Koji monitor kupiti izdvojena tema

poruka: 20.040
|
čitano: 4.638.636
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
dabar_solta_V2 kaže...

 vidin svi tu inžinjeri odreda , svati monitor si precjenia i tocka.

zeleno je jedna stvar a žuto druga.
zeleno- sve šta nije novo , nije novo i ima neke sate koje je odradilo i smeće je ili ide prema smeću.
žuto- sve polovno ide pola cjene plus minus, ako ti to nije jasno stacu ti ja.

recimo uze san grafu kojoj je 5kkn na kutiji za 2kkn šta ti nije jasno


 

 
Iako su rasprave dobre, razmjena misljenja i sve super, Nema potrebe za takim pisanje, tipa (vidin svi tu inžinjeri odreda).
Ne moramo biti inzinjeri da bi znali razmisljati kako treba. 
Koliko sam shvatio raspravljate se oko Acerovog xz321 monitora sa VA panelom i 144 hz, te freesyncom. 
Po meni mana mu je FHD rezolucija na toj velicini od 32", ali svakako solidan monitor. Cijena mu je novom oko 3600 kn, 
pa nadalje.  On je tebi htio prodati za 2500 kn, sto je minimalno 1100 jeftinije nego u trgovini. Mozda taj monitor nije za tebe, 
mozda si nasao kao sto kazes u trgovini jeftiniji sa vecom rezolucijom koji ti vise odgovara i to je ok. Ali ne mozes omalovazavati neke stvari i pisati
nebuloze, tipa cim nesto izade iz trgovine mora biti upola jeftinije i slicno. Cinjenica je da kada proizvod izade iz trgovine da automatski
gubi na vrijednosti, te da sto dalje taj uredaj radi da sve vise gubi na cijeni. Ali ako monitor sa 2 godine garancije, bude stavljen na prodaju
nakon 2 mjeseca sto je kupljen, ne mozes ocekivati da ce mu cijena biti u pola manja, a ne mozes reci ni da je neko precjenio 
monitor. To je glupo. Ne moras ti kupiti, i mozes imati svoje misljenje (kloliko god je krivo), sve 5. 
Primjer taj monitor ima jos 22 mjeseca garancije, cijena mu je 1100 kuna manja od novog u trgovini sa 24 mjeseca garancije.
Meni se cini povoljan deal, onome ko zeli taj monitor. Ako ga ti ne zelis, ako tebi ponuda ne pase, ok. Ali nemoj pametovat da je precjenjen,
samo zato jer ti imas sasvim drugacije misljenje.
Cinjenica je da malo tko, ako itko spusti cijenu svog proizvoda za 50% samo zato jer uredaj koji prodaje je mjesc ili dva, pa cak i 6 mjeseci star. 
Pogotovo me kod tebe iznenadilo sto stavljas monitor star mjesec il dva u isti kos sa nekim koji je star godinu ili vise, samo zato jer se oba vode kao polovni.
Polovni uredaji nisu isti i ne klasificiraju se isto samo zato jer su polovni. Tako da onaj star mjesec dana i onaj star godinu ili vise dana imaju sasvim razlicite
cijene. Trajanje garancije polovnom uredaju takoder ovisi o visini cijene. Vjerujem da se mopze naci i 50 % jeftinije kao sto ti kazes, 
ali to su rijetke situacije ili ako nekom hitnooo zatrebaju novci. U ostalim  normalnim situacijama, ljudi ne spustaju pola cijene za proizvod
koji je skoro nov, tj star mjesec ili dva i slicno. 

A ova tvoja objasnjenja pod zutim i zelenim... 
Nemas pojma koliko se varas tu.

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.3.2017 17:26 (danny_2).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Koji monitor kupiti
dabar_solta_V2 kaže...

 vidin svi tu inžinjeri odreda

Ja jesam. :) Inače, titula je u EU i HR regulirana i ne smije se koristiti "random". :)  

 

No, pitanje toga je li nešto smeće ili ne, ne možeš navlačiti jer ti odgovara kao kupcu, a da si prodavatelj, odgovaralo bi ti suprotno. Bilo bi dobro da smo objektivni pa da ne nazivamo hardver smećem zato što je izašao iz kutije, pogotovo zato što se u pravilu u ovom kontekstu radi o hardveru koji može trajati dosta dugo. LED diode ionako traju bitno dulje od CCFL-a, a kondezatori ovisno o kvaliteti. Ono što kod monitora može "riknuti" i degradirati s vremenom najmanje je kontrolna elektronika, no napajanje je najpodložnije zubu vremena, a ovisno o kvaliteti izrade paneli mogu biti više ili manje smeće s korištenjem.

 

Recimo, Rambox ovdje hvali VA panele i BenQ i dok je istina da su dobri kvalitetom, od 4 VA panela koja sam imao, sva 4 su vraćena unutar 5 godina zbog uništenog panela: ovako su izgledali svi: 

 

Toliko o tome da traju... Ipak, garancija je bila 5 godina, dobra klasa je (novi su koštali solidnih $700) i zamijenjeni su svi Dellom U2711H koji je opet na kraju, nakon 4 godine prodan za oko 2000 kuna, CCFL ekran s dosta dobrim panelom. Ali godine mu pojedu vrijednost jer izađu novi, bolji...

 

Tako da, dabar_solta_V2 ima pravo u mnogočemu oko toga, ali pojedinačne slučajeve treba posebno promatrati, nisu uvijek sve situacije ni slične, a kamoli iste.

prodajem jednu od mašina (onu za veš)
12 godina
neaktivan
offline
Koji monitor kupiti

Evo da javim rezultate. Hvala ibme74 na preporuci ovog monitora: BENQ GW2406Z. Uzeo sam ga i stigao je danas. Imao sam malih problema s HDMI kablom, moja grafička je overscan radila, no uspijeh popraviti u regeditu.

 

Zadovoljan sam njime, pogotovo za te novce. Mislim da se nitko tko traži kvalitetu boja za rad ne bi bunio.

Usporedio sam ga odmah s svojim starim LG W2361V koji ima TN panel. U igrama i s slikama bi rekao da izgleda bolje, slike imaju jače tamne boje, no u filmovima moram reći da je prastari LG s TN-panelom dosta bolji. Ima mnogo više različitih boja na ekranu i puno je svjetlije sve, mračnije scene se super vide, dok na Benq baš i ne. Niže je slika za primjer onog što mislim.

Boje na starome LG-u su ko da ima neki žučkasti filter, bijela mu nije baš bijela, tako da Benq pobjeđuje u igrama, slikama, surfanju, te opčenito u prikazivanju svijetlih boja. Jedino u filmovima nije bolji. I to što se više primjete pixeli više na određenim nijansama plave. Ne znam jel to do frekvencije ili što. Navodno taj monitor dolazi s odličnim postavkama, no moj je imao neki ludi "phase value" koji je titrao nenormalno i nisam mogao skontati kako treba biti postavljen, no resetiranjem na tvorničke postavke je postalo dobro. IPS glow baš i ne primječujem, no tek sam ga dobio.

 

Sve u svemu, super mi je za sve osim za filmove, no i to bi mi bilo dobro vjerojatno da nisam vidio usporedbu. I jedina mana osim tog s filmovima su vidljivi pixeli na nijansama plave. 

 

Ljevo: stari LG, desno: Benq. Ova zadnja slika - nažalost fejsbukova nijansa plave spada u one na kojima se pixeli pojače vide iz nekog razloga. Je li to do frekvencije ili do čega ? 

 
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
danny_2 kaže...
....

 

 

 
Iako su rasprave dobre, razmjena misljenja i sve super, Nema potrebe za takim pisanje, tipa (vidin svi tu inžinjeri odreda).
..

ništa zlo nisan misli, ali ako cemo tako onda nema potrebe onda ni da kolega tu javno piše šta smo mi prićali na mobitel , a kamoli da pretjeruje i još izmišlja šta san reka ili mjenja kontekst,zato jer san mu ponudia manje nego šta je on sebi zamislia,oće me napravit budalon većon nego jesan.zamisli reka san mu iman 2300kn ostalo san spiska, pa jeli to kakva uvreda jeli to žicanje ili plakanje ????
s druge strane mislim ćak da nesmi po pravilima foruma on tu privatne razgovore uopće stavljat na forum.

gledam od sebe, sve šta prodam polovno ljudima spustim cjenu i uvik je oko 50% , evo recimo ram sam ima mjesec dana proda novi zapakirani koji je košta 550kn za 300kn jer je ćovik jedini zva, tako to ide i šta se ja sad triban ljutit šta me samo 1 ćovik zva i ponudia manje?

a šta se tiće polovne elektronike ,mišljenje mi je(i nije me briga ko se slaže s tin) da jednostavno ne vrijedi kupovat ako nije cjena znaćajno manja,jer toliko ima gluposti koje mogu uništit ili degradirat neki sklop a koje se ne vide na prvu i sam uređaj zasad radi,jednostavno je prevelik rizik i ja to uredno uraćunan i kad prodajem i kupujem elektroniku.

možda malo glupo zvući ali garancija mi nije neka stavka kod polovne elektronike,zato jer recimo imam 6 mjeseci star miš s sjebanim kotaćićem i ne šljivi logitech za garanciju ni 2 posto, šta da napravim da dođem u dućan di sam kupia i rećem pa slušajte malo mi kotaćić preskaće reć će mi da sam lud i da oću zeznit za dobit novi. isto tako ova nano mi ima blagi coil whine, šta da im rećem da mi daju novu a kupia sam polovnu.

sad me molajte malo svi. ćekam da dođe taj monitor više da mogu napisat jeli ćemu a ne samo spamat tu. 

14 godina
odjavljen
offline
Re: Koji monitor kupiti

Overscan trebaš popraviti u postavkama monitora (malo proguglaj), ovako s grafičkom nije idealno.  Phase value bi, koliko se ja kužim, trebao biti postavka samo za analogni signal, dakle samo kada si spojen preko vga.

 

Još jedna caka za overscan - pazi da ti je u windowsima postavka frekvencije točna, na 60hz a ne na 59hz.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
12 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti

Ne mogu baš popraviti to u postavkama monitora, guglao sam i jedva sam našao ovo riješenje. Kontam da bi mogao i razvuči sliku možda, no to mi ne zvuči kao pametna opcija. Ovako sam promjenio nešto u regeditu da prisilim windowse da koriste točnu rezoluciju.

Probao sam hdmi na oba monitora, ista stvar se dogodila na oba, pa mi nema smisla popravljati to na monitoru kada je uzrok očito u softweru i tako sam i riješio problem na oba monitora.

Phase moguće da je bilo na vga tada spojeno, jer sam prvo tako spojio kad hdmi nije radio kako spada.

A frekvencija je bila 59, da... sada sam postavio na 60hz :| valjda je ok. Nije da se previše razumijem osobno.

14 godina
odjavljen
offline
Koji monitor kupiti

Ok, onda je to bilo do tih 59 hz, ne do monitora tako da sve ok. Meni je isto tako bilo pa sam slučajno skužio. Probaj sad vratiti to u registryu pa vidi jel ok kad je frek na 60hz.  Inače u postavkama monitora ti je to obično pod aspect ratio ako ima tih opcija.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Koji monitor kupiti

Pozdrav svima,

 

Trebao bi preporuku za monitor do nekih 1100kn. Pošto se sam ne razumijem puno i neznam šta je potrebno gledati pri odabiru pronašao sam nešto ovako (BenQ Monitor). Koristiti će se za multimedija (gledanje videa, surfanje, itd.).

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
Runiks kaže...

Pozdrav svima,

 

Trebao bi preporuku za monitor do nekih 1100kn. Pošto se sam ne razumijem puno i neznam šta je potrebno gledati pri odabiru pronašao sam nešto ovako (BenQ Monitor). Koristiti će se za multimedija (gledanje videa, surfanje, itd.).

 Ja sam doslovno danas dobio taj monitor pa pogledaj par postova iznad fotke. Ja sam zadovoljan, ne mislim da sam mogao naći nešto puno bolje s istim panelom.

Jakovp kaže...

Ok, onda je to bilo do tih 59 hz, ne do monitora tako da sve ok. Meni je isto tako bilo pa sam slučajno skužio. Probaj sad vratiti to u registryu pa vidi jel ok kad je frek na 60hz.  Inače u postavkama monitora ti je to obično pod aspect ratio ako ima tih opcija.

 Probao sam i tada promjeniti na 60hz, no nakon što kliknem apply, sve ok, a kada otvorim opet, vidim da se vratilo na 59. Tako da nije prihvaćalo. No sigurno nije do ovog monitora jer mu je isto radilo i na drugome monitoru kada ga spojim putem hdmi-a.
Kada PS4 spojim na monitor (isto putem hdmi-a), rezolucija je bila full screen, sve ok. Jedino kad spojim na svoju grafičku, bilo koji monitor.

P.S. sad sam skontao još nešto, kontam da nema veze s monitorom već možda hdmi kablom. Kada spojim zvučnike na svoju zvučnu karticu opet, nemam zvuka iz nekog razloga više... jel to može biti do hdmi kabela ? Moram spojiti zvučnik na monitor direktno da bi imao zvuk, što mi baš ne odgovara, radije bi u kučište. 

16 godina
offline
Koji monitor kupiti

Evo samo jedno iskustvo sa FreeSync monitorom...

 

Zna se da LG 29UM68-P ima FreeSync range od 40-60/75...

 

Uzeo sam Dishonored 2 koji je problematičan na svom VOID engineu, (jako promjenjeni idTech5; ne 6 na kojem je novi DOOM koji radi fantastično - D2 je na motoru od Wolfensteina: TNO / TOB )...

Vjerovatno zbog procesora, (

) imam oscilacije od 30-60 FPSa neovisno o postavkama; dakle igra poludi bila ona na medium ili ultra postavkama..

 

Uz Custom Resolution Utility spuistio sam FreeSync range sa 40/75 na 30/75 i igra je na famoznih 30 FPSa djeluje tako fludino da sam ostao paf; lock@30+FreeSync u ovoj igir je fluidnije nego lock@45+VSync!

 

Evo video: stutter free bez kidanja slike iako je VSync isključen i FPS zaključan na 30, (31 preko RTSSa pošto igrin lock na 30 radi od 29.1-30.0 FPSa)

Da nema brojača ni Stipe nebi ubro da je to pizantzskih 30 FPSa

 

 

Inače po pitanju tekstura i LODa PC verzija je dosta kvalitetnija neog PS4 / PS4 PRO verzija...

Moj PC  
1 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Cattoc_C kaže...
....


P.S. sad sam skontao još nešto, kontam da nema veze s monitorom već možda hdmi kablom. Kada spojim zvučnike na svoju zvučnu karticu opet, nemam zvuka iz nekog razloga više... jel to može biti do hdmi kabela ? Moram spojiti zvučnik na monitor direktno da bi imao zvuk, što mi baš ne odgovara, radije bi u kučište. 

 jednostavno disable hdmi audio u playback devices

15 godina
odjavljen
offline
Re: Koji monitor kupiti
Cattoc_C kaže...

 

Ljevo: stari LG, desno: Benq. Ova zadnja slika - nažalost fejsbukova nijansa plave spada u one na kojima se pixeli pojače vide iz nekog razloga. Je li to do frekvencije ili do čega ? 

 Da budem iskren, LG lijevo je bolji za klasu od desnog. Jesi siguran da novi monitor nije lijevo? Lijevo je ovo, desno je ovo...

 

dabar_solta_V2 kaže...


možda malo glupo zvući ali garancija mi nije neka stavka kod polovne elektronike,zato jer recimo imam 6 mjeseci star miš s sjebanim kotaćićem i ne šljivi logitech za garanciju ni 2 posto, šta da napravim da dođem u dućan di sam kupia i rećem pa slušajte malo mi kotaćić preskaće reć će mi da sam lud i da oću zeznit za dobit novi. isto tako ova nano mi ima blagi coil whine, šta da im rećem da mi daju novu a kupia sam polovnu.

sad me molajte malo svi. ćekam da dođe taj monitor više da mogu napisat jeli ćemu a ne samo spamat tu. 

 Logitech te ne šljivi za garanciju? Nemoguće. To je kompanija koja ima fantastičan servisni policy. A ako ti zuji grafa, vrati je... imaš 14 dana. Kupi drugi model jer coil whine najčešće ne ide pod RMA.

prodajem jednu od mašina (onu za veš)
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
Cattoc_C kaže...

Evo da javim rezultate. Hvala ibme74 na preporuci ovog monitora: BENQ GW2406Z. Uzeo sam ga i stigao je danas. Imao sam malih problema s HDMI kablom, moja grafička je overscan radila, no uspijeh popraviti u regeditu.

 

Zadovoljan sam njime, pogotovo za te novce. Mislim da se nitko tko traži kvalitetu boja za rad ne bi bunio.

Usporedio sam ga odmah s svojim starim LG W2361V koji ima TN panel. U igrama i s slikama bi rekao da izgleda bolje, slike imaju jače tamne boje, no u filmovima moram reći da je prastari LG s TN-panelom dosta bolji. Ima mnogo više različitih boja na ekranu i puno je svjetlije sve, mračnije scene se super vide, dok na Benq baš i ne. Niže je slika za primjer onog što mislim.

Boje na starome LG-u su ko da ima neki žučkasti filter, bijela mu nije baš bijela, tako da Benq pobjeđuje u igrama, slikama, surfanju, te opčenito u prikazivanju svijetlih boja. Jedino u filmovima nije bolji. I to što se više primjete pixeli više na određenim nijansama plave. Ne znam jel to do frekvencije ili što. Navodno taj monitor dolazi s odličnim postavkama, no moj je imao neki ludi "phase value" koji je titrao nenormalno i nisam mogao skontati kako treba biti postavljen, no resetiranjem na tvorničke postavke je postalo dobro. IPS glow baš i ne primječujem, no tek sam ga dobio.

 

Sve u svemu, super mi je za sve osim za filmove, no i to bi mi bilo dobro vjerojatno da nisam vidio usporedbu. I jedina mana osim tog s filmovima su vidljivi pixeli na nijansama plave. 

 

Ljevo: stari LG, desno: Benq. Ova zadnja slika - nažalost fejsbukova nijansa plave spada u one na kojima se pixeli pojače vide iz nekog razloga. Je li to do frekvencije ili do čega ? 

 ovak po slikama jos taj stari TN izgleda bolje 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
dabar_solta_V2 kaže...
Cattoc_C kaže...
....


P.S. sad sam skontao još nešto, kontam da nema veze s monitorom već možda hdmi kablom. Kada spojim zvučnike na svoju zvučnu karticu opet, nemam zvuka iz nekog razloga više... jel to može biti do hdmi kabela ? Moram spojiti zvučnik na monitor direktno da bi imao zvuk, što mi baš ne odgovara, radije bi u kučište. 

 jednostavno disable hdmi audio u playback devices

 Hvala. to je popravilo stvar.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
Tonči kaže...

 Da budem iskren, LG lijevo je bolji za klasu od desnog. Jesi siguran da novi monitor nije lijevo? Lijevo je ovo, desno je ovo...

 

 Da, siguran sam xD ljevo je stari monitor, onaj s crvenom touch-tipkom za paljenje. 

Na prvoj slici LG sigurno nije bolji, mislim, njegova bijela je smeđa, to su tvorničke postavke, no nisam mogao povisiti svjetlinu više od toga kada sam probao. Kao da ima filter neki.
Na drugoj - istina, LG i uživo mi izgleda bolje, isto ko što mi slike na mobitelu znaju izgledati bolje nego na monitoru, sviđa mi se onako malo isprano kada izgleda jer onda ima manje crnih, no to ne znači da je bolji, ne ? Uostalome, TN ne bi smio moći pobjediti IPS u bojama. No tamniji to je, i ima više crnih. Taj LG mi je bio super, nažalost se gasi i ne da upaliti danima i ne može se popraviti. Jedino što je na njemu bilo sve preblještavo i umarao je oči. Tako da mi ovaj sada odgovara čak po tome. Navikavanje na LG je bilo grozno, ovo je relativno ugodno.
Na trećoj slici - nekako su mi oba dobri, LG ima ugodan smeđi filter, no boje su zbilja jače i više prevladava zelena i siva nego smeđa. No na title screenu obliviona je baš preljepo i izgleda kao prava koža što na starome monitoru nisam ni pomislio da je to textura kože.
Četvrta & peta - ok tu definitivno gubi, malo je manja razlika uživo, no zbilja je pretamno i na nekim djelovima doslovce ne vidim što se događa, no to je isto na većini monitora, taj LG je baš bio odličan za filmove jer sve blješti iz njega.

Na prvoj Benq pobjeđuje, na drugoj LG iako kontam da trebam dati prednost "jačim bojama" makar one bile ružnije za vidjeti, na trećoj Benq, Na četvrtoj & petoj opet LG.

brada09 kaže...
 ovak po slikama jos taj stari TN izgleda bolje 

 Da.. nemam pojma kako to da izgleda tako ljepo na njemu iako je TN panel. Bio je nekih 1300kn kad sam ga kupio 2009te. Kad je počeo rikavati sam htio kupiti ponovno takav, makar rabljeni, no nisam uspio naći. No ne žalim zbog kupnje ovoga. Barem je ugodniji za oči i bolji mi je u igrama, a kontam da će bolji biti i za grafiku. Jedino ćemo filmove još vidjeti. Ima neki movie mode i on, pa možda se da poboljšati. Ove slike su na tvorničkim postavkama. LG na tvorničkima nije baš za korištenje, previše blješti, morao sam smanjiti i brightness i kontrast kad sam ga koristio, pa bi izgledao malo manje impresivno u stvarnoj uporabi. 




10 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

GW serija BenQa je generalno out of the box sranje u odnosu na to kaj može biti. Istraži internet i probaj kalibrirati pa poslikaj ili ne slikaj, nego jednostavno uživaj. Za sad se vidi da LG ima bolji kontrast. Inače, nije mi jasno zašto bi za 60Hz gejmanje u tom rangu uzeo IPS pored AMVA BenQa, ali oke. 

 

Monitor obavezno poveži HDMI kablom na komp, pošto nema DVI ni DP, pa provjeri u postavkama grafičke je li ti uključen full RGB spektar, znači 0-255.

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.3.2017 22:42 (The_Fichek).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Koji monitor kupiti

To što su ti boje zeznute pitanje je kalibracije white pointa. Lijevo je kontrast drastično bolji, a i dinamički raspon se čini superiornim, što s obzirom na panel nema smisla. Vrlo čudno, ali desni monitor na svim slikama ima očajan kontrast, grozan raspon boja, black crush (nijanse sive se spajaju u veliku mrlju iste boje), svaka-druga-boja crush... izgleda loše prema lijevom.

 

Nemaš neki bolji fotić? 

prodajem jednu od mašina (onu za veš)
8 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Tonči kaže...
....

 Logitech te ne šljivi za garanciju? Nemoguće. To je kompanija koja ima fantastičan servisni policy. A ako ti zuji grafa, vrati je... imaš 14 dana. Kupi drugi model jer coil whine najčešće ne ide pod RMA.

 o da moguće je,samo su mi poslali case resolved nakon nekog vremena i to dva puta,eto kako po statistikama imaju najbolju podršku. grafu nemogu vratit jer san polovnu uze.

10 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Tonči kaže...

To što su ti boje zeznute pitanje je kalibracije white pointa. Lijevo je kontrast drastično bolji, a i dinamički raspon se čini superiornim, što s obzirom na panel nema smisla. Vrlo čudno, ali desni monitor na svim slikama ima očajan kontrast, grozan raspon boja, black crush (nijanse sive se spajaju u veliku mrlju iste boje), svaka-druga-boja crush... izgleda loše prema lijevom.

Black crush je nešto što se kofol vidi u pokretu, ako misliš na VA panel, što taj monitor nije. Raspon boja nije tolko katastrofalan, samo treba kalibrirati monitor kolko ide. Btw. o kakvom dinamičkom rasponu pričaš, kaj ti je to? Meni sve skupa izgleda da je na Benqovom monitoru puno manja svjetlina ekrana i to igra veliku ulogu i lako moguće da ga je povezao VGA kablom ili HDMI bez fullRGB rangea.

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.3.2017 22:43 (The_Fichek).
16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
The_Fichek kaže...

provjeri u postavkama grafičke je li ti uključen full RGB spektar, znači 0-255.

Jako bitno!

Svakom instalcijom novih nvidia drivera ovo bi se poremetilo!

15 godina
odjavljen
offline
Re: Koji monitor kupiti

Pošalji mail na customer care? Meni su ovako reagirali:

 

U garanciji, naravno.

 

Uzimanje polovne grafe ne mijenja ništa s garancijom dok god ista vrijedi.

prodajem jednu od mašina (onu za veš)
16 godina
offline
Koji monitor kupiti

Tonči, jesi omašio ceo fudbal?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Koji monitor kupiti
The_Fichek kaže...
Tonči kaže...

To što su ti boje zeznute pitanje je kalibracije white pointa. Lijevo je kontrast drastično bolji, a i dinamički raspon se čini superiornim, što s obzirom na panel nema smisla. Vrlo čudno, ali desni monitor na svim slikama ima očajan kontrast, grozan raspon boja, black crush (nijanse sive se spajaju u veliku mrlju iste boje), svaka-druga-boja crush... izgleda loše prema lijevom.

Black crush je nešto što se kofol vidi u pokretu, ako misliš na VA panel, što taj monitor nije. Raspon boja nije tolko katastrofalan, samo treba kalibrirati monitor kolko ide. Btw. o kakvom dinamičkom rasponu pričaš, kaj ti je to? Meni sve skupa izgleda da je na Benqovom monitoru puno manja svjetlina ekrana i to igra veliku ulogu i lako moguće da ga je povezao VGA kablom ili HDMI bez fullRGB rangea.

 BC se vidi na statičnoj slici kod njega... loš konstrast i manjak svjetla mu je pojeo sve boje 20% od rubova spektra. Grozno je. Dinamički raspon je razlika u svjetlini najtamnije i najsvjetlije boje koju prikazuje u pokretu (kontrast s temporalnom deltom). Iz ovoga što vidim, baš je "meh".

 

Moguće je da nije kalibriran kako treba, ali se bojim ima li taj monitor uopće mogućnost kalibracije...

 

Možeš li nabiti brigthness na max?

prodajem jednu od mašina (onu za veš)
16 godina
odjavljen
offline
Re: Koji monitor kupiti
doktor1 kaže...

Evo samo jedno iskustvo sa FreeSync monitorom...

 

 

 Ne želim se više nikada igrat bez toga. Nema nazad.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
The_Fichek kaže...

GW serija BenQa je generalno out of the box sranje u odnosu na to kaj može biti. Istraži internet i probaj kalibrirati pa poslikaj ili ne slikaj, nego jednostavno uživaj. Za sad se vidi da LG ima bolji kontrast. Inače, nije mi jasno zašto bi za 60Hz gejmanje u tom rangu uzeo IPS pored AMVA BenQa, ali oke. 

 

Monitor obavezno poveži HDMI kablom na komp, pošto nema DVI ni DP, pa provjeri u postavkama grafičke je li ti uključen full RGB spektar, znači 0-255.

 

Ovaj monitor ima DVI, DP i HDMI, i spojen je na HDMI, no ne nalazim u catalystu išta za 0-255 niti sRGB da se spominje. Gdje bi to mogao naći, googlanjem nalazim samo ljude koji govore da su povadili pol opcija iz katalista.

Kada sam istraživao ovaj model sam naletio na recenziju koja tvrde da su mu "out of the box" boje super, što mi je bilo plus pri uzimanju, i istina je da ne moram spuštati kontrast kao na LG-u da mi ne umara oči.

LG ima bolji kontrast, da. No visok brightness i kontrast sam i nastojao izbjeći jer ipak moram gledati u to po cijeli dan. Stari LG je netrpljiv na tvorničkim postavkama, morao sam sve smanjiti da me ne bole oči kada sam ga dobio prije 8 godina.

A nisam uzeo monitor za 60hz gejmanje i iskreno ni ne znam što je to (60hz dio). Oblivion sam upalio samo da vidim boje, i ok mi je kako izgleda na ovome monitoru. Ne igram išta kompetitivno i ovaj mi je dobar za igre. Najbitnije mi je za oči i za grafičke poslove, zato sam htio IPS. Nisam planirao uzeti ovaj Benq, no jedino on nije imao ikakve minuse kada sam istraživao, a i najviše ljudi mi je predlagalo njega par stranica nazad.

 



Tonči kaže...

 

Nemaš neki bolji fotić? 

 
Ovo je slikano mojim prastarim mobitelom. Djevojka ima DSLR fotić, no trenutno nije tu pa ne mogu uslikati tako skoro xD

Brightness je trenutno na 59, tako da može više, no stari monitor se često gasi pa sam ga već odspojio. Usporedba radi mislim.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Koji monitor kupiti

59 je relativno nisko... ali ajd' IPS je pa se toplo nadam da je ovo rezultat niskog refresha; IPS-ovi su inače tvornički kalibrirani na 100% pa je 59% zapravo lako moguće razlog gubitka definicije slike.

prodajem jednu od mašina (onu za veš)
16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Tonči kaže...

59 je relativno nisko...

Jako nisko reko bi...

 

 Meni je na 87...

 

Plus LOGAN trailer...

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.3.2017 23:27 (doktor1).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Koji monitor kupiti
doktor1 kaže...
Tonči kaže...

59 je relativno nisko...

Jako nisko reko bi...

 

 Meni je na 87...

 

Plus LOGAN trailer...

 

 Koja je ovo divota? 348Q?

prodajem jednu od mašina (onu za veš)
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.3.2017 23:29 (Tonči).
14 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
doktor1 kaže...

Evo samo jedno iskustvo sa FreeSync monitorom...

 

Zna se da LG 29UM68-P ima FreeSync range od 40-60/75...

 

Uzeo sam Dishonored 2 koji je problematičan na svom VOID engineu, (jako promjenjeni idTech5; ne 6 na kojem je novi DOOM koji radi fantastično - D2 je na motoru od Wolfensteina: TNO / TOB )...

Vjerovatno zbog procesora, (

) imam oscilacije od 30-60 FPSa neovisno o postavkama; dakle igra poludi bila ona na medium ili ultra postavkama..

 

Uz Custom Resolution Utility spuistio sam FreeSync range sa 40/75 na 30/75 i igra je na famoznih 30 FPSa djeluje tako fludino da sam ostao paf; lock@30+FreeSync u ovoj igir je fluidnije nego lock@45+VSync!

 

Evo video: stutter free bez kidanja slike iako je VSync isključen i FPS zaključan na 30, (31 preko RTSSa pošto igrin lock na 30 radi od 29.1-30.0 FPSa)

Da nema brojača ni Stipe nebi ubro da je to pizantzskih 30 FPSa

 

 

Inače po pitanju tekstura i LODa PC verzija je dosta kvalitetnija neog PS4 / PS4 PRO verzija...

 

Stvarno izgleda odlicno za 30FPS-a.

16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Tonči kaže...
doktor1 kaže...
Tonči kaže...

59 je relativno nisko...

Jako nisko reko bi...

 

 Meni je na 87...

 

Plus LOGAN trailer...

 

 Koja je ovo divota? 348Q?

Ma vraga.... LG 29UM68-P

 

Evo i slika desktopa kao kod kolege čiju svjetlinu komentiramo...

 

Nešto gadno ne valja sa kalibracijom ili je kriva kamera na mobitelu....

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice