ja sam starom uzeo isti problem ima i sve ok.

analogni  noviji televizori nemaju više banana jackove, u zadnje 2 godine sam uzeo 3 komada, ni jedan nema, LG, Samsung i Hisense, svi imaju BT.

 
0 0 hvala 1
9 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Bolje bi bilo da si umjesto slike naveo Tip televizora, jer se na slici ne vidi sve.

 

Današnji LCD televizori večinom imaju za Audio izlaz Opičku vezu (rijeđe Coax).

A skoro svi bi trebali imati izlaz za slušalice (TRS ili Mini Jack...3,5 mm).

 

Tako da oni pretvaraći neće pomoći ako nemaju na sebi i izlaz za slušalice.

Mislim da onaj na prvom linku ima 3,5 mm Audio izlaz, a za drugi bi trebao RCA na 3,5 mm adapter (kabel).

 

Ali prije toga provjeriti dal Tv ima izlaz za slušalice (rijetko koji nema).....

 

 

 

 

 

Zoki B kaže...

Ja bi dodao još da ako ima BT na televizoru, ima jeftinih BT slušalica, ja sam starom uzeo isti problem ima i sve ok.

analogni  noviji televizori nemaju više banana jackove, u zadnje 2 godine sam uzeo 3 komada, ni jedan nema, LG, Samsung i Hisense, svi imaju BT.

 hvala na odgovorima. TV gotovo ziher nema BT, a koliko sam po netu pronašao nema ni Headphone jack. Evo o kojem se modelu radi:

 
 Našao sam na webu ovo: https://www.voxelectronics.com/en/non-smart-tvs/499-series-dsa311

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.6.2021 16:18 (Dan1234567890).
14 godina
offline
Re: Vaš audio kutak

Ovaj model iz Čipoteke koji si naveo nema pojačalo nego je samo DAC odnosno nemožeš regulirat jačinu zvuka na rca izlazu. Trebao bi uzeti neki DAC s pojačalom koji ima coax ulaz i izlaz za slušalice nešto kao ovaj DYNAVOX DAC UM1 koji u Ronisu dođe 349,00 kuna. 

14 godina
protjeran
offline
Vaš audio kutak

 
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Vaš audio kutak

Spojio sam Transparent Hardwired zvučnički kabel i primijetio sam dosta razlike u odnosu na Cambridge audio Symphony 400.

Otvoreniji zvuk općenito i više energije u basu. Kao da je sustav prodisao.

 

Dobio sam dojam da se ipak isplati ulagati i u kablove.

 

Postoje li neke općenite smjernice kod odabira kablova? Vrijedi li i tu načelo koliko para toliko muzike?

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
agramTango kaže...

Spojio sam Transparent Hardwired zvučnički kabel i primijetio sam dosta razlike u odnosu na Cambridge audio Symphony 400.

Otvoreniji zvuk općenito i više energije u basu. Kao da je sustav prodisao.

 

Dobio sam dojam da se ipak isplati ulagati i u kablove.

 

Postoje li neke općenite smjernice kod odabira kablova? Vrijedi li i tu načelo koliko para toliko muzike?

 Odavno je jedino i pravo načelo audiofila što skuplja komponenta, kabel.. to bolje svira. Pri to se ne smije zabortavit koje je marke komponenta/kabel i koliko je koštao, pri pogonu istih marku i cijenu stalno imati na umu 

4 godine
offline
Vaš audio kutak

Ma da....svi Audiofili su žešći naivci, neiskusni snobovi i sl. i jedva čekaju da svoj višak love utope u neke fensimensi "brandirane" kabele.....ili "ezoterične" komponente......

 

Naravno da postoji razlika u kvaliteti zvuka kod zvučničkih kabela !

Najbolje je kada se to iskustvo potvrdi probom, kao kod kolege @agramTango.

 

A da li se isplati odvojiti više love za neki kabel, pokazat će baš takva proba, stanje Budgeta i naravno sukladnost kvalitete/cijene ostatka sustava naspram novog kabela.

Tako da je odluka uvijek na korisniku.

 

Nažalost, ne uvijek, ali večinom vrijedi ono pravilo" koliko para toliko muzike".....kao i svugdje kod raznih proizvoda.

Srećom ima izuzetaka, ali se to već rijeđe nalazi....

 

Ukratko, ako je novoisprobani kabel tebi dao čujni, zadovoljavajući napredak u zvuku sustava i ako je u skladu s tvojim budgetom i cijenom ostatka sustava......odluka ne bi trebala biti teška.....

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.6.2021 20:28 (analogni).
 
0 1 hvala 0
4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
Dead kaže...
agramTango kaže...

Spojio sam Transparent Hardwired zvučnički kabel i primijetio sam dosta razlike u odnosu na Cambridge audio Symphony 400.

Otvoreniji zvuk općenito i više energije u basu. Kao da je sustav prodisao.

 

Dobio sam dojam da se ipak isplati ulagati i u kablove.

 

Postoje li neke općenite smjernice kod odabira kablova? Vrijedi li i tu načelo koliko para toliko muzike?

 U načelu gledaš da je što bolji oklop i veća kvaliteta vodiča. Dovoljno je imati što čistiji bakar dok srebro je vjerojatno nepotreban trošak. Što bolji oklop manji je upliv okolnog smeća pa će ti kabel manje oduzimati od izvornog zvuka. Svaki kabel čini štetu. Nema savršenog kabela.

 Naravno, gledati da su vodići od što kvalitetnijeg materijala....mada ti to ne možeš vidjeti/znati, već samo vjerovati proizvođaću na rijeć......

 

Oklop za zvučnički kabel nije toliko bitan.....

 

Srebro (kvalitetno, pogotovu OCC) nije nepotrebni već samo veći trošak (nažalost).

 

Nekad sam imao samo bakrene kabele, a danas imam sve srebrne (osim jednog IC, jer je srebrni prodan, traži se novi).

 

Ljudi idu na jeftinije varijante (posrebreni bakar), ali to opet nije to.

 

Neki kažu da im srebrni kabeli zvuče "presvijetlo", što može biti točno ako srebro nije kvalitetno, nedovoljnog presjeka ili nepogođene geometrije upleta ili kvalitete dialektrika.....ili im je sustav takav da ga srebro "otvara"...

 

Uglavnom, dobar kabele je dobar kabel (i od bakra i od srebra).

 

Kubala Sosna je (bar do sada) radila kbalovinje samo od bakra i njihovi IC zvuče odlično.

Imao na probi njihov Emotion i najskuplji Elation....ovaj zadnji je zvučao hebeno i na mom sustavu (koji nije njegov rang).

 
0 1 hvala 1
14 godina
offline
Vaš audio kutak

Po ko zna koji put, kabeli ništa ne donose u sustav, kabeli uvjek oduzimaju, naravno što je kvalitetniji materijal i bolje izoliran manje će oduzimati, a to diže i cijenu, na žalost ali tako je.

Dodatno, kod bakra mogu biti poprilične razlike u zvuku, kod srebra su puno manje razlike, znači bolje je kao vodič audio signala ali i košta.

Ja imam sve srebro i o kabelima više ne razmišljam, znam da ako imam negdje problem, nije u njima i nema nikakvog razloga mjenjati ih.

 
5 1 hvala 4
16 godina
offline
Vaš audio kutak

Evo ja sam presao sa bakra na srebro. Bakar je bolje pasao Focalima, srebro je bolje na Q Acoustics.

 

Bas mi dosao nekidan QED Reference 40 XLR, silver plater OFC, znaci srebno na bakru, zamjenilo 20€ no name amazon XLR, i razlika, pa mogu reci, ogromna! Em materijal, em kvaliteta konektora (QED ima dobre Neutrik) i sama konstrukcija.

Uz to imam QED zvucnicki, Silver Sprial (isto Silver Plated OFC). QED za razliku od Audioquesta, Wireworlda i ostalih nema te ultra skupe kablove. Gdje QED zavrsava, AQ tek pocinje, barem po cijeni ...

 

Tako da mislim da nema koji je bolji material generalno, nego za kakvu sinergiju. Plus izolacija, konstrukcija, geometrija, sto kazu da utjece i vise od samog materijala vodica.

 

Prvih parsto eura je "koliko para toliko muzike", ali nakon 300-500€ mozda i ne, barem ne tako linearan rast kvalitete zvuka (ukoliko je sinergija podogdjena)... Ali to moze reci samo onaj tko ima 50.000€ sustav, i probao je 5.000€ kablove. Ja sam sada na 20% toga:)

~~ sound sommelier ~~
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.6.2021 16:13 (hudo).
Moj PC  
1 2 hvala 1
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Ha čuj....ima razlike i među tim skupljim kabelima.

 

Recimo, imao sam prilike poslušati jedan niz Nordost kabela, ne u istom danu u direktnom slušanju, ali u nekom (donekle) prihvatljivom vremenskom razmaku u svom sustavu i u sustavu kolege koji ih je dobavljao.

Radi se o zvučničkim kabelima.

 

Bolje početne serije Blue Heaven i Red Dawn sam doduše slušao prve i dosta prije ostale serije (od jednog drugog kolege).

Već su se oni razlikovali čujno u zvuku.

 

Kolega je imao u vlasništvu Frey i to sam slušao u svom sustavu i bilo je vrlo dobro i vjerojatno dosta bolje, mada je i moj sustav već bio bolji.

Mislim da smo kod kolege još slušali i Tyr na njegovom sustavu (boljem od mog).

 

Zadnje od Nordosta je bila Valhalla (6.1000 $ za 2 m par) koja je zamijenila kolegin Frey i to je opet bila čujna razlika, veća od svih dosadašnjih. I kod mene i kod njega.

 

Slično je bilo i s probama Kubala Sosna interkonekata Emotion i Elation, od kojih je ovaj zadnji koštao mislim da

8.000 $ za 1 metar. Velika razlika među njima u zvuku, ali i u cijeni (duplo ili i više...)

 
1 2 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice