Auti - ultimativna tema izdvojena tema

poruka: 77.115
|
čitano: 13.264.883
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
fer-de-lance kaže...

Nemam, jučer slučajno naletio na tu vijest.

Valjda budu objavili neko službeno priopčenje s rezultatima testiranja.

 

P.S. baš sam nedavno radio usporedbu, susjeda imala eskimo s3+ zimske, već 10 godina, vožene cijelu godinu i samo šaltane naprijed-nazad, i zanimljivo, nigdje nisu popucale bočno ni počele se raspadat, jedino kaj su ripne bile skroz potrošene (a to je sirotinjska guma).

Sad je uzela nove, i ja imam te iste, samo 2021., pa budem baš promatral degradaciju s vremenom, ove 10 godina stare su mi kao neka referenca.

Mjerim ripne digitalnim šublerom, čak si mislim i vodit evidenciju u tekici da odredim neki tempo trošenja.

Jedino je teško odokativno odrediti kolko je smjesa stvrdla i degradirala, morao bi nabaviti neki set za testiranje, ziher postoji nekaj takvo.

 

 Sretno s tim, a kad budes trebao naglo zakociti i onda produzis direkt u auto, bit ce upitnici iznad glave, pa kako imao sam ripne, gume su dobre.... O Boze dragi pomozi....

7 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema

Bez brige, ne budem imao ove gume duže od 4 godine, jer sam na brdu s konstantnim nagibom oko 40°, tak da mi ne dolazi u obzir.

Samo mi je zanimljivo mjerit i gledati uzorak 

 

A ovo kaj slovenci kažu očito misle na premium gume.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.10.2023 22:17 (fer-de-lance).
11 godina
online
Re: Auti - ultimativna tema
nine kaže...

jbg. guma se potroši, plastika ne .. save nikad više na auto, jebo to, glava u torbi za šaku eura razlike do premiuma..

 jel to odnedavno šrot ili?

koliko se sjećam, sa sava eskimo sam se jako dobro vozio po lici prije nekih 20 godina, u snijegu i na hladnom su bile poprilično dobre

imao je stari na skoro istom autu triput skuplje zimske gume, pa nisu bile bogzna kakve razlike

13 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Just my 2 cents... U siječnju sam imao veselja sa Savom Eskimo kad je tu kod nas jedno jutro jako počeo padati snijeg. Stojim u koloni na ulazu u grad, hoću krenuti i gume se ponašaju i vrte u mjestu ko da imam ćelostonke, grip 0. Srećom pa sam oprezan pa pazim da se ne dovedem u situacije da moram naglo kočiti, u suprotnom bi netko ispred mene bio nagužen žešče. Inače su bile stare malo iznad 4 godine, vožene samo u zimske mjesece, ripna 5.5-6mm. Zimu prije isto ga je nakratko napadalo i slična situacija ali ne sjećam se da sam baš toliko osjetio u vožnji, znači 3 godine i goni to u PM jer postanu plastika, za snijeg više nisu.

Some people are like clouds. When they disappear, it’s a beautiful day.
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.10.2023 22:43 (vrinho).
13 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema

tbh. morao bi potražiti kada sam ih ja zadnji put imao na autu .. možda prije kakvih 12-13 godina..

ono što je specifično kod sava guma, po snijegu su dosta dobre bile, ali po mokrome blago rečeno katastrofa.. a ruku na srce, koliko sniježnih, a koliko mokrih dana imaš? 

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
11 godina
online
Re: Auti - ultimativna tema
Onda su stvarno postale loše, u moje vrijeme nisu mi trebali lanci, nezaustavljive u snijegu. Doduše, zadnjih 16-17 godina sam prešao preko velebita, zimske gume mi ne trebaju, pa nisam baš dugo isprobavao
E da, imao sam ih na drugim felgama kod frenda koji ih promijeni za par minuta, pa sam ih koristio baš kad bi zima stisla. Po kiši sam ionako vozio ko po jajima, jer je velebit zajeban za bilo kakve gume kad kiši
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.10.2023 0:06 (picajzla0707).
15 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Pozdrav,

   zanima me koji je dobar servis za odraditi servis S-tronic mjenjača. Znaci promijeniti ulje i filter. Audi A3 je u pitanju

9 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Za vikend sam se natjerao malo sredit čelične, odgađam to odkad sam s autom dobio te polovne i nikako se uhvatit. Isplatilo se.

 

Sa četkama i bušilicom izbrusio sve, oprao čarlijem i kasnije prebrisao čistačem za kočnice, premazao antikorozinom, duplicolor mat 2 spreja i u 3 sloja presprejao. 

 

Kad sam već to sve napravio rekao sam, pa ajde stavit ću i od Sonaxa spray&seal-a i još prebrisat BSDom i dodat premaza na gume da imam mir u glavi jer je onda 100% 

 

Pozdrav!

14 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Filip720 kaže...

Za vikend sam se natjerao malo sredit čelične, odgađam to odkad sam s autom dobio te polovne i nikako se uhvatit. Isplatilo se.

 

Sa četkama i bušilicom izbrusio sve, oprao čarlijem i kasnije prebrisao čistačem za kočnice, premazao antikorozinom, duplicolor mat 2 spreja i u 3 sloja presprejao. 

 

Kad sam već to sve napravio rekao sam, pa ajde stavit ću i od Sonaxa spray&seal-a i još prebrisat BSDom i dodat premaza na gume da imam mir u glavi jer je onda 100% 

 

Pozdrav!

 super izgleda, samo hoće li boja iz spreja izdržati? Nekako slutim da će se isprat nakon mjesec dana zimskih uvjeta.

9 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
jozef kaže...

 super izgleda, samo hoće li boja iz spreja izdržati? Nekako slutim da će se isprat nakon mjesec dana zimskih uvjeta.

 Hvala, a što se tiče toga ne znam, vidjet ćemo. Sve se s vremenom pohaba kakva god zaštita bila, a ići demontirat, pjeskarit, plastificirat, montirat, balansirat mi nije isplativ ulog za čelične.

 

Svakako jedino zimske uvjete vidim na autocesti pa eventualno neki kamenčići poderu, ali s tim se previše ne zamaram jer mi je bitno bitno da sam napravio razliku.

 

12 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Filip720 kaže...
jozef kaže...

 super izgleda, samo hoće li boja iz spreja izdržati? Nekako slutim da će se isprat nakon mjesec dana zimskih uvjeta.

 Hvala, a što se tiče toga ne znam, vidjet ćemo. Sve se s vremenom pohaba kakva god zaštita bila, a ići demontirat, pjeskarit, plastificirat, montirat, balansirat mi nije isplativ ulog za čelične.

 

Svakako jedino zimske uvjete vidim na autocesti pa eventualno neki kamenčići poderu, ali s tim se previše ne zamaram jer mi je bitno bitno da sam napravio razliku.

 

 Dvije godine sam imao tako ofarbane felge na vectri, isto sam sve napravio ko i ti, i evo voze se već godinu dana kod prijatelja na autu koji ih baš i ne održava, idalje izgleda ko svježe ofarbano. Bitna je samo dobro pripremljena podloga+dobro osušiti.

 

S time da su moje vidjele dosta soli(slo i aust).

Živjeti u svijetu i pritom ne biti svjestan smisla svijeta isto je kao i lutati velikom knjižnicom i pritom ne doticati knjige
15 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
fer-de-lance kaže...

Jedino je teško odokativno odrediti kolko je smjesa stvrdla i degradirala, morao bi nabaviti neki set za testiranje, ziher postoji nekaj takvo.

 

To i mene najvise zanima - ne uspijevam naci nekakav solidan test za to.

 


A ovo kaj slovenci kažu očito misle na premium gume.

 

Sto bi bile "premium" gume?

 

 

13 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Quantum kaže...

Sto bi bile "premium" gume?

 

top 3 po adac-u

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
7 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Quantum kaže...

Sto bi bile "premium" gume?

 Mislim da ne postoji odgovor na ovo pitanje...

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
13 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Postoje samo premium proizvođači guma, conti, goodyear, michelin npr

A premium guma je širok pojam, to možda po adacu gledati top 3

15 godina
offline
Auti - ultimativna tema

ADAC top 3 - to bi bilo ovo?

 

Naime sto - ljetne gume su mi Pirelli Cinturato P7, a zimske Pirelli Ice Zero FR. Gume su 4 godine stare, ali sa relativno malom kilometrazom (46 000 km ukupno - cca 20 000 km ljetne, 26 000 km zimske). U servisu kazu da su gume u dobrom stanju (ripne ljetne 6-6.5 mm, a zimske 8 mm).

Ne vidim nekog razloga da ih promijenim, osim ako zaista ne vulkaniziraju u plastiku, a za sto cini mi se da nema bas nekog dobrog i pouzdanog testa.

 

Neke preporuke i/ili sugestije?

13 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema

Guma mjenja svoja svojstva sa vremenom, struka preporuča izmjenu nakon 5 godina nakon montaže, ili kada se istroši, jer nova guma koju sad kupiš može biti i 2021god i tehnički bi trebala moći 5 godina izdurati, ali to već siva zona... Znači teoretski bi trebao moći još jednu sezonu odvesti sa njima. Znalo mi se desiti da guma koja nije puno istrošena, koja je odradila dvije sezone, i montiram je za treću, nakon 200km budem nezadovoljan, čini mi se da slabo drži cestu, pa kupim nove. A znalo je biti slučajeva gdje guma nakon 5 godina djeluje dobro kao prvog dana

11 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
legend kaže...

Pozdrav,

   zanima me koji je dobar servis za odraditi servis S-tronic mjenjača. Znaci promijeniti ulje i filter. Audi A3 je u pitanju

 Koji motor iliti koji stronic? Jer ako je A3 8v imas suhu i mokru verziju ovisi o motoru.

 

 

PSN:Tomislav025
12 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Trenutno sam još na ljetnom setu, kolega mi ima neke zimske gume DOT 2018, 16". 

 

Našao sam TORQUE T022 225/40/18 za ispod 60€ komad. Znam da je "loša" guma, i lošija od svih boljih koje su 100€+.

 

Međutim jel stvarno toliko loša ili je okej za 80% vožnju po gradu? Mislim nekak koliko god da je loša, ipak je nova.

13 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Imas i na njuskalu ponude, ja uzeo goodyear 245 45 18 skupa u pm inace, 70e platio komad a vozene jednu zimu.. Treba malo vremena i da se naletit

 

Rabljeno

Novo 

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.11.2023 9:17 (domac5).
12 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Ja baš uzeo jutros 4 Continentalke - WinterContact TS870, nisam ni gledao ovo izvješće ADAC-a. Koristim ih već dugi niz godina, tamo negdje od 2003-04., i ljetne i zimske, oduvijek su bile dobar omjer kvalitete i cijene.

Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi!
11 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Contin je odlican. Imao sam dva puta TS860. Gume su super.  Michelin alpin takoder odlican. Sad imam pirelli sotozero 3  i nisu dobre kao ove dvije nabrojane. 

 

Sava i hankook npr smece. Kupio jedne i druge zeni za auto i vec od druge sezone jako lose po kisi i slinavom. 

PSN:Tomislav025
13 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Apachy kaže...

Ja baš uzeo jutros 4 Continentalke - WinterContact TS870, nisam ni gledao ovo izvješće ADAC-a. Koristim ih već dugi niz godina, tamo negdje od 2003-04., i ljetne i zimske, oduvijek su bile dobar omjer kvalitete i cijene.

 

ja isto najbolja iskustva sa contijem imam.. ništa drugo više niti ne kupujem..

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
14 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
omomomomoomm kaže...

Contin je odlican. Imao sam dva puta TS860. Gume su super.  Michelin alpin takoder odlican. Sad imam pirelli sotozero 3  i nisu dobre kao ove dvije nabrojane. 

 

Sava i hankook npr smece. Kupio jedne i druge zeni za auto i vec od druge sezone jako lose po kisi i slinavom. 

Imao Sava i zimske i ljetne na raznim autima i sve su mi bile ok, da se razumijem imao sam i Conti i također dobre, manje se troše, ali sam nabasao na eKupi Sava koje se rade u Francuskoj, gume su bile odlične, one iz Poljske baš i nisu, ali ako umjereno voziš sve su mi 3 sezone izdržale, s time da po sezoni napravim 12.000 km (ne godini nego sezoni).

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.11.2023 14:09 (MasterOfDisaster).
7 godina
protjeran
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Imam u ponudu za kupiti clia 2020, 1.5 dci ZEN sa nekih 80ak tisuca

Ima li itko iskustva sa autom i motorom, neke savjete sto pogledati

Trazi 12500, da li je to realna cijena?
18 mjeseci
protjeran
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Tvpronlem kaže...
Imam u ponudu za kupiti clia 2020, 1.5 dci ZEN sa nekih 80ak tisuca

Ima li itko iskustva sa autom i motorom, neke savjete sto pogledati

Trazi 12500, da li je to realna cijena?

1.5 DCi je jedan od najboljih malih dizelskih motora ikad napravljenih, uzeo ga je čak i jedan Mercedes.

Što se tiče Clia Zen oprema je mislim ona bazična najniža...

Ja imam Clia 3 (kupljen novi) 1.5 DCi sa 320 tisuća km , a imao sam Clia 4 (kupljen na 130 tisuća), isto 1.5 DCi, prodao ga sa 200 tisuća km. Samo redovno održavanje i nikad problem.

Poruka je uređivana zadnji put sub 4.11.2023 13:27 (Qui-Gon-Jinn).
7 godina
protjeran
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Mislis da je cijena dobra, isplati li se cjenkat jos malo?

A od operem je cak ok, ima sve sto treba
Jedino nema automatsku klimu od stvari sta bi volio
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.11.2023 13:26 (Tvpronlem).
18 mjeseci
protjeran
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Tvpronlem kaže...
Mislis da je cijena dobra, isplati li se cjenkat jos malo?

A od operem je cak ok, ima sve sto treba
Jedino nema automatsku klimu od stvari sta bi volio

Uvijek se isplati cjenkati, ali ne bih ti znao reći realnu cijenu. Po meni sigurno vrijedi 11500 eura...

13 godina
offline
Auti - ultimativna tema

ako mislis voziti gradsku voznju (zato valjda mali auto trazis), saltati na 1600-1700 okr, onda sretno sa dpf, egr i ad blue sustavom

budi pametan i uzmi benzinca

ili budi kao svi ostali koji gledaju AH trosi mi 4.5 litara, vozim se dzabe, onda mi placete kad dodete na popravak od 1000-2000 eur

13 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Tvpronlem kaže...
Mislis da je cijena dobra, isplati li se cjenkat jos malo?

A od operem je cak ok, ima sve sto treba
Jedino nema automatsku klimu od stvari sta bi volio

 Iskreno, isprobaj 1.0 turbake u Cliu, trose 1-1.5l vise, mrvicu su slabiji, ali nemaju AdBlue sto te rjesava problema u buducnosti, skupljih.

 

A sto se ostalog tice, provjeri malo prijasnje vlasnike, to su obicno flotna vozila, 1.5dci i losa oprema. Ako je, bjezi od toga. I 20 tisuca km je previse iz flotne prodaje (rentacar, vece kompanije itd)

 

Za 13-14 tisuca se pronade ovaj "novi"(pre-redizajn) model sa 50-60k km sa benzincem, bar bi trebao jer je novi 18k.

Di2 & EPS FTW!
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.11.2023 14:51 (ivanoile).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice