Borba protiv prašine u serverskoj sobi

poruka: 20
|
čitano: 9.926
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Borba protiv prašine u serverskoj sobi

Imali smo prije koji dan godišnju generalku serverske infrastrukture (ispuhivanje prašine, promjena pasti, testiranje akumulatora u UPS-ovima i sl.). Zadržimo se malo na prašini... Unatoč best effort metodama eliminacije, prokleta fine-dust uvijek nekako nađe put do coolera. OK, generalno gledano - daleko je to od nečeg strašnog, ali nekako smeta čovjeka (you know the feeling, right?).

 

Tako da... Mogli malo prodiskutirati kako prokletinju svesti na minimum. Zanimaju me prvenstveno "iskustva s terena", nebitno prva ili druga ruka - sve ide.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat. // Sve se hoće kad se može. ;)
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
RE: Borba protiv prašine u serverskoj sobi
vlad0 kaže...

Imali smo prije koji dan godišnju generalku serverske infrastrukture (ispuhivanje prašine, promjena pasti, testiranje akumulatora u UPS-ovima i sl.). Zadržimo se malo na prašini... Unatoč best effort metodama eliminacije, prokleta fine-dust uvijek nekako nađe put do coolera. OK, generalno gledano - daleko je to od nečeg strašnog, ali nekako smeta čovjeka (you know the feeling, right?).

 

Tako da... Mogli malo prodiskutirati kako prokletinju svesti na minimum. Zanimaju me prvenstveno "iskustva s terena", nebitno prva ili druga ruka - sve ide.

Moja iskustva sa serverskim sobama i sistemskim su u domeni hlađenja istih. Iako ti se u prvi mah čini da nema nikakve veze ipak ima.

 

Serverki prostori bi trebali biti zona s kontroliranim mikroklimatskim uvjetima. Što bi to trebalo značiti? Kontrolirana temperatura, vlaga ali i kontrolirana distribucija zraka u prostoru. Da malo pojasnim cijelu priču. Hlađenje prostora server sobe može se izvesti s različitim sustavima dva najčešća sustava (na koje sam naišao) su hlađenje nekom vrstom unutarnje jedinice (nešto kao jedinica split sustava, najčešće kazetne izvedbe) i hlađenje klima ormarima.

 

Prva varijanta je značajno jeftinija i uz manje komplikacija možeš dovesti dosta rashladne snage u prostor. Nedostatak je što ovakvim sustavom ne poštujemo tehnologiju rada serverskih ormara (uvlačenje zraka s prednje strane i izbacivanje zraka otraga), ne možemo kontrolirati vlagu u sobi i filteri kod ovakvih uređaja su dosta grubi (G4 ili G3).

 

Druga varijanta je putem klima ormara. Ovi uređaji su značajno veći i robusniji. Princip rada kod ovih uređaja je upuhivanje zraka u dupli pod s kombinacijom ugrađenih rešetki (u podu) s prednje strane ormara, odsis može biti direktno na uređaju ili putem rešetki na stropu smještenih sa stražnje strane ormara (tehnološki najpodesnije zarad uređaja). Prednost kod ovih uređaja je u tome što je klasa filtracije značajno veća (F5 ili F7), moguće je ugraditi i sekciju za održavanje vlage u prostoru, kapacitet uređaja se odabire prema potrebama. Nedostatak može biti zaostala prašina u duplom podu, kao i prašina koja se rado hvata uz plastične dijelove.

 

Treći bitni faktor je dovod svježeg zraka (ako ga treba) i kontrola infiltracije okolnog zraka. Dobro bi bilo da je serverski prostor u blagom pretlaku prema ostalim prostorima. Time se postiže efekt da kroz otvore prema server sobi (vrata, prodori kabela, zaboravljeni otvori,...) zrak ne ulazi u prostor već izlazi. To se obično napravi preko regulatora količine zraka/tlaka tako da se odsisava manja količina zraka od dovedenog, ostatak prestruji u okolne prostor.

 

Unatoč svemu gore navedenom prašina neće nestati ali se može smanjiti njena količina.

 

Akosam otišao u {#} ne zamjeri.

14 godina
neaktivan
offline
Borba protiv prašine u serverskoj sobi

davno odustah od te borbe....

 

hodal sam po svakakvim server salama i u pravilu banke imaju to najbolje riješeno u smislu hlađenja (iz poda) odvod zraka, dovod zraka, predtlak i slično al čak i u takvim sustavima nakon kopanja po serverima igledam ko dam sam radil generalku na traktoru.

 

mislim nemaš nekog idealnog rješenja jer sa svakim ulaskom u server salu ti unosiš dio prašine, prhuti, mrtvih stanica, kose i slično......tako da bi trebao ko ova ekipa

 

 

al mene više muči kak spriječit kaos iza ormara :)

kod mene normalno radi.....
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Borba protiv prašine u serverskoj sobi
vlad0 kaže...

Imali smo prije koji dan godišnju generalku serverske infrastrukture (ispuhivanje prašine, promjena pasti, testiranje akumulatora u UPS-ovima i sl.). Zadržimo se malo na prašini... Unatoč best effort metodama eliminacije, prokleta fine-dust uvijek nekako nađe put do coolera. OK, generalno gledano - daleko je to od nečeg strašnog, ali nekako smeta čovjeka (you know the feeling, right?).

 

Tako da... Mogli malo prodiskutirati kako prokletinju svesti na minimum. Zanimaju me prvenstveno "iskustva s terena", nebitno prva ili druga ruka - sve ide.

Nemoj se pretjerano zabrinjavati. Ako je okolina imalo prašnjava, tijekom vremena će se u poslužiteljima skupiti prašine, no ona nije toliko problematična koliko se misli. {#}

cekpi kaže...

 

al mene više muči kak spriječit kaos iza ormara :)

Ne puštaš mrežaše u sistem salu. {#}

14 godina
neaktivan
offline
RE: Borba protiv prašine u serverskoj sobi
Old Iggy kaže...
vlad0 kaže...

Imali smo prije koji dan godišnju generalku serverske infrastrukture (ispuhivanje prašine, promjena pasti, testiranje akumulatora u UPS-ovima i sl.). Zadržimo se malo na prašini... Unatoč best effort metodama eliminacije, prokleta fine-dust uvijek nekako nađe put do coolera. OK, generalno gledano - daleko je to od nečeg strašnog, ali nekako smeta čovjeka (you know the feeling, right?).

 

Tako da... Mogli malo prodiskutirati kako prokletinju svesti na minimum. Zanimaju me prvenstveno "iskustva s terena", nebitno prva ili druga ruka - sve ide.

Nemoj se pretjerano zabrinjavati. Ako je okolina imalo prašnjava, tijekom vremena će se u poslužiteljima skupiti prašine, no ona nije toliko problematična koliko se misli. {#}

cekpi kaže...

 

al mene više muči kak spriječit kaos iza ormara :)

Ne puštaš mrežaše u sistem salu. {#}

 

Zvučim li zabrinuto? {#}

Ali recimo evo - hrpa prašine se uvijek unese na cipelama, to svi znamo... Mislim da bi se dobar dio te prašine dao eliminirati nekim kvalitetnim otiračima. Naravno da se nitko lud neće presvlačiti u zaštitu odjeću, ali neke male stvari bi mogle pomoći u redukciji.

 

 

A što se kablova tiče.... Ono što tebi treba je neki dobar cable management system. Ili jeftinije rješenje - zaključaj ormare. Naravno, ni jedno ni drugo neće upaliti ako si ti uzrok problema. {#}

 

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat. // Sve se hoće kad se može. ;)
16 godina
offline
RE: Borba protiv prašine u serverskoj sobi
vlad0 kaže...
Old Iggy kaže...
vlad0 kaže...

Imali smo prije koji dan godišnju generalku serverske infrastrukture (ispuhivanje prašine, promjena pasti, testiranje akumulatora u UPS-ovima i sl.). Zadržimo se malo na prašini... Unatoč best effort metodama eliminacije, prokleta fine-dust uvijek nekako nađe put do coolera. OK, generalno gledano - daleko je to od nečeg strašnog, ali nekako smeta čovjeka (you know the feeling, right?).

 

Tako da... Mogli malo prodiskutirati kako prokletinju svesti na minimum. Zanimaju me prvenstveno "iskustva s terena", nebitno prva ili druga ruka - sve ide.

Nemoj se pretjerano zabrinjavati. Ako je okolina imalo prašnjava, tijekom vremena će se u poslužiteljima skupiti prašine, no ona nije toliko problematična koliko se misli. {#}

cekpi kaže...

 

al mene više muči kak spriječit kaos iza ormara :)

Ne puštaš mrežaše u sistem salu. {#}

 

Zvučim li zabrinuto? {#}

Ali recimo evo - hrpa prašine se uvijek unese na cipelama, to svi znamo... Mislim da bi se dobar dio te prašine dao eliminirati nekim kvalitetnim otiračima. Naravno da se nitko lud neće presvlačiti u zaštitu odjeću, ali neke male stvari bi mogle pomoći u redukciji.

 

 

A što se kablova tiče.... Ono što tebi treba je neki dobar cable management system. Ili jeftinije rješenje - zaključaj ormare. Naravno, ni jedno ni drugo neće upaliti ako si ti uzrok problema. {#}

 

Malo i zvučiš. {#}

Sama prašina i nije toliki bauk, nastaje čestim ulascima i izlascima, uvlačenjem svačega izvana - što me dovodi do pitanja da li ima previše ulazaka unutra. DC baš i ije mjesto gdje se svakodnevno ulazi n puta.

S druge strane, ispuhavanje svakih godinu / dvije rješava problem, ako je moguće to izvesti.

 

Što se kabela tiče, red je jedino rješenje. Zato sam alergičan na mrežaše u DC-u, serveraši paze na to, posebno kod boljih instalacija, mrežaši uvijek sve svedu na "paukovu mrežu".

14 godina
neaktivan
offline
RE: Borba protiv prašine u serverskoj sobi
Old Iggy kaže...

Malo i zvučiš. {#}

Sama prašina i nije toliki bauk, nastaje čestim ulascima i izlascima, uvlačenjem svačega izvana - što me dovodi do pitanja da li ima previše ulazaka unutra. DC baš i ije mjesto gdje se svakodnevno ulazi n puta.

S druge strane, ispuhavanje svakih godinu / dvije rješava problem, ako je moguće to izvesti.

 

Što se kabela tiče, red je jedino rješenje. Zato sam alergičan na mrežaše u DC-u, serveraši paze na to, posebno kod boljih instalacija, mrežaši uvijek sve svedu na "paukovu mrežu".

 

Haha, ma ne - kako sam napisao u 1. postu, baš je kod nas bilo to godišnje čišćenje kutija... Pa mi se učinilo kao zgodna tema za ovaj dio foruma kojeg treba napuniti. ;]

 

Nažalost, što se ulazaka/izlazaka tiče, to nije nešto što je u mojoj nadležnosti jer se BU ormari nalaze u istoj sobi. Što sa 1-tjednim off-site archive BU-om dovodi do min. 1+1 ulaska/izlaska iz sobe po tjednu ili min. 104 otvaranja vrata tijekom godine. Stanje je takvo kakvo je - premještanje BU ormara ne dolazi u obzir jer ih se fizički nema gdje drugdje smjestiti na toj lokaciji. Ali vidiš, zapravo si mi sad dao ideju... Recimo jedna staklena stijena sa kliznim vratima nakon BU ormara (koji su na početku sobe) bi vjerojatno pomogla. Eto, treba popričati malo s ljudima iz struke da čovjek nadođe... :]

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat. // Sve se hoće kad se može. ;)
16 godina
offline
RE: Borba protiv prašine u serverskoj sobi
vlad0 kaže...
Old Iggy kaže...

Malo i zvučiš. {#}

Sama prašina i nije toliki bauk, nastaje čestim ulascima i izlascima, uvlačenjem svačega izvana - što me dovodi do pitanja da li ima previše ulazaka unutra. DC baš i ije mjesto gdje se svakodnevno ulazi n puta.

S druge strane, ispuhavanje svakih godinu / dvije rješava problem, ako je moguće to izvesti.

 

Što se kabela tiče, red je jedino rješenje. Zato sam alergičan na mrežaše u DC-u, serveraši paze na to, posebno kod boljih instalacija, mrežaši uvijek sve svedu na "paukovu mrežu".

 

Haha, ma ne - kako sam napisao u 1. postu, baš je kod nas bilo to godišnje čišćenje kutija... Pa mi se učinilo kao zgodna tema za ovaj dio foruma kojeg treba napuniti. ;]

 

Nažalost, što se ulazaka/izlazaka tiče, to nije nešto što je u mojoj nadležnosti jer se BU ormari nalaze u istoj sobi. Što sa 1-tjednim off-site archive BU-om dovodi do min. 1+1 ulaska/izlaska iz sobe po tjednu ili min. 104 otvaranja vrata tijekom godine. Stanje je takvo kakvo je - premještanje BU ormara ne dolazi u obzir jer ih se fizički nema gdje drugdje smjestiti na toj lokaciji. Ali vidiš, zapravo si mi sad dao ideju... Recimo jedna staklena stijena sa kliznim vratima nakon BU ormara (koji su na početku sobe) bi vjerojatno pomogla. Eto, treba popričati malo s ljudima iz struke da čovjek nadođe... :]

Ma dobro, dvaput dnevno nije problem, no kad se to pretvori u stalnu promenadu onda već postaje.

Meni je problem to što se većina opreme koristi za lab / demo svrhe, pa zanavljanje, itd. i realno imam potrebu preslagivati stanje svakih cca dvije godine. Onda to iskoristim za "generalku" - i čišćenje i kabliranje...

15 godina
neaktivan
offline
Borba protiv prašine u serverskoj sobi

U serveskim halama koje sam odrzavao prasina kao takva nije se spominjala iz razloga jer ona ne donosi novac. Samo je bitno da je

uptime konstantan, redudancija i oporavak (disaster recovery) pravilno dokumentiran.

www.servisracunala.com.hr
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Borba protiv prašine u serverskoj sobi
server1703 kaže...

U serveskim halama koje sam odrzavao prasina kao takva nije se spominjala iz razloga jer ona ne donosi novac. Samo je bitno da je

uptime konstantan, redudancija i oporavak (disaster recovery) pravilno dokumentiran.

 

Naravno. Ali ga može odnijeti.

 

Pritom želim reći da razmišljati o redundanciji na softverskom i hardverskom nivou ima smisla jedino ako se pritom vodi računa o ispravnosti softverske i hardverske okoline, što svakako uključuje i prašinu.

 

Evo jedne hipotetske situacije:

Imaš recimo Hyper-V server koji vrti VM servere čiji se VHD-ovi vuku s nekog LUN-a. I taj Hyper-V server vrisne. Naravno, inicira se paljenje sekundarnog Hyper-V servera koji bi se trebao zakačiti na isti LUN i podići servere. I sve OK prvih 5-10 min dok se temperatura unutar unita ne počne dizati zbog nagomilane prašine. A temperaturno stanje se može samo dodatno pogoršavati kako load raste. I sad, zavisno od politike i trenutne konfiguracije, dogodit će se da će se ili ići na gašenje servera ili spuštanje taktova. Situacija koju pod punim loadom i primarnim serverom u kvaru uvijek želiš izbjeći.

 

OK, svaka hala je svoja priča kojoj tako treba i pristupiti i naravano da sve zavisi od stvarih potreba "na terenu"... Ali da je prašina apsolutno bezazlen problem kojeg bi trebalo potpuno zanemariti - e to nikako nije.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat. // Sve se hoće kad se može. ;)
13 godina
offline
RE: Borba protiv prašine u serverskoj sobi

Vlad0 može jedno pitanje, ormari koje koristite su tipski ormari koji imaju otvore s prednje strane i usis zraka iz prostora?

 

Teoretski govoreći kao jedno od rješenja nameće se korištenje ormara koji imaju zatvorenu prednju stranu. Dovod zraka bi trebao biti putem kanalskog razvoda s donje strane ili sgornje strane (prednji dio ormara) ovisno postoji li dupli pod ili ne. Borba protiv prašine bi se rješavala na nivou klima ormmara (uređaja za dovod zraka) apliciranjem odgovarajućih filtera klasa F7 ili F9 (može i oštrije). Kompletan ormar bi se trebao držati u pretlaku kako se nebi dozvolio nekontrolirani ulaz zraka. Ovu varijantu nisam nikad uspio provesti zbog nerazumijevanja IT odjela.

 

Što kažeš bi li to bilo provedivo u tvom slučaju.

14 godina
neaktivan
offline
RE: Borba protiv prašine u serverskoj sobi
mario.L_hr kaže...

Vlad0 može jedno pitanje, ormari koje koristite su tipski ormari koji imaju otvore s prednje strane i usis zraka iz prostora?

 

Teoretski govoreći kao jedno od rješenja nameće se korištenje ormara koji imaju zatvorenu prednju stranu. Dovod zraka bi trebao biti putem kanalskog razvoda s donje strane ili sgornje strane (prednji dio ormara) ovisno postoji li dupli pod ili ne. Borba protiv prašine bi se rješavala na nivou klima ormmara (uređaja za dovod zraka) apliciranjem odgovarajućih filtera klasa F7 ili F9 (može i oštrije). Kompletan ormar bi se trebao držati u pretlaku kako se nebi dozvolio nekontrolirani ulaz zraka. Ovu varijantu nisam nikad uspio provesti zbog nerazumijevanja IT odjela.

 

Što kažeš bi li to bilo provedivo u tvom slučaju.

 

U principu je moj problem riješen - zapravo ispada da su glavni "krivci" backupovci sa svojom promenadom do/od BU ormara (donošenje/odnošenje BU unita radi cikličkog offsite BU-a), što će se riješiti dodatnom pregradnom staklenom stijenom prema ostatku hale. Nanesenoj prašini će tako ostati izloženi samo BU ormari, ali bolje od toga jednostavno ne može ići u konkretnom slučaju. Dobra stvar je da BU kao takav nije primarni sustav i intervali u kojima se može spustiti i očistiti unaprijed se znaju i sve se da isplanirati. U svakom slučaju - zahvaljujem svima na idejama i prijedlozima.

 

A što se tiče nerazumijevanja IT odjela, Mario... Iz vlastitog iskustva ti mogu reći da ti obično to ide tako tu "kod nas" (mislim na Hrvatsku) - dok sve radi, ne razmišlja se o potencijalnim problemima. To ljude obično pukne po glavi tek kad stvari prestanu raditi. Ni moj budžet nije neograničen tako da i sam često moram izmišljati toplu vodu i žonglirati sa omjerima željeno/odobreno/dobiveno da se neki IT projekt završi. Majka iprovizacija FTW... :/

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
16 godina
offline
RE: Borba protiv prašine u serverskoj sobi
mario.L_hr kaže...

Vlad0 može jedno pitanje, ormari koje koristite su tipski ormari koji imaju otvore s prednje strane i usis zraka iz prostora?

 

Teoretski govoreći kao jedno od rješenja nameće se korištenje ormara koji imaju zatvorenu prednju stranu. Dovod zraka bi trebao biti putem kanalskog razvoda s donje strane ili sgornje strane (prednji dio ormara) ovisno postoji li dupli pod ili ne. Borba protiv prašine bi se rješavala na nivou klima ormmara (uređaja za dovod zraka) apliciranjem odgovarajućih filtera klasa F7 ili F9 (može i oštrije). Kompletan ormar bi se trebao držati u pretlaku kako se nebi dozvolio nekontrolirani ulaz zraka. Ovu varijantu nisam nikad uspio provesti zbog nerazumijevanja IT odjela.

 

Što kažeš bi li to bilo provedivo u tvom slučaju.

Morao bi imati jako specifične ormare, a i cijena bi poletjela u nebo. Ormari kakvi su danas su u biti dimenzionirani od strane proizvođača servera, upravo zato što serveri imaju ogroman protok zraka i grijanje i ne da ih se samo tako "zatvoriti", a i potrebno je paziti na mnoge detalje.

U jednom 42U racku tako možeš hladiti nekoliko gornjih ili donjih servera. Ova većina u sredini su "u banani".

13 godina
offline
RE: Borba protiv prašine u serverskoj sobi
Old Iggy kaže...
mario.L_hr kaže...

Morao bi imati jako specifične ormare, a i cijena bi poletjela u nebo. Ormari kakvi su danas su u biti dimenzionirani od strane proizvođača servera, upravo zato što serveri imaju ogroman protok zraka i grijanje i ne da ih se samo tako "zatvoriti", a i potrebno je paziti na mnoge detalje.

U jednom 42U racku tako možeš hladiti nekoliko gornjih ili donjih servera. Ova većina u sredini su "u banani".

Cijelo razmatranje je na teoretskoj osnovi i to iz jednostavnog razloga što se rijetko tko želi odmaknuti od standardnih rješenja. Problem potrebne količine zraka rješiv je i u biti se svodi na bilanciranje (količinu odsisanog zraka potrebno je nadomjestiti dovedenim uz lagani pretičak koji istrujava slobodno).

 

Inače moj najveći problem, kod projektiranja hlađenja i ventilacije serverskih soba, je nepoznavanje tehničkih specifikacija po pitanju disipacije topline, od strane korisnika. Žalosno je da u 90% slučajeva disipaciju dobivam u BTU i da niti jedan put nisam dobio podatak o istovremenosti (teško vjerojatno da je istovremenost max disipacije 100%).

16 godina
offline
RE: Borba protiv prašine u serverskoj sobi
mario.L_hr kaže...
Old Iggy kaže...
mario.L_hr kaže...

Morao bi imati jako specifične ormare, a i cijena bi poletjela u nebo. Ormari kakvi su danas su u biti dimenzionirani od strane proizvođača servera, upravo zato što serveri imaju ogroman protok zraka i grijanje i ne da ih se samo tako "zatvoriti", a i potrebno je paziti na mnoge detalje.

U jednom 42U racku tako možeš hladiti nekoliko gornjih ili donjih servera. Ova većina u sredini su "u banani".

Cijelo razmatranje je na teoretskoj osnovi i to iz jednostavnog razloga što se rijetko tko želi odmaknuti od standardnih rješenja. Problem potrebne količine zraka rješiv je i u biti se svodi na bilanciranje (količinu odsisanog zraka potrebno je nadomjestiti dovedenim uz lagani pretičak koji istrujava slobodno).

 

Inače moj najveći problem, kod projektiranja hlađenja i ventilacije serverskih soba, je nepoznavanje tehničkih specifikacija po pitanju disipacije topline, od strane korisnika. Žalosno je da u 90% slučajeva disipaciju dobivam u BTU i da niti jedan put nisam dobio podatak o istovremenosti (teško vjerojatno da je istovremenost max disipacije 100%).

"Problem" standardnih rješenja je u tome što su ona - standardna. Iliti, trošak je manji. Na stranu to što svaki vendor ima i specifično izvedene dodatne elemente (PDU-ovi i slično).

Što se kalkulacije tiče, više - manje svaki vendor ima alate za kalkulaciju raznih elemenata, među njima i disipaciju. Kako je ionako potrebno dimenzionirati za vršna opterećenja uz obaveznu redundanciju, za očekivati je i da izvođač ponudi opremu koja baš ne mora raditi 100% vremena sa 100% snage.

13 godina
offline
RE: Borba protiv prašine u serverskoj sobi
Old Iggy kaže...
mario.L_hr kaže...
Old Iggy kaže...
mario.L_hr kaže.

"Problem" standardnih rješenja je u tome što su ona - standardna. Iliti, trošak je manji. Na stranu to što svaki vendor ima i specifično izvedene dodatne elemente (PDU-ovi i slično).

Što se kalkulacije tiče, više - manje svaki vendor ima alate za kalkulaciju raznih elemenata, među njima i disipaciju. Kako je ionako potrebno dimenzionirati za vršna opterećenja uz obaveznu redundanciju, za očekivati je i da izvođač ponudi opremu koja baš ne mora raditi 100% vremena sa 100% snage.

Jasno je da su standardna rješenja prvi izbor, da li je trošak manji ili ne to je upitno. Ako gledaš investiciju, to je ono što 90% investitora smatra troškom, onda si u pravu. Ako u priču uključiš i neke druge varijable kao što su troškovi održavanja kroz određeni niz godina (uključivo i zastoji zbog čišćenja prašine) mislim da je slika drukčija. No problem je tah što u RH cijela slika nikoga ne zanima.

 

Među nama govoreći vendori nastoje samo prodati opremu i ne vode previše računa o detaljima koje treba bilo tko drugi osim IT-evaca. Tako se dešava da za podatak o disipaciji čovjek čeka i više od mjesec dana nakon što je oprema definirana i ugovorena. S boldanim djelom se u potpunosti slažem i ukoliko istovremenost nije između 50 do 75 % netko je gadno zabrljao kod odabira opreme.

16 godina
offline
RE: Borba protiv prašine u serverskoj sobi
mario.L_hr kaže...
Old Iggy kaže...
mario.L_hr kaže...
Old Iggy kaže...
mario.L_hr kaže.

"Problem" standardnih rješenja je u tome što su ona - standardna. Iliti, trošak je manji. Na stranu to što svaki vendor ima i specifično izvedene dodatne elemente (PDU-ovi i slično).

Što se kalkulacije tiče, više - manje svaki vendor ima alate za kalkulaciju raznih elemenata, među njima i disipaciju. Kako je ionako potrebno dimenzionirati za vršna opterećenja uz obaveznu redundanciju, za očekivati je i da izvođač ponudi opremu koja baš ne mora raditi 100% vremena sa 100% snage.

Jasno je da su standardna rješenja prvi izbor, da li je trošak manji ili ne to je upitno. Ako gledaš investiciju, to je ono što 90% investitora smatra troškom, onda si u pravu. Ako u priču uključiš i neke druge varijable kao što su troškovi održavanja kroz određeni niz godina (uključivo i zastoji zbog čišćenja prašine) mislim da je slika drukčija. No problem je tah što u RH cijela slika nikoga ne zanima.

 

Među nama govoreći vendori nastoje samo prodati opremu i ne vode previše računa o detaljima koje treba bilo tko drugi osim IT-evaca. Tako se dešava da za podatak o disipaciji čovjek čeka i više od mjesec dana nakon što je oprema definirana i ugovorena. S boldanim djelom se u potpunosti slažem i ukoliko istovremenost nije između 50 do 75 % netko je gadno zabrljao kod odabira opreme.

Upravo obrnuto, vendori jako dobro paze kakva su im rješenja i na koji način se izvode. Isto tako, apsolutno svi imaju praktični identične načine hlađenja opreme, izvođenja montaže i slično.

Isto tako, nisam još vidio korisnika u RH kojeg takvo što ne zanima, posebno velike korisnike, koji idu u strašne detalje i sama cijena opreme (i capex i opex) se detaljno pregledavaju.

 

Od prašine još nisam čuo da je ijedan sustav stao, u zadnjih dvadesetak godina, a imam na desetine tisuća mašina na održavanjima. Ta priča s prašinom je podosta precijenjena. S druge strane, ideje kakve predlažeš su pokrenuli neki proizvođači (APC i slični), no volio bih vidjeti kolika je cijena toga što predlažeš, kao i način izvedbe, montaže, operativnog održavanja, redundancije, varijabilne snage i slično.

 

Zaboravih napisati, meni je kalkulacija potrošnje, disipacije i slično standardni element svake veće ponude. {#}

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.12.2010 8:59 (Old Iggy).
13 godina
offline
RE: Borba protiv prašine u serverskoj sobi

Nadam se da ćemo surađivati na nekom poslu jer su moja iskustva upravo oprečna.

16 godina
offline
RE: Borba protiv prašine u serverskoj sobi
mario.L_hr kaže...

Nadam se da ćemo surađivati na nekom poslu jer su moja iskustva upravo oprečna.

Dapače, uvijek sam za dobre kontakte s ljudima koji znaju što rade, još ako su u stanju ponuditi održavanja 24/7...{#}

14 godina
neaktivan
offline
Borba protiv prašine u serverskoj sobi

u rh je dobro ako postoji dedicirana soba za servere a ove bitke protiv prašine i slično, nažalost nama su neka daleka razmišljanja

 

(pred jedno godinu dana smo kolega i ja sređivali jedan ibm server koji je bio u tvornici stiropola, server se čak i nalazio u zasebnoj prostoriji, jedini problem je bio kaj je ta prostorija bila uz sami pogon a vrata su imala one rupe za ventilacijuundefined, sve u svemu, kad smo otvorili server nismo znali di je što na ploči koliko je prašine bilo na njemu)

kod mene normalno radi.....
Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice