Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opremu z

poruka: 77
|
čitano: 21.880
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opremu z".
6 godina
offline
Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opremu z

moglo se cijelo vrijeme samo bez tehnicke podrske

 

sjecam se prije milijun godina kad sam presao sa tadasnjeg tcoma na optimu da sam godinama nastavio koristit tcomov ruter. tek kod prvog problema sam uopce i shvatio da ne koristim opremu optime jer su tehnicari bili prelijeni zamjenit opremu kod instalacije a ja preneinformiran da to skuzim

 
1 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Već dugo godina na HT-u se može na njihovom portalu prebaciti router u bridge mode i ubaciti svoj router iza njega sa PPPoE podacima bez ikakvog natezanja sa SZK - tako da to i nije neka novina.
 
0 0 hvala 3
10 godina
offline
Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opremu z

Za nas druge koji smo na ograničenom do 30Mbps  - hibridu ili 4G uvijek je moguće spojiti asus router u AP modu preko LAN-a i prikačiti na njega nekoliko njih po potrebi - AI Mesh jer, nažalost, nećemo izaći iz ralja HT-a ..

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.1.2024 12:34 (W2000).
 
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Zanimljiva će biti nova godina

Evo HT već objavio podatke za 3play :):):)

https://www.hrvatskitelekom.hr/podrska/uredaji-i-oprema/adsl-wlan

Bio sam sad već prošle godine na IFA-i u Berlinu... na Fritz štandu i mislio sam kupiti 7590. Rekli su da pričekam i najavili da će imati zastupnika u Hrvatskoj... :)

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.1.2024 13:47 (spica).
 
5 0 hvala 3
14 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
filip.pz kaže...
Već dugo godina na HT-u se može na njihovom portalu prebaciti router u bridge mode i ubaciti svoj router iza njega sa PPPoE podacima bez ikakvog natezanja sa SZK - tako da to i nije neka novina.

Tako je bilo dok HT nije počeo dijeliti nove rutere koji su u potpunosti zaključani, a može se upravljati jedino putem moj telekom aplikacije (dosta korisnika tvrdi da bridge mode još nije podržan).

nemam za potpis
12 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
filip.pz kaže...
Već dugo godina na HT-u se može na njihovom portalu prebaciti router u bridge mode i ubaciti svoj router iza njega sa PPPoE podacima bez ikakvog natezanja sa SZK - tako da to i nije neka novina.

 Ali zelim se rijesit njihovog routera a ne imati 2. Ovo to omogucuje tako da je ipak bolje od dosadasnje opcije...

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
13 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Ja ću svakako pričekati da se oglasi zastupnik za Fritz opremu. Imao sam priliku vidjeti kakve mogućnosti ima i kako radi... To je strašno koliko je dobro i brzo.
15 godina
offline
Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opremu z

Može li netko reći koja je fora s tim Fritzbox ruterima? Bio sam par puta u Njemačkoj u posjeti rodbini i prijateljima i primijetio sam da tamo svi koriste fritzbox ruter. Nije bitno kojeg ISP-a imaju (t-mobile, vodafone, O2) ruter je više-manje uvijek fritzbox. Postoje li neka tehnička ograničenja koja zahtijevaju od ljudi da koriste fritzbox? Ili je to slučaj da svi samo iznajmljuju router od tamošnjeg pružatelja usluga, a AVM (proizvođač fritzboxa) ima monopol nad tim?

 

Gledam im cijene, skupi su ko sam vrag, višestruko skuplji od Asusa npr. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre

Baš obrnuto, AVM se borio protiv monopola telekoma, oni su se izborili u DE da korisnik može birati opremu. Fritz je "domaći", zato ga naveliko kupuju i normalno da je skuplji, koji Asus ima podršku za ADSL/VDSL modem ili kabelsku + DECT (na skoro svim modelima) i sve vezano za telefoniju (tel ili BRI interface, sekretarica itd)? To su jako dobri routeri/modemi, i HT ih je nudio tj još uvijek nudi u nekim skupljim paketima ili za firme. I nisu baš skupi, od 75€ do 250€ nije neka lova za toliko opcija i mogućnosti koliko oni nakrcaju unutra.

 

Za ADSL/VDSL ili kabelsku definitivno vrijede te novce. Tamo gdje mi se šugavi speedport nije htio držati stabilnu vezu, Fritz je uvijek uspijevao ili automatski ili nakon malo igranja sa postavkama. 

 

Na optici baš i nema smisla jer mu je taj "modem" dio glavna prednost u odnosu na škart od operatera - bolje uzeti neki Mikrotik, TP Link i slično. Ili taj Asus.

11 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Nuclear_Phoenix kaže...

Baš obrnuto, AVM se borio protiv monopola telekoma, oni su se izborili u DE da korisnik može birati opremu. Fritz je "domaći", zato ga naveliko kupuju i normalno da je skuplji, koji Asus ima podršku za ADSL/VDSL modem ili kabelsku + DECT (na skoro svim modelima) i sve vezano za telefoniju (tel ili BRI interface, sekretarica itd)? To su jako dobri routeri/modemi, i HT ih je nudio tj još uvijek nudi u nekim skupljim paketima ili za firme. I nisu baš skupi, od 75€ do 250€ nije neka lova za toliko opcija i mogućnosti koliko oni nakrcaju unutra.

 

Za ADSL/VDSL ili kabelsku definitivno vrijede te novce. Tamo gdje mi se šugavi speedport nije htio držati stabilnu vezu, Fritz je uvijek uspijevao ili automatski ili nakon malo igranja sa postavkama. 

 

Na optici baš i nema smisla jer mu je taj "modem" dio glavna prednost u odnosu na škart od operatera - bolje uzeti neki Mikrotik, TP Link i slično. Ili taj Asus.

Ovo za ADSL/VDSL i optiku je vrlo koristan info. Ustedio si dosta love onima koji se ne kuze u tematiku, a namjeravali su mozda kupiti Fritz za opticku mrezu, ovako je ce biti dovoljan i duplo jeftiniji TP-Link

 

Zato se dolazi tu na forum, da nesto i naucim i dobijem kvalitetan koristan info, a ne da citam samo prepucavanja i pametovanja

 

Hvala punoooo 

Poruka je uređivana zadnji put uto 2.1.2024 12:35 (Timo).
15 godina
offline
Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opremu z

Ako se ne varam ima fritz i poseban model 5530 za optiku?

Ponosni vlasnik PS3 i nekoliko desetaka original igara / http://www.accredo.hr/ http://www.mcsi-design.net/
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre

Da, postoje ali nisam siguran jel podržan ovaj "naš" GPON a i cijena je paprena - ugrađeni SFP diže cijenu po meni neopravdano, da se složiti za manje novaca sa nekim Mikrotik + GPON SFP sa daleko više mogućnosti (doduše bez telefonije). Da je 50ak eur jeftiniji, bio bi pun pogodak kako i xDSL braća ali 250 eur za samo jedan 2.5G port + 2x 1G je malo previše. Kome ne smeta ONT od providera može proći za 50-100€.

 

Ako ga netko ima (55xx serija) i radi na našoj optici, nek se javi, dobro je za znati.

13 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Radi i potpuno su kompatibilni 5530.
Uz to postoji i model 5590 kojeg treba probati ali ne sumnjam da neće raditi...

Koliko sam do sad shvatio svi Fritz modeli mogu raditi na svim operaterima samo je potrebno saznati postavke... 🤷‍♂️
8 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre

Kako ide autorizacija? Moze se promijeniti serial od SFPa?

6 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
nkdz kaže...

Može li netko reći koja je fora s tim Fritzbox ruterima? Bio sam par puta u Njemačkoj u posjeti rodbini i prijateljima i primijetio sam da tamo svi koriste fritzbox ruter. Nije bitno kojeg ISP-a imaju (t-mobile, vodafone, O2) ruter je više-manje uvijek fritzbox. Postoje li neka tehnička ograničenja koja zahtijevaju od ljudi da koriste fritzbox? Ili je to slučaj da svi samo iznajmljuju router od tamošnjeg pružatelja usluga, a AVM (proizvođač fritzboxa) ima monopol nad tim?

 

Gledam im cijene, skupi su ko sam vrag, višestruko skuplji od Asusa npr. 

 

 

to ti uvale operateri

12 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Nuclear_Phoenix kaže...

Da, postoje ali nisam siguran jel podržan ovaj "naš" GPON a i cijena je paprena - ugrađeni SFP diže cijenu po meni neopravdano, da se složiti za manje novaca sa nekim Mikrotik + GPON SFP sa daleko više mogućnosti (doduše bez telefonije). Da je 50ak eur jeftiniji, bio bi pun pogodak kako i xDSL braća ali 250 eur za samo jedan 2.5G port + 2x 1G je malo previše. Kome ne smeta ONT od providera može proći za 50-100€.

 

Ako ga netko ima (55xx serija) i radi na našoj optici, nek se javi, dobro je za znati.

Jos ranije danas je 5530 Fiber bio ispod 170 EUR na amazon.de ... sad gledam i rasprodali se :D 

 

ugl mislim ga uzeti svakako, pa spojiti uz ONT, a ako se ispostavi da je moguce i ONT izbaciti, jos bolje, ako ne, ok mi je i to...

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
13 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Pa koliko znam 5530 i je zamijena za ONT kad ima ugrađen SFP.

Što se tiče kemije sa SN-om i kako ide autorizacija, to ne znam. Vidio sam ga i koristim ga kad dođem kod prijatelja u firmu... Uglavnom neusporedivo sa svom drugom opremom koju nude operatori. Leti a CPU na 10%... 🤷‍♂️😅
13 godina
offline
Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opremu z

Jel ima netko ovdje da koristi PfSense ruter na vlastitom hardweru?

Osobno sam onaj hibrid ZTE homebox od A1 zamjenio za Huawei B818 263 po preporuci kolege Davorina i preporodio sam se skroz.

Poruka je uređivana zadnji put uto 2.1.2024 18:15 (Valentin17).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opremu z

dodaljnjega od a1 preko tehničke službe se nemogu dobiti nikakvi podaci za spajanje vlastite opreme,čini mi se da ignoriraju taj zakon.

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Nekad davno sam koristio pfsense, od kad znam za sebe tcom/a1/iskon routeri su bili u bridge modu, a ja sam iza imao svoj ppp router, sa optikom i kabelskom je malo drugačije, ali može se, prešao sam u potpunosti na mikrotik, za sitnu lovu, složiš i zaboraviš da postoji, jedini manjak ne vidim da imaju nove 2.5Gbps portove, a mislim da je to danas normalna stvar. Mene zapravo nešto drugo muči... kad će više EU stisnut obavezni IPv6... sramota da se to još ne koristi u EU
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
cromen kaže...

dodaljnjega od a1 preko tehničke službe se nemogu dobiti nikakvi podaci za spajanje vlastite opreme,čini mi se da ignoriraju taj zakon.

 I ja sam ih zvao i slao mail u vezi toga, teški ignor...

13 godina
offline
Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opremu z

Već sad koristim svoj router, ali nakačen na ISP-ov s uključenim DMZ za moj router. Bridge mode bi aktivirao samo u slučaju da ga ja sam mogu aktivirati, bilo preko telekomove aplikacije ili web sučelja routera. Već sam imao jedan router koji je krepao, a ne da mi se zvati tehničku podršku (sad trebam bridge uključen, sad isključen). Kad ću si sam, kao korisnik, moći mijenjati način rada routera, onda da. Ovako mi se ne isplati s time zajebavat jer i na ovaj način, s DMZ radi savršeno.

cromen kaže...

dodaljnjega od a1 preko tehničke službe se nemogu dobiti nikakvi podaci za spajanje vlastite opreme,čini mi se da ignoriraju taj zakon.

Prijavi HAKOM-u. Imali su i više nego dovoljno vremena da se prilagode.

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.1.2024 10:26 (Marko :D).
 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Marko :D kaže...

Već sad koristim svoj router, ali nakačen na ISP-ov s uključenim DMZ za moj router. Bridge mode bi aktivirao samo u slučaju da ga ja sam mogu aktivirati, bilo preko telekomove aplikacije ili web sučelja routera. Već sam imao jedan router koji je krepao, a ne da mi se zvati tehničku podršku (sad trebam bridge uključen, sad isključen). Kad ću si sam, kao korisnik, moći mijenjati način rada routera, onda da. Ovako mi se ne isplati s time zajebavat jer i na ovaj način, s DMZ radi savršeno.

DHCP/DNS server gasiš na prvom ruteru?

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.1.2024 9:54 (Valentin17).
13 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre

DNS poslužitelj ne mogu ugasiti; DHCP mogu, ali sam ga ostavio upaljenog. Čisto ako mi nešto bude s moj routerom, da se jednostavno spojim na onaj od operatera bez potrebe za unos IP adresa. Svom routeru sam dao statičku IP adresa.

 

Btw čitam ovaj shitshow i jako me zabavlja.

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.1.2024 10:29 (Marko :D).
5 godina
offline
Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opremu z

Može netko objasnit što dobivam s ovime a prije nisam mogao?

 

I sada imam svoju opremu, jest da se proizvođač firmware-a (a možda i ISP) može spojit na router kad god hoće ali to je drugi problem. ili?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre

Ovo je za nas, napredne korisnike, ne za tam neke prosječne korisnike. Dobivaš to da ti operater mora omogućiti ili bridge mod na vlastitom routeru ili opciju da kompletno izbaciš njihov router iz mreže i koristiš svoj. Iako nekako mislim da će ovo sve pasti samo na bridge mode jer operateri namjerno isporučuju ONT+router kombo da bi morali koristiti njihov router. 

 

HT daje zasebno ONT i zasebno router, pa možeš ištekati njihov router, te postaviti svoj. 

A1 bridge mode daje samo na kabelu i HT optičkoj infrastrukturi, dok na vlastitoj ne daju apsolutno ništa (isporučuju ONT+router kombo).

Telemach daje bridge mode; isporučuju ONT+router kombo.

 

Zašto je bolje koristiti vlastiti router umjesto onog od operatera? Router koji si kupio nudi više značajki, nerijetko je bolji po pitanju Wi-Fija i pokrivenosti, a to što ti operater po njemu ne može prčkati je samo bonus. Šrot Huawei router koji su davali (možda još uvijek daju) uz 1 Gb/s A1 optiku se ne može usporediti s mojim Asus routerom; razlika je nebo i zemlja.

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.1.2024 11:19 (Marko :D).
8 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre

Sad dobivaš zakonsko pravo da smiješ koristiti svoju opremu. Do sad si u najboljem slučaju mogao zamoliti da te se prebaci u bridge ali to nisu morali ispoštovati - mogli su te jednostavno odbiti. Mi koji smo do sada imali svoju opremu smo ju imali na račun improvizacija jer se kroz vrijeme otkrilo što i kako natjerati da radi - sad ako želiš svoj router za xDSL, kabelsku ili optiku, ako su uvjeti zadovoljeni, moraju ti omogućiti da koristiš svoju opremu i to je to.

 

Ne znam zašto se svi toliko fokusirate na to da se ISP mogao spajati na router. Da, mogli su ali nije baš da je netko iz SZK zavirivao što se događa jer nikog nije briga - taj pristup im je samo trebao da provjere kad nešto ne radi da vide zašto ne radi i to je to. Dakle, koristili su TR-069 za nadzor rada opreme i eventualni upgrade FWa - sigurno ne za gledanje koliko uređaja imate na mreži ili ne znam što drugo. Istina, mogli su preko toga za vrijeme upgrade ili troubleshootinga ubiti postavke wifi-ja, DHCPa ili firewalla/NATa ali ako vam je to predstavljalo problem, već spadate u korisnike koji bi trebali koristiti svoju opremu i u slučaju problema ste sposobni sami odraditi dijagnostiku i eliminirati problem na svojoj opremi.

5 godina
offline
Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opremu z

Marco:

aha, nisu nudili paket bez opreme?

 

katastrofa.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.1.2024 11:40 (gpd).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre

Zašto bi? Broj korisnika kojima to treba tj. ne žele opremu je mizeran - nama se čini velik jer ovo je tehnički forum, na PCekspertu isto ali ako zaustaviš 10 ljudi na ulici, 9 neće imati pojma o čemu pričaš - dobro da znaju kojeg operatera imaju, a kamo koji router imaju i da znaju da ga smiju zamijeniti. Nije ih briga - ako radi, radi. Nemaju tehničko znanje kako zamijeniti, kako ga podesiti, kako otkriti koji je kvar. Pitanje je da li uopće žele investirati tih 50, 100 ili 200€.

 

Doduše, ako naplaćuju najam, trebali bi omogućiti da se oprema vrati i makne ta naknada za opremu ali ne vjerujem, samo će maknuti tu stavku i povećati cijenu za tih 2-3€.

 

I na kraju, što te smeta, pogotovo ako nemaš stavku najma opreme jer većina paketa i nema - baciš ga u ormar i zaboraviš da postoji.

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.1.2024 11:40 (Nuclear_Phoenix).
5 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Nuclear_Phoenix kaže...

Zašto bi? Broj korisnika kojima to treba tj. ne žele opremu je mizeran - nama se čini velik jer ovo je tehnički forum, na PCekspertu isto ali ako zaustaviš 10 ljudi na ulici, 9 neće imati pojma o čemu pričaš - dobro da znaju kojeg operatera imaju, a kamo koji router imaju i da znaju da ga smiju zamijeniti. Nije ih briga - ako radi, radi. Nemaju tehničko znanje kako zamijeniti, kako ga podesiti, kako otkriti koji je kvar.

 

Doduše, ako naplaćuju najam, trebali bi omogućiti da se oprema vrati i makne ta naknada za opremu ali ne vjerujem, samo će maknuti tu stavku i povećati cijenu za tih 2-3€.

 

I na kraju, što te smeta, pogotovo ako nemaš stavku najma opreme jer većina paketa i nema - baciš ga u ormar i zaboraviš da postoji.

 

Nuclear:

 

ah , znači nisi mogao prije namjestiti bridge mode na routeru, zašto?

Što pita neke parametre ?

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice