eSIM u praksi

poruka: 35
|
čitano: 15.991
|
moderatori: XXX-Man, pirat, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
eSIM u praksi
Bok.
Nikad nisam koristio esim pa me zanima kako to opcenito funkcionira u praksi.
Apsolutno hocu imati android dual sim, uvijek sam ga imao.
Noviji telefoni koji me zanimaju cesto imaju nanosim+esim konfiguraciju. Vidim i da android 13 podrzava dual esim konacno. Koliko mi je poznato do sada nisi mogao imati dvije esim aktivne istovremeno.

Ok, cool. Ali kako funkcionira u praksi kod nasih i kod stranih operatera? Imam poslovni a1 pretplatu, privatni t-mobile bonovi i privatni telemach bonovi.

Cini mi se da t-mobile uopce ne nudi esim na bonove. Provjeravao sam pocetkom godine, da sad ne idem ponovno.
Kad jednom zatrazis esim, da li to znaci da fizicki sim prestaje raditi?
Kad dobijem kod za aktivaciju-instalaciju esim je li on jednokratan? Mogu li pospremiti esim profil u vise mobitela ili moram svaki put kontaktirati operatera?

U biti l, ako recimo prijedjem sa sluzbenim brojem na esim, jel to onda znaci da vise ne mogu koristiti stare mobitele koji primaju samo fizicki sim s tim brojem bez da preko firme ponovno trazim novu fizicku nanosim karticu i cekam da dodje?

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: eSIM u praksi
Mandor kaže...
Bok.
Nikad nisam koristio esim pa me zanima kako to opcenito funkcionira u praksi.
Apsolutno hocu imati android dual sim, uvijek sam ga imao.
Noviji telefoni koji me zanimaju cesto imaju nanosim+esim konfiguraciju. Vidim i da android 13 podrzava dual esim konacno. Koliko mi je poznato do sada nisi mogao imati dvije esim aktivne istovremeno.

Ok, cool. Ali kako funkcionira u praksi kod nasih i kod stranih operatera? Imam poslovni a1 pretplatu, privatni t-mobile bonovi i privatni telemach bonovi.

Cini mi se da t-mobile uopce ne nudi esim na bonove. Provjeravao sam pocetkom godine, da sad ne idem ponovno.
Kad jednom zatrazis esim, da li to znaci da fizicki sim prestaje raditi?
Kad dobijem kod za aktivaciju-instalaciju esim je li on jednokratan? Mogu li pospremiti esim profil u vise mobitela ili moram svaki put kontaktirati operatera?

U biti l, ako recimo prijedjem sa sluzbenim brojem na esim, jel to onda znaci da vise ne mogu koristiti stare mobitele koji primaju samo fizicki sim s tim brojem bez da preko firme ponovno trazim novu fizicku nanosim karticu i cekam da dodje?

Nakon sto dobiješ e-sim, fizički sim ti vise ne radi.

Kodovi su jednokratni tako da ne možeš e-sim s istim kodom prebacivati s moba na mob.

 

Ovo sve drugo je logično - ako pređeš na e-sim za bilo kakav povrat na fizički sim trebaš kontaktirat operatera ili firmu zavisi ako ti je privatni ili sluzbeni broj.

 

 

15 godina
offline
Re: eSIM u praksi

Ok, onda recimo aktiviram esim za jedan broj. Staru karticu bacam.

I ako hoću prebaciti esim na drugi mobitel, moram tražiti operatera aktivaciju na drugom mobitelu.

Je li onda isto ako hoću esim vratiti na prvi mobitel, pospremljeni profil na prvom mobitelu se više ne može koristiti? Opet moram tražiti operatera aktivaciju?

I ako je tako jel to nešto što mogu zatražiti kroz telekom aplikaciju i dogodi se kroz par minuta ili je to nešto što moram slati presliku osobne pa će biti kroz dva dana?

Karikiram, ali kužiš što pitam. Koliko je to lako ili teško?

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: eSIM u praksi
Pazi samo da ti ne ugase SIM, a kodove za eSIM dobiješ kroz nekoliko radnih dana.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: eSIM u praksi

A ne znam. Sve mi se čini da je fizički SIM bolji. Ako samo nastavim koristiti mobitele koji imaju dva fizička SIM slota, nekako je sve lakše. 

Nažalost, to isključuje neke dobre mobitele.

13 godina
offline
eSIM u praksi

Zasto je sim bolji?

 

Mogu uzeti Hr eSim ako sam vani? Filipini.

Imam Samsung A54. Citao sam da prima eSim.

 

Ukrali mi mobitel sa Hr bonbon brojem. Htio bi sad taj isti broj na eSim. Moguce?

Bonbon mi je vec rekao da mogu isti broj na njihovu drugu karticu.

Poruka je uređivana zadnji put čet 26.10.2023 4:41 (tigerija).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: eSIM u praksi

Zašto ne bi mogao? Ako operater podržava eSIM, možeš ga dobit bez problema. Fora kod eSIM-a je što bez odlaska i zivkanja operatera jednostavno sam prebaciš uslugu na drugi mobitel, te će se ona instantno deaktivirati na starom uređaju.

 

Za SIM je oduvijek bilo potrebno prijaviti operateru gubitak kartice, otići do njega gdje će ti oni dati novu SIM karticu.

13 godina
offline
eSIM u praksi

Ima eSim na bonove? Trebalo bi biti jelda?

Sad pisem sa Hr telekom i prvo su mi ponudili preptplatu za 20 eura. Kazu da nemaju na bonove eSim.

Ja nebi nista koristio jer sam iz Filipina. Treba mi samo broj za raazne autorizacije.

Poruka je uređivana zadnji put pet 27.10.2023 5:38 (tigerija).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: eSIM u praksi

Samo tomato nudi eSIM na bonove, svi ostali isključivo samo za pretplatu.

 

Oprosti, ali meni ništa nije jasno. Ti živiš na Filipinima ili si turistički tamo? Ako živiš, zar ti nije bolje uzeti karticu kod nekog od operatera tamo nego plaćati roaming?

Poruka je uređivana zadnji put pet 27.10.2023 15:22 (Marko :D).
10 godina
offline
eSIM u praksi

izgleda da ima i a1 esim na bonove: https://www.reddit.com/r/croatia/comments/y1jp9y/esim_za_korisnike_bonova/

 

a evo i sa službene stranice (predzadnje pitanje): https://www.a1.hr/hr/privatni/mobiteli/esim

 

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: eSIM u praksi
Ivan35 kaže...

izgleda da ima i a1 esim na bonove: https://www.reddit.com/r/croatia/comments/y1jp9y/esim_za_korisnike_bonova/

 

a evo i sa službene stranice (predzadnje pitanje): https://www.a1.hr/hr/privatni/mobiteli/esim

 

 Da, pricao sam s njima. Hvala.

 

Da li mogu ja imam eSim i jednu fizicku sim u mobitelu?

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.10.2023 5:13 (tigerija).
13 godina
offline
Re: eSIM u praksi
Marko :D kaže...

Samo tomato nudi eSIM na bonove, svi ostali isključivo samo za pretplatu.

 

Oprosti, ali meni ništa nije jasno. Ti živiš na Filipinima ili si turistički tamo? Ako živiš, zar ti nije bolje uzeti karticu kod nekog od operatera tamo nego plaćati roaming?

 Koristim Filiino broj. Ali treba mi Hr broj za neke autorizacije po EU jer Filipino broj neda. Sta da ti kazem...

Npr neka Hr mobilna banakrstva, narucivanje kartica, neke usluge su povezne na taj broj, itd.

Znaci treba mi samo broj, ne koristim uslugu.

10 godina
offline
Re: eSIM u praksi

ako je mob dual sim, možeš imati jednu fizičku i jednu esim

13 godina
offline
eSIM u praksi

Možda netko zna, koji esim paket je moguće kupit za BiH online iz HR, treba mi za jedan dan pa sam mislio možda uzeti nešto tek toliko.

BH telecom traži 11,70KM za aktivaciju paketa od 5KM-a

https://www.bhtelecom.ba/e-sim/

a Novotel start paket od 5KM nemogu kupiti iz HR

https://www.novotel.ba/eSIM-na-bonove

Mtel traži podnošenje zahtjeva na prodajnom mjestu, eronet isto.

 

Nešto propuštam u toj priči, ima li nešto da se može kupiti online, a da opet nije preko 10 KM-a?

Ili još uvijek najbolje kupiti fizički sim na prvom kiosku na kojeg naiđem?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: eSIM u praksi

potraži online esim providere

npr. ovaj nudi paket za Bosnu 1GB za 5 funti

 

ja sam za probu uzeo ifreemogo, radi bez greške, instantna aktivacija

 

14 godina
offline
Re: eSIM u praksi
R36 kaže...

 

Kodovi su jednokratni tako da ne možeš e-sim s istim kodom prebacivati s moba na mob.

 

 

Kodovi, barem kod A1, nisu jednokratni. Dobješ QR kod sa kojim aktiviraš eSIM na uređaju. Ako želiš koristiti tu liniju na drugom uređaju, jednostavno isti taj QR kod koristiš za aktivaciju na drugom uređaju - naravno na prvom uređaju više ne možeš koristiti tu liniju. 

To je moje iskustvo iz prve ruke.

 

LP

13 godina
offline
Re: eSIM u praksi

Nije baš da je neka ponuda.

Mislim da ću ipak na kiosk tamo ako će mi trebati.

10 godina
offline
Re: eSIM u praksi

ima sad i dosta povoljnih paketa roaminga kod operatera, nedavno sam uzeo 2gb + 60min za crnu goru za nekih 10ak €

13 godina
offline
eSIM u praksi

A1, eSim, bonovi, da li moram kupovati bonove svakih X mjeseci da kartica ne istekne ili mogu samo jednom i to je to?

 

Konacno sam sredio Hr eSim sa A1 da je mogu dobiti ovdje na Filipine. Jos nisam zatrazio prijenos, prvo me to zanima.

 

Tnx.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: eSIM u praksi

Moraš non stop kupovat bonove. Ne vidim zašto bi ijedan operater održavao tvoj broj na životu ako nema nikakve koristi od njega.

13 godina
offline
Re: eSIM u praksi
Marko :D kaže...

Moraš non stop kupovat bonove. Ne vidim zašto bi ijedan operater održavao tvoj broj na životu ako nema nikakve koristi od njega.

 Non stop je svakig 3-6 mjeseci?

 

Ovdje na filipinima ne znam da li istice, al npr mozes kupiti 2gb interneta (ima i vise), 50 minuta i 50 poziva za 15 kuna i imas dok ne potrosis. Ne istice.

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.11.2023 22:43 (tigerija).
13 godina
offline
Re: eSIM u praksi

Ističe, ističe, inače bi operater imao milijun brojeva koji se ne koriste i bez veze stoje u bazi. 

 

Koliko ću dugo trajati tvoj račun ovisi o bonu kojeg si unio. Ne znam za A1 (nigdje nisam pronašao informaciju za koliko se produžuje račun nakon nadoplate bonom), ali u Telemachu nadoplata bona od 1,99€, 3,98€ i 7,96€ produžuju račun za 90 dana. Dok bon za 15,93€ produžuje za 150 dana, a 31,85€ će ti produžiti za 240 dana.

 

Bonbon daje najduže jer im najveći bon produžuje račun za 360 dana.

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.11.2023 10:01 (Marko :D).
12 godina
offline
eSIM u praksi

Da li u HR ima opcija da se uzme neki turisticki paket sa esimom umjesto fizicke sim kartice? Samo internet mi je bitan.

I told you that Chelsea were the best team in the world, and tonight we are
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: eSIM u praksi

Nema. Ali A1 i tomato nude eSIM na bonove, pa možeš uzeti broj kod njih i aktivirati neku od običnih tarifa. No mislim da ti je isplativije uzeti običnu SIMicu za turiste s neograničenim internetom (preporuka HT).

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.11.2023 15:59 (Marko :D).
10 godina
offline
Re: eSIM u praksi

izgleda da turisti u HR dolaze samo preko ljeta (nedostupno): https://www.a1.hr/webshop/a1-internet-sim/vip-a1-sim-unlimited-surfing-10-days/1000043603

uzmi neku običnu tarifu, npr.: https://www.a1.hr/privatni/mobiteli/a1-internet-na-bonove pa traži esim, a1 bi ga trebao nuditi

12 godina
offline
eSIM u praksi

ipak idem na varijantu preko airalo servisa. tu preko aplikacije mogu uzeti esim samo sa internetom. esim se aktivira kad se spoji na neku od mreza (telemach) cini mi se.

1GB - 7 days - 5 USD
3 GB - 30 days - 10 USD

 

 

mislio sam da nesto ovako imao i kod HR operatera, da izaberem neki turisticki paket sa esim 'karticom' i uzmem paket koji mi odogvara.

I told you that Chelsea were the best team in the world, and tonight we are
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: eSIM u praksi

Zašto ti je bitan eSIM? Jer, ova turistička SIMica je daleko isplativija ponuda od ovoga što si naveo.

17 mjeseci
protjeran
offline
eSIM u praksi

Pogledao sam sve poruke u temi, i dalje nisam baš siguran - koja je to prednost eSIMa? Imam opciju da to uzmem ali ima li smisla/prednosti?

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: eSIM u praksi
Qui-Gon-Jinn kaže...

Pogledao sam sve poruke u temi, i dalje nisam baš siguran - koja je to prednost eSIMa? Imam opciju da to uzmem ali ima li smisla/prednosti?

Prednost je da nema kartice i to je to, ne kontam šta ti to više treba?

Isto kao da pitaš koja je prednost streaming servisa za muziku nad cd-ima, i jedna is druga stvar isto rade (čak i audiofili ne slušaju više cd-ove otkad imaju losless streaming opcije), samo je streaming praktičniji jer ne trebaš dodatan hardwer za slušat muziku, tako je i ovde, i jedna i druga stvar potpuno isto rade ali sa e-simom nema nikakave zaj...je, nego skeniraš qr kodu i imaš broj. Isto tako sam uvjeren da za 5-6 godina, možda i prije, će sim kartice potpuno nestat.

13 godina
offline
Re: eSIM u praksi
Qui-Gon-Jinn kaže...

Pogledao sam sve poruke u temi, i dalje nisam baš siguran - koja je to prednost eSIMa? Imam opciju da to uzmem ali ima li smisla/prednosti?

Koliko sam skužio, prednosti su:

— sigurnost (imaš svoj QR kod; ako izgubiš mobitel, samo na novom skeniraš taj QR kod i na starom mobitelu se deaktivira usluga)

— mogućnost korištenja više brojeva na jednom uređaju

— korištenje istog broja na većem broju uređaja (iako ovo još ne funkcionira u Hrvatskoj)

— jednostavna aktivacija broja/prijenos istog bez odlaska u poslovnicu operatera

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice