Nova grafička - gašenje PCa

poruka: 18
|
čitano: 3.748
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Nova grafička - gašenje PC-a

Ovako, nakon nabavke nove grafičke, sve radi ok dok igram manje zahtjevne igre, npr. Age of Empires III sam igrao oko sat vremena i sve radi normalno.

 

Zatim sam jučer počeo igrati Max Payne 3, i sve se dobro vrti, ali sam igrao oko 20-tak minuta. Sve je tada bilo u redu.

 

E sad, ovako dakle, radi se o GTX 470. Konfa koju trenutno imam je

  • AMD Phenom 9500 2,2 GHz
  • 4 GB RAMa
  • Asus M2N68-VM
  • Raptoxx 500W 

 

Danas sam također igrao, ujutro i odjednom mi se komp ugasio. Do sada nisam igrao, i evo prije pola sata krenuo igrati, kad ono nakon 10 minuta - opet ista stvar.

Ugasio se naglo, dakle bez ikakvog javljanja errora, izlaska iz igre, gašenja aplikacija i sl. Samo se ugasi, primjerice kao kada nestane struje.

 

Nakon toga komp mogu normalno upaliti, kaže mi naravno da se Windowsi nisu ispravno ugasili i normalno se boota.

 

Imao sam isto nVdiinu grafičku prije ove i od nje drivere instalirane - 8500 GT, a ukolino sam ih (valjda uspješno) sa DriverSweeperom. Imao sam nakon nje i Radeonku HD 5770 koju je normalno vrtio.

 

Zbog čega se javlja taj problem i kako ga najlakše riješiti? Također sam provjerio temp. sa Hardware Monitorom - evo slike:

 

ZOTAC: It's Time to Play.
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.6.2012 18:49 (DmL).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Nova grafička - gašenje PCa

meni ovo lici kao da kartica ne dobiva dvoljno struje ,hmm priliko insatalcije iste dobro pogledaj jer si sve ok spojio i dali je cvrsto utaknuto u isto pa javni :) 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Nova grafička - gašenje PCa

Imas Raptoxx smece od napajanja koje nije dovoljno jako za GTX 470, pa restarta PC pod opterecenjem.Kupi LC GP3 460/XFX 450 ili slicno napajanje.

clock2much
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Nova grafička - gašenje PCa
4mal kaže...

meni ovo lici kao da kartica ne dobiva dvoljno struje ,hmm priliko insatalcije iste dobro pogledaj jer si sve ok spojio i dali je cvrsto utaknuto u isto pa javni :) 

O.K, izvadio grafičku, stavio 2 x 2 molexa u 2 x 2 6-pinska konektora umjesto dosadašnjeg 1 molex u 6-pinski + 6-pinski direkt iz napajanja.

Kako mogu biti kompletno siguran da sam 100% uklonio sve drivere od prošle kartice?

ZOTAC: It's Time to Play.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Nova grafička - gašenje PCa
DmL kaže...

Kako mogu biti kompletno siguran da sam 100% uklonio sve drivere od prošle kartice?

Driver Sweeper  je skroz ok solucija za taj problem.

It puts the lotion in the basket.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Nova grafička - gašenje PCa
forzzuk kaže...

Driver Sweeper  je skroz ok solucija za taj problem.

Onda driveri nisu problem 100%.

 

Jedino me čudi što, dok sam igrao primjerice Age of Empires III, na full detaljima, nije se PC gasio uopće, sve je normalno radilo. Kako to da onda Max Payne 3 radi probleme?

 

Koji načini provjere postoje da budem siguran da je u pitanju napajanje?

ZOTAC: It's Time to Play.
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.6.2012 19:38 (DmL).
13 godina
offline
Re: Nova grafička - gašenje PCa
DmL kaže...
4mal kaže...

meni ovo lici kao da kartica ne dobiva dvoljno struje ,hmm priliko insatalcije iste dobro pogledaj jer si sve ok spojio i dali je cvrsto utaknuto u isto pa javni :) 

O.K, izvadio grafičku, stavio 2 x 2 molexa u 2 x 2 6-pinska konektora umjesto dosadašnjeg 1 molex u 6-pinski + 6-pinski direkt iz napajanja.

Kako mogu biti kompletno siguran da sam 100% uklonio sve drivere od prošle kartice?

a zasto imas 2x2 molexa umjesto 1 molex i jedan 6 pinski iz napajanje? pitam jer na isti nacin ja imam spojeno

11 godina
protjeran
offline
Nova grafička - gašenje PCa

AOEIII je nezahtjevna igra koja ne koristi niti 10% tvoje kartice, dok MPIII koristi karticu koliko god moze, pa se penje potrosnja i nju PSU nemoze pratiti jer je los i slab za GTX 470.

clock2much
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Nova grafička - gašenje PCa
domac5 kaže...

a zasto imas 2x2 molexa umjesto 1 molex i jedan 6 pinski iz napajanje? pitam jer na isti nacin ja imam spojeno

Ehh, to je zato jer mi je prošla grafička, HD 5770 uništila taj jedan 6-pinski iz napajanja jer je utor od same grafičke došao iskrivljen.

Tako da mi je sada 6-pinski iz napajanja raširen i iskrivljen na 2-3 pina.

ZOTAC: It's Time to Play.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Nova grafička - gašenje PCa
DmL kaže...
.

 

Jedino me čudi što, dok sam igrao primjerice Age of Empires III, na full detaljima, nije se PC gasio uopće, sve je normalno radilo. Kako to da onda Max Payne 3 radi probleme?

 

Koji načini provjere postoje da budem siguran da je u pitanju napajanje?

My guess is da AoE III ne opterećuje ni približno grafičku karticu koliko Max Payne 3 te

samim tim možda 50ak wati (karikiram) ne 'prelije čašu' u tvom slučaju pa sve izgleda ok.

 

Najjednostavnije je da promotriš GPU load na način da napraviš log od CPU-Z ili Afterburnera.

Čak i ako ti se ugasi komp usred opterećenja, mislim da bi .txt log trebao ostati

a iz njega lako iščitaš sve od gpu opterećenja, frekvencija i temperature do rpm-a ventilatora

pa ti je lako zbrojiti 2 i 2.

 

 

It puts the lotion in the basket.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Nova grafička - gašenje PCa
forzzuk kaže....

 

Najjednostavnije je da promotriš GPU load na način da napraviš log od CPU-Z ili Afterburnera.

Čak i ako ti se ugasi komp usred opterećenja, mislim da bi .txt log trebao ostati

a iz njega lako iščitaš sve od gpu opterećenja, frekvencija i temperature do rpm-a ventilatora

pa ti je lako zbrojiti 2 i 2.

 

Dakle da upalim igru i igram dok CPU-Z radi log?
Možeš li samo reći gdje se ta opcija uključi u CPU-Z?

 

ZOTAC: It's Time to Play.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Nova grafička - gašenje PCa
DmL kaže...
forzzuk kaže....

 

Najjednostavnije je da promotriš GPU load na način da napraviš log od CPU-Z


 

Dakle da upalim igru i igram dok CPU-Z radi log?
Možeš li samo reći gdje se ta opcija uključi u CPU-Z?

 

Boldano je moj tipfeler, GPU Z je u pitanju, sorry.

 

It puts the lotion in the basket.
14 godina
neaktivan
offline
Nova grafička - gašenje PCa

OK, ovako se dalje razvijalo:

 

Pratio sam log sa GPU-Zom dok sam igrao Max Payne 3, i evo rezultata:

2shared.com

 

Komp mi se u ovih 20-tak minuta igranja nije ugasio, niti se išta dogodilo, normalno sam igrao.

S time da sam pustio kućište otvoreno, i stavio ta 2 molexa u 6-pin.

 

Pogledaj log ako ti se da, mislim da su temperature u redu.

 

Možda, ali možda, ne znam baš kolika je ta šansa moguća - imam problem u igrici da mi se kursor od Windowsa i od igre pojavljuju u samom izborniku igre - moguće je da sam, možda igrajući, slučajno pretisnuo start i onda shut down, ali da se to dvaput dogodi - čisto sumnjam.

 

Eto, 20 minuta odigrah bez problema, sada ne znam stvarno što se događa - moguće je da će se drugi put možda opet ugasiti...

ZOTAC: It's Time to Play.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Nova grafička - gašenje PCa

Mali savjet ako ubuduće budeš trebao iz bilo kojeg (praktičnog) razloga gledati

GPU-Z log(ove), log koji aplikacija spremi bude u .txt formatu odnosno notepadu i

jedva je čitljiv, treba se baš napregnuti.

Instaliraš si bilo koji .NFO wiever, poželjno 'Damn NFO viewer' (besplatan, izvrstan)

i dobiješ dolje navedenu razliku, čitko i jasno.

 

Iz ovoga se vidi da kartica nije opterećena nigdje preko 50% što

nije dovoljno da zaključimo ništa.

 

Furmarkaj je, najjednostavnija opcija za postizanje max loada

u kontroliranim uvijetima.

 

Ukoliko se zgasi komp isti tren ili tokom testiranja bez da se pojave artefakti (neće, nemaju zašto),

jasno ukazuje na moguć problem oko kartice (što ovdje garant nije slučaj) ili napajanja.

 

Opcionalno, možeš zavrtiti i Prime95 istovremeno.

 

Bez obzira na količinu opterečenja, ako ti je računalo i cijeli sustav zajedno s napajanjem

stabilan, nebi se smjelo gasiti.

Ako se ugasi, definitivno je preopterećen što nas dovodi do napajanja.

 

Nisam pretjerano stručan s ovim, nek komentira netko tko se bolje kuži

ali mislim da sam pogodio bit.

 

Screenovi za gpu log;

 

default .txt default .txt
It puts the lotion in the basket.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Nova grafička - gašenje PCa

Kao sto sam vec rekao, napajanje je problem.U krivu sigurno nisam.

clock2much
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Nova grafička - gašenje PCa

Napajanje je nedostatno.

I napon na bateriji biosa ti je opao, trebao bi biti oko 3,3V kod tebe je 3,17V.

Prodajem RAGE za PS3: http://www.bug.hr/forum/topic/igre-accounti-igrama/prodaja-igra-rage-playstation-3/129629.aspx?page=0&jumpto=2529211&sort=asc&view=flat
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Nova grafička - gašenje PCa
191x7 kaže...

Napajanje je nedostatno.

I napon na bateriji biosa ti je opao, trebao bi biti oko 3,3V kod tebe je 3,17V.

E, a to sa matičnom sam primjetio - dakle i prije ove grafičke sporo sam ulazio u BIOS.

I ne samo to, dosta dugo vremena mu treba da se prilikom paljenja, ili čak restarta, podigne dalje od logo-a ASUS-a. 

 

Isto tako, ne znam što je tu problem, ali prilikom instalacije Windowsa, treba mu jako puno vremena da se pojavi izbornik sa odabirom jezika za instalaciju, isto tako i izbornika za odabir particija.

 

Može li taj pad napona imati veze sa svim ovim problemima?

 

Možeš li malo opisati kako koristiti Furmark, te može li do kakvih oštećenja hardwarea doći?

ZOTAC: It's Time to Play.
16 godina
offline
Re: Nova grafička - gašenje PCa

Barem su te baterije jeftine. Nabavi drugu cmos bateriju i zamijeni.

 

Je li na matičnoj najnoviji dostupan bios? Ako nije, flashaj ga.

 

Kako koristiti FurMark? Pa baš sam o tome davno i pisao u temi 

http://www.bug.hr/forum/topic/graficke-kartice/testiranje-stabilnosti-ispravnosti-graficke/101572.aspx

 

Samo pazi, ako ti napajanje krepa tokom rada moguće je da ne ode samo već da povuče i još koju komponentu na koju je spojeno.

Nikad se ne zna kod tih šrotnih napajanja. Iako postoje i puno gora nego Raptoxx (npr MS Industrial).

Prodajem RAGE za PS3: http://www.bug.hr/forum/topic/igre-accounti-igrama/prodaja-igra-rage-playstation-3/129629.aspx?page=0&jumpto=2529211&sort=asc&view=flat
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.6.2012 21:43 (191x7).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice