Savjet za jeftini wifi USB

poruka: 17
|
čitano: 14.646
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Savjet za jeftini wifi USB

Koji bi bio najbolji USB wifi za oko 100kn a da je kompatibilan sa win10? Planirao sam uzeti Tp-link tl-wn722n ali neki kažu da radi a neki da ne radi sa win10.

That is not dead which can eternal lie, and with strange aeons even death may die.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Savjet za jeftini wifi USB
Jolckan kaže...

Koji bi bio najbolji USB wifi za oko 100kn a da je kompatibilan sa win10? Planirao sam uzeti Tp-link tl-wn722n ali neki kažu da radi a neki da ne radi sa win10.

Driver za Windowse 10 ima. I još u specifikacijama ima "Windows 10 Compatible" značku.

 

Dakle, trebao bi raditi. Ako ti ne bi radio, vratiš ga prodavaču.

9 godina
offline
Savjet za jeftini wifi USB

Imam taj adapter i radi brz ikakvih problema na Win10. Slobodno uzmi.

Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: Savjet za jeftini wifi USB
Jolckan kaže...

Koji bi bio najbolji USB wifi za oko 100kn a da je kompatibilan sa win10? Planirao sam uzeti Tp-link tl-wn722n ali neki kažu da radi a neki da ne radi sa win10.

Jesi kupio i radi? Koju verziju si kupio?

 

Sad sam ponovno išao pogledati na TP-Linkove stranice i ispada da ima ukupno tri verzije tog WiFi sticka - verzije 2 i 3 imaju driver za Windowse 10, dok verzija 1 nema.

16 godina
offline
Re: Savjet za jeftini wifi USB
mbaksa kaže...
Jolckan kaže...

Koji bi bio najbolji USB wifi za oko 100kn a da je kompatibilan sa win10? Planirao sam uzeti Tp-link tl-wn722n ali neki kažu da radi a neki da ne radi sa win10.

Jesi kupio i radi? Koju verziju si kupio?

 

Sad sam ponovno išao pogledati na TP-Linkove stranice i ispada da ima ukupno tri verzije tog WiFi sticka - verzije 2 i 3 imaju driver za Windowse 10, dok verzija 1 nema.

 imam ovaj 2+ godine i radi bez frke na win10, plug and play

 

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B002SZEOLG/ref=oh_aui_detailpage_o06_s00?ie=UTF8&psc=1

 

TP-LINK TL-WN722N 150 Mbps High Gain Wireless USB Adapter - White(Version: 2.0)

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Savjet za jeftini wifi USB
mbaksa kaže...
Jolckan kaže...

Koji bi bio najbolji USB wifi za oko 100kn a da je kompatibilan sa win10? Planirao sam uzeti Tp-link tl-wn722n ali neki kažu da radi a neki da ne radi sa win10.

Jesi kupio i radi? Koju verziju si kupio?

 

Sad sam ponovno išao pogledati na TP-Linkove stranice i ispada da ima ukupno tri verzije tog WiFi sticka - verzije 2 i 3 imaju driver za Windowse 10, dok verzija 1 nema.

 To mi je bilo za prijatelja, na kraju poslao člana obitelji po to i prodavač vjerovatno malo pametovao i prodao mu ovaj:

 

https://www.asus.com/Networking/USBN14/

 

Rekao sam mu da vrati, da neće biti razlike ali njemu se to nije dalo i ostavio je taj Asusov.

 

 

 

 

That is not dead which can eternal lie, and with strange aeons even death may die.
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.4.2018 20:37 (Jolckan).
16 godina
moderator
offline
Re: Savjet za jeftini wifi USB
Jolckan kaže...
Rekao sam mu da vrati, da neće biti razlike ali njemu se to nije dalo i ostavio je taj Asusov. 

Asus je ipak poznatija marka tako da nije nužno loše što ga je zapao taj Asusov primjerak.

 

Sad sam se sjetio da sam i ja nekad koristio taj TP-Linkov USB WiFi adapter, samo što je bila riječ o starijoj izvedbi. Našao sam ga - izvana ne piše verzija, pa se valjda vodi pod V1, a kad sam ga otvorio, piše VER:1.8 na naljepnici, a na PCB-u piše Rev 1.0. Hm... Činilo mi se da sam ga prestao koristiti jer mi je u jednom trenutku prestao raditi, a pri ruci sam imao drugi adapter pa nisam ni išao istraživati zašto. Uglavnom, sad sam ga uštekao u laptop s Windowsima 10 i u njemu radi sasvim normalno i to bez instaliranja ikakvih drivera. Windowsi su ga prepoznali kao Atheros AR9271 i sami instalirali driver. Zanimljivo je da unatoč vanjskoj anteni slabije lovi signal od WiFi adaptera ugrađenog u laptop (Qualcomm Atheros AR956x) za prosječno oko 15 dBm.

 

 

###

 

Naručio sam si inače i ovaj 802.11ac adapter za 41 kunu i 18 lipa - javim kako se ponaša kad stigne. Fora s njim je što je minijaturan i što je ac, odnosno koristi 5 GHz mrežu. Nemam trenutno ac router/AP, ali ću si ga u dogledno vrijeme vjerojatno kupiti.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.4.2018 23:13 (mbaksa).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Savjet za jeftini wifi USB
mbaksa kaže...
Jolckan kaže...
Rekao sam mu da vrati, da neće biti razlike ali njemu se to nije dalo i ostavio je taj Asusov. 

Asus je ipak poznatija marka tako da nije nužno loše što ga je zapao taj Asusov primjerak.

 

Sad sam se sjetio da sam i ja nekad koristio taj TP-Linkov USB WiFi adapter, samo što je bila riječ o starijoj izvedbi. Našao sam ga - izvana ne piše verzija, pa se valjda vodi pod V1, a kad sam ga otvorio, piše VER:1.8 na naljepnici, a na PCB-u piše Rev 1.0. Hm... Činilo mi se da sam ga prestao koristiti jer mi je u jednom trenutku prestao raditi, a pri ruci sam imao drugi adapter pa nisam ni išao istraživati zašto. Uglavnom, sad sam ga uštekao u laptop s Windowsima 10 i u njemu radi sasvim normalno i to bez instaliranja ikakvih drivera. Windowsi su ga prepoznali kao Atheros AR9271 i sami instalirali driver. Zanimljivo je da unatoč vanjskoj anteni slabije lovi signal od WiFi adaptera ugrađenog u laptop (Qualcomm Atheros AR956x) za prosječno oko 15 dBm.

 Ma brige mi prijatelja za marku, njemu se nije dalo vraćati :) Nema tu razlike u radu, Asus bi mu se jedino isplatia ako bi mu bila velika udaljenost od rutera.

 

Ja koristim već dugo vrimena (10godina?) D-link DWA-125, nikad nikakvih problema s njim.

That is not dead which can eternal lie, and with strange aeons even death may die.
15 godina
offline
Re: Savjet za jeftini wifi USB
mbaksa kaže...
... Zanimljivo je da unatoč vanjskoj anteni slabije lovi signal od WiFi adaptera ugrađenog u laptop (Qualcomm Atheros AR956x) za prosječno oko 15 dBm.

..

 

 -naprotiv, to je normalno-očekivano.. antene u laptopu su kao i sve ostale antene (tv..) bolje-veće.. dok vanjska (stikić) ne znači ništa, može pomoći samo kabel ako je stvar pozicije-usmjeravanja.. npr

... stikić antena jednostavno nema tu površinu-veličinu + pozicija npr iza računala do zida i sl.

-naravno, trgovci (i poneki 'majstor') će uvjeravati sve kao je neka štapićantena čudotvorna.. no to je ili zabluda ili neznanje ili biz..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Savjet za jeftini wifi USB
mbaksa kaže...

 

Sad sam se sjetio da sam i ja nekad koristio taj TP-Linkov USB WiFi adapter, samo što je bila riječ o starijoj izvedbi. Našao sam ga - izvana ne piše verzija, pa se valjda vodi pod V1, a kad sam ga otvorio, piše VER:1.8 na naljepnici, a na PCB-u piše Rev 1.0. Hm... Činilo mi se da sam ga prestao koristiti jer mi je u jednom trenutku prestao raditi, a pri ruci sam imao drugi adapter pa nisam ni išao istraživati zašto. Uglavnom, sad sam ga uštekao u laptop s Windowsima 10 i u njemu radi sasvim normalno i to bez instaliranja ikakvih drivera. Windowsi su ga prepoznali kao Atheros AR9271 i sami instalirali driver. Zanimljivo je da unatoč vanjskoj anteni slabije lovi signal od WiFi adaptera ugrađenog u laptop (Qualcomm Atheros AR956x) za prosječno oko 15 dBm.

 

 Imao sam i ja isti taj model i također je znatno lošije lovio signal čak i od no name micro usb stikića s ebaya za par dolara u ono vrijeme.

Mislim da je jedina razlika u daljnim revizijama i bila poboljšanje prijema, jer očito su nekaj gadno sfušali.

Vidio sam jednom isti taj čipset u drugom sticku i radio je čist ok.

 

 

 

Kruha i igala...
15 godina
offline
Re: Savjet za jeftini wifi USB
fer-de-lance kaže...
..

Vidio sam jednom isti taj čipset u drugom sticku i radio je čist ok.

 

 

 

 -nalazi se u 'stotianama'.. i naravno radi jednako. Stikić antena je u ovom slučaju čisti marketing (osim da se koristi i kabel za bolje pozicioniranje..) dok kupac naivno vjeruje da je to po nečemu bolje. 'prava' antena se stavlja van, odvojeno.. i nekoliko puta je veća, sve ostalo je navlakuša i placebo.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Savjet za jeftini wifi USB

Slažem se, ionak unipol koji je gore može imati maksimalni dobitak od 3dB, a PCB antena sama po sebi može imati i veći dobitak od toga, tak da je ta antenica samo matketinška fora.

Ali, kao što i kažeš, bar se može pripasati vanjska antena na to, pa bar neke koristi.

Ali, mi ovdje pričamo da nekaj nije bilo u redu sa samom konstrukcijom uređaja, jer se ponaša znatno lošije od realno očekivanog, u što sam se i sam uvjerio.

Očito su daljne revizije popravile situaciji, ali je vjerovatno bio problem u shemi koju su proizvođači dobili priloženu uz taj čipset, a kad su testirali sigurno su vidjeli da ne valja nekaj ali nisu povukli proizvode, nego su pokrpali u daljnim revizijama.

 

 

 

 

 

Kruha i igala...
15 godina
offline
Re: Savjet za jeftini wifi USB

-moguće.. no nisam primjetio nazovimo bugovitost.. nego ugl izmjene standarda wpa-wep.. podrška za os win-lin i verzije.. jer sam chip je u bezbrojnim uređajima, radi. Kad se napravi neki novi chip tad se mjenja design (prilagođen raspored-oblik-dimenzije) kao i novi standardi BT/g-....

.. za 'realno očekivano'.. meni je zapravo realno to da je antena u tijelu bolja nego u malom štapiću spojenim na tijelo.. jednostavna fizika (površina-dimezije).. i jedina razlika je samo mogućnost odvajanja ili zamjene .. =marketing/trik/placebo. Meni je realno upravo suprotno, jer sve je to isto, dok se kvaiteta proizvodnje (škart) i dugotrajniji support može vezati uz jači brand vs noname. Kao što na prijem signala ne utječe TV nego antena.. jednako je u ovom slučaju, .. i zato (ono što začuđuje mbaksu gore..) laptop ugl ima bolji signal nego ovakve dodatne wlan-usb kartice neovisno o obliku antene, osim ako se antena odvoji ili zasebno kupi 'prava' i postavi na odgovarajuću poziciju. Tek tad može biti bolje, bez tog ni teoretski..

-'prava' antena košta cca 300kn, kompeltan ovakav adapter 50-100.. očekivati čuda nije realno :))

 

ilil ovako.. ova antena ako se koristi bez dodataka (coax kabel.. ili nova antena..) ubodena u neko računalo u odnosu na model koji nema odvojivu antenu, može samo rotacijom-nagibom antene pokušati dobiti bilji položaj.. to je sve. Korištenjem npr usb m-ž (produžnog) kabla možemo dobiti bolji položaj adaptera umjesto iza PCja.. negdje npr obješen na monitor i tad je to 'bolja' antena.. zapravo samo bolje mjesto s manje smetnji-prepreka.. dok površina antene u štapiću ne može nikako biti bolja od one u tijelu prosječnog stikića a time ni kvaliteta prijema.. i zato su ugl na laptopu postavljene u tijelo ekrana, bolji prijem .. mada je sama antena ista, kamo god je mi stavili..

 

+ edit-2..

zapravo, u slučaju kad se ne krositi coax za odvajanje antene, tad je po fizikalno-logičkim zakonima prijem lošiji u odnosu na fixnu antenu, zbog npr spojeva .. smetnji i gubitka koje to uzrokuje uz dimenzije-površinu (presjek štapića mani od 1cm vs plosnati stikić cca +1cm). (kao dodatak za realno-očekivano..) :))

 

edit3.. :))) (zbog juzera koji naiđu i žele znati kako se bira neki uređaj, zašto (ne)radi i sl..)

-to je u pravilu jeftikaner roba.. nešto što u trgovini maloprodajno košta recimo 70kn.. odbijte pdv, maržu.. cijena proizvodnje? Testiranje je trošak, računa se s postotkom škarta i s tom robom se ponaša kao s krumpirima (bacaju se kutije.. lome se i sl. popusti lem..) .. u nekim trgovinama se prodaju u košarama.. kao loto, moguće je uzeti ispravno ili neispravno.. ako neka ne radi, možda je samo škart.. i sve se kvari, ako je do danas radilo to ne znači da neće baš sad crknuti + support (driveri i standardi koji se mijenjaju.. a to je dodatni problem za jeftinu robu i realno proizvođač ne želi da korisnik koristi staru nego da kupi novu karticu.. jer kolika je njegova cijena-zarada, koliko trošak supporta? Reklamacija i mijenjaju bez ikakve pomisli za npr servis jer je sat servisa skuplji od šake novih..). To je realnost, kao i to da za neke starije modele ne vrijedi gubiti vrijeme tražeći driver i smrzavajući PC-OS pri tome ako se novi može kupiti za 50-70kn.. i dolazi s driverom. Uz paradox, ponekad je stariji model 'bolji'.. zbog uključenog drivera u win ili lin npr kernel 2.6+.. i tad radi outofbox kao i mogućnost da je robustniji od novog modela dok se upravo zbog cijene na novijem može štedjeti na svemu, metalu-lemu.. a to je kod antene-prijema važno kao i za trajnost.. Kad netko koristi stariji os kao npr xp tad nije za očekivati da će pronaći odgovarajući driver za noviji chip, dok je obrnuto lako moguće jer su driveri često kumulativni.. za starije+nove serije.. i iza svakog noname branda je neki konkretan chip, realtek, broadcom, atheros, intel, .. par pokušaja i neki će vjerojatno raditi ali taj 'pravi' proizvođač zapravo ne daje support, jer je to trošak, to prebacuje na OEMa koji radi uređaj, koji to radi za šaku kuna.. zato je ponekad teže pronaći, mada realno nema puno kombinacija. Posebno vidljivo u temama za laptop-wlan probleme unazad par godina... a sve je to isto.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.4.2018 10:55 (ihush).
10 godina
offline
Savjet za jeftini wifi USB

- Potpuno je nebitno koliko pokazuje jačinu prijema + - 20dB jer se razlikuju čipseti a to nisu relavantna mjerenja (bolje reći lažometri) već sami morate prosuditi usporedbom  naprema drugom wifi adapteru. Više puta sam imao bolju i kvalitetniju vezu sa -70dBm nego sa -50dBm na drugom wifi-adapteru sa spojenom istom antenom.

- Vanjske štap antene su uglavnom dipoli a nađe se i poneka verzija "J" ili "super J" . Sam dipol je za 2,4GHz oko 3+3cm metalne konstrukcije i ima dobit od 2.15dBi . Viđao sam neke rutere sa unutarnjim antenama i sa punim dipol dimenzijama na PCB što je rjetkost.

- Na PCB su uglavnom skraćene antene što znači ispod 2.15dBi a u wifi adapterima koji su kao mini-mem-stick antene praktično i nemaju dobit. Nije loše za zapamtiti da je razlika za svakih  +3dB duplo jači signal.

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.4.2018 21:10 (AF139).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Savjet za jeftini wifi USB
AF139 kaže...

- Potpuno je nebitno koliko pokazuje jačinu prijema + - 20dB jer se razlikuju čipseti a to nisu relavantna mjerenja (bolje reći lažometri) već sami morate prosuditi usporedbom  naprema drugom wifi adapteru. Više puta sam imao bolju i kvalitetniju vezu sa -70dBm nego sa -50dBm na drugom wifi-adapteru sa spojenom istom antenom.

Hm... Sad sam ih ponovno testirao i sad nije bila takva razlika u razini signala - i dalje je TP-Linkova u prosjeku imala slabiji signal i imala puno veće oscilacije, ali nije bilo tako drastično.

 

Testirao sam sad brzinu poomću NetIO-GUI-a - TP-Linkova je imala nešto veći ping, a što se tiče brzine prijenosa:

TX: TP-Link 1797 KB/s, integrirana 1391 KB/s

RX: TP-Link 1345 KB/s, integrirana 2029 KB/s

 

Znači, TP-Linkova je u ovom mjerenju bila 29% brža od integrirane prilikom primanja podataka, dok je kod slanja podataka interirana bila brža 51%. Hm... Ovo zahtijeva daljnje istraživanje... Ali ne da mi se više. 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Savjet za jeftini wifi USB
Tp-link tl-wn722n
Kupio sam ga 2011. godine i ne znam koja verzija. Ništa ne piše. Nije ga s win 10 odmah prepoznao . Probao troje drivere s interneta i ništa. Pronašao neke stare na internetu - za win 8.1 i radi kao puška. Vjerojatno je verzija 1. U Windowsima piše (10.0.0.28) (2013. godina) driveri.
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.5.2021 9:04 (virus365).
12 godina
offline
Savjet za jeftini wifi USB

TP-Link N150 TL-WN722N (Atheros AR9271 chipset) najbolji u svome cjenovnom rangu oko 10e.

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice