Windows 11 - problemi izdvojena tema

poruka: 783
|
čitano: 320.696
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 11 Insider preview, beta, developer, Windows 11 - općenito
15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
PeroMilic03 kaže...
Gnjavator kaže...
PeroMilic03 kaže...

pozdrav,sad sam izvrsio upgrade win 10pro na win 11pro na dva laptopa.

jedan acer aspire 5740G sa i3 330m procesorom 3 GB rama ,radeon 5470 512,star 13 god. i HP Elitebook 840 G3 sa i5 6300u 8 GB .

 

postupak je sledeci :

skine se sa microsoft sajta iso file win 11 64 bit. i sadrzaj kopira na root C diska,u folder .recimo win11.Znaci raspakuje se ISO file.

Zatim se pozove cmd pokrene se kao administrator i kuca u promptu c:\win11\setup.exe /product server

 

Sto pokrece install win 11 a da nista ne pita,pise da instalira win server ali na kraju dobijes win 11 Pro,

 

Doduse ne nudi mi da sacuvam sve podatke vec samo licne .Jbg.

Cak sacuva i stari win 10 pro u folderu oldwindows koji se moze obrisati ako je sve ok.

Biće da si mašio jezik instalacije pa ti zato nije sve sačuvao...

 

 Moguce,sa MS sajta sam skinuo win 11 ISO  ali lokalizovan na hrvatski?!

Ako hoćeš da ti napravi upgrade i sve sačuva mora se staviti onaj jezik koji je korišten pri "prvoj instalaciji" inače kaže da će sačuvati samo korisničke datoteke.

15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Gnjavator kaže...
PeroMilic03 kaže...
,,

 

 Moguce,sa MS sajta sam skinuo win 11 ISO  ali lokalizovan na hrvatski?!

Ako hoćeš da ti napravi upgrade i sve sačuva mora se staviti onaj jezik koji je korišten pri "prvoj instalaciji" inače kaže da će sačuvati samo korisničke datoteke.

-to je 'pravilo', besmisleno, nije stvarni problem osa, može.. uz editiranje reg. postavki jezika (kao i ostalo npr uz lokalizaciju može i home-pro i sl.) jedino ne može 32-64bit, to mora od nule.

-tko zatreba takvu promjenu, u reg potražiti key za upgrade lang. i editira se u hr ili po potrebi drugi jezik-broj, ''hr-HR'' i ''0x041a''.. dok se za npr downgrade s pro na home upiše željena verzija za koju se ima licenca (kao razlog prelaska s pro na home, dok s home na pro radi bez kemijanja..).

 

.. to su onako, bezvezna ograničenja ms-a, više stvar licence-novca i šteta što se i takve banalne stvari ne mogu bez 'kemijanja' (editiranje keya u reg, što implicitno radi osoba koja zna.. tj ms ne želi za obične juzere olakšati) .. ms je takav :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
ihush kaže...
Gnjavator kaže...
PeroMilic03 kaže...
,,

 

 Moguce,sa MS sajta sam skinuo win 11 ISO  ali lokalizovan na hrvatski?!

Ako hoćeš da ti napravi upgrade i sve sačuva mora se staviti onaj jezik koji je korišten pri "prvoj instalaciji" inače kaže da će sačuvati samo korisničke datoteke.

-to je 'pravilo', besmisleno, nije stvarni problem osa, može.. uz editiranje reg. postavki jezika (kao i ostalo npr uz lokalizaciju može i home-pro i sl.) jedino ne može 32-64bit, to mora od nule.

-tko zatreba takvu promjenu, u reg potražiti key za upgrade lang. i editira se u hr ili po potrebi drugi jezik-broj, ''hr-HR'' i ''0x041a''.. dok se za npr downgrade s pro na home upiše željena verzija za koju se ima licenca (kao razlog prelaska s pro na home, dok s home na pro radi bez kemijanja..).

 

.. to su onako, bezvezna ograničenja ms-a, više stvar licence-novca i šteta što se i takve banalne stvari ne mogu bez 'kemijanja' (editiranje keya u reg, što implicitno radi osoba koja zna.. tj ms ne želi za obične juzere olakšati) .. ms je takav :)

 Paaaa, recimo da različiti jezici imaju neke svoje specifičnosti koje mogu dovesti do neispravnog rada ako pomješaš kruške i jabuke. Osobno sam vidio tako sistem u doba Win7 koji je tako divlje nadograđivan gdje su jednostavno programi instalirani na jedan jezik pravili probleme kada se napravio upgrade na drugi. Išlo je dotle da je pravilo greške u file sistemu sve dok se nije deinstaliralo pa ponovo instaliralo te programe tako da nje baš skroz bezveze, ovisi o tome koliko imaš sreće sa instaliranim programima.

Poruka je uređivana zadnji put čet 18.1.2024 0:37 (Gnjavator).
15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi

-ne, baš je bezveze. Editiranjem upgrade stringa u reg sve radi-prolazi a problem neke apps nije stvar osa ili jezika tj ako referiraš na nešto iz prošlog stoljeća govorimo o win11, 10.. itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
ihush kaže...

-ne, baš je bezveze. Editiranjem upgrade stringa u reg sve radi-prolazi a problem neke apps nije stvar osa ili jezika tj ako referiraš na nešto iz prošlog stoljeća govorimo o win11, 10.. itd.

Microsoft je to ogranićenje na jezike stavio zbog tih problema sa kompatibilnošću raznih programa.

 

Može se ovo instalirati kako ti kažeš, ali ja radije skinem jezik koji treba nego da siliujem nepotrebne probleme pa poslije ganjam po forumima rješenja zašto nešto ne radi kako treba.

 

Ni novi programi nisu svi "čisti" a kamoli ako imaš nešto starije. U zadnje vrijeme sam se nagledo kompova na kojima je nemoguće ispravno instalirati hrvatski za nonUnicode programe. A koriste se programi gdje ti to treba. Jer eto onaj ko je instaliro sistem je forso engleski, a ne kuži da je kod HR regionalnih postavki "Standard" hrvatski raspored pa onda dodaje neke bosanske, srpske i ko zna kakve rasporede i na kraju kada instalira Win ide dodavati HR za non unicode i jezične postavke se skroz zeznu da ih samo clean install može riješiti ali u međuvremenu je instalirana hrpa softvera pa im ispadne lakše gledat brljave na ekranu nego platit nekom da im ponovo sve instalira.

15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi

opet, ne, jezik i ostali treći soft nisu problem, radi bez problema.. odnosno ako je neki soft bugovit to tad nije globalni razlog nego izuzetak-kombinacija pa je tako moguće da si ti imao takve probleme kao i da je problem nešto deseto.. uz podsjetnik da je tema win11, ne win7 i doba koje spominješ.. (mada je i tad bilo isto, no daleko prošlo vrijeme +10 gpd.. pa nema smisla u ovoj temi).

-promjenom potrebnih podataka u reg. upgrade drugog jezika prolazi bez problema.. (točka).

-unicode? nagledao si se čega? .. moguće, razni majstori i 'majstori' uz 'alternativne' instalacije i tko zna kakvo smeće.. tad nije čudo ako ništa ne radi, više ako sve radi. no relevantnost? dok u odgovarajućim temama imam 'fight' s navijačima za eng vs hr verzije jer eto njima je to bolje i 'lakše' im je dodati hr... nonsens, no sto ljudi... dvjesto sisa :) mišljenja i sl. .. ja znam, ostlali možda :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
ihush kaže...

 

-promjenom potrebnih podataka u reg. upgrade drugog jezika prolazi bez problema.. (točka).

 

 to što nešto prođe "bez problema" ne znači da neće praviti probleme kasnije. Nekom hoće, nekom neće, ali da izbjegne ove kojima hoće Microsoft je to malo ograničio.

BTW, jel toliki problem skinuti drugi ISO i instalirati ediciju koju treba i izbjeći moguće probleme? Ja ih imam sve potrebne pri ruci pa pokrenem ono što mi treba i radi normalno a ne da kamijam i poslije možda razmišljam. Ne vrte svi samo Win11 i najnoviji Office... život ne staje na tome. Ima i drugih stvari koje mogu praviti probleme ako kemijaš.

12 godina
offline
Windows 11 - problemi

Pozdrav,

Imam Windows 11 PRO i do nedavno sam bio poprilicno zadovoljan jer nije bilo nikakvih problema. Medutim prije jedno 2 mj. mi se pocela desavati jedna stvar koja me uzasno zivcira i ne znam kako je rijesiti.

Kad ne radim na kompu ili kad idem van ureda komp stavim u Sleep mode. Medutim kad "probudim" komp windowsi se ili smrznu na jedno 20 sek ( ne mogu nista otvoriti, pokrenuti, zatvoriti ) ili mi na ekranu bude kao da je desna tipka misa pritisnuta ( izbornik ili selektiranje ) i moram kliknuti jedno 10-15 puta lijevu tipku da to nestane i da se sve vrati u normalu. Inace sve radi normalno i bez ikakvih problema ( Igre, programi za foto i video, itd.)


Pokusao sam promjeniti Power Pan, provjerio RAM, imam najnovije drivere od svega.
Mislio sam da ce problem nestati sa novim Windows updateima ali sve ostaje isto.

Zanima me jel imao mozda netko slicana problem i zna li rijesenje?

Hvala

 
0 0 hvala 0
12 godina
suspendiran
offline
Re: Windows 11 - problemi
Yield kaže...

Pozdrav,

Imam Windows 11 PRO i do nedavno sam bio poprilicno zadovoljan jer nije bilo nikakvih problema. Medutim prije jedno 2 mj. mi se pocela desavati jedna stvar koja me uzasno zivcira i ne znam kako je rijesiti.

Kad ne radim na kompu ili kad idem van ureda komp stavim u Sleep mode. Medutim kad "probudim" komp windowsi se ili smrznu na jedno 20 sek ( ne mogu nista otvoriti, pokrenuti, zatvoriti ) ili mi na ekranu bude kao da je desna tipka misa pritisnuta ( izbornik ili selektiranje ) i moram kliknuti jedno 10-15 puta lijevu tipku da to nestane i da se sve vrati u normalu. Inace sve radi normalno i bez ikakvih problema ( Igre, programi za foto i video, itd.)


Pokusao sam promjeniti Power Pan, provjerio RAM, imam najnovije drivere od svega.
Mislio sam da ce problem nestati sa novim Windows updateima ali sve ostaje isto.

Zanima me jel imao mozda netko slicana problem i zna li rijesenje?

Hvala

 Imam isti problem ali sa laptopom, sleep mode i wake na kompu rade bez problema, dok se na laptopu dešava identičan problem. Moram ga ugasit držeći tipku 5 sekundi. Nisam stigao još proguglat rješenje. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.2.2024 11:50 (Cryogenic).
15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi

-ako je ostao 'isto' (ispavno, podjednako podešeno jer ne može biti isto-identično.. jer nisu ista računala..), tad je uzrok-razlika baterija + power automatika koja overida bilo koju postavku, npr kad nivo baterije padne ispod granice (i to je jedino što možeš podesiti, na niže..) .. tj sasvim isključiti, ne koristiti.. jer je to baterija + starenjem nije isto stanje i neće se popraviti prema novom..

-dok sam ja 'protiv' korišenja sleepa i sl. .. tj ne vidim dobar razlog, ''nastaviti s radom..'' tad je odgovor ''da-ali''.. u radu je važno što? podatci? rizik-gubitak? ili se radi ili ne, kao što se podatci sejvaju i sl. .. dok samo surfanje i sl. nema opravdanje 'nastavka rada..'. Kad se ne koristi, isključiti, kad se koristi, čak i pauza-prekid, no postoji razlog za ne gašenje, tad se nikad ne gasi, tj sasvim isključen powermanagment pa nema sleepa i sl.. no mora imati struje i tad je to jedino za desktop-server i sl. dok će laptop s baterijom uvjek overidati ili ovisiti ima li struje u bateriji.. naprosto ne može bez struje raditi. Tad kad mi je to potrebno, ostavim računalo upaljeno, ako treba danima.. na struji, radi... no tad imam takav razlog dok sleep ne koristim i tako eliminiram takav problem, tj ili radi ili isključeno i to funkcionira, ovo s poewrom baš i ne mada teoretski može, dok je novo, dok je konstelacija zvijezda odgovarajuća.. a svaki update i sl. može nešto bitno od tih postavki promijeniti (jer i bios-firmware je sad u 'ažuriranjima'.. umjesto da je odvojeno) kao što baterija jednostavno stari...

 

edit: btw.. držanje power tipke +4sec je prisilno gašenje, normalno gašenje na tipku je kratki pritisak, kraći od 4sec.. koristi se kad nema druge, kad je 'smrznuto'.. a kod laptopa dodatno zbog sleepa, time ako je opravdanje 'zbog posla', rizik gubitka posla-podataka.. tj čim je potrebno takvo gašenje tad računalo nije 'za rad'..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 11.2.2024 12:41 (ihush).
9 mjeseci
online
Windows 11 - problemi

jedan bug manje, win10 tko vas .ebe, rekoše iz MS-a.

 

Microsoft fixes the jumping desktop icons bug in Windows 11, but not in Windows 10

https://www.neowin.net/news/microsoft-fixes-the-jumping-desktop-icons-bug-in-windows-11-but-not-in-windows-10/

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi

Mozda nekome pomogne...

Problem je bio u Logitech MX tipkovnici i Logi Options+ Aplikaciji i programu. Ovo je vec nekoliko puta da nakon Windows updete-a Logitech aplikacije rade probleme.
Iako sam napravio Cleen boot probem se pojavljivao i dalje sve dok je bezicna MX Keys tipkovnica bila ukljucena. 

Jucer je izasao update i nove verzija Logi Options+ aplikacije i sad sve radi normalno. 

13 godina
offline
Windows 11 - problemi

Bok. Zna neko kako u Win 11 Copilot sidebar prikvačiti na desktop? Windows 10 nudi u EDGE pregledniku opciju "detach from Edge", ali 11 toga nema.

 
0 0 hvala 0
9 mjeseci
online
Windows 11 - problemi

koji je najbolji i najbezbolniji način za ugasiti retardirano siledžijsko rebootanje windowsa kad MS to odluči? Lagano me već izluđuje. Imam puno računala koja su stalno upaljena i ovaj restart kad ga pukne mi ide na jajca. Po mogućnosti ako može bez rasturanja registrija i sličnih frljoka, ako ne onda i to može samo da ga skinem s kursa.

 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Yield kaže...

Mozda nekome pomogne...

Problem je bio u Logitech MX tipkovnici i Logi Options+ Aplikaciji i programu. Ovo je vec nekoliko puta da nakon Windows updete-a Logitech aplikacije rade probleme.
Iako sam napravio Cleen boot probem se pojavljivao i dalje sve dok je bezicna MX Keys tipkovnica bila ukljucena. 

Jucer je izasao update i nove verzija Logi Options+ aplikacije i sad sve radi normalno. 

 -praktična preporuka ne koristiti dodatni soft za tipkovnice-miša.. hw ne radi problem, nego sw. .. i to vrijedi za ostale brandove, pogotovo gaming (jer svi guraju svašta, reklame.. primarni interes, ne nešto korisno, tad i bugovi..).

 

millennial kaže...

koji je najbolji i najbezbolniji način za ugasiti retardirano siledžijsko rebootanje windowsa kad MS to odluči? Lagano me već izluđuje. Imam puno računala koja su stalno upaljena i ovaj restart kad ga pukne mi ide na jajca. Po mogućnosti ako može bez rasturanja registrija i sličnih frljoka, ako ne onda i to može samo da ga skinem s kursa.

 -nije opcija, možeš jedino 'birati kad..' tj problem je u juzeru i postponanju-odgađanju, tad mora. Zato ne treba koristiti defaultno ponuđenu opciju, jer tad je upravo takav rezultat, tj odgoda i tad mora.. nego uključiti sasvim suprotno, da sys javi što prije, da ponudi restart što prije-odmah, ne bez .. i tad se može rebootati po želji, kad se želi, isti trenutak kad to sys ponudi-zatraži ili kroz neko vrijeme.. suprotna logika radi.

-upravo na poslovnim računalima je logika sasvim suprotna od onog što na prvi pogled izgleda logično i postavljeno je za defaultno.. npr radno vrijeme 9-17h.. kad to ne radi, isključeno-pauza.. zvuči logično :) no tad upravo imaš situaciju da dok je djelatnik za računalom nema update-reboot poruke, ažuriranja se tad obave izvan tog vremena, juzer ne vidi, ne zna, nema poruke.. do isteka i tad mora. Suprotno, ako je to radno vrijeme 'iskjučeno' (ne može biti, nego npr umjesto 9-17, 9-10..) tad će juzer kroz dan dobiti tu obavijest, tad može birati, restart ili kasnije.. tad ima vremena za odgodu, ono vrijeme koje je bez te obavijesti potrošio ni ne znajući..

-tad eliminiraš taj problem + sve se obavi dok je juzer za računalom i ako neki update ne prolazi, tad se taj dan zna i prijavi problem, riješi.. ovako de problem može dočekati idući radni dan kad djelatnik mora raditi..

 

-sasvim suprotna logika od na prvi pogled logičnog.. kad razmisliš pokaže se ok.

-najvažnije, uključiti-podesiti opciju da što prije ponudi reboot, ne odgađati, jer tad se vrijeme potroši, suprotno, tad se ima izbor i može se rebootati po želji, ne sad ako sad radim... a to je smisao postojanja odgode.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 mjeseci
online
Re: Windows 11 - problemi
ihush kaže...
Yield kaže...

Mozda nekome pomogne...

Problem je bio u Logitech MX tipkovnici i Logi Options+ Aplikaciji i programu. Ovo je vec nekoliko puta da nakon Windows updete-a Logitech aplikacije rade probleme.
Iako sam napravio Cleen boot probem se pojavljivao i dalje sve dok je bezicna MX Keys tipkovnica bila ukljucena. 

Jucer je izasao update i nove verzija Logi Options+ aplikacije i sad sve radi normalno. 

 -praktična preporuka ne koristiti dodatni soft za tipkovnice-miša.. hw ne radi problem, nego sw. .. i to vrijedi za ostale brandove, pogotovo gaming (jer svi guraju svašta, reklame.. primarni interes, ne nešto korisno, tad i bugovi..).

 

millennial kaže...

koji je najbolji i najbezbolniji način za ugasiti retardirano siledžijsko rebootanje windowsa kad MS to odluči? Lagano me već izluđuje. Imam puno računala koja su stalno upaljena i ovaj restart kad ga pukne mi ide na jajca. Po mogućnosti ako može bez rasturanja registrija i sličnih frljoka, ako ne onda i to može samo da ga skinem s kursa.

 -nije opcija, možeš jedino 'birati kad..' tj problem je u juzeru i postponanju-odgađanju, tad mora. Zato ne treba koristiti defaultno ponuđenu opciju, jer tad je upravo takav rezultat, tj odgoda i tad mora.. nego uključiti sasvim suprotno, da sys javi što prije, da ponudi restart što prije-odmah, ne bez .. i tad se može rebootati po želji, kad se želi, isti trenutak kad to sys ponudi-zatraži ili kroz neko vrijeme.. suprotna logika radi.

-upravo na poslovnim računalima je logika sasvim suprotna od onog što na prvi pogled izgleda logično i postavljeno je za defaultno.. npr radno vrijeme 9-17h.. kad to ne radi, isključeno-pauza.. zvuči logično :) no tad upravo imaš situaciju da dok je djelatnik za računalom nema update-reboot poruke, ažuriranja se tad obave izvan tog vremena, juzer ne vidi, ne zna, nema poruke.. do isteka i tad mora. Suprotno, ako je to radno vrijeme 'iskjučeno' (ne može biti, nego npr umjesto 9-17, 9-10..) tad će juzer kroz dan dobiti tu obavijest, tad može birati, restart ili kasnije.. tad ima vremena za odgodu, ono vrijeme koje je bez te obavijesti potrošio ni ne znajući..

-tad eliminiraš taj problem + sve se obavi dok je juzer za računalom i ako neki update ne prolazi, tad se taj dan zna i prijavi problem, riješi.. ovako de problem može dočekati idući radni dan kad djelatnik mora raditi..

 

-sasvim suprotna logika od na prvi pogled logičnog.. kad razmisliš pokaže se ok.

-najvažnije, uključiti-podesiti opciju da što prije ponudi reboot, ne odgađati, jer tad se vrijeme potroši, suprotno, tad se ima izbor i može se rebootati po želji, ne sad ako sad radim... a to je smisao postojanja odgode.

 ajde ti meni objasni zašto MORA? Zašto juzer ne može sam odlučiti kada će rebootati komp? nemam ništa protiv nadogradnji, ali neka bude moja volja i odluka kada će se komp restartati, a ne kad MSu pukne. zar je problem to napraviti kao što je na mac-u?

 

e sad ako se pitaš zašto je to meni bitno, pa zato jer radimo velike projekte i veći broj računala ima otvoren veliki broj aplikacija, dio ekipe radi remote konekcije i onda kad ti se windowsi sami od sebe rebootaju i sjebu sve što si radio ti nije svejedno.

 

da ne drobim previše ovo je i moj problem:

https://superuser.com/questions/1817039/disable-automatic-restarts-windows-11

 

jasno mi je da je prosječnom korisniku ovo benigni problem, ali u određenom poslovnom okruženju je ozbiljan problem.

 

moja logika kaže ovako, stavi nadogradnju i pitaj me želim li restartati komp, kad kažem može onda ga restartaj. ako radi 5 dana sa tom nadogradnjom onda se ništa neće desiti ni za 15 dana.

9 mjeseci
online
Windows 11 - problemi

usput, ako niste instalirali zadnji update KB5034765 obavezno to napravite čim prije jer donosi cijeli niz poboljšanja i novih fičra.

 

neki od njih su:

- nestajući taskbar

- smrznuti start menu

- AI preslagivanje desktop ikona

- žmirkanje ikona koje se nalaze ispod otvorenog prozora, very cool efekt 

- crni ekran kod paljenja kompa, ne brinite se to je samo eco screen saver, ako pričekate 10-15min. slika će se pojaviti

i još mnoštvo drugih atraktivnosti iz MSove male radionice.

 

https://betanews.com/2024/02/16/windows-11-users-complain-of-taskbar-start-menu-and-performance-issues-with-kb5034765-update/

 
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi

I dobro, onda lijepo prije pokretanja velikog projekta provjeriš ima li neki update da se instalira, instaliraš pa si miran... imaš i opciju pauziranja updatea pa 1-2-3-4 tjedna. Uz malo gledanja šta radiš ne treba ti nikakvo isključivanje updatea. Ali ne, ljudi odgađaju, ignoriraju i onda kad se dogodi jbg... navikli svi na crackirani XP na kojem su isključivali update pa poslije mrmljali kako su Win nesigurni i ovaki i onaki i sad zbog toga Microsoft ne dopušta da se update odgađa u nedogled.

13 godina
offline
Windows 11 - problemi

Imam pitanje. Otkako imam novi laptop sa 16" ekranom rezolucije 2560x1600, muku mučim s pojedinim programima koji su prikazani mutno. To inače riješim desnim klikom na .exe -> Properties -> Compatibility i uključivanjem high DPI scalling override opcije. Postoji li opcija da to bude uključeno odmah za sve .exe datoteke? Jer neki programi su mutni, a drugi nisu.

 

Evo kako izgleda EEK s tom postavkom isključenom, a kako s uključenom:

 
 

Forum ubio s kompresijom, pa evo slika u originalnoj kvaliteti.

 

Kako da popravim prozore od Windowsa koji su mutni? Npr. ovaj od postavki mrežnog adaptera?

 

Skaliranje mi je postavljeno na 175% jer mi je ono preporučeno 150% ultra sitno. Ali čak i kada isključim high DPI scalling override, te postavim skaliranje na 150%, opet je navedeno mutno pa mislim da to nema veze s time.

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.2.2024 0:07 (Marko :D).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Ja skaliranje uvijek držim na 100% jer jedino tako imaš sve aplikacije u nativnoj rezoluciji (1:1 pixel).

Problem "tzv sitnoće” riješiš povećanjem veličine fonta na nivou OS-a. Tako dobijaš puno više iskoristivog prostora u sučelju aplikacija.

IMHO ko kupi monitor visoke rezolucije, a onda koristi skaliranje 175 ili čak 200% je bacio pare jer je mogao odmah proći puno jeftinije kupivši FHD monitor ekvivalentne dijagonale. Ili u slučaju laptopa laptop s nižom rezolucijom.

Na skaliranju 100% ( tj. bez skaliranje, slika je zagarantovano kristalno čista u svim aplikacijama.

O, kao zadnji savjet, koje god skaliranje da se odabere, koja god veličina fonta na nivou OS-a, treba provesti postupak za podešavanje clear type fonta. U par klikova se drastično poveća kvalitet prikaza teksta cijelom Windows sučelju.
morrisoN
Poruka je uređivana zadnji put ned 18.2.2024 0:36 (morrisoN).
13 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
morrisoN kaže...
Ja skaliranje uvijek držim na 100% jer jedino tako imaš sve aplikacije u nativnoj rezoluciji (1:1 pixel).

Problem "tzv sitnoće” riješiš povećanjem veličine fonta na nivou OS-a. Tako dobijaš puno više iskoristivog prostora u sučelju aplikacija.

I kaj da radim s ovim? Ovo povećavanje fonta ne popravlja, samo skaliranje.

 

morrisoN kaže...
O, kao zadnji savjet, koje god skaliranje da se odabere, koja god veličina fonta na nivou OS-a, treba provesti postupak za podešavanje clear type fonta. U par klikova se drastično poveća kvalitet prikaza teksta cijelom Windows sučelju.

Podešavanje ClearTypea odrađeno, problem je i dalje prisutan jer se ne radi o tekstu nego o komplet programima i samo pojedinim prozorima. Znači, Windows Explorer i druge Microsoftove aplikacije sve prikazano kristalno čisto, samo određeni programi nisu i na njima moram uključiti onu opciju.

 

EDIT: Sad su mi se sjebale sve ikone na radnoj površini i postale su jako široke, a niti jedna postavka ih nije vratila nazad, pa radim System Restore. Ne igram se više s postavkama skaliranja. 😄

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.2.2024 1:03 (Marko :D).
15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
millennial kaže...
..

 ajde ti meni objasni zašto MORA? ..

...

 

moja logika kaže ovako, stavi nadogradnju i pitaj me želim li restartati komp, kad kažem može onda ga restartaj. ako radi 5 dana sa tom nadogradnjom onda se ništa neće desiti ni za 15 dana.

 - ja? pitaj ms, tj ms ti je dao uvjete za win, ne ja.. a jedan od uvjeta je i update koji je mandatoran..

+ možeš izbarati 'kad', možeš odgađati.. no kad potrošiš to vrijeme odgode, tad mora.. tj problem je 'tvoj' tj juzerski, mada i msovski, pri čemu juzer ne zna da treba update-restart, tj po meni pogrešna postavka, suprotno od logike na prvu i defaulta.. no to je moje mišljenje, moj način rada.. ti biraš svoj za svoje potrebe pri čemu ja nemam problem, ti imaš, dok je os isti.. :)

-ovo posljednje.. upravo u tome griješiš, tj 'prevođenju' tko-što misli, kad nešto treba-mora itd.. ili tko se kome mora prilagoditi (ili treba, opet stvar izbora stava-mišljenja) :) .. hint, ne pita se nas, mene-tebe, neovisno što reklame kažu da rade sve za nas, zbog nas,.. odlučuju 'oni', ms, biz.. ne mi.

-ako ti je mac bolji, koristi ga.. ne pomaže kukanje i sl. a ako ne možeš, ako moraš ms, tad još manje kao ni pišanje protiv vjetra.. tj ponvo, prilagodi se, ti njima jer oni tebi neće kao i to da je to osnovna osobina ljudi.. 

 

edit: .. kao btw, pitaju li te npr chrome ili whatsup ili gmail.. za nadogradnju? .. ne. možeš reći oni su free pa nemaju takvu 'obvezu' no jednako tako plaćanjem licence nisi postao vlasnik nego samo ograničeni korisnik koji je pristao na uvjete-eula-e.. itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 18.2.2024 1:08 (ihush).
15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Marko :D kaže...
morrisoN kaže...
Ja skaliranje uvijek držim na 100% jer jedino tako imaš sve aplikacije u nativnoj rezoluciji (1:1 pixel).

Problem "tzv sitnoće” riješiš povećanjem veličine fonta na nivou OS-a. Tako dobijaš puno više iskoristivog prostora u sučelju aplikacija.

I kaj da radim s ovim? Ovo povećavanje fonta ne popravlja, samo skaliranje.

 

morrisoN kaže...
O, kao zadnji savjet, koje god skaliranje da se odabere, koja god veličina fonta na nivou OS-a, treba provesti postupak za podešavanje clear type fonta. U par klikova se drastično poveća kvalitet prikaza teksta cijelom Windows sučelju.

Podešavanje ClearTypea odrađeno, problem je i dalje prisutan jer se ne radi o tekstu nego o komplet programima i samo pojedinim prozorima. Znači, Windows Explorer i druge Microsoftove aplikacije sve prikazano kristalno čisto, samo određeni programi nisu i na njima moram uključiti onu opciju.

 

EDIT: Sad su mi se sjebale sve ikone na radnoj površini i postale su jako široke, a niti jedna postavka ih nije vratila nazad, pa radim System Restore. Ne igram se više s postavkama skaliranja. 😄

 Čuj System restore :)

Za je dotle došlo?

 

Btw, veličinu teksta u browseru povećavaš skaliranjem stranice (Ctrl+mouse wheel up).

 

Ikone su tu se premjestile iz jednog od dva razloga:

 

1. Previše se povećao font na nivou OS-a ili

2. Skalirao si desktop (Ctr+wheel up)

 

Također, razumio sam da imaš mutne samo prozore nekih aplikacija, no na nativnoj rezoluciji bez skaliranje OS-a nema šanse da budu mutne, ali nemojmo zaboraviti da si prethodno za te aplikacije već mije kao postavke vezano za high dpi skaliranje, kao što si naveo u postu gdje izlažeš problem.

 

I dalje tvrdim, iz iskustva, da najbolji prikaz sučelja windowsa i sučelja svih aplikacija imam ako ne skaliram OS jer tad je sve prikazano u nativnoj rezoluciji. Kod manjih dijagonala, velike rezolucije imaju problem da je font prestižan, dok su svi ostali elementi sučelja bilo čega prikazani isprablvno, osim ako si već prčkao po prikazu pojedinih aplikacija, a jesi. Zbog toga što je MS svjestan da danas mnogi ekrani imaju nepotrebno previsoku rezoluciju u odnosu na (kao kod tebe) malih 16 inča, a što će rezultirati sitnim fontovima, uvedena je mogućnost promjene veličine fonta na nivou sistema, kao i promjene veličine ikona na desktopu, bez skaliranje sučelka cijelog sistema.

 

Radi usporedbe nađi primjer  aplikacije koja žudi za što više iskorištenog prostora u sučelju (npr. Photoshop) pa vidi kako to izgleda na 175% skaliranju, a kako bez skaliranja. O oba slučaja će biti prikazano čisto, no bez skaliranja je PUNO više iskoristivog prostora za rad, dok je pri skaliranju hrpa tog prostora beskorisno otišla na veličinu pomoćnih dijelova sučelja ( ogromne alatne trake, ogromni meniji, i sve ostalo)

morrisoN
15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Marko :D kaže...

Imam pitanje. Otkako imam novi laptop sa 16" ekranom rezolucije 2560x1600, muku mučim s pojedinim programima koji su prikazani mutno..

 - nove app (certificirane za win10-11... koriste drugačiji frontend način rada, aero, skaliranje, .. gpu, odnosno modernapps, od modern start menija..), bi trebale raditi ok, kao i cleartype i sl. sasvim drugačiji pristup ekranu..

- stare app, kontrole unutar njih kao npr button-ikone-dijelovi prozora, alatna traka itd.. su starije sys-runtime kontrole, fixne u pixlima-skaliranju.. tu je problem, ograničene mogućnosti skaliranja, npr text na buttonu koji ako se poveća ne može upoće biti prikazan, tj visina fonta-slova tad ne stane u fizički button-dio za prikaz texta itd.. i tu je problem, staro-novo.. kao što stari browser engine drugačije renderira html.. ili game engine ili ..

.. to bi bila recimo 'nekompatibilnost' u samom prikazu, dpi-skaliranje pri čemu su neke apps iz doba dinosaura pa i dos-a, xp-a, do win7 .. nove od win8 ili win10... ne samo po vremenu kad je neka npr knjigovodstvena-kasa i sl. app napravljena nego i kojim alatom, koji npr ms-visual studio verzija-generacija tj koje sys kontrole su se koristile, npr vb 6.0, nadalje.. to su osnovne kontrole, zajedničko svemu osu-sysu-appsima, jer se njima kreira sama app tj ovo se odnosi na frontend dio kao forma i objekti na ekranu buttoni-okviri-trake-brojači itd.. pri čemu treba razlikovati npr text-box kontrolu, sadržaj, u kojem je text u nekom fontu, kao word i sl. i labela tog boxa koja je sys-raster-fixni font.. tu je problem, taj dio kao i natpis buttona su ono što ne možeš resizati, tj nije to slika nego objekt+text na labeli-captionu.. a kontrole su u rasponu od 2005. do danas osnova svih win appsa, lako primjetno uz install neke igre često dođu ili kompleti za install svih runtime-dllova sys-kontrola, kao redist-broj-godina..

 

-stari sys-raster-fixni font se ne može povećati preko tih granica, vektorski font je neovisan o resizanju no tek u novijim appsima i to ne samo po datumu izrade nego i po korištenim alatima-dijelovima koji moraju biti usklađeni-novi .. tad teoretski sve može biti skalirano-čisto.. bez tog nikako sve u istom trenutku na istom ekranu-rezoluciji dpijima itd.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
4 godine
offline
Re: Windows 11 - problemi
millennial kaže...

 ajde ti meni objasni zašto MORA? Zašto juzer ne može sam odlučiti kada će rebootati komp?

 Zato jer je to politika firme čiji je OS. Ti nisi vlasnik, ti si samo korisnik. Instalacijom OS-a pristao si na uvjete KORIŠTENJA. A Microsoft javno kaže na milijunima svojih Web stranica da mu je jedan od prioriteta sigurnost korisnika:

"Performanse i sigurnost

Od trenutka kada ga pokrenete, Windows 11 vas štiti. Funkcionira u kombinaciji s vašim hardverom i osmišljen je uz više slojeva zaštite da bi štitio vaše aplikacije, podatke i privatnost."

 

I zato veži konja gdje ti gazda kaže.

4 godine
offline
Re: Windows 11 - problemi
Gnjavator kaže...

I dobro, onda lijepo prije pokretanja velikog projekta provjeriš ima li neki update da se instalira, instaliraš pa si miran... imaš i opciju pauziranja updatea pa 1-2-3-4 tjedna. Uz malo gledanja šta radiš ne treba ti nikakvo isključivanje updatea. Ali ne, ljudi odgađaju, ignoriraju i onda kad se dogodi jbg... navikli svi na crackirani XP na kojem su isključivali update pa poslije mrmljali kako su Win nesigurni i ovaki i onaki i sad zbog toga Microsoft ne dopušta da se update odgađa u nedogled.

 Ima i mogućnosti offline instalacije Windowsa i rada na kompjuteru na kojem je neki važan projekt. Brzi ssd riješi problem prijenosa rezultata rada. Pa nek uploada rezultat na Web s drugog kompjutera (jer piše da ih ima više).

15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
@Marko: Ako ti monitor laptopa podržava HDR prikaz i ako ti je opcija use hdr uključena u postavkama zaslona, isključi je!
Tu nije problem OS-a, već nekih aplikacija koje uopće nisu pisane za tolike rezolucije, niti se snalaze u hdr prikazu.
Kasno sam vidio, inače bi te odmah upozorio da ćeš skaliranjima usrati sve!
Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jalnuški diletanti i prodane duše! Crni vragovi, a i oni drugi, žuti i zeleni, ne samo da se nude, već bi i prodali dragu nam Hrvatsku za Judine škude!
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 mjeseci
online
Re: Windows 11 - problemi
Gnjavator kaže...

I dobro, onda lijepo prije pokretanja velikog projekta provjeriš ima li neki update da se instalira, instaliraš pa si miran... imaš i opciju pauziranja updatea pa 1-2-3-4 tjedna. Uz malo gledanja šta radiš ne treba ti nikakvo isključivanje updatea. Ali ne, ljudi odgađaju, ignoriraju i onda kad se dogodi jbg... navikli svi na crackirani XP na kojem su isključivali update pa poslije mrmljali kako su Win nesigurni i ovaki i onaki i sad zbog toga Microsoft ne dopušta da se update odgađa u nedogled.

 bilo bi super kad bi bilo tako jednostavno. no što kad se 24h nakon što si provjerio i instalirao sve updateove i kreneš s radom pojavi novi update? lako je to bilo ranije kad si imao par puta godišnje veće nadogradnje i tu i tamo kritične nadogradnje, ali sada imamo i po nekoliko puta mjesečno updateove.

 

ne znam koristiš li win11, ali kod njega nije kao kod win10 gdje bi ti se kod sata pojavio okvir sa upozorenjem i svim informacijama oko restarta, sada se kod sata pojave strelice sa narančastom točkom i to je to. ne znaš kad se točno pojavila, ne znaš kad će restartati komp.

 

nisam navikao na nikakve krakirane windowse koristim uvijek original, a i moram jer je za poslovnu namjenu. sad su odjednom samo windowsi sigurni jer sve rade automatski, a svi drugi OSevi su što? drek? zašto Linux, MacOS, Android, iOS i ostali pitaju korisnika za dozvolu, a samo Win ne?

 

win11 će ti se restartati i kad je potpuno nebitna nadogradnja u pitanju poput uvođenja nekakve nove AI budalaštine, ali naravno krivi su korisnici.

 

da skratimo, moje jedino pitanje je bilo postoji li način da se windowsima zabrani automatski restart, odnosno da mene obavezno pita za dozvolu. čemu sad ovi izljevi mudrolija?

 

ihush kaže...
millennial kaže...
..

 ajde ti meni objasni zašto MORA? ..

...

 

moja logika kaže ovako, stavi nadogradnju i pitaj me želim li restartati komp, kad kažem može onda ga restartaj. ako radi 5 dana sa tom nadogradnjom onda se ništa neće desiti ni za 15 dana.

 - ja? pitaj ms, tj ms ti je dao uvjete za win, ne ja.. a jedan od uvjeta je i update koji je mandatoran..

+ možeš izbarati 'kad', možeš odgađati.. no kad potrošiš to vrijeme odgode, tad mora.. tj problem je 'tvoj' tj juzerski, mada i msovski, pri čemu juzer ne zna da treba update-restart, tj po meni pogrešna postavka, suprotno od logike na prvu i defaulta.. no to je moje mišljenje, moj način rada.. ti biraš svoj za svoje potrebe pri čemu ja nemam problem, ti imaš, dok je os isti.. :)

-ovo posljednje.. upravo u tome griješiš, tj 'prevođenju' tko-što misli, kad nešto treba-mora itd.. ili tko se kome mora prilagoditi (ili treba, opet stvar izbora stava-mišljenja) :) .. hint, ne pita se nas, mene-tebe, neovisno što reklame kažu da rade sve za nas, zbog nas,.. odlučuju 'oni', ms, biz.. ne mi.

-ako ti je mac bolji, koristi ga.. ne pomaže kukanje i sl. a ako ne možeš, ako moraš ms, tad još manje kao ni pišanje protiv vjetra.. tj ponvo, prilagodi se, ti njima jer oni tebi neće kao i to da je to osnovna osobina ljudi.. 

 

edit: .. kao btw, pitaju li te npr chrome ili whatsup ili gmail.. za nadogradnju? .. ne. možeš reći oni su free pa nemaju takvu 'obvezu' no jednako tako plaćanjem licence nisi postao vlasnik nego samo ograničeni korisnik koji je pristao na uvjete-eula-e.. itd.

 ti si napisao da MORA, pa onda tebe i pitam. nije problem u updateu problem je u restartu bez inputa od strane korisnika. zanimalo me može li se to negdje u postavkama drugačije podesiti, a da je meni promaklo. očito po vama ne može pa onda ništa.

 

sad je pitati nešto postalo kukanje, ajde dobro. da, mac je po tom pitanju bolji jer ne siluje korisnika i ne radi ništa bez njegove dozvole. win sve više postaje cloud OS, a to mi se nikako ne sviđa, pa ću ozbiljno razmisliti nakon 30 godina korištenja windowsa o drugoj opciji. prije nego o tome razmislim zanimalo me je li nešto ipak moguće ili nije pa sam zato prvo pitao. googlanje nije urodilo plodom.

 

brkaš server side aplikacije i client side aplikacije i različite platforme. sve što je client side instalirano kao aplikacija treba pitati dozvolu korisnika za nadogradnje i tako i je. sve aplikacije koje imam na windowsima tako rade i niti jedna se neće nadograditi bez moje dozvole, osim one kojima sam tu dozvolu dao odmah nakon instalacije ili prvog pokretanja.

 

isto je i na mobitelu, android ili ios, nema nadogradnje bez tvoje korisničke dozvole.

 

nebitno je je li free ili nije, evo ti i Adobe, automatski će nadograditi aplikacije samo ako ja to dozvolim u protivnom nadogradnja ide ručno, klikom na update.

 

zelenapaprika kaže...
millennial kaže...

 ajde ti meni objasni zašto MORA? Zašto juzer ne može sam odlučiti kada će rebootati komp?

 Zato jer je to politika firme čiji je OS. Ti nisi vlasnik, ti si samo korisnik. Instalacijom OS-a pristao si na uvjete KORIŠTENJA. A Microsoft javno kaže na milijunima svojih Web stranica da mu je jedan od prioriteta sigurnost korisnika:

"Performanse i sigurnost

Od trenutka kada ga pokrenete, Windows 11 vas štiti. Funkcionira u kombinaciji s vašim hardverom i osmišljen je uz više slojeva zaštite da bi štitio vaše aplikacije, podatke i privatnost."

 

I zato veži konja gdje ti gazda kaže.

 upao si u raspravu kao padobranac bez da si je pratio. jasno mi je da imam samo licencu na korištenje, to nije upitno. pitanje je bilo može li se nešto samostalno bez previše peripetija promijeniti ili ne, a MS i sigurnost je drugi par čarapa.

 

pitam jer je moguće da negdje u postavkama ima nekakav gumb koji se klikne i to je to, a meni je promaknuo. očito nitko ne zna za takvu opciju pa ćemo pretpostaviti da ne postoji i to je to.

 

zelenapaprika kaže...
Gnjavator kaže...

I dobro, onda lijepo prije pokretanja velikog projekta provjeriš ima li neki update da se instalira, instaliraš pa si miran... imaš i opciju pauziranja updatea pa 1-2-3-4 tjedna. Uz malo gledanja šta radiš ne treba ti nikakvo isključivanje updatea. Ali ne, ljudi odgađaju, ignoriraju i onda kad se dogodi jbg... navikli svi na crackirani XP na kojem su isključivali update pa poslije mrmljali kako su Win nesigurni i ovaki i onaki i sad zbog toga Microsoft ne dopušta da se update odgađa u nedogled.

 Ima i mogućnosti offline instalacije Windowsa i rada na kompjuteru na kojem je neki važan projekt. Brzi ssd riješi problem prijenosa rezultata rada. Pa nek uploada rezultat na Web s drugog kompjutera (jer piše da ih ima više).

 nije opcija, kako sam već napisao veliki broj djelatnika radi remote tako da se konektaju na uredska računala. koristi se skupi licencirani software pa nije opcija imati ga na više mjesta. ukratko, ne može.

15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
millennial kaže...
..

 ti si napisao da MORA, pa onda tebe i pitam. nije problem u updateu problem je u restartu bez inputa od strane korisnika. zanimalo me može li se to negdje u postavkama drugačije podesiti, a da je meni promaklo. očito po vama ne može pa onda ništa.

..

 -scrollaj i ponovo pročitaj (s razumijevanjem..).. juzer može odgađati-postponati, kao i postavke-automatika.. i kad se to vrijeme odgode potroši, tad mora, tj do tad si imao izbor.. nakon tog više izbora nema, tad mora. ok?

-zato i kažem, suprotna logika je 'logičnija-bolja' :) .. tj što prije da se pojavi poruka za restart, ne isključene poruke, jer tad juzer za to ni ne zna do trenutka kad mora, kad više nema izbora.. dok izbora o samom updateu nema, osim odgode-vremena kad.. dok unutar 6mj svi moraju sve kao i ritam izlazaka h1-h2 verzija-polugodišnjih..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
4 godine
offline
Re: Windows 11 - problemi
millennial kaže...

.

 upao si u raspravu kao padobranac bez da si je pratio. jasno mi je da imam samo licencu na korištenje, to nije upitno. pitanje je bilo može li se nešto samostalno bez previše peripetija promijeniti ili ne, a MS i sigurnost je drugi par čarapa.

Koji si ti naporan tip. Daj prestani već jednom s*ati po ljudima koji ti pokušavaju pomoći. U drugoj temi pišeš o nekakvih cca 30 godina iskustva, a ne znaš upravljati Windowsima.

 

Sad se snađi sam. Rješenje postoji.

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.2.2024 20:19 (zelenapaprika).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 11 Insider preview, beta, developer, Windows 11 - općenito
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice