File System.
File system je metoda za spremanje i organiziranje file-ova i datoteka koje on sadrzi kako bi nam olaksali trazenje file-ova i datoteka na racunalu. Imamo razlicitih vrsta file systema npr. sa podrskom za Journaling, extent itd. Journaling je vrsta file systema sa podrskom za spremanje naseg rada(dok jos radimo u file-u) u log file te nakon sto zavrsimo s obradom file-a, file se sprema na predvidjeno mjesto. Ovim putem nas spasava od izgubljenih podataka zbog nestanka struje, restart-a usred rada i sl. Extent je mjesto na file system-u koje je odredjeno za file u kojem trenutnom radimo. Ako pisemo u file, taj file dobiva svoje mjesto posebno za njega.
Lista file system-a:
ext - Extended file system, posebno radjen za Linux.
ext2 - Second extended file system, posebno radjen za Linux.
ext3 - Ista vrsta file systema kao ext2, samo sto ext3 podrzava journaling.
ext4 . Ima podrsku za extent, ali je jos u razvoju.
JFS - IBM-ov file system sa podrskom za journaling i extent.
ReiserFS - Vrsta file systema sa podrskom za journaling.
Reiser4 - Kao ReiserFS samo sto ima podrsku za extent.
XFS - Koristen na Linux-u i IRIX sistemima, podrska za extent.
GFS - Global File System napravljen od strane Red Hat-a za Linux.
SWAP - Mnogi misle da je swap file system, ali nije. To je samo jedna particija(ili file u W!n-u) koja sluzi da spremi podatke od trenutno pokrenutog programa na nju ako nema dosta mjesta u glavnoj memoriji. Kad program zatreba neki podatak koji se nalazi na swap particiji onda se dio podatka iz glavne memorije mjenja sa podatkom iz swap particije. Kad vam se racunalo smrzne to je zbog toga jer je swap i glavna memorija puna i onda nema gdje obradjivati zadane operacije.(To je jedna od mogucnosti ima i drugih naravno, ali nisu vezane za temu)
Najkoristeniji file system u Linux-u je ext3, a cesto i ReiserFS. Cesto zbog njihove pouzdanosti i velike rasprostranjenosti u Linux zajednici.
Napomena za korisnike Shredder-a!!!
Shred-anje file-ova na journaling file system-ima nije bas pouzdano jer je file koji shred-amo mozda spremljen u log file-u i jos uvijek je moguce povratiti obrisane file-ove. Nije uvijek ovako, ali netko iskusan bi mogao i to povratiti.
Kad kazem "Danas sam shred-ao file" znaci taj sam file prepisao vise puta i nije ga moguce povratiti sa Recovery alatima. U Linux-u Shredder dolazi uz KGPG i on prepisuje file 32 puta.
Shred-anje na file system-ima bez podrske journaling-a je najsigurnije. Na takvim file system-ima kad shred-amo file nije ga moguce povratiti.
Particioniranje disk-ova.
Particioniranje je razdvajanje disk-a na vise dijelova. S time stvaramo "virtualne" disk-ove koji su u biti jedan disk podjeljen na njih vise.
Na Linux sustavu moramo imati minimalno 2 particije: / i swap(Swap nije potreban da bi sistem radio, ali ako vam nestane glavne memorije sistem ce se ukociti i necete moci nista raditi). / je cesto nazivana root particija jer se na njoj nalazi cijeli sistem. /home se cesto radi kao posebna particija.
Opis najjednostavnijeg rasporeda particija na Linux-u.
/ = ext3 ili ReiserFS - Velicina bi trebala biti 10-20 GB. Relativno malo, jer na nju necete spremati nikakve podatke, za to postoji /home particija.
swap = swap - Nepisano pravilo Linux-a je da swap particija bude duplo veca od velicine vase glavne memorije. npr. 1GB glavne memorije = 2 GB swap particije.
/home = ext3 ili ReiserFS - Velicina sad ovisi o vama. Razmislite koliko mislite podataka imati na PC te odredite. Minimalno bi trebalo biti 30 GB - smije i manje, ali ce vam kasnije zatrebati mjesta pa ste unonali stvar. :)
Evo i slike za bolje razumijevanje: http://img265.imageshack.us/img265/7789/particijewo6.png
Nisam neki graficar pa nemozete ocekivati Mona Lisu od slike. :)
Mozete i za svaku datoteku unutar /(citaj; root) datoteke raditi posebnu particiju. Prakticno je jer ce vam sve biti podjeljeno i onda nece biti problema ako jedna particija ode, jer onda samo nju treba popraviti. Neprakticno je zbog previse particija i moze se desiti da se zagubite.
Posto se particioniranje vecinom odvija za vrijeme instalacije sustava nemogu opisati tocan proces particioniranja jer su instalacije razlicite od distribucije do distribucije. Ipak s ovime opisom ce te imati sliku kako trebaju izgledati particije te koji file system koristiti.
Neke objasnjenja sam pokupio sa wiki-a, jer nemogu bas zapamtiti svaku rijec. Polako postajem senilan. (-_-)