U ovoj temi obradit ću testiranje ispravnosti grafičke kartice putem nekoliko alata.
Alati koje ću koristiti služe za provjeru ispravnosti, testiranje stabilnosti (prilikom clockanja) i nadziranje temperature grafičke kartice pod opterečenjem.
Alat koji ću prvo obraditi zove se FurMark koji je ujedno i najčešće korišteni alat za navedenu namjenu.
Najnovija verzija alata dostupna je s:
http://www.geeks3d.com/20110224/furmark-1-9-0-gpu-stress-test-burner-opengl-benchmark/
Nakon instalacije i pokretanja najnovije verzije (trenutno 1.9.0) otvoriti će se prozor koji izgleda ovako:
Prvi korak vam je postavljanje da se test izvršava u punom zaslonu (FullScreen) i u punoj rezoluciji zaslona.To birate na mjestu koje je na sljedećoj slici uokvireno crvenom bojom:
Neke od dostupnih opcija (od Dynamic background do postFX) ako su uključene dodatno opterečuju karticu, no označavanje njih i pokretanje nije nužno.Slobodno ih uključite ako imate jaku karticu i dovoljno jako napajanje, no kao što rekoh za samo testiranje nije nužno.
Nakon što ste tu odabrali FullScreen i najveću rezoluciju koju vam monitor podržava, kao prema sljedećoj slici pokrećete testiranje klikanjem na BURN-IN test.
Otvoriti će se prozor u kojem Vas FurMark obavještava da je testiranje rizično odnosno da može doći do gašenja računala, restarta i sličnog.Kao prema sljedećoj slici kliknete na Go! i pokreće se test.
Zelenim uokvireno isključite kako vam u budućem pokretanju FurMark testa ne bi opet prikazivalo tu poruku.
Sam izgled testa prikazan je na sljedećoj slici:
Crvenim uokvireno je kvadrat s informacijama o grafičkoj kartici, a podcrtao sam mjesto gdje prikazuje koliko se test već dugo vrti te kolika je trenutna temperatura grafičke.Zelenim uokvireno je graf koji pokazuje koliko je rasla temperatura grafičke kartice kroz vrijeme.
Samo trajanje testa nije preddefinirano, bolje ga je vrtiti što duže (barem sat vremena), a neki minimum je barem 10ak minuta od trenutka na kojem je se grafička temperatura ustalila i više ne raste.
Kod mnogih ispravnih kartica s ispravnim hlađenjem do ustaljenja temperature na određenoj razini dođe nakon 5-10 minuta, ako ne i prije.
Na što treba paziti pri testiranj:
-> ako se na slici javljaju artefakti (dakle raznobojne točke kojih ne bi trebalo biti) ili lomovi tekstura (kao geometrijski i prostorni oblici koji iskaču) = kartica nije ispravna ili se pregrijava.
-> ako se računalo ugasi ili restarta = ili napajanje ne daje kartici dovoljno struje ili je kartica neispravna
-> ako iskoči BSOD (plavi ekran smrti) ili računalo zablokira = driveri nisu dobri ili kartica nije ispravna ili matična ploča zafrkava.
-> Ako temperatura grafičke prelazi recimo 85-90°C pod maksimalnim opterečenjem = kartica se definitivno pregrijava. To nije slučaj za određene grafičke kartice koje se hlade pasivno (hlađenje bez ventilatora) ili su po svojoj prirodi nepotrebno veliki grijači (tipa GeForce GTX 470, GTX 480, GTX 570, GTX 580, Radeon HD 6970, 6990 i neki stariji). Za te kartice valja paziti da ne pređe 100°C.
-> Ako temperatura konstantno raste (bez da stane i ustali se na nekom nivou) = neispravno je hlađenje grafičke kartice.
Napomene:
- Ukoliko ja napajanje slabo može doći do preopterečenja te u slučaju nekvalitetnih napajanja i do oštećenja napajanja (u tom slučaju moguće je i oštečenje još komponenti koje napajanje "povede" sa sobom).
- Radite na vlastitu odgovornost, ne odgovaram za moguće štete nastale testiranjem (odnosno slučajem da neispravnost neke komponente izazove kvar).