XP vs Vista zaključana tema

poruka: 283
|
čitano: 63.928
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
RE: XP vs Vista
Adin kaže...

Bas citam cijeli dio o Visti i XP-u...a niko nije spomenuo sta je to dobro u Visti? Mislim, zasto nam (nama XP korisnicima i korisnicima drugih OS) ne kazete konkretne stvari koje su dobre kod Viste? I da li ih uopce ima?

 

Imam tri negativne stvari, onako povrsno:

1. Vista je kao Veliki brat (znaci Microsoft je skoro pa uvijek konektovan na vasu Vistu kad ste na Inetrnetu i preuzima sve moguce podatke)

2. Previse resursa koristi

3. Instalirao sam istu na laptop koji ima 2 GB rama i Intel Dual core procesor 1.73 GHz i iritira me sto se venitlator pali svako malo (razlog: procesor je prilicno zauzet sta god da radio)

 

ima jos toga mali milion...

 

puno pozdrava

Sa zadovoljstvom ću pokušati:
- daleko bolji memory managment (puno, puno bolji)
- daleko bolji sustav drivera
- sitna rješenja i dodaci poput novog sistema prikaza pathova u exploreru
- efikasniji rad s više procesora/jezgri
- daleko bolja podrška za 64 bitnu arhitekturu tj. bolja podrška drivera
- bolji performance monitor
- bolji mrežni kod uz bolju podršku za uPnP
- novi i bolji security model, kretanje ka sandbox modelu izvršavanja aplikacija (relativno)
- virtualizacija pristupa file sistemu

i hrpa takvih promjena pod haubom

- definitivno ljepše od XP-a

ali Vista je daleko više od Aera

Što se resursa tiče, ne vidim kakvih to Vista previše resursa koristi? - Ako misliš na RAM onda se tu radi o pre-fetch tehnologiji koja apsolutno ne usporava rad. Eventualno te zauzeće memorije može uplašiti, ali realno to nije memorija koju je tebi progutao OS već memorija koja je predviđena za upotrebu i na taj način tebi će računalo raditi brže. Pogledaj zauzeće memorije na linuxima :)))

Što se ventilatora tiče, definitivno nije problem u opterećenju procesora jer je meni i dok ovo pišem procesor na 0-3% (zbog SQL Servera i još nekih servisa). Pobrini se da dobro provjeriš koji proces ti maltretira procesor i riješiš problem tražeći pravog krivca za ventilator, a ne Vistu.

Ako se ventilator pali zbog grafičke kartice, isključi Aero i riješio si karticu zagrijavanja (ipak je Aero grafički zahtjevan što nije neobično).

Ako ima toga još milijun, slobodno napiši, nije problem ako mogu pomoći da i pokušam.
16 godina
offline
XP vs Vista

Vista je na mom kompu već 8 mjeseci i radi ko podmazano. Nisam imao nikakvih problema sa softverom ili hardverom... Sitnice su te koje meni Vistu čine boljom od XP-a. Istina da je dosta toga pokradeno od OSX ali što je tu je... ne žalim se oko toga... A što se tiče drivera i i to da su performasne slabije nego na XP-u, u par se mjeseci to vrlo brzo promjenilo, i sve radi normalno ko na XP-u, dapaće čak i bolje.

Ne pada mi napamet da se preselim nazad na XP.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: XP vs Vista

pa sad vista ili xp je dosta bespredmetna rasprava, jer je svima jasno da je vista ta koja će u budućnosti biti ta na kojoj će biti sva desktop računala koja rade pod windows sustavom... no interesantno pitanje je čemu, što to vista ili xp rade toliko bolje od recimo win2000 za jednog prosječnog korisnika koji u svom životu koristi e-mail, browser, tablični kalkulator i tekst procesor (ako netko zna prosječnog korisnika koji koristi više od toga nek mi javi), ako je dobro postavljeno sučelje desktopa i interneta preko servera i firewallova tada niti sigurnosno pitanje nije baš ključna stvar za takvo investiranje, realno svaka nova licenca košta cca 1000 kuna, pa si sad zamislite HEP ili INU, ili po meni najbolje školski sustav koji te licence treba platiti, ovaj posljednji je trebao biti na besplatnim software-ima jer djecu treba naučiti misliti na određeni način, a ne koristiti određeni software, a za korištenje licenčnog software postoje specijalizirani tečajevi... mislim da je ovo posljednje pitanje puno interesantnije nego pitanje koji windowsi

16 godina
neaktivan
offline
XP vs Vista

na stranu sve informatičke usporedbe, prednosti i mane...

 

Vista je neprihvatljiva s ljudskog, civilizacijskog,socijalnog i filozofskog stajališta

 

Naime, sve je otišlo k vragu, priroda ljudi i društvo..

 

Tako imamo globalizaciju, globalno zatopljenje, konzumentalistički mentalitet, dehumanizaciju odnosa među ljudima, ...itd..znate što želim reći

 

Ruše se sve vrijednosti, nije više važno tko smo i što smo, bitno je samo da proizvodimo profit, odnosno da kupujemo

 

Treba jednom stati, došli smo do granice razvoja, prirodnog, ekonomskog ,ljudskog

 

Vista je simbol, ali i dio bezrazložnog ciklusa odbacivanja i kupovanja novih bespotrebnih vrijednosti  u svrhu funkcioniranja temeljnih postavki kapitalima: proizvodi što više, prodaj, pa još više, pa opet isto....

 

Ljudi i kao pojedinci i kao vrsta trebaju stati i izači iz tog ludog ciklusa - nek padaju NASDAQI, nek se ruše  CROBEX-i.....i bit će nam bolje

 

Vista jest okrutni nehumani konzumentalizam i tjera nas da budemo još veći konzumenti ( ograničenja i kontrola kreativnosti ,npr )

 

Loše je preći na Vistu, za uvjetno rečeno malo bolji OS, postaćemo još malo gori ljudi.....

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: XP vs Vista

Licenciranje velike količine licenci ne plaća se po tom sistemu i ne košta tako puno.

Što se tiče e-maila, browsera i tabličnog kalkulatora, ne vidim zašto si se micao s MS-DOS-a i Multiplana?. Sve si to imao i tamo, zar ne?

16 godina
neaktivan
offline
RE: XP vs Vista

Pih, ... vista na donosi nista osim sminke systema i komplikacija.

Mislim da je uspjeh viste mjerljiv s uspjehom windowsa milenium, mada je meni milenium sasvim fino radio.

16 godina
neaktivan
offline
RE: XP vs Vista

pa znadem da velike korporacije ne daju 1000 kuna po komadu negoli kupuju pakete licenci, no i ti paketi koštaju u slučaju velikih firmi u stotinama tisuća eura, sad je samo pitanje dali ta korporacija treba takvo nešto za onog poslovičnog prosječnog korisnika, ima li smisla takav napredak u recimo firmi koja se bavi knjigovodstvom? Pa u trenutku kada je izlazio win2000 jedan dobar firmi u Americi je radio na win95 i zadržali su isti do trenutka kada je prestala podrška za iste, jer nisu vidjeli svrsu takvog koraka da investiraju u nešto što im apsolutno ne treba u poslovanju. Čista poslovna logika. Osim toga da bi se jedan software uveo u firmu koja ima 100 radnih stanica treba vremena, za planiranje, testiranje i sve one predradnje koje treba obaviti u recimo 3 mjeseca, što su dodatni troškovi koji nemaju veze s cijenom licence na software, naravno i obuka za korištenje, pa prazni hod i situacija u kojoj sustavi ne rade radi nadogradnje, sve to košta i to prilično. Onaj tko sada ima Xp na poslovnim strojevima, će zamjenu napraviti OS-om nakon Viste.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: XP vs Vista
PICART kaže...

Vista je na mom kompu već 8 mjeseci i radi ko podmazano. Nisam imao nikakvih problema sa softverom ili hardverom... Sitnice su te koje meni Vistu čine boljom od XP-a. Istina da je dosta toga pokradeno od OSX ali što je tu je... ne žalim se oko toga... A što se tiče drivera i i to da su performasne slabije nego na XP-u, u par se mjeseci to vrlo brzo promjenilo, i sve radi normalno ko na XP-u, dapaće čak i bolje.

Ne pada mi napamet da se preselim nazad na XP.

glupost ... kad stavis vistu na racunalo s 2 giga rama ovo radi sporije nego na XPu. Zasto?

ako si upravljao s mreznim postavkama i jos kojekakvim drugim postavkama primjetio si da nakon sminkerskih zamazi_mi_oci gluposti opet dodjes na identicne kontrole kao na XPu.

ogranicenja polukonekcija na visti home npr. su totalno besmislena i idu u korist jedino microsoftu a nikako korisnicima i razvoju znanja.

da se ne boje kvalitete XPa u odnosu na sminku viste, omogucili bi i directX 10 na XPu ...

itd...itd ...itd ...
16 godina
neaktivan
offline
XP vs Vista

Meni je apsolutno više smiješno slušat/čitat uvijek iste izlizane komentare ljudi za Vistu, od kojih većina isti procjenjuje na temelju izgleda i možda eventualno dostupnosti ponekog drivera i resursa.

 

Prvo i osnovno, Vista donosi puno više promijena od samog izgleda, sviđalo se to nekom ili ne.

 

Drugo, zašto svi očekuju da će driveri za baš svaki komad hardwarea biti dostupni odmah po izlasku novog OS-a, i onda pak slijedi pljuvačina ako to nije tako? Kao drugačije je bilo s prijašnjim verzijama Windowsa, odmah je sve bilo dostupno istog trena, mda....

 

Treće, svaki dosadašnji Wndowsi su zahtijevali sve više procesorske snage i rama. To im je tradicija i tu se ništa ne može. Vista najnormalnije radi i na 1GB rama bez obzira šta neko pisao po Enteru. 2GB je preporučeno za ugodniji rad. Također, radi i na 512MB, ali tu već dosta gubi dah jer svako malo prelazi na virtualnu memoriju.

 

Ukratko, Vista je izašla na tržište maksimalno nezavršena (baš kao i XP, samo se treba malo prisjetiti) i tu je zasluženo pokupila loše kritike, jer su neke stvari bile nedopustivo katastrofalno izvedene (tipa kopiranja, itd.).

 

Isto tako su se svi žalili na XP jer ne valja i non-stop ponavljali kako će ostati na Win98 kao provjerenom OS-u. Ipak su svi prešli na XP. Ko bi reko.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
XP vs Vista

Svađe su počele. Bilo bi bolje da stavite mogučnost glasanja pa neka se to prikaže u brojevima.


I am Borg...
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: XP vs Vista
Agil kaže...

 

Vista je simbol, ali i dio bezrazložnog ciklusa odbacivanja i kupovanja novih bespotrebnih vrijednosti  u svrhu funkcioniranja temeljnih postavki kapitalima: proizvodi što više, prodaj, pa još više, pa opet isto....

 

 

Potpisujem! Svaka čast Microsoftu na Windows 2000 i XP, koji su stvarno donjeli mnogo promjena, ali ova Vista je promašaj kao i onaj Millenium zaboravljen i od boga više... Žalosno je jedino što za jedno godinu dana neće više biti podrške proizvođača hardvera za XP... Već i sada je sve "Vista ready".

- Hrvatski linux portal - www.linuxzasve.com
16 godina
offline
RE: XP vs Vista

 

Drugo, zašto svi očekuju da će driveri za baš svaki komad hardwarea biti dostupni odmah po izlasku novog OS-a, i onda pak slijedi pljuvačina ako to nije tako? Kao drugačije je bilo s prijašnjim verzijama Windowsa, odmah je sve bilo dostupno istog trena, mda....

 

 

Ehm, a zašto onda postoje beta i release kandidati mjesecima prije? Zašto svi veliki proizvođači imaju OS i godinu prije nego da se pripreme i istestiraju i kreiraju nove verzije prije svojih programa i drivera prije konačnog releasea... mda

Vista svakako nije savršena, al samo hoću reć da isto tako nisam očekivao ovoliku ljenost i neažurnost od najvećih informatičkih proizvođača današnjice.

 

 

(p) & (c) Dario - 2008
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.2.2008 11:24 (Dario).
16 godina
neaktivan
offline
XP vs Vista

Vistu večinom hvale likovi koji su ju kupili za 20-ak kuna. Onda je ona super, jer vrijedi više nego što je za nju plačeno. Kakva god da je Vista sada, nije dovoljno dobra, ali je također činjenica da će svi kad-tad preči na nju (ako Windows 7 ne izađe brzo).


Karma is a funny thing
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
XP vs Vista

Hm, a ciji su driveri posao? Microsoftov ili proizvodaca hardwarea? Sto se toga tice, Microsoft nije nista kriv, oni su dovoljno ucinili s te strane. Al situacija mi se ipak cini bolja nego kad je XP izasao.

 

I da, nabavio sam vistu besplatno, preko MSDNAA. I ne, ne bih ju kupio ni u ludilu.

What fruit is named after a computer? Apple.
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.2.2008 11:38 (ficho).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
XP vs Vista

Što vi radite toliko u Visti da vam stvara probleme i kakav to hardware imate kad nema drivera. Ja sam našao drivere za sav svoj hardware a imam i jedan prastari Mustekov skener. Inače u igrama i programima nema nikakvih problema.


I am Borg...
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
XP vs Vista

XP ... ne planiram se prebacivati na Vistu jos dugo vremena.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
XP vs Vista

Nakon nekoliko godina korištenja XP-a, nedavno sam prešao na Vistu. Mogu reći da sam i više nego zadovoljan. Kolko sam sranja čuo prije nego što sam išo instalirat, mislio sam da je totalno smeće. No nije tako.

Netko je rekao da je XP puno stabilniji, NIJE. U Visti ako ti neki proces počne srat, samo on sere, sve ostalo dobro radi.

Netko je rekao da je je Vista sporija, NIJE. Što se tiče otvaranja i aplikacija i rad u multitaskingu, dosta je brža od XP-a. Imam 2GB rama i vrtio sam na ovom laptopu i XP i Vistu. Vista bolje radi, aplikacije otvara doslovno munjevito, brže nego i osX. (imam dokaz, ficho - lik sa ovog foruma). Inferiornija je u kopiranju i premještanju podataka (u odnosu na XP), moram priznat da to jako sporo radi, nadam se će SP1 to riješit.

 

Što se tiče zauzeća memorije. Većina ljudi koji doma imaju desktop računala imaju najmanje 2GB rama. Tako da ja ne vidim problem u pokretanju Viste. Ne znam kako se ponaša u igricama zato jer ju ipak imam na laptopu. Frend mi je instaliro jučer Vistu na desktop komp. Danas mi je napisao "fora je ova Vista moram priznat".

 

Kad se stavi Vista, malo je drukčije, ali kad se navikneš, nejdeš natrag na XP. 

 

Da, i jel moram reć da je totalno fancy :D

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: XP vs Vista
ficho kaže...

Frend je na PC stavio vistu kad i ja, na laptop noviji od mog i sa skoro istom konfiguracijom, pa je proveo 3 dana trazeci drivere. 

 

Ja sam taj frend. I nisam za Vistu tražio drivere nego za XP. Drivere za Vistu sam dobio uz laptop
16 godina
neaktivan
offline
RE: XP vs Vista
lp_chandler kaže...

Vista bolje radi, aplikacije otvara doslovno munjevito, brže nego i osX. (imam dokaz, ficho - lik sa ovog foruma).

To je kolega zakljucio na temelju otvaranja worda 2007 na visti i worda 2008 na leopardu, koji nisu bas isti programi (ja bi radije usporedivao npr photoshop), al da, vista ga je oprala za nekoliko sekundi. No to je bilo prvo otvaranje, koje na mac os x-u zbog masivnog cachiranja moze potrajat koju sekundu duze nego sto je normalno, pogotovo s 5400 rpm diskom u laptopu. Al zato se nakon toga dize odmah, a da ne spominjem kako os x savrseno radi s velikim brojem otvorenih aplikacija kada debelo zagrize u virtualnu memoriju, no to je za neki drugi topic. Tu raspravljamo o XP vs Vista

A speaking of Vista, sad sam se sjetio one fore s ubrzavanjem rada sustava pomocu usb sticka. Jel to radi kako je zamisljeno?

 

What fruit is named after a computer? Apple.
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.2.2008 13:15 (ficho).
16 godina
neaktivan
offline
RE: XP vs Vista
asusdvd kaže...

Nemamo svi priliku isprobati tu čudesnu Vistu... Tako je to u HercegoviniSmijeh

 vidi se da nema piratluka kod vas cim se prijeđe granica... prije je vista izasla u bosni i kini nego u americi
Inace vista je sad mila majka kako je bilo u početku. Al za igrice još uvijek koristim xp. Moj recept za sada - dual boot.
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.2.2008 13:15 (Vuce).
16 godina
offline
XP vs Vista

Mene je na Visti najviše odševila kvazi Sleep-Hybernate opcija (koja radi bez greške). Kompjuter se diže u roku par sekundi, a uslučaju da dođe do prekida struje (dok je komp na sleepu), windowsi će se dići iz Hybernatea.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: XP vs Vista

Al zato se nakon toga dize odmah, a da ne spominjem kako os x savrseno radi s velikim brojem otvorenih aplikacija kada debelo zagrize u virtualnu memoriju, no to je za neki drugi topic

 

Pa za razliku od XP-a Vista radi apsolutno savršeno u multitaskingu bez obzira na opterećenje. To je jedna od najvećih prednosti Viste.

16 godina
neaktivan
offline
RE: XP vs Vista

U ovih tjedan dana iako nisam bas primjetio tako drasticnu razliku, ali od xp je definitivno u tome bolja vista.


What fruit is named after a computer? Apple.
16 godina
neaktivan
offline
XP vs Vista

XP jos dugo ce biti moj omiljeni jaroo... vista vuce previse resursa..nemaju se tako jaki racunari..barem ja neam..

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
XP vs Vista

Super , da i Mc-ovci "vole" Vistu!

Na 64 bitnu Vistu nitko nema hrabrosti preći,jer se boje da je to sve isto kao 32 bitna i da će biti problema sa driverima.

Ja osbno imam doma istaliranu 64 bitnu Vistu-instalirao sam sve drivere,sve radi i više nego odlično!

--

Nema toga što ne radi na 100%Belji se

 

 


by Mario Novak-XPCBIT
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: XP vs Vista

Ne znam. Frend mi je imo jako puno problema sa 64 bitnim XP-om. Tako da mi je malo bed stavit 64b Vistu na komp. Za sad nemam ni potrebe, radi mi 32 bitna predobro, nemam se kaj žalit.

16 godina
offline
XP vs Vista

ja sam na 64bitnoj visti trenutno, a problemi koje sam imao bili su isti i na 32bitnoj i na 64bitnoj verziji. sad ionako silom prilika moram na 64bitnu, porad 4 gb memorije.


(p) & (c) Dario - 2008
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
XP vs Vista

ono sto ne Razumijem je boLesno sLaba bRzina pRijenosa podataka kod viste...bez obziRa RadiLo se o downLoadu..RaspakiRanju nekih datoteka..pRebacivanju sa cd-a..usb-a...baRem je dupLo spoRije nego na xp-u...i kak sam cuo nije bas da su uspjeLi to Rijesiti u sp1....

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
XP vs Vista

"Rezultat dvoboja je 3:2 za 32-bitnu verziju, no ako se ne odlučimo na ovako strogu kategorizaciju, prednost 32-bitne verzije je još veća. Unatoč višegodišnjima najavama, 64-bitni Windowsi još uvijek nisu spremni za masovnu upotrebu i to ne samo zbog problema koje smo ovdje spomenuli, nego i zbog činjenice da su većini korisnika jednostavno nepotrebni. Prednosti u performansama pokazat će se samo kod specifičnih aplikacija, dok će sve ostalo raditi jednako brzo kao u 32-bitnoj verziji ili čak sporije. Osim performansi i nešto bolje sigurnosti (koja radi probleme s kompatibilnošću), 64-bitna verzija ne donosi ništa što 32-bitna verzija već nema."

Izvor: Bug broj 182, 57. stranica, Manje je Bolje by Toni Drabik

 

Naravno da je 64-bitna verzija daleko bolji izbor ako znas da ti treba i zasto ti treba, inace ukoliko nemas neku specificnu potrebu, nema je nikakvog smisla instalirati.

 

A sto se tice te brzine pisanja fileova, bas idem iskopirat isti film par puta na leopardu pa cu bootat u vistu i probat tamo.

 

What fruit is named after a computer? Apple.
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.2.2008 17:07 (ficho).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: XP vs Vista
shake kaže...

ono sto ne Razumijem je boLesno sLaba bRzina pRijenosa podataka kod viste...bez obziRa RadiLo se o downLoadu..RaspakiRanju nekih datoteka..pRebacivanju sa cd-a..usb-a...baRem je dupLo spoRije nego na xp-u...i kak sam cuo nije bas da su uspjeLi to Rijesiti u sp1....

Riješili su to u SP-u.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice