Optički kabeli i trase pod morima

poruka: 17
|
čitano: 18.931
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Optički kabeli i trase pod morima

Sve je umrezeno. Gdje su cvorista medjukontinentalnih trasa?  Gdje nastaje prijelaz izmedju satelita i podmorskog fiber kabela?

Ovdje mozemo vidjeti zanimljivu mapu,na kojoj su ucrtane podmorske trase glavnih komunikacijskih kabela, imamo uvid u cijem su vlasnistu, kolika je duzina istih,te koji su veci gradovi na njih spojeni.

 

 

http://www.submarinecablemap.com/

 

detaljan uvid u duzinu , relaciju i vlasnistvo.

 

Druga mapa je takodjer specificna, te se ima uvid u monstruoznu propusnost. Posebno asian-american gateway.

 

http://www.cablemap.info/

 

 

Zgodno je pogledati kako nastaju svjetlosni kabeli, te na koji nacin se postavljaju na morsko dno sa udaljenostima preko 7000 km.

 

Kako se pravi fiber:

 

 

 

Kako se polaze na morsko dno:

 

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na bol-u.
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.9.2011 3:09 (torrente).
 
51 0 hvala 65
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Optički kabeli i trase pod morima

Fascinantno!

 

Medutim, zanima me kako popravljaju defekte na kablovima?

Max Headroom
 
6 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Optički kabeli i trase pod morima

prije dvije-tri godine, netko je u sredozemlju prerezao kabel.  nismo imali pristup azijskim destinacijama 5-6 dana.

eto, tvrde da blizu kriticnih cvorista imaju u pripremi specijalizirane brodove, za sto brzu reakciju.

 

 

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na bol-u.
 
1 0 hvala 8
13 godina
offline
Optički kabeli i trase pod morima

Impresivno.

Hvala torrente, ovo ipak treba znati budući da nam civilizacija ovisi o ovome.

Evo kako je postavljano prije (prije 70ak godina).

Ako se slažeš, ne košta te ništa TU. Ako sam ti uz to pomogao, neka ti ne bude mrsko stisnuti i HVALA! ;)
Moj PC  
3 0 hvala 4
16 godina
neaktivan
offline
Optički kabeli i trase pod morima

aaa ovaj stari video je dobar. proces je zbilja fascinantan.   da, danas ovisimo o tome, hoce li neka kocarica zakaciti kabel, te nam onemoguciti neki servis na netu, dobro dok je zabavno trivijalan servis,ali u biznisu medju kontinentima...nije dobro.  znao sam da ovo postoji,ali nisam znao da je ovakvih razmjera, ocekivao sam da ipak sateliti pokrivaju taj veliki prostor medju barama.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na bol-u.
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Optički kabeli i trase pod morima

samo čekam da somalski gusari krenu prijetit rezanjem kablova

kod mene normalno radi.....
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Optički kabeli i trase pod morima
cekpi kaže...

samo čekam da somalski gusari krenu prijetit rezanjem kablova

 Oni ni ne znaju za njih.

Jaco,moja mater te traži!
13 godina
offline
Re: Optički kabeli i trase pod morima
vexx5555 kaže...

 Oni ni ne znaju za njih.

I da znaju, ne mogu do njih.

Nemaju tako sofisticiranu opremu. Previše su, ... sirovi. 

Ako se slažeš, ne košta te ništa TU. Ako sam ti uz to pomogao, neka ti ne bude mrsko stisnuti i HVALA! ;)
15 godina
neaktivan
offline
Optički kabeli i trase pod morima

Koliko niti i koje su, zna li se?

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Optički kabeli i trase pod morima

ke?

 

ča ni šesan mladić...
Moj PC  
9 0 hvala 2
16 godina
neaktivan
offline
Optički kabeli i trase pod morima

lol

svaka cast. a cuj,ako ina moze busit po sibirskim poljima,zasto hr-tcom nebi kablirao po crnom moru.  nisam osjetio brzi download sa afganistanskih torrenata.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na bol-u.
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.9.2011 19:51 (torrente).
 
5 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Optički kabeli i trase pod morima

Naletio sam negdje link sa kartom i navednim propusnostima tih kablova. Zanimljivo je da  kabel iz Norveske koji ide na otok  Svalbard ( pogledajte mapu ) ima vecu propusnost nego neki kablovi  koji spajaju kontinente. Razlog tome je navodno neki DC koji tajne sluzbe koriste za njihove potrebe. Pokusam pronaci link za moju tvrdnju...

 

EDIT- evo ga :

 

The Svalbard Undersea Cable System consists of two 1400 km long submarine communications cables from Harstad on the Norwegian mainland to Svalbard. It is operated by Telenor and officially opened 2004-02-01. Its capacity is used by NASA, the United States Department of Defense, the European Space Agency, UNIS and others.

 

Podaci :  5Tbps, 2609km, In Service:2004

 

http://www.cablemap.info/

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.9.2011 20:05 (Alesandro).
16 godina
offline
Re: Optički kabeli i trase pod morima
torrente kaže...

aaa ovaj stari video je dobar. proces je zbilja fascinantan.   da, danas ovisimo o tome, hoce li neka kocarica zakaciti kabel, te nam onemoguciti neki servis na netu, dobro dok je zabavno trivijalan servis,ali u biznisu medju kontinentima...nije dobro.  znao sam da ovo postoji,ali nisam znao da je ovakvih razmjera, ocekivao sam da ipak sateliti pokrivaju taj veliki prostor medju barama.

kabel se ne polaze na dno gdje su male dubine nego se pokapa u zemlju pomocu "pluga" da ga tako nazovem kojeg brod vuce za sobom i on pravi brazdu i odmah polaze kabel i zatrpava.

tako da ga ne mogu ostetiti brodovi sa sidrom ili kocarice.

http://www.subcom.com/process/install-and-test/tools.aspx#

http://www.youtube.com/watch?v=QsLjkDkWhtU
16 godina
neaktivan
offline
Re: Optički kabeli i trase pod morima
crozoki kaže...
torrente kaže...

aaa ovaj stari video je dobar. proces je zbilja fascinantan.   da, danas ovisimo o tome, hoce li neka kocarica zakaciti kabel, te nam onemoguciti neki servis na netu, dobro dok je zabavno trivijalan servis,ali u biznisu medju kontinentima...nije dobro.  znao sam da ovo postoji,ali nisam znao da je ovakvih razmjera, ocekivao sam da ipak sateliti pokrivaju taj veliki prostor medju barama.

kabel se ne polaze na dno gdje su male dubine nego se pokapa u zemlju pomocu "pluga" da ga tako nazovem kojeg brod vuce za sobom i on pravi brazdu i odmah polaze kabel i zatrpava.

tako da ga ne mogu ostetiti brodovi sa sidrom ili kocarice.

http://www.subcom.com/process/install-and-test/tools.aspx#

svejedno su i na velikim dubinama pred nekoliko godina jedan azijski prerezali pa su ga specijalnim brodovima dizali i popravljali.

shit happens

14 godina
neaktivan
offline
Re: Optički kabeli i trase pod morima
sasa kaže...
kabel se ne polaze na dno gdje su male dubine nego se pokapa u zemlju pomocu "pluga" da ga tako nazovem kojeg brod vuce za sobom i on pravi brazdu i odmah polaze kabel i zatrpava.

tako da ga ne mogu ostetiti brodovi sa sidrom ili kocarice.

http://www.subcom.com/process/install-and-test/tools.aspx#

svejedno su i na velikim dubinama pred nekoliko godina jedan azijski prerezali pa su ga specijalnim brodovima dizali i popravljali.

shit happens

 

Nije li to bila neka priča sa sidrom koje ga je zahvatilo (ne da mi se sada googlati)?

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
14 godina
neaktivan
offline
Optički kabeli i trase pod morima

Vrlo poučno. I šta, svakih 50km signal se mora pojačavati? Na tren sam mislio da je optički kabel preidealan pa ne treba to. Ali svejedno, vrlo lijepo. Svaka čast torrente, tema je poučna :D

If applications are created with vb.net, what created vb.net ?
 
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Optički kabeli i trase pod morima
torrente kaže...

.. znao sam da ovo postoji,ali nisam znao da je ovakvih razmjera, ocekivao sam da ipak sateliti pokrivaju taj veliki prostor medju barama.

 sateliti imaju par ozbiljnih mana:

- svi ih mogu 'slušati', direktne fizičke veze su 'must' za npr bankvne transakcije-zatvorene sisteme.

- problemi kao vremenske (ne)prilike

- kontrola (fizička) kao i zaštita (primjer RAManja kineskim satelitom, ram=ovan..)

- održavanje itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice