Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

poruka: 646
|
čitano: 254.071
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
online
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Posmatrač kaže...

Da. Za to i sluze lan portovi na njima. Cak moze i IPTV iako to nisam probao jos.....

Meni na jednom je stampac i lap a na drugom IP kamera....

 Misliš na maxtv ili generalno? Nekak me baš zanima da li radi max preko mesh node-a

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dax-lax kaže...
Posmatrač kaže...

Da. Za to i sluze lan portovi na njima. Cak moze i IPTV iako to nisam probao jos.....

Meni na jednom je stampac i lap a na drugom IP kamera....

 Misliš na maxtv ili generalno? Nekak me baš zanima da li radi max preko mesh node-a

 Ja sam u BiH ali nisam probao jos to. Imas u aplikaciji da ukljucis ti i na kojem portu pa probaj....

15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dax-lax kaže...
Posmatrač kaže...

Da. Za to i sluze lan portovi na njima. Cak moze i IPTV iako to nisam probao jos.....

Meni na jednom je stampac i lap a na drugom IP kamera....

 Misliš na maxtv ili generalno? Nekak me baš zanima da li radi max preko mesh node-a

 Ne vidim razloga zašto nebi radilo. Nisam probao maxtv ali sam testirao druge IPTV i radi ok.

13 godina
online
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Zato jer je maxtv problem već dugo vremena. Radi samo na određenom portu na glavnom routeru pa stb mora bit direktno priheftan kabelom ili prek powerlinea. 

Doduše, možda se nešto i promjenilo u međuvremeno. Ovako je bilo sigurno. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dax-lax kaže...

Zato jer je maxtv problem već dugo vremena. Radi samo na određenom portu na glavnom routeru pa stb mora bit direktno priheftan kabelom ili prek powerlinea. 

Doduše, možda se nešto i promjenilo u međuvremeno. Ovako je bilo sigurno. 

 ah ok, kako smo spominjali IPTV automatski sam zabrijao sam da misliš na MAXtv to go.

14 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Rekli su mi tehnicari da je i kod iskona isto problem spojiti stb na mesh, vjerojatno ista situacija kao i kod max tv

I believe Wi can Fi...
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Kad sam sa duo prešao na trio uslugu sa TV samo sam pristigli STB tip ARRES spojio na bilo koji LAN port rutera i HDMI kabal na TV pa uključio napajanje.

Zovnio njih i za minut dobio programe.

14 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
AF139 kaže...

Kad sam sa duo prešao na trio uslugu sa TV samo sam pristigli STB tip ARRES spojio na bilo koji LAN port rutera i HDMI kabal na TV pa uključio napajanje.

Zovnio njih i za minut dobio programe.

 A jesi ga spojio na ruter od providera ili na nesto drugo u kuci?

I believe Wi can Fi...
15 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Pozz drustvo treba mi savjet! Sprat i potkrovlje nekih 150 kvadrata sta bi mi preporucili? Ja sam razmisljao o ubiquiti-u ap light i tplink deco m4 (set od 2)?! U prizemlju mi je telemachov ruter! Pa sad gledam koja je najbolja opcija da pokrijem sprat i potkrovlje? i takodje jel ubiquiti podrzava mesh?

Poruka je uređivana zadnji put pet 27.1.2023 16:01 (DangerousB).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Podržava unifi mesh ali je taj mesh puno skuplji. Za jedan ubiquiti node kupiš 3 deco uređaja i pokriješ veći prostor.
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dax-lax kaže...
Podržava unifi mesh ali je taj mesh puno skuplji. Za jedan ubiquiti node kupiš 3 deco uređaja i pokriješ veći prostor.

 Gledao sam malo po sarajevu oko 300 maraka ubiquiti i to light verzija neka... a deco m4 2 pack oko 250 maraka! Znaci bolje mi je ici ma ova 2 tplinka nego 1 ubiquiti? Ili deco m5 da uzmem?

Poruka je uređivana zadnji put pet 27.1.2023 16:52 (DangerousB).
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Ne znam za m5 ali m4 ima sve sto treba kucnom korisniku...Ja imam 3 m4 i 1 e4 a imao sam unifi ap lr i mesh je daleko bolji za kucnog korisnika. Daleko veci prostor polrijes za manje ili isto para...
Evo sad gledam razlike i m5 malo brzo na 2.4 ghz ali sve se svodi na dizajn. Kupi koji je jeftiniji...
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.1.2023 17:50 (Posmatrač).
12 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
DangerousB kaže...
dax-lax kaže...
Podržava unifi mesh ali je taj mesh puno skuplji. Za jedan ubiquiti node kupiš 3 deco uređaja i pokriješ veći prostor.

 Gledao sam malo po sarajevu oko 300 maraka ubiquiti i to light verzija neka... a deco m4 2 pack oko 250 maraka! Znaci bolje mi je ici ma ova 2 tplinka nego 1 ubiquiti? Ili deco m5 da uzmem?

 Kod nas u BIH kolju sa cijenama , 385 km deco m4 3pcs  koji se vani dobije za  ispod 250 KM( cca 120e ) . Ako ikako možeš probaj izbjeć da to kupuješ tu . 

Poruka je uređivana zadnji put pet 27.1.2023 19:40 (error_666).
15 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Sad sam gledao razliku izmedju U6 lite i unifi AP AC lite koliko sam mogao vidjeti i shvatiti da ovaj U6 lite wifi 6 podrzava a posto nemam uredjaje (jos) koji podrzavaju wifi 6 koliko se isplati dat vise para za U6 lite a za manje para mogu dobiti ovaj AP AC lite ili cak LR verziju kao za lite verziju U6.

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Nokia Beacon 2, vjv glupo pitanje (a malo sam lijen za istraživanje), mogu koristiti umjesto ISP-evog routera za wifi.

Odnosno mogu na postojećem routeru isključiti wifi, spojiti žičano Nokie i koristiti njihov wifi?

 
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
DangerousB kaže...

Sad sam gledao razliku izmedju U6 lite i unifi AP AC lite koliko sam mogao vidjeti i shvatiti da ovaj U6 lite wifi 6 podrzava a posto nemam uredjaje (jos) koji podrzavaju wifi 6 koliko se isplati dat vise para za U6 lite a za manje para mogu dobiti ovaj AP AC lite ili cak LR verziju kao za lite verziju U6.

 Dovoljan ti je ac lite čak i da imaš wifi6 uređaja. Imam sad AC LR i nemam primjedbi osim da si moram sad sve njihovo nabaviti.

love2ml86 kaže...

Nokia Beacon 2, vjv glupo pitanje (a malo sam lijen za istraživanje), mogu koristiti umjesto ISP-evog routera za wifi.

Odnosno mogu na postojećem routeru isključiti wifi, spojiti žičano Nokie i koristiti njihov wifi?

 Naravno, samo priheftaj nokiu i na starom makni wifi. Jedino si još odluči na kojem isključuješ dhcp

Poruka je uređivana zadnji put pon 30.1.2023 11:35 (dax-lax).
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
love2ml86 kaže...

Nokia Beacon 2, vjv glupo pitanje (a malo sam lijen za istraživanje), mogu koristiti umjesto ISP-evog routera za wifi.

Odnosno mogu na postojećem routeru isključiti wifi, spojiti žičano Nokie i koristiti njihov wifi?

 mislim da bi moralo to tako raditi ... ja koristim AirTies nodove (Air 4920) u istom setup-u (1 nod je povezan kabelom na ruter, ostali se bežično spajaju na njega), 3 noda, 3 kata kuće i radi bez nekih većih problema

15 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

@dax-lax kako mislis sve njihovo nabaviti? Jel radi ubiquiti na tplink switchu? Ili moram imati i ubiquiti switch?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Možeš koristiti na bilo kojem routeru ali samo postavljanje moraš izvršiti preko app-a ili preko kompa uz prethodnu instalaciju unifi network aplikacije. Meni se taj kontroler vrti trenutno u home assistantu kao integracija pa možeš upravljat od bilokud.
Moram si nabaviti jer mi je hw i sw odlično složen i odlično radi.
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.1.2023 13:33 (dax-lax).
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dax-lax kaže...
Možeš koristiti na bilo kojem routeru ali samo postavljanje moraš izvršiti preko app-a ili preko kompa uz prethodnu instalaciju unifi network aplikacije. Meni se taj kontroler vrti trenutno u home assistantu kao integracija pa možeš upravljat od bilokud.
Moram si nabaviti jer mi je hw i sw odlično složen i odlično radi.

 Na cemu vrtis home assistant?

 

13 godina
online
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Posmatrač kaže...
dax-lax kaže...
Možeš koristiti na bilo kojem routeru ali samo postavljanje moraš izvršiti preko app-a ili preko kompa uz prethodnu instalaciju unifi network aplikacije. Meni se taj kontroler vrti trenutno u home assistantu kao integracija pa možeš upravljat od bilokud.
Moram si nabaviti jer mi je hw i sw odlično složen i odlično radi.

 Na cemu vrtis home assistant?

 

 Na intel nuc-u s i5 5300u. Mjerio 2 dana potrošnju, ali nemam baš previše toga spojeno u zigbee network pa nije reprezentativno. Ovak se kreće između 5-9W, kaj je super.

Ak te zanima, složeno je ovak: ubuntu, virtualbox, homeassistant os. Onda dalje gore ubacuješ kaj hoćeš a mašinu možeš koristit i za druge stvari jer je i tako HA dio u vm-u.

Za coordinatora imam sonoff zigbee 3.0 usb dongle plus-p. Sve spajam na zigbee2mqtt jer s njime radi puno više brandova nego što je to slučaj sa ZHA. 

6 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Pozdrav,

 

uzeo sam Xiaomi Mesh System AX3000, je li dovoljno ga uključiti u LAN izlaz na routeru i isključiti WIFI na njemu, ili moram nešto konfigurirati na routeru od ISP-a?

 
0 0 hvala 0
10 godina
online
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Pozdrav ekipa,

 

Uglavnom prijatelj me zvao ako mogu nesto napraviti da mu pomognem da pojaca signal kod kuce.

On ima 2 rutera koja ne koristi pa sam planirao njih staviti u da rade kao extenderi,znam da nije idealno ali opcija za busit zidove i razvlacit kablove ne moze ici.

Internet od provajdera mu dolazi na neki huawei ruter nista posebno.

Ima viska u kuci Asus rt n12+ i jos jedan tp link tocan model sad ne znam.
Ja sam planirao da ne kupuje nista novo podesit ovaj Asus na hodniku gdje je jos dobar signal od huaweia da radi kao extender i onda na kat stavit ovaj tp link da bude extender od asusa?


Znam da imaju opciju samo prebacit mod rada u extender i poveze se na trenutnu mrezu koju zelimo prosljediti dalje,mene zanima dali treba jos ista rucno podesavati u njemu?

 

Znam da me davno kod kuce kad bi koristio stari ruter tako znalo zajebavat da na mobitelu nece da radi,a na laptopu radi ili tako neke gluposti.Sicam se da bi na mobitelu morao zaboravit mrezu pa povezat ponovo i takve gluposti pa sam provukao kablo i od tad nikakvih problema,ali kod njega nista od kabla.Nisam se odavno s ovim zezao pa sam i pozaboravljao.

 

Origin_Steam: hrka11
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
hrka11 kaže...

Pozdrav ekipa,

 

Znam da imaju opciju samo prebacit mod rada u extender i poveze se na trenutnu mrezu koju zelimo prosljediti dalje,mene zanima dali treba jos ista rucno podesavati u njemu?

 

Znam da me davno kod kuce kad bi koristio stari ruter tako znalo zajebavat da na mobitelu nece da radi,a na laptopu radi ili tako neke gluposti.Sicam se da bi na mobitelu morao zaboravit mrezu pa povezat ponovo i takve gluposti pa sam provukao kablo i od tad nikakvih problema,ali kod njega nista od kabla.Nisam se odavno s ovim zezao pa sam i pozaboravljao.

 

 

Kod Asusa ti je laganica, kada odabereš Repeater mod, pitat će te za WiFi na koji će se spojiti, unijet ćeš podatke i dalje je automatika jer sve radi glavni ISP router a ne Asus u repeater modu.

Isto bi trebalo biti i kod TP-Linka jedino pazi dal ćeš ga spajati na WiFi koji emitira ISP-ov router ili Asus koji radi kao repeater.

 

A probleme u prošlosti koje si opisao su upravo zbog ovoga načina, postavljanjem Asusa i TP-linka kao WiFi repeatere zajedno sa ISP-ovim routerom dobivaš tri WiFi mreže.

Čak i ako su istog imena, mobovi/laptopi/što već se drže spojeni na jedan WiFi dok ne izgube signal da se prespoje na drugi koji možda cijelo vrijeme ima jači signal.

Ovo je posebno izraženo kada se šetaš po kući/stanu.

 

 

 

Zato je netko izumio Mesh WiFi kod kojeg nema ovih problema sa prespajanjem jer je sve jedna velika WiFi mreža.

 

 

EDIT:

Ako možeš provući LAN kabel od ISP-ovog routera do Asusa, Asus stavi u AP mode umjesto repeatera, stabilnije je nego kao Repeater di Asus možda neće biti stabilno spojen na WiFi ISP-ovog routera. Možda Asus da i bolji WiFi signal nego ISP router.

TP-Link ako je baš repeater, taj nema AP mode.

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.2.2023 10:00 (Tirkiz).
10 godina
online
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Tirkiz kaže...

 

Kod Asusa ti je laganica, kada odabereš Repeater mod, pitat će te za WiFi na koji će se spojiti, unijet ćeš podatke i dalje je automatika jer sve radi glavni ISP router a ne Asus u repeater modu.

Isto bi trebalo biti i kod TP-Linka jedino pazi dal ćeš ga spajati na WiFi koji emitira ISP-ov router ili Asus koji radi kao repeater.

 

A probleme u prošlosti koje si opisao su upravo zbog ovoga načina, postavljanjem Asusa i TP-linka kao WiFi repeatere zajedno sa ISP-ovim routerom dobivaš tri WiFi mreže.

Čak i ako su istog imena, mobovi/laptopi/što već se drže spojeni na jedan WiFi dok ne izgube signal da se prespoje na drugi koji možda cijelo vrijeme ima jači signal.

Ovo je posebno izraženo kada se šetaš po kući/stanu.

 

 

 

Zato je netko izumio Mesh WiFi kod kojeg nema ovih problema sa prespajanjem jer je sve jedna velika WiFi mreža.

 

 

EDIT:

Ako možeš provući LAN kabel od ISP-ovog routera do Asusa, Asus stavi u AP mode umjesto repeatera, stabilnije je nego kao Repeater di Asus možda neće biti stabilno spojen na WiFi ISP-ovog routera. Možda Asus da i bolji WiFi signal nego ISP router.

TP-Link ako je baš repeater, taj nema AP mode.

Hvala ti,tako sam i pokusao vec prije napravit kod kuce i radilo je ok ali me tada zajebava to spajanje i odspajanje mobitela zbog tog pitam jesam mozda jos nesto trebao podesit u postavkam,a da sam zaboravio.

Znaci radi ok odem u sobu nece da se poveze nikako,a sve 3 mreze imaju isti naziv i ima pun signal,onda udjem u mobitelu zaboravim mrezu i tek tada se poveze.

 

Cak sam pokusao s lapotpom kad se povezem na bilo koji od njih kablom vuku ok brzinu,ali preko mobitela zajebava.Pa nebi mu to spajao ako ce i on imat iste probleme.

 

A mesh je opcija sigurna,na to racunam svakako nego sam kontao kad ima ova dva uredjaja koja stoje u laditi da ih probam iskoristit.Cak ima i onaj repeater koji se usteka u uticnicu ali mislim da je asusu bolji pa bi njeg iskoristio za to.

Kuca ima 3 kata i vanjska velika zatvorena terasa.

Tu bi najidealnije bilo kablo razvuc ali jbga kad nista od tog.

Origin_Steam: hrka11
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.2.2023 10:11 (hrka11).
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Mesh ti radi odlicno. Ja sam imao cak i unify ap i hrpu routera i ap ova i mad sam sve to izbacio uzeo 3 tp link M4 i preporodio se.
10 godina
online
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

A mesh ce na kraju i ici,nego sam mislio da probam iskoristit nesto od ovog kad vec ima,ali bude li zajebancije letit ce van.

 

Od provajdera je Huawei DG8045,a viska je Asus rt n12+ i jos neki od tp linka.

Origin_Steam: hrka11
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.2.2023 13:04 (hrka11).
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
hrka11 kaže...

A mesh ce na kraju i ici,nego sam mislio da probam iskoristit nesto od ovog kad vec ima,ali bude li zajebancije letit ce van.

 

Od provajdera je Huawei DG8045,a viska je Asus rt n12+ i jos neki od tp linka.

 Sve to pordaj ili pokloni i uzmi mesh. Ustedjeces na zivcima vjeruj mi. A ja nisam pocetnik u tim stvarima. 15 godina se borim sa wi fi i nakupovao i ispodesavao more uredjaja i tek sa mesh to radi kako treba....

10 godina
online
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Koji mesh preporucujete?

Trebaju bar 3 uredjaja....za vikend sam u Splitu,pa ako ima doli u nekoj od trgovina za nabavit bilo bi odlicno.

Origin_Steam: hrka11
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
hrka11 kaže...

Koji mesh preporucujete?

Trebaju bar 3 uredjaja....za vikend sam u Splitu,pa ako ima doli u nekoj od trgovina za nabavit bilo bi odlicno.

 Iz vlastitog iskustva mogu reci da tplink M4 i E4 uredjaji rade odlicno. M4 ima gigabitn portove a E4 100megabitne. Mogu se kombinovati. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice