Stiže Steam za Linux, opet

poruka: 68
|
čitano: 10.603
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Stiže Steam za Linux, opet

Valveov uposlenik popričao je s phoronixovcima. Navodno od Steam klijenta na Linuxu dijeli nas par mjeseci.

 

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=valve_linux_dampfnudeln&num=1

Može li ljudima u tamnim odjelima u Bruxellesu biti stalo do Hrvatske?
 
3 0 hvala 2
13 godina
neaktivan
offline
Re: Stiže Steam za Linux, opet

Baš me zanima implementacija.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Stiže Steam za Linux, opet
Sta ce nam to ako nema igara? Jedino drustvena komponenta.
Ako sam ti pomogao, stisni HVALA! =)
15 godina
offline
Stiže Steam za Linux, opet

Pa ko kaže da neće biti igara, kompanija kao što je valve, koja živi većim djelom od prodaje igara, neće ići da pravi steam za linux a da ne planira i portati igre na njega. Uostalom u zadnje vrijeme se pojavljuje ili je u izradi dosta kvalitetnih igara za linux...tako da ce i to im doci dobro.

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Stiže Steam za Linux, opet

Bit će bar nešto.

Gotovo svi Humble Indie Bundle naslovi imaju native Linux port i gotovo su svi dostupni preko Valve-a.

16 godina
offline
Stiže Steam za Linux, opet

Zar Appleov OS X nije napravljen na istoj ili sličnoj bazi kao i Linux? Pa sad ako netko ima iskustva s tim, da li bi zbilja bilo tako teško prilagoditi igre koje rade na OS X-u da rade i na Linuxu?

________________

 

Sam Steam na Linuxu mi uopće ne zvuči kao nerealna mogućnost. Iz Valvea jako često dolaze izjave kako za razvoj igara preferiraju otvorene platforme na kojima mogu imati direktan kontakt s korisnikom. Zato im je PC još uvijek primarna platforma za razvoj igara. Zato su tako dugo izbjegavali konzole. Zato novi CS ipak ne će imati crossplatform play. Zato tvrde da je Appleova politika razvoja iOSa i OS Xa loša za korisnike, itd. I zato mislim da je s vremenom ozbiljniji početak razvoj i prodaja igara na Linuxu na neki način najviše Valveova želja.

 

I ako si baš damo slobode s nagađanjima, možda je prelazak na Linux korak prema razvoju vlastitog OSa koji će jednog dana pokretati SteamBox o kojem se je nedavno dosta nagađalo. Uostalom izlazak novog nastavka Half-Lifea s podrškom za Linux bi bio, ako ništa drugo, jako dobar marketinški trik. Koji bi sigurno jako glasno odjeknuo u gaming industriji.

Why do they call him the Bullet-Dodger? 'Cause he dodges bullets, Avi.
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.4.2012 9:37 (ZC_Someone).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Stiže Steam za Linux, opet

Prije dvije godine, kada je izdan Steam za OSX, službeno je potvrđeno da Steam i Source Engine dolaze na Linux ("Valve has also confirmed that it will make Steam available to Linux users in the coming months."), samo što je to potrajalo znatno duže no što je itko očekivao (u Phoronixovom članku je navedeno zašto, pa ga pročitajte).

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
 
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Stiže Steam za Linux, opet

Korisno je i biti će ih ne brini.

12 godina
neaktivan
offline
Stiže Steam za Linux, opet

Ja odavno čekam steam za linux, do sad sam koristio wine i mogao sam igrati i igre al dosta bugovito bi bilo, zahtjevnije igre nemoguće pokrenut.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Stiže Steam za Linux, opet

Meni se više čini kao simbolična gesta nego kao ozbiljna stvar/vijest.

 

S obzirom da je na osx-u već neko vrijeme a nije se puno toga promijenilo - čak bi rekao gotovo ništa. A osx ima puno veću prisutnost na tržištu i kupce koji su spremni puno više keširati nego korisnici linuxa (barem tako istraživanja kažu)

Možeš ti iščupati čovjeka s balkana, ali nikad balkan iz čovjeka.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Stiže Steam za Linux, opet
Paolo2612 kaže...

Meni se više čini kao simbolična gesta nego kao ozbiljna stvar/vijest.

 

S obzirom da je na osx-u već neko vrijeme a nije se puno toga promijenilo - čak bi rekao gotovo ništa. A osx ima puno veću prisutnost na tržištu i kupce koji su spremni puno više keširati nego korisnici linuxa (barem tako istraživanja kažu)

Ja bih rekao da je obrnuto, linux je jedno veliko neistraženo područje za igre, gdje onaj koji uleti prvi može pobrati dosta love.

 

Pogledaj samo Indie Humble pakete. Najviše love kasiraju linux-aši, pa tek onda Win, a OSx korisnici debelo daleko. Opće je poznato da geek-ovi igraju najviše igara (ne da se netko uvrijedi i sebe smatram geekom), a za sad ih ima najviše na Linux-u i Winsima. Mislim da steam može pobrati masnu lovu ulaskom na to tržište.

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
16 godina
neaktivan
offline
Re: Stiže Steam za Linux, opet
dado2202 kaže...
Paolo2612 kaže...

Meni se više čini kao simbolična gesta nego kao ozbiljna stvar/vijest.

 

S obzirom da je na osx-u već neko vrijeme a nije se puno toga promijenilo - čak bi rekao gotovo ništa. A osx ima puno veću prisutnost na tržištu i kupce koji su spremni puno više keširati nego korisnici linuxa (barem tako istraživanja kažu)

Ja bih rekao da je obrnuto, linux je jedno veliko neistraženo područje za igre, gdje onaj koji uleti prvi može pobrati dosta love.

 

Pogledaj samo Indie Humble pakete. Najviše love kasiraju linux-aši, pa tek onda Win, a OSx korisnici debelo daleko. Opće je poznato da geek-ovi igraju najviše igara (ne da se netko uvrijedi i sebe smatram geekom), a za sad ih ima najviše na Linux-u i Winsima. Mislim da steam može pobrati masnu lovu ulaskom na to tržište.

Osobno znam jednog zadrtijeg linuksaša koji će uvijek rado izdvojiti lijepu donaciju za indie developere i programere, ali da mu spomeneš igru ili program s nalijepljenom cijenom od 50 eura i nekom poznatijom "kapitalistička gamad " tvrtkom jadan ti kad te uhvati{#}

 

Sve ovisi o interesu developera. A koliko vidim njega nema (ni za OSX ga nije bilo). Izuzetak je Carmack (Frictional Games u novije vrijeme) s linux podrškom. Možda ih ima još ali ne igram se na linuxu

Možeš ti iščupati čovjeka s balkana, ali nikad balkan iz čovjeka.
15 godina
online
Re: Stiže Steam za Linux, opet
Ne razumijem što čekaju.

Mobile aplikacija je savršena (Android), a jednostavno i brzo je s Androida portaju na Linux.

Makar ne znam što će Steam na Linuxu kad nema igara.
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Stiže Steam za Linux, opet
Mitch kaže...
Ne razumijem što čekaju.

Mobile aplikacija je savršena (Android), a jednostavno i brzo je s Androida portaju na Linux.

Makar ne znam što će Steam na Linuxu kad nema igara.

Hm, otkud ti ovaj zakljucak?

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
14 godina
online
Re: Stiže Steam za Linux, opet

Ako je ovo točno, onda je to stvarno dobro posebno to što se source engine porta na linux. Napokon će i linux imati neki malo popularniji AAA naslov, a da se ne vrti na emulatoru. I logično malo po malo i imati ćemo sve više AAA naslova što nativno rade na linuxu. Pretpostavljam da će Desura izgubiti određeni dio publike.

Twitter- @capttawish Linux/GNU live forever.
15 godina
offline
Re: Stiže Steam za Linux, opet
Mitch kaže...
Ne razumijem što čekaju.

Mobile aplikacija je savršena (Android), a jednostavno i brzo je s Androida portaju na Linux.

Makar ne znam što će Steam na Linuxu kad nema igara.

Većina Android aplikacija(podrazumjevam igre) nije pisana u nativnom jeziku (C/C++), nego je pisana za JVM (Dalvik).

 

Ali opet je donekle istina, jer je to većinom Java, a budući da Linux podržava Javu, može se napraviti port sa Android Jave u Javu koju podržava JVM(Java SE / IMB VM).

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
15 godina
online
Re: Stiže Steam za Linux, opet
1domagoj1 kaže...
Mitch kaže...
Ne razumijem što čekaju.

Mobile aplikacija je savršena (Android), a jednostavno i brzo je s Androida portaju na Linux.

Makar ne znam što će Steam na Linuxu kad nema igara.

Hm, otkud ti ovaj zakljucak?

Zato što nisam našao aplikaciju koja je dugo čekala za port na Linux, najviše 3mj., a i ima drugih načina za pokrenut, bez portanja...

 

Sve je to Java i Dalvik, kao što je dado rekao..

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Stiže Steam za Linux, opet
Mitch kaže...

Zato što nisam našao aplikaciju koja je dugo čekala za port na Linux, najviše 3mj., a i ima drugih načina za pokrenut, bez portanja...

 

Sve je to Java i Dalvik, kao što je dado rekao..

Pa okej je to, ali kad se ide raditi native aplikacija za neki OS, onda se vecinom to radi i u native kodu, C/C++, pogotovo nesto kao sto je Steam...

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
15 godina
online
Re: Stiže Steam za Linux, opet
Ah, to pitanje ostavljamo Valveu.. :D
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011.
12 godina
neaktivan
offline
Stiže Steam za Linux, opet
pozzdrav... Kad idem nesto pisat u wordu i za jednu rečenicu odaberem drukčiji font( npr. veličina slova 24 i tema slova ''Aharoni'') i sad idem pisat u drugi redi tako mi i ostane umjesto da se vrati u prvobitno stanje( calobti tijelo + , veličina 11) molim pomoć kako ću staviti da mi se uvjek kad uprem enter(novi red) vrati u svoje prvobitno stanje!? ode sam napisao jer na temu microsoft word 2007 niko ne salje odgovore!!... oprostite na smetnji
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Stiže Steam za Linux, opet

hmm,jedva čekam...

a i sumnjam da bi ljudi znali kako primijeniti crack na linuxu,na windowsu je to samo zamjena jedne ili više datoteka,a kako bi se to na linuxu izvelo?

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.4.2012 14:53 (g12356).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Stiže Steam za Linux, opet

Na isti način {#}. Doduše, do sada nije bilo potrebe za time - komercijalne igre koje su imale nativne klijente nisu imale nikakvu zaštitu, a DRM ima potpuno drugačije značenje (Direct Rendering Manager, umjesto Digital Rights (po nekima Restrictions) Management).

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
14 godina
odjavljen
offline
Stiže Steam za Linux, opet

KONAČNO, Čekam ovo već tri gladne godine... Ovo bude početak Linuxovog preuzimanja PC-eva.  Još samo da se Linux developeri dogovore među sobom kaj zapraov oni hoćeju postići, a ne da svaka slijedeća distribucija ima različini DM, pa WM, pa ovo pa ono... Neka samo nastave, nadam se da će igre kupljene za Win raditi i na linuxu... Jer imam već TF2, Portal, a sad uskoro u HL2... Makar možda malo s tim počekam pa nek bude prva „prava“ igra na linuxu...

Kak bi definirao ŠIRE?, Frend: Bočno dulje (c) Highway Star
 
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Stiže Steam za Linux, opet
hrx kaže...

Na isti način {#}. Doduše, do sada nije bilo potrebe za time - komercijalne igre koje su imale nativne klijente nisu imale nikakvu zaštitu, a DRM ima potpuno drugačije značenje (Direct Rendering Manager, umjesto Digital Rights (po nekima Restrictions) Management).

  dobro,ali mislim da bi se u terminalu moralo prčkat,ili?

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Stiže Steam za Linux, opet
bobica257 kaže...

KONAČNO, Čekam ovo već tri gladne godine... Ovo bude početak Linuxovog preuzimanja PC-eva.  Još samo da se Linux developeri dogovore među sobom kaj zapraov oni hoćeju postići, a ne da svaka slijedeća distribucija ima različini DM, pa WM, pa ovo pa ono... Neka samo nastave, nadam se da će igre kupljene za Win raditi i na linuxu... Jer imam već TF2, Portal, a sad uskoro u HL2... Makar možda malo s tim počekam pa nek bude prva „prava“ igra na linuxu...

pa mogao bi se načekati još koju godinu. u međuvremenu zaigraj ETQW.

Može li ljudima u tamnim odjelima u Bruxellesu biti stalo do Hrvatske?
15 godina
neaktivan
offline
Re: Stiže Steam za Linux, opet

@g12356

Ne nužno - možeš koristiti bilo koji file manager (jedino, ako se igra instalira u standardne direktorije (izvršne datoteke u npr. /usr/bin), manager mora raditi pod root korisničkim računom - slična je stvar ako pod Windowsima instaliraš igru u Program Files, pa te UAC pita hoćeš li dopustiti operaciju kopiranja).

 

Pitanje je ima li smisla gnjaviti se s time? Na rasprodajama na Steamu možeš nabaviti dobre igre za sitniš - primjerice Portal 2 za 5,5 eura (više koštaju dvije karte za kino), Bastion za 4,5 eura ili Mirror's Edge za 2,5 eura (15 kn je npr. cijena 2 dcl soka u kafiću).

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.4.2012 16:35 (hrx).
13 godina
neaktivan
offline
Stiže Steam za Linux, opet

Čudi me da windows fanboji još nisu napali ovu temu...valjda su prezauzeti apple fanboyima kojih u posljednje vrijeme ima puno...

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Stiže Steam za Linux, opet
g12356 kaže...

Čudi me da windows fanboji još nisu napali ovu temu...valjda su prezauzeti apple fanboyima kojih u posljednje vrijeme ima puno...

Zasto?

 

Pa njima bi trebalo bit drago da se MS napokon prima posla oko potpuno besplatnog OS-a

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Stiže Steam za Linux, opet
Mitch kaže...

Zasto?

 

Pa njima bi trebalo bit drago da se MS napokon prima posla oko potpuno besplatnog OS-a

Cek, nisam skuzio. M$ se prima, koga, cega?

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice