E-books

poruka: 51
|
čitano: 20.069
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
E-books

Već tri godine čitam knjige na e-booku. Najprije sam koristio mali dlanovnik, kojem je problem bio trajanje baterije, a prošle godine sam nabavio novi e-book kompanije Bookeen. Na webu se moze kupiti masa odličnih knjiga za vrlo male novce, a postoje i brojne besplatne knjige. Nedavno je Amazon pokrenuo vlastiti e-book (Kindle). No ni u Bugu niti na forumu nema ni riječi o ovoj temi. Predlažem da se svi korisnici e-booka jave i da razmjenjujemo iskustva. Pozdav Žaki

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.2.2008 4:32 (žaki).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books
žaki kaže...

Već tri godine čitam knjige na e-booku. Najprije sam koristio mali dlanovnik, kojem je problem bio trajanje baterije, a prošle godine sam nabavio novi e-book kompanije Bookeen. Na webu se moze kupiti masa odličnih knjiga za vrlo male novce, a postoje i brojne besplatne knjige. Nedavno je Amazon pokrenuo vlastiti e-book (Kindle). No ni u Bugu niti na forumu nema ni riječi o ovoj temi. Predlažem da se svi korisnici e-booka jave i da razmjenjujemo iskustva. Pozdav Žaki

 Ja imam dosta e-bookova na kompu, kad dobijem adsl onda ču stavit na rapidshare. otiđite na www.fit.ba i na njihovom forumu ima dosta e-bookova. kako sam ja na tome faksudobivam predavanja na pdf-u. Ima programiranja i svega.
16 godina
moderator
offline
E-books

Nije li stavljanje materijala zaštićenih autorskim pravima kao što su knjige na rapidshare ilegalno?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books
Denis kaže...

Nije li stavljanje materijala zaštićenih autorskim pravima kao što su knjige na rapidshare ilegalno?

 Ove nisu, jer ja s njima mogu radit što hoću jer ih dobivam kao predavanja, a ne kao da je skenirano iz neke knjige.
16 godina
moderator
offline
RE: E-books

Aha, kužim.

16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books

Vidio sam Kindle i cini se kao jako zgodna stvarcica, no malo mi je to malo previse spajanje na net, automatsko ucitavanje blogova i slicne funkcije. Kakav je ovaj tvoj (koji model da znam potrazit na netu slikice :) )? Ja bih rado nasao nesto sto ce mi dati mogucnost da na njemu citam bilo sto pohranjeno u formatima .txt, .pdf, .chm. Ne bih isao na neki handheld jer to "blesci", da ima ekran kao Kindle, to bi bilo savrseno.

 

Edit: Da sam mozda pogledao na netu prije postanja, bilo bi OK... Nego, nasao sve - jedini model, dobar ekran, a .chm se moze pretvoriti u njihov format pomocu softvera s njihove web stranice.

Nego, ajmo onda drugacije - kako si ga dobio u Hrvatskoj (preko cega si kupovao i tako to), kolika je cijena na kraju ispala, koliko mu traje baterija (realno koristenje, ne ono sto pise na webu) i da li je ekran jako osjetljiv na grebanje! :) Mislim da je to, to.

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.2.2008 16:14 (Goran Racic).
16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books

Ja imam Bookeen. To je francuski dizajn, ali je,. naravno, proizveden na Taiwanu. Ima odlican e-papir ekran i baterija traje vise od mjesec dana. Prima mobipocket format, ali i PDF, Word i txt. Radi odlicno, ali je zasada dosta skup. Moze se naruciti na internetu, a carina je oko 1.000 kuna. Pogledaj na   http://www.bookeen.com.

 

Na englčeskom ima masu knjiga koje su besplatne na vise web stra nica. Sve knjige kojima su autori mrtvi 50 godina i više ne plaćaju autorska prava, pa su besplatne. No ni najnovije knjige nisu skupe, pogotovo na engleskom. Na njemačkom, francuskom i drugim jezicima su nešto skuplje.

16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books
Denis kaže...

Nije li stavljanje materijala zaštićenih autorskim pravima kao što su knjige na rapidshare ilegalno?

 

 

 

jel ti korisitš išta šta je piratski nabavljeno? npr.: mp3 (tj. bilo kakvi format za muziku)? filmove, software... Reci iskreno!

intel dualcore e2140 2x1.60GHz
2GB ram 667MHz
GeForce XFX 7950GT 256MB
WD-HDD 160GB, DDMX6fire audio-card
400W
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.2.2008 18:27 (electrus).
16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books
žaki kaže...

Ja imam Bookeen. To je francuski dizajn, ali je,. naravno, proizveden na Taiwanu. Ima odlican e-papir ekran i baterija traje vise od mjesec dana. Prima mobipocket format, ali i PDF, Word i txt. Radi odlicno, ali je zasada dosta skup. Moze se naruciti na internetu, a carina je oko 1.000 kuna. Pogledaj na   http://www.bookeen.com.

 

Na englčeskom ima masu knjiga koje su besplatne na vise web stra nica. Sve knjige kojima su autori mrtvi 50 godina i više ne plaćaju autorska prava, pa su besplatne. No ni najnovije knjige nisu skupe, pogotovo na engleskom. Na njemačkom, francuskom i drugim jezicima su nešto skuplje.


Kako se snalazi u citanju normalnih A4 PDF-ova?

Gdje si ga kupio i koliko te na kraju tocno ispalo, znaci s dostavom, carinom, pdv-om, uredjajem itd.? :)
16 godina
moderator
offline
RE: E-books
electrus kaže...
Denis kaže...

Nije li stavljanje materijala zaštićenih autorskim pravima kao što su knjige na rapidshare ilegalno?

 

 

 

jel ti korisitš išta šta je piratski nabavljeno? npr.: mp3 (tj. bilo kakvi format za muziku)? filmove, software... Reci iskreno!

 Evo, baš se spremam na jednu ispovjed.
16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books
electrus kaže...
Denis kaže...

Nije li stavljanje materijala zaštićenih autorskim pravima kao što su knjige na rapidshare ilegalno?

 

 

 

jel ti korisitš išta šta je piratski nabavljeno? npr.: mp3 (tj. bilo kakvi format za muziku)? filmove, software... Reci iskreno!

 na ovom forumu svak koristi legalan softverSmijeh
16 godina
neaktivan
offline
E-books

jel netko možda zna neki link na kojem bi se mogle kupovati/besplatno skidati e-knjige ?

 

legalno naravno Nevinašce ;)

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books
itf4n kaže...

jel netko možda zna neki link na kojem bi se mogle kupovati/besplatno skidati e-knjige ?

 

legalno naravno Nevinašce ;)

 Progooglaj malo
16 godina
offline
E-books

Ako vas zanimaju e-časopisi probajte Zinio. Ima dosta dobrih i svjetskih poznatih časopisa. Neke preplate su čak smiješne. Ja sam se za 10$ pretplatio na 12 brojeva American photo, na primjer.

Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books
žaki kaže...

 Moze se naruciti na internetu, a carina je oko 1.000 kuna.

 

 

 
Cekaj, platio si 1000 kn carine na taj citac??? Pa njegova cijena je 350 dolara ili 1750 kn, koliko je bila cijena dostave kada su carina i PDV izasli 1000 kn? Koliko te to zadovoljstvo izaslo kada si podmirio sve troskove?
16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books
mgoran kaže...
Cekaj, platio si 1000 kn carine na taj citac??? Pa njegova cijena je 350 dolara ili 1750 kn, koliko je bila cijena dostave kada su carina i PDV izasli 1000 kn? Koliko te to zadovoljstvo izaslo kada si podmirio sve troskove?
 Da, mene je isto malo strecnulo kad sam to vidio - ako otidjes na njihov web, napravis narudjbu i odaberes Hrvatsku, ispadne da ce te s postarinom sve kostati oko 350 eura (par eura manje...). Po HNB-u (srednji) tecaj eura danas je 7,27 sto bi reklo 2.544 kune sto jos mogu progutati. No 1.000 kuna carine na to sve! Iskreno, radije cu rec nekome u Sloveniji da ga naruci pa otici na caj u Dezelu i nakon toga se vratiti kao covjek doma i mahnuti carinicima s tim sranjem u rukama....
16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books
Goran Racic kaže...
 Da, mene je isto malo strecnulo kad sam to vidio - ako otidjes na njihov web, napravis narudjbu i odaberes Hrvatsku, ispadne da ce te s postarinom sve kostati oko 350 eura (par eura manje...). Po HNB-u (srednji) tecaj eura danas je 7,27 sto bi reklo 2.544 kune sto jos mogu progutati. No 1.000 kuna carine na to sve! Iskreno, radije cu rec nekome u Sloveniji da ga naruci pa otici na caj u Dezelu i nakon toga se vratiti kao covjek doma i mahnuti carinicima s tim sranjem u rukama....

Mislim da je kod nas 8% carine na racunala (pretpostavljam da ce biti klasificiran kao racunalo), na to ide PDV od 22% i da to je blizu 1000 kn. Vec ce carina izmisliti neku pristojbu tipa kontrolnog otvaranja posiljke koje moze kostati i 60 kuna.

SLO nije losa ideja. Nisam gledao od kuda se isporucuje. Pretpostavio sam SAD zbog cijene u dolarima, ali ako ide iz Europe onda nece biti carine za Sloveniju. Sto je sa DDV-om (19 ili 20%) u tom slucaju?


16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books

Da, cijena je 350, ali naši carinici računaju i troškove dosate u cijenu, a to je bilo oko 40 dolara (FedEx(, pa to sve zbroje. Onda na to moraš platiti PDV 22 posto, pa na sve to i carinu koja nije velika, ali je glavni trošak PDV. Došlo je oko 1.050 kuna zajedno sa troškovima za FedEx firmu koja tu posreduje. Moj prijatelj koji živi u Češkoj, naravno, nije platio ništa, ali je njemu cijena viša jer je morao platiti njihov PDV, pa zato u EU košta oko 390 eura, a carine nema. Kada uđemo u EU, neće biti carine za ono što dolazi iz zemalja EU (ovo dolazi iz Francuske). No do tada će cijene sigurno pasti. Ja kupujem dosta knjiga u SAD i svaka obično košta oko 20 dolara. Ako čekaš da uizađe pocketbook, onda oko 10 dolara. I na to moraš platiti poštarinu koja je obično oko 5 do 10 dolara (za hardcover više), pa lčekati mjesen dana da dođe. Ove knjige u e-book formatu kupiš obično za 4 do najviše 10 dolara, a samo najnoviji bestselleri koštaju više prvih mjeseci. I skineš je odmah. Platiš, naravno, karticom. Pošto imam već oko 100 knjiga, u godinu dana sam uštedio najmanje 300 dolara na cijeni knjiga. Osim toga imam u stanu oko 3.000 knjiga, a u garaži još toliko i više nemam mjesta, a ove knjige ne zauzimaju prostor. Na desktopu imam masu knjiga, a povremeno iz spržim na DVD.

 

Moj sin živi u SAD i kupio je Kindle. Prednost Kindla u SAD je da možeš direktno skidati bez desktopa, jer ima WiFi. No u Evropi to još ne radi. Za par godina sve će to biti mnogo jeftinije.

 

Klasike možeš skinuti besplatno sa više sajtova.

16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books

Nažalost, to neće ićči. Ako kupuješ u Sloveniji, onda je cijena viša, naime uključuje PDV za EU. Moj prijatelj u Pragu je platio oko 400 Eura jer tu uključuje njihov PDV

16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books

Ovo je samo nekoliko sajtova gdje se mogu skinuti e-book besplatno:

http://www.balajisebookworld.com/index.html

http://www.fictionwise.com/help/buywisefaq.htm#whojoin

http://etext.virginia.edu/ebooks/subjects/subjects-young.html

http://ebooksabout.blogspot.com/

arcamax.com ima između ostaloga i besplatne knjige koje šalje e-mailom ako im dozvolite da vam šaljku reklame.

 

No treba paziti na format. Na primjer Sony ima odličan e-book, ali ne prima sve formate. Kindle i Bookeen primaju dosta formata, ali ipak treba paziti pa skidati knjige kada se odlučite za neki format odnosno neki e-book reader. Mobipocket.com daje besplatni software koji treba skinuti, a za pretzvaranje PDF formata ima i posebni program koji se može skinuti sa weba

16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books

Kako god okrenes bez 3000 kuna nema citaca. Kako stvar za sada stoji Bookeen je jedan od jeftinijih, no nije da ih ima puno na trzistu.

 

http://blog.wired.com/gadgets/2007/11/e-book-readers.html

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books

Ima ih dosta, ali su zasada skupi. Naime, za sada je e-papir tehnolgija još uvijek skupa, Ona ima veliku prednost jer ne trosi struju za prikaz stranice, nego samo za mijenjanje stranice. To znaci da mozes satima drzati stranicu a da ne trosis baterije. Ja sma tri godin citao na malom dlanovniku Fujitsu Loox. Meni ne smetaju mala slova, a prednost je sto ima basklighjt, pa mozes citati u mraku. No baterija se vrlo brzo troši i za pet ili šest sati čitanja moraš puniti bateriju. Pošto često putujem morao sam nositi sa sobom punjač. Sa Bookeenom je lakše jer baterija traje više od mjesec dana, ali nema backlight.

 

Ima dosta dlanovnika i mobitela koji imaju mogućnost prikazivanja e-booka, iako ne svih formata. Detalji se mogu naći na primjer na stranici www.mobipocket.com.

 

Vrlo je dobar i Sony (treća verzija). Problem je sto cita malo formata, a njegov ducan an internetu ne prima kreditne kartice ako nisu iz SAD ili Kanade pa evropljani mogu kupovati samo rijetko ako imaju kreditne kartice u Britaniji ili Irskoj na banke koje su u SAD.

 

Na Amazonu se prodaje Kindle, ali za sada samo u SAD.

 

Svi su oni dosta skupi, ali sam siguran da će cijene pasti za godinu dana na pola, a za par godina i više te da će oko 100 dolara biti prihvatljiva cijena za vrlo dobre e-book readere.

 

U Taiwanu i Koreji ima masu e-book readera (a Booken je tamo proizeden od kompanije koja se zove Star (na intertnetu se može naći guglajući starbook). ali je problem sa kupnjom i formatima. Oni imaju formate za kineske ideograme ili korejsko pismo hangul. Latinicu koriste, ali ne sve formate.

16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books
žaki kaže...

Ima ih dosta, ali su zasada skupi. Naime, za sada je e-papir tehnolgija još uvijek skupa, Ona ima veliku prednost jer ne trosi struju za prikaz stranice, nego samo za mijenjanje stranice. To znaci da mozes satima drzati stranicu a da ne trosis baterije. Ja sma tri godin citao na malom dlanovniku Fujitsu Loox. Meni ne smetaju mala slova, a prednost je sto ima basklighjt, pa mozes citati u mraku. No baterija se vrlo brzo troši i za pet ili šest sati čitanja moraš puniti bateriju. Pošto često putujem morao sam nositi sa sobom punjač. Sa Bookeenom je lakše jer baterija traje više od mjesec dana, ali nema backlight.

 

 Ja nekako sve gledam sto pises i mislim da cu naruciti ovaj koji ti imas - jedini problem, pise im na webu da su ih rasprodali, pa tko prvi...

Recenzent, urednik, Bugovac, ljubavnik - ne nuzno tim redoslijedom
16 godina
neaktivan
offline
E-books

Ovaj thread je već malo ustajao, ali dodat ću neke nove informacije i mišljenja koje koliko vidim niko ovdje nije naveo.
1. Koliko ja znam, praktično svi e-readeri mogu ili otvarati tipične text file formate (.doc, .pdf, .txt, .html) ili dolaze sa softwareom za konvertiranje različitih formata u njegov vlastiti format, što znači da sigurno možete slobodno čitati bilo šta, npr. ja skidam koju god knjigu poželim besplatno preko IRC-a (neću sad ovdje navodit kanal jer bi to valjda bilo protivno pravilima foruma) obično u .doc ili konvertiram u taj format pa čitam.

2. Glavna i definirajuća prednost e-readera za čitanje u odnosu na kompjuter, laptop, PDA ili nedajbože mobitel je korištenje e-paper displaya (u odnosu na prvi je i laka prenosivost naravno). E-paper za razliku od svih ostalih display tehnologija (osim IMOD-a, koji se koliko ja znam još ne koristi komercijalno) ne emitira svjetlost, što znači da je prirodan i bezbolan za gledati. Prednosti koje slijede iz toga (kao manje trošenje baterija ili mogućnost čitanja na blještavom suncu) su za mene manje bitne iako korisne. Ako baš želite čitati u mraku (a ja to skoro nikad ne radim), bolje koristiti lampicu nego da vam ekran svijetli u oči (ima jedna koja je namijenjena baš za tu svrhu i zakači se na uređaj).

3. Od featurea e-readera su rekao bih najbitnije osobine displaya pošto mu je namjena čitanje. Koliko ja znam, od postojećih e-reader uređaja jedino nova verzija Sony Readera (PRS-505) i Hanlin eReader V3 imaju novu verziju e-paper displaya, koja ima skoro duplo brži refresh, više nijansi sive i bolji kontrast (vidi dolje za link).
4. Size does matter - velika većina e-readera na tržištu su bazirani na 6" displayu od E Ink Corporationa, jedino iRex iLiad ima 8" display, a Hanlin bi trebao uskoro izbaciti par modela sa 10-incherima (pun intended).
5. Od ostalih featurea obratite pažnju na dodatne mogućnosti, npr. neki mogu playati muziku, a neki imaju touch screen pa se mogu koristiti za pisanje.
6. Ovo je još nova tehnologija krcata problemima pa se nemojte čuditi ako ne bude sve radilo kako ste očekivali. Npr. na engadget.com ima hrpu komentara nezadovoljnih usera u vezi sa tehničkim i UI problemima kod originalnog Sony Readera (većina su vezani uz baterije ili botune).
7. Na kraju evo nekih linkova...

 

različiti e-readeri :

Amazon Kindle

Bookeen Cybook

Hanlin eReaders 1
Hanlin eReaders 2
iRex iLiad

iRex iLiad on wikipedia

Sony Reader

Sony Reader on wikipedia

Sony Reader PRS-505
STAReBOOK


eReader comparison

 

e-paper (wikipedia)
E-Ink Upgrades Panels (nova verzija e-papera)
E-Ink Corporation's products (začudili bi se za šta se sve koristi e-paper)

P.S.
Skoro ništa od ovoga nije direktno nabavljivo u Hrvatskoj pa se mučite, nisam vam ja kriv što živimo u banana zemlji, pišite protestno pismo Mesiću.

 

Face... girls have a face ? Where is that located ?
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.2.2008 14:43 (Enkidu).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
E-books

E, baš mi pade na pamet kako bi bilo dobro kad bi u BUG-u napravili komparativni test e-readera... Čudim se kako je malo spomena o tome dosad bilo, s obzirom da se inače ostali trendovi prate, i koliko ima tekstova o npr. iPhone-u u BUG-u.


Face... girls have a face ? Where is that located ?
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
E-books

Evo san baš pročita jedan zanimljiv review novog Sony Reader (PRS-505) :
http://arstechnica.com/reviews/hardware/sony-reader-review.ars

Al nemojte baš sva njegova mišljenja prihvaćat naslijepo, recimo meni nijedna od njegovih kritika nije uopće bitna (što ne znači da je uređaj savršen)...


Face... girls have a face ? Where is that located ?
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books
mgoran kaže...

Mislim da je kod nas 8% carine na racunala (pretpostavljam da ce biti klasificiran kao racunalo), na to ide PDV od 22% i da to je blizu 1000 kn. Vec ce carina izmisliti neku pristojbu tipa kontrolnog otvaranja posiljke koje moze kostati i 60 kuna.


 Ne, SVA informatička oprema je oslobođena carine; no, da ne bi bilo zabune: kad roba stigne razna su davanja - platiš PDV državi, prijevozniku platiš troškove špedicije i obrade dokumenata :) i carini platiš - pazi sad - ležarinu! Ta 2-3 dana koliko to traje, oderu te oko 300-400kn...

Never interrupt your enemy when he is making a mistake.
Napoleon Bonparte
16 godina
neaktivan
offline
E-books

Čekaj, hoćeš reći da za te sitne troškove pored PDV-a i carine te opale 300-400 kn ? Pa to je pljačka ! Pa oni nisu carinici nego "drumski razbojnici" !


Face... girls have a face ? Where is that located ?
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: E-books
Goran Racic kaže...
 Ja nekako sve gledam sto pises i mislim da cu naruciti ovaj koji ti imas - jedini problem, pise im na webu da su ih rasprodali, pa tko prvi...
 Izvrsno. Ja sam kupio Sonyjevog 505, ti kupi Bokeena pa cemo ih usporediti! Namigiva


you don't have to be crazy to work here, but it helps
16 godina
offline
RE: E-books
Enkidu kaže...

3. Od featurea e-readera su rekao bih najbitnije osobine displaya pošto mu je namjena čitanje. Koliko ja znam, od postojećih e-reader uređaja jedino nova verzija Sony Readera (PRS-505) i Hanlin eReader V3 imaju novu verziju e-paper displaya, koja ima skoro duplo brži refresh, više nijansi sive i bolji kontrast (vidi dolje za link).

...
P.S.
Skoro ništa od ovoga nije direktno nabavljivo u Hrvatskoj pa se mučite, nisam vam ja kriv što živimo u banana zemlji, pišite protestno pismo Mesiću.

 

Sony Reader PRS-505 je puno brzi od 500tke - razlika u generacijama E-Ink ekrana se vidi. Jos uvijek postoji delay u okretanju stranice, ali sada smeta samo kod PDFova - za RTF, TXT, DOC ili LRF se brzo naviknes na tu sekundu... nije jos kratko kao kada okreces lista papira, ali nije niti neka tlaka...

A sto se tice jadikovanja Glavnom Bradonji:
a) bolje bi bilo pisati nasim trgovcima koji vecinom niti nemaju pojma da tako nesto postoji
b) obasuti npr. lokalni Sonyjev ured upitima za PRS-505, iako koliko ce to pomoci u svjetlu cinjenice da se Reader ne prodaju u Europi...
c) realno, e-readeri jos uvijek zanimaju samo sicusni dio populacije, pa se sa slicnim problemima bakcu i drugdje u svijetu (minus USA i Kina)

No, u Bugu namjeravamo pisati o e-readerima, ako nista drugo...

you don't have to be crazy to work here, but it helps
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice