Spajanje ventialtora na maticnu?

poruka: 7
|
čitano: 1.921
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
neaktivan
offline
Spajanje ventialtora na maticnu?

Imam iz starog kucista neka dva ventilatora, jedan manji sa procesora (3-pin) i jedan veci od 2 pina. 
Mislio sam ih iskoristiti u drugom kucistu da ga malo bolje hladim. 
Iskreno, nisam nikad nesto se ni zanimao oko ventilatora pa i ne znam ali evo par pitanja:


1. Imam na maticnoj neka 2 pina sto vire slobodna, da li ja na njih mogu prikljuciti ovaj od 3 pina jer mi ne treba kontrola ventilatora, a znam da je taj treci pin za kontrolu?

2. Imam neki prikljucak za kojeg mislim da je to taj 3 pinski na kojem je bio prikljuceno ono sranje sto daje signal negdje da je stranica kucista zatvorena/otvorena, to sranje sam iskopcao jer mi ne treba taj kabal. Tu su ostala 3 pina, mogu li ja na njega prikljuciti ovaj 3 pinski vent?
U sustini da li mogu neku zbrku napraviti ako pogresno prikljucim ili mogu na bilo koje pinove prikljucivati kao sto je to slucaj sa napojnim kablovima, bilo koji prikljucak da uzmes ako odgovara nema problema, je li tako i sa ovim pinovima?

Slike:
Ovo je 3pin "intrusion switch connector (INTRUDER)" Da li moze na to vent da se prikaci?

https://i.imgur.com/MviMOmu.jpg

Druga slika je ovaj 2 pin "reset jumper" na njega ne moze pretpostavljam? :D

https://i.imgur.com/sVIcPHi.jpg

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 1.10.2020 19:03 (keks99).
 
0 0 hvala 0
12 godina
online
Re: Spajanje ventialtora na maticnu?

Ne možeš ventilatore spajati na bilo kakve slobodne pinove. Izguglaj manual od svoje matične i vidi gdje se nalaze konektori za ventilatore na njoj.

5 godina
neaktivan
offline
Re: Spajanje ventialtora na maticnu?
darkborg kaže...

Ne možeš ventilatore spajati na bilo kakve slobodne pinove. Izguglaj manual od svoje matične i vidi gdje se nalaze konektori za ventilatore na njoj.

 Nema nigdje osim ta 2 pina, gledo sam. Ima samo jedan za 5pinski vent i on je vec prikljucen, hladi procesor

7 godina
protjeran
offline
Re: Spajanje ventialtora na maticnu?
Koji q, ne, sta ti je! Pa nisu svi konektori energetski i univerzalni.

Prvo lik sa spaljenim diskom zbog iskljucenja mozga, a sad ovo, chernobylka u nastajanju.

Postoje standarnizirani 3-pin i 4-pin konektori za ventilatore na svim plocama.

Imaju na sebi plastiku koja ujedino sluzi za orjentaciju spajanja konektora ventilatora.

Samo na njih mozes spajati ventilatire na ploci.

Ako ih nemas, ili su svi popunjeni, ili OEM nema standardne konektore (rijedak slucaj).

Imas za kupit Molex na 2x 3-pin vent adaptere, dodju 15-20kn i to je sve sto trebas.
Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Spajanje ventialtora na maticnu?
Čitatelj kaže...
Koji q, ne, sta ti je! Pa nisu svi konektori energetski i univerzalni.

Prvo lik sa spaljenim diskom zbog iskljucenja mozga, a sad ovo, chernobylka u nastajanju.

Postoje standarnizirani 3-pin i 4-pin konektori za ventilatore na svim plocama.

Imaju na sebi plastiku koja ujedino sluzi za orjentaciju spajanja konektora ventilatora.

Samo na njih mozes spajati ventilatire na ploci.

Ako ih nemas, ili su svi popunjeni, ili OEM nema standardne konektore (rijedak slucaj).

Imas za kupit Molex na 2x 3-pin vent adaptere, dodju 15-20kn i to je sve sto trebas.

Nema
1 speaker connector (INT_SPKR)

2 fan (FAN_CPU)

3 processor connector (CPU)

4 processor power connector (12VPOWER)

5 memory module connectors (DIMM_1, DIMM_2, DIMM_3, DIMM_4)

6 password jumper (PSWD)

7 SATA drive connectors (SATA0, SATA1, SATA2, SATA3)

8 front-panel connector (FRONTPANEL)

9 power connector (POWER)

10 external SATA connector (eSATA)

11 internal USB (INT_USB)

12 RTC reset jumper (RTCRST)

13 intrusion switch connector (INTRUDER)

14 battery socket (BATTERY)

15 PCI Express x16 connector (SLOT1)

16 PCI Express x1 connector (SLOT4)

17 PCI connector (SLOT2)

18 PCI connector (SLOT3)

19 serial connector (SERIAL2)

20 system board speaker (BEEP)

21 aux power LED (aux_LED)

22 floppy connector (DSKT)

23 VGA connector

24 parallel port

25 serial port 

26 4x USB 2.0 ports

27 1 - RJ 45 network port

28 2 - USB 2.0 ports

29 stereo in/microphone

30 stereo out

7 godina
protjeran
offline
Spajanje ventialtora na maticnu?

Ima CPU fan i to je dosta, vjerovatno OEM ploca nekog proizvodjaca,

predvidjena za taj rad, no ako si nadogradio sa grafikom, pa nemas dovoljno

propuha, nadogradi i hladnjenje.

 

Odi u neki PC servis, sigurno imaju ovakvih adaptera za sicu:

https://www.amazon.de/dp/B07TS72LRY

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Spajanje ventialtora na maticnu?
keks99 kaže...

Imam iz starog kucista neka dva ventilatora, jedan manji sa procesora (3-pin) i jedan veci od 2 pina. 
Mislio sam ih iskoristiti u drugom kucistu da ga malo bolje hladim. 
Iskreno, nisam nikad nesto se ni zanimao oko ventilatora pa i ne znam ali evo par pitanja:


1. Imam na maticnoj neka 2 pina sto vire slobodna, da li ja na njih mogu prikljuciti ovaj od 3 pina jer mi ne treba kontrola ventilatora, a znam da je taj treci pin za kontrolu?

2. Imam neki prikljucak za kojeg mislim da je to taj 3 pinski na kojem je bio prikljuceno ono sranje sto daje signal negdje da je stranica kucista zatvorena/otvorena, to sranje sam iskopcao jer mi ne treba taj kabal. Tu su ostala 3 pina, mogu li ja na njega prikljuciti ovaj 3 pinski vent?
U sustini da li mogu neku zbrku napraviti ako pogresno prikljucim ili mogu na bilo koje pinove prikljucivati kao sto je to slucaj sa napojnim kablovima, bilo koji prikljucak da uzmes ako odgovara nema problema, je li tako i sa ovim pinovima?

Slike:
Ovo je 3pin "intrusion switch connector (INTRUDER)" Da li moze na to vent da se prikaci?

https://i.imgur.com/MviMOmu.jpg

Druga slika je ovaj 2 pin "reset jumper" na njega ne moze pretpostavljam? :D

https://i.imgur.com/sVIcPHi.jpg

 

 -simpatično-katastrofalno... :)

-ne, ne možeš.

-moraš znati, čitati, pa tako i oznake, standarde, tad ćeš znati što gdje možeš spojiti i možda važnije, gdje ne možeš ili ne smiješ..

.. npr 2pin reset jumper.. služi resetu-brisanju cmos-a/bios kad ga dotakneš nema paljenja, nema biosa.. dok ne pustiš i tad moraš podesiti potrebne opcije kao datum.. to nije strujni-naponski pin nego funkcija-kontakt. Ne moraš biti električar da bi to razumio ali moraš biti ako to želiš na ćoravo tražiti-isporbavati (jer tad znaš što napraviti).

-postoje adapteri za struju, npr sata-molex-power ali ovisi tad o naponu struje tj ventilator može raditi na npr 3-5-12v ... i to piše na ventilatoru, kao što piše na svakom uređaju koji radi na struju i tad ti treba odgovarajući napon+snaga, ne samo 'pin' za koji ne znaš što je i ako daje struju kakvu, koji napon-snaga, npr usb=5v/1a ili pola a.. i možeš nabaviti ventilator koji se spaja na usb, ali jeftinije je molex adapter (što ti je već čitatelj dao link..) samo je pitanje u kojoj trgovini to pronađeš.. tj koji strujni kabel viška imaš (ili nemaš) npr molex ili satap, kao i napon ventilatora a time i koja žica ti treba.. tj kad kupiš kao komplet tad to radi i ne moraš znati detalje, dok odvojeno moraš znati upravo to, kao za auto dizel ili benzin..

 

-ovo tvoje je kao da želiš npr mobitel spojiti u zidnu utičnicu umjesto na punjač-usb.. jer je to sve struja i dolazi iz zida, da, sva elektronika radi na struju ali ne na istu, istosmjerna i naponi-snaga.. i to je slično kao ova tvoja ideja da negdje nešto spojiš na matičnu.. tj tako ćeš napraviti kvar dok je šansa kao na lotu sreća da ne napraviš nešto loše.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice