Vodič za odabir grafičke kartice izdvojena tema

poruka: 40.445
|
čitano: 5.539.600
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
picajzla0707 kaže...
birra kaže...

Već sam ti napisao da je uz taj cpu svejedno koju ces graficku uzeti jer one jednostavno ne mogu iskoristiti svoj potencijal

ne valja generalizirati, a ovo gdje "sajtovi" pokazuju da "i5 6402p je uzrokovao bottleneck od 11%" je tek teža glupost

ne može se pričati o 11% ili nekoj tvrdoj brojci bottlenecka samo na osnovu najgorih scenarija koji se jave kod nekih cpu zahtjevnijih igara, pa čak i kod njih tek povremeno - jer će u velikoj većini igara bn biti daleko manje ili ga čak neće biti

 

da, itekako ima razlike između 1060 i 1070 sa procesorom tipa 6402p i itekako će vidjet razliku u velikoj većini slučajeva 

povremeno će biti bn, pogotovo kod cpu zahtjevnijih igara, no čak i tu će 1070 uvijek biti jača i uvijek će sa 1070 moći staviti višu razinu detalja i igrat se isto kao i sa 1060 na nižoj razini detalja 

 

Morat cu se slozit sa birrom ovdje, imam i5 6400 na kojem sam imao priliku oprobati dosta grafa, r9 380, r9 390, rx480, rx570, gtx1060 (mozda sam neku i preskocio) i trenutno imam vegu56 i taj procesr je bio u cpu zahtjevim igrama BN i gtx1060 (nju sam dosta dugo vozio) a kamoli trenutnoj vegi, okej je za vecinu SP igre, ali BF i tome slicno je debeli BN, Hunt Showdown, CPU 85-100% non stop grafa izmedju 40-50% a fps dropa i do 25, pogotovo se to dogada kada se udje u neki compoundu ili u close range fight, dok recimo kolega iz UK s kojim ponekad bacim tu igru ima gtx1060 sa i7 4xxx serije i igra mu radi normalno i nema tako velike dropove niti probleme uopce dok je meni prakticno neigrivo u nekim dituacijama i prelazak sa gtx1060 na vegu56 u ovom slucaju nisam niti osjetio, 4c/4t je dead za neki ozbiljan gaming pogotovo ako ciljas MP igre, 4c/8t kao neki minimum a 6c/12t je pozeljno, pogotovo ako ciljas jace grafe tipa vega56/64, gtx1070/ti,gtx1080, grafe iz rtx serije, nove rx5700/xt...

11 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
ibme74 kaže...

...dok je meni prakticno neigrivo u nekim dituacijama i prelazak sa gtx1060 na vegu56 u ovom slucaju nisam niti osjetio

 problem je, pretpostavljam, prije u overheadingu koji je kod tebe uzrokovao drastične fps padove - kod amd grafa to je još uvijek nažalost realnost sa slabijim procesorima i u odnosu na nevidiju događa se upravo to, da sa dosta jačom grafom imaš slabije rezultate

evo ti primjer gdje triput jača amd grafa zbog overheadinga ima katastrofalno loš gameplay, a u odnosu na triput slabiju 750ti čak i niži minimalni fps

to je ono što se događalo kod tebe i gdje bi s tvoj i5 imao bolje rezultate sa nekom nevidijom slične snage

 

 

u slučaju grafičkih kartica iste arhitekture jača grafa će uvijek biti bolja od slabije - ne govorim sad o drastično suprotnim situacijama da sa nekim celeronom probaš vozit gtx 1080ti ili na suprotnom kraju gtx 1050, već govorim o razlikama kakve su spomenute 1070 i 1060 gdje će 1070 uvijek biti bolja opcija od 1060

 

također to govorim iz iskustva jer sam imao prilike na svojem procesoru isprobati gtx 970, gtx 1050ti i konačno gtx 1070

da, ponekad sam imao dropove ispod 40 fps (nikad kao ti niže od toga) u igrama gdje jači procesor ne bi padao ispod primjerice 60, no uvijek bi fps bio veći i na većim detaljima od slabijih nevidijinih grafa i itekako se osjeti razlika

 

da, 6core i bolji sad su već debela preporuka, no za "neozbiljni" gejming i solidni 4core je sasvim ok

baci oko na testove igara koji uključuju skaliranje jezgri, poput primjerice onih što radi guru3d

 

gears 5 - nema skoro nikakve razlike od 4core do 8core procesora

borderlands 3 - čak niti 2/4 procesor ne ide ispod 60fps, a kamo li čisti 4core

division2 - ovdje se vidi veliki pad sa 2/4 procesorima, šteta što nema čisti 4core, no čak i taj 2/4 ne pada ispod 60 fps

far cry - slična situacija kao kod gornje igre

 

poanta je (još jednom) da će mu gtx 1070 u velikoj većini slučajeva i na tom i5 raditi značajno bolje nego 1060

potpuno je pogrešno reći da je na tom i5 sasvim svejedno jel 1070 ili 1060, ali potpuno pogrešno jer će 1070 uvijek biti osjetno jača od 1060, pogotovo ako je riječ o gejmanju na monitoru 60-75hz što obično i jest nekakav domet u ovakvim situacijama

 

EDIT:

zapravo, sve ovo što govorim možeš vidjeti u testu koji je nedavno odradio stevica sa hardware unboxed 

4core je sasvim ok još uvijek, iako ponekad i u ponekim igrama - naglasak je na ponekad - ima fps dropove ispod 40fps koji mogu živcirati

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.11.2019 14:36 (picajzla0707).
11 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Procitaj ponovno moj post, ista stvar je bila i sa gtx1060, cpu zakucan grafa na cca 40%, nema to veze sa nikakvim overheadingom nego sa quad corom bez HT-a, govorim iz iskustva ne trebaju mi nikakvi videi, BF1/5 je neigriv dok sve ne natweakas koliko godj e to moguće da što više rasteretiš CPU, Hunt kao što sam već i rekao GTX1060/Vega56 ista stvar, isti neigrivi FPS i dropovi, noviji Assasin Creed također, cpu non stop 80-100% grafa 40-60%, ne može to 4c/4t CPu izgurati, sve te igre sam prvenstveno testirao na GTX1060 

čisto primjer

 

i5 6400 + gtx1060

 

prati CPU uasage i GPU usage

 

kjao što već rekao u većini SP igrata tipa Metro, FC serijal, Tomb Raider i slično će osjetiti skok sa mid range rx570/580/gtx10620 na vegu56/64/gtx1070ti i slicno ali u MP neće jer je CPU limitirajući faktor, kao što rekoh isprobano na dosta grafa i da još jednom ponovim ista stvar je bila i sa GTX1060, imao sam je skoro 2 godine uparenu sa ovim procesorom tako da jako dobro znam o čemu pričam 

 

EDIT: taj test sa HU se je odraden iskljucivo na SP igrama, da su se bacili na Neke Mp naslove dobili bi nešto ovako

 

4c/4t cpu zakucava usage cak i sa jednom GTX1060 3Gb a kamoli jači 

 

EDIT2: zaboravio sam napomenuti da je recimo Discord nemoguce koristiti dok igraš te MP igre jer je CPU zbog njih već zakucan 80-90% vremena tako da ćeš većinu vremena čuti isprekidane riječi i robotske zvukove umjesto ljudi na kanalu.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.11.2019 14:47 (ibme74).
11 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
ibme74 kaže...

 govorim iz iskustva ne trebaju mi nikakvi videi

 jbga sad ako tebi ništa nije dokaz, čak niti ovo stevino testiranje upravo toga jel 4core u 2019. još valja 

i ne govorim samo na osnovu internetskih tekstova, također ti govorim iz vlastitog iskustva jer imam 1070 na 4core i5 i igram se daleko bolje nego sa gtx 970, čak i na cpu zahtjevnim igrama

 

da, pretpostavljam da ima igara (pogotovo mp) gdje će 4core imati velike fps dropove, ali to nije ogledni primjer na osnovu kojeg možeš reći da je svejedno jel ide 1070 ili 1060 na neki i5

to je samo primjer što se može povremeno događati

 

EDIT:

problem je svakako i tip igara, a obzirom da ja uopće ne igram mp igre, onda sam svakako uskraćen za neka "vesela" iskustva 4core procesora

 

EDIT2

evo upravo za bf5 test u mp - link, također s pouzdanog izvora, nikakvi video uratci gejmera iz mongolije 

čak niti 4core g2200 ne pada ispod 44fpsa (što je meni osobno sasvim ok dok god ne pada ispod 40), tek dual core procesori padaju ispod 30

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.11.2019 14:59 (picajzla0707).
11 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
picajzla0707 kaže...
ibme74 kaže...

 govorim iz iskustva ne trebaju mi nikakvi videi

 jbga sad ako tebi ništa nije dokaz, čak niti ovo stevino testiranje upravo toga jel 4core u 2019. još valja 

i ne govorim samo na osnovu internetskih tekstova, također ti govorim iz vlastitog iskustva jer imam 1070 na 4core i5 i igram se daleko bolje nego sa gtx 970, čak i na cpu zahtjevnim igrama

 

da, pretpostavljam da ima igara (pogotovo mp) gdje će 4core imati velike fps dropove, ali to nije ogledni primjer na osnovu kojeg možeš reći da je svejedno jel ide 1070 ili 1060 na neki i5

to je samo primjer što se može povremeno događati

 

Pa čovječe šta će mi dokaz imam spomenuti procesor (i5 6400 je isti k kao i 6402p) otkako je skylake izašao i imao sam na njemu GTX1060 i RX480/570 i Vegu56 i svu je bio isti problem u istim naslovima, CPU zakucan na max, grafa avg 50%, nema to veze sa CPU overheadingom ni babarogama nego sa slabim procesorom koji nije za jače grafe ako se planiraju igrati CPU zahtjevne igre...

Ponovon kazem procitaj moj prvi post, ja sam i rekao da će biti okej u većini SP igara i ako je prvenstveno SP igrač a ne netko tko više pegla MP BF, novije CoD igre, Hunt Showdown i slično može zaboraviti da će se ugodno naigrati s tim kombom.

I ne govorim isključivo o FPS dropovima, to sam spomenuo da je slucaj u Hunt Showdown, problem je sto 4c/4t imaju u većni igara usage 100% i to uz mid range grafe tipa gtx1060 tako da na njih stavljati neke osjetno jače grafe nema smisla, evo upali sada BF1 Sp i igra će ti raditi odlično, GPU će biti uglavom na ili blizu 100% onda na istim postavkama upali Mp i vidjet ćeš kako se CPU muči zakucan non stop do kraja a grafa čila...

Jbg ovo je odprilike kao da ti voziš Alfu i kažeš da je sranje i da se stalno kvari a ja kažem da nije istina i lnkam ti kako neki poznati automehaničar kaže da nisu tako loše i da se ne kvare 

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.11.2019 15:00 (ibme74).
12 godina
protjeran
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Ibme to je sve samo overheading i ti si sve umislio, nemoj tako...

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
11 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
ibme74 kaže...

I ne govorim o FPS dropovima, to sam psomenuo da je slucaj u Hunt Showdown, problem je sto 4c/4t imaju u većni igara usage 100% i to uz mid range grafe tipa gtx1060 tako da na njih stavljati neke osjetno jače grafe nema smisla, evo upali sada BF1 Sp i igra će ti raditi odlično, GPU će biti uglavom na ili blizu 100% onda na istim postavkama upali Mp i vidjet ćeš kako se CPU muči zakucan non stop do kraja a grafa čila...

očito nećemo nikako mi na zelenu granu i nema smisla se dalje prepucavati tim više jer se uglavnom slažemo, a ja sam reagirao na post u kojem se govori kako će 1060 i 1070 biti iste na tom i5, iako je sigurno daleko više situacija kad će se razlika itekako vidjeti

 

i nije istina što kažeš da u većini igara 4core ograničava i 1060, pa da 1070 nema smisla

pogotovo to vrijedi za ekipu koja se igra na 60-75hz monitorima i ove razlike na 100+ fpsa im ne znače ništa

većina igara još uvijek nije toliko cpu zahtjevna da nećeš vidjeti razliku između te dvije grafe

 

EDIT:

evo ti i taj hunt showdown test, skaliranje jezgri na gtx 2080ti

4core/4threads average fps je 83, minimalni je 55

6core/12threads average fps je 91, minimalni 62

 

dakle i sa 4core je ta igra sasvim igriva i može se koristiti jača grafa, ako ništa drugo onda za veće grafičke postavke - a nekim je ljudima to važnije od maksimalnog fpsa

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.11.2019 15:33 (picajzla0707).
11 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

A eto ja izmisljam, lazem i lud sam a imam taj CPU i znam kako stvari stoje ali eto ti si u pravu ako će ti tako bit lakše 

 

Ne slažem se ni ja s time da neće uopće vijdeti razliku, hoće u SP igrama, ali opet s druga strane uzeti grafi tipa GTX1070/1070Ti/RTX2060/Vega56/64 i slično na i5 6400 - iz osobno iskustva kazem NE, za ovakve MP igre je teški shit a ako se već igraš na 1080 60hz onda si uzmi rx570 za 1.000kn i igraj se na 1080p 60hz, ne vidim neku poantu da ide na nešto toliko jače ako se misli zadržavati na toj platformi.

 

u igrama kao hunt showdownt ti je najbitnije da ti je što lakše uočiti druge igrače a nikako grafika, šta ti vrijede preksrani odsjaji, pune teksture grmlja i slične pica boce kad ti ne vidiš odakle te neko gađa, ali što ja znam o tome kako je igrati hunt na i5 6400, nije da ga igram na tom procesoru pa da znam 

7 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Ne znam zašto se uopće vode rasprave ako smo vam i kolega ibme i ja rekli da smo koristili te procesore (u suštini isti, mozda 6400 sa čak malo boljim performansama u igrama).
Prve dvije godine sam uparen s njim imao rx460 što se donekle i ljubilo. Ali čim je došla gtx 1060 (skoro duplo jači proizvod), počela su gušenja. 

Mislim.. kad u igrama poput fortnitea, usage cpua skače na 90+%, o čemu više pričati?
A gdje su još otvoreni discord, steam i par tabova u chromeu? Smrt. 

Dok na ryzenu 2600 sve to ne zauzima 25% usage-a. 

Jbg, nema veze, nek je čovjek kupio 1070. Neće grafička propasti. Al mora biti svjestan da je neće moći ni koristiti dok ne upgradea dotičnu konfiguraciju. 
Da je išao normalnim redoslijedom i grafičku kupio zadnju.. za tu lovu je za mjesec dana mogao uzeti i 1070ti.. Ili čak polovnu 1080ku ako nastave cijene ići dolje. 
Pa one su već na 2000kn. 

Malo ishitreno, al svo zlo s tim. Sad nek bocka dealove po njuškalu i forumu jer dosta ljudi prodaje za bagatelu ryzene, tipa 1600, 1600x sa coolerom. Rame će sigurno uhvatiti na black friday ili cyber monday po dosta nizoj cijeni. 



Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
ibme74 kaže...

A eto ja izmisljam, lazem i lud sam a imam taj CPU i znam kako stvari stoje ali eto ti si u pravu ako će ti tako bit lakše 

 

u igrama kao hunt showdownt ti je najbitnije da ti je što lakše uočiti druge igrače a nikako grafika, šta ti vrijede preksrani odsjaji, pune teksture grmlja i slične pica boce kad ti ne vidiš odakle te neko gađa, ali što ja znam o tome kako je igrati hunt na i5 6400, nije da ga igram na tom procesoru pa da znam 

 a ja kao nemam i5, moj 4590 na 3,7ghz na svim jezgrama istovremeno je gotovo isti kao tvoj na 3,4ghz + imam upravo gtx 1070, pa ti pričaš iz iskustva a ja valjda iz dupeta

a ovo zeleno (živio rambox ), je filozofija potpuno nasuprotnih potreba - ti zastupaš gledište gejmanja visokog fps-a, sa što manje detalja gdje bn dolazi do izražaja, ja pak gejmanje igara sa što više detalja i fps-om od 40-60

u mojem slučaju 1070 na i5 itekako dolazi do izražaja, dok tebi do izražaja dolazi stuttering i fps drop u toj kombinaciji - ali ne možeš zato ultimativno reći da 1070 nema baš nikakve koristi na i5 - meni i svima kojima fps igre nisu primarne itekako ima logike 1070 u odnosu na 1060

 

birra kaže...

Ne znam zašto se uopće vode rasprave ako smo vam i kolega ibme i ja rekli da smo koristili te procesore (u suštini isti, mozda 6400 sa čak malo boljim performansama u igrama).

ponavljam, moj 4590 je skoro pa potpuno isti kao vaš 6400 i 1070 itekako dobro iskorištavam u odnosu na prijašnju 1050ti i gtx 970 koju sam imao prilike koristiti 

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.11.2019 19:13 (picajzla0707).
7 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
picajzla0707 kaže...

ponavljam, moj 4590 je skoro pa potpuno isti kao vaš 6400 i 1070 itekako dobro iskorištavam u odnosu na prijašnju 1050ti i gtx 970 koju sam imao prilike koristiti 

Uspoređuješi5 6402p sa 2.8 ghz i ibmeov 6400 sa 2.7 ghz, sa svojim i5 clockanim na 3.7 ghz?
Ne kuzim odakle si izvukao cifru od 3.4 ghz za ova dva skylake modela, al moguće da si nešto pobrkao.

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.11.2019 19:40 (birra).
13 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
birra kaže...

Ne kuzim odakle si izvukao cifru od 3.4 ghz za ova dva skylake modela, al moguće da si nešto pobrkao.

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/93277/intel-core-i5-6402p-processor-6m-cache-up-to-3-40-ghz.html

 

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/88185/intel-core-i5-6400-processor-6m-cache-up-to-3-30-ghz.html

 

Ajde malo prouči prije nego kreneš pisati.

 

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
11 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
birra kaže...

Uspoređuješi5 6402p sa 2.8 ghz i ibmeov 6400 sa 2.7 ghz, sa svojim i5 clockanim na 3.7 ghz?
Ne kuzim odakle si izvukao cifru od 3.4 ghz za ova dva skylake modela, al moguće da si nešto pobrkao.

 vidiš da nemaš pojma, 6402p radi bez problema na 3,4ghz koliko mu je turbo klok, ako su opterećene sve jezgre onda radi na nešto manje - tih 2,8ghz nominalnog kloka nikad nećeš vidjeti u praksi - ili ga spušta na 800mhz bez opterećenja ili dere na 3,4 pod opterećenjem

 

a moj i5 nije klokan nego ploča ima multicore enhancement koja omogućava rad na turbo kloku 3,7ghz i kad su sve jezgre istovremeno opterećene

 

nadalje, u igrama gdje se puca na grafiku i fps 60-75 (ovisno od monitora), 1070 itekako ima koristi u odnosu n 1060

primjer su igre poput metro exodusa gdje je 1070 30% jača na full hd monitoru, a kako vidiš dolje razlika 4 vs 6 vs 8 jezgri je minimalna i čak jedna 2080ti dolazi do izražaja

7 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Haha. Dobro, valentinčiću. Odavno te nije bilo da nas podariš svojim google sposobnostima. :) 
Dovoljno mi je gledati te kako ljude lowballaš i lažeš na procjenama komponenti, nije te ugodno vidjeti ni na ostatku podforuma.

Ispričavam se na greški, picajzla, al opet.. Govoriš o teoretskom djelu i nagađaš. 
Ja ti, iz osobnog iskustva, kažem da i5 6402p nije dostatan za išta preko rx460, koju sam koristio. Prijatelj mi na isti cpu ima i rx470 koja također ne može iskoristiti pun potencijal jer ga cpu guši sa usageom u većini igara. Gtx1060 praktički nije ni prodisala dok nisam stavio ryzena u kućište. A za 1070 i jače stvarno nema smisla razglabati. 

Al eto, ostani pri svome i uživaj. Ja ipak preferiram 120/144 fpsa bez stuttera,freezova i frejm dropova + 10-ak chrome tabova otvorenih na drugom ekranu. Nekima je za "gaming" dostatno i fiksnih 30, pa tko kako voli... :) 

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.11.2019 20:55 (birra).
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
birra kaže...

 

 Nekima je za "gaming" dostatno i fiksnih 30, pa tko kako voli... :) 

 Zato su konzole tu ko voli "fluidnih" 30 slika u sekundi...

Nema smisla BN sustav sa crappy procesorima i 3 puta jacoj grafi...

Budimo realni sta je danas 4/4 procesor star godovo 5 godina? To je u vise od polovice igara ziher cpu na 100 posto i onda staviti neku 1070 1080 na to i dati pare da ti grafa radi na gotovo 50-70 posto snage gdje gubis hrpu fpsa- mozda je igrivo ali one 1% i 0.1% nezelim ni zamisljati na takvom sustavu, trzanje na svakoj 5toj minuti...

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.11.2019 21:21 (HCgamingCRO).
12 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Moj kolega ima i5 4670 sa 970 , sada prelazi na ryzena znam da je rekao da je uzeo 1660ti i MSI x570 plocu ne znam jel je sastavio. Ja bi rekao 4c/4t su ove godine lupili glavom u zid , cisiti primjer je bio novi CoD jer se dosta ekipe zalilo tu na forumu na cpu usage sa Sandy -Ivy Bridgeom.Imao sam i sam i5 7300hq (kao i5 2400) na hd rezi 720p mi je cak bottleneckao i 1050 a takvo bi stanje bilo i sa 1070 na full hd... Nikakve logike vise da se kupuje takav cpu posto se 3400g nade za 150e koji je kao i7 4770 a kasnije moze ubacit i 3600.Nagodinu ce cyberpunk i takvi naslovi na 2400,3330,4670,7300hq radit kao slideshow...

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
HCgamingCRO kaže...
To je u vise od polovice igara ziher cpu na 100 posto i onda staviti neku 1070 1080 na to i dati pare da ti grafa radi na gotovo 50-70 posto snage gdje gubis hrpu fpsa- mozda je igrivo ali one 1% i 0.1% nezelim ni zamisljati na takvom sustavu, trzanje na svakoj 5toj minuti...

 
Teško je to nekome objasniti tko ne osjeti. Bitno da svi znaju danas ukucat u google i screenshotat grafove "stvarnog" stanja stvari. 
I sam sam vjerojatno takav na drugim temama, pa neću suditi. 

11 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Jao, već pet godina sam na i5, na njemu je bila gtx 570, pa gtx 970, 1050ti i zadnjih godinu i pol gtx 1070. Ali ja to nisam osjetio...
10 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
picajzla0707 kaže...
Jao, već pet godina sam na i5, na njemu je bila gtx 570, pa gtx 970, 1050ti i zadnjih godinu i pol gtx 1070. Ali ja to nisam osjetio...

 Ja jesam, prije sam bio na i5 4440 + gtx 1060 6gb i sjecam se da sam kupio BF1 i igrao ga mozda sat vremena, ne zato jer je sranje nego zato sto mi je bilo neigrivo igrat sa stekanjem i fpsom ispod 60...

11 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
picajzla0707 kaže...

 ti zastupaš gledište gejmanja visokog fps-a, sa što manje detalja gdje bn dolazi do izražaja, ja pak gejmanje igara sa što više detalja i fps-om od 40-60

 

 

Beeeep potpumno krivo - u ovakvim slučajevima gdje mi je CPU debeli BN detalje prilagođavam tome da rasteretim CPU što više, dakle ne nafrljim sve na low jer time ne dobijam ništa pošto svo opterećenje ide na već nikakav CPU, što se tiče Mp igara ti imaš skroz krivu filozofiju, poanta je da ti je "mapa" što preglednija i da igraš bez trzanja i laganja u takvim pucačinama, nije to BF SP pa da sve nafrljis do kraja da se divis Frosbite enginu.

Sam si rekao da igraš samo SP igre, ja ti velim nabavi si bf1 mozes ga doslovno uzet za siću, nafrlji detalje kako hoćeš, upali MSI afterburner i kampanju, gledaj usage bit će ok i imat ćeš visok fps, upali Mp na istim psotavkama CPU će ti se zakucavati a grafa će chilat u prosjeku na 50% snage jer će ju procesor ograničavati, i zbilja se više neću ponavljati, imam procesor otkako je izašao oprobao sam svašta od te 2015 do danas i znam jako dobro o čemu govorim, ti meni pričaš o CPU overheadingu a procesor zakucan na 100% non stop i davi jednu GTX1060, evo ti i stari SS od GTX1060, sa njom je bilo još gore nego sa trenutnom vegom56

11 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
hahhaajaads kaže...
picajzla0707 kaže...
Jao, već pet godina sam na i5, na njemu je bila gtx 570, pa gtx 970, 1050ti i zadnjih godinu i pol gtx 1070. Ali ja to nisam osjetio...

 Ja jesam, prije sam bio na i5 4440 + gtx 1060 6gb i sjecam se da sam kupio BF1 i igrao ga mozda sat vremena, ne zato jer je sranje nego zato sto mi je bilo neigrivo igrat sa stekanjem i fpsom ispod 60...

 

Ma danas tko ima budžet a ne uzme CPU sa HT-om si treba propucati nogu 

 

Pogledaj i5 9400f sa ozbiljnom grafom gore, ni taj 6c/6t nije bajan a kamoli 4c/4t



De prati CPU/GPU usage u Assassin's Creed Odyssey, Kingdom Come Deliverance, HITMAN 2, The Division 2, Watch Dogs 2 (upareno je sa RTX2080 - nije TI niti Super, obična verzija RTX2080)

 

Za ovo što si rekao za BF - i can feel the pain, isto bio uzeo BF1 tada sam imao i5 6400 + GTX1060, to je bilo mučenje a ne igranje, pogotovo kada je neka mapa usred grada i još kad svi krenu pucat, eksplozije... užaš, tek uz sat vremene tweakanja postavki u igri, cfg. fajlu i nvidia control panelu se to nekako "osposovilo" za igranje...

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.11.2019 23:32 (ibme74).
6 godina
neaktivan
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Hah vidim razbuktala se rasprava... Kako bilo fala svima na savjetima.. Sto se tice grafike mislim da za 1400kn sam dobro prosa.. s obzirom da sam ja i sa svojom starom gtx 750ti  bio itekako zadovoljan mislim da ce mi prelazak na gtx 1070 biti itekakva razlika, slazem se da bi tribalo to sve postepeno i pomalo slagati Al zelim se igrat sad a ne za 2 god dok skupim pare 😁 uspija sam odvojit sad nesto para i nadogradio si grafiku a ona mi za ugodnije igranje je ipak najbitnija... Fala jos jednom svim znalcima na savjetima i pozzz... 

 
3 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
ibme74 kaže... 

Sam si rekao da igraš samo SP igre, ja ti velim nabavi si bf1 mozes ga doslovno uzet za siću, nafrlji detalje kako hoćeš...

 a ja ti govorim da mene osobno bf i kresanje detalja uopće ne zanima, isto kao i milijune drugih koji igraju witcher 3, metro exodus, asassins creed, red dead redemption i hrpu drugih igara u kojima se 1070 itekako isplati i sa 4core procesorom, jer možemo nafrljit detalje i uživat u grafici bez razmišljanja jel fps 80 ili 120 kad ionako igramo na 60/75hz monitorima

ibme74 kaže... 

Ma danas tko ima budžet a ne uzme CPU sa HT-om si treba propucati nogu 

 ne pričamo o izboru novog, tu bi i ja svakako uzeo ryzena 2600/3600 ispred nekog 6/6 i5 intela, ali o tome uopće nije bilo riječ i podlo je to uvoditi kao neki argument kao da ja zagovaram kupnju novih 4core procesora 

cijelo vrijeme pričamo o situaciji kad čovac već ima i5 6400 i uzima rabljenu gtx 1070 i kad mu se sugerira da je bacio novce jer i jedna rx460 previše za taj procesor - kako tvrdi kolega birra koji je i započeo ovu glupu raspravu, da citiram:

birra kaže...

Ispričavam se na greški, picajzla, al opet.. Govoriš o teoretskom djelu i nagađaš. 
Ja ti, iz osobnog iskustva, kažem da i5 6402p nije dostatan za išta preko rx460, koju sam koristio

 evo što reć na ovaj post u kojem birra priča ovakve gluposti, a ja sa sličnim i5 debelo koristim gtx 1070 koja je 3-4 puta jača od rx460 i on meni govori kako ja nagađam, a godinu i pol dana svakodnevno gejmam s tom kombinacijom

7 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

 

picajzla0707 kaže...

 a ja ti govorim da mene osobno bf i kresanje detalja uopće ne zanima, isto kao i milijune drugih koji igraju witcher 3, metro exodus, asassins creed, red dead redemption i hrpu drugih igara u kojima se 1070 itekako isplati i sa 4core procesorom, jer možemo nafrljit detalje i uživat u grafici bez razmišljanja jel fps 80 ili 120 kad ionako igramo na 60/75hz monitorima

Kako ti znaš što čovjek želi od svoje konfiguracije? I zašto misliš da hoće "nafrljit" detalje. Pa ja sam i na 60hz monitoru igrao s lockom 120fps većinu igrica. Sa isključenim vsyncom. Bilo mi je ugodnije igrat s konstantnim screen tearingom nego sa input lagom i lockom na 60fps. Možda je momak uzeo 1070 da lakše dođe do tih 120/144 fpsa!?

 

cijelo vrijeme pričamo o situaciji kad čovac već ima i5 6400 i uzima rabljenu gtx 1070 i kad mu se sugerira da je bacio novce jer i jedna rx460 previše za taj procesor - kako tvrdi kolega birra koji je i započeo ovu glupu raspravu

Da. Bacio je novce jer je uzeo grafičku karticu s kojom bez prave makinje unutar kućišta neće dobiti ništa. A on trenutno ne da nema propisnu mašinu, nema ni napajanje da je pokrene. Bf1, Arma3, Pubg, Gta, Fortnite.. Svi ovi naslovi su meni osobno bili neigrivi na njegovom procesoru. Nakon prelaska na ryzen, vidim sto sam propustao. Ne znam, možda njega to bude zadovoljavalo, ali suma sumarum svega je da ta 1070ka može puno bolje. 

 
 evo što reć na ovaj post u kojem birra priča ovakve gluposti, a ja sa sličnim i5 debelo koristim gtx 1070 koja je 3-4 puta jača od rx460 i on meni govori kako ja nagađam, a godinu i pol dana svakodnevno gejmam s tom kombinacijom

Ne pričam ja nikakve gluposti. Otkad si se uključio raspravu puniš nam glavu o SVOM cpu, koji je 2 serije udaljen od dotičnog. Također želiš, iz nekog nepoznatog razloga, opravdati sebe što si preškrt da toj grafi daš malo prostora da prodiše.  Godinu i pol ti živiš u zabludi, a ne gejmaš, dragi picajzla0707 
Samo zato što ti imaš niske standarde, ne mora značiti da i kolega Eciv puca na iste.

1070 je overkill za i5 6402p. 


Lijep pozdrav. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.11.2019 0:39 (birra).
14 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
birra kaže...

 

picajzla0707 kaže...

 a ja ti govorim da mene osobno bf i kresanje detalja uopće ne zanima, isto kao i milijune drugih koji igraju witcher 3, metro exodus, asassins creed, red dead redemption i hrpu drugih igara u kojima se 1070 itekako isplati i sa 4core procesorom, jer možemo nafrljit detalje i uživat u grafici bez razmišljanja jel fps 80 ili 120 kad ionako igramo na 60/75hz monitorima

 

 Apsolutno se slažem sa ovim što je picajzla rekao a mislim da se slaže i večina ljudi na forumu. 

11 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
birra kaže...

1. Kako ti znaš što čovjek želi od svoje konfiguracije? I zašto misliš da hoće "nafrljit" detalje. Pa ja sam i na 60hz monitoru igrao s lockom 120fps većinu igrica. Sa isključenim vsyncom. Bilo mi je ugodnije igrat s konstantnim screen tearingom nego sa input lagom i lockom na 60fps. Možda je momak uzeo 1070 da lakše dođe do tih 120/144 fpsa!?

2. Da. Bacio je novce jer je uzeo grafičku karticu s kojom bez prave makinje unutar kućišta neće dobiti ništa. 

3. Ne pričam ja nikakve gluposti...

 1. kako ja znam?

pa nisam ja dijelio "savjete" čovjeku bez da ga pitam što će i kako igrati, već ti na osnovu svojih - rekao bih afinitieta, no radi se o gluposti i neznanju - dijeliš savjete koji nemaju veze s mozgom

na početku sam ti sasvim fino i oprezno rekao da ne trebaš generalizirati, a zapravo sam ti odmah trebao reći da se okaneš savjeta jer nemaš pojma i nanosiš štetu na forumu

 

2. nemaš pojma da intelovi procesori imaju turbo takt, a dijeliš savjete

nemaš pojma da 1070 na igrama poput metro, witchera ili borderlandsa i na mojem prastarom i5 mogu disati punim plućima i dati 30% više perfomansi od 1060

 

3. pričaš gluposti i još ih očito nisi niti svjestan, klasični dunning krugerov efekt 

 

ja neću tvrditi nešto što ne znam - recimo da bi moj i5 zadovoljavajuće pogonio gtx 1070 u primjerice bf, pubg ili nekoj od tih igara na visokom fps-u koji bi ta grafa mogla dati s nekim 3600 rajzenom

međutim, ono što znam je da mogu sp igre poput gta5, witchera, metro exodusa i stotine drugih igrati na max ili skoro max postavkama na cca 50-60 fps koliko mi je dovoljno zbog monitora 1080p/60hz

 

ti pak prosipaš gluposti, drugima soliš pamet kako oni igraju i kako im njihov hw radi - jer ti valjda to bolje znaš, ne znaš osnove poput turbo takta procesora, tvrdiš da i5 6400 koči i rx 460 što je valjda najgluplja stvar ikad izrečena na ovom forumu... i još dijeliš savjete drugima, strašno 

7 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

1. Ovo je već treći put da izjavljuješ kako sam ja rekao da je rx460 previse za i5 6402p, što ne da nije istina nego upravo suprotno. Slobodno se vrati par postova nazad.  Toliko si zaokupljen sobom da ne znam zasto uopce odgovaram, al dobro.

 

2. Na HT sam zaboravio jer se nisam imao sjetiti iceg dobrog. Ako malo proguglas vidjet ces da se dosta ljudi kune da im je  HT, u velikom broju slucajeva, bio krivac za stuttere i pad fpsa. Istina ili ne, hyperthreading mi je osobno uvijek zvucalo kao marketinski trik a ne pravo stanje stvari.

Govorio sam o base clocku i5 6400 i i5 6402p, jer se sjecam tih brojki kad sam kupovao proc ,nije da su me ikad zanimale. Evo sad imam ryzena 2600 i toliko je dobar, da ti iskreno kazem, nisam ni gledao na kojoj frekvenciji radi, niti cu se zamarat OC-anjem u buducnosti. Samo cu kupiti novi best buy komad i biti miran par godina. Naravno da si se uhvatio te moje greske jer su ti argumenti i cinjenice ravni nuli, pa koristis svaku slamku koju ti bacim.

 

3. Ali daleko najsmjesnije mi je sto ti stvarno vjerujes u sve sto govoris. I sam si napisao u zadnjoj poruci "ja te igre ne igram pa ne mogu znat". Pa cekaj, stvarno nisi najostriji noz u ladici ili mislis da su svi idioti ovdje? TI te igre ne igras, koje doticni procesor pokrece ko govno, i to bi nama svima trebala biti zvijezda vodilja za kupnju novog hardvera? Jos imas obraza optuzivat mene, a ujedno i ibmea (za kojeg znam da je vjerojatno i najaktivniji kad na forumu nekome treba pomoc ili tech savjet), da ne znam o cemu pricam iako sam od prvog posta jasno iskazao stav o toj seriji skylake procesora te dokazao sto moze i sto ne. Bez trunke izmisljanja, cisto iskustveno i samo u zelji da pomognem kolegi forumasu. Ajde picajzla, ohladi malo od foruma i stavi tu narcisoidnu crtu na lanac, kad se sljedeci put vratis sa "savjetima". 

 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Pozdrav svima.

 

Konfa je: napajanje XFX PRO450W ; matična ASROCK 970PRO3 R2.0 ; procesor AMD 8320, ram DDR3_1600 8GB, disk SSD480GB, monitor je fullHD pa bi 1080p ostala i rezolucija igranja.

 

Trenutna grafička je: SAPPHIRE 7870 2GB DUAL-X https://www.techpowerup.com/gpu-specs/sapphire-hd-7870-dual-x-oc.b665

Molim prijedlog jače grafičke kartice, ili se ne isplati ulagati s obzirom na slabo napajanje, procesor, rezoluciju...

 

Molim savjete, unaprijed hvala.

 

 
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
birra kaže...

1. Ovo je već treći put da izjavljuješ kako sam ja rekao da je rx460 previse za i5 6402p...

 

2. Na HT sam zaboravio jer se nisam imao sjetiti iceg dobrog...

 

3. Ali daleko najsmjesnije mi je sto ti stvarno vjerujes u sve sto govoris. I sam si napisao u zadnjoj poruci "ja te igre ne igram pa ne mogu znat"....

1. istina, moja greška jer rekao si za išta preko rx 460, ne i za samu rx 460 - što je potpuno jednaka glupost jer ima itekako situacija gdje će i5 razine 6400 iskorištavati gtx 1070 bez problema

 

2. opet pokazuješ masivno neznanje, ja govorim o turbo taktu koji diže nominalni klok jezgre, a ti to brkaš s ht-om

guglaj hyper threading, guglaj turbo boost, educiraj se barem u osnovama i onda dođi prosipat pamet

 

3. blablabla, okrećeš pilu naopako

od početka trubiš da i5 6400 nema koristi od gtx 1070, da će mu se ponašati potpuno jednako kao 1060 ili rx 580, pa si dodatno začinio i da nemere podržat ništa jače od rx 460, što je notorna glupost

dao sam ti hrpu linkova, naveo hrpu sp igara gdje je multicore više-manje nebitan i gdje će bilo koji noviji 4core odraditi zadovoljavajuć posao 

 

evo ti za primjer gears of war (prva slika dolje), razlika u 4 ili 6 ili 8 jezgri je gotovo nepostojeća i to sa grafom koja je daleko jača i od moje 1070, a kamo li od 1060 ili rx 460 koju ti propisuješ kao mjeru za taj procesor

CPU Core Scaling

You are wondering, what would be the effect of a four-core versus an eight-core processor for this the game? Well, I have a quick chart I would like to show you, the results below are based on default clock frequencies. We apply the very same image quality settings as used throughout this article, Ultra. The proc used is the Core i9 9900K paired with a Radeon VII. Any proc starting at four cores will do fine.

 

ako razumiješ engleski i ako razumiješ terminologiju bit će ti jasno da u toj i takvim igrama, kojih ima hrpa i koje nisu neki indie naslovi već top igre, 4core je sasvim ok i za jače grafe, a razliku ako i nećeš vidjeti u višem fps-u, onda hoćeš u grafičkim postavkama

(doduše, radi se o četiri jezgre na visokom taktu i jačim jezgrama od starijih i5, no opet bi i stariji i5 bio dovoljan za tu i slične igre, jedino možda ne bi postizao 110fps na 1080p nego nekih 70-80, što je opet dovoljno za one koji koriste 60/75hz monitore, ali zato mogu nafrljiti grafičke postavke do maksimuma)

 

pokušaj pročitati i razumijeti ovaj tekst, pogledaj kako se ponašaju grafe od 1060 i 2060, pa sve do trenutno najjače 2080ti na 4core procesoru (druga slika dolje)

taj entry level ryzen procesor potpuno jednako pogoni sve tri grafe na različitim rezolucijama i to na jednoj od cpu najzahtjevnijih sp igara - dakle itekako ima koristi od jače grafe i na tom 4core procesoru, bilo da ta korist došla u obliku mogućnosti igranja na višim rezolucijama, bilo da je došla u obliku igranja na višim postavkama 

ne znam jel razumiješ što govorim, lako moguće obzirom na razinu tvojeg neznanja o osnovama da zapravo pričam u vjetar

 

na kraju dobronamjerni savjet - očito je da nemaš pojma o osnovama funkcioniranja hardvera, probaj se bar malo educirati i zatim dođi raspravljati da utvrdiš gradivo, a tek kad budeš baratao barem osnovama onda se usudi davati i koji savjet, jer ovako samo radiš štetu, neobrazovan, neupućen i još ktome glupo uvjeren da imaš nekog pojma 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.11.2019 13:03 (picajzla0707).
7 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
cobra66 kaže...

Pozdrav svima.

 

Konfa je: napajanje XFX PRO450W ; matična ASROCK 970PRO3 R2.0 ; procesor AMD 8320, ram DDR3_1600 8GB, disk SSD480GB, monitor je fullHD pa bi 1080p ostala i rezolucija igranja.

 

Trenutna grafička je: SAPPHIRE 7870 2GB DUAL-X https://www.techpowerup.com/gpu-specs/sapphire-hd-7870-dual-x-oc.b665

Molim prijedlog jače grafičke kartice, ili se ne isplati ulagati s obzirom na slabo napajanje, procesor, rezoluciju...

 

Molim savjete, unaprijed hvala.

 

 
Ma vjerojatno bi trebao tu staviti gtx1070. Evo iskopat će ti picajzla0707 par google linkova da dokaže koliko je to dobar potez! 


Šala

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.11.2019 13:07 (birra).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice